Waterpret zorgt voor afkoeling op bouwdorp Geschil om ramen in appartementen kerk Warm weer leidt tot vroeger uitgaan Keuken in hotelkamer inzet discussie status TEXELSE j COURANT LOpZüUTE/V DÜ^ De sterkste arm Geschil Grootjen en gemeente Speedboot op sleeptouw VRIJDAG 28 JULI 2006 Wat is rood en rond?' 'Een aard bei', antwoordt het jongetje aan de quizmaster. 'Fout! Het is een rood balletje', waarop de jongen een plas water over zich heen krijgt. Het lijkt hem niet te deren, want het is warm bij het bouw dorp. Als er even niet aan de hutten gebouwd wordt, spelen de kinderen met en in het water. Het traditionele bouwdorp werd deze week weer gehouden bij zwem bad Molenkoog. Deze middag even niet het geluid van timmeren en zagen, maar van gegil en geklots. Het is een wate- nge spelletjesmiddag en de kinde ren glijden over de zeepbaan en proberen elkaar met natte sponsen Ie bekogelen. 'De waterspelletjes zijn wel erg lekker nu', vertelt Esther Duinker van Stichting Pharos Texel, die dit jaar voor het eerst het bouw dorp organiseert. 'We moeten goed opletten het niet te warm wordt voor de kinderen. We zwemmen twee keer per dag en vanmiddag doen we waterspelletjes. De kinderen krij gen straks ijs, maar dat weten ze nog niet.' Als het niet te warm is, werken de kinderen aan hun hutten. In drie dagen tijd staan er al tien bouw werken, bekleed met plastic, lakens en vlaggen. Met trappetjes, netten en bruggen worden alle hutten met elkaar verbonden. Het thema van dit jaar is Rock 'n Roll en er zijn dan ook restaurants en hotels gebouwd om het sterrenleven na te spelen. De dag begint met een toneelstukje van de begeleiders met de grote antiheld van het kamp, Bink. De kinderen kunnen elke dag mee doen aan een talentenjacht. Deze week doen er zo'n 140 kinde ren mee aan bouwdorp, volgende week komt er nog zo'n grote groep. Alle plekken voor het bouwdorp waren binnen een week bezet. Met twintig vrijwilligers regelt Esther Duinker het reilen en zeilen op het kamp. 'We moeten constant oplet ten, helpen met bouwen en de kin deren insmeren met zonnebrand.' Een deel van de begeleiders kan hier studiepunten mee halen, maar een deel is Texelaar: 'Sommigen doen al zeven jaar mee. Die weten meer dan ik omdat ik dit voor het eerste jaar doe. Zij zijn mijn steun en toeverlaat', vertelt Duinker. 'Maar het gaat hartstikke goed.' Anne (9) heeft het ook erg naar haar zin dit bouwdorp: 'Vooral toen we veel moesten bouwen vond ik het leuk. We zijn nu bijna klaar met onze hut, een restaurant, er moet alleen nog een tweede verdieping op komen.' Van de hitte heeft ze geen last meer. 'Toen we nog in de hutten zaten, was het wel erg warm. Maar door de waterspelletjes ben ik wel een beetje afgekoeld.' Donderdagavond konden ouders en geïnteresseerden komen kijken naar wat de kinderen allemaal in elkaar gezet hadden. Daarna konden de kinderen een nachtje blijven slapen in het bouwdorp. Bereklauw Hij zat als voorzitter van de raadscommissie Middelen bij het Koger zomeroverleg, maar dat betekende niet dat de bio loog in Arthur Oosterbaan was thuisgebleven. Hij nam de bij eenkomst te baat om de geva ren van de momenteel volop bloeiende bereklauwen onder de aandacht te brengen Oosterbaan. die in het dage lijks leven bij Ecomare werkt, was gealarmeerd nadat hij in De Koog iemand met ontbloot bovenlijf een grote bereklauw had zien weghakken. 'Er zit een gif in die plant die de melanine in de huid afbreekt. Dat is de stof die voor een bruine kleur zorgt. Als die is afgebroken, krijg je grote brandblaren als je in de zon komt.' Volgens Oosterbaan zit het gevaar in de zogeheten Kaukasisc-he bereklauw. ofwel de exemplaren die zo'n twee meter hoog kunnen worden. De kleine exemplaren leveren minder risico op. Oosterbaan gaf over de hoofden van de deelnemers aan het overleg het advies van bereklauwen af te blijven en bij het snoeien goede bescherming te dragen Ondoorzichtig glas en de ramen in tetdak het liefst een stukje hoger, «t verzoek had slager Rob Maas jjl Oosterend woensdagmiddag de commissie Bezwaarschrif- M Maas vreest aantasting van An privacy door de komst van ^appartementen in de voorma- gereformeerde kerk aan de PePerstraat. Het was de tweede keer in korte tijd Maas bij de bezwarencommissie Ie verscheen. Eerder had hij al, zonder >e ^cces' bezwaar aangetekend tegen ui, J*'drie woningen die de Stichting gt n Texel (SWT) op de plek van -'voormalig kerkelijk centrum aan - Peperstraat wil bouwen. Maas dat de vier appartementen in m - 'jerk de privacy in de tuin achter sr buis aantasten. Hij pleitte ervoor ie "^een Paar glazen raampjes in de n °P be eerste verdieping (tegen in "^voordeuren van de woningen) n r^eorzichtig te maken. De ramen in dak van de kerk (tweede verdie ts woningen) zouden aan de kant J 'f zijn huis anderhalve meter hoger W ^en komen. Inge Jaspers, woordvoerder namens het college, betoogde dat een ver- andenng van glas en ramen plano logisch niet nodig is. Het college baseerde zich daarbij het burenrecht. Projectleider Menno Franken van de SWT zei dat het vrijwel onmogelijk is om via de glazen ramen in de vide door de bestaande kerkramen van glas-in-lood naar buiten te kij ken. 'Dan moet je op een ladder gaan staan.' Hij liet weten dat de woningstichting ook weinig voelt voor ondoorzichtig glas, omdat dat duurder is. Frans Visman van de bezwarencommissie pleitte ervoor dat Maas en de SWT nog eens met elkaar in overleg gaan. Franken liet weten dat het straks niet mogelijk wordt om langs de Vitale Kerk van het Robbepad naar de Peperstraat te lopen. Halverwe ge de kerk komt een afscheiding waar de vuilcontainers van de vier appartementen komen te staan. Het gebouw, waann op de begane grond het dorpssteunpunt komt, knjgt vol gens Franken zowel aan de kant van de Peperstraat als het Robbepad een ingang. Itel waterspelletjes houden de kinderen elkaar koel op het bouwdorp. Zoektocht op zee na lichtsignalen De KNRM en een patrouilleboot van de Marine zijn dinsdagavond zonder resultaat uitgerukt nadat de kustwacht lichtsignalen had waargenomen bij Dijkmanshui zen. Na ruim twee uur zoeken was er niets gevonden en werd de zoekactie beëindigd. Rond 23.00 uur werden vanuit Oudeschild lichtsignalen waargeno men uit de richting van de IJzeren Kaap en Dijkmanshuizen. De KNRM liet hierop de Francine Kroesen en De Zalm uitvaren om de Waddenzee af te zoeken. Ook een patrouilleboot van de Marine, die altijd stand-by ligt bij de Rede van Texel, nam deel aan de zoekactie. De drie vaartui gen zochten de Waddenkust vanaf Oudeschild tot de IJzerenkaap bij Oosterend af. Na ruim twee uur zoeken was er nog steeds niets gevonden en waren er ook geen verdere aanwijzingen dat er iemand in nood verkeerde. De kustwacht zette hierop de zoekactie stop. was de afgelopen jaren één de centrale vragen in De iKoog. Hoe kon de tendens om [pas heel laat te gaan stappen gekeerd worden. Uit onverwachte hoek heeft zich een oplossing aangediend. Door het warme weer blijken mensen vanzelf eer- der te gaan stappen. 'Jongeren gaan door het warme zomerweer over het algemeen eer- op stap en ook het vertrek is raak eerder dan voorgaande jaren', aldus de gemeente in een verkla ag over het tweewekelijks zomer overleg dat maandag werd gehou den. Volgens de gemeente leidt mooie weer eveneens tot een meer gespreid vertrek van het uit gaanspubliek. 'Dat is gunstig voor de openbare orde.' warmte kent ook keerzijden. Er s vaker sprake van geluidsover last doordat ramen en deuren na 23.00 uur open blijven staan en op ®aat ligt er meer glas dan voor bande jaren. Volgens een woord voerder van de gemeente komt dat onder meer omdat stappers vaker op het terras zitten en dan gemakkelijk met het glas in de hand even naar iemand anders toelo pen. Ook nemen mensen geregeld flesjes mee van de camping van huis. De politie en dorpswacht zijn geïnstrueerd glas op de openbare weg direct in beslag te nemen. De gemeente heeft horecaonderne mers opgeroepen mee op te letten dat het niet op straat komt. De ondernemers is eveneens gevraagd muziek zachter te zet ten als zij na 23.00 uur ramen en deuren open houden. Om 23.00 uur gaat het avondregime voor geluid in, waardoor het stiller moet zijn. Het langer open laten van ramen en deuren heeft volgens een woord voerder van de gemeente op één uitzondering na nog niet tot boe tes geleid. Terrassen moeten om 02.00 uur gesloten zijn. Volgens de gemeente is er geen aanleiding om die in verband met het warme weer langer open te laten zijn. De politie let daarop. (K 7RLURNDHRVEN eWToaN GoES VERVOLG VAN PAGINA 1 Veerhaven Volgens Den Helder zou dat ver plaatsing van veerhaven kunnen bespoedigen en de ondersteuning ervan (het draagvlak) vergroten. De verwachting wordt uitgesproken dat de belangrijkste betrokken markt partijen als TESO en de offshore een bijdrage leveren door zich op te stellen als 'medefinancier of aandra- ger van risicodragend kapitaal.' Vol gens een woordvoerder van TESO is met Den Helder nog niet gesproken over de mogelijkheden van private investeringen. 'We zijn wel betrok ken geweest bij het opstellen van de notitie, maar over dat onderwerp is nog met gesproken.' Volgens de woordvoerder is het nog moeilijk te zeggen of een private investering voor de veerdienst een optie zou zijn. 'Dat is afhankelijk van een eventueel aanbod.' PKB In oktober moet echter eerst de PKB-hobbel worden genomen. Die maand bespreekt de Tweede Kamer het nieuwe ruimtelijk beleid voor de Waddenzee. Den Helder hoopt met de notitie, waaraan veel organisa- Noordoosten als beste uit de bus Een nieuwe veerhaven ten noord oosten van het marineterrein in Den Helder lijkt uit praktisch en milieutechnisch oogpunt de bes te oplossing in het vraagstuk over de Helderse veerhaven. Dat blijkt volgens de Helderse havennotitie uit een onderzoek van TNO en Alterra (Wageningen I MA RES). Het instituut maakte dit jaar een zogeheten quickscan waarin de milieuaspecten van een zeewaartse uitbreiding werden onderzocht. Uit het onderzoek komt onder meer naar voren dat de noordoostpunt de enige plek is waar TESO kan uitbreiden. De veerdienst heeft, om optimaal te blijven functioneren, op termijn vijftig meter kade extra nodig en in totaal vier hectare 'natte terreincapaciteit'. Dat is niet moge lijk op de huidige locatie. Alterra deed verkennend onderzoek naar de ontsluitingsmogelijkheden van de veerhaven op de beoogde nieuwe plek. Daaruit kwam naar voren dat het geen slecht idee zou zijn het verkeer buitenom via de N99 en een nog door te trekken Balgzanddijk te laten rijden. Een andere mogelijkheid, verlenging van de Ravelijnweg door de bouw van een nieuwe brug, verdient volgens het verkennend onderzoek min der aanbeveling in verband met de zogeheten plofzone op het terrein van de marine. Dat is een gebied rond de munitiebunkers van Defen sie waar geen weg van en naar een nieuwe veerhaven doorheen kan lopen. Volgens de notitie moet nog nader onderzoek naar de ontsluiting van de noordoostvariant voor de veerhaven worden gedaan Verplaatsing naar het noordoosten kan volgens de notitie rekenen op de meeste steun bij het bedrijfs leven. Het Helders college ziet de huidige veerhaven als een plek waar de marineactiviteiten die nu in het Harssensgebied plaatsvinden naar toe kunnen verhuizen. De Paleis kade zou dan doorgetrokken kun nen worden, waardoor uitbreiding en concentratie van de offshore mogelijk wordt. ties in de Kop van Noord-Holland hebben meegewerkt, het verbod op zeewaartse uitbreiding van tafel te krijgen. Minister Sybilla Dekker van Ruimtelijke Ordening zei récent bij een bezoek aan het Waddengebied niet meer aan het kabinetsvoor nemen te willen tornen, maar het woord is nu aan de Tweede Kamer. Parlementariërs van het CDA en de WD zeiden begin dit jaar bij een bezoek aan het eiland wel aan een zeewaartse uitbreiding tegemoet te willen komen. In 2002, bij de vorige behandeling van de later stilgelegde PKB-procedure, gebeurde dat al met een motie, maar die bleek later niet in de hernieuwde versie van de PKB te zijn opgenomen. Het Hel ders college schrijft dat verplaatsing van de veerhaven de komende jaren het belangrijkste onderwerp wordt als het om de ontwikkeling van de haven gaat. Het Helders college gaat er vanuit dat het minimaal tien jaar duurt voordat alle procedures die nodig zijn om verplaatsing mogelijk te maken, zijn doorlopen. Dan gaat het om procedures op zowel lokaal, regionaal, nationaal als Europees niveau. 'Een eerdere verplaatsing is niet realistisch. Het betekent dat in ieder geval tot 2015 alle mogelijke maatregelen, die verplaatsing van de veerhaven niet in de weg staan, genomen moeten worden om een adequate havenontwikkeling en ste delijke ontwikkeling van Den Helder te garanderen Een woordvoerder van Den Helder wijst erop dat de havenvisie een notitie is op basis waarvan de marinestad met betrok ken partijen verder wil praten om de uitgestippelde plannen te reali seren. Drie boetes voor dronken rijder De politie heeft dinsdagavond op de Pontweg een 51-jarige man uit Amersfoort gearresteerd die met vier keer de toegestane hoeveel heid alcohol op achter het stuur zat. De man blies 890 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht (ug/l), terwijl maximaal 220 microgram is toegestaan. De politie betrapte de man rond 21.00 uur op de Pontweg, nadat hij bij een poging langs de weg te parkeren tegen een houten hek was gereden en slingerend uit zijn auto stapte. Dat was gezien, waarna iemand de politie alarmeerde. Die gaf de man een proces-verbaal voor rijden onder invloed en openbare dronkenschap. De Amersfoorter kreeg tevens een derde prent aan zijn broek, omdat hij nog over een rijontzegging bleek te beschikken. De man had eerder die avond in beschonken toestand met de boot mee willen gaan, maar daar was hem de toegang geweigerd. Dronken rijder op brombakfiets Een 22-jarige bestuurder van een brombakfiets is woensdagavond betrapt op rijden onder invloed. Dat gebeurde op de Ruijslaan in De Koog. De politie werd op de man attent gemaakt door andere weg gebruikers die hem hadden zien rijden. Bij een ademanalyse blies de man volgens de politie 515 micro gram alcohol per liter uitgeademde lucht (ug/l). Dat is ruim twee keer de maximaal toegestane hoeveelheid van 220 microgram. Blijft een hotelkamer een hotelka mer als er een keuken in komt of wordt het dan een recreatieappar tement. Dat is een vraag waar de commissie Bezwaarschriften zich de komende week over buigt. De zaak speelt zich af rond hotelka mers van Design Hotel Texel Suites boven visrestaurant 't Pakhuus van de familie Grootjen in Oudeschild. Het college weigert de familie een bouwvergunning voor hotelkamers waar een complete keukeninrichting in komt. Het geschil gaat om een in september gewijzigde aanvraag van Grootjen op een in 2004 verleende vergunning om twee eerdere dienst woningen in het gebouw bij het hotel te betrekken. Volgens het college is er bij een keukeninrichting sprake van een recreatieappartement en dat staat het bestemmingsplan ('Oudeschild Haven', uit 1986) niet toe. De familie Grootjen is het daar niet mee eens en stapte naar de Bezwa rencommissie om de weigering aan te vechten. Advocaat Maunce Frantzen betoogde dat het college de aanvraag niet had kunnen weigeren, omdat Texel Suites blijft voldoen aan de functie hotel zoals het in het bestem mingsplan is omschreven. 'Er zijn geen planvoorschriften dat een hotelkamer niet zelfvoorzienend zou mogen zijn.' Volgens hem is er ook sprake van een hotel, omdat er de nodige services aan de gasten worden verleend. Hij stelde dat de familie Grootjen inspeelt op de tendens dat veel gasten iets anders willen dan de aloude hotelka mer. 'Ze wijken af van het oude con cept hotel. Het zijn geen afgemeten hotelkamers, maar de gasten worden er in de watten gelegd.' Texel Suites beschikt volgens de website over drie luxe suites van twee keer negentig en één keer honderdveertig vierkante Het had waarschijnlijk een verkoe lend uitje moeten worden op de Noordzee, maar het pakte toch iets anders uit. Speedboot Spitfire kreeg maandagavond met vijf personen aan boord motorpech. De KNRM moest uitvaren om de speedboot op sleeptouw te nemen, terug naar de haven van Oudeschild In de speedboot zaten vijf Heerhu- gowaarders, die vanuit de haven van Oudeschild waren vertrokken om een meter. Volgens Frantzen was het col lege ook onbevoegd een besluit te nemen, omdat er meer dan twaalf weken tussen de aanvraag van de wijziging en het collegebesluit zat. Cees Witte, die als woordvoerder namens het college optrad, stelde dat door het plaatsen van een com plete keukeninrichting 'iets wezenlijks anders' ontstaat dan waarvoor in 2004 een bouwvergunning werd verleend. 'De grondslag van de oorspronke lijke bouwaanvraag wordt verlaten.' Volgens het college is het begnp hotelkamer in het bestemmingsplan niet gedefinieerd omdat het anders te gedetailleerd wordt. Volgens het col lege mag ook verondersteld worden dat het algemeen bekend is wat met een hotelkamer wordt bedoeld. Witte haalde als voorbeeld aan dat iemand ook geen toestemming krijgt voor een bedrijf in een woonhuis als het begrip 'woning' niet in een bestem mingsplan is gedefinieerd, 'Over de betekenis van dat begrip bestaat in de praktijk ook geen verschil van mening. Zelfs de Woningwet laat om die reden een definitie van het begrip woning achterwege.' Uitspraken van Frantzen dat er op Texel meer hotels zijn met zelfstandige keukens, zei Witte niet te kunnen boekstaven. 'Die hebben we niet kunnen vinden. Althans, bij de bouwaanvragen zijn we ze niet tegengekomen.' De keukeninrichting bij Texel Suites bestaat uit een vaatwasser, een koel kast, een magnetron, twee kookplaten en een wijnklimaatkast met achten veertig verschillende wijnen. Volgens Frantzen nemen de keukens in de suites van negentig vierkante meter vijf vierkante meter in beslag en in de derde suite tien vierkante meter. 'Het is iets dat steeds meer gebeurt. Dan kun je toch niet het predikaat hotel verliezen.' tochtje op zee gaan maken. Ten noor den van de Razende Bol kregen ze motorpech, waarschijnlijk veroorzaakt door een defecte koelwaterpomp. De zeevaarders moesten de KNRM inschakelen om hen weer naar land te brengen. Door het rustige weer was de Francine Kroesen met Sidny van Zon en Jan Agter snel in het Molengat. Ze namen de speedboot op sleeptouw en kregen haar in een half uur weer terug in de haven van Oudeschild. De Speedboot Spitfire wordt de drukke haven van Oudeschild ingesleept na enige tijd bij de Razende Bol te hebben gedobberd. (Foto Ben Konngi

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5