Boerenbezoek vooral leuk voor 'ervaren' Texeltoerist Raakvlakken natuur en landbouw nader belicht i'Meer herstarts maar ook meer spektakel' Concours Hippique: veel moois te zien TEXELSE J COURANT De hort op bij wedstrijden met schapen Succes Plaatsman en Brans bondag autocross in Eierland aan de start voor een nieuwe sjsm> DINSDAG 18 JULI 2006 it or- van de excursie schapenhouderij J natuur- en landsc iet in deze excursie. 2lc<vke£Allc Texel In de zomermaanden worden voor vakantiegangers dage lijks enkele tientallen activitei ten georganiseerd. Excursies, voorstellingen, workshops, rondvaarten en evenementen, het aanbod is groot én divers. Allemaal kennen we de excur sies naar de Slufter en het gar- nalenvissen met de kotter. Maar wat is er nog meer te doen? De redactie gaat de komende weken De hort op om dat zelf te ervaren. Maandag waande Louise van der Sluis zich een middagje toerist en ging op Bezoek bij de Boer. Topatleet bij strandduincross Bij de zondagmorgen gehouden eerste strandduincross van Atletiek vereniging Texel prijkte een verras sende naam op de deelnemerslijst, die van topatleet Aart Stigter. Hoe wel hij de echte top achter de rug heeft, behoort hij nog steeds tot de beste lopers van Nederland, zeker als daarbij zijn leeftijd (49) in acht wordt genomen. Hij organiseert trainings stages voor lopers van uiteenlopende niveaus, in Nederland, maar ook op Lanzarote en in Kenia. Laurien Bak ker en Margot van der Ven hebben al enige malen aan een dergelijke stage deelgenomen en gaan dit najaar met 24 anderen naar Kenia, tegenwoordig het Mekka van de toplopers. Dat Stigter nog snel is. bewees hij in De Koog. Hij finishte in de recordtijd van 33.54 minuten, ruim vijf minu ten voor de nummer twee, Peter ter Burg uit Julianadorp. Herman Ploeger legde beslag op de derde plaats. Op de 5.300 meter was Aarnout Salweg- ter uit Dordrecht de snelste (24.02). gevolgd door Cees Timmer (27.18). Ulnke Weinch uit Oudeschild toonde haar talent met de onder de gege ven omstandigheden prima tijd van 27.24. De jeugd liep 1.200 meter. Bij de meisjes werd de tienjange Selina Kuip uit De Cocksdorp winnaar in 6.53 min, op slechts twintig seconden gevolgd door de zevenjarige Jonne Bonnet. De snelste jongen was Rob ter Burg uit Julianadorp (5.18). Willem Wienng uit Den Burg werd tweede (5.40). Er deden 27 lopers mee. Het was warm weer, waar de lopers vooral in de duinen last van hadden. Ook het strand was door het opkomende water zwaar te belopen. De volgende cross wordt gehouden op 23 juli, aanvang 10.30 uur Inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij Beach-lnn. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij Rita Dogger (tel. 313387) en Piet Bakelaar (tel. 313843). Uitslagen: 1.200 meter jongens - 1 Rob ter Burg (Julia nadorp) 5.18; 2.Willem Wiering 5.40; 3Timo Schmtfink (Hilversum) 5.48; 5 Joop Bonnet 6.36; 6.Axel Gamtsen 6 43. 1.200 meter meis jes - 1 Selina Kuip 6.53; 2.Jonne Bonnet 7.13. 5.300 meter - 1 .Aarnout Salwegter (Dordrecht) 24.02; 2.Cees Timmer 27.16; 3.Ulrike Weinch 27.24, SJudith van Bleijswijk 28.41; 6.Arco Garritsen 29.22; 7.Fred Wiering 31.48; 8.Jo Joseph 32.21; 10-Christa van Heerwaarden 35 41 9.300 meter - l.Aarl Stigter (Doom) 33.54, 2 Peter ter Burg (Julianadorp) 39.11; 3 Herman F'loeger 43 06. 5.Pieter Jan Kooger 5129. De volledige uitslag is te vinden op web site www.avtexel net. rijdt in de stockcarklasse, zijn zoons Joost en Maarten doen mee in de rodeoklasse. De auto's worden allemaal gekeurd voordat ze de baan opgaan. De wagens moeten onder meer op vier wielen kunnen remmen, over een rolkooi beschikken en de crossers moeten een nekkraag, een vijf- puntsgordel en beschermende kle ding dragen. De entree bedraagt €5,- voor kinderen tot 12 jaar en €9,- voor volwassenen. Zondag 13 augustus wordt de tweede auto cross gehouden. Er is dit jaar, in tegenstelling tot vorig jaar, geen caravanrace. Crossloop ZDH Bij de eerste crossloop die ZDH dit seizoen hield, stonden vrijdag 52 deelnemers aan de start. Met een fris windje was het- prettig lopen. De miniloop over 1.000 meter werd gewonnen door Martijn uit Doode- waard (3.53 minuten). Christa Lap uit Den Hoorn won de 4.000 meter in 17.35 min. De 4.000 meter voor mannen werd gewonnen door Harry Bakker uit Den Hoorn (16.45). Snel ste vrouw op de 8.000 meter was Marijke Stark uit Oosterend (44.02), snelste man Coen Schoonheden uit Den Burg (28.22). De 8.000 meter veteranen werd gewonnen door Henk Olijve uit Haren (29.52). Vrijdag wordt weer een crossloop gehouden. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur. Siem Plaatsman heeft op de eer ste Hoornder Donderdag van het seizoen de kampioensbeker voor het schapenmelken in ontvangst mogen nemen. Tweede werd Piet Bakker van De Atlas, derde Mar van Maldegem. Deze 77-jarige dame deed voor de laatste keer mee. Zij is een vertrouwd gezicht op de Hoomder Donderdag, maar vindt het nu welletjes. De jury bestond uit Piet Bakker van De Waddel en Dick Kikkert. De schapen waren afkomstig van De Waddel. De eerste pnjs voor het scheren ging naar Sjirk Brans. Tweede werd Erik- jan Eveleens, derde Harry Bakker. Zij werden beoordeeld door Henk Tjepkema en Siem Ran. Er meldden zich vijf heren voor het scheren en vijf heren en twee dames voor het mel ken, Voor Karen Welbers was het de eerste keer dat zij een schaap molk en zij presteerde het om niet op de laatste plaats te eindigen. De wedstrijden, die 's avonds werden gehouden, werden matig -bezocht. Meer belangstelling was er 's mid dags voor de kramenmarkt, waarop zo'n veertig kooplieden hun waren aanboden. Hoewel er wel eens som bere geluiden over het Hoornder eve nement klinken, is woordvoerder Leen Bouthoorn niet zo pessimistisch. 'Vol gens mij zit er de afgelopen jaren een licht stijgende lijn in zowel het aan tal bezoekers als het aantal kramen. Daarbij is het wél zo dat de animo sterk afhankelijk is van het weer. Is het vijf dagen strandweer, dan komen de mensen op de zesde dag gerust naar de Hoornder Donderdag, want ze willen ook wel eens iets anders. Maar is het ,na twee weken regen eindelijk mooi weer op de Hoornder Donderdag, dan zit iedereen op het strand. Daar kun je wel over klagen, maar daar heb je nu eenmaal mee te maken.' De belangstelling onder kraamhouders is uitstekend. Volgens Bouthoorn, die na het afscheid van Frans Bakker waarnemend voorzitter is geworden, zou de Hoornder Don derdag zelfs nog wel meer kramen kunnen bergen, maar kan de organi satie er wegens de concurrentie van de feestmarkt in De Cocksdorp niet meer dan vijftig krijgen van De Bolder.. 'Bovendien moeten we rekening hou den met het maximumaantal kramen op de Landbouwdag. We hanteren de regel dat kraamhouders die iedere week op de Hoornder Donderdag staan, automatisch een plek krijgen op de Landbouwdag. Maar daar is de ruimte gewoon een keer op.' Een tegenvaller voor de organisatie is wél dat het niet gelukt is een avond programma voor de tweede Hoorn der Donderdag, op 20 juli, samen te stellen. Aanvankelijk zou het fanfare korps van DEK optreden, maar door vakanties en andere omstandigheden moesten de muzikanten afzeggen. 'En om op korte termijn nog iets anders te regelen, valt niet mee, ook al omdat we nog werk genoeg heb ben aan de Landbouwdag', aldus Bouthoorn, die samen met secretaris Christa Bakker-Kamminga. penning- Inschrijven dartcompetitie De inschrijving voor de dartcompe titie 2006-2007 sluit op maandag 31 juli. Teams die dan nog niet heb ben ingeschreven, kunnen niet aan de nieuwe competitie deelnemen. Inschrijfformulieren zijn te vinden op website www.texeldarts.nl. Inleve ren kan tot 31 juli in café De Pilaar. De Texelse Dart Organisatie (TDO) hoopt net zoveel teams als vorig seizoen te kunnen inschrijven. meester Anneriet Bremer, Klaas de Ridder en Kees Zijm het bestuur vormt. Op 27 juli vindt in Den Hoorn de Landbouwdag plaats. De andere Hoomder Donderdagen staan in het teken van het Texels kampioenschap touwtrekken (3 augustus), ringsteken (10 augustus), spijkerbroek hangen (17 augustus), ringsteken vanaf een solex (24 augustus) en de Strijd om de man en de vrouw (31 augustus). Hoornder Donderdag met veel kramen 3 efl ligt- ian'S Be'heilige klei' van Eierland stuift "re*K<lda9 weer' Ruim honderdzes- "T autocrossers verschijnen die van de jaarlijkse autocross r' de MAB. De wedstrijden star- val» ten om 12.00 uur. an da ^wedstrijden doen naar verwach- i «O letterlijk een hoop stof opwaai- f '-i ÜD()or het droge weer van de af9e" weken is de 375 meter lange - -Hu. 3n aan de Hoofdwe9 keihard ii Volgens MAB-secretaris vreter Graaf en wedstrijdleider ¥■- Pieter Zuidewind wordt de de komende dagen nog eens - fta goed geprepareerd. 'Als het wenste laagje er straks is afgere- fdrri i wsWOrclt het waarschijnlijk minder Dan is de klei net asfalt en j f die zwart van de bandenspo- «i w Vol9ens de MAB kan het niet- f111 9een kwaad als bezoekers J r stofbril meenemen. 'Maar dat *esn Me stoffig is, hoort toch wel bij de autocross.' -lossers nemen het tegen elkaar de stockcarklasse (26 deelne- jsj. rodeoklasse (75 deelnemers) 4-cylinderklasse (19 deelne- Voor Texelaars van 12 tot 17 fcfodls er een juniorenklasse (40 emers). Onder de deelnemers bekende namen, maar ook jjdere nieuwelingen. De rodeo- kent enkele nieuwe deelne- ^die zijn overgestapt van de w3 ingevoerde juniorenklasse, name de rodeoklasse belooft dit jaar voor de nodige voorvallen op de baan te zorgen. De regel dat crossers in de eerste bocht nog niet mogen duwen is op verzoek van een commissie van crossers verval len. 'We moeten maar eens zien wat het wordt', aldus Zuidewind. 'Ik verwacht dat we daardoor meer herstarts krijgen, maar het wordt waarschijnlijk ook extra spectacu lair.' Ook nieuw bij de rodeo is een her kansingsronde. Daarin kunnen cros sers die tijdens de voorrondes bui ten de boot zijn gevallen alsnog een ticket voor de finale bemachtigen. De vijf besten van de herkansings ronde gaan door naar de eindstrijd. 'Maar zij moeten dan wel achter aansluiten.' Twintig rodeorijders plaatsen zich via de manches recht streeks voor de eindronde. Opmer kelijke verschijningen zijn zondag te verwachten van onder andere Lean- der Blom en Egbert van der Werff. De laatste rijdt in een stockcar die hij heeft gekocht van de befaamde Engelse stockcarrijder Kev Smith. De coureur kwam volgens Graaf en Zuidewind speciaal uit Enge land naar Texel om de wagen af te leveren en een paar rondjes op het Texelse circuit te rijden. Blom rijdt naar verwachting in een wagen die in maart door leerlingen van de OSG werd 'gepimpt' door hem volledig met allerlei kunstuitingen te beschilderen. Eveneens opmer kelijk is de deelname van de familie Broekman. Vader Henk Broekman streekproducten. Een andere bron die geld oplevert, middels subsidies, is het instandhouden van de weide vogels en het creëren van natuurge biedjes in het land. Het Duitse gezin dat vandaag de excursie geboekt heeft, luistert met belangstelling toe. Nederlands spreken ze niet, maar verstaan lukt aardig. Gelukkig maar, want Veeger verontschuldigt zich voor het feit dat hij alleen Neder lands spreekt. Zijn heldere uitleg komt echter goed over. Hij doet uit de doeken hoe de nesten worden beschermd en hoe de boeren reke ning houden met de kuikens. Wat een tuinwal is, komt aan bod en ook de kleine fauna, die een kans krijgt door het verbreden van slootkanten, blijft niet onbesproken. De agrariër vertelt dat de schapen boeten, waarvan er nog zo'n 50 op het eiland staan, uniek zijn in Nederland en dat ook de tuinwallen nergens anders voorkomen. Na de 'theorie' is het tijd voor de praktijk en De grote zakken wol spreken tot de verbeelding. gaan we de wei in. Tijdens de rond wandeling wordt de structuur van een tuinwal bekeken en vertelt Vee ger over de planten die er groeien. 'Het duurt een paar jaar voordat er wat anders op groeit dan gras. Eerst moet de boel goed verdrogen.' Al lopend vertelt hij de wandelaars dat van de oorspronkelijke 350 kilome ter tuinwal er nog zo'n 90 over zijn. Bij de slootkant is er gelegenheid om zeldzame planten als de Zwa nebloem van dichtbij de bewonde ren en wordt duidelijk waarom er aan deze kant van de sloot zoveel verschillende planten groeien en aan de kant van de buurman, een traditionele landbouwer, niet. De schapenkeutels ontwijkend (stevige schoenen of laarzen worden aan geraden!) lopen we verder door het weiland, dat duidelijk sporen van de aanhoudende droogte vertoont. 'Dit gras is helemaal dood. Het wordt hoog tijd voor regen, maar dat kan je in het toeristenseizoen natuurlijk niet hardop zeggen', grinnikt Vee ger. Een sloot verder laat hij de jeug dige toeristen met een schepnet door het water gaan om kikkervisjes en andere beestjes te vangen. Want het slootwater is erg schoon en zui ver. 'Dat zit vol leven en je kunt het zelfs drinken', houdt hij zijn toehoor ders voor. Terwijl de schapen het gezelschap blatend welkom heten, gaan de oudere lammeren er van door zodra de wandelaars dichterbij komen. Dan volgt meer uitleg over het Texelse schapenras, de verwer king van het vlees en de hoge kwa liteit van echt Texels lam. Het Duitse gezin, dat inmiddels voor het vierde jaar achtereen op Texel vakantie viert, knikt begrijpend. Tot een echte dialoog met de boer komt het van wege de taalbarrière niet. Wijzend op de omringende weilanden, met kort gras, lang gras, aardappelen en wat bosjes, vertelt Veeger waarom weidevogels zich in deze omgeving zo thuis voelen en zich rustig tus sen de schapen mengen om aan voedsel te komen. Ook de meest gestelde vraag komt aan bod: houdt u schapen voor de wol? Nee dus. De wol van de geschoren schapen wordt afgevoerd naar de wolfabriek in Oudeschild, maar levert de boer geen sou op. 'Als je een professio neel scheerder laat komen, kost dat drie euro per schaap, terwijl de wol nog geen €2,50 oplevert.' Na het beantwoorden van de laatste vra gen eindigt de rondwandeling weer in de schuur, waar inmiddels de koffie klaarstaat en er gelegenheid is om nog wat na te praten. Dat was een leuk en informatief uitstapje. De excursie Bezoek de Boer wordt ongeveer eens per week georgani seerd en is te boeken via EcoMare of via de TIP-zuilen. Minimumleeftijd is vier jaar. Honden, buggy's en bolderwagens zijn niet toegestaan. Volwassenen betalen €5,-, kinderen t/m 15 jaar €3,-. Tekst en foto's Louise van der Sluis Akenburg te halen. De Zilveren Zweep, de wisselpnjs die de gemeente beschikbaar stelt voor de winnaar van de open klasse, werd gewonnen door Henk Spigt met Viking. Janny Westerlaken- Kingma won de prijs voor 't schoon ste geheel. De jury, bestaande uit mevrouw Heetveld en Mevrouw Van der Kraan, was zeer te spreken over Westerlaken en de 9-jarige Pedro Bij de loting zijn nog enkele prijzen niet opgehaald. Deze kunnen na 18.00 uur worden afgehaald op De Grie 3, telefoon 319627. Het gaat om de volgende loten: geel 224, 279, 291, 333, 675, 810 en roze 1 52, 61, 75, 78, 547, 615, 617, 727, 737. Uitslagen aangespannen rubriek Friezen voor showwagen VEIIes Bousma met Pinkster, 2.Benno Beuvmg met Wietske, 3.Eva Witte met Jelmer Open klassen enkel- span tuigpaarden (Zilveren Zweep): 1 Henk Spigt met Viking, 2 Carlo Witte met Figa ro, 3.K. van der Vooren met Violetta. Pony rubriek: 1.Anke Vingerhoet met Lea, 2 Tijs Witte met Buco/Tango, 3.Gemt Westerlaken met Juan-Carios. Tuigpaarden gereden door dames. 1 .Corina Witte-van Tunen. 2.Wendy van Elk met Viking. 3.Margo Daalder met Rati- na D. Schoonste geheel. Janny Westerlaken- Kingma. Speel uw spel 1 Marieke van Uere met Jesper. 2.Anke Vingerhoet met Lea, 3.Jan Schaap met Bruce/Kees. Tweespannen- 1P Daalder. 2.P. Beers. 3 J van der Gracht. Het Concours Hippique leverde veel moois op voor het oog. (Foto Mn* H*mn) Ondanks de grote aantrekkings kracht van de zee door de hit te, was het Concours Hippique bij manege Akenburg afgelopen zondag toch een succes. Zo'n 650 paardenliefhebbers genoten van de fraai opgetuigde paarden en het afwisselende programma. De organiserende menvereniging Tussen Wad en Duin kijkt tevre den op de dag terug. Het Concours Hippique leverde veel moois op voor het oog: bijzon dere rijtuigen, gepoetste paarden met prachtig gevlochten manen en berijders met prachtige kostuums. Indrukwekkend was het optreden van Elles Bousma-Witte, die twee lie'Cado Veeger wijst bij de slootkant op de bijzondere vegetatie, die een kans krijgt doordat de slootkanten niet gemaaid of bemest prachtige, grote paarden wist te mennen. Een mooie tegenhanger van de twee grote paarden was de tandemaanspanning met twee Shetlandpony's van Gerard de Rid der, Traditiegetrouw worden de aange spannen rubrieken afgewisseld met showblokken. Ook dit jaar werd het publiek in de pauzes vermaakt met ponyvoetbal, touwtrekken met paarden en optredens van drum- en percussieband Excelsior. Ook werd er een demonstratie gegeven hoe er zestig jaar geleden met paar den werd gehooid. Oude machines kwamen weer tevoorschijn uit de schuren en paarden werden speci aal getraind om de nostalgie naar is eigenlijk het enige eiland waar nog agrariërs zit- Op Vlieland zitten helemaal geen boeren meer en op de eilanden is nog een beetje veehouderij. De melk wordt gehaald door Campina en de bloembollen gaan naar óe veiling.' Een passage uit het introductiepraatje van Carlo ra Veeger. Hij is de eigenaar van de boerderij die in het kader de excursie Bezoek de Boer bezocht kan worden. Zijn Lindehoeve is hét voorbeeld van agrarisch en landschapsbeheer en die elementen staan centraal excursie. Hogere Texelkunde dus. blijkt ook uit de bezoekers die rondwandeling over zijn bedrijf. 'Dat Veeger deelnemen aan de zijn grotendeels mensen die, hier al vaker zijn geweest en al het een en ander hebben gezien en zich gaan afvragen hoe dat precies zit.' De excursie begint in een tot ont vangstruimte omgebouwde schuur met een powerpoint-presentatie over de landbouw op Texel in het algemeen en het agrarisch natuur- en landschapsbeheer in het bijzon der. De verbreding van de landbouw komt aan bod en Veeger vertelt dat boeren steeds meer activiteiten ont plooien om inkomsten te vergaren: kamperen bij de boer, de verkoop aan de weg en het produceren van

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7