Twee dorpswachten De Koog vervangen Biovergisting aan Oostkaap onzeker Cjroen "Zwartsjexeh in het harL, Oefening baart kunst voor ringstekende solexers )orpssteunpunt gaat niet naar Vitale Kerk ïubsidiestop groene energie Nieuwe invulling ruimte zoeken' Optreden wordt voorgelegd aan justitie Hoogheemraadschap brengt dijk op hoogte 'Als ze doen wat ze zeggen, dan moet het goed komen' Vakantiekrant Stichting Samen Eén I ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12103 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2006 ^schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg bouw van een grote biomas- vergistingsinstallatie door de ■broeders Martijn en Jan-Pieter van de Oostkaap is onzeker gorden nu minister Joop Wijn Economische Zaken vrijdag si streep door de subsidiere- Éig voor duurzame energie- dekking heeft gezet. Nieuwe rojecten voor stroomopwek- irg met zon, water of biomassa men niet meer in aanmerking jorde subsidieregeling. weten mets zeker', vertelt Pie- ■Jan Smit, die er vooralsnog van gaat dat de subsidieregeling eend jaar weer op gang komt. rceverre dat gaat gebeuren is ;e<er. Wijn, die de subsidie heeft tpgezet omdat volgens hem de stelling voor groene energie sngoed wordt gehaald, zegt dat aan het nieuwe kabinet is om tepalen of er extra maatregelen lig zijn om opwekking van duur- ■e energie te stimuleren. Smit •?geen twijfel over bestaan dat [project aan de Oostkaap van de baan is, als de subsidieregeling niet terugkeert,Tweederde van de inkomsten moet uit subsidie komen. Als de regeling niet terugkeert, is voor ons het verhaal af.' In de biomassavergistingsinstallatie die de gebroeders Smit willen bou wen wordt met de omzetting van biomassa (maïs) en mest duurzame energie opgewekt. Het te winnen methaangas dient als brandstof voor een generator waarmee jaarlijks 8,6 kWh elektriciteit kan worden opge wekt. Doel is de bestaanszeker heid van het huidige landbouw- en loonwerkbedrijf te vergroten. De gemeente toonde zich enthousiast over het project. De vergunningen en benodigde ruimtelijke aanpas singen zijn al enige tijd geleden aangevraagd. Wel kwamen bij de gemeente bezwaren (zienswijzen) tegen de installatie binnen van men sen die overlast vrezen, een angst die volgens de gebroeders Smit onterecht is. Op ambtelijk niveau wordt gewerkt aan een advies aan het college van b en w, Lees verder op pagina 5 ihpig ontwerp van de biovergistingsinstallatie, waarvoor het bouwblok moet vergroot ubppelijn). Op de voorgrond links de opslag- en werktuigenloods, daarachter de silo hel grootste deel van de vergisting plaatsvindt. Daarachter de navergister en de Ringsteken zijn ze in Den Hoorn wel gewend, maar dan met een koets achter één of meer paarden waarin een in kostuum gestoken dame naast de koetsier de nng aan de spies probeert te rijgen. Het gezelschap dat gisteravond tijdens de laatste Hoornder Donderdag het dorp aan deed, bood een geheel andere aan blik. Solexclub Steeksleuteltje 9 was op uitnodiging van de organisatie naar het loodsendorp afgereisd om met 33 coureurs sterk het aloude ringsteken op geheel eigen wijze te beoefenen. Gestoken in leren jassen, op klompen, een bonte verscheiden heid aan helmen op het hoofd en voor deze keer een speer in de hand, snorden de clubleden over Diek om onder toeziend oog van veel belang stellenden de ringen aan de lans te rijgen. Dat ging lang niet iedereen even gemakkelijk af, zoals blijkt uit bijstaande foto van Klaas Jan Daal der, die achterop de solex van vader Hans zijn eerste poging ziet misluk ken. Oefening baart kunst, verderop prikte de jonge Texelaar wel raak. Geheel volgens traditie van het nng- steken mochten tijdens de toeristen ronde de gasten plaatsnemen op de bagagedrager. Op de inzet is te zien hoe Ricardo de Graaf zich op geheel eigen wijze liet rondrijden door Den Hoorn. dorpssteunpunt in Ooste- >3 komt niet meer in de voor- gereformeerde kerk aan Peperstraat. Het blijft in het ipshuis De Bijenkorf waar het vorig jaar september al is restigd. hebben de dorpscommissie 'Oosterend, de Stichting Wonen Corbis Plus, de gemeente de Stichting Welzijn Ouderen Verplaatsing van het steunpunt naar de Vitale Kerk, wat eerder altijd de bedoeling was. leidt volgens de betrokkenen tot een versnippering van activiteiten op het gebied van wonen, zorg en welzijn en dat lijkt ze geen goed idee. Volgens voorzitter Ankie de Klerk van de dorpscommissie draait het steunpunt van Pharos op zijn hui dige plek goed. Lees verder op pagina 5 Vreemdelingen aangehouden De Texelse politie heeft woensdag in samenwerking met de Vreemde lingendienst en de Arbeidsinspectie een controle uitgevoerd in een aan tal horecabedrijven. Er werd gelet op de aanwezigheid van illegale vreemdelingen. In een bedrijf aan de Dorpsstraat in De Koog wer den een 27-jarige Kroatische vrouw en een 35-jarige Egyptische man aangetroffen en in een bedrijf aan de Weverstraat in Den Burg een Bulgaarse man (leeftijd onbekend). Alle vreemdelingen zijn aangehou den en ingesloten. Onderzoek moet duidelijkheid verschaffen over hun verblijfstatus. verzakking in de dijk bij fuweschild is de reden dat ^heemraadschap Hollands Merkwartier opdracht heeft •sven de dijk met 400 kubieke Wei te verzwaren de dijk ten oosten van het i:33 natuurgebied Minkewael laren zeventig werd aange- J was al bekend dat er op die "ven modderige slenk zat, die draagkracht zou ondermijnen. Voor zover mogelijk is de prut er toen uitgeschept, maar dat kon niet voorkomen dat de dijk nadien toch verzakte. Tegelijk met het ophogen van dit dijkgedeelte laat Hollands Noorderkwartier ongeveer een kilo meter zuidwaarts het asfalt en het basalt vernieuwen. Door de aan wezigheid van een slenk is ook hier sprake van een dijkverzakking, waardoor scheurtjes in het asfalt zijn gekomen. Van dit gedeelte is de kruin van de dijk een tijdje geleden al eens vernieuwd. Onderdeel van hetzelfde bestek is ook de aanpassing van de dijk- overgang iets voorbij De Schorren. Het trappetje aldaar is de reden dat fietsers moeten afstappen. De trap maakt plaats voor een geleidelijk overgang die fietsers rijdend kun nen nemen. Het werk is uitbesteed aan aannemingsbedrijf Ooms, die onder meer een graafmachine van Werner Dros heeft ingehuurd. Twee beveiligingsmensen van het bedrijf Loyal Security mogen niet meer als dorpswacht optreden in Dc Koog. De twee, die betrokken waren bij aanhoudingen tijdens de vechtpartij in nacht van 12 op 13 augustus, zijn vervangen door andere beveiligingsmensen. Het optreden van de twee paste volgens Jan Kamperman, teamlei der van de politie op Texel, en bur gemeester Joke Geldorp niet bij het optreden dat van dorpswachten in De Koog wordt verwacht. 'Ons mot to is vriendelijk als het kan, maar streng als het moet. Deze waren echter iets te snel te streng', aldus Geldorp. Volgens haar en Kam perman misten de twee vervangen dorpswachten de competentie om op Texelse wijze met de openbare orde in De Koog om te gaan. 'Op andere gebieden zijn ze vast goed in wat ze doen, maar hier ging het niet goed Hun optreden wordt als te snel en te hard bestem peld. Een Texelaar werd tijdens het sussen van de vechtpartij door de dorpswachten bewusteloos gesla gen en een ander werd volgens betrokkenen de keel dichtgekne pen. De Texelse aanpak bestaat vol gens Geldorp uit vriendelijk contact maken met stappers aan het begin van de avond, stappers wijzen op de regels die er zijn en pas optre den als het nodig is. 'Aan macho's hebben we geen behoefte in de Dorpsstraat.' De twee worden mogelijk strafrech telijk vervolgd. De politie heeft de afgelopen twee weken onderzoek gedaan naar de vechtpartij en vol gens Kamperman kritisch naar de rol van de dorpswachten en de politie gekeken. Dat leidde tot een dossier dat aan justitie wordt voor gelegd. Het openbaar ministerie kan aan de hand daarvan bepalen of de dorpswachten voor strafrechtelijke vervolging moeten worden voorge leid. Na de grote vechtpartij, waarbij de politie drie Texelaars arresteer de, werd aangifte van mishandeling gedaan. De vervanging van de twee heeft volgens Kamperman en Gel dorp geen gevolgen voor de verdere samenwerking met Loyal Security. De gemeente heeft tot nu toe goede ervaring met het bedrijf. Loyal Secu rity is een landelijk opererend bevei ligingsbedrijf dat is goedgekeurd door het ministerie van Justitie. Het was de afgelopen weken met een vaste kern aan dorpswachten in De Koog. Tijdens het Tropical Street Festival komend weekeinde lopen er nog vier dorpswachten rond in het uitgaansgebied en daarna zijn ze er met meer Kleine groep Volgens Geldorp en Kamperman zou het goed zijn als bepaalde Texe laars ook hun rol tijdens het uitgaan onder de loep nemen. Volgens de politie is er een kleine groep die toe zicht van overkantse dorpswachten en politiemensen niet accepteert waardoor er problemen ontstaan. 'Zij menen meer rechten te hebben dan niet-Texelaars', aldus Kamper man. 'Dat blijkt uit het eerder clai men van taxi's en het eerder bestel len van broodjes shoarma. Politie en dorpswachten moeten zich ook niet met ruzies van die kleine groep Texelaars bemoeien, want dat los sen ze onderling wel op. Maar zo werkt het handhaven van de open bare orde niet.' Volgens Kamperman zou de betref fende kleine groep minder met dorpswacht en politie te maken hebben als ze zich normaal gedra gen. 'Want we treden pas op als er aanleiding is en niet eerder.' In een gezamenlijk persbericht wijzen de politie en de gemeente erop dat de sfeer in het uitgaansleven verder Kantoor RWS Het kantoor van Rijkswaterstaat aan de Keesomlaan in Den Burg wordt mogelijk verkocht aan de Stichting Wonen Texel (SWT) die er woningen in wil maken. Burgemeester en wet houders zijn bereid mee te werken aan de verkoop. Pagina 5 Gemeentehuis De gemeente kan negen ton bezui nigen op de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Dat blijkt het defi nitieve ontwerp dat bureau ABC Management Groep uit Veenendaal heeft opgesteld. De gemeente kan daarmee voldoen aan de opdracht van de raad om tien procent op de uitgave te besparen. Pagina 6 'Verruimen tijden cafés bespreken' Burgemeester Joke Geldorp is bereid na het seizoen over een verruiming van de openingstij den van de horeca te praten met onder meer met de politie en de gemeenteraad. Horeca-ondernemers, uitgaanders en andere betrokkenen zeggen regelmatig dat de openingstijden losgelaten zouden moeten worden. Het uitgaanspubliek zou daardoor meer verspreid naar huis gaan, nu komt in de Dorpsstraat in De Koog vrijwel iedereen tegelijk om 3.00 uur op straat. 'Ik kan me ook voorstellen dat een taxibedrijf zijn bedrijfsvoe- nng niet kan afstellen op één piek waarop iedereen tegelijk naar huis gaat', aldus Geldorp. Het bespreken van een verruiming betekent volgens de burgemeester echter met dat horecagelegenhe den volgend jaar 24 uur per dag open kunnen zijn. 'Daar ben ik geen voorstander van. We hebben ook te maken met de belangen van andere ondernemers, omwonen den, hotels en andere accommoda tie in de buurt. Het is belangrijk dat we balans en evenwicht vinden in de belangen van iedereen. Daar kan iedereen over mee nadenken.' Kinderen gewond na val met fiets Twee meisje van twee jaar uit het Belgische Arendonk raakten woens dag op de Postweg gewond na een val met een fiets. De twee meisjes zaten voor- en achterop de fiets van hun vader toen het voetje van het kind dat voorop zat in de spaken van het wiel kwam. Hierdoor viel het drietal. Beide kinderen liepen daar bij verwondingen op. De één aan het hoofdje en de ander aan haar voetje. Beiden zijn voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Den Helder nog altijd goed is. 'Uit reacties blijkt dat mensen zich veilig voelen in het uitgaansleven van De Koog en dat dorpswachten, portiers en de politie over het algemeen hun werk goed doen. Tot op heden is het hele zomerseizoen, behoudens enkele kennelijk gebruikelijke geweldsinci denten, probleemloos en over het algemeen gezellig verlopen.' 'Een goed gesprek', zo kwalifice ren Dennis Raateland en Robert Hin het overleg dat ze woensdag hadden met burgemeester Joke Geldorp en Jan Kamperman, chef van de politie op Texel, naar aan leiding van de vechtpartij vorige week in De Koog. Rateland, die nu wel openlijk naar buiten durft te treden, had aangifte van mishandeling gedaan nadat hij zonder reden was mishandeld door enkele dorpswachten. Ook Robert Hin, die zijn vriend te hulp schoot en daarna zelf bewusteloos werd gesla gen en in hechtenis genomen, heeft aangifte gedaan. Hij zat woensdag nog thuis vanwege de gevolgen van een hersenschudding Burge meester Geldorp krijgt nog foto's opgestuurd van een andere Texe laar wiens keel was dichtgeknepen door de dorpswachten, waardoor aders in zijn oaen zijn qespronaen. Raateland. 'Wat in de Dorpsstraat is gebeurd, kon absoluut niet door de beugel. Die aangifte wegens mis handeling houden we overeind en ik denk dat we ook nog maar eens moeten praten over de gevolgen die Robert van zijn hersenschud ding heeft overgehouden. Maar het gesprek met de burgemeester en de politiechef heeft ons de indruk gege ven dat er goed naar ons is geluis terd. Mevrouw Geldorp heeft ons uitgelegd dat ze in verband met het' onderzoek met eerder iets konden doen tegen de dorpswachten. Als ze doen wat ze zeggen, dan moet het goed komen. Het beleid in De Koog om de openbare orde te handhaven door middel van dorpswachten is in principe ook goed, maar er komt natuurlijk mets van terecht als een paar dorpswachten zich met goed weten te gedragen.. Ik ben blij dat er nu actie is ondernomen en hoop dat de rust is teruaaekeerd.' T E X E LS e9cOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1