'Uit elk raam blijkt weer andere Europese cultuur' TEXELSE 2 COURANT 1 Texelse deelname aan reizende tentoonstelling Zeehonden van serpentijn Kleurenpracht Silk Cotton Bedrijvig/ietó 'Gloppenlied' verbindt eilanden Agenda E teso VRIJDAG 28 JULI 2006 Rait Praats de Texelse ramenfoto 100 Open Windows. In Tusse de Banke is de komen de twee weken een bijzondere fototentoonstelling te zien: 100 Open Windows. Het Estse kun stenaarsechtpaar Sirje Eelma en Rait Praats hebben 100 foto's van ramen verzameld, die door ver schillende fotografen uit Europa genomen zijn. De Texelse foto grafen Theo en Jerom Timmer hebben ook hun bijdrage aan de reizende tentoonstelling gele verd. Bij een bezoek aan het Zweedse eiland Gotland raakte Sirje Eelma en Rait Praats gefascineerd door de indrukwekkende vensters in het plaatsje Visby. Zij bedachten een tentoonstelling waar 100 foto's van ramen van verschillende fotogra fen te zien zouden moeten zijn. 'Een raam is heel bijzonder. Je kijkt van buitenaf het leven van iemand anders in. Dat wilden wij laten vast leggen', vertelt Eelma. Omdat zij en haar man geen fotografen zijn, schakelde ze hun netwerk in van kennissen. 'Mensen wilden graag meewerken omdat ze een positief gevoel van de foto's kregen In drie jaar tijd hebben we 2000 foto's binnen gekregen. We hebben er 100 uitgekozen waarmee die wij het beste vonden, uit zeventien ver schillende plaatsen' Via de levensgrote foto's krijgt de bezoeker een kijkje in Europa. Eel ma: 'Uit elk raam blijkt weer een andere Europese cultuur. Je ziet hoe mensen leven en hoe ze zijn. Het ene raam heeft gordijnen zodat niemand naar binnen kan kijken, door andere ramen is alles te zien. Elk raam heeft iets speciaals, ze hebben allemaal iets waardoor je gefascineerd raakt. Je moet soms wel even zoeken.' Ze laat een paar foto's zien; een Russisch raam waar boven een'sowjetlogo is gespoten. Een raam waar een tas uit hangt waarin voedsel koel wordt gehou den. Een bovenraampje dat open staat, terwijl het raam eronder onder een dikke ijslaag zit. 'Waarom doet iemand een raam open als het zo koud is?', vraagt Eelma zich af. Eelma en Praats, die al zo'n zestig tentoonstellingen hebben georgani seerd, zijn op Texel om de tentoon stelling zelf in te richten. 'Elke ten toonstellingsruimte is anders. Het moet lijken alsof het geen foto's zijn, maar echte ramen in een straat. Wij willen dus zelf bepalen hoe de foto's komen te hangen.' Enkele van de 100 foto's zijn door Theo en Jerom Timmer op Texel gemaakt. Eelma was zeer verrast door de Texelse inzending: 'Ze zijn anders dan de andere foto's. Som mige ramen staan er half op en de kleuren zijn heel mooi.' Ze zul len de Texelse ramen ook in het echt bekijken. 'Wij waren hier nog nooit geweest en kenden het eiland alleen van de foto's. Ik wil dan weten wat voor mensen in het huis wonen dat is gefotografeerd. Veel mensen weten niet dat hun raam in onze tentoonstelling zit.' Omdat er in Tusse de Banke maar plek was voor vijftig van de hon derd foto's, worden er in de etalage van het Open Boek ook nog eens vijftig raamfoto's van Theo Timmer geplaatst. Zo zijn er ook op Texel 100 'open ramen' te zien. In café Bruintje Beer, de hoofdsponsor van de tentoonstelling, wordt ook aan dacht aan de tentoonstelling gege ven. Het ezelsbier uit Kuurne, een andere plaats uit serie, is het bier van de maand. Texelaars (en anderen) kunnen van 29 juli tot 15 augustus in Tusse de Banke op de Groeneplaats in Den Burg zien of hun raam ook in de collectie zit. Nuff Said in De Kuip In café De Kuip in De Koog vindt zaterdag een optreden plaats van de bekende Nederlandse band Nuff Said. Na het spetterende optre den van vorig jaar, is deze band in een stroomversnelling gekomen. Tijdens de uitreiking van de KinkFM NightLiveXS Awards in Paradiso in Amsterdam werd de groep uitgeroe pen tot beste live-act van Nederland. Lezers van LiveXS en luisteraars van Kink FM vonden weliswaar dat de groep Racoon het beste album van Nederland afleverde, maar Nuff Said kwam op de tweede plaats. Het optreden in De Kuip begint om 23.30 uur, de toegang is gratis. Bach en Mozart in De Cocksdorp De Waddenkerk in de Kikkert- straat in De Cocksdorp biedt dinsdag 1 augustus onderdak aan een zomeravondconcert, ver zorgd door organist Alexander Prins en sopraan Suzanne de Wit. Op het programma staan werken van Bach, Schubert, Mozart, Han del en Caccini. Alexander Prins studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en is cantororganist van de PKN-kerken. Hij geeft geregeld con certen en is actief als componist en arrangeur. Op de laatste dag van dit jaar wordt zijn nieuwe cantate Door goede machten trouw en stil omge ven door de IKON op de radio uitge- Bibliobus Met ingang van 29 augustus 2006 gelden andere statijden voor de bibliobus. Omdat de Strijbosschool is opgeheven, staat de bus iets korter in Midden-Eierland en iets langer in Oudeschild en De Cock sdorp. De mobiele bibliotheek rijdt iedere dinsdag over Texel en strijkt van 10.05 tot 10.50 uur neer in Den Hoorn, van 1110 tot 12.25 in Oude schild, van 13.10 tot 13.35 in Mid den-Eierland, van 13.45 tot 14.45 in De Cocksdorp, van 15.00 tot 15.45 in De Koog en van 16.00 tot 17.35 uur in Oosterend. Tussen 14 en 25 augustus rijdt de bibliobus niet in verband met de zomervakantie. Overigens wordt over de toe komst van de bibliobus nog over leg gevoerd tussen de betrokken instanties. Naar verwachting wordt in augustus een beslissing geno men. zonden. Hanneke de Wit studeerde eveneens in Den Haag en vervolgde haar zangstudie aan De Nieuwe Opera Academie. In 2004 won zij de eerste prijs van het prestigieuze Christina Deutekom Opera Con cours. Zij zingt veel in oratoria en geeft liedrecitals. De Wit studeerde in 2004 bij Charlotte Margiono en volgde meerdere masterclasses. Als blijk van haar grote affiniteit met taal studeerde zij tevens Duitse taal- en letterkunde aan de universiteit in Leiden. Het concert in de Waddenkerk begint om 20.15 uur. De toegang is gratis, na afloop wordt gecollec teerd ter bestrijding van de kosten. Bezoekers van Ecomare konden en beeldentuin van Stan Boon aan afgelopen weekend zien hoe uit het Oudedijkje, was twee dagen steen een zeehond kan ontstaan, actief bij de zeehondenbassins om De Zimbabwaanse kunstepaar uit serpentijnsteen sculpturen van Tichaona Mushonga, die sinds een zeehonden te vervaardigen, paar weken te gast is bij de natuur- (FwojenwivanHanum; Martine de Hoog wil verkoopt alleen wat ze zelf rr Paul Martin in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smits- weg in de Dennen vindt zondag een optreden plaats van de Ierse zanger Paul Martin. Paul Martin begon zo'n twintig jaar geleden met optreden in Ierse pubs in Amerika. Daar reisde hij van Virginia, waar hij woonde, naar Washington, New York, Chicago, Detroit, Atlanta, Montreal en zo'n beetje alles wat er tussen ligt. Zijn gitaarstijl raakte zwaar beïnvloed door bluegrass en akoestische kun stenaars zoals Tony Rice, Norman Blake en Doc Watson. Op toer- nee trad hij op met The Dubliners, Clancy Brothers, Kingston Trio, Bagatelle en Paddy Reilly. Tijdens zijn 'Amerikaanse periode' maakte hij drie albums waarvan er één in Washington werd genomineerd als Iers album van het jaar. Na zijn huwelijk met een Neder landse au-pair breidde hij zijn reper toire uit met hits uit de 60'er, 70'er en 80'er jaren. Zo zijn tijdens zijn optredens niet alleen Ierse ballades en drankliederen te horen maar ook hits van Beatles, Eagles, Stones, Kinks, Monkees, Drifters, Elvis, Bru ce Springsteen en Eric Clapton. Ook ontbreekt een flinke dosis country-, bluegrass- en cajunmuziek niet. Het optreden in De Worsteltent begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Als het weer het toelaat, vindt het optreden buiten plaats. De optredens die de Texelse forma tie Jug Bros in de Worsteltent zou geven, komen te vervallen. In plaats daarvan speelt nu singer/songwriter Tom Wolkers op 16 augustus en de bluesband Baton Rouge op 13 augustus. Nadat een vriendin met aller lei prachtige artikelen uit India terugkeerde, werd Martine de Hoog gegrepen door de stoffen en kleuren van de producten. Ze besloot er meer mee te doen en is sinds twee weken een winkel tje begonnen in de Kogerstraat: Silk Cotton. Ze verkoopt sjaals, slippers, tassen en kettingen. 'Ik verkoop allemaal spullen waar ik achter sta.' Martine de Hoog rijgt een ketting voor een klant: 'Mensen kunnen ter plekke uitzoeken welke kleuren en kralen ze willen. Er is keus genoeg.' Ook zijn er veel soorten en kleuren tassen, sjaals, stoffen boekjes met handgeschept papier en slippers. De Hoog werkte vroeger bij Boetiek 22, maar is na een aantal jaren in Delft te hebben gewoond, weer terug op het eiland. Een goede vriendin reist regelmatig door India en kwam met prachtige stoffen en spullen terug. 'Het zijn allemaal natuurlijke mate rialen die in de sjaals verwerkt zijn: wol, zijde en katoen. De kralen zijn van glas of been.' Het idee rees om een winkeltje te beginnen; 'Ik ben altijd gek geweest op sjaals, dus die wilde ik graag verkopen. Alles wat ik in de winkel verkoop zijn spullen die ik zelf mooi vind. En als klanten iets ook mooi vinden, is dat nóg leuker. Anders kijk ik er lekker de hele dag naar. Als je ouder wordt wil je doen waar je zin in hebt, dan houdt je het langer vol.' Wat De Hoog ook belangrijk vindt, is dat het eerlijke producten zijn. 'Die vriendin reist langs allemaal kleine dorpjes en koopt daar voor mij bij familiebedrijfjes. Ik weet zeker dat er geen kinderen in een kelder aan het werk zijn. Ook steun ik hier mee mensen die het goed kunnen gebruiken.' Dubbelzijdige tassen komen uit de woestijnstad Jaiselmer, de kralen uit Pushkar en de stoffen boekjes worden gemaakt in Bikaneer. De sjaals uit Kasjmir. 'Ik krijg mijn pro ducten via die vriendin en met de post. Ik heb nu een hele voorraad, maar ik heb nog geen idee hoe dat straks moet gaan. We zien straks wel verder.' Binnenkort wil De Hoog ook grote lappen stof gaan inkopen. 'Dan kan ik in de winter, als het wat rustiger is, ook de interieurkant op. Gordij nen, beddengoed, kussens voor op de bank. Dat is prachtig als ze van Indiase stoffen zijn gemaakt.' Een klant zoekt nog een paar kralen uit een schaal: 'Heerlijk, net de kno- pendoos van je moeder', zegt ze. 'Ja hè', roept De Hoog enthousiast, terwijl ze een ketting rijgt. 'Als kind is dat geweldig, maar als volwas sene ook!' Het Vlielandse vocaal ensemble Pad van 4 gaf zaterdag een concert in de Waddenkerk in De Cocksdorp. Een kleine dertig bezoekers genoot van uitgebalanceerde samenzang in een afwisselend programma. Pad van 4 onderscheidt zich door de verschillende genres te brengen, variërend van klassieke muziek tot close harmony. Kerkelijke liederen worden afgewisseld met folksongs van de Britse eilanden, spirituals, en vele anderstalige muziek. In het kader van het interinsulaire karakter van het uitstapje (vorig jaar gaf het viertal een concert op Terschel ling, toen de sneldienst tijdens de zomermaanden nog bijna dagelijks tussen Vlieland en Terschelling voer) hebben de vier Vlielanders ook het Gloppenlied ten gehore gebracht. Dit vierstemmige lied is speciaal door Matthijs Overmars voor hen geschreven en voert de luisteraar langs de Vlielandse gloppen (steeg jes). Zo heeft ook nu weer muziek eilanden weten te verbinden. Zanger Daniël in De Kroonprins Nederlandstalige liedjes, melodi euze rocknummers, ballades en 'schuurpapier blues'. Zanger Daniël heet een 'alleskunner met zijn stem' te zijn. Hij werd ontdekt door het illustere duo Bolland Bolland en is een echte entertainer, die garant staat voor een swingend optreden. Daniël treedt zaterdag op in eetcafé De Kroonprins in Oosterend. Aan vang 22,00 uur. Deo Volente presenteert CD Hardcoreformatie Deo Volen te presenteert vanavond (vrij dag) haar eerste demo-CD. Dat gebeurt in discotheek J'elleboog, waar vanavond en morgen de vijf de editie van het hardcorefesti- val Texelfest wordt gehouden. De presentatie begint om 21.30 uur met een optreden van de band. Deo Volente timmert sinds vorig jaar voorzichtig aan de weg en trad onder meer op in Hattem, Velsen-Noord en Leeuwarden. De eerste demo- cd, getiteld Pnvate War '64, is door bassist Doeke de Leeuw opgeno men en geproduceerd in Leeuwar den. Naast De Leeuw bestaat de band uit Erwin Schell (drums), Evert Malschaert (gitaar) en Henk Pen- nings (zang). De demo kost €4,- en is verkrijgbaar bij optredens van de band en te bestellen via de website www.deo-volente.com. Naast Deo Volente treden vanavond Facewreck, Samaritan en Bom From Pain op. De zaal gaat open om 21.00 uur, entree bedraagt €4,-. Flyer maant tot opletten met vuur De gemeente heeft flyers ver spreid waarin toeristen en Texe laars worden verzocht uiterst voorzichtig met vuur om te gaan. De gemeente en de brandweer hopen op die manier te voor komen dat door onoplettendheid natuurbranden ontstaan. De flyers, die in het Nederlands en Duits zijn gedrukt, zijn onder meer verspreid op vakantieparken, cam pings, supermarkten en bij de VW. Veel méér activiteiten staan in de (gratis) Vakantiekrant, die iedere vrijdag wordt verspreid, en op de website www.texelsecourant.nl. Vrijdag 28 juli: Bij de kantine van ZDH aan de Witte- weg nabij Den Hoorn begint om 19.30 uur een crossloop. In Klif 12 in Den Hoorn brengt caba retier Herman Pouderoyen zijn pro gramma Gebakken lucht. Aanvang 20.30 uur, toegang €12,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 319633. In discotheek De J'elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg begint om 21.00 uur de eerste avond van het hardcorefestival Texelfest. Met optre dens van Deo Volente, Facewreck, Samaritan en Born From Pain. Toe gang €4,-. Cinema Texel in Den Burg vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 en 13.45 uur), de Nederlands gesproken animatiefilm Beesten bij de Buren (11.45 en 16.15 uur), Cars (14.00 uur), Pirates of the Caribbean 2: Dead Man's Chest (15.30, 18.30 en 21.30 uur), The Break-Up (18.45 uur) en The Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Zoop in India (aanvang 12.00 uur), de première van Nieuwsgierig Aapje (14.15 uur) en de ondertitelde versie van Over the Hedge (16.30 uur). Zaterdag 29 juli: Op de tennisbanen achter het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp begint vandaag een recreatief tennis toernooi, dat duurt tot en met zondag 6 augustus. De inschrijving is inmid dels gesloten. Klarina Combé uit Oosterend geeft van 10.00 tot 17.00 uur de workshop 'Dans je stem'. Deelname kost €130,-, inclusief lunch. Opgeven via tel. 06- 12765670. In de straten rond de kerk van Oos terend wordt van 10.00 tot 14.00 uur rommelmarkt gehouden. De Animatie Compagnie speelt van 14.00 tot 14.45 uur in Ecomare de voorstelling 'Dieren op reis', over kli maatverandering en de gevolgen voor planten en dieren. De voorstelling is bedoeld voor gezinnen met kinderen van 4 tot en met 12 jaar. de toegang is gratis voor bezoekers van Ecomare. Op het strand bij paal 17 wordt van 17.00 tot 2.00 uur het dansfestijn Island Samba'gehouden. Met mede werking van diverse bekende DJ's. Voorverkoop bij The Music Store, De Kolonist en Beachcafé De Buren (€12,50). Aan de deur kosten kaarten €15,-. In Eetcafé Vincent aan de Grensweg begint om 18.00 uur een optreden van de Texelse band Small Buzz. Om 20.30 uur begint op de karting- baan aan Akenbuurt nabij Den Burg een competitieavond van Modelra- cing Texel. In discotheek De J'elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg begint om 21.00 uur de tweede avond van het hardcorefestival Texelfest. Met optre dens van All On Black, Henceforth, .Omission en Malkovich. Toegang €4,-. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur een Boogie Night. De toegang is gratis. In eetcafé De Kroonprins in Oosterend treedt entertainer Daniël op. Aanvang 22.00 uur. Cinema Texel in Den Burg vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 en 13.45 uur), de Nederlands gesproken animatiefilm Beesten bij de Buren Hoogwater te Oudeschild Vr. 28 11.25 en 23.30 u. Za. 29 11.44 en 23-50 u. Zo. 30 12.14 en - u. Ma. 31 00.07 en 12.56 u. Di. 01 00.30 en 13.15 u. Wo. 02 00.44 en 13.34 u. Do. 03 01.07 en 14.14 u. Vr. 04 02.16 en 14.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 30 juli op om 05.55 en gaat onder om 21.39 uur, woensdag 2 augustus eerste kwartier: vrij dag 4 augustus doodtij. (11.45 en 16.15 uur). Cars (14# uur). Pirates of the Caribbean 2: De® Man's Chest (15.30, 18.30 en 2130 uur), The Break-Up (18.45 uur) en Th= Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont Zoop i- India (aanvang 12.00 en 16.30 uur. Nieuwsgierig Aapje (14.15 uur), oe Duits gesproken versie van Over t* Hedge (Ab durch die Hecke) (19.CC uur) en de ondertitelde versie va- Over the Hedge (21.15 uur). In café De Kuip begint om 23.30 uu een optreden van de bekende Neder landse formatie Nuff Said. Zondag 30 juli: Klarina Combé uit Oosterend gee- ook vandaag de workshop 'Dans* stem'. Opgeven via tel. 06-12765670 Op het strand bij paal 21 begint om 10.30 uur een strandloop. Veel winkels in Den Burg zijn vai 11.00 tot 15.00 uur geopend. In De Worsteltent aan de Smitsvre: in de Dennen begint om 14.00 w een optreden van de Ierse zang? Paul Martin. De toegang is gratis, bi mooi weer vindt het optreden bui!» plaats. Om 15.00 uur begint een concert ra Big Band Texel in café De Robbem jager bij de vuurtoren. De toegang s gratis. Cinema Texel in Den Burg vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12 00» 13.45 uur), de Nederlands gesprok» animatiefilm Beesten bij de Buren (11.45 en 16.15 uur), Cars (1403 uur). Pirates of the Caribbean 2: Des; Man's Chest (15.30, 18.30 en 213C uur). The Break-Up (18.45 uur) enTre Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakante park De Krim vertoont Zoop in Inda (aanvang 12.00 uur), Nieuwsgier*) Aapje (14.15 uur) en de ondertiteld! versie van Over the Hedge (161 uur). Maandag 31 juli: Cinema Texel in Den Burg vertoont en het IJsprinsesje (aanvang 12.00» 13.45 uur), de Nederlands gesprok» animatiefilm Beesten bij de Buret (11.45 en 16.15 uur), Cars (14.00 uur), Pirates of the Caribbean 2" Dead Man's Chest (15.30, 18.30 en 211 uur), The Break-Up (18.45 uur)ene» sneak preview (21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakante park De Krim vertoont Zoop in Inda (aanvang 12.00 uur), Nieuwsgier? Aapje (14.15 uur) en de ondertitel» versie van Over the Hedge (1631 uur). Dinsdag 1 augustus: In de Dorpsstraat in De Koog won: van 12.00 tot 19.00 uur bradere gehouden. Om 20.15 uur begint in de hervorm* kerk van De Cocksdorp een concert van Alexander Prins (orgel) en Her- neke de Wit (sopraan). De toegang: gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden ter bestnjding van kosten. Cinema Texel in Den Burg vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00» 13.45 uur), de Nederlands gesproker animatiefilm Beesten bij de Bure" (11.45 en 16.15 uur), Cars (14.03 uur), Pirates of the Caribbean 2. Deal Man's Chest (15.30. 18.30 en 211 uur), The Break-Up (18.45 uur) en T* Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vaka"- tiepark De Krim vertoont Zoop India (aanvang 12.00 en 16.30 uun Nieuwsgierig Aapje (14.15 uur), Duits gesproken versie van Over tK Hedge (Ab durch die Hecke) (19-03 uur) en de ondertitelde versie v? Over the Hedge (21.15 uur). TESO zet in het weekeinde g twee boten in en verzorgt dan ie# half uur een afvaart, zowel vanuit D» Helder als vanaf Texel. Dat gebeT zaterdag van 8.30 tot 15.00 uir? zondag van 14.30 tot 20.00 its Toch moeten automobilisten téx dag rekening houden met wacMtf den. Op Texel moet tussen 1000ff 11.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 13.00 uur mogelijk een#' uur worden gewacht, wachttijden een half uur ontstaan. Zondag den geen wachttijden verwacht. M(ï informatie over de veerdienst - verkrijgen via tel. 369600 of wete* www.teso.nl. Ze zijn eveneens af te halen op het gemeentehuis aan de Groeneplaats. In de flyer worden mensen erop gewezen bij het barbecuen voor de zekerheid een emmer water of zand bij te hand te houden. Open vuur is verboden, aldus een woordvoerder van de gemeente. De gemeente doet eveneens een beroep op Texelaars en toeristen mee op te letten dat iemand anders door onoplettendheid een brand veroorzaakt. Een kampvuur op een 'domme plek', een achteloos weg gegooide peuk, een uitgeklopte pijp of een stukje glas dat in de natuur blijft liggen, worden als voorbee» genoemd. 'Allemaal menselijke^ gen die niemand vreemd in de&1 klinken.' Twee weken geleden werd hete»; al getroffen door een duinbrand» de Horsmeertjes waarbij acP* zend vierkante meter (ruim and^ voetbalveld) begroeiing verbram De brand was veroorzaakt spelen met vuur. De brand*®»' Staatsbosbeheer wisten do# ingrijpen erger te voorkom#1 hopen dat het deze zomer#- ene natuurbrand blijft', aldus brandweer en de gemeente.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2