I Vakantiekrant Lm Jongen (14) veroorzaakt duinbrand Cjrocn 'wgrtsjexels in het harL^ J <8> r. Onvrede huurders over verkoopprocedure SWT Taxibedrijf verdacht van administratief gesjoemel Boete voor restaurant met illegaal personeel Agrarische nostalgie op tijdelijke expositie KINDER REGELS H3Z3 taal OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12092 DINSDAG 18 JULI 2006 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De procedure die de Stichting Wonen Texel (SWT) heeft bedacht voor de verkoop van ruim hon derd woningen uit haar bestand heeft bij diverse huurders tot onvrede geleid. Diverse poten tiële kopers zijn het niet eens met de honderd euro die vooraf moet worden betaald voor het verkrijgen van een taxatierap port en een prijsaanbieding. 'Als je naar een makelaar stapt om een woning te kopen, zie je ook wat die kost. Waarom krijgen wij dan geen koopprijs door', klagen enkele ontevreden huurders uit de De Wittstraat. In mei kregen de huurders van de woningen die SWT in de verkoop wil doen bericht over de voorgeno men verkoop en de aankondiging dat er voor 1 juli meer bekend zou worden. Dat werd vertraagd en pas vorige week ontvingen de huurders een uitgebreide brief met informatie over de verkoopprocedure. Geïnte resseerden moesten een bijgevoegd aitwoordformulier retour sturen en een vergoeding van honderd euro betalen, waarvoor een taxatierap- port wordt opgesteld en SWT een prijsaanbieding doet. 'Eigenlijk staat er: betaal €100,- en dan weet je meer. We vertellen je niks totdat we dat bedrag binnen hebben. Dat vinden wij een vreem de gang van zaken. Als starters op de woningmarkt ligt ons maximum niet zo hoog. Dus dan wil je weten of aankoop sowieso haalbaar is. Straks is die prijs veel te hoog en kunnen wij het niet kopen, maar dan zijn we wel die honderd euro kwijt. Een vreemde toestand is het', aldus een van de bewoners van de De Wittstraat. 'We hebben gebeld met de Stichting Wonen, maar die geven geen duidelijk antwoord. Een indi catie zou voor ons al voldoende zijn, maar zelfs die krijgen we niet.' De Oudeschilders willen wel het ant woordformulier retourneren, maar zijn niet van plan om die honderd euro vooraf te betalen. Christine Groen, woonmanager van SWT, bevestigt dat de stichting verscheidene telefoontjes over de betaling heeft ontvangen. Lees verder op pagina 5 Het Openbaar Ministerie in Alk- heeft dinsdag een boete van €4.400 geëist tegen een taxi bedrijf uit De Koog dat wordt verdacht van sjoemelen met de rittenadministratie. De 47-jarige directeur van het bedrijf hoorde een boete van €500 tegen zich waarvan de helft voorwaar delijk. Tegen een 24-jarig fami lielid van de man, die chauffeur is bij het bedrijf, eiste justitie bij verstek eveneens een boete van f500, waarvan de helft voorwaar delijk. tegen het bedrijf, een beslo ten vennootschap, was gelijk aan net transactievoorstel dat het Open bar Ministerie eerder deed. Omdat zaak door economisch-politie- iter Franke in Alkmaar te inge- tfkkeld werd bevonden om gelijk utspraak te doen, volgt deze schrif ten over veertien dagen. Het bedrijf werd tussen 22 en 24 ff" 2004 betrapt door opsporings ambtenaren. Dit gebeurde tijdens «actie 'Zichtwaarnemingen Texel', dis was gericht op de Texelse taxi branche. Op halteplaatsen werd genoteerd hoeveel mensen instap ten en op welk tijdstip taxi's wegre den voor een rit. Na alles te hebben Jitgewerkt, keerden de ambtenaren bijna een jaar later terug om bij de «drijven de ritten- en weekstaten van de chauffeurs controleren. J'bgens officier van justitie N. Voge- tenzang had het taxibedrijf drie rit ten gereden in perioden die als "osttiid op de weekstaat waren fruggevonden. Het was volgens es officier allemaal moeilijk te con doleren geweest voor de waarne mers. omdat de directeur ook nog chauffeur en dus werknemer van zijn eigen bedrijf was. te officier van justitie stelde dat zij de directeur en de tweede chauffeur Seen transactie had aangeboden omdat zij de zaak 'te ernstig' vond. "r had ook gewjbon valsheid in 9«chrifte ten laste kunnen leggen.' te advocaat van de verdachten, de 11 werk- en rusttijdenzaken gespe cialiseerde Haarlemse raadsman J. Vallenduuk, stelde in zijn betoog dat de vennootschap niet kan worden verweten weekstaten vals in te vul len. Hij is van mening dat de boete voor de vennootschap voor slechts drie overtredingen zeer hoog is. Hij erkende echter dat dit voortvloeit uit de wet, die geen onderscheid maakt tussen drie en vijfhonderd overtredingen. Politierechter B. Franke hoorde het verhaal aan en stelde toen eerlijk: 'Ik doe taxizaken niet dagelijks en wil me er daarom goed in verdiepen. Anders moet straks alles over bij het Hof in Amsterdam.' Hij vonnist daarom pas op 31 juli. Spelen met vuur door een 14-jari- ge jongen uit Bergum (Friesland) veroorzaakte zondagmiddag een duinbrand bij de Horsmeer tjes aan de Mokweg. Over een oppervlakte van bijna 8.000 vier kante meter brandde de begroei ing weg. Ingrijpen van brandweer en Staatsbosbeheer voorkwam erger. Het vuur begon op de duinrichel tussen het Oostelijke en het Wes telijke Horsmeertje aan het begin van de wandelroute langs het Wes telijke Horsmeertje. Om het voor wandelaars begaanbaar te maken, was hier stro gestrooid. De jeugdige dader was met vriendjes op de richel geklommen om de omgeving te kun nen overzien. Toen hij spelenderwijs met zijn aansteker probeerde of een plukje gras wilde branden liep het uit de hand. Het vuur verspreidde zich snel in het stro en de aangren zende droge begroeiing. De jongen meldde de brand om 16.00 uur zelf via 112, waarschuwde de in de buurt op zijn post zijnde vogelwach ter Marcel Groenendaal, gaf zich later aan bij de politie en hielp met zijn vrienden mee met het bluswerk. De brandweer was vrij snel met voldoende materieel ter plekke en hetzelfde geldt voor zeven man van Staatsbosbeheer die via het interne alarmsysteem waren opgeroepen en onder leiding van opzichter Bart Wille met vuurzwepen de vlammen uitsloegen. Mede omdat er weinig wind stond, was de situatie binnen een half uur onder controle. Om te voorkomen dat smeulende resten in de humus later voor een doorstart van de brand zouden zorgen, werd het hele geblakerde terrein 'verzo pen' door het met meerdere stralen nat te spuiten. Er was volop water bij de hand want dat werd opge pompt uit het Oostelijke Horsmeer tje. Om half elf 's avonds was er geen vonkje meer te bespeuren en konden ook de laatste vuurbestrij- ders inrukken. Het afgebrande terrein levert geen fraai gezicht op, maar de schade is te overzien. Afgezien van enkele nesten van zangvogels zoals fitis en grasmus die waarschijnlijk verloren zijn gegaan en een noordse woel- muis die in de vlammen omkwam, zijn de gevolgen niet dramatisch. De verloren vegetatie met veel brand netels was niet bijzonder waarde vol of divers en de ervaring heeft geleerd dat de begroeiing zich na een dergelijke duinbrand vrij snel herstelt en dan zelfs van grotere botanische waarde kan zijn dan voorheen. Het verbrande terrein is eigendom van Defensie en wordt beheerd door Staatsbosbeheer. De 14-jarige dader wordt voorgeleid aan het bureau HALT. Hem wacht waarschijnlijk een taakstraf. (Foto Joop Rommets) IN TfóENtfTuirté Tïr wnr i/Eif ê£/Wê(\i Z'jw OOK/^|5TE/M?Êfu gftwDR mts ÏBa/m'ins. fEisrarw ca1 <5'Kik Bezoekers leveren commentaar op historisch materiaal op de vrijdag op Ongeren gehouden landbouw tentoonstelling. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting was daar door vrijwilligers een collectie samengebracht die een uitstekend beeld gaf van de spec taculaire ontwikkeling die zich de afgelopen driekwart eeuw in de landbouw en de met landbouw verwante bedrijven en organisaties heeft voorgedaan. Aankondigingen, advertenties, rekeningen, brochu res, foto's en tal van kleine en grote werktuigen uit heden en verleden van agrarische toeleveringsbedrij ven, de kunstmatige inseminatie, de Rabobank, het schapenstamboek, die coöperatieve en particuliere bedrijven die aan Agrifirm vooraf gingen, de zuivelfabriek(en), de landbouwschool en andere instel lingen die met de eilandelijke agra rische sector te maken hadden. De bedrijfsgebouwen van Bert Keijser bleken uitstekend geschikt oor de tentoonstelling. Het omliggende ter rein werd goeddeels in beslag geno men door nieuwe en oude land bouwmachines. Er werd een oude dorsmachine gedemonstreerd en er werden schapen geschoren. Het getoonde leverde veel gespreksstof op voor de merendeels uit agrari ërs bestaande bezoekers. Vooral de ouderen onder hen hadden een groot deel van de geschiedenis per soonlijk meegemaakt zodat menig sterk verhaal te beluisteren was over de voor jongeren nauwelijks voor te stellen omstandigheden waaronder vroeger werd geboerd. Ook de door lopend met een beamer vertoonde oude films over veekeuringen en andere agrarische evenementen brachten de tongen in beweging. Voor de bezoekers viel ook wat te consumeren, zoals het boerderij ijs van Labora dat iedereen gratis mocht proeven, 's Avonds was er muziek en een barbecue. Algemeen werd het jammer gevon den dat de tentoonstelling alleen op vrijdagmiddag kon worden gehou den. Lang niet iedereen is op zo'n werkdag in de gelegenheid om te komen kijken, waarmee verklaard is waarom het niet erg druk was. Op zaterdag en vooral zondag zou de toeloop groter zijn geweest en hadden de mensen die zich met het omvangrijke organisatiewerk had den belast, meer eer van hun werk gehadFoto Hany de Graat) Geldboete voor incident asbest Dieter Stoll uit De Cocksdorp is gisteren bij de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot boetes van 750 en 600 euro. Economisch-politierech- ter B. Franke veroordeelde Stoll voor het voorval met de asbest dat zich juni vorig jaar op zijn erf aan de Hoofdweg voordeed. Er kwamen toen grote hoeveelheden asbest vrij nadat een schuur was ingestort. De milieupolitie had na de vondst pro ces-verbaal opgemaakt. De economisch-politierechter in Alkmaar heeft het Chinees- Indische restaurant in Den Burg dinsdag een boete opgelegd van €3.600. Hij acht bewezen dat de eigenaar van het restaurant in 2004 illegale vreemdelingen voor zich liet werken. Officier van justitie N. Vogelenzang had een boete geëist van €4.500. €1.500 voor iedere illegale werk nemer die de Arbeidsinspectie op 6 september 2004 bij een inval in het restaurant aantrof. Politierechter B. Franke ging daar dus €300 per vreemdeling onder zitten. De drie, allen Chinezen zonder papieren, vertelden de verhoor- Opnieuw schip vast op keien Bij Oudeschild is vrijdag voor de tweede keer in korte tijd een zeil schip vastgelopen. Het schip, de Hanna Maria, was vastgelopen op stenen tussen de boeien T8 en T10. De KNRM trok het schip vlot. De stenen, die een paar honderd meter uit de kust liggen, zijn er neergelegd om een zinkstuk te laten zinken. In plaats van weg te zinken in de bodem zijn ze echter meer aan de oppervlakte blijven liggen, waardoor het een verraderlijk plekje is geworden. De Hanna Maria, met vier volwassenen en twee kinderen aan boord, geraakte vrijdag in de ioop van de middag op de stenen. Pogingen van de bemanning het schip zelfstandig met een ankerlijn los te trekken, mislukten. Met behulp van de Francine Kroesen lukte het de redders uit De Koog wel het schip vlot te trekken. Dat gebeurde nadat opstapper Jan Agter een sleepverbinding tot stand had gebracht. Een paar mensen gingen vervolgens aan de giek hangen om het schip scheef te trekken. Lees verder op pagina 5 Sommeltjespop Ruim duizend bezoekers hebben zaterdag met volle teugen genoten van een zeer gevarieerde derde edi tie van Sommeltjespop. 's Avonds stonden enkele zeer stevige optre dens op het programma. Pagina 2 Vergeten gasfles De Texelse brandweer is zaterdag ternauwernood aan een gasexplo- sie ontkomen bij het blussen van een autobrand. De eigenaar had vergeten te melden dat hij een gas fles in de kofferbak van de wagen had liggen. Die werd pas ontdekt nadat de brand in de Peugeot 205 onder controle was. Pagina 3 m Roetfilters TESO TESO heeft definitief afgezien van filters om een eind te maken aan de zichtbare roet in de uitlaatgas sen van de veerboot Dokter Wage- maker. In plaats daarvan zullen de motoren worden voorzien van elek tronisch geregelde inspuiting. De verbranding wordt daardoor beter, waardoor er geen roet meer wordt gevormd. Pagina 5 Nieuwe slijtlaag op brug TESO Het beweegbare gedeelte van de aanlegsteiger van TESO in Den Hel der heeft vannacht een nieuwe slijt laag gekregen. De werkzaamheden begonnen om half tien gisteravond en de bedoeling was dat ze rond tien uur vanmorgen waren afgerond. Gedurende die tijd was het niet mogelijk het bovendek te gebrui ken, maar TESO voorzag geen extra wachttijden. In september en okto ber is nogmaals overlast te ver wachten, als er gewerkt wordt aan de stalen overgangskleppen tussen het landhoofd en de beweegbare brug en aan de kleppen die voor de verbinding tussen de beweegbare brug en de veerboot zorgen. (Advertentie) ders dat zij naar Nederland waren gesmokkeld voor veel geld. Op Texel verdienden zij vijf euro per uur, eten en onderdak. Volgens de offi cier ging de eigenaar van het res taurant wel heel nonchalant om met de illegalen, die in zijn restaurant aan de slag waren gegaan zonder de vereiste en verplichte tewerkstel lingsvergunningen. Ook had hij bij het Centrum voor Werk en Inkomen nooit om personeel gevraagd. Volgens officier Vogelenzang zaten de Chinezen 'gewoon gevangen' en werden zij 'schandalig laag' betaald. 'Dit is misdadig. U hebt een groot financieel voordeel gehad', sprak zij tegen de eigenaar van het restau rant. Die vertelde dat mensen van de Arbeidsinspectie hadden gezegd dat hij op een boete kon rekenen van €900 per vreemdeling. 'Jam mer, maar dat bepaal ik', aldus de politierechter. TEXELSEÜCOURANT I Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 4 2 stuks Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mrt deutsthem Text bijlage TEXELSE- 'COURATfT Advertenties voor de Vakantiekrant van 28 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 19 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1