Wel lange rij, geen lange wachttijden 'Besparing tientallen procenten moet kunnen' ,'t Zijn de kleine dingen die het doen" Invaliden duinen in met handcomputer Actie in verleden toont aan: S. Eldering bestrijdt energiekosten met succes TEXELSE J COURANT Nieuw systeem bij Ecomare Geknip|<f Familieberichten DINSDAG 15 AUGUSTUS 2006 VERVOLG VAN PAGINA 1 Huurprijzen De kans is aanwezig dat de huren over een paar jaar flink stijgen. 'De SWT heeft vrijheid in het bepalen van de huren, maar als er een nieuw huurbeleid komt en wij krijgen daar door van het rijk een forse heffing opgelegd, dan moeten wij de huren verhogen om die heffing te verreke nen.' Hoe sterk de huren stijgen, is vooralsnog niet te zeggen. In Den Haag staan de plannen voor de liberalisatie, die tot veel protesten hebben geleid, op een laag pitje. 'Er is al een paar maanden radiostilte', aldus Van Andel. Dekker wil met het vrijgeven van de huren meer door stroming op gang brengen en zo de woningnood terugdringen. Kritiek van de Waddeneilanden is dat voor veel bewoners van de eilanden door de beperkte woning markten geen alternatieven voor hogere huurprijzen zijn. 'Het onge nuanceerd doorzetten van de plan nen kan daardoor leiden tot het vertrek van grote groepen mensen zoals op de Duitse Waddeneilanden is gebeurd. Dat is vanuit sociaal- economisch oogpunt ongewenst.' In de notitie wordt erop gewezen dat de inkomens op de eilanden over het algemeen niet hoog zijn. Ean samenloop van omstandighe id was er de oorzaak van dat de wachtende auto's voor de veer- ooot vrijdagmorgen zich op bepaald moment uitstrekte tot de rotonde Akenbuurt. Allereerst was er het slechte weer, waardoor veel vakan tiegangers ervoor kozen 's morgens tijd te vertrekken. Door diezelfde •egenval stond het nieuwe opstel- terrein bij de boot onder water, iaardoor passagiers de auto's niet h en uit konden en het terrein dus niet kon worden gebruikt. Derde factor die van invloed was, was dat de eerste afvaart van veerboot Schulpengat door een technische storing verviel. Met als gevolg dat ook de geplande gasboten, waarbij geen passagiers mee mogen, een uur later vertrokken. Het gevolg was een wachtrij van vele kilometers. De file op het fietspad wekte wellicht de indruk dat sprake was van his torisch lange wachttijden, maar dat bleek niet het geval. Een automo bilist uit Amersfoort die rond 12.00 uur in de Prins Hendrikpolder werd aangesproken door de verslaggever van deze krant, zei dat hij een half uur eerder in de rij was gestaan. In die tussentijd al een paar kilo meter had afgelegd. Begrijpelijk, omdat sinds de komst van de Dok ter Wagemaker, die een capaciteit heeft van 300 auto's, in combinatie met de Schulpengat (capaciteit 240 auto's) per uur 540 auto's naar Den Helder kunnen worden overgezet. 'Bij een afstand van circa 10 meter per auto, kom je al snel urt op vijf kilometer', becijfert Mare Bakker van TESO. Er bestaan plannen om de ontwatering van het opstelterrein te verbeteren, waarvoor de boot- dienst en de gemeente in principe hebben afgesproken de kosten te delen. TESO heeft goede hoop dat dit vóór aanvang van het seizoen van 2007 zal zijn gerealiseerd. (Foto Gerard Timmerman! VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Da School mat da Bijbal bespaart dttjaai ruim raven m!Ha op energiekosten. H ateing uit de Ankerstraat in Oosterend is werktuigkundige bij De schakeling van de cv kerel werd rtN in Oudeschild. Hij weet dus hoe energie gemaakt wordt en veranderd en dat leverde al een electri- saar voor nodig is. Bij het PEIM heeft men door technische citeitsbesparing van 35 procent cp. De topse' uil de Texelse Courant van 2 juli 1982, toen er dankzij de inspanningen v !nt^iebesparing van 70 procent werd bereikt. 't trorholn. i S/'ep Eldering op basisschool De Akker een de strijd van elf ambtenaren iRaad van Elf') tegen de verspilling •an energie en papier, is weinig "-ws onder de zon. Oosteren- PSiep Eldering slaagde er begin jaren tachtig al in het energiever bruik van basisschool De Akker ®en School met de Bijbel) met reventig procent te drukken. Ook nandere bedrijven en instellingen «reikte hij verbluffende resulta- len- Onlangs is hij een project j&tart om het energieverbruik in wpshuis De Bijenkorf omlaag te ^en. De eerste resultaten zijn Hoopgevend. ^nng, woonachtig in de Anker- in Oosterend. zegt niet zomaar '•Ti|wel elke bewering over ener- ^bruik onderbouwt hij met een ^"ok. statistiek of andere bereke- J9- 'Want meten is weten', zegt ^snergie-hobbyist, die ooit werkte «lef wacht in de gecombineer- 'eits- en watercentrale in en nadien als hoofd pro cesvoering bij de huisvuilcentrale in Alkmaar. 'In een bedrijf waar €120 miljoen euro wordt omgezet, kun je door het gebruik van slimme syste men veel geld verdienen. We hebben daar heel wat kunstjes uitgehaald. Met de verbrandingswarmte kan heel Alkmaar van energie worden voorzien.' Openbare gebouwen staan er om bekend dat er veel energie wordt verspild. Destijds ook in de School met de Bijbel. Om dit tegen te gaan, maakte Eldering gebruik van een methode die hij nu ook in het dorpshuis hanteert. 'Om verspilling werkelijk tegen te gaan, moet je exact weten hoeveel energie in een bepaalde periode wordt gebruikt en onder welke omstandigheden.' De school m Oosterend gebruikte des tijds 27 181 kubieke meter aardgas per jaar, ver boven de normen die de toenmalige Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) hanteerde. In de school trof Eldering een CV-installatie aan die volledig ontregeld was. Hij bracht verande ringen aan. waardoor het energiever bruik kelderde. Maar niet iedereen binnen de school was aanvankelijk even enthousiast. 'Een leraar vond het maar mets en klaagde dat het toch al zo koud was in zijn lokaal. Toen heb ik hem toegezegd dat ik de verwarming in zijn lokaal één graad hoger zou zetten. Dat heb ik ook echt gedaan, maar ik vond dat al snel zonde van het geld. Na verloop van tijd heb ik de thermostaat aan gepast, zodat het leek alsof het bij hem een graad warmer was, maar in werkelijkheid was dat niet zo. Maar kennelijk voelde de man het wel zo, want hij heeft nooit meer over kou geklaagd En toen hij merkte hoe veel geld de besparing opleverde, werd hij het meest enthousiast van allemaal.' Er werd uit de medewer kers een speciale energiebeheerder aangesteld, die elke dag het verbruik bij hield. 'De meter registreert alles en dan weet je precies wat het kost.' Het resultaat loog er niet om. Uitein delijk daalde de energierekening van 1500 gulden naar 500 per maand. 'Het mooie was dat de school daar zelf het meest van profiteerde, zodat er meer geld beschikbaar was voor lesmateriaal en dat soort dingen. Dat was een enorme stimulans. Later hebben we het ook geprobeerd op de Jacob Daalderschool. Maar dat is een openbare school en door dat de besparing niet rechtstreeks naar de school terugvloeide, ont brak het aan motivatie en mislukte het daar.' Wél succesvol verliep een besparingsoperatie in het voorma lige Bartimeushoeve (tegenwoordig Noorderbuurt), waar in één jaar tijd een besparing van 19.000 gulden werd gerealiseerd. Eldering verrichte soortgelijk prestaties bij de plaatse lijke bakker en slager. 'Op het laatst kwam iedereen, want geld besparen wilden ze allemaal wel.' Gemeente De besparing in de School met de Bijbel bleek duurzaam. 'Vijftien jaar na dato kreeg ik elk jaar een kerst pakket. Toen heb ik maar geschre ven dat de grootste besparing die ze konden behalen was om daarmee te stoppen.' Eldering was ervan overtuigd dat de gemeente zich met een meer doelgerichte energiehuishouding in de openbare gebouwen ruwweg anderhalve ton (in guldens) zou kun nen besparen. 'Ik heb de toenmalige wethouder aangeboden om het ener giebeheer voor de gemeente te gaan doen. De helft van de besparing zou voor de gemeente zijn, de andere helft voor mij. De besparing zagen ze wel zitten, maar met de verdeel sleutel konden ze niet uit de voeten. Daarom werd het niets.' Maar nog steeds weet Eldering zeker dat de gemeente veel geld kan besparen door bewuster met energie om te springen. 'Ik schat dat een besparing van tientallen procenten moet kun nen. Maar hebben ze eigenlijk wel een energiebeheerder? In zo'n grote organisatie zou het bijna misdadig zijn als dat niet zo is.' Weggegooid geld Over de energiebesparingsoperatie in De Bijenkorf, waar hij dagelijks de meterstand bijhoudt en waar de energierekening hoog is opgelopen, zijn de verwachtingen hooggespan nen. Zelf wil Eldering er nog niet teveel over kwijt. 'Wacht maar tot het jaar om is.' Meer in het alge meen stelt hij dat in dorpshuizen, kantines en clubhuizen vaak onno dig energie wordt verspild. 'Vaak staat de bierkoeler dag en nacht te draaien. Er wordt misschien maar eens in de twee weken een biertje getapt, maar zo'n koeler kost zo een paar euro per dag aan stroom. Tel dat maar eens over een heel jaar op. En wat denk je van die grote horecakoelers. Laatst zat ik 's morgens in een kantine, waar alleen maar koffie werd gedronken. Maar die stroomvreter stond wel aan. Weggegooid geld. Elektriciteit kan ook worden bespaard door de pomp in de centrale verwarming niet onnodig in de hoogste stand te Mensen in een rolstoel kunnen over een tijdje met behulp van een handcomputer op pad in het duingebied tussen Ecomare en De Koog. Op het centrum voor wadden en Noordzee in De Koog wordt gewerkt aan de ontwikke ling van een computersysteem waarmee invaliden aan de hand van GPS onder meer bijtijds kun- nnn zien welke obstakels zij in het duingebied kunnen verwachten. Het nieuwe systeem is een vervolg op een al langer lopend project bij Ecomare waarbij bezoekers met behulp van GPS-gestuurde hand computers door het duinpark van Ecomare kunnen lopen. De com puters, vergelijkbaar met TomTom, staan in contact met een satel liet waardoor gebruikers al lopend automatisch locatiegebonden infor matie op het beeldscherm zien ver schijnen. Het systeem is de afge lopen jaren bedacht en ontwikkeld bij het centrum voor wadden en Noordzee. Volgens Ivo Mol van Ecomare, die betrokken is bij de ontwikkeling van het systeem, is het de bedoeling dat mensen in een rolstoel door de handcomputer straks minder snel voor verrassingen komen te staan wanneer ze een tocht door de dui nen maken. Als ze een bepaalde richting inslaan, worden ze door de handcomputer van tevoren op de hoogte gesteld van lastige plekken of steile hellingen. 'Op die manier kun je voorkomen dat iemand in een rolstoel terecht komt op een plek waar hij niet meer verder kan.' Het systeem moet er eveneens toe leiden dat de gebruikers tijdens een tocht door het duingebied auto matisch de nodige informatie over de natuur krijgen. Bedoeling is dat onder meer het gebied rond de Hogenol en de Seetingsnollen meer toegankelijk worden voor gehandi capten. Mol benadrukt dat het systeem nog in ontwikkeling is. Medewerkers van de Educatieve Dienst van Ecomare leggen zich in eerste instantie toe op de voltooiing van een digitale puz- zeltocht door het natuurpark met de handcomputers. 'Die tocht hebben we al een keer getest met jongeren van de OSG en zij vonden het leuk.' De ontwerpers streven ernaar dat die tocht in de herfstvakantie klaar is. Mol verwacht dat later in het jaar het systeem voor mensen in een rolstoel klaar kan zijn. De ontwikke ling wordt onder meer gefinancierd door het Europees subsidiepro gramma voor plattelandsontwikke ling Leader Plus. Dat heeft recent €46.000,- subsidie aan het project verstrekt. Het VSB-fonds (€35.000,- Staatsbosbeheer (€5500,-) en het nationaal park (€5300,-) hebben eveneens subsidie gegeven. Volgens Mol is het de bedoeling de handcomputers in de toekomst mogelijk ook geschikt te maken voor nachtwandelingen door de duinen en voor mensen die blind zijn. 'De computers kunnen gespro ken informatie weergeven.' Ecoma re beschikt over vijf handcompu ters die met enige regelmaat door bezoekers in het duinpark worden gebruikt. Het nationaal park Duinen van Texel heeft er recent drie aan geschaft. De informatie die via de handcom puters wordt verspreid is groten deels afkomstig uit de informatie bank die voor de Texel Informatie Punten was opgezet. De ontwik keling van de systemen begon bij Ecomare, nadat het centrum voor wadden en Noordzee een testplek was geworden voor een Europees programma voor digitale informatie systemen in de natuur. laten, maar op de laagste. En wat denk je van de centrale afzuiging die onnodig op stand drie staat, die je alleen tijdens het koken nodig hebt. Je komt ook centrale verwar mingen tegen waarvan de water temperatuur veel te hoog staat. Dat water moet ook 's nachts worden verhit. Probleem is dat mensen vaak zeggen dat ze geen verstand van energie hebben en het daardoor niet bijhouden. Maar met simpel beheer en door de meterstand elke dag in de gaten te houden, kun je veel besparen. Daarmee bedoel ik niet dat je jezelf in de kou moet zetten, maar dat verspilling wordt voorko men. Dus alleen energie gebruiken op het moment dat het nodig is. Dat betekent bijvoorbeeld dat in een klaslokaal op woensdagmiddag, wanneer de kinderen vrij zijn, de verwarming uit kan. En de bierkoe ler in de kantine alleen aan als het nodig is, net zoals het licht. Door de meter bij te houden, kun je het effect snel narekenen. Al die kleine dingetjes zijn afzonderlijk misschien peanuts, maar bij elkaar is het wel een zak vol.' Kokkelvissers overwegen claim De Producentenorganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij overweegt een schadeclaim in te dienen bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit voor de kokkels die in het najaar van 2004 niet meer mechanisch op de Waddenzee konden worden gevist. De producentenorganisatie bekijkt de mogelijkheden voor een claim naar aanleiding van een uitspraak die de Raad van State in juli deed over het laatste jaar dat mechani sche kokkelvisserij was toegestaan. Het rechtsorgaan verwees bezwaren van de kokkelsector tegen het als nog gegrond verklaren van bezwa ren van onder meer het Koninklijk NIOZ naar de prullebak. Het minis terie kreeg een tik op de vingers voor de wijze waarop zij de kokkel sector vergunning had verleend om acht miljoen kilo kokkelvlees van de droogvallende platen te vissen. Volgens woordvoerder Jaap Hol- stein betekent de uitspraak dat de vergunning nooit goed is geweest, waardoor het voor de kokkelsector niet mogelijk was te vissen. De producentenorganisatie bekijkt of zij het ministene aansprakelijk kan stellen voor de inkomsten die zijn misgelopen. Het kwam in het najaar van 2004 niet meer tot mechanische kokkelvisserij nadat het Europese Hof het had verboden. Bedragen wil Holstein niet noemen, maar het gaat naar verwachting om miljoenen euro's. Het NIOZ overweegt naar aanleiding van de uitspraak even eens een schadeclaim bij het minis terie neer te leggen. Het onder zoeksinstituut voelde zich door de vergunningverlening geschaad in haar wetenschappelijke belangen. Texelse Courant Hij woont en werkt al dertig jaar in Hongkong, maar van het Texelse nieuws blijft de Nederlandse zaken man Bert Heuvelmans niet versto ken. In Panorama vertelt hij hoe hij al vijfentwintig jaar lang aan de andere kant van de wereld de Texelse Courant ontvangt. De krant wordt vanachter een bar tevoor schijn gehaald tijdens een interview met een verslaggever van het week blad. Heuvelmans, die een huisje op Texel heeft, is in de wijk SoHo eigenaar van diverse horecagele- gen. Hij stond aan de basis van de ontwikkeling van de Chinese wijk tot het hipste uitgaansgebied van de voormalige Britse kroonkolonie. Bi) navraag blijkt de Texelse zesdeklasser. net gepromoveerd omdat de allerlaagste zevende klasse is opgehevenwelgeteld vijftien seniorleden te tellen Een aantal extra trai ningen moet zorgen dat de score vandaag onder de veertig blijft, hoopt de heer lap, in het dagelijks leven scha pen boer. maar van daag keurig in het pak. Lap is zowel voorzitter, speaker, lootjesveikoper. gastheer als de man die de arbiter van de boot haalt en brengt Simon Kelder, algemeen directeur van Excelsior, heeft wederom een prima locatie voor de KNVB ontdekt. 'Als ze weer eens een risicowedsirijd hebben, moeten ze het hier doen Dat vindt niemand Na een halfuur be trekt zijn geacht. De doelman van de eilanders lijkt een potje LondispUIrn in zijn toilettas te hebben, want hij stopt werkelijk alles Christiaan Stolk is de naam. 'Ik koop mijn trac - tors bij zijn bedrijf, anders dreigt hij te stoppen en hebben we geen keeper meer' Schetst voorzitter lap zijn transfeipolitiek. 'Als dit maar geen verlenging wordt, want dan mis ik de laatste boot', pruttelt Kelder. Jouw zomer zal voor eeuwig zomer blijven, En nooit jouw pracht verloren laten gaan, De dood zal jou niet in zijn schaduw krijgen, Wanneer jij in mijn zinnen blijft bestaan. Na een liefdevolle verzorging in Magnushof hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Baukje Verdoorn-Faber Leeuwarden, f Schagen, 15 juni 1925 13 augustus 2006 Rinske en Arie Commandeur Jetta en Daan Lotte Jaap en Henriette Verdoorn Bart Tim Jacob Ruysdaellaan 55 1741 KV Schagen Mijn vrouw is overgebracht naar Uitvaartcentrum Ruysdael, Nes 8, Schagen. U kunt persoonlijk afscheid van haar nemen dagelijks van 15 00 tot 17.00 uur. De crematieplechtigheid vindt plaats op donderdag 17 augustus om 10.45 uur in Crematorium Schagerkogge. Haringhuizerweg 3, Schagen. Na de plechtigheid is daar nog gelegenheid tot condoleren. Oeps, 4atum vergeten Jaroila Zorro Segerink Is geboren op 5 augustus 2006 Na weer 3V2 week zie kenhuis in Amsterdam, ben ik nu in de zieken kamer van de „Gollards", kamer 135. Hartelijk dank voor alle kaarten en bloemen. Wieté Pol-Kampstra

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3