'Ik kon even naar Texel bellen vóór de cycloon' Texelse woonde jaar in Australië TEXELSE j COURANT College: aanpak Emmalaan versnellen SS HOU U£T KQBT... MENËëgï] NOU HOÊ ld?i)C IK. HU DlTh TSQ£KWE1?K OP Her 5N5'JE Gemeente informeert burgers via sms Nader onderzoek naar vrachtroutes Volmolen Vast budget voor communicatie Roze pelikaan in Hoornder tuin B. I.Let VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2006 De gemeenteraad krijgt binnen kort een verzoek van het col lege om de reconstructie van de Emmalaan in Den Burg te ver vroegen. Op die manier hoopt het college de verkeersveiligheid in de omgeving van de OSG te verbeteren. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor om de reconstruc ts al voor 2007 op de investerings plannen van de gemeente te zetten, folgens het college kan op die manier uitvoering worden gegeven aan een besluit van de raad dat de verkeersveiligheid bij de scholen gemeenschap omhoog moet. Dat nam de raad door begin mei in te stemmen met een motie van de PvdA waarin een lans voor verkeersveiligheid bij de scholen op het eiland werd gebroken. Volgens het college zijn bij de basis scholen in de loop der jaren al de nodige verbeteringen doorgevoerd. Ook liggen ze allemaal binnen een 30-kmzone. Bij de OSG kan echter nog het nodige gedaan worden. Wat er kan worden verbeterd, moet volgens een woordvoerder van de gemeente nog nader worden uit gewerkt. Een jaar geleden, tijdens een bijeenkomst over het nieuwe raadhuis aan de Haffelderweg, pre senteerden de sportraad en enkele omwonenden van de Emmalaan al ideeën voor meer veiligheid bij de OSG. Zij opperden onder meer leer lingen voortaan ter hoogte van de ijsbaan de Emmalaan te laten over steken en niet meer bij de Haffel derweg, waar de vele overstekende fietsers buurtbewoners regelmatig zorgen baren. Door een oversteek naar de ijsbaan te verplaatsen, zou tegelijkertijd het gedeelte Haf felderweg tussen de Keesomlaan en de Emmalaan van de fietsdruk ontdaan moeten worden. Het col legevoorstel om een reconstructie van de Emmalaan te vervroegen, staat gepland voor de raadscom missie Grondgebied van maandag 28 augustus. verklaart de boot later total-loss. Het Duitse gezin, dat veel ervaring had met zeilen, had de boot negen jaar. 'En in al die tijd is er nooit iets gebeurd.' Tekst en foto's: Sietze Vermeulen en Jeroen van Hattum Hst leilschip klaar voor vertrek Schipbreuk Het kostte behoorlijk wat moeite', vertelt hij klappertandend van het bad in zee. 'Het eerste touw brak, maar het tweede hield wel.' Na een half uur ligt het schip op de zijkant n de branding van paal 9. Er moet daarna op eb worden gewacht om het te bergen. Speelgoed Terwijl het gezin Niening in de strand- bewakingspost met de verzekering belt over de berging, beuken de gol ven onophoudelijk tegen het schip. Met net touw van de trekker blijft hel echter op zijn plek liggen. Ondertus sen spoelen er slaapzakken, kof- %s, speelgoed en andere spullen aan, nadat deze door de gebroken •amen van de kajuit naar buiten zijn gespoeld. Ook het houtwerk raakt tos en spoelt aan. 'Ik vind echt erg voor die mensen en vooral voor hunkinderen. Ineens is hun vakantie voorbij en nu zien ze hun speelgoed aanspoelen', zegt Duinker. Samen met voorbijgangers worden de spullen verzameld en op een grote hoop gelegd. 'We moeten alles h de gaten houden. Er zitten waar devolle spullen bij en als er niemand wordt het snel geplunderd.' het later total-loss VERVOLG VAN PAGINA 1 Boon gaat even naar huis om droge kleren aan te trekken. In de strand- bewakingspost komt René Jager van Paal 9 langs om te melden dat er onderdak voor de familie is geregeld. 'En kan ik dan ook ergens de kleren wassen?', vraagt Martine Niening zich af. 'De hulp is echt geweldig, ledereen staat klaar. Het zijn echt helden.' Een telefoontje uit Duitsland: de verzekering is bereid de berging te vergoeden. Het hoeft geen zaak van de strandvonderij te worden. Vanaf half twee wordt het laag water en komt het schip langzaam op het droge te liggen. Shovelmachinist Marcel Bakker wordt erbij gehaald om de boot uit het water te halen. Om touwen om de romp te leggen, moet er eerst zand worden weg- gesp'rt. Daarna kan de ongeveer vijf ton zware boot worden opgetild. Boon: 'We laten het schip eerst een tijdje hangen om al het water eruit te laten lopen.' Om half vier wordt de Carpe Diem op een aanhanger gelegd en naar het erf van Bakker gebracht. Te zien is dat het schip aan de linker kant door de stranding een forse, meterslange deuk heeft opgelopen. Een verzekeringsagent Overnachting De familie Niening heeft twee nachten op camping Dennen oord geslapen en kon daar na bij hulpstrandvonder Jaap Duinker terecht. De familie wil nog een week op het eiland blijven om bij te komen van de stranding. Ze hebben veel spul len teruggevonden, maar enke le belangrijke documenten zijn nog weg. Torsten Niening vindt dat ze geluk hebben gehad: 'We waren dicht bij het strand en dat was ons geluk. De zee is groot.' i NifcRBErffiDE RFbEKEUROt JjESilL - slEKBE V EW ËUu>D VêRCIE NIEUWE VER9E piHDERt i&i VEiJi/E M/ SMTOOH Q OU-oS-7.0CU Vliegveld dicht na wateroverlast Vliegveld Texel is als gevolg van de extreme regenval dinsdag dicht gebleven. Binnen enkele uren tijd viel zo'n 54 millimeter water. Om het terrein geen onnodige schade toe te brengen, besloot de lucht havenleiding geen vleugelvliegtui gen te laten landen of vertrekken. Helikopters waren wel welkom. Ook vorig jaar was het vliegveld één dag dicht nadat er binnen een kwartier 45 millimeter was gevallen en de woning van havenmeester Ed de Bruijn en zijn gezin en andere huizen en bedrijven in de omge ving onderliepen. Gemiddeld was de Texelse luchthaven de afgelopen jaren tussen de tien en dertig keer per jaar dicht. Sindsdien werd het terrein opnieuw gedraineerd, maar dat kon de overlast ditmaal niet voorkomen. 'Probleem in deze tijd van het jaar is dat na een periode Zeilschip vast na uitwijkmanoeuvre Een zeiljacht uit Monnickendam is dinsdag vastgelopen op De Bol len bij Oudeschild, nadat het was uitgeweken voor de TX10 Emmie. Het schip werd vlotgetrokken door de kotter en door redding boot Francine Kroesen naar de haven begeleid. van extreme droogte de ondergrond zo hard is, dat het water niet kan wegkomen. Dinsdag was daarnaast de verdamping te laag, waardoor het wat langer duurde voordat het hele vliegveld weer operationeel was. Maar het aanbod was der mate laag, dat er weinig mensen gedupeerd werden, waardoor het verstandig was het veld even rust te gunnen', vertelt assistent-haven meester Mike de Bruijn. Overigens is De Bruijn zeer tevreden over de waterafvoer. 'In het verleden waren we bij deze hoeveelheden water gewoon drie of vier dagen dicht geweest. De nieuwe drainage blijkt dermate goed te werken dat het vliegveld in minder dan een dag weer gebruikt kan worden.' De acht meter lange Este, met aan boord een man en een vrouw, was 's ochtends uit de haven van Oude schild vertrokken voor een tocht naar Den Oever. Nabij De Bollen week het schip uit om de TX10 als beroeps vaartuig voorrang te geven. De kot ter was met passagiers onderweg. Door het slecht weer verloor de Este tijdens de uitwijkmanoeuvre de con trole over de koers en liep vast. Op de TX10 werd voor de zekerheid de Kustwacht gealarmeerd, omdat de man en de vrouw op het vastzit tende jacht in paniek begonnen te raken. De in Oudeschild gestatio neerde Francine Kroesen van de KNRM werd gealarmeerd en vanaf de TX10 werd een sleepverbinding tot stand gebracht. Toen de redding boot arriveerde, had de Emmie het zeiljacht al losgetrokken. Opstap pers Rogier Krijger en Gerard van Veen van de KNRM hielpen daarna de vrouw gerust te stellen en ver braken de sleepverbinding. Nadat het schip was geïnspecteerd, kon het op eigen kracht terug varen naar Oudeschild. Van Veen en Krüger bleven aan boord om de twee te begeleiden. De Francine Kroesen bleef daarbij in de buurt. Burgemeester en wethouders zijn vooralsnog niet van plan het bouw- verkeer naar de Volmolen via een andere route te laten rijden. Het college wil eerst nader bekijken in hoeverre een alternatieve route een verbetering is ten opzichte van de huidige route via de haven van Oudeschild. Het bouwverkeer rijdt nu van de boot via de haven, de Laagwaalderweg en de Kadijksweg naar de nieuw bouwwijk bij Den Burg. Een meerder heid van de raad bepaalde begin juli via een motie van CDA echter dat bouwverkeer het via de Pontweg, rotonde Akenbuurt, de Georgiëweg, Waalderweg en de Marsweg naar de Volmolen moet rijden, zodat de haven ontlast wordt. Het CDA vindt het te gevaarlijk om zware vrachtwa gens via de haven te leiden, terwijl daar veel toeristen aanwezig zijn. Ook zou het fietsverkeer in Oudeschild in gevaar komen. Volgens de overleg groep Verkeerszaken, die op verzoek Marianne Langeveld ging vorig schooljaar naar Australië en "taakte de cycloon Larry van dicht mee. Larry vaagde een dorpje sen half uur bij haar vandaan, bijna weg. 'Ik kon nog even naar Texel bellen dat ik misschien een paar dagen onbereikbaar was.' <.eisnu net een maand terug, maar Mananne Langeveld (16) uit Eier- heeft nog geen last gehad ^n de cultuurshock waar mensen 'ear voor waarschuwden. 'Ik heb Australië veel contact gehad met ""in ouders en broertjes dus ik wist wat er allemaal speelde op Texel. Het is weer net als vroeger, «heb nu met zo veel contact met tralie, omdat ik daar ook geen wtoefte aan heb.' Jfe de Rotary kreeg Marianne de om een jaar naar highschool *9aan in het Australische Cairns. AJ vanaf de basisschool leek het m|j Geweldig een tijdje naar het bui tenland te gaan. Ik wist niet wat ik wilde doen na mijn VMBO-examen, en schreef me toen in voor een uit wisselingsprogramma. Na selecties werd ik uitgekozen en kon ik naar de andere kant van de wereld.' In Australië woonde ze bij vijf verschil lende gastgezinnen en ging ze naar school. Cairns is een toeristische plaats met 70.000 inwoners in het noordooste lijke Queensland. Voor de kust ligt het bekende Great Barrier Reef. 'Het ligt in het tropisch regenwoud en is daarom heel warm en benauwd. Bij elke stap die je zette drupte het zweet langs je hoofd, en afdrogen hielp niet.' In dit gebied komen tussen decem ber en februari regelmatig cyclonen voor, maar dit seizoen was het rus tig. 'Er hadden al een paar cyclonen voorde kust gelegen, maar die waren steeds niet aan land gekomen. Ook eind maart, het seizoen was net voorbij, hing er weer een cycloon ^nsnne Langeveld maakte cycloon Larry van dicht bij voor de kust. ledereen dacht dat hij wel weer weg zou gaan en het nieuws meldde nog dat mensen zich geen zorgen hoefde te maken.' Inslaan Toch kwam de cycloon dichterbij en begonnen de inwoners van Queens land voorzorgsmaatregelen te tref fen. 'Ik was met vriendinnen in het winkelcentrum. En het werd steeds drukker met mensen die voedsel en spullen gingen inslaan. Ik vond dat overdreven, omdat de storm toch niet zou komen. Maar thuis vertelde mijn gastvader dat de cycloon er echt aankwam. Ik moest de ramen afplakken en rommel uit de tuin halen. We lieten een bad vollopen zodat we een voorraad water zou den hebben.' Marianne moest haar ouders in Nederland laten weten wat er aan de hand was. 'Mijn gastouders zeiden dat ik naar Texel moest bellen omdat we misschien een paar dagen onbe reikbaar waren. Ik ging er van uit dat het wel goed zou komen, maar lang zaam werd ik wel een beetje zenuw achtig. Mijn gastzusje van acht was heel bang en wilde niet slapen. Ik troostte haar en zei dat het wel goed zou komen, maar ik wist zelf ook niet wat er ging gebeuren.' 'We zijn allemaal ons bed in gegaan in afwachting van wat er zou gebeu ren. Ik hoorde de wind steeds harder worden en vroeg me af wat ik straks zou zien. Ik viel in slaap maar werd wakker toen de storm echt was begonnen, tegen een uur of vier in de nacht. Uiteindelijk waren we allemaal wakker en hebben we met elkaar afgewacht hoe het zou aflopen. We konden een beetje naar buiten kij ken en zagen bomen omwaaien en elektriciteitspalen neerkomen. Om half 10 reed er ineens een auto mid den door storm. Een stroomkabel kwam op hem terecht en zette de auto onder spanning, terwijl er nog twee mensen inzaten. Zij moesten wachten tot de stroom uitviel, en dat gebeurde ook niet lang daarna. Ook wij hadden geen stroom, maar we kregen wel honger. Dus hebben we op een barbecue eieren gebakken.' Rond elf uur 's morgens kwamen de eerste mensen voorzichtig uit hun huizen: de storm was gaan liggen. Orkaan Larry was de grootste cycloon in Australië in jaren. Bij Mari anne in Cairns viel de schade mee, maar het dorp Innisfail, een half uur verderop, was bijna compleet ver woest. 'De volgende dag ben ik met de Rotary daar gaan helpen. Huizen waren weg, gewassen vernietigd, het was een chaos. We brachten allerlei spullen, kleren, wc-papier. Die dag heeft een enorme indruk op mij achter gelaten. Ik ging een vrouwtje, van ergens in de tachtig helpen. Ze was alles kwijt maar ze zei: Ga maar naar de buren, zij hebben meer hulp nodig. Dat is de Australische men taliteit: ze helpen elkaar allemaal en gaan gewoon weer door.' Natuur Dne maanden na de ramp kwam Marianne terug naar Nederland. De sporen van Larry waren nog goed te zien. 'Er waren wacht lijsten voor reparaties, dus overal zag je huizen met zeiltjes over het dak. Veel bomen lagen nog om en werden door bewoners in stuk ken gezaagd.. De bewoners kregen cursussen houtzagen, om te voor komen dat mensen gewond zou den raken. Terug in Nederland vindt ze de cycloon geen smet op haar Australisch avontuur 'Het is echt verschrikkelijk voor de mensen die daar wonen, maar voor mijzelf heeft het veel duidelijk gemaakt. Mensen denken dat ze alles in de hand heb ben. Overal staan gebouwen, maar de natuur kan alles in één keer wegvagen. De mens is niets tegen over de natuur. En toen ik al die mensen samen alles zag opknap pen. dacht ik: mensen kunnen wél samenwerken. Dat is iets positiefs uit de cycloon.' Sietze Vermeulen De gemeente trekt een vast jaar lijks bedrag uit voor activiteiten en projecten op het gebied van communicatie. Als de raad ermee akkoord gaat zal in de begroting voor 2007 €14.000,- worden opge nomen dat de gemeentelijke voor lichter kan besteden aan 'voortzet ting, uitbreiding en verbetering' van de bestaande voorlichtingsactivi teiten, conform het gemeentelijke VERVOLG VAN PAGINA 1 Verfraaiing De Stichting Dorpsherstel, die een verzoek tot restauratie indiende, noemt de betreffende boet waardevol en karakteristiek. Restauratie van die boet, geraamd op €65.000,- (waar van €60.000,- voor rekening van de gemeente en €5000,- voor rekening van de eigenaar), verdient volgens de stichting meer spoed dan de res tauratie van een boet aan Kleiweg 2 waarvoor de eigenaar eveneens een beroep op de beschikbare €100.000,- had gedaan. Volgens de Stichting Dorpsherstel liggen voor die boet, die in het Hoornder Loodsenproject is opgenomen, ook andere moge lijkheden in het verschiet. In een pri oriteitenlijstje dat hei college heeft opgesteld, heeft restauratie van de boet aan de Kleiweg de derde plaats gekregen, achter het erfbeplantings- project en de restauratie van de boet aan Zuidhaffel. Plannen van De Lieuw voor het herstellen van kreekresten in polder Eierland en het verbreden van agrarische oevers hebben van het college de laagste prioriteit gekre gen. Volgens het college zijn er vanuit de dorpscommissies nog projecten uitgewerkt die aan de doelstellingen van het Natuur- en Landschapsbe leidsplan voldoen. Uitzondering is de dorpscommissie van Oosterend. Die heeft interesse om onderdelen van haar dorpsomgevingsplan voor het landschapsbeleidsplan in aanmerking te laten komen. De collegevoorstellen worden maandag 28 augustus voorge legd aan de raadscommissie Grond gebied. Bedoeling is dat de gemeen teraad op dinsdag 19 september een besluit over de €100.000,- neemt. Er is ook nog €15.000,- over van een budget dat in 2005 voor natuur en landschap beschikbaar was. communicatieplan en wat daarover staat in het coalitieprogramma. Op dit moment is er alleen budget voor advertenties, representatie en wordt telkens per project een bedrag uitgetrokken. Hierdoor is er weinig armslag voor onvoorziene zaken en hebben de bestaande communica tieproducten te weinig kwaliteit en uitstraling, waarbij gedacht moet worden aan onder meer het wel komstpakket voor nieuwe inwoners van Texel, de uitgave Texel het eiland en het burgerjaarverslag. Deze wor den in eigen beheer gemaakt of het geld wordt bijeen geschraapt uit de pot die voor representatie is bedoeld. Door gebrek aan budget wordt ook geen gebruik gemaakt van nieuwe communicatiemiddelen zoals DVD en CD-ROM. Als het geld er straks wel is zullen het burgerjaarverslag. van het college naar de routes keek, gaat het om drie vrachten die 's ochtends vroeg van de boot komen en via Oudeschild rijden. De over leggroep, die uit 3VO. de politie en gemeenteambtenaren bestaat, ziet dat niet als een probleem, omdat er 's morgens 'nog nauwelijks toerisme is in de haven'. De overleggroep ziet in de alternatieve route meer bezwaren. Als de vrachtwagens die zouden rijden, zouden ze een diverse schoolfietsroutes doorkruisen op het moment dat er kinderen naar school gaan. Ook zouden vrachtwagens elkaar volgens een woordvoerder op de smalle Marsweg moeten passe ren. In een advies aan het college meldt de verkeerscommissie dat het verstandiger is de route via de haven te blijven gebruiken. Het nog eens bekijken van de twee routes moet vol gens wethouder Peter Bakker meer helderheid verschaffen. Hij benadrukt dat het college nog geen besluit heeft genomen. Burgemeester en wethou ders willen de zaak, aan de hand van de nieuwe bevindingen, opnieuw met de politieke partijen bespreken. Dat gebeurt naar verwachting tijdens de raadscommissie Grondgebied op maandag 28 augustus. Momenteel is er overigens nauwelijks sprake van vrachtverkeer naar de Volmolen in verband met de bouwvak. Texel het eiland en Begroting in een oogopslag er veel beter gaan uitzien. Verder zullen de nieuwe inwoners een uitgebreid welkomstpakket krij gen en worden ook de bestaande communicatiemiddelen verbeterd. Wat betreft het inzetten van nieuwe communicatiedragers wordt gedacht aan een jaarlijkse filmcommercial, een CD-ROM met informatie voor gemeenteraad en andere belangstel lenden en een SMS-service waarmee de burgers bijvoorbeeld kunnen wor den herinnerd aan de noodzaak hun paspoort, parkeerkaart of rijbewijs te vernieuwen. De anderhalve week geleden voor het eerst op de Horsmeertjes gesig naleerde roze pelikaan blijkt bepaald niet schuw. Vorige week donderdag dook het dier plotseling op in de achtertuin van Ben en Rita Penha aan de Naalrand in Den Hoorn. Dal constateerde althans buurman Ide Kok, want de Penha's brachten op haar hond hoorde blaffen en ver onderstelde dat er iemand voor de deur stond, ontdekte ze de pelikaan. Om de vogel niet te laten schrik ken, nam ze eerst een paar foto's door het raam, maar ook nadat ze door de achterdeur naar buiten was gegaan en het dier van de andere kant naderde, toonde het zich niet dat moment zelf een bezoek aan de onder de indruk en bleef zitten. Dat Landbouwdag. Ook anderen hadden de vogel gezien, want al snel stond de Mokweg vol vogelaars met came ra's en verrekijkers. De teleurstel ling dat ze het dier zelf had gemist, duurde nog geen week voor Rita Penha. Toen ze woensdagochtend lijkt geen natuurlijk gedrag voor roze pelikanen, die onder meer in de gebieden rond de Zwarte Zee voor komen, zodat verondersteld mag worden dat de vogel uit gevangen schap is ontsnapt.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5