Vakantiekrant Lekker pootjebaden in je natte tent Cjroen 2rwartrjexels in het hart [ilanden in verweer tegen loslaten huur OlSPORTFESM Extra vergunningen handkokkelvisserij Kans op veel huurverhogingen Kinderboerderij terecht vergunning geweigerd Kans voor Texelse kokkelvissers VBA' augustus ml «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12100 DINSDAG 15 AUGUSTUS 2006 fEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Waddeneilanden hebben imen een vuist gemaakt tegen plannen van minister Dekker blkshuisvesting) om over een gr jaar de huurprijzen los te ten. De eilandgemeenten vrezen itdeplannen, als ze ongewijzigd doorgevoerd, tot oneven- (£g veel huurverhogingen op Waddeneilanden leiden. Pro- eem is dat er voor veel huishou- met lagere inkomens geen ematief is. bezorgdheid wordt geuit in een fe die recent door de Eilan- Raad (het samenwerkingsver- d van de eilander gemeentera- r, is besproken. De notitie, die ren op de Waddeneilanden is anders heet, wordt binnenkort de Texelse politieke partijen gelegd. Op de andere Wadden- gebeurt hetzelfde, zodat eilanden straks met een stevig luwd stuk in Den Haag kun- i lobbyen. de eilanden komen veel huur- in aanmerking voor de zoge- huurliberalisatie door de hoge WOZ-waarden van de huizen. De waarde van de huizen is volgens de notitie hoog omdat er, vooral van de vastewal, veel vraag naar koophuizen is. Ook tellen de eilan den veel meer koophuizen dan huurhuizen. Minister Dekker heeft bepaald dat landelijk bij een kwart van alle huurwoningen de huurprijs moet worden losgelaten, maar op de eilanden liggen die percentages door de hoge WOZ-waarden een stuk hoger. Volgens cijfers van de Woonbond komt op Texel 68 pro cent van de huurwoningen voor huurliberalisatie in aanmerking. Het eiland telt volgens gegevens van de gemeente 1416 huurwoning (tegen 4379 koopwoningen), waarvan er 1261 door de Stichting Wonen Texel (SWT) worden verhuurd. Die val len vrijwel allemaal in de categorie goedkoop (met huren tot €356,- per maand) en betaalbaar (huren tot €440,- per maand). SWT-directeur Jan van Andel beves tigt dat veel huizen van de wonings tichting voor de huurliberalisatie in aanmerking komen. Lees verder op pagina 3 leester en wethouders terecht geen vrijstelling ibouwvergunning verleend voor dienstwoningen bij Funfarm iMient bij Den Hoorn. Dat stelt Bezwarencommissie in een over bezwaren die Wil- Kikkert tegen de weigering de Bezwarencommissie vol- Kikkert met aan de voorwaar- die de gemeente aan inpan- dienstwoningen stelt. De twee jen, die al sinds 1981 in een zijn gevestigd, worden momen- bewoond door twee dochters die beiden een vrijwil- ïtract bij de kinderboerderij Volgens de gemeentelijke warden mag een bedrijf alleen dienstwoningen hebben personeel met tijdelijke con- langer dan een jaar) mag Texel niet de hoofdverblijf- zijn, Dat is bij de dochters det geval. Personeelsverblijven volgens de vorig jaar aan- >te voorwaarden bij elkaar zijn dan tweehonderd te meter. Volgens het college bij Kikkert sprake van 221,6 "te meter. Volgens de eigenaar Circus blijft week langer mvs Althoff blijft nog een week. zondag voor het laatst op de in De Koog werd opgetre- Zijn de tenten afgebroken en "verderop bij zwembad Calluna opgezet. Daar worden vanaf *9 tot en met zaterdag dage twee voorstellingen gegeven. 5 beginnen steeds om 15.00 20 00 uur. Kaarten zijn onder 9 verkrijgbaar in de circustent, kWV in Den Burg en via tel. [27333180. DE lNSWjViN6 SB iK AANGEGEVEN TEGEN iK GR/W6 ZOU WULEn HEMM WiLNT 2» BUÜ'EMEÊS7£/? iViET van de kinderboerderij is dat een misvatting, omdat ook het woonhuis is meegerekend. De verblijven zijn 81 en 53 vierkante meter groot. De Bezwarencommissie zegt dat niet te kunnen onderschrijven. Volgens de commissie moet De Mient voldoen aan de voorwaarden voor interne personeelsverblijven om voor een vrijstelling in aanmerking te komen. Dan gaat het om een vrijstel ling op het bestemmingsplan Bui tengebied. Kikkert heeft die nodig om een bouwvergunning te krijgen. Probleem van de beide verblijven is volgens de commissie dat ze nooit zijn gelegaliseerd. Bij de laatste her ziening van het bestemmingsplan Buitengebied eind jaren negentig zijn evenmin mogelijkheden ingebouwd in het plan om de twee appartemen ten alsnog te legaliseren. Argumenten van Kikkert dat het college bij de herziening wel zijn goedkeuring aan de appartementen heeft gegeven, kan de commissie niet onderbouwen. Kikkert baseerde zich op een verslag in de Texelse Courant over een vergadering waarin de personeelsverblijven besproken werden. Volgens de commissie heeft Kikkert echter nooit een brief of toezegging van het college over de dienstwoningen gehad. Het is vol gens de commissie wel besproken, maar dat leidde niet tot een concreet of positief resultaat. 'Bezwaarmaker baseert zich ten onrechte op arti kelen uit de krant.' Kikkert wil de woningen laten aanpassen, zodat ze in de toekomst beter voor het bedrijf te gebruiken zijn. Duits jongetje aangereden Een 3-jarig jongetje uit Keulen is zondagmiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Postweg tussen de Muyweg en de Slufter- weg. Hij werd aangereden door een 16-jarige bromfietser uit het Gelderse Renkum. Volgens de politie was het jongetje, dat met zijn ouders mee was. plotse ling het fietspad overgestoken. Dat gebeurde toen zijn ouders langs de kant stil stonden. Het jongetje werd met onbekend letsel naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Volgens de politie leken de verwon dingen op het eerste gezicht mee te vallen. Zaterdag raakten tussen de middag nog twee fietsers lichtge wond bij een valpartij op de Pontweg tussen Den Burg en Den Hoorn. De twee, die met elkaar in botsing kwamen, maakten deel uit van een groep die in de richting van de boot reed. Volgens de politie liep de een schaafwonden op en had de ander last van duizelingen. Ze werden ter plekke geholpen door het personeel van de ambulancedienst. 's Morgens wakker worden en ont dekken dat er tien cm water in je tent staat. Slaapzak nat, kleding nat, CD-speler nat. Deze jongeren op het Kogerstrand bedenken zich wel een tweede keer voor ze hun tent weer in een duinpan opzet ten omdat 'het zo'n mooi, windstil plekje is'. De groep is vrijdag nadat hun tenten waren overstroomd naar huis gegaan. Twee van hen keerden toch terug omdat ze het ondanks de regen toch wel gezellig vonden op Texel. Hun tent staat nu droger. Het regende de afgelopen dagen hard en vaak. Veel toeristen bedach ten zich en braken hun vakantie ver vroegd af. Hierdoor ontstond vnjdag bij de boot een file tot aan Den Burg. Toeristen die bleven, bezoeken vooral de musea, waar het nu extra druk is. De hevige regenval heeft tot nu voor weinig overlast gezorgd. De gemeente kreeg gisteren slechts enkele meldin gen van wateroverlast. Volgens een woordvoerder raakten alleen in het oostelijk deel van Den Burg een paar rioleringen verstopt. Vrijdagochtend moest de kolkenzuiger onder meer worden ingezet bij een laaggelegen woning aan de De Houtmanstraat in Oudeschild. Daar begon het water, dat op straat was blijven liggen, naar binnen te lopen. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Het dorp, waar in het verleden bij hevi- Het aantal vergunningen voor handkokkelvisserij op de Wad denzee wordt uitgebreid van twin tig naar dertig. Dat heeft minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Het besluit betekent dat de fami lie Schagen uit Oudeschild kans maakt zich op de handkokkelvis serij te kunnen toeleggen. De Schagens lieten na de beëindi ging van de mechanische kokkel visserij in 2005 weten dat zij graag verder wilden gaan als handkokkel- vissers. Dat was in eerste instantie echter niet mogelijk, omdat de twin tig toegestane handkokkelvergun- ningen al waren vergeven. Sinds de invoering van het nieuwe schelp- diervisserijbeleid is van diverse kan ten bij de minister gelobbyd om het aantal handkokkelvergunning te verhogen. Dat gebeurde onder meer met een motie van Texels Belang die de gemeenteraad in maart 2005 unaniem aannam. Daarin werd gepleit voor de bestaanszekerheid van de voormalige mechanische kokkelvissers. Het handmatig rapen past volgens de raad ook goed bin nen de definities van het kleinscha lig historisch medegebruik van de Waddenzee. Volgens Veerman is uitbreiding mogelijk omdat de huidige twin tig handkokkelaars lang niet alles opvissen wat zij volgens het nieuwe schelpdiervisserij zouden mogen rapen. Volgens het nieuwe beleid is 5 procent van de oogstbare kokkel bestanden bestemd voor handkok kelvisserij. Volgens het ministerie raapten de twintig handkokkelaars in de periode 1995-2004 gemiddeld 0,65 procent van het wad. Vol gens LNV past de handkokkelvis serij goed bij de natuurlijke waarden van de Waddenzee, omdat het een vorm van kleinschalige visserij is. De kokkelaars lopen over het wad met beugels waarmee kokkels wor den geraapt. 'Vanuit visserijkundig oogpunt is er evenmin bezwaar het aantal vergunningen beperkt uit te breiden.' Het ministerie wil de vergunningen in eerste instantie jaarlijks uitgeven tot 2015. In 2013 wordt het nieuwe uitgiftebeleid geëvalueerd Bedoe ling is dat de extra vergunningen tijdelijk, persoonsgebonden en niet overdraagbaar worden. De vergun ningen zijn alleen bestemd voor mensen die eerder in de mechani sche kokkel visserij werkten. 'Als het aantal aanvragers groter is dan tien. wordt op basis van loting een pri oriteitenlijst gemaakt.' Behalve van het ministerie moeten de nieuwe handkokkelaars ook toestemming van de provincie krijgen. De nieuwe vergunningen moeten voldoen aan de Natuurbeschermingswet en de toetsing daarvan is in handen van Gedeputeerden Staten. De Scha gens hebben volgens Albert Scha gen nog steeds veel interesse om als handkokkelaars verder te gaan. 'Het loopt allemaal al vrij lang.' De Waddenvereniging en de Stich ting WAD (voorheen de actiegroep Wilde Kokkels) vindt de uitbrei ding onverantwoord. Zij hebben de provincie Friesland verzocht geen toestemming te verlenen. Volgens beide organisaties worden de hui dige handkokkelaars gestraft voor beperkingen die ze zichzelf hebben opgelegd en gaat de uitbreiding ten koste van het voedsel voor wadvo gels. 'Handkokkelaars vissen vooral op grote kokkels die in hoge dicht heden aanwezig zijn. Deze kok kels zijn ook het voorkeurvoedsel voor de vogels.' De Stichting WAD en de Waddenvereniging merken op dat de voormalige mechanische kokkelsector ook al voor 105 mil joen wordt gecompenseerd door uitkoop. 'De opvarenden ontvangen een deel van dit geld en worden dus al gecompenseerd.' Ze vinden het jammer dat andere vissers of schippers van de bruine vloot niet voor de extra vergunningen in aan merking komen. KPN: capaciteit mobiele netwerk wordt verhoogd KPN gaat verbetering aanbrengen in het mobiele netwerk op het eiland. Dit naar aanleiding van klachten over de bereikbaarheid, die met name in het gebied vanaf het strand tussen paal 11 en paal 16 en de Rozendijk. Overigens geldt dat niet alleen voor KPN, ook de dekking van andere telefoonmaatschappij en laat te wensen over. Met name Orange heeft in het genoemde gebied een slechte bereikbaarheid. Volgens woordvoerder Steve Huf- ton van KPN wordt de bestaande capaciteit in november uitgebreid, wat tot een betere dekking moet leiden. Omdat nieuwe masten in het duin- en bosgebied niet worden toegestaan, wordt gebruik gemaakt van de C2000-mast aan de Tempe- liersweg. In hoeverre andere tele foonmaatschappijen het voorbeeld volgen, kon niet worden achter haald. Afgesproken is namelijk dat telefoonmaatschappijen van dezelf de masten gebruik moeten maken. Advertenties voor de Vakantiekrant van 25 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 augustus bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 i Strenderpop ge regenval geregeld straten onder water liepen, bleef verder van overlast bespaard. Volgens de woordvoerder was dat te danken aan het nieuwe hemelwaterstelsel. Regenwater wordt niet meer via de riolering maar via aparte buizen rechtstreeks naar een sloot afgevoerd. Dat was overigens geen garantie voor een snelle afvoer. Doordat er nog een schot in de sloot stond, hoopte het regenwater zich daar alsnog op. Meer over de water overlast elders in deze krant. De organisatoren van Strenderpop zijn niet voor één gat te vangen. Ondanks de slechte vooruitzichten besloten ze vrijdagmiddag al het muziekfestijn tóch te laten doorgaan. Om te voorkomen dat de toeschou wers een nat pak zouden oplopen, werd een grote tent opgezet, die een deel van het terrein bij de muzieknis overdekte. Pagina 2 Energieverbruik Met de stnjd van elf ambtenaren tegen de verspilling van energie en papier, is weinig nieuws onder de zon. Oosterender Siep Eldering slaagde er begin jaren tachtig al in het energieverbruik van basisschool De Akker met zeventig procent te drukken. Pagina 3 Bindingseisen De Waddeneilanden moeten in de toekomst bindingseisen kunnen blij ven stellen aan mensen die zich op de eilanden vestigen. Elke eilandge meente moet die eisen zelf kunnen omschrijven. Pagina 5 Onder invloed Een 32-jarige man uit Zaandam werd zaterdagavond rond 21.30 uur op de Achtertune in Ooste rend bekeurd wegens rijden onder invloed. Hij blies 440 ug/l, precies het dubbele van wat is toegestaan. Gemeente trekt kapvergunning Schilderend in De gemeente heeft de omstreden kapvergunning voor de bomen langs het Schilderend ingetrokken. Hiertoe werd besloten nadat de kapvergunning die het college van b en w op verzoek van omwonen den had aangevraagd door andere bewoners uit de straat werd aan gevochten. Toen het college zich zelf vervolgens de vergunning wei gerde, kwamen andere bewoners tegen dit besluit in het geweer. De bewoners die de lindebomen weg willen hebben, klagen over het licht dat ze wegnemen, boomwortels die de stoep en de fundering ondermij nen, insecten die met hun kleverige afscheiding de geparkeerde auto's vervuilen en de onveilige verkeers situatie. Doordat de bomen door groeien, wordt het ongemak alleen maar groter. Maar andere bewoners, die geen auto hebben, vinden dat de bomen in het straatbeeld horen en nemen de ongemakken voor lief. Toen de kwestie diende voor de Bezwaarschriftencommissie, liet het college weten de kapvergunning in te trekken, ook als na de beslissing op het bezwaar alsnog tot de kapvergun ning wordt besloten. De commissie oordeelt dat de buurtbewoners met deze bezwaarprocedure niet bereiken wat ze beogen, namelijk de kap van de bomen. De bezwaarmakers lieten toen al weten het er niet bij te laten zitten en de kwestie voor de rechter te brengen. Een extra KPN-antenne in de mast aan de Tempeliersweg moet vanaf november leiden tot een betere dekking in het bos- en duingebied. (Foto Gemrd Timmerman) TEXELS eScOU RANT C/rus ZiMrttJkdi klmbjit. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Van Braak Accountants Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'v Op het jongerengedccltc van hot Kogerstrand hielden enkele tenten het niet droog. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEX ELSF. - V OURANT

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1