Tussen de kinderen voelde ik me twintig jaar jonger' Nominatiedossier voor erfgoedstatus geopend Hoe leu Einde gewest in zicht door wegvallen taken Overheden richten werkgroep oh TX20 Orion naast TX10 Emmie A Sieme Dijkshoorn reed Strijbosschoolbus TEXELSE J COURANT Voorstel anders samenwerken Geknipl<T Icbt par lang reed Sieme Dijkshoorn vrijwel elke dag de kinderen v, tor een einde aan. DINSDAG 18 ^li 2006 de Strijbosschool n 1 r huis. Deze week komt ;Acht jaar lang reed Sieme Dijks hoorn met de kleinste busonder neming van Texel: de schoolbus van de Jan P. Strijbosschool in Midden-Eierland. Al die jaren reed hij bijna elke dag, zonder vergoe- Sng, zijn ronde om kinderen van en naar schooi te brengen. Mor gen doet hij dit voor het laatst, als de Strijbosschool na ruim veertig jur zijn deuren sluit. 'Zelfs mijn en zussen weten niet wat it donderdagochtend doe.' Eigenlijk wil hij weinig kwijt over het van 'zijn' bus. 'Het is afgelo pen, het is mooi zo. Alles houdt op een gegeven moment op, winkels verdwijnen, scholen gaan dicht. De Gocksdorp is klein, Oosterend is ten en straks hoort het hele eiland j Den Helder.' En al zegt hij het Hi. Sieme Dijkshoorn vindt het erg te de Strijbosschool. en daarmee busje, verdwijnt. 'In het begin eed ik nog meerdere rondes om cderen op te halen, later was 2l er nog maar één. We hebben let nog lang volgehouden met het schooltje. Hi heeft heel veel mooie herinnerin gen aan de uren dat hij met de kin deren in het busje zat. Die hoeven riet allemaal in de krant, 'want dat de geheimen van de kinderen, de ouders en de medeweggebrui kers.' Hij was blij met elke tekening de hij van de kinderen kreeg. 'Die tekenen aan één stuk door. Dan kreeg ik weer een tekening van het busje. Ik gaf dan altijd een ansicht kaart terug.' 'Ik voelde me twintig jaar jonger tus sen de kinderen. Tussen bejaarden zou ik gek worden, maar van kinde ren niet. Nu word ik weer die oude man van in de zestig. De kinderen waren natuurlijk wel eens lastig, maar ik kreeg ze wel stil. Dat kon ik. Een juf kon nog roepen dat een kind een onvoldoende zou krijgen als hij niet rustig zou doen. Ik had niets meer dan mijn stem. Ik hoefde bijna nooit te stoppen met het busje. Af en toe dreigde ik wel om een kind weer thuis af te zetten, dan waren ze wel stil. Geen kind wilde weer naar huis, waar vader en moeder wachtten.' Verantwoordelijk Toen hij acht jaar geleden werd gevraagd om het busje te bestu ren vond hij het meer dan logisch dat hij dat deed. 'Mijn hele familie zat op die school, mijn kinderen zaten op die school. Als ik op die manier kon helpen, dan deed ik dat graag.' Dijkshoorn voelde zich verantwoordelijk voor de kinderen. 'Je moet oppassen met ze. Ze ste ken zo over, letten niet op. Ik moest ze in de gaten houden. Het ver keer was ook gevaarlijk af en toe, vooral met overkanters die over de weg scheurden. Ik stopte altijd een Subsidie voor landschap Landschap Noord-Holland roept teticulieren, boeren, vrijwilligers- ftepen en (agrarische) natuurver eringen op een aanvraag in te dienen voor de subsidieregeling flor landschapselementen. Veel kndschapselementen hebben in te loop der tijd hun oorspronke- S» functie verloren en zijn daar door verwaarloosd of zelfs verdwe- De subsidie is bedoeld om karakteristieke landschap van Woord-Holland te bewaren. Eerder op Texel onder meer de ®Heg van tuinwallen in de Ouwe doom en het herplanten van bos bes na het kappen van zieke gehonoreerd. Het accent dit jaar op duinrellen en duin- jj®eren, de aanplant van nieuwe Wanting na het rooien van zieke Politie let op leeftijd bij alcoholgebruik Het wettelijke voorschrift dat jon- Wsn beneden 16 jaar geen alco- mogen gebruiken en bene nde 18 jaar geen sterke drank *ordt slecht nageleefd. De politie lfifscherpt daarom de komende *-ken het toezicht door vooral in «t uitgaansleven van De Koog ®eekproefsgewijs controles uit te •teren. overtreding is de betreffende hore- ^Alememer strafbaar. Hij is daar- ""(jebaat bij een praktisch systeem verstrekken van alcohol Pr: h d van de klanten te bepalen, ^bandjes die bij de ingang worden -wekt na het controleren van de J'teitskaart zijn een handig mid- 9ebleken. Tot dusver wordt dat ^"toegepast in De Toekomst, r^te, politie en andere instan ce betrokken zijn bij het periodie- ^roeroverleg in De Koog pleiten navolging door andere bedrij- -- dat overleg kwam de RST i(®en goed idee: kampeerders van zouden al direct bij aan win de RST-receptie een bandje feh*! kn®en dat 9e,dt gedurende verblijfsduur. De gemeente bet wenselijk dat de leeftijds meter eerder dan nodig. In het busje zaten al die kinderen, daar was ik verantwoordelijk voor.' Schade heeft hij dan ook nooit gehad. 'Ja, wat blikschade. Maar dat was een kleinigheidje.' Er waren vaste regels voor de kinderen. 'Links uitstappen, opletten bij het oversteken. Het zijn allemaal grote wegen hier.' Vier jaar geleden kreeg de Strijbos school nog een nieuw busje. 'Daar konden minder kinderen in, want ze moesten in de gordels. Maar dat was wel veiliger. Er waren nogal wat verkeersrisico's, als het glad was bijvoorbeeld. Het oude busje ging naar voetbalvereniging SVO in Oosterend. Allemaal grote mannen in dat busje, dat paste nooit.' Het nieuwe busje wordt nu overgeno men door hoofdsponsor De Krim, die het busje gaat gebruiken voor het vervoer van sportverenigingen. Morgen rijdt Dijkshoorn zijn laat ste ronde. En donderdagochtend? 'Niemand weet wat ik donderdag ochtend ga doen. Zelfs mijn eigen broers en zussen niet. Ik ga eerst maar even niets doen. Ik kom van zelf wel weer wat tegen. Dit kon ik goed, maar het is mooi zo. Ik neem afscheid, met een bloedend hart.' TESO ziet af van roetfilters TESO heeft definitief afgezien van filters om een eind te maken aan de zichtbare roet in de uitlaat gassen van de veerboot Dokter Wagemaker. In plaats daarvan zullen de motoren worden voor zien van elektronisch geregelde inspuiting. De verbranding wordt daardoor beter, waardoor er geen roet meer wordt gevormd en min der brandstof wordt gebruikt. Het besluit is mede ingegeven door het feit dat door het wegfilteren van reeds gevormd roet in de uit laatgassen aan symptoombestrij ding wordt gedaan en met de oor zaak wordt aangepakt. Elektronisch geregelde inspuiting zorgt ervoor dat het mengsel van brandstof en zuurstof dat in de dieselmotoren wordt gebracht voortdurend juist is en dus telkens wordt aangepast aan de sterk wisselende bedrijfsom standigheden. Dat dit systeem niet direct bij de bouw is geïnstalleerd, komt volgens TESO omdat moto renfabrikant Caterpillar het welis waar in voorbereiding, maar nog niet beschikbaar had. Thans is dat wel het geval, zodat de elektronische inspuiting tijdens de eerste garan tiedokbeurt van de Dokter Wage maker kan worden aangebracht. Wie voor de kosten opdraait, staat nog niet vast, maar te verwachten is dat TESO tenminste een deel zal betalen omdat het voordeel van de brandstofbesparing er tegenover staat. Hoe groot deze besparing zal zijn moet overigens nog blijken. De veerboot functioneert verder naar wens. Alleen de liften aan boord weigeren herhaaldelijk dienst. Naar de oplossing van dat probleem wordt nog gezocht. 'Adopt a granny' in Georgië De Stichting Vrienden van Georgië (SWG) is op zoek naar mensen die een oudere willen adopteren. Met name oudere vrouwen zonder kin deren zijn een kwetsbare groep. Zij krijgen ongeveer €13,- per maand aan pensioen, waar zij volgens een berekening van de Wereldbank minimaal €40,- nodig hebben om te overleven. Door de geadopteerde oma's elke maand €30,- te geven kunnen zij redelijk voorzien in hun eerste levensbehoeften. Het initia tief loopt al enkele jaren en is zeer succesvol gebleken. Het 'adopt a granny'-project kan voor €5,- per maand worden ondersteund. Meer informatie is te verkrijgen bij de stichting, tel. 072-5052628 en via website www.swg.nl. iepen en het omvormen van parti culiere bosjes naar rietland of hak- houtbeheer. Deze elementen maken een grotere kans subsidie te krijgen. Nieuwe aanvragen kunnen worden ingediend tot 1 september. Meer informatie en aanvraagfor mulieren zijn te verkrijgen via tel. 0251-662244 en via website www. landschapnoordholland.nl. WET ook via FM WET Radio, het Texelse commerci ële radiostation, is ook via de ether te beluisteren. Met de verkoop van frequenties door de overheid is het station in de gelegenheid een fre quentie te kopen. Dit in tegenstel ling tot veel andere lokale stations. De zender is dus niet alleen via de kabel en het internet te horen, maar ook via 94.5FM. controlé volgens een uniform systeem ook buiten Texel wordt toegepast. Deze mogelijkheid is onderwerp van gesprek bij het periodieke dnehoeks- overleg van burgemeester, officier van justitie en politie. Bij het maandag gehouden eerste zomeroverieg werd geconstateerd dat het seizoen tot dusver tamelijk rustig verloopt, maar de grootste drukte moet nog komen. Weliswaar hebben lawaaiige jongeren zich 's nachts laten horen op weg naar of terugkomend van het stap pen, wordt op straat gedronken en geeft het in- en uitstappen van taxi passagiers in de woonstraten hinder, maar tot dusver is het overkomelijk. Van diverse kanten zijn wel klach ten gekomen over een betrekkelijk nieuwe vorm van overlast: lawaaiige en hard rijdende scooters, ook in de Dorpsstraat tussen het publiek. Ingaand vanavond is de dorpswacht elke nacht tot en met 19 augustus op volle kracht actief. Doordeweeks zijn vier man op pad en in het week end zes. De speciale strandmaatre- gel (verbod om zich 's nachts bij de strandhuisjes van De Koog op te hou den) is ook dit jaar in juli en augustus van kracht. De naleving hiervan wordt door de politie gecontroleerd. Het Gewest Kop van Noord-Hol land lijkt zijn langste tijd te heb ben gehad. Het algemeen bestuur van het samenwerkingsverband, waar Texel deel van uitmaakt, heeft voorgesteld het huidige gewest op te heffen en verder te gaan met een andere vorm van samenwerking. Het gewest heeft de afgelopen jaren door veranderingen bij onder meer de regionale brandweer en het ambulancevervoer diverse taken verloren. De naderende fusie tussen de GGD van de Kop van Noord-Hol land met de GGD's in West-Fries land en Noord-Kennemerland leidt binnenkort opnieuw tot takenverlies. Het gewest werd een kwart eeuw geleden in het leven geroepen om dergelijke taken, die de gemeenten zelf niet konden uitvoeren, voor de gemeenten gezamenlijk te verrich ten. Daarnaast woedt op bestuurlijk niveau al diverse jaren de discussie of het gewest voor de gemeenten wel de juiste plaats is om over beleidsmatige zaken te praten. Vol gens voorzitter Gerrit Westennk van samenwerkingsverband wordt het gewest daarvoor op het moment niet als een noodzakelijk orgaan beschouwd. 'En voor de taken die zijn weggevallen zijn geen nieuwe in de plaats gekomen.' De verande ringen bij de regionale brandweer, het ambulancevervoer en GGD zijn voortgekomen uit de invoering van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord. Het algemeen bestuur van het gewest heeft de negen gemeente raden in een brief voorgesteld de huidige samenwerking te beëindi gen en voor de resterende taken (onder meer jeugdzorg, controle op de leerplicht, milieudienst en afval inzameling) nieuwe werkvormen op te zetten. 'Dat kunnen organisaties met eigen besturen worden die hun overhead (management en admini stratie) bij één van de gemeenten halen. Dat is nu ook al het geval bij het besturen van de milieudienst en de afvalinzameling.' Volgens Wes- De Waddeneilanden, andere gemeenten langs de Wadden zee, de waddenprovincies en het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heb ben een nieuwe stap gezet in de mogelijke nominatie van de Waddenzee tot Werelderfgoed. De overheden hebben een werk groep opgericht die een nomina tiedossier voor de aanmelding bij de Unesco voorbereidt. Het nominatiedossier wordt een stuk op basis waarvan Unesco bepaalt of zij de Waddenzee het predikaat werelderfgoed verleent. Bedoeling is dat de werkgroep in het dossier een beschrijving geeft van de Wad denzee, de historie van het gebied en de ligging. Ook komen er kaarten in, informatie over de regelgeving in het gebied en een motivatie waar om de Waddenzee de status zou moeten krijgen. De motivering moet aan de hand van criteria van de VN- organisatie worden opgesteld. De werkgroep wordt geleid door burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling. Namens de eilanden zit Jim Le Roux, secretaris van het samenwerkingsverband De Wad deneilanden, erin. Belanghebben den uit de regio kunnen hun stem laten horen via een nieuw ingestelde klankbordgroep. In Duitsland wordt eveneens gewerkt aan het nomi natiedossier, zodat beide landen gezamenlijk optrekken. Denemar ken doet vooralsnog niet mee. Volgens een woordvoerder van LNV is het de bedoeling dat de werk groep begin 2007 klaar is met het dossier. 'Daarna gaat het langs col leges van burgemeester en wet houders, gemeenteraden, komt er raadpleging van andere belangheb benden en wordt het besproken in het kabinet en de Tweede Kamer.' Volgens de woordvoerder wordt ernaar gestreefd het dossier uiter lijk 1 februari 2008 bij Unesco te hebben ingediend. Die heeft daar na zo'n anderhalf jaar werk om te bepalen of de Waddenzee wel of niet voor de erfgoedstatus in aan merking komt. In die tijd krijgt het wad onder meer bezoek van de Internationale Unie voor het Behoud van Natuur (het IUCN), een advies orgaan van de Unesco. In de zomer van 2009 zou dan duidelijk moeten zijn of de Waddenzee een plaats kan krijgen tussen onder meer de Grand Canyon in de Verenigde Sta ten, de Burubudur in Indonesië, de piramides van Gizeh en het Great Barrier Reef in Australië. Het nominatiedossier komt met uit de lucht vallen. Het opstellen ervan werd aangekondigd tijdens de trilaterale Waddenconferentie die eind vorig jaar op Schiermon nikoog werd gehouden. Omdat er toen van diverse kanten nog zowel 'vóórs' als 'tegens' klonken, wilden de bewindslieden van Nederland, Duitsland en Denemarken tijdens de conferentie nog geen definitief besluit nemen over het doorgaan of stoppen met de nominatieplannen. Er werd toen aangekondigd dat minister Cees Veerman (Landbouw) nog eens langs de eilanden zou trekken voor tekst en uitleg. In april kwam hij naar Texel waar hij tij dens een lezing bij de Waddenha ven herhaaldelijk benadrukte dat de erfgoedstatus geen rechtsgel dig karakter heeft en evenmin tot meer regels leidt. Die toezegging heeft de minister ook gedaan in een convenant dat hij de eilanden een tijd geleden heeft aangeboden. De gemeenteraad van Texel sprak zich eerder tegen de erfgoedstatus uit, uit vrees voor beperkende maatre gelen. terink leeft er bij de gemeenten wel de wens om op een of andere manier regionaal met elkaar te blij ven overleggen. 'Er moet een soort overlegplatform blijven. Het regelen daarvan zou bij één van de gemeen ten ondergebracht kunnen worden.' Het voorstel, dat recent aan de gemeenteraden verzonden is, heeft volgens Westerink nog geen reac ties opgeleverd. Voor Texel heeft het einde van het huidige gewest op het eerste gezicht weinig gevolgen. De gemeente is via onder meer jeugdbeleid, volwas seneducatie en milieuhandhaving bij het gewest betrokken, maar voor diverse andere taken (bijvoorbeeld een gemeenschappelijke sociale dienst) is de gemeente niet bij het gewest aangesloten. Bij de bezuini gingsronde die begin dit jaar werd gehouden, schrapten de politieke partijen ook diverse uitgavenposten voor het gewest. Wat opheffing voor eventuele nieuwe financiële con sequenties met zich meebrengt, is volgens een woordvoerder nog niet te zeggen. 'Dat moet nog in beeld worden gebracht.' Bij het gewest zijn 130 mensen in dienst Het overgrote deel daar van verhuist met de veranderingen mee naar nieuwe organisaties. Voor een deel moet volgens Westerink echter vervangende werkgelegen heid worden gevonden. Hij bena drukt dat de negen gemeenten een inspanningsverplichting hebben het personeel van het gewest bij vacatures als 'interne kandidaten' te beschouwen, waardoor ze eerder in aanmerking komen dan 'externe kandidaten'. Volgens de woordvoerder van de gemeente wil Texel zich blijven inzetten voor samenwerking met de andere gemeenten in de Kop van Noord-Holland. De blik wordt niet alleen gericht naar het vorig jaar opgerichte samenwerkingsverband De Waddeneilanden. 'Alles dat naar Texel komt, gaat via Den Helder en we maken deel uit van de provincie Noord-Holland, dus daar blijven we ook op gericht.' 'Gemeente heeft signaal burgers opgepakt' Volgens Burgemeester Geldorp heeft de gemeente het signaal van de Texelse burgers dat zij meer en eerder bij belangrijke beslissingen wil worden betrokken, goed opge pakt. De ontwerpavonden voor het nieuwe gemeentehuis en de dis cussie over de vrijkomende agra rische bebouwing zijn daar een goed voorbeeld van. Dit schrijft ze in het burgerjaarverslag 2005 waarin ze terugblikt op de relatie tussen overheid en burger. Het burgerjaarverslag is een jaar lijks rapport waarin de burgemees ter verslag doet van het vervullen van haar plichten ten aanzien van de relatie tussen burger en bestuur. Ze beschrijft de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening en de procedures rond burgerparticipatie. Het burgerjaarverslag is een wet telijk verplicht rapport dat de burge meester aan de gemeenteraad moet aanbieden. Geldorp ziet de vergaande samen werking tussen de gemeenteraden van de Nederlandse waddeneilan den als de gemeentelijke mijlpaal van 2005. Ook vindt ze het een goede ontwikkeling dat de dorpen steeds vaker een eigen toekomstvi sie ontwikkelen aan de hand van de structuurvisie Texel 2020. De centrale publieksbalie in het gemeentehuis is volgens Geldorp een voorbeeld gebleken voor de hele gemeentelijke organisatie. Om dit door te zetten komt er eind 2006 een nieuwe gemeentelijke website met raadsinformatie, internetkassa en DigiD, waarmee burgers mak kelijk en veilig informatie met de gemeente kunnen uitwisselen. De schnftelijke dienstverlening ging in 2005 niet erg soepel, maar met een nieuw registratiesysteem zou daar binnenkort verandering in moeten komen. In een gemeentelijke folder is sinds 2005 te lezen hoe verwer- VERVOLG VAN PAGINA 1 SWT 'We vragen geen honderd euro om ze het moeilijk te maken, maar potentiële kopers ontkomen met aan het maken van kosten. Het is voor ons ondoenlijk om van iedere woning een taxatierapport te laten maken, terwijl de helft van de huur ders het misschien toch niet kan kopen. Dan komen al die kosten voor onze rekening. Mensen moeten zeif bepalen of ze dat bedrag ervoor over hebben.' Volgens Groen is het voor de stichting onmogelijk om een indicatie door te geven. 'Simpelweg omdat we dat niet weten. Iedere woning is anders en moet afzonder lijk worden getaxeerd, omdat we de juiste marktwaarde moeten weten. Hoewel de stichting vasthoudt aan de ingezette koers, is er volgens de woonmanager wel een tussenweg mogelijk. 'In feite kunnen geïnte resseerden twee dingen doen. De eerste is om een indicatie op te vragen bij Texel Vastgoed. Die ken nen de woningen en kunnen best een richtprijs aangeven. Ten tweede kunnen ze bij de bank vragen hoe veel ze kunnen lenen. Ook dat geeft een indicatie of aankoop misschien mogelijk is.' Volgens de ontevreden huurders biedt die tussenweg geen oplossing. 'Zo'n makelaar kan wel een richtprijs geven, maar als de taxatie heel anders uitpakt, dan heb je daar ook niks aan. Wij vinden dat ze met een beter voorstel moeten komen.' king van klachten over de gemeente worden behandeld. Ook bij het behandelen van bezwaar schriften kan volgens de burgemees ter nog veel verbeteren. Slechts de helft van de 104 bezwaarschriften is binnen de wettelijke termijn van veertien weken afgehandeld. Door de invoering van een nieuwe wet zal de gemeente binnenkort een boete moeten betalen voor elk bezwaar schrift dat te lang duurt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Schip op keien Daardoor stak de Hanna Mana min der diep en kon ze van de stenen worden gehaald. Nadat het schip uitgebreid was geïnspecteerd, kon het verder varen. Een paar dagen eerder was bij de boei T12 een klein zeiljacht vastgelopen. Daarvoor waren zowel de Dorus Rijkers uit Den Helder als de Francine Kroesen uitgevaren. Met de laatste redding boot, die minder diep dan de Dorus Rijkers ligt, werd het zeiljacht toen bij vloed losgetrokken. Cp Texel is van alles te beieven1 Ook al is Texel maar een klein eiland, de mogelijkheden voor ontspanning zijn groot. De uitgestrekte stranden, hoge duinen, historische dorpskernen en talloze attracties bicden gegaran deerd vermaak gedurende een vakan tie. Of men nu wil shoppen, varen of zeehonden aaien: het is allemaal mogelijk. Den Burg De hoofdstad var. Texel is de gezel lige stad Den Burg. Hier kan men In het blad van Connexxion wordt Texel genoemd als voorbeeld van een leuk dagje uit. Schoonheids foutje in het artikel is dat gesproken wordt over de 'stad' Den Burg, ter wijl de in 1414 verleende stadsrech ten uiteraard voor het hele eiland gelden. Verder worden de schapen- fokdag. de wadexcursies en ver schillende musea genoemd. De Texelse vloot heeft er een nieu we schip bij: de TX 20. Afgelopen vrijdag kwam het schip, dat eerder de Harlingen 16 was, aan in de haven van Oudeschild. Het voor malige kokkelvaartuig uit 1979 is aangekocht door Frido Boom. Her man Blom en hun echtgenotes van rondvaartbedrijf TX10 Emmie. Op korte termijn gaan zij het schip in de vaart nemen. De Orion, zoals het schip blijft heten, is aangekocht inclusief de vangstrechten en vergunningen. Op deze manier is het hele bedrijf rondom de Orion overgenomen van Veltman Maritiem BV. 'Dit is voor ons vieren een uitbreiding van het bedrijf. Wij denken hier een boter ham mee te kunnen verdienen', stelt mede-eigenaar Frido Boom. De TX20 Orion komt ai n Oudeschild. (Foto Bert Koning)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5