Europa steekt €850.000,- in nieuw centrum Oudeschild Haventje De Cocksdorp even vol Speciale vlag SIGT voor strand paal 28 TEXELSE j COURANT Meer bacteriën in zeewater dan gedacht Wndervalide kan bij zee komen' Hittegolf leidt tot warme Waddenzee De Waddenzee is door de hittegolf van de afgelopen weken een paar graden warmer dan gebruikelijk geworden. Onderzoekers van het Koninklijk NIOZ maten donder dagmiddag bij het wegtrekken van de ebstroom een tempera tuur van 24,1 graden Celsius. Bij de vloedstroom werd 20,8 graden gemeten. De watertemperatuur van de Wad denzee is in de maand juli gemid deld 17,5 graden. Volgens Hendrik van Aken van het NIOZ is het moei lijk te zeggen of de 24,1 graden een record is, omdat het zeewater sinds zes jaar op elektronische wij ze wordt gemeten. Eerder gebeurde dat met een thermometer in een emmer water. 'Maar voor de afge lopen zes jaar was wel de hoog ste temperatuur.' Het NIOZ meet al sinds jaar en dag de temperatuur van de Waddenzee. Het warme zeewater leidde eind vorige week tot krantenberichten dat jonge platvissen de Waddenzee aan het verlaten zouden zijn en dat garnalen naar de diepere gedeelten zouden trekken. Dat was voorba rig. Volgens bioloog Willem Dekker van Wageningen Imares in IJmuiden (voorheen het RIVO) is het in theone mogelijk dat de verwarming tot het vertrek van platvis en garnalen heeft geleid, maar dat is geen vaststaand feit. 'We hebben geen waarnemin gen gedaan, dus we weten het niet. We hebben wel vastgesteld dat platvis en garnalen weg gaan als het water te koud wordt.' Volgens garnalenvisser Frido Boom van de TX10 Emmie uit Oudeschild heeft het warmere zeewater niet tot veranderingen geleid. 'We vis sen gewoon op onze traditionele gronden en we vangen wat we altijd vangen', laat hij desgevraagd vanaf het water weten. 'We zien ook andere vissers gewoon op hun traditionele plekken liggen.' Volgens Boom heeft het warme weer wel geleid tot extra veel groei van algen en wier. 'Maar dat is gebruikelijk als het warm is.' DINSDAG 1 AUGUSTUS 2006 Een goed toegankelijk strand is één van de voorwaarden voor de blauwe vlag. Paal 19. paal 19,5 en paal 21 voldoen daar met aan. maar hebben een ontheffing van de ANWB die de blauwe vlaggen uitdeelt. In het concept van de nieuwe strandnota wordt eveneens meer nadruk op de toegankelijkheid gelegd. In de nota is de afspraak opgenomen dat de gemeente voor de betonplaten en de rolmatten zorgt en dat de strandexploitanten, tegen vergoe ding, voor het onderhoud zorgen. De gemeenteraad moet nog bepa len op welke wijze de exploitanten worden vergoed. In de conceptnota staat eveneens dat de gemeente bij zoveel mogelijk strandslagen voor invalideparkeerplaatsen zorgt en dat ze bij elke strandslag strandrol- stoelen ter beschikking stelt. Tijgerspin nieuwe inheemse diersoort |Een bijzondere waarneming was het het karakteristieke web van de fgerspin tussen de rolklaver langs je wandelroute. Vrijdag was de eer- se keer dat dit dier op Texel werd •argenomen. Waarschijnlijk is het zs'fs nooit eerder ten noorden van Castricum gezien. Deze spinnen- jcort kwam tot voor kort alleen in aid- en midden-Europa voor. Maar de laatste jaren is hij bezig met een opmars naar het noorden. De tijger- is een voorbeeld van diersoor- Jie zich door het veranderende aat in onze streken vestigen. Het vrouwtje van de tijger- of wes- peispin (wetenschappelijke naam taope bruennichi), is een van de "ooiste en grootste Nederlandse pmnen. Het opvallend geelwit- >art gestreepte lichaam kan tot 'wee centimeter lang worden. Met fe forse poten meegerekend is het téte dier soms wel vier centimeter jioot. Net als de bekende kruis- spn maakt de tijgerspin een wiel- #eb, dat zich onderscheidt door het Èbilimentum, een opvallende zig- aglijn van dicht opeen gesponnen iaden aan de boven- of onderzijde van het centrum van het .web. Het mannetje is klein en onopvallend. Op de Texelse vindplaats is er geen gezien. Misschien is het er nooit geweest, maar het kan ook zijn dat het door het vrouwtje na de paring is opgegeten. Of er nakomelingen zijn, kan pas in september worden gezegd. Dan zou in de buurt van het nest een bolvormige cocon met spinneneieren te vinden moeten zijn. Pas in het voorjaar komen de eieren uit, waarna de jonge spinnetjes na twee maanden volwassen zijn. Het waargenomen exemplaar moet in elk geval al sinds het voorjaar op het eiland aanwezig zijn, anders had het nooit het Marsdiep kunnen oversteken. Heel jonge spinnetjes kunnen zich verplaatsen door een lange draad te spinnen, waaraan ze op de wind en luchtstromingen kilo meters kunnen reizen. Hoewel de grote vrouwtjesspinnen ee bedrei ging vormen voor de mannetjes, hoeven Texelaars zich geen zorgen te maken: de tijgerspin is, ondanks naam en uiterlijk, volkomen onge vaarlijk voor mensen. Mensen die een tijgerspin zien, wordt verzocht dit door te geven aan Sytske Dijksen, tel. 319231, e- mail ruigehoek@cs.com. Het aantal soorten bacteriën dat zich in zeewater bevindt, blijkt tien tot zelfs honderd keer groter dan tot nu toe werd aangeno men. Onderzoek wijst uit dat zich in zeewater zo'n 20.000 soorten bacteriën per liter bevinden of, anders gezegd, dat een zwem mer met iedere slok zeewater ongeveer duizend verschillende bacteriën binnenkrijgt. Met behulp van een totaal nieuwe, revolutionaire en relatief goedkope methode voor DNA-analyse namen onderzoekers van het NIOZ en het Marine Biological Laboratory (MBL) uit Woods Hole in de VS watermon sters van een liter op acht verschil lende locaties in de Atlantische en Stille Oceaan. Buiten dat zij vast stelden dat het aantal soorten (de biodiversiteit) veel groter was dan tot nu toe werd aangenomen, bleek dat er zeer grote verschillen waren tussen de onderzochte watermon sters. Dit kan er op duiden dat het totale aantal soorten bacteriën in de oceanen tussen de 5 en 10 miljoen ligt. Een zeer klein aantal soorten (5 tot 10) komt in grote hoeveelheden voor, alle andere in zeer kleine aan tallen. De onderzoekers noemen dat de 'zeldzame biosfeer', een feno meen dat tot nu toe - op basis van de traditionele onderzoeksmetho den - volledig onbekend was. Het fenomeen valt te vergelijken met de wereldwijde auto-industrie, waarbij enkele merken in enorme aantallen worden gemaakt en twintigduizend andere fabriekjes maar één of twee heel karakteristieke auto's maken. Het nut van deze zeldzame biosfeer vraagt om nader onderzoek. Mis schien zorgt deze voor stabiliteit in de bacteriële gemeenschap, zodat bij een verandering in de omgeving de gemeenschap zich ogenblikkelijk kan aanpassen. Nader onderzoek is zeker belangrijk met de achterlig gende gedachte dat alle knnglopen op aarde (zoals die van C02) in zeer hoge mate bepaald worden door microben als bacteriën. Het onderzoek werd mogelijk gemaakt door financiering van de Sloan Foundation via het wereldwij de International Census of Marine Microbes (ICoMM) Programma dat geleid wordt door MBL, NIOZ en NIOO-CEME en NWO. De resulta ten zijn deze week gepubliceerd in het prestigieuze Amerikaanse tijd schrift Proceedings of the National Academy of Sciences. SIGT hangt onder toeziend oog van Nico de Graaf, Ivonne Boom, Stelios Lemonakis, Wamer Schreurs e de toegankelijkheidsvlag op bij strandpaviljoen Paal 28. <roto jcrcon Kam* Due zeer voorlopige schets van het pleintje achter de dijk geeft een indruk van de bij Oudeschild passende bouwstijl die de architecten willen toepassen. Het meest rechtse wninggebouw bevat een exclusief penthouse met uitzicht over haven en zee. Oudeschild gaat een ingrij pende facelift tegemoet. Het thans merendeels desolate ter van ongeveer twee hectare op de hoek Heemskerckstraat- Barentszstraat gaat op de schop om plaats te maken voor wonin gen, winkels, bedrijven en par keergelegenheid, zodanig ont worpen dat een nieuw en sfeervol dorpscentrum ontstaat, passend bij het karakter van Oudeschild. Er is rond 19 miljoen euro mee gemoeid. Het omvangrijke project wordt tussen 2006 en 2009 in twee fasen uitgevoerd en kan rekenen op €850.000,- subsidie uit Euro pese fondsen om tot financiële haalbaarheid te komen. De daad werkelijke uitvoering gaat na de bouwvakvakantie van start. In het project wordt nauw samenge werkt door projectontwikkelaar RAB Onroerend Goed BV, de gemeente en het advies- en ingenieursbureau Grontmij. RAB is mede door recen te aankopen in de afgelopen jaren eigenaar van alle benodigde grond en brengt deze in. De gemeente regelt de ruimtelijke procedures en vergunningen en speelt een rol bij de financieringen. Grontmij is belast met de plancoördinatie en levert de nodige expertise. De eerste fase voorziet in een uit breiding met 5000 vierkante meter van de bestaande horecagroothan- del Hanos, een winkelgebouw van 625 vierkante meter waarin de Spar supermarkt van Erik Kalverboer zal worden ondergebracht met- daar boven woningen, twee vrijstaande woningen en een bedrijfsverzamel gebouw voor ambachtelijke bedrij ven (geen winkels) ook met wonin gen. Voor het ontwerpen van de diverse gebouwen zijn de Texelse architecten Ronno Honing en Louis Uriot ingeschakeld. Er komen 55 parkeerplaatsen die mede zijn bedoeld om te voorzien in het gebrek aan parkeerruimte op het naburige haventerrein. Supermarkt, bedrijfsverzamelgebouw, de dertien starters- en duurdere woningen met parkeerplaatsen worden gegroe peerd rond een knus in te richten pleintje dat grenst aan de havendijk. Voetgangers kunnen de haven van hieruit bereiken via een trap. Voor de uitvoering van het plan moeten diverse bestaande objecten worden gesloopt, te beginnen met het voormalige kringloopgebouw aan de Heemskerckstraat waardoor het nieuwe centrum vanaf die straat (recht tegenover Voordeelland) via een doorbraak toegankelijk wordt. Verder zullen de drie tanks van het oliedepot van RAB worden gesloopt. De olievoorraad wordt overgebracht naar het verderop gelegen depot van de Coöperatieve Inkoopvereni ging voor Visserijbenodigdheden (CIV). Naast te plaatsen eigen tanks zal één van de CIV-tanks worden gehuurd. Een kostbaar onderdeel van het plan is de noodzakelijk gebleken sanering van het terrein waar de tanks hebben gestaan en van het terrein van Texdok; daar is meer dan een half miljoen voor nodig. De milieuvergunning voor het nieuwe oliedepot wordt komend najaar verwacht. Fase 1 van het plan moet in 2008 zijn afgerond. Fase 2 moet nog verder worden uitgewerkt, maar deze bevat in elk geval kavels voor woningbouw en 35 parkeerplaatsen zodat binnen het totale plangebied ongeveer 90 parkeerplaatsen komen. Eind 2009 moet alles zijn voltooid. Financiën In financieel opzicht moet dit dorpsvernieuwingsproject voor de gemeente budgetneutraal uit pakken. RAB kijkt nog tegen een tekort aan, al ziet men dat niet als een groot probleem, mede door de Europese subsidie van €850.000,- Dit zijn zogeheten TIPP-gelden (Tender Investerings Programma's Provincies) die door Brussel via pro vincie en gemeente aan projectont wikkelaars worden verstrekt. Daarbij is voorwaarde dat ook de gemeente zelf €850.000,- bijdraagt. Hier staat tegenover dat de gemeente voor de gemeentelijke kosten en het beheer en onderhoud van straten, riolering, gens Schreurs is de gemeente blij met de opmerkingen van SIGT. 'We nemen ze mee als adviezen. Als het kan, wordt er meteen iets mee gedaan en anders zetten we het op een lijst om nog eens nader te bekijken.' Een van die punten is een verzoek van SIGT om op elk strand een verplaatsbaar invalidetoilet neer te zetten. 'Daar zijn kosten aan ver bonden, dus dat moeten we eerst nader bekijken.' Wassenborg vroeg zich tijdens de uitreiking af in hoeverre het voor strandexploitanten mogelijk is in strandpaviljoens invalidetoiletten aan te brengen en de deuren bre der te maken 'Ik zou zeggen, kijk daar volgend jaar eens naar bij het opzetten van het paviljoen.' Hij liet weten dat 'contact met de zee en het strand' voor veel mensen met een beperking belangrijk is. 'Vroe ger had je veel mensen die daarvoor naar de zee of het strand gedragen moesten worden. Nu kunnen ze dat zelf doen.' Volgens Lemonakis van Paal 28 is het kleine moeite om zand weg te vegen en de rolmat ten op de goede manier neer te leggen. 'Je moet het alleen even in je systeem opnemen.' Volgens Wassenborg kunnen andere strand slagen eveneens de toegankelijk heidsvlag krijgen als zij aan de voor waarden voldoen. verlichting en andere infrastructuur eenmalig hetzelfde bedrag ontvangt. Ondergrond en infrastructuur wor den vervolgens gemeentelijk eigen dom voor het symbolische bedrag van één euro. Na behandeling in de vergadering van de raadscommissie Grondgebied (op 28 augustus) zal de gemeenteraad op 19 september over het plan beslissen. De realise ring van het nieuwe woon- en werk gebied maakt Oudeschild zowel voor de eigen inwoners als voor toeristen aantrekkelijker. Er ontstaat een wandelroute van de haven naar het centrum met de molen, het mari tiem museum en de winkels en via het nieuwe gebied weer terug naar de haven. De vernieuwing past bij de plannen voor de aangrenzende haven en bij het voornemen om de Heemskerckstraat leuker en veiliger in te richten met gebruikmaking van zogeheten GDU-geld van de pro vincie. De plannen staan al enkele jaren ter discussie. Aanvankelijk had men een nog omvangrijker en kostbaar der project voor ogen, met een tweelaags parkeerterrein dat vanaf de dijk bereikbaar zou zijn. Mede onder invloed van de inzakkende economie kwam men echter tot de conclusie dat het minder ambitieus moest. Wat nu ter tafel ligt wordt reëel en haalbaar geacht. Inwoners van Oudeschild en andere belang stellenden hebben in maart al ken nis kunnen nemen van de plan nen tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis. De reacties waren vrijwel unaniem positief. Het strand bij paal 28 is gisteren els eerste op Texel onderschei- Hen met een toegankelijkheids- »lag van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT). De Heg geeft volgens SIGT aan dat Het strand goed bereikbaar is •oor mensen in een scootmobiel steen rolstoel. 'ce-voorzitter Fred Wassenborg ■en SIGT overhandigde de vlag 's Khtends aan strandexploitanten en Annemiek de Graaf en H^ne Boom en Stelios Lemonakis strandpaviljoen Paal 28. De toegankelijkheidsvlag is een eigen initiatief van de stichting. Volgens Wassenborg is het strand bij paal 28 het eerste in Nederland dat een dergelijke onderscheiding heeft gekregen. Het strand kwam als beste uit de bus tijdens rondgangen die SIGT de afgelopen twee maanden een ronde langs alle strandslagen maakte. De invalideparkeerplaatsen zijn volgens Wassenborg duidelijk aangegeven met witte biggenruggen en mini maal 3,5 meter breed en de houten rolmatten op het strand zijn in orde. De matten vormen een verbinding tussen de betonplaten en het har de zand van de waterlijn 'Mensen in een rolstoel of een scootmobiel kunnen daardoor zelfstandig bij de zee komen.' Vrijwilligers van de reddingsbrigade bij paal 28 letten erop dat badgasten het uiteinde van de rolmat vrijlaten. Daarnaast beschikt het strandpavil joen over een speciale bezem in de vorm van een grasmaaier waarmee de strandopgang wordt geveegd. 'Met een rolstoel of een scootmo biel heb je daardoor minder last van zand in de wielen.' De ronde langs de strandslagen leerde volgens SIGT dat met name invalideparkeerplaatsen en rolmat ten niét altijd voor mindervaliden in orde waren. Volgens Warner Schreurs, strandopzichter van de gemeente, is dat inmiddels verhol pen. Bij een paar strandopgangen bleek de gemeente de rolmatten nog met geleverd te hebben. Vol- Overzicht van het deels verloederde terrein waar binnenkort het woon-, koop- en werkcentrum van Oudeschild zal verri/zen. nary an Gn*> De plaats van de geplande doorbraak vanaf de Heemskerckstraat, ongeveer tegenover de Loodssingel. Na de bouwvakvakantie zal het voormalige knngloopgebouw worden gesloopt door Werner Dros. Normaliter liggen er soms één of twee schepen in het 'haventje van Sil' bij De Cocksdorp. Tot zijn ver bazing merkte Sil Boon zondagmid dag echter dat 'zijn' haven opeens vol lag. Twee charters en wat klei nere boten lagen er afgemeerd en daarmee was het opeens druk in de haven. Volgens Boon was het de eerste keer dit jaar dat er zoveel schepen tegelijk lagen. Schippers moeten er volgens Boon wat voor over hebben om de kleine haven te vinden. Ze moeten onder meer het wantij over en de haven, die bij eb droogvalt, is slechts via één geul te bereiken. 'Het is een haven voor de echte Waddenschipper'. aldus Boon. 'Maar het is wel mooi als er weer een paar masten boven de dijk uitsteken. Net als vroeger toen er ook al een haven bij De Cocksdorp was.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5