'Stinkend rijke' Texelaars op de bres voor arme Balineze, onds TEXELSE j COURANT Dijkema wordt eerste in Schagen Samen werken aan de Texelse samenleving Vergeten gasfles jaagt schrik aan bij autobrand F amilieberichten DINSDAG 18 i|_l 2006 Sëö en Lia Eldering uit Oosterend zetten zich ir Zulke voeten had ik nog nooit gezien. De vrouw liep op de zijkant van haar voeten, maar wilde per se haar nieuwe huis boven op de berg gebouwd hebben, dicht bij haar familie. Een klim van een paar honderd meter. Wij hebben het haar afgeraden, maar uiteindelijk haar besluit gerespecteerd en het huis daar gebouwd.' Aan het woord is Siep Eldering uit Oos- 1, die samen met zijn vrouw Lia al enige jaren de mensen in het dorp Candidasa op het Indonesisiche eiland Bali een ir bestaan probeert te geven. 'Er was niet tegen te pra- Je kunt honderd keer zeggen maar m'n lieve mens, kijk eensnaar je voeten; het is toch veel handiger..., maar je moet niet bevoogden omdat jij dat beter vindt. Luister naar wat de mensen zelf willen, anders maken ze toch geen gebruik van jij bouwt of bedenkt. Daar zijn genoeg voorbeelden van. Denk maar aan veel hulp na de tsunami.' En Siep Eldering bouwt en bedenkt wat. Wanneer je hem op zijn bedaarde manier door het dorp ziet Iepen, ogenschijnlijk geen stap har- dan nodig is, vermoed je niet ióeenorme hoeveelheid werk die hij achter de schermen verzet. Zijn tot r de puntjes geregelde werksche ma. Hij is de drijvende kracht achter reel dorpsactiviteiten. In Oosterend, •aar ook op Bali. Ver van huis? Wat 'ser nu ver voor iemand die voor de rarinetien jaar lang alle wereldzee- en heeft bevaren. En Lia? Als kind wonde ze tot haar tiende met haar op Java, totdat het gezin door politieke omstandigheden moest terugkeren naar Nederland. In 1983 ging ze met een vriendin op 'antie naar Indonesië, voor het st na al die jaren even terug naar land van haar jeugd. Sindsdien Set het haar niet meer los. 'Siep, je moet eens meegaan', probeerde ze haar echtgenoot mee te krijgen, die van mening was dat hij tijdens zijn jaren bij de marine voor zijn leven genoeg had gereisd. Maar omdat >r de arme bevolking van een zwager van Siep zich enke le jaren voordien in Indonesië bad gevestigd en grote verhalen vertelde over de mogelijkheden om in de gordel van smaragd stinkend rijk te worden, wilde Siep wel eens kijken wat er van die verhalen waar was. Inderdaad, stinkend rijk. 'Alleen al in het gastenverblijf, vier bankstellen in de kamer, werd je misselijk van de luxe', vertelt hij bij de herinnering. Waarom misselijk? Omdat slechts een heel kléine bovenlaag van de bevolking zich zoveel kan permitte ren, terwijl het overgrote deel moeite heeft om de dagelijkse behoeften bij elkaar te sprokkelen. Daarom. Na die eerste bezoeken bleef het land trekken en menig vakantie werd er doorgebracht. Bali, bekend als een paradijselijk eiland, werd een geliefde stek voor de familie Elde ring. De natuur was inderdaad een paradijs, maar na verloop van enige bezoeken ontdekten zij gaandeweg de binnenkant achter de immer beleefd glimlachende buitenkant. Op Bali geldt het als not done om op de vraag 'apa kabar', hoe gaat het met je? eerlijk te antwoorden dat het niet goed gaat. Zelfs een vrouw ver over de vruchtbare leef tijd, zal als haar gevraagd wordt of zij kinderen heeft, antwoorden met: 'Nog niet.' Eenmaal bekend met de werkelijke situatie van de bewoners, werd het Siep en Lia onmogelijk met de han den uit de mouwen te steken. 'In verhouding tot die mensen zijn wij verschrikkelijk rijk. We logeerden er in een voor Balinese begrippen duur hotel. Kosten €12,- per persoon per dag inclusief ontbijt. Een paleis. En dan alleen voor onszelf genieten, weggaan en hen met hun armoe en sores laten zitten? Dat konden we niet.' Vissersboten Hulp geven bleek een vak apart. Het domweg geven van geld voor de aanschaf van een vissersboot een beginnersfout. Bij terugkomst en navraag het jaar daarop kwamen de verontschuldigingen: pech, ziek, zeer en au, maar geen boot. Boos worden was niet de oplossing en de Elderings besloten daarop het anders aan te pakken. Ze vroegen bij plaatselijke handwerkslieden wat een boomstam kostte, hoe lang het duurde een boot uit te hakken, bere kenden arbeidsloon, verf, buiten boordmotor en wat handgeld voor slechte tijden en gaven opdracht tot het bouwen van een boot. Al gauw leerden zij dat de ene scheeps bouwer stukken duurder was dan de andere, dat onderhandelen, toe- zichthouden en inzicht in de gebrui ken en manier van denken van de bewoners een belangrijke manier was om tot zaken te komen. 'Op dit moment hebben we vier boten varen', vertelt Siep. 'Een investe ring van duizend euro per boot. Kom daar in Nederland eens om. Voor ons, rijke westerlingen, is dat niks, maar voor die mensen de hele wereld. Ze kunnen hun gezin ermee onderhouden. Zelf een boot kopen is voor een arme visser onmogelijk. Met buitenboordmotor zou hem dat vier jaarlonen kosten. En waar moet hij in de tussentijd met zijn gezin van leven? Maar wij investeren natuur lijk niet voor de lol. Een visser die steeds de laagste besomming had en regelmatig zijn netten kapot trok, hebben wij aangeraden bouwvakker te worden. In dat vak was hij stuk ken beter.' Tactisch spel Belangrijk bleek een kostenlimiet, anders wordt er met je gesold. Ook taktisch manoeuvreren met de plaat selijke overheid bleek een vereiste. 'Overleg met de burgemeester gaat zo: ik kom met een voorstel voor het een en ander. Dan zegt hij: Kom over een week maar eens terug, ik moet er eerst over nadenken. Na een week sta ik weer op de stoep en dan wordt mijn voorstel gepre senteerd alsof het zijn eigen idee is en polst hij hoe ik er tegenover sta. Ik speel het mee, praat en bewonder en dan kunnen we aan de gang. Zo werkt dat gewoon en daar moet je je in aanpassen als je iets wilt bereiken.' Omkopen is ook een heel normaal verschijnsel, al is het maar gewoon het weggeven van je tele foon. 'Ach, als het niet te gek wordt, kan het.' zegt Siep dan, laconiek zijn schouders ophalend. 'En maak je vooral niet druk, want overal moet eerst voor geofferd worden. Op Bali wordt het Hindoegeloof beleden. Weet je dat op Bali meer dan 10.000 tempels zijn?' Het bleef niet bij vissersboten. Op een LOM-school vijftien kilo meter van Candidase waar veer tig kinderen met een lichamelijke en verstandelijke handicap in het internaat woonden, bezaten de kinderen alleen de kleren die zij droegen. Van regeringswege werd hen slechts een rantsoen kale rijst verstrekt. De nodige vitaminen pluk ten ze zelf in de natuur rondom hen, maar de noodzakelijke eiwitten kregen ze niet binnen. In overleg met het schoolhoofd werd besloten een visvijver aan te leggen. Kosten drieduizend euro,"waarvar de helft voor broed en voer. De goedkopere gurami is voor eigen consurr itie, de dure leleh voor de toeristenhotels. Van de opbrengst daarvan wordt nieuw broed gekocht. Ook heeft de school een watertoren met een tank van duizend liter gekregen en een 'zwembad' van vijftig centime ter diep: een vermomde badkuip voor de noodzakelijke hygiëne, die op Bali veel te wensen overlaat. Lia: 'Wij komen ieder jaar kijken hoe onze investeringen lopen en worden daarbij onthaald als Willem-Alexan- der en Maxima. Lopen net als hier fm <W|MI| fees Dijkema van Oost is zondag J*1 Schagen eerste geworden in de klasse Pres 50 bij wedstrijden van fe Historische Motorsport Vereni- Dijkema rijdt met een 250 KVelocette uit 1938, een Engels ~erk met een grote racehistorie. De Punten bij deze wedstrijden worden P^en aan de meest regelmatig In het regelmatig rijden was -fema vooral in 2004 succesvol. jaar en de afgelopen winter feeft hij de Velocette met behulp Iers en André Smit uit Den Hoorn aan zienlijk sneller weten te maken, wat in eerste instantie ten koste ging van het binnenhalen van wedstrijd- punten. In Schagen had Dijkema tweemaal de snelste start en wist vervolgens voorin het rijdersveld te blijven, wat de meest regelmatige rondetijden opleverde. Het valt Dij kema steeds weer op hoe goed de 'merknaam' Texel het aan de over kant doet. Hij laat altijd Texel in de programmaboekjes vermelden, wat steevast positieve aandacht van de wedstrijdspeaker en bij de prijsuit reiking oplevert. De Texelse brandweer is zaterdag ternauwernood aan een gasex- plosie ontkomen bij het blussen van een autobrand. De eigenaar had vergeten te melden dat hij een gasfles in de kofferbak van de wagen had liggen. Die werd pas ontdekt nadat de brand in de Peugeot 205 onder controle was. De gloeiend hete fles werd onmiddellijk met water gekoeld, waardoor erger kon worden voor komen. De Texelse eigenaar reed over de Dageraad in 't Horntje toen er rook onder de motorkap vandaan kwam. Met poeder- en schuimblussers probeerde de automobilist het vuur Hoefslag 42, 1791 SC Den Burg Bankrekening 22.32.20.175 www.texelfonds.nl door het dorp, maken overal een praatje, met behulp van onze tolk Joop, en controleren of de vijver 'in beweging' is. De vissen worden dan ook overdadig gevoerd wanneer wij er zijn. leder door ons opgestart project dat door de Balinezen goed wordt voortgezet, belonen wij met weer een ander project, als aan moediging en als stok achter de deur.' Zo kregen diverse mensen een nieuw of aangepast huis. een winkeltje en kreeg een ernstig zieke vrouw de nodige medische behan deling. Ook sloten zij een ziektekos tenverzekering af voor een kind met syndroom van Down. Maar hulp aan de één geeft soms schele ogen bij de ander. Siep: 'Wanneer je moeilijkheden aan ziet komen, los je het jaloezieprobleem op door het beginnen van een geza menlijk project. Iets laten maken waar iedereen plezier aan heeft, zoals het aanleggen van een trap of een weg getje. Ik laat dan wagens met stenen en cement aanrukken en in een mum van tijd staat er vijfentwintig man klaar om te bestraten. De vrouwen doen daarbij het zwaarste werk, zij dragen de stenen in manden op hun hoofd naar boven. Ik betaal ze een euro - een dagloon - voor een bepaald aantal vrachten en soms werken die vrouwen zo hard dat ze drie daglonen bij elkaar sjouwen op één dag. Ik maak elke dag foto's van de werkzaamheden en de voorraden en houd de afspraken en uitgaven bij in een groot boek. Ter controle. Soms is dat gewoon nodig. Laatst kwamen ze bezorgd bij me: Siep, het cement is bijna op. Zorg je voor nieuw? 'Mooi niet jongens. Haal het maar weer tevoorschijn, ik heb hier het bewijs dat er gisteren nog negen tien zakken stonden. Die kunnen nu pog niet op zijn.' Het is belangrijk te laten zien dat je niet met je laat sol len. Ontdek je wie de boel probeert te flessen, dan roep je hem apart ter verantwoording. Laat je hem afgaan in gezelschap, dan maak je hem onmogelijk in zijn gemeenschap en heb je zelf ook een vijand.' Keuzes maken Hoe kies je nu voor een bepaald pro ject? Lia: 'Het is geen kwestie van kiezen. De mensen komen gewoon op je weg. We krijgen wel eens als commentaar: waarom kies je juist deze mensen, die persoon en niet een ander? Zijn er op de wereld geen mensen die het harder nodig hebben? Omdat dézen op onze weg kwamen. Wachten met kiezen en doen tot je de armste of ellendigste te pakken krijgt is wachten waarop? Aan de slag met wat er op je weg komt en je verder niks aantrekken van andermans argumenten. Ook wanneer je iemand vertelt dat hij met de geboden hulp nu rijk genoeg is om voor zichzelf te zorgen en die je vervolgens boos de rug toekeert, moet je maar even laten betijen. Daar moet je tegen kunnen.' Siep laat een foto zien van een winkeltje dat ze hebben laten bouwen. Het wordt gedreven door vijf zusters, die hierin voor hun gezinnen het dagelijks brood verdienen. Al heel vroeg in de morgen gaan ze naar de markt om spullen voor hun winkel in te slaan. De klanten kopen niet in het groot. Het is niet vreemd als er een brommer stopt en de klant vraagt om één sigaret. Zolang de moe der van de vrouwen leeft, is zij de baas, maar hun oudere broer heeft plannen het pandje na haar dood in te pikken. De familie Eldering heeft daarom een contract met schuldbe kentenis laten opmaken om het bezit voor de zusters veilig te stellen. Dit contract is ook bekend bij de burge meester. Mocht de broer het willen inpikken, dan moet hij de waarde van het winkeltje. €500,-, aan zijn zusters betalen. Siep: 'Ik zie tijdens onze bezoeken dat de mensen steeds armer wor den. Hun geld wordt steeds minder waard. Dit jaar moeten ze al weer tien tot vijftien procent meer roepia's neertellen voor onze euro. De ben zine is in vijf jaar tijd vijfmaal zo du. geworden. De lonen zijn gehalveerx - niet de kosten - en het is pikken of stikken. Pensioenverzekering is er niet. We vragen ons dikwijls af: wanneer gaat het zó slecht dat de mensen het niet meer nemen? Een belangrijke oorzaak voor de snel groeiende armoede is het wegblijven van de toeristen door de aanslagen van een paar jaar geleden en de drei ging van nieuwe aanslagen. Mijns inziens onterecht. Bali is een groot eiland, zo groot als de provincies Groningen, Fnesland en Drenthe bij elkaar, met honderden kleine dorpjes. Wat zouden terroristen voor belang hebben bij een aanslag in een klein dorpje? Wij voelen ons er volkomen veilig. En gelukkig meerderen met ons. Wanneer ik een andere toerist op mijn wandelingen tegenkom of in het hotel iemand ontmoet waarvan ik denk dat-ie wel wat geld kan mis sen, neem ik hem mee om naar de projecten te kijken en probeer hem warm te maken voor eeri bijdrage Heel vaak lukt dat. We nodigen ook belangstellenden van hier uit om een paar weken met ons mee te gaan en te laten zien hoe je met weinig geld. daar veel kunt doen. Want ja. mijn bankrekening is ook met oneindig en alle beetjes helpen. Zo lang we het kunnen doen, doen we het en als het een keer ophoudt, ja, dan hopen we dat de mensen voldoende motivatie hebben gekregen om zelf door te gaan. Het mooie van alles is dat de autoriteiten gezien hebben dat één en ander vruchten afwerpt en nu zelf ook langzaam over de brug komen.' Siep en Lia houden lezingen en dia voorstellingen om geld in te zamelen voor de projecten. Lia staat ook op alle rommelmarkten in Oosterend met een verkoopstand. Zij verkoopt er van Bali meegebrachte sieraden en feestelijke kinderjurken en zelf gemaakte wenskaarten. Wie meer wil weten over hun werk, kan contact met hen opnemen via tel. 318480. Corrie Timmer te bedwingen, maar slaagde daarin niet, waardoor de Peugeot al snel in lichterlaaie stond. De gealarmeer de brandweer was de brand snel meester door de inzet van een IFEX- blusapparaat. Deze blus-gun schiet één liter water per schot weg en kan zeer gencht worden ingezet. Bovendien werkt het enorm waterbesparend. Waar met de hogedrukspuit al snel 900 liter water in het vuur verdwijnt, kan het IFEX-apparaat het af met zo'n tien liter. Tijdens het nablussen werd de sissende gasfles ontdekt. Onmiddellijk werd de fles met water gekoeld en kon worden voorkomen dat de gasfles ontplofte. De auto brandde volledig uit. In dierbare herinnering. Na een heel bewogen leven en een moeilijke laatste tijd is van ons heengegaan onze gewaar deerde broer, zwager en oom Wij wensen Jacqueline, de kinderen en kleinkin deren veel sterkte toe om dit verlies te dragen. Broers en zussen, neven en nichten Rutten 16 juli 2006 De leegte die heeft achtergelaten, is met geen pen te beschnjven! Verdriet zie je niet, je bent het. Soms went het, soms niet. Lieve mensen, dank voor de steun en belang stelling, in welke vorm dan ook, tijdens Mirjam's ziekte en na haar overlijden. Jan en Ria Zoetelief De Cocksdorp, 18-07-2006 IN MEMORIAM Lieve Papa Het is alweer een jaar terug dat je ging... Wij hebben dit jaar gevochten om ons verlies een plek te geven. We zijn bezig de rust te vinden die jij ons gaf, Meria en Justus Getrouwd 18-7-2006 Ger Birgit Deelstra Blij en gelukkig zi)r\ wij onze. zoon i_ukas 10 juli 2O06. B\za Richten- -Huisman en Joach.m Richten Kielenstna(5e 60 26382 Wilhemshaven Duitsland Over the hill...of- happy 40? In ieder geval al 40 jaar happy op vakantie op Texel! Guido Lentz viert op 20 juli zijn 40* verjaardag op zijn favoriete vakantie bestemming Texel. Van harte gefeliciteerd! HOERA! Mees heeft een broertje gekregen! Zijn naam is Ties Ties is geboren op 14 juli 2006. Zijn trotse ouders zijn Jasja Verberg en Hans Ust Kotterstraat 12 1794 BE Oosterend Tel.: 0222 329007 www. becldbanktexelnl WD WE ER Binnen de kortste keren stond de oude Peugeot, die voor een doos sigaren van eigenaar was gewisseld, in lichterlaaie. De brandweer had het vuur snel onder controle. (Foto Enk Kotionhoevon) Een beeld van een van de bouwprojecten van Eldenng op Bali.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3