Zeilschip kapseist en strandt bij paal 9 Vakantiekrant Gezin zwemmend naar de kust Cjrocn JrwarlsJ~exeU in het harL, Opknapbeurt erven boerderij op komst Vakantiekrant Plan voor verfraaiing landschap Fietster gewond bij aanrijding op Pontweg Texelse vermist Na dreiging dennenbrand: Gebrek aan bluswater absoluut een probleem' mmmint iemmmmmlii WÊÊmmmummuM 1 Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Vrijgesproken De rechtbank in Alkmaar heeft een 59-jange man uit Den Burg dins dag vnjgesproken van de verkrach ting van zijn 39-jarige echtgenote. Opmerkelijk, want officier van justitie M. ledema had twee weken eerder nog twee jaar cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Pagina 3 a Emmalaan Excelsior De gemeenteraad krijgt binnenkort een verzoek van het college om de reconstructie van de Emmalaan in Den Burg te vervroegen. Op die manier hoopt het college de ver keersveiligheid in de omgeving van de OSG te verbeteren. Pagina 5 TEXELSE-JCOURANT I (jrtm ?uon_-Jixfli In hrl bxrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Hjpstrandvonder Maarten-Jan Boon inspecteert de gestrandde Carpe Diem en haalt de vlag van het schip. Een Duits zeilschip is woens dagochtend gestrand bij paal 9, nadat het op zee door hoge gol ven was gekapseisd. Aan boord «as een gezin met twee jonge kinderen. De vier wisten zwem mend de kust bereikten en bleven ongedeerd. Het 7,5 meter lange schip Carpe Dlem raakte total- De strandbewaking ving het gezin op. de strandbewakingspost van de bechtse badmeesters zit Martine lening uit- het Duitse Geeste in tedersachsen bij te komen van de r;pbreuk.die ze net heeft geleden. >oge kleren heeft ze niet meer, rfcel een T-shirt van de strand- rachten over haar badkleding. Met Het 7,5 meter lange en ongeveer vijf tc e schip wordt geborgen door shovelmachinist Marcel Bakker. haar dochters van 6 en 10 jaar zit ze aan de patat die medewerkers van strandpaviljoen Paal 9 hebben gebracht. Haar man Torsten Niening is op het strand aangespoelde spul len aan het zoeken. De Duitse is net van de eerste schrik bekomen. 'Het is echt verschrik kelijk wal er is gebeurd. Gelukkig hadden de kinderen een zwemvest om en konden ze zwemmen. Mijn man heeft ons gered, ik was bijna verdronken. Ik kon geen lucht meer krijgen.' Haar man komt terug van het strand. De koffers van de dochters zijn gevonden en er spoelt nog meer aan. 'We hebben geen droge kleren meer en waar moeten we vannacht slapen?', vraagt hij zich af. Het gezin was om half zes uit de waardoor het dwars op de golven haven van Oudeschild vertrokken kwam te liggen. Die kregen er vat om via de Noordzee naar Vlieland te op en we kapseisden. Ik kon in het varen. Er stond een harde wind en water springen, maar mijn kinderen er waren hoge golven, dus besloot zaten nog in de boot.' Torsten Niening op de motor te Torsten haalde de kinderen uit het varen. 'In de vaargeul voor de kust vaartuig, dat op z'n kant in de gol- kreeg ik problemen met het roer, ven lag. Zijn vrouw, die verstrikt was waardoor ik niet meer kon sturen, geraakt in haar kleding, bevnjdde Ik legde het schip voor anker, zodat hij eveneens. Het gezin, dat na het ik in het water het roer kon repare- kapseizen geen tijd meer had om ren. Toen draaide opeens het schip de hulpdiensten te waarschuwen, zwom van de boeien die de vaar geul markeren met de vloedstro ming mee naar de kant. Het schip dreef eveneens langzaam richting de kust. Strandwacht Sander Vervaillie, die net waarschuwingsborden bij de pier aan het neerzetten was, zag de vrouw aan komen rennen. 'De fami lie was nog in het water, het kwam daar nog tot de knieën. We hebben het gezin opgevangen, een warme douche gegeven en hulpdiensten gebeld.' Engeltje 'Het gezin heeft echt een engel tje op hun schouder gehad', ver telt hulpstrandvonder Maarten-Jan Boon die met Willem Duinker, een zoon van hulpstrandvonder Jaap Duinker uit Den Hoorn, de Carpe Diem naar de kust sleepte. 'Als het eb was geworden, waren ze de Noordzee op gedreven. Dan had het heel anders kunnen aflopen.' Duinker werd rond half negen gebeld dat er een schip was aangespoeld. Omdat zijn vader op vakantie was, haalde hij Boon erbij om het schip naar de kant te krijgen. 'Toen wij hier kwamen, lag het op z'n kant en liep het water eroverheen', vertelt Boon. 'Hij lag helemaal kopje onder, maar de mast zat er nog gewoon op.' Boon ging het water in om de Carpe Diem met een touw aan een tractor vast te maken. Lees verder op pagina 5 Na een maand hard aan de conditie te hebben geschaafd, strijkt eredivi sievereniging Excelsior vandaag op Texel neer. Zware oefeningen staan niet op het programma. Wel doen de Rotterdammers op het eiland aan 'teambuilding' en spelen ze zaterdagavond in Den Hoorn een oefenwedstrijd tegen het jubileren de ZDH. Pagina 6 Vernielingen bij Maartenhuis Onbekenden hebben vijftien balen met kuilvoer bij het Maartenhuis in De Koog vernield. Het groene plastic om de balen werd kapot gesneden en er werden scheld woorden in gekerfd. Volgens Kasper van Kraaij van het Maartenhuis moet de vernieling hebben plaatsgevonden in de nacht van woensdag op donderdag. 'Ik was er woensdag nog wezen kijken en toen was alles nog heel.' De balen lagen in een weiland langs de Ruijslaan, nabij de leefgemeen schap voor verstandelijk gehandi capten. Volgens Van Kraaij is het de vraag of het voer, dat voor de winter bestemd was, nog te gebruiken is. 'We laten het opnieuw inwikkelen en dan moeten we maar zien. Maar we zitten door het warme weer niet .ruim in het voer.' Het Maartenhuis doet aangifte bij de politie. Van Kraaij hoopt dat er men sen zijn die meer weten van de ver nielingen. De leefgemeenschap sluit niet uit dat het baldadige jongeren zijn geweest. 'Er is 's nachts bij ons op het terrein ook nog gepicknickt. Het stond 's ochtends vol met lege flesjes.' Enkele tientallen boerenerven op let eiland krijgen mogelijk over aige tijd een opknapbeurt. Bur gmeester en wethouders wil- fen op basis van het Natuur- en landschapsbeleidsplan €50.000,- beschikbaar stellen om erven opnieuw te beplanten. Iet geld is afkomstig uit een één- iralig budget van €100.000,- dat te gemeenteraad in oktober uit 1st Fonds voor de Kanjerprojec ten haalde en beschikbaar stelde *»r uitvoering van het landschaps- fc'eidsplan in 2006. Het erfbe- pantingsplan is een initiatief van tyarische natuur- en landschaps- •eremging De Lieuw. ögens medewerker Marcel Drenth "in de agrarische natuurvereniging toraet het plan in het opruimen Kn dode bomen en struiken, het ^werken van achterstallig onder ton en het aanplanten van nieuw poen Volgens Drenth is het de bedoeling samen met de boeren te bekijken wat er moet gebeuren en beplantingsplan op te stellen, «sendertig boeren hebben zich bij Lieuw gemeld voor het project, «•gens het college past het beplan ten van erven binnen het stand- b-T van de gemeenteraad dat er, Aangereden door caravan vrouw en een kind uit het Utrechtse Cothen zijn dinsdagmid- |*9 op het terrein van de Slufterval- hij De Cocksdorp aangereden w een caravan. Dat gebeurde ■Wat de bestuurder van de wagen, ^47-)arige man uit Maassluis, de '^JW en bet kind, die op de fiets ®en. had ingehaald. De man uit sassluis moest daarna uitwijken 'j*' een tegemoetkomende 59- jf3e automobilist uit het Friese ^hottpade. Daarbij raakte hij met ••caravan de vrouw en het 5-jarig Dle raakten gewond. Hoe ern- ■9 is niet bekend. Volgens een oordvoerder van de politie leek het 'het eerste gezicht mee te vallen. als het om het Texels landschap gaat, nadruk moet worden gelegd op 'elementen die het landschap bepalen.' Het aangezicht van erven valt volgens het college binnen dat uitgangspunt. 'Het aangezicht van erven bepaalt in een belangrijke mate het landschap in het buiten gebied', aldus het college. 'Meer dan kreken en verbrede oevers.' Het plan past volgens burgemeester eri wethouders eveneens binnen het nieuwe project Ruimte voor Ontwik keling waarvoor de raad recent het groene licht gaf. Met het plan is in totaal een bedrag van €135.000,- gemoeid. Land schap Noord-Holland heeft een subsidie van €60.000.- toegezegd en de resterende €25.000,- moet door de deelnemende boeren als eigen bijdrage worden betaald. Vol gens Drenth is het de bedoeling dat er bij het opstellen van de beplan tingsplannen niet te enthousiast met bomen wordt omgegaan. 'Het moet niet zo zijn dat boerderijen achter de bomen verdwijnen.' Terug naar vroegere situaties dat er nau welijks bomen waren, is evenmin de bedoeling. Het opruimen van erven zit niet bij de beoogde plannen inbegrepen. 'Maar het kan dat dat ook gebeurt als we toch bezig zijn', aldus Drenth. De Lieuw wil met het project inspe len op een al langer bestaande landschapsregeling van Landschap Noord-Holland. 'Je kunt daar nu al een subsidie voor één boom aan vragen. Het heeft echter weinig zin om voor één iemand een subsidie van twintig euro aan te vragen. Het heeft meer effect als je zoiets met meerderen tegelijk aanpakt.' Bedoeling is dat na het opstellen van alle individuele erfbeplantings- plannen de benodigde bomen en struiken in één keer worden besteld, waarna de plannen tegelijk worden uitgevoerd. Boet Het college wil de overige €50.000,- uit het éénmalige budget gebruiken voor de restauratie van een scha- penboet aan Zuidhaffel 21. Lees verder op pagina 5 Een 22-jarige vrouw uit De Koog is donderdagmorgen omstreeks 8.50 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Pontweg in de Prins Hendrikpolder. De vrouw fietste vanuit de richting van Den Burg over het rijwielpad langs de Pontweg. Ter hoogte van Annie Hoeve stuurde ze plotseling naar links en reed de rijbaan van de Pontweg op. Op dat moment kwam eveneens vanuit de richting van Den Burg een bestelauto aan gereden, die werd bestuurd door een 40-jarige man uit Den Burg. Hij kon niet meer op tijd remmen en reed de vrouw aan. Deze liep bij de aanrijding letsel op aan nek en rug en moest voor behandeling worden overgebracht naar het Gemini zie kenhuis in Den Helder. Een 22-jarige Texelse wordt sinds maandag vermist. Sindsdien heeft de vrouw via SMS nog af en toe contact met haar familie, maar niemand weet waar ze precies is. De politie heeft een landelijke sig nalering uitgegeven, om korpsen naar haar uit te laten kijken. De Texelse verdween maandag, nadat ze zondagochtend vroeg in verwarde toestand uit de branding bij paal 17 was gehaald. De wip pertruck van de reddingsbrigade moest haar ophalen, nadat ze niet reageerde op omstanders die haar gevonden hadden. Bij het pavil joen stond een ambulance klaar, maar directe medische hulp was niet nodig. De ambulance heeft haar thuis afgezet. De volgende dag verdween ze en alarmeerde de familie de politie. Omdat het om een volwassen per soon gaat, kan de politie met veel doen, maar ze hebben andere korp sen gevraagd naar haar uit te kij ken. Via SMS heeft ze contact met de familie, maar zij laat met weten waar ze is. Ook wordt er via internet contact gezocht. Familie vermoedt dat zij uit angst naar de overkant is gevlucht. Veel schade door blikseminslag Het risico dat de duinbrand bij Westerslag zou overslaan naar de achtergelegen Dennen heeft dui delijk gemaakt dat de beschik baarheid van onvoldoende blus water in de omgeving een bron van zorg is. Zeker voor brandweer commandant Dick Jongeneel, die zich erover heeft verbaasd dat zijn manschappen de duinbrand met zo weinig water tot staan hebben gebracht. Hij zou graag zien dat er op afgelegen plaatsen zogehe ten brandputten worden geboord, waaruit in geval van nood grond water kan worden opgepompt. Eén blik op de kaart van Texel waar op de brandkranen en de tappun ten (open water) zijn aangegeven, spreekt boekdelen: op het cultuur land en in de dorpen volop stippen en cirkels, terwijl de Dennen en het duingebied, met uitzondenng van het gebied rond De Koog geheel blanco zijn. Met als gevolg dat de brandweerlieden die maandagnacht de duinbrand bestreden slechts de beschikking hadden over de drie kubieke meter water in de tank. Zodra ze die hadden leeggespo- ten, zat er niets anders op dan met hun voortuig naar de dichtstbijzijnde brandkraan bij Bos en Duin te rijden en hun voorraad aan te vullen. Lees verder op pagina 7 De blikseminslag dinsdagmorgen in het centrum van Den Burg blijkt behalve in de Texelse Apotheek ook in veel andere bedrijven voor onge mak te hebben gezorgd. Het betrof ontregelde computers, telefoons, kassa's en andere apparatuur die aansluitingen hebben op het tele foon- en lichtnet. Er kwamen diverse schademeldingen van bedrijven uit de Parkstraat, de Binnenburg en de Groeneplaats, waar De Lindeboom werd getroffen. Ook de hervormde kerk aan de Binnenburg, waarvan het vermoeden bestaat dat de blik sem daar is ingeslagen, kampte met een defect uurwerk. Volgens NUON is er geen defect aan het elektrici teitsnetwerk opgetreden en navraag bij KPN leerde dat er ook dat er geen schademeldingen waren over het vaste telefoonnet. (Advertentie) Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE - COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 18 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 9 augustus bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1