Ondanks warmte opnieuw imposant bezoekersaantal Landbouwdag niet alleen voor oud-voorzitter een feestdag TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 JULI 2006 n Christ a Bakker-Kamminga meekijken, Geen keuring, wél een stand met geiten, ingericht door Manuela Bakker en Joop Noom. Bij de verkiezing van de beste vijf ramlammeren werden de goede van de minder goede gescheiden, nieuwe klompen. Een spectaculaire stunt met vuur van showteam The Black Riders werd wegens brandgevaar afgelast, de voor de keu ring aangeleverde scha pen werden met een afdak beschermd tegen de zon en mens en dier laafden zich voortdu rend met water, dat in flessen en emmers werd aangevoerd. Organisatie en publiek zijn inmid dels wel wat gewend en wapenen zich tegen de warmte, zodat het extreme weer nauwe lijks van invloed was op de 22ste Landbouwdag, die wederom een groot succes was. Hoeveel toeschouwers er precies geweest zijn, was gisteren nog niet te zeggen. Enkele duizenden koch ten een kaartje, maar daar moe ten de kinderen die niet ouder dan twaalf jaar zijn en gratis toegang hebben nog bij opgeteld worden, evenals de (zogenaamde) mede werkers die de honderden deelne mers vergezelden en ook zonder betalen het terrein zijn opgekomen. 'Maar het waren er meer dan vorig jaar en toen hadden we er ruim vijfduizend binnen. Dat vind ik een prachtig aantal', meldde Leen Bout hoorn, waarnemend voorzitter van de organiserende Stichting Hoorn der Donderdagen gisteren aan het eind van de middag. Hij had met vreugde geconstateerd dat de Landbouwdag ondanks de warmte en het ontbreken van koeienkeurin- gen nog steeds ongekend populair is. De enige kanttekening die mis schien mag worden gemaakt is dat nogal wat bezoekers het na drieën voor gezien hielden en op zoek gin gen naar verkoeling op het strand. Toen Frans Bakker even na half elf Jan Zwagerman, oud-voorzitter van het Schapenstamboek, had de eer de kampioensram van Piet Kooiman en Nico van Heerwaarden door de ring te leiden. Rechts de reservekampioen van Jaap Eelman. het evenement opende, zag het er overigens helemaal niet naar uit dat het zo warm zou worden. De zon liet het afweten, terwijl de donkere lucht deed vermoeden dat er wel eens een fikse regen- of onweersbui zou kunnen losbarsten. Die kwam echter niet. Al gauw werd het lichter en brak de zon door. Drijvende kracht Frans Bakker was gevraagd het openingswoord te doen omdat hij vorig najaar na tien jaar afscheid had genomen als voorzitter en dnjvende kracht van het stichtingsbestuur. Zijn collega's hadden een passende geste voor de man die zo'n angst heeft voor parachutespringen en altijd had laten weten 'mijn klompen nog niet mee te geven'. Een para chutist landde op het evenementen terrein aan de Kleiweg met een paar klompen met inscriptie, als cadeau tje voor de scheidend voorzitter. Bakker vertelde in zijn praatje dat de Landbouwdag ondanks alle stress altijd 'een feestdag' voor hem was geweest. 'Mijn agrarische achter- Ook het Concours Hippique kreeg ondanks de warmte veel aandacht. grond zal hier wel debet aan zijn.' Verwijzend naar de regels 'Dit dorp, ik weet nog hoe het was', uit het beroemde lied van Wim Sonneveld, nam hij zijn gehoor mee naar zijn jeugd, in en vlak na de oorlog, toen Diek, de straat waar hij opgroeide, nog bijna helemaal agrarisch was. Namen die Bakker de revue liet passeren waren die van 'lange' Cor Bakker, Jan en Teus de Porto, Jan Witte, 'rooie' Jan Bakker, 'Wullem- pie' Thees Bakker, Arie 'Stiekel' Commandeur, Willem Hendrik Bak ker, Piet 'van Hendrik' Zijm, Wil lie Wilner en Meijert Jan Kikkert. De enkeling die zelf geen boer of knecht was, verdiende wel op een andere manier zijn brood met de landbouw, zoals de slagers Minne en Lolle Goënga, die iedere week vee slachtten, vracht- en veerijder Piet 'van Hans' Zijm, melkrijder Aart Slegh, timmerman Han Bakker en hoefsmid De Wit, naast de gemeen schappelijke melkfabriek, waar in de topjaren bijna een miljoen liter melk werd aangeleverd. 'In melkbussen', benadrukte Bakker. Leden van De Kleppertjes speelden een wedstrijd ponyvoetbal. Nadat Bakker zijn oud-collega's uit het bestuur had bedankt, betrok hij ook zijn vrouw Tiny in de hulde. Zij was jarenlang 'alles in één' - secre taris, penningmeester en markt meester - en moest tot vier keer toe een nieuwe secretaris inwerken. Overigens waren de Bakkers niet de enigen die afscheid namen. Ook ringmeester Piet Verdonk uit Lim- men was er voor het laatst. Hij zorg de sinds de allereerste aflevering samen met spreekstalmeester Loek van Bronkhorst voor een goed ver loop van het parcours hippique en mocht als dank mooie woorden en een fles Jutter in ontvangst nemen. Schapenfokkers De Landbouwdag verliep vrijwel vlekkeloos, al was het jammer dat twee schapenfokkers op het laatste moment afbericht hadden gedaan. Omdat Koos Tjepkema en Dick Kik kert volgende week meedoen aan de keuringen in Opmeer en wegens de MKZ-regeling niet óók in Den Hoorn acte de présence mochten geven, bleef het totaal aantal deel nemende fokkers met acht wat ach ter bij voorgaande jaren. Volgens Carlo Veeger, die het evenement samen met Tjepkema organiseerde, was de deelname van Tjepkema en Kikkert in Opmeer in goed overleg tot stand gekomen. 'Voor de Texel- promotie is het goed dat er een paar van ons daar zijn. Bovendien willen ze ons er ook graag hebben. Ze zien ons toch nog steeds als de belang rijkste vertegenwoordigers van het Texels Schapenstamboek. Het gaf ons ook de kans Koos en Dick als jurylid te vragen. Anders hebben we alleen overkantse keurmeesters, omdat we alle Texelse fokkers de gelegenheid willen bieden hun die ren in te zenden.' De juryleden worden zorgvuldig bij elkaar gezocht. 'We nodigen ze uit op basis van hoe wij denken dat zij tegen de ontwikkelingen in het stamboek aankijken Mensen die onze visie niet hebben, willen we liever niet. We hebben een paar jaar geleden geconcludeerd dat we rui mere schapen willen fokken. Die lijn moeten we wel vasthouden.' Hoewel er bij iedere keuring hardop wordt gediscussieerd en niet ieder een het met elkaar eens was, is de trend wel duidelijk. Het Texelse schaap wordt weer steeds groter, met langere nekken en bredere borstkassen, met meer ruimte voor longen en luchtwegen. Bovendien brengen de ooien hun nageslacht gemakkelijker ter wereld en is ope ratief ingrijpen minder nodig. Vee ger: 'In de rubrieken van de oudere rammen zijn de dieren nü tien tot vijftien kilo zwaarder dan tien jaar geleden. Dat zie je elders nog niet.' Volgens Veeger zijn de rammen en ooien waarmee wordt gefokt ook beter. 'Vroeger verdwenen onze kampioenen direct voor veel geld naar de overkant. Nu kopen de Texelse fokkers ook bij elkaar. De sfeer is behoorlijk goed en dat komt ons product ten goede.' De prijzen kwamen opnieuw in bekende handen. Winnaar bij de rammen van tweeëneenhalf jaar en ouder werd het dier waarmee Nico van Heerwaarden vorig jaar ook de schapenfokdag in Den Burg won en waarvan hij het eigendom tegenwoordig deelt met Piet Kooi man. De reservekampioen was van Jaap Eelman. Eelman leverde ook de reservekampioen bij de ander- halfjarige rammen. De kampioen was van Kees Kikkert, die ook het beste drietal ramlammeren en het beste drietal ooien aanleverde. Bij de beste vijf ramlammeren was Kik kert met twee exemplaren eveneens succesvol. Publiekskeuring Opzienbarend was de Landbouw dag zeker niet. Het showteam The Black Riders verzorgde een paar aardige demonstraties en liet onder meer zien dat een ruiter een paard zonder zadel en hoofdstel zelfs ach teruit kan laten slalommen. Maar wie voor spektakel kwam, zal wel licht wat teleurgesteld zijn, ook al omdat een nummer met vuur gelet op het gortdroge gras werd afge last. Toch was het evenement ook in andere opzichten meer dan het bezoeken waard en kwamen de bezoekers, onder wie de verslag gever, ogen en oren tekort. Liefheb bers van oud materieel kwamen aan hun trekken bij de shows van de Oude Trekker en Motoren Ver eniging en de paardenfans geno ten met volle teugen van de men wedstrijden en de demonstraties van Kleppertjes en Waddenruiters. Hoornder Harry Bakker schoor de hele dag schapen en diverse agra rische en natuurorganisaties gaven uitleg over hun werk. Kinderen ver maakten zich met kermisattracties en divers speelgoed. En daarnaast waren er vele tientallen kramen, waar uiteenlopende lekkernijen, kle ding en kunst- en gebruiksvoorwer pen werden verkocht. Koeienkeuringen werden wegens een gebrek aan belangstelling niet meer georganiseerd en dat gold ook voor de keuringen bij kleinvee en vogels. Wél verzorgden leden van Kotex, Op Eigen Wieken en de geitenvereniging fraaie showstands, die bij kinderen en volwassenen veel aandacht trokken. Aardig was ook de publiekskeuring van Kotex, waarbij bezoekers hun zegje moch ten doen. Zij vonden de Australor- phaan van Peter van der Gracht de mooiste bij de kippen en de Man darijneend van Sander de Ridder de mooiste eend. Finka van der Kraan won met één van haar konijnen. Het Nederlandse Fjordenpaarden De tropische vogels van Op Eigen Wieken ook bij de jongste jeugd zeer in trek. Stamboek had nog wel een keuring. Daarbij bewees Martin Kik kert opnieuw een succesvol te zijn. Hij won twee rubriek? Eilandgenote Petra Wuis kwam één rubriek als beste uit de bus. Karkassenwedstrijij Terug van weggeweest was de ka' kassen wedstrijd, waarvoor veertiei schapenhouders een levend lat aanleverden. Ietwat confronteren: was misschien de prijsuitreiking waarbij Hans Zijm van de org» serende slagerij Goënga uitleg gi terwijl de winnende karkassen az haken achter hem hingen. De v? schillen waren miniem. Zijm telde dat een collega-slager van de overkant al diep onder de indru< was van alle lammeren die nis' hadden gewonnen. Uiteindelijk girc de eerste prijs naar Nico van He? waarden, die collega Jaap Lap me één punt verschil versloeg. Hetwrv nende lam werd gekocht door J? Schuur van Culinaire Verwennen Bij Jef. De andere karkassen ging? naar Goënga en worden verwerk tot producten voor de verkoop. Uitslagen keuringen: Oudere rammen (2,5 jaar en oud? - kampioen: P. Kooiman en N.w Heerwaarden; reservekampioen Eelman. 15-jarige rammen - karn- pioen: C. Kikkert; reservekampioen J. Eelman; beste stel - kampioen.I Eelman; reservekampioen: H. Zoe telief; drietal ramlammeren - kamp oen: C. Kikkert; reservekampioen L van Vliet; drietal ooien - kampioen C. Kikkert; reservekampioen C Kikkert; beste vijf ramlammeren: C Kikkert (2x), J. Eelman, L. van V? en H. Zoetelief. Karkassen ramlammeren: I.Nict van Heerwaarden; 2.Jaap Lap. Fjorden - merrieveulen: Sinderelli van Martin Kikkert; 5- t/m 7-jangs merries: Willemijn van Petra Wifi ruinen: Saul van Laagland Wind? elite-merrie: Kitty van Martin K* kert. Tekst en Joop RommK

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6