'Zeepok heeft piemel van wel 30 centimeter' Leuke wetenswaardigheden bij sleepnetexcursie op wad i De^«oP n Verdachte van verkrachting door rechter vrijgesproken TEXELSE j COURANT Advocaat: 'Het recht heeft gezegevierd' LANGE A TERMIJN /\genda Gastvrijheidspiegel voor hotelpersoneel TEXELSE^COURANT BEZORGERS iedereen komt wel eens op het strand. Luieren in de Zon, beachvolleyballen en lekker zwemmen. Afgezien van een enkele kwal en een verdwaalde krab is er op het blote oog iet zoveel te zien in het water. En daar speelt de Wadden vereniging met de excursie 'Ontdek de zee met een sleepnet op in'. Want onder de voeten van zwemmers en poedelaars Barst het van het leven. Niet voor niets wordt de Wadden zee de kraamkamer van de Noordzee genoemd. En dus rij k naar paal 33 om met eigen ogen te zien wat er allemaal meteen sleepnet bovenwater komt. En dat blijkt verrassend. En leerzaam. Ooit geweten dat een zeepok een piemel heeft wel 30 centimeter en dat er inktvissen vlak voor de kust rondzwemmen? In de zomermaanden worden dagelijks enkele tientallen activi teiten georganiseerd voor vakan tiegangers. Excursies, voorstel- Èngen, workshops, rondvaarten en evenementen, het aanbod is groot én divers. Allemaal kennen wede excursies naar de Slufter en hetgarnalenvissen met de kotter. Maar wat is er nog meer te doen? De redactie gaat de komende weken De hort op om dat zelf te ervaren. Maandag waande jour naliste Louise van der Sluis zich een middagje toerist en nam een kijkje het sleepnetvissen bij paal Een groepje van een man of twaalf, enkele gezinnen met kinderen, rreldt zich bij de vrijwilligers van de Waddenvereniging die de sleepnet- excursie verzorgen. Roeland Emaus de Achterhoek en Moniek van Zutphen uit Wageningen gaan de eanwezige Texeltoeristen vertellen ia! er hier zoal in de zee leeft. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2006 per jaar scholing, waarin we kennis van het gebied opdoen.' De gidsen nemen de groep op sleeptouw langs de waterkant. Eerst wordt de wer king van het sleepnet, dat eigenlijk kornet heet, uitgelegd. Het net, dat de vorm van een ijshoorntje heeft, is aan het smalle uiteinde dicht, zodat alles wat erin zwemt, er niet meer uit kan. Een ketting, die wek ker blijkt te heten, schraapt over de bodem, zodat alle beestjes die op of in de grond leven geschrokken omhoog springen en in het kornet belanden. Met een knuppel en een Het kornet werd letterlijk op sleeptouw genomen. Beiden maken deel uit van de Wex, scheerboord wordt het net enerzijds de Werkgroep Excursies van de omhoog gehouden en aan de ande- Waddenvereniging. Emaus, student re kant laag gehouden. Het net, dat geografie, verzekert de verslagge- door Moniek enkele meters in zee ver dat zijn kennis van het wad dik wordt klaargelegd, wordt door de in orde is. 'Wij krijgen twee keer deelnemers voortgetrokken. Op het mooie strand van paal 33, onder een aangenaam zonnetje, geeft dat een leuk sfeerplaatje. Pieterman Na enkele honderden meters wordt het net op het strand getrokken. Snel vullen de excursieleiders enkele plastic bakken met zeewater, waarin de 'oogst' kan worden geleegd. 'Nog niet aankomen', waarschuwt Roeland. 'De Waddenzee herbergt een heel gemeen visje, de pieter man, die steekt en daar ben je wel een paar dagen ziek van.' De jonge deelnemers deinzen achteruit en laten de gids het gevaarlijke werk doen. Vooral de kinderen blijken behoorlijk wat van het wadleven te weten. Zodra is vastgesteld dat zich geen gevaarlijke pieterman in de vangst bevindt, gaan graaiende kinderhandjes op zoek naar gar nalen, krabben en ander zeeleven. 'Een inktvis!', roept een van hen opgewonden uit. Terwijl de volwas senen wat lacherig reageren, zit er tot verbazing van de gids inderdaad een inktvisje in de bak. Dat voelt zich bedreigd en begint onmiddel lijk inkt te spuiten. 'Dit heb ik nog nooit gezien hier. Dat is een zeld zame vangst', verzekert Roeland de toeristen. Omdat het zo zelden gebeurt, vertelt hij eerlijk er weinig over te weten. Netjes wordt de vangst verdeeld over verschillende bakjes. Garnalen bij elkaar, kwallen in één bak, krabben samen en plat- visjes bij elkaar. Pissebed Per diersoort weet Roeland wat leuks en leerzaams te vertellen. Opvallend is dat veel mensen wei nig van het leven in zee weten. Het onderscheid tussen bijvoor beeld een krab en een kreeft blijkt moeilijk, getuigde de bijdehante opmerking van een passerende toerist 'Lekker, kreeft!', als de gids een krab aan de deelnemers toont. Maar niet alleen voor superleken is het leerzaam. Ook ik, die mezelf als semi-leek beschouw, steek de nodige kennis op. Zoals het feit dat kleine garnalen altijd mannetjes zijn en grote garnalen altijd vrouwtjes. Waarom? Omdat ze na ongeveer twee jaar van geslacht veranderen. Bovendien zijn garnalen familie van de kreeft en de pissebed. De bruine kwal in het tweede bakje ziet er bekend uit. Deze soort zie je hier rond de kust vaak. Alleen heet het waterige hoopje geen bruine kwal, maar kompaskwal, vanwege de tekening op de rug. 'De bovenkant van een kwal kun je altijd aanraken, maar van de onderkant moet je afblijven, die is giftig.' Geruststel lend is de informatie dat kwallen nooit naar je toe kunnen zwemmen, omdat ze alleen omhoog en omlaag kunnen. De richting wordt door de stroming bepaald. Piemel In het veld kennis opdoen, is leuk, zo blijkt ook maandagmiddag. Jong en oud blijven geboeid door het geen Roeland vertelt. Bijvoorbeeld over krabben. Hoe je mannetjes en vrouwtjes kunt herkennen en dat er dikwijls zeepokken opzit ten. De vraag aan de deelnemers hoe die zich voortplanten, levert niet het goede antwoord op. 'Een zeepok heeft een piemel van wel dertig centimeter. Daarmee zoekt hij andere zeepokken. Als hij er één heeft gevonden, schuift hij 'm eruit en plant hij zich voort.' Het leidt tot gegiebel. Na een uitleg over de gevangen platvisjes, zit de eerste sleeptocht erop en wordt het net weer in gereedheid gebracht voor de tweede sleep. Ook die levert weer de nodige interessante vangs ten op. Als Texelaar zou je vaker mee moeten op excursie. Texel biedt zoveel moois. Het is ook niet voor niets dat zoveel mensen naar ons eiland komen. Of zou dat zijn omdat wij zo leuk zijn? De excursie 'Ontdek de zee met een sleepnet' wordt in het hoogsei zoen ongeveer vier tot vijf keer per week gehouden om 10.30 of 14.30 uur. Boeken kan via Ecomare, tel. 317741. De kosten bedragen 4,50 per persoon. Tekst en foto's Louise van der Sluis le rechtbank in Alkmaar heeft l-jarige man uit Den Burg 5"nsdag vrijgesproken van de ver pachting van zijn 39-jarige echt- cenote. Opmerkelijk, want offi cier van justitie M. ledema had twee weken eerder nog twee jaar cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Oe verdachte zelf heeft sinds zijn ie op 21 februari altijd ont- tend en ook zijn Hoornse advocaat Couperus geloofde vanaf de eer- se dag dat zij haar cliënt bijstond zijn onschuld. Zij onderschreef Si verhaal dat de aangifte van verkrachting door de vrouw 'een "achtig wapen was om na de aan kondigde scheiding in Nederland Soiogen blijven'. De verkrachting au hebben plaatsgevonden in de «fit van 15 op 16 januari in de echtelijke woning. Volgens het von- staat vast dat er toen seksueel «ante handelingen hebben plaats konden, zij het niet tegen haar "e rechtbank is het met de ver nachte eens dat de door een arts vastgestelde blauwe plekken, vier "enen na de vermeende verkrach- r9. mogelijk op haar werk zijn l!foorzaakt. Een collega van de vrouw, werkzaam in een hotel in De Koog, had laten weten dat de vrouw zeer onvoorzichtig was, zich zelf vaak stootte en tijdens het werk zelfs wel eens viel. Het betoog van officier van justitie ledema dat een vastgestelde blaasontsteking zou zijn veroorzaakt door de verkrach ting, vond bij het rechtscollege geen gehoor. De rechtbank was het met advocaat Couperus eens dat er meerdere oorzaken voor een blaas ontsteking kunnen zijn. Ook het zogenoemde steunbewijs - door justitie verkregen via verklarin gen van kennissen van de vrouw - werd genegeerd door de rechtbank. Dit omdat zij alleen iets konden zeggen over wat de vrouw hen had verteld. Hiermee werden het verkla ringen 'van horen zeggen', aldus het vonnis. Daarnaast vond de recht bank dat de vrouw tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd. Haar verklaring in de aangifte, kort na de vermeende verkrachting, week af van de getuigenis die zij een week voor de zitting bij de rechtercom missaris aflegde. De verdachte had tijdens de pro- formazitting in juni en tijdens de zit ting veertien dagen geleden steeds geprobeerd duidelijk te maken dat hij zijn huwelijk met de Filippijnse als een schijnhuwelijk zag. Al kort nadat ze bij hem was komen wonen, had zij een baan gevonden in een hotel en was ze begonnen geld te sparen om familie te laten over komen. 'Sinds ik in oktober 2005 heb aangegeven te willen scheiden, hebben we apart geslapen en geen seks meer gehad. Tot die bewuste avond. Toen vroeg ze mij om een massage. De beschuldiging van verkrachting was een vooropgezet plan, waarop ze maanden heeft zit ten broeden.' De Texelaar hoorde het vonnis met gebogen hoofd aan. Het was nie mand in de zaal duidelijk of de man, die slechthorend is, de vrij spraak goed begreep. Zijn advocaat was niet bij de uitspraak aanwe zig omdat zij voor een spoedzaak elders was. Toen zij even later op de hoogte werd gesteld, reageerde ze zeer opgelucht. 'Yes, yes, geluk kig. Het recht heeft gezegevierd. Ik ga gelijk de rechtbank bellen om te kijken of mijn cliënt er nog is of dat hij al in het busje zit richting het Huis van Bewaring in Zwaag. Als hij dat wil, dan breng ik hem desnoods zelf vanmiddag nog naar Texel.' Bestuurder had teveel gedronken De 26-jarige man die maandag nacht bij de Ruigendijk met zijn auto over de kop sloeg, had teveel alcohol gedronken. De man bleek bij een ademanalyse 625 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht te blazen, drie keer de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. De politie nam zijn rijbewijs in beslag. De 26-jarige man en een 30-jarige bijrijder waren van de weg geraakt na een avondje stappen in De Koog. Naar eigen zeggen moesten ze uit wijken voor een dier waarna de auto in een weiland langs de Ruigendijk belandde en twee keer over de kop sloeg. De wagen, een BMW, raakte total-loss. Een woordvoerder van de politie kon niet zeggen of de auto te snel gereden had. Cursus over positief denken In samenwerking met Hans Boe ree verzorgt de Gezondheidswijzer van Corbis Plus de cursus 'Je kunt je leven helen'. Deelnemers maken kennis met de kracht van positieve gedachten en leren hoe ze daar mee kunnen werken. De cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten van drie uur. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 7 septem ber om 13.30 uur in de Gollards in Den Burg. Aan de orde komen onder meer zelfacceptatie, luisteren naar het eigen lichaam, gezondheid en ziekte, stress en spanning, loslaten en vergeven. Abonnees op het Servicepakket krij gen korting op deze cursus. Aanmel den kan bij de Gezondheidswijzer, tel. 0223-650 135 en via e-mailadres gezondheidswijzer@corbisplus.nl. n www.beeldbanktexel.nl Dé beeldbank voor Texel met zowel historisch als recent materiaal. Woensdag 9 augustus In café Sam Sam in De Koog wordt een hollandse avond gehouden met avond. Albert West. In het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp begint om 19.30 uur een bingo- "at doe je als kelner als er een Wninje restaurant constant met *iin vingers knipt om je aandacht ta krijgen? De meeste kelners 'allen de techniek van het nege- toepassen. Maar het beste |e naar hem toe gaan en Welf voorstellen, dan roept hij je M «st van de avond tenminste Nje voornaam. een rits handige tips kwam Readier' Milo Berlijn naar Texel £150 hotelmedewerkers te con- teren met hun gastvrijheid. Ber- wetkt al jaren in de horeca en £tt trainingen om de gastvrijheid het personeel te verbeteren. ^Texelse Hotel Vereniging (THV) ^Ide Berlijn naar Question Plaza •bhet hotelpersoneel vlak voor het ^seizoen nog even een spiegel jj10'te houden. Jet rake voorbeelden en humor liet de koks, kelners en huishouding ^wat zij regelmatig fout doen en daaraan kunnen verbeteren, ^"jheid is vaak ver te zoeken - hst personeel zich gaat ergeren. supermarkt vragen wij toch J*at'Jd om een product, terwijl je ktval< staat. Waarom nemen Bet de gasten dan wel kwalijk al de weg naar het toilet vra- j terwijl het bordje naast hen Texel gekomen V-oio smoe 'Horecadier' Milo Berlijn was met veel handige tips zulke mensen, daar verpest de hele avond mee. Voor jezelf en voor die gast', aldus Berlijn. Hotelpersoneel zou zich niet meer Doel van Berlijn was om het hotel personeel gastvrij met alle proble men van het vak om te laten gaan. Volgens THV-secretaris Bouke druk moeten maken over de stom- Weber is het goed om de mede- je moet je niet ergeren aan me dingen van het vak, maar over de leuke. Er zijn volgens Berlijn zoveel momenten in de horeca waarop een medewerker kan genieten van de gasten. 'Moet je in een bowlingbaan eens letten op alle mensen die raar staan te stampen als ze hun bal hebben geworpen.' werkers nog even tot denken aan te zetten door hen met hun gastvrij heid te confronteren. 'We willen de toeristen zo goed mogelijk helpen deze zomer en volgens mij gaat dat na deze training wel lukken. Texel is een gastvrij eiland.' Tot en met zondag 13 augustus staat op de Nikadel in De Koog een circus. De Protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor publiek. Vrijwilligers vertellen over de geschiedenis van het gebouw. Om 12.00 uur begint in EcoMare de poppenkastvoorstelling 'Prinses Moeka en de lepelfamilie'. Toegang gratis voor bezoekers van EcoMare. Van 13.30 tot 15.30 kan de monu mentale kerk in Oosterend worden bezichtigd. Van 14.15 tot 15.30 uur wordt in het nationaal park Duinen van Texei een workshop natuurschilderen gege ven. Deelname kost €4,50. Opga ve en inlichtingen bij Ecomare, tel. 317741. In pluktuin Anemoonè aan de Maai- keduinweg nabij De Koog begint om 19.30 uur een workshop boeketbin- den. Voor informatie en opgave: tel. 06-30687184 of www.anemoone.nl. Op het strand bij paal 28 begint om 19.30 uur een strandloop. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Jeugd tot en met 12 jaar loopt 1.200 meier, volwassenen kunnen kiezen uit 4 of 8 kilometer. Deelname kost €1,50 voor de jeugd en €3,- voor volwassenen. Bij voldoende deelname begint in het Ambachtscentrum aan het Wezenland in Den Burg om 19.30 uur een workshop papier scheppen. Om 20.00 uur volgt een workshop likeur maken. Deelname kost €11,50, opgave via tel. 314180. In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend begint om 19.45 uur een bridgedrive. Deelname kost €2,50 per persoon, aanmelden kan vanaf 19.30 uur. Om 20.00 uur begint een bijbelstudie in Het Olijfblad, Weverstraat 60 in Den Burg. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog wordt vanaf 20.30 uur bingo gespeeld. Cinema Texel in Den Burg vertoont Pirates of the Caribbean 2: Dead Man's Chest (aanvang 10.30, 15.15 en 21.45 uur), Cars (11.00 uur), K3 en het IJsprinsesje (aanvang 13.30 uur), de Nederlands gesproken animatie film Beesten bij de Buren (14.00 uur), de première van Garfield 2 (16.00 en 18.45 uur) en Superman Returns (18.15 en 21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont het Nieuws gierig Aapje (aanvang 12.00 uur). Zoop in India (14.00 uur) en de Duits gesproken versie van Over the Hedge (16.00 uur). Donderdag 10 augustus Tot en met zondag 13 augustus staat op de Nikadel in De Koog een circus. In de Protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp verkoopt vrouwen vereniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgelfonds. In Den Hoorn wordt vanaf 12.00 uur Hoornder Donderdag gehouden. Om 17.00 uur begint in Loodsmans- welvaren een optreden van Frans en Lies Pieterse. (jrocn ^warL-Jexels in het harL, Naam Peter van Heerwaarden John van Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Simon Kramer Ariane Standaart Rinus van Es John van Heerwaarden Route a Den Burg A. 31 25 73 Den Burg Al. 31 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C. 31 51 66 Den Burg D. 0222 - 88 84 38 Den Burg E. 31 «7 61 Den Burg F. 31 <0 30 De Zes, Bg. Houtstraat, Houtweg, Witte Kruislaan, Kogerweg/Kogerstraat 1-57/2-74 Jan Reystraat 31 55 79 De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan 31 44 78 De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton 31 04 43 Oudeschild - dorp 31 27 63 Oudeschild - Noord 31 21 84 Den Hoorn 31 93 66 De Koog, Bosrandweg t/m 227, Pijpersdijk, Pontweg 234 en 236, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 31 52 67 De Cocksdorp 31 65 80 Oosterend 31 89 30 De Waal 31 36 95 Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterweg, Driehuizen 31 26 24 Nieuwlanderweg 31 79 08 Midden-Eiertand. Hoofdweg, Slufterweg. Oorsprongweg, Stengweg, Limietweg 31 63 62 Eierland, Postweg, Oorsprongweg, Hollandseweg. Muyweg 31 64 78 Vuurtorenweg/Krimweg/Roggeslootweg 31 64 72 Het Noorden 31 83 07 Oost 31 88 37 Spangerweg, Marsweg, Kadijksweg, Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen 32 29 76 Hogeberg, Reijer Keijserstraat, Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 31 31 17 't Homtje, Pontweg 1-68 31 93 39 Rozendijk, Smitsweg 31 57 37 Gasthuisstraat vanaf 57, Gerritslanderdijkje, Grensweg. Pontweg 98-110 31 22 29 Californiëweg, Pontweg 123-224, Bosrandweg v.a. 516, Pelikaanweg 31 73 44 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 60 Hoornderweg. Hemmerweg, Emmataan v.a. 66. De Grie, Westerweg, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi 31 93 66 Jorina Hooyschuur Slufterweg/Zanddijk 3116 53 Oen Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, 8 lenturg. Burgwal v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Holland straat. HoUewat. Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenstraat. Molendwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplem, Zwaanstraat. Den Burg Al: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal. Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn, Zeebries, Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50-,..even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelminalaan 37-... oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- ..oneven en 60- ..even; W. van Beierenstraat, Boogerd. Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 44-76 even. Jonkerstraat. Kogerstraat 59-... oneven en 76-... even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even. Julianastraat, BurdetstraaL Mr. Kraaistr. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr.. Ueuwstr.. Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-..oneven. Maricoweg Scboonoordsingel Waalderstraat 2-48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat- Oen Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7, Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Oudeschild-Noord: CommandeurssingeL De Wittstraat. Heemskerckstraat. Schilderweg 249-296. Indu strieterrein, Haven, BarendszstraaL Laagwaalderweg en Mieland. Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Fam. Betsema Joost Bakker S. Boersen-Huisman Sacha van der Velden Marian Krotje Danny Plaatsman Robert-Jan Hin Jorieke Meijer Remco Boon D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit Sjoerd-Hessel Stapersma Ivo Leyen Kees Winter Eveline Veeger Danny Goënga Dave Witte Guus Bakker Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Nieuwsgierig bekijken de deelnemers de inhoud van het kornet.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3