'Omvang duinbrand was in begin niet te overzien' Brandweer kon vuur amper volgen Achter de schermen 'Ramp te groot woord voor wat er is gebeurd' T {kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening texelseHcourant Radio Texel j()6.l TEXELSE J COURANT Snelheid Grensweg naar 30 km per uur De maximumsnelheid op de Grensweg in De Dennen wordt naar 30 km per uur verlaagd. Dat voorstel doet het college van bur gemeester en wethouders aan de gemeenteraad. De WD had het college verzocht je maximumsnelheid te verlagen, omdat de Grensweg een smalle reg is die door de ligging van diver sevakantieparken veel door fietsers en voetgangers wordt gebruikt. De overleggroep Verkeerszaken van degemeente, waarin 3VO, de politie ambtenaren vertegenwoordigd zijn, heeft het college een positief advies gegeven over het WD-voor- stel. Het invoeren van een 30-kmzo- ne kost vierhonderd euro. Burge meester en wethouders willen dat geld dekken uit de post Uitvoering Verkeersmaatregelen. Het vorige college had een paar jaar geleden nog plannen om een fietspad' langs de Grensweg aan te leggen, maar stuitte destijds op bezwaren. Over een suggestie van de WD om in Den Burg alle uitritten van de 30-kmzone van extra haaientanden te voorzien, heeft het college nog geen besluit genomen. Dan gaat het om 29 uitritten en de kosten van dat plan bedragen €10.000,-. Het college wil eerst van de commissie Grondgebied weten of de politieke partijen dat geld voor de haaiéntan- den overhebben. Dreigement Het was er al een tijdje niet van gekomen, maar gisteren gebeur de het dan toch weer. Iemand die dreigde om een advocaat op me af te sturen. Dit keer was het een automobilist die betrokken was bij een verkeersongeval. Als verslag gever was ik daar ook. Niet omdat dat zo leuk vind, maar omdat ernstige ongelukken nu eenmaal in de krant horen, als het kan met een foto. Ter plaatse koos ik zodanig positie dat de betrokken auto, dc fiets en de hulpverleners In beeld kwamen, maar niet het slachtoffer, want dat is voor een gemeenschap als Texel nu een maal te confronterend.' Dit alles ook nog eens zonder in de weg te lopen. Al doende werd ik luidruchtig aan gesproken door de nogal opge wonden chauffeur, die meende dat ik geen recht had om zijn auto en zeker met hemzelf in de krant af te drukken. 'Als je het toch doet, dan stuur ik een advocaat op je af!' Het was zeker •tiet mijn bedoeling om deze man herkenbaar op de foto te zetten, maar dan moest hij wel even opzij gaan. Toen een agent hem tot mst maande, maakte hij zich uit de voeten en kon de foto alsnog 9emaakt. Het verbale geweld nam ik voor kennisgeving aan, evenals het dreigen met een advocaat. Ik tegnjp best dat iemand die net Joiets schokkends heeft meege- "raakt van streek is en in een opwelling dingen roept waar hij later spijt van krijgt. Hij is zeker "iet de eerste die de advocatuur °P me dreigt af te sturen, maar in de ruim vijftien jaar dat ik bij deze krant werk, is de daad nog nooit ™j het woord gevoegd. De erva- róg leert dat als de betrokkenen ®t bezinning zijn gekomen, ze er "raar van af zien. °vengens ben ik tijdens mijn werk niet alleen met advocaten bedreigd, al enkele malen heb ik Meegemaakt dat als ik mij niet fel uit de voeten zou maken, Jk een pak slaag kon verwach- 51 Eenmaal gebeurde dat in K°og, toen ik een reportage jlfakte over het uitgaansleven. O^ene die dat deed was echter f dronken, dat ik er niet van u"der de indruk was. Een ande- re keer, toen twee parachutisten gelijktijdig verongelukten, nam ik het wel serieus. Een vriend van dit tweetal was dermate van de kook dat hij de indruk maakte dat hij zijn dreigement om mij in elkaar te slaan ten uitvoer zou brengen. In dat geval had ik vanuit de auto al een foto gemaakt, zodat ik mij snel uit de voeten kon maken. Soms heb je het geluk dat een buitenstaander de gemoederen tot bedaren brengt en ik alsnog mijn werk kan doen. Eens had ik die hoop bij een ongeluk tijdens een recreatieve activiteit. Eén van de betrokkenen had daarbij een flinke hoofdwond opgelopen en moest met de ambulance wor den afgevoerd. Toen ik van dit tafereel een foto wilde nemen, stapten zijn maten - aan hun uni formen en borstomvang te zien beroepsmilitairen - dreigend in mijn richting met de belofte dat als ik ook maar één keer zou afdrukken, ik een nieuwe camera zou kunnen kopen en dat ze ook mijn gezicht wel even zouden ver bouwen. Toen de uitbater van het bedrijf zich naar het opstoot je spoedde, verwachtte ik dat hij de gemoederen tot bedaren zou brengen. Maar het tegendeel gebeurde. Kennelijk uit angst voor negatieve publiciteit schreeuwde ook hij dat ik onmiddellijk moest wegwezen. In dit geval geen foto dus. Ik had aangifte kunnen doen, maar ach... Enige tijd later haalde ik toch mijn gram. Toen dezelfde man een stukje op de balie legde, met het doel dat de redactie een evene ment op zijn bedrijf zou aankondi gen, schoot dat mij in het verkeer de keelgat. Ik gaf hem te verstaan dat hij niet moest denken dat hij de krant het ene moment kon wegsturen, om daarna weer van onze diensten gebruik te maken. Zo werkt het niet. Anders gezegd: de Texelse Courant komt langs als de zon schijnt, maar ook als het een keer slecht weer is kan men ons verwachten. Gerard T immerman VERVOLG VAN PAGINA 1 Bluswater Om het bluswerk niet te onderbre ken was een pendelsysteem opge zet. Door tactisch te werk te gaan, selectief gebruik te maken van het bluswater en de oplaaiende hotspots met vuurzwepen te bestrijden, werd de brand op enkele tientallen meters vóór de Biesbosweg tot staan gebracht. Vooral de dreiging dat de brand een spoor van vernieling door de Den nen zou trekken, is voor Jongeneel reden de beschikbaarheid van vol doende bluswater op dit deel van Texel te bepleiten. 'Er is niet veel fantasie voor nodig om te zien dat het gebrek hieraan absoluut een pro bleem is. Maar het is niet haalbaar om overal in de duinen maar brand- kranen neer te zetten. Zo'n situ atie bij de Horsmeertjes, waar een paar weken geleden brand uitbrak en we over een onbeperkte hoeveel heid water konden beschikken, is natuurlijk ideaal. Maar op de meeste andere plekken is geen open water en zo'n duinrel als bij het Hutje op de Hei. die geen voeding van betekenis heeft, trekken we bij een brand in het dennebos zo leeg. Wil je wer kelijk voldoende water hebben, dan zou je op strategische plekken in het duingebied waterpartijen moeten graven, die dan ook voldoende diep zijn. Maar als brandweer zouden we ook gebruik kunnen maken van het grondwater. Daarvoor moeten er putten worden geboord, waarbij je er voor zorgt dat er voldoende water naartoe stroomt.' Verordening Onder meer om verzilting van de ondergrond te voorkomen, bestaat op Texel al sinds mensenheuge nis een verordening die verbiedt om water aan bodem te onttrek ken. Jongeneel: 'Helaas. Maar als brandweercommandant zeg ik: nood breekt wetten. We zouden dat water alleen gebruiken in geval van calami teiten, dus als het echt nodig is. Niet bij een oefening, zodat de natuur er niet door wordt beïnvloed.' Het boren van brandputten kwam in januari al te sprake naar aanleiding van een motie van toenmalig raadslid Jan Koolhof over de financiering van brandkranen bij nieuwbouw. Peter Bakker pleitte toen voor het toestaan van brandputten waarmee grond water kan worden opgepompt. Het laatste woord is er niet over gezegd, in de te verschijnen Nota Bluswa tervoorziening komt het zeker ter sprake. In de terreinen van SBB zit het grondwater momenteel diep en is het niet overal beschikbaar. Witte: 'Maar je kunt het wel oppompen, als je maar diep genoeg gaat. Ik denk dat wij best bereid zijn om over dergelijke voorzieningen met de brandweer van gedachten te wisse len.' Oppervlakte- en bodemwater is een verantwoordelijkheid van Hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier. Volgens een woordvoerster is binnen het hoogheemraadschap wel nagedacht over de bluswater voorziening in het duingebied, maar wordt de aanleg van brandputten niet overwogen. 'Het natuurgebied heeft een lengte van twintig kilometer en is plaatselijk bijzonder breed. In een aantal gebieden komen duinpoelen voor, maar dat is niet voldoende om het hele gebied van bluswater te voorzien. Zoveel water is er gewoon niet. De grootste waterbuffer bevindt zich aan de oostkant van het eiland, bij de gemalen. Bij calamiteiten kan daar bluswater vandaan worden gehaald. Daar bevinden zich ook brandkranen.' Bluswater voor de brandweer is ingedeeld in primaire, secundaire en tertiaire voorzieningen. Primai re voorzieningen zijn de bekende brandkranen die zijn aangesloten op het drinkwaterleidingnet, secundaire voorzieningen zijn bijvoorbeeld open water en tertiaire voorziening zijn geboorde putten, aangelegde blus- vijvers en bassins en open water. De toepassing van de systemen is afhankelijk van de afstand tot de bebouwing, soort bebouwing en infrastructurele mogelijkheden Ruiters op weg naar het strand doorkruisen het zwartgeblakerde duingebied langs de weg naar het Westerslag. ,r<xo g»wö rmwnr Nu nog biedt het zwartgeblakerde duinterrein nabij het Westerslag een troosteloze aanblik, over een paar jaar zal nauwelijks meer iets herinneren aan de brand. Of het moet de relatief jonge vegetatie zijn die zal terugkeren. 'Ramp is een te groot woord voor wat hier is gebeurd. Daarvan zou pas sprake zijn als er grote stuk ken van het dennenbos zouden zijn afgebrand.' Relativerende woor den van Bart Witte van Staats bosbeheer. 'Als we een beetje een groeizaam najaar krijgen, zul je zien dat er over een half jaar weer een groene gloed over het terrein komt. Het is verbazingwekkend om te zien dat planten die nu verkoold lijken, weer zullen uitlopen. Er zal jonge hei terugkeren en ik denk dat je er over twee jaar weinig meer van ziet. De ervaring leert dat de bestaande vegetatie weer terugkeert. Op cam ping Loodsmansduin ging enkele jaren geleden een veel groter terrein verloren. Daar zie je niets meer van, op de bomen na dan, want bos doet er veel langer over om zich te herstellen. We zullen het goed in de gaten houden, maar verder niet ingrijpen. Gewoon de natuur z'n werk laten doen.' Zondag 6 augustus 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. J- ter Haar. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in her vormde kerk, ds. J. ter Haar. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. mw. K.M. Dijkerman. Raad voor het Zomerwerk. Den Hoom: 9.30 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. J.G. Beerthuis uit Bathmen; 19.00 u. ds. J.G. Beert huis uit Bathmen. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk; 19.30 u. zang- dienst olv Co vinke, mmv The Singers of the Lord en organist dhr. Rijnders. Oudeschild; 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper INTERKERKELIJK: 9.30 u. NH-kerk De Koog. mw. K.M Dijkerman uit Oosterend. mmv orga nist Wout Stam en Lo van der Wulp (trompet). DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: 11.00 u. NH-kerk De Koog, pf B Enners uit Fulda. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086, 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in.Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron) Verslavingszorg: Bnjder Versla vingszorg Texel, De Zes 12. Den Burg Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 315602 of 06- 30215211; www.bnjder.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45- 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den 8urg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Hauy de Graat Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op al ome aövertentlecoolraclen an aanbiedingen daartoe zijn va.n loepassmg de Peg«en vcxy hel Adveneniweze- te Amsterdam 4119S6W Een exemplaar •.»-> öe RejeW, voor het Advert ent «wezen wona oo ut» verzoek Abonnementspnjzen 2006: Per half |aar 35,05 33,45 (automatisch! Per jaar 68,30 66,15 (automatncn; Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: 11.30 en 16.30 u. ds. J Vermeij; woe. 9 aug. 19.00 u. ds. j Vermeij, GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11 30 u ds J. Luiten; 17.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G Moussault. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling; gezinsdienst met als thema 'Gevonden voorwerpen' ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor De Cocksdorp. 9.30 u. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: zon. 11.00 u.; woe. 19.30 u.; vrij. 19.30 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.. Christelijke afgeschei denheid van de wereld - Waarom nut tig? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Ze werden als lid van Gods uitverkoren natie geboren. Waarom plonze mensen in de zee en hebben ze voor de kerk koudwatervrees? 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur. tel. 0223- 650222 Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vnj- dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11,00-12.00 en 16.00- 17.00 u Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers m nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit Maartenskerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederiands- talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16,00 u. Sportlokaal (uitslagen en Inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten Oe Lichtboei: 10.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholleke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u Sympbonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u, Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u. Leitmotiv, een programma over thema's 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2006 Of de Dennen bij de brand van maandag op dinsdag gespaard jouden blijven, was maandag nacht aanvankelijk onzeker. Langs (je weg naar het Westerslag, waar brand in de berm begon, rukte net vuur zó snel op dat de brand weerlieden de vlammen met hun brandspuiten niet konden bijhou den. Bart Witte van Staatsbosbeheer was als een van de eersten ter plaatse. Onder invloed van de wind trok het yjur eerst de duinen in. Doordat de »tnd draaide, ging het vuur daarna r de richting van de Dennen. Als die zouden zijn bereikt, was de ramp niet S overzien geweest, omdat naald hout zeer brandbaar is. Doordat het zó hard ging, was het een moment onzeker of we het daar konden weg houden of niet.' Veiligheidshalve ceeg de familie Wassenborg, woon- £htig aan de Randweg, het advies an zich in het ergste geval gereed houden voor vertrek. Brandweer commandant Dick Jongeneel: 'In het begin konden we de omvang riet goed overzien. Er kwamen zelfs verontruste telefoontjes binnen van uit De Koog. Dat is een eind weg, maar door de rook maakten de men sen zich wel zorgen. We hebben de brand in een vroeg stadium opge haald tot grote brand, waarna er vanuit Den Helder een brandweer ploeg naar het eiland kwam. Dat ging makkelijk doordat de veerboot raandagnacht toch een ziekenreis maakte. Voor één grote brand heb ben we zelf voldoende capaciteit, maar het risico bestond dat er een tweede grote brand zou ontstaan.' Ook de hoofdofficier van de regio nale brandweer kwam naar Texel en er werd een speciale commandocon tainer naar het eiland overgebracht, die aan de weg naar het Westerslag bij het begin van de brandhaard werd neergezet. Hierin vond onder meer overleg plaats tussen vertegenwoor digers van de politie, de brandweer en SBB, in de hoedanigheid van het zogeheten Coördinatieteam Plaatse lijk Incident (CTPI). Door de aanwe zigheid van meerdere disciplines (er werd ook een ambulance achter de hand gehouden) was de brand een belangrijke testcase voor het com municatiesysteem C2000, waarmee de betrokkenen rechtstreeks contact met elkaar kunnen onderhouden. Jongeneel: 'Ik kon bijvoorbeeld al overleg voeren met de hoofdofficier toen hij nog onderweg was naar Texel. Dat was voorheen ondenk baar. We stonden ook rechtstreeks in contact met de bevelvoerders van de brandweerauto's. Met Bart Witte van SBB had ik via C2000 vanaf het begin direct contact. Als kenner van het terrein heeft hij ons van heel nut tige informatie voorzien.' Tactiek Toen duidelijk werd dat het weinig zin had om het oprukkende vuur vanaf de flanken te bestrijden, werd ai snel gekozen voor de strategie om de brand frontaal te lijf te gaan. 'De brandweerlieden zijn recht vóór Op zo'n vijftig meter afstand van de Dennen richt een brandweerman de waterstraal op een oplaaiend vuurtje. (Foto Gemt Timmttmw de brand gaan staan. Dat is heel goed uitgepakt. Een knap staaltje werk van de mannen, die hiervoor wel van perslucht gebruik moes ten maken.' Deze tactiek was erop gericht het vuur ten westen van de Biesbosweg te houden. Voor het geval dat het vuur toch over dit pad de Dennen in mocht slaan, werden aan de Randweg eenheden paraat gehouden. Om overslaan over deze zogeheten grensdeellijn te voorko men, werd met behulp van de 688, de auto die is uitgerust met een klokpomp en een slang van 1000 meter, een verbinding gemaakt met het tappunt bij het Hutje op de Hei. Uiteindelijk hoefde aan de Randweg niet te worden geblust, wel werden er andere brandweervoertuigen van water voorzien. Ook was er de mogelijkheid om met drijfmesttanks water uit zee aan te voeren, waarover afspraken gemaakt zijn met loonwerkers. In geval van nood kan worden beschikt over tanks van tien en zestien kuub, waar mee bedreigd terrein preventief nat kan worden gespoten. Jongeneel: 'We hebben die mogelijkheid wel besproken, maar het niet gedaan omdat het duinterrein zich er niet voor leent.' Goede diensten bewees de te hulp gevraagde helikopter. 'Vanaf de grond hadden we geen goed overzicht over de brand. Vanuit de helikopter was dat wel het geval en kon exact worden aangegeven of en waar zich eventuele hotspots bevonden.' Om 3.47 uur, ruim vier uur nadat voorbijgangers de brand hadden ontdekt, kon het sein brand meester worden gegeven. Op dat moment was het begonnen te reg nen en slaakte menigeen een zucht van verlichting. Rond half zeven 's morgens verliet de laatste brand weerploeg het terrein.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7