'Airgun geeft flinke explosie 'Als alles spaak loopt, ben ik in m'n element' Tante Annie al 70 jaar op Texel Spanning valt hier van me af' Ontwerper André Smit onmisbare schakel in zonderlin TEXELSE COURANT mn Wl/J.t J*4» DINSDAG 1 AUGUSTUS 2006 Hij is handig. Kan lassen en smeden. Rijdt in een bijzondere auto en heeft het altijd druk. Maar wat André Smit (46) voor werk doet? Joost mag het weten, zijn dorpsgenoten heb ben geen flauw idee. Wat speelt zich precies af achter de deuren van zijn werkplaats aan de Diek? Onze verslaggever zocht hem op en ontdekte dat de Hoornder er een allerminst alledaags beroep op nahoudt. Als constructeur en ontwerper is hij inmiddels een bekende naam in de wereld van de seis- miek. Er gaat geen gas- of olieboor de Noordzee in, zonder dat Smit daar weet van heeft. Achter de ouderwetse boerderij deuren bevindt zich een smetteloos schone, punctueel ingerichte werk plaats. Niet alleen de hoeveelheid machines en gereedschap maken indruk, ook de wijze van inrichten. Iedere schroevendraaier en ieder tangetje heeft zijn eigen plek. Er staat niets wat er niet hoort. Dit is het domein van André Smit; handige jongen, techneut en bedenker van slimme apparaten. Al vanaf de MTS houdt hij zich bezig met het bouwen, modificeren, repareren en revise ren van machines. Na het afronden van zijn studie, ging Smit werken in het scheepsdok van Boom. 'Na een jaartje had ik dat wel bekeken. Werken in een vast stramien is niks voor mij, dat lukt me niet.' En dus trok hij de wereld in. Met vriendin Marjan verbleef de geboren en geto gen Texelaar jarenlang zo'n vier tot acht maanden per jaar in Grieken land en Turkije. 'De levensstijl in die landen sprak me enorm aan. Als het bewolkt is, ga je het café in, schijnt de zon, dan ga je aan het werk. Maar ja, dat past hier in Nederland niet zo', grinnikt Smit. Al snel hield hij zich onder de Griekse zon bezig met de bouw van landbouwmachines. 'Grie kenland zat in die tijd nog niet bij de EEG en de regering had besloten dat alles wat in eigen land gemaakt kon worden, niet geïmporteerd mocht worden.' Hoewel hij goed Grieks sprak, vormde de taal toch een bar rière. 'Je miste iets. Een subtiele opmerking maken is moeilijk in een vreemde taal.' Seismologie Terug in Nederland begon Smit een eigen bedrijf. De belangrijkste poot van zijn bedrijf wordt sinds zo'n 17 jaar gevormd door zijn werkzaam heden voor verschillende oliemaat schappijen. Smit speelt een belang rijke rol bij het seismisch onderzoek dat tijdens de boringen moet worden uitgevoerd. Via Henk Griffioen rolde hij dit wereldje binnen. 'Ik kwam in contact met een topmanager van een Engels bedrijf uit de seismische industrie. Die hoorde dat ik wel han dig was en zo kwam ik er tussen.' Hij werkt met zogeheten airguns. en seismische meetapparatuur. Er wordt een trilling veroorzaakt en de apparatuur registreert hoe lang het duurt voordat die trilling aan komt en wat de kracht ervan is. Zo kan de structuur van de grondlagen worden vastgesteld en kan wor den bepaald of er olie of gas in de grond zit. 'Het is een gevaarlijke techniek, omdat je werkt met hoge druk. Dat vergt enige vaardigheid', licht Smit toe. Door de jaren heen werd zijn assistentie gevraagd bij boringen over de hele wereld, van Noorwegen tot Indonesië. 'Zeker in het begin van de jaren negentig was het een heel extreem wereldje. Het kon niet op, geld speelde geen rol. Het bedrijf waarvoor ik werkte had zelfs een eigen vliegtuig, want lijn- vluchten vonden ze teveel gedoe.' Verder verzorgt hij trainingen voor bedrijven in de seismische sector voor het werken met airguns. 'Vorig jaar had ik hier nog twee engineers uit Kazachstan voor een training. Die kwamen daarvoor speciaal naar Texel.' daarvoor worden gebruikt.' Want een goed kant-en-klare compressor die dit werk goed aankon, bestond er volgens Smit niet. Via een bedrijf dat in oud schroot handelde, wist hij eind jaren tachtig de hand te leggen op een partij compressors uit Oost-Duitsland. 'In die tijd was de muur net plat en werd het leger ontmanteld. Sommige bedrijven kochten dat spul op als oud ijzer. Ik kon die partij compressors kopen. Niemand wist waarvoor ze hadden gediend. Ik ben zelfs nog bij de fabriek geweest, maar ook die kon me geen informatie geven. Ze wis ten zelf niks, want dat was topge heim van de staat. Ze wilden eerst ook niet geloven dat ik die dingen in mijn bezit had. Pas na het zien van de foto's waren ze overtuigd.' Het geld dat hij had gereserveerd voor de verbouwing van zijn boerderij woning aan de Diek stak Smit in de 21 compressors. Tijdens testen en experimenten moest hij zelf uitvoge len hoeveel capaciteit de compres sors moesten leveren om de airguns Smit: 'Ik ben vreselijk eigenwijs, maar ik probeer het wel ergens op te baseren. deren, maar de basistechniek blijft eerst analyseren wat ze precies wil- hetzelfde.' len, want bedrijven weten dat vaak zelf niet. Ze wilden de kwarkpot- ten machinaal gevuld hebben. Dus Naast zijn offshore-activiteiten en eigenlijk besparen op arbeid. Zoals het reviseren en repareren van ze het zelf hadden bedacht, had je (landbouw)machines wordt hij steeds nog evenveel mensen nodig.' En dus Patent En het resultaat. 'Er^it een aardig brokkie high tech ir Smit vestigde zijn naam definitief in de seismiek toen hij een oplossing bedacht voor een praktisch pro bleem bij de NAM. De Nederlandse Aardolie Maatschappij had tijdens seismische metingen grote proble men met de kleilaag in Friesland en Groningen. Vanwege die specifieke ondergrond moesten de airguns dieper in de grond worden aan gebracht, omdat de noodzakelijke metingen anders niet goed konden worden verricht. Na de metingen bleek het echter niet mogelijk de airguns, die tienduizenden euro's per stuk kosten, ongeschonden uit de grond te krijgen. Smit kwam met de oplossing én de appara tuur om die te kunnen uitvoeren. 'We lieten een bronbemalingsbedrijf een gat van 30 centimeter boren, zo diep als nodig. Dan ging er een plastic pijp in de grond, waardoor de airgun ging en trokken we de pijp een stuk omhoog, zodat de airgun kon gaan schieten. Dat gaat met een enorm geweld. Na ieder schot volgt een enorme explosie. Na de meting maakten we met een spoelpomp de pijp schoon en kon de airgun er worden uitgetrok ken.' Een ander probleem waarvoor de Texelaar een oplossing bedacht, was de aanvoer van de 'munitie' voor de airgun. 'Dat apparaat werkt op hoge druk. Daarvoor moet lucht worden gecomprimeerd en sinds tien jaar lever ik de compressors die effectief te laten werken. Ook voor de benodigde certificering en modi ficatie moest hij zelf zorgen. Risico Het grote financiële risico dat hij had genomen, bleek lonend. Zijn timing bleek perfect. 'De computer deed op grote schaal zijn intrede en de ontwikkeling ging enorm hard. Er konden steeds meer gegevens wor den geregistreerd en verwerkt. Maar er was één probleem: er kon niet worden gemeten, simpelwég omdat er te weinig gecomprimeerde lucht was. Ik had dus geen problemen om mijn compressors weg te zet ten.' Vanuit Djakarta, Noorwegen en Kazachstan was interesse voor zijn compressors. Vooral bij boringen in de Noordzee wordt zijn apparatuur veel gebruikt. Het onderhoud doet hij zelf en ook de levering van onderdelen ver loopt via Smit. Grinnikend: 'Ik ben ook de enige die weet hoe ze in elkaar zitten. Dus ik heb een beetje een monopoliepositie.' Bang dat zijn spullen op den duur verouderen en dat dan zijn belangrijkste inkom stenbron opdroogt, heeft Smit niet. 'Ik volg wereldwijd wat er gebeurt, maar de techniek verbetert nauwe lijks. Je kunt het vergelijken met een fietspomp. Die is ooit uitgevonden en daar is niks aan te verbeteren. Dat is met deze apparatuur ook zo. De besturingssystemen veran- vaker benaderd voor het ontwerpen en maken van nieuwe machines. Handige constructies, die tijd- en geldbesparend werken. 'Of ik wel eens patent heb aangevraagd op een uitvinding? Nee, teveel gedoe. Eén keer heb ik het overwogen, maar het werd me ten zeerste afge raden, omdat het ontzettend veel tijd en geld kost. Als een ander het namaakt, is dat alleen maar een compliment. Dan bedenk ik weer iets nieuws.' Ook dat past bij de eigenzinnige Texelaar: geen herhaling van zet ten en zeker niet voortdurend het zelfde werk. 'Als ik een keer iets heb gemaakt, heb ik geen zin om nog twintig van die apparaten te maken. Dan wil ik weer iets anders doen.' In de loop der jaren is hij selectiever geworden in de opdrachten die hij aanneemt. 'Het gewone construc tiewerk doe ik niet meer. Dat ken ik inmiddels wel. Wat ik toen deed, vind ik nu stomvervelend. Er moet vooruitgang inzitten.' Kwarkkwakker Smit verkeert in de gelukkig positie dat hij zich ook kan richten op de uitdagende klussen. Zoals twee jaar geleden, toen hij werd benaderd door BD-boerderij Sint Donatus. 'Die wil den eenzuivelafvulrobot. Ze kwamen bij me met een stuk karton waarop het idee was geschetst. Bedenk het maar, was de boodschap. Dan ga je moest het anders. Smit ontwikkelde een sluit- en vulmachine, die iedere drie seconden een pot oppakt, afvult, het deksel erop draait en wegwerkt. Dat het apparaat in een vochtige ruimte moest komen te staan, gaf extra complicaties. 'Dan moet je met de materiaalkeuze rekening houden met roest en omdat je met voedsel werkt, moet het apparaat ook goed en makkelijk zijn schoon te maken.' Na enige tests waarbij de kwarkpot- ten in het rondvlogen,leverde Smit een perfect werkend apparaat af, door hem gekscherend de kwark kwakker genoemd. Blueprinten Uitdaging vindt Smit ook in het verbe teren van bestaande machines. 'Blue printen noemen we dat. In ieder ont werp zitten fouten. Het maakt niet uit wat je koopt, er zitten fouten in en die moeten eruit. Daar word ik voor inge huurd. De wereld is volgetrapt met misontwerpen.' Vaak komen klanten via via bij Smit terecht of ze worden doorverwezen door de reguliere han del. 'Als die er niet uitkomt, komen ze naar mij. Ik krijg veel werk vanuit het buitenland. Ik schat dat zo'n 75 procent van mijn omzet afkomstig is uit het buitenland, van in Nederland gevestigde bedrijven. Mensen roe pen wel eens dat ik duur ben, maar dat is niet zo. Ik ben goedkoper dan de gemiddelde loodgieter, maar wat ik doe is vaak erg arbeidsintensief.' Zijn eigenzinnigheid en kritische sr. kwamen hem in de seismiek van pas. 'Ik ben heel kritisch, geloof niet zomaar wat iemand zk Eerst zien, dan geloven en dat nv>: ook in dat wereldje. Toen ik begcr. bestond de helft uit bluf. Klanten to den geen idee wat er wel kon enm er niet kon. Later zijn er zogehete independant observers ingevoet om te voorkomen dat de klara werden belazerd.' Smit is echtens alleen kritisch naar anderen toe i ben behoorlijk perfectionistisch, ira ook realistisch. Het kan altijd mos en beter. Dingen die ik in het vet den heb gemaakt, zou ik nu in vee gevallen anders maken. Je moei 3^ spiegelen aan degenen die beteri En daarom stopt het ook nooit.' Toch moet er wel druk op de staan. Als hij (te)veel tijd heeft, kt er weinig uit zijn handen. 'Ik pres het best onder hoge druk. Als a spaak loopt en er tien dingen tes lijk moeten gebeuren, ben ik in mf element. Als hel niet hoeft, ben iln ook niet.' Louise van der S. p,r ter Al 91 jaar, still going strong en dit jaar precies voor het zeven tigste jaar voor vakantie op Texel. Annie von Felbert-Oos- terwal uit Amsterdam is daarmee beslist 'recordhouder'. Als meisje van 21 kwam zij met haar grote liefde Piet voor de eer ste keer op Texel. Vijf dagen kampeerden ze in de duinen van De Koog. Stiekem, want haar ouders voelden er niets voor Annie zomaar in een tent te laten slapen met haar verloofde. 'We zeiden dat we apart gingen slapen in de jeugdherberg en toen was het goed.' Die eerste vakantie, op aanraden van haar buurjongens, verbond Von Felbert voorgoed met Texel. 'We vonden het geweldig. Piet had vijf dagen bouwvak, want in die tijd werkte hij in het schildersbedrijf van zijn vader, dat later door ons werd overgenomen. En het was heel wat dat we samen naar Texel mochten, want in die tijd kon dat niet zomaar. We waren nog niet getrouwd, dus mijn ouders zagen het eigenlijk niet zitten.' Toen het jongestel de ouwe lui ervan overtuigde dat er in aparte bedden werd geslapen in de jeugd herberg, was het goed. Grinnikend: 'Maar we sliepen gewoon samen in een tentje in de duinen bij De Koog. De camping was er toen nog met. Je stond gewoon tussen de dumtjes. Ik herinner me dat Reijer Daalder langs de tent kwam om te vragen of we nog boodschappen moesten hebben.' Sindsdien kwam het Amsterdamse paar zonder uit zondering elke zomervakantie naar Texel. De tenten werden groter en op een bepaald moment vervan gen door een vouwwagen, die op een vaste plek stond op camping Kogerstrand, want strand en dui nen bleven favonet bij het inmiddels getrouwde stel.'Wij zijn echte water mensen. Lekker zwemmen in zee en wandelen langs de waterkant. Heer lijk', vertelt tante Annie, zoals ze op Texel vaak wordt genoemd, met een onvervalst Amsterdams accent. Vakantiekiekjes Begin jaren tachtig zegde de familie de vouwwagen vaarwel en werd een oude schuur achter het huis van Peter Kuip aan de Dorpsstraat het nieuwe onderkomen. Een jaar lang bivakkeerde 'ome Piet' op Texel en eigenhandig toverde hij de schuur om tot een knus vakantiehuisje. Een kleine huiskamer waarin de eethoek centraal staat, douche toilet en berg- kamer annex hobbyruimte. 'Daar stond de schildersezel van mijn man, want die kon heel goed schilderen', licht Von Felbert toe tijdens een klei ne rondleiding. De vele schilderijen in het huisjes herinneren nog aan haar in 1991 overleden echtgenoot. Die stierf op Texel op 80-jarige leeftijd. 'Ik denk dat er heel wat schilderijen van hem hangen op Texel. Wist je dat het er in het Torenrestaurant wel 75 tekeningen van hem zijn?' Echt genoot Piet had op Texel de bijnaam ome Piet de schilder. Niet alleen was hij huisschilder, maar ook een niet onverdienstelijk kunstschilder, die graag het Texelse landschap in olieverf vastlegde. 'En ons. Ik heb in Amsterdam prachtige schilderijen hangen, waarop mijn dochter en ik staan. Maar ja, die kan ik hier niet allemaal kwijt.' Het eerste vakantiealbum komt op tafel. De vuurtoren, het tentje in de duinen, de boot in Oudeschild pas seren de revue. Op de meeste zwart/ wit kiekjes staan Annie en Piet met stralende lach. 'Kijk, hier klimmen we in die zendmast naast de vuurtoren. Die stond er in 1936 al.' Rustgevend Ook nadat dochter Gerrie op 58- jarige leeftijd acht jaar geleden stierf, bleef Von Felbert naar Texel komen, leder voorjaar stapte ze weer op de TESO-boot om tot oktober op Texel te blijven. 'Zodra ik die boot afstap en op Texel ben, word ik kalm. Van het eiland gaat voor mij iets rust gevends uit. Hier vergeet ik mijn zorgen.' Hoewel ze moeilijk loopt en de steun van een wandelstok nodig heeft, blijft tante Annie niet achter de geraniums zitten. 'Ik heb zo'n elektrisch karretje en daarmee cross ik overal naar toe. Naar Den Burg, De Koog en ik maak ieder jaar een rondje over het eiland. De Slufter kan ik nu niet meer komen, maar die vond ik prachtig om naar toe te gaan.' Vrienden en kennissen die zij in de loop der jaren op Texel heeft opgedaan, helpen haar regelmatig met boodschappen of klusjes, want hoewel zij beslist geen 91 oogt, zijn de jaren gaan tellen. 'Het lijf wil niet meer zo erg. 's Morgens heb ik echt een uurtje nodig om op gang te komen.' Eten doet Von Felbert meestal in de zaak van lepe de Boer. 'Voor vier euro heb ik daar een heer lijke maaltijd, lepe maakt het voor me warm en dan eet ik het daar op.' Oorlog Zelfs de Tweede Wereldoorlog hield Piet en Annie niet van Texel weg. 'We hadden onze naam mee: Von Felbert. Dan deed Piet z'n schil derskleren aan en nam hij een paar verfpotten mee. We mochten zo doorlopen, omdat ze dachten dat hij aan het werk moest en ik meeging.' Annie von Felbert: 'We hebben in de loop der jaren veel vrienden en kennissen opgedaan.' Geslapen werd er in die tijd boven de Selecta van Sientje en Klaas Kik kert Door de jaren heen bracht de familie een groot deel van de vrije tijd op Texel door, één ding veranderde echter niet: in september keerde het gezin terug naar Mokum, want dan begon de operette weer. Echtgenoot Piet en Annie zelf waren enthousi aste spelers. De teksten werden op Texel gerepeteerd en in menig voor stelling van de buurtvereniging had het stel een rol. Niet voor niets werd het huisje in De Koog vernoemd naar de schilder Mario Caravadossi, het personage dat Piet vertolkte in de musical Tosca. Rechtszaak Hoe dol zij ook op Texel is, dit jaar wordt het laatste dat tante Annie op het eiland verblijft. 'Kuip wil me er al jaren uit hebben. Vijf jaar geleden heeft hij me voor de rechter gedaagd en wilde hij me er meteen uitgooien, maar dat is hem niet gelukt. De rech ter heeft toen bepaald dat ik nog vijf jaar mocht blijven zitten.' En die zijn nu om. Eind van het seizoen trekt de 91-jarige toeriste voor het laatst de deur van haar knusse vakantie- achter zich dicht. Met Qerr*f„ gevoelens en al de gedachte alleen oktober voorgoed. 'Ik hoopw ik nog een keer boven Texe vliegen. Dat lijkt me zo pra°- Dat heb ik altijd al eens willen maar als je alleen bent en geen familie meer hebt, dans® niemand die je aanspoort 00® doen. dus is het er nooit vanjP' men. Weet wie, dit jaar dan Tekst en foto Louise van

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6