18 maanden geëist voor schieten losse flodders Schietincident voor Koger café SWT koopt pand Rijkswaterstaat Bolder naar loods Rijkswaterstaat TEXELSE J COURANT TJA'. WflT heb IK OP lTE*EL nou MIETHR-HO?!? 'u/ncurLijsr' vomolen/ /botmèoh /PHH fiEBouw qo$terehp\ Monopoly op z'n Texels illnfo: VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2006 Een 25-jarige man uit Enschede heeft dinsdag voor de rechtbank m Alkmaar achttien maanden cel tegen zich horen eisen. De man wordt ervan verdacht dat hij op dinsdag 16 mei rond 3.00 uur 's nachts met losse flodders gericht heeft geschoten op enkele per sonen die voor een café aan de Dorpsstraat in De Koog stonden. Onder de mensen waarop werd geschoten, bevond zich de eigenaar jan het café en een Texelse kapster. De kapster kent de vermoedelijke schutter vrij goed, omdat zij twee tëerzijn haar heeft geknipt. De man werd al enkele uren na het schietin cident uit zijn tent op een camping gehaald. Sindsdien zit hij preventief gevangen. DeEnschedeër heeft een strafblad an twaalf bladzijden vol gewelds delicten en aan alcohol gerelateerde sten Maar hij ontkende in De Koog Shebben geschoten. De man, een wormalig voetbalhooligan van FC Twente, ontkende niet dat hij die avond in het bewuste café was. 'Ik heb daar binnen geen problemen gehad, misschien alleen een woor denwisseling. Ik heb er wel bier «dronken, maar niet meer dan de •est', vertelde hij. De politie stelt dat ïen de agenten na het schietinci dent arriveerden, alle aanwezigen in het café behoorlijk beneveld waren. Uit de verhoren van verschillende getuigen bleek dat binnen woor denwisselingen waren geweest. Na sluitingstijd was een Duitse gast door de later aangehouden schutter ligd. van het café zou buiten geprobeerd 'sussend' op i. De verdachte zou hier- kopstoot hebben gekregen, de kapster had dat gezien. De uit Enschede, wiens moeder Texel in een caravan woonde, u hebben gezegd dat hij in zijn to meerdere pistolen had liggen hij terug zou komen. Vol de kapster en de kroegbaas even later een Volkswagen aanrijden met het linkerportier raampje open. Gelijk werden drie tot vier schoten gehoord. De kap ster, de kroegbaas, de vriend van de kapster en de Duitser zeggen de Enschedeër als schutter te hebben erkend. De politie vond na afloop drie lege hulzen van losse flodders die met een gasalarmpistool kunnen worden afgevuurd. De auto bleek van de moeder van de verdachte te zijn. Het was dezelfde wagen waar mee de man uit Enschede naar het café was gegaan en die naar eigen zeggen op het parkeerterrein van supermarkt Lidl had gestaan. Hij ontkent na het sluiten van het café naar de camping te zijn gereden, omdat dat een omweg is. Strafblad Rechtbankpresident M. Francke wilde weten of mogelijk een ander in de auto had gereden van waaruit werd geschoten. Het kenteken van de wagen was immers genoteerd, dus het stond vast dat de auto van zijn moeder het voertuig was van waaruit was geschoten. Hierop stelde de verdachte dat alleen hij, zijn moeder of zijn vader dat konden zijn geweest. 'Maar ik was het niet en ik heb ook nooit met vuurwapens te maken gehad.' In hun verdediging wezen de ver dachte en zijn advocaat F. Cuperus de rechtbank op het feit dat de kroegbaas en de kapster het in het onderzoek hebben over een andere kleur kleding van de schutter. De kroegbaas heeft het over een don kere jas en de kapster over een oranje T-shirt. Toen de verdachte enkele uren na de schietpartij sla pend in zijn tent werd aangehouden, had hij een oranje shirt aan. Maar op dat shirt en ook op het lichaam van de verdachte zijn geen kruitsporen aangetroffen. De moeder van de verdachte heeft de politie verteld dat haar zoon haar eerder had gemeld dat hij een alarmpistool had. 'Dat heb ik verteld om haar gerust te stellen, omdat zij dikwijls alleen thuis is en er bij ons al eens is ingebroken. Maar ik heb nooit echt een wapen gehad of er iets mee gedaan.' Op zijn strafblad prijkt echter wél een veroordeling wegens vuurwapenbezit (1999). Een van de andere rechters, V. Greu- ter-Vreeburg, vreesde dat de ver dachte een alcoholprobleem heeft en daarnaast ook nog softdrugs en cocaïne gebruikt. Het alcoholpro bleem kon de verdachte niet ont kennen. Hij moest toegeven dat hij tijdens een rijontzegging op 16 mei op Texel toch weer onder invloed in een auto was gestapt. Dit feit is hem echter niet ten laste gelegd. De hulpverleners van de reclas sering, onder wie een psychiater, meldden een groot aantal 'gebre ken'. Maar de verdachte wil ner gens aan meewerken. Daarbij ont kent hij het schietincident, waardoor zij geen hulpplan konden opstellen. Proeftijd Vooral het strafblad was voor offi cier van justitie M. ledema reden een forse onvoorwaardelijke straf van anderhalf jaar te eisen. 'U bent wegens een poging tot zware mis handeling in februari 2004 nog ver oordeeld tot een celstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaar delijk. De proeftijd van twee jaar was net een maand verlopen en u gaat weer in de fout.' Volgens lede ma is het bewezen dat de Ensche deër de kapster, de eigenaar van het café en mogelijk andere perso nen die bij of nog in het café aan wezig waren heeft bedreigd door minimaal drie schoten te lossen. 'De beoogde slachtoffers zijn zich rot geschrokken, want ze zagen vuur uit het pistool komen. Zij konden toen niet weten dat het losse flod ders waren.' Advocaat Advocaat F. Cuperus vroeg de recht bank haar cliënt wegens gebrek aan bewijs vrij te spreken en de gevangenhouding onmiddellijk te beëindigen. Na schorsing besloot de Alkmaarse rechtbank het ver zoek van de advocaat af te wijzen. De rechtbank doet dinsdag 5 sep tember uitspraak. OjOra "Ivo RnTOOn Göês Q 25"-oS-lood VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 Dorpssteunpunt Biovergisting ran Rnk n de Keesomlaan komt op termijn vrij, omdat de organisatie zich aan het terugtrekken i (Foto Jonen van Hattum) kt kantoor van Rijkswaterstaat de Keesomlaan in Den Burg *wlt mogelijk verkocht aan de tochting Wonen Texel (SWT) die "woningen in wil maken. wgemeester en wethouders zijn fff mee te werken aan de verkoop. Nat het gebouw rijkseigendom is, J*dt het in eerste instantie door Nanen (afdeling van het ministerie Financiën) voor €318.000,- aan gemeente verkocht. Die verkoopt '6 gebouw daarna meteen door aan ïSWT. De woningstichting neemt _e overdrachtskosten, risico's en ^osprakelijkheden voor haar reke- fcjj %ns directeur Jan van Andel moet *SVliï nog nader bekijken op welke HNr zij het pand voor bewoning geschikt kan maken. 'Maar we heb ben de intentie om het te gebruiken zoals het is. Het is in goede staat, dus het heeft weinig zin het te slopen.' Hoeveel woningen erin kunnen, is volgens Van Andel nog niet te zeg gen. De SWT heeft momenteel een wachtlijst van achthonderd mensen. Het college had aanvankelijk geen interesse in een aanbod van Domei nen om het kantoor over te nemen. Ze zag geen mogelijkheden het pand te exploiteren en zat evenmin op de overdrachtsbelasting te wachten. De afwijzende houding veranderde, nadat de SWT belangstelling had getoond. Een rechtstreekse verkoop van het gebouw van het rijk aan de wonings tichting was niet mogelijk, waardoor het college besloot de gemeente als tussenpersoon te laten optreden. Van Andel: 'Woningstichtingen krijgen in de toekomst net als overheden ook een voorkeursrecht van het rijk, maar dat is nu nog niet zo.' De plannen voor aan- en verkoop worden volgende week donderdag voorgelegd aan de politieke partijen tijdens de raadscommissie Middelen. De SWT en de gemeente hebben afgesproken dat de gemeente de komende jaren een beroep kan doen op het kantoor als er behoefte is aan tijdelijke huisvesting. Dan kan het geval zijn als er tijdens de verbouw van de OSG elders les moet worden gegeven en bij de eventuele bouw van het nieuwe gemeentehuis. De SWT heeft eveneens interesse in het politiebureau aan de Keesomlaan. Dat komt vrij als het PHH-gebouw aan de Pontweg klaar is. Nader onderzoek "arplaatsen haven Semeester en wethouders wil- bekijken op welke wijze Texel tathf600611 aan het Publiek-Pri- betalen van een nieuwe veer- ten noordoosten van Den Het college staat er niet ""Rend tegenover. Eerplaatsen van de haven laten ™en door zowel het rijk (publiek) is één van in de havenvisie die het college van Den Helder eind juli presenteerde. Het Helders college wil de mogelijkheden en randvoor waarden in kaart brengen, omdat publiek-private samenwerking een goede methode kan zijn om de aanleg van een nieuwe haven te betalen. De kosten daarvan zijn op honderd miljoen euro geraamd en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat het ministerie van Verkeer en Water staat dat bedrag in 2015, het jaar waarin de verplaatsing zou moeten plaatsvinden, volledig op tafel kan leggen. Het betalen van tol op een nieuwe weg naar de nieuwe veer haven toe, een ander voorstel in de havenvisie, kan niet rekenen op de steun van het college. 'Daar voelen we niets voor', aldus wethouder Marian Merkelbach. Het eventueel verplaatsen van de veerhaven moet echter eerst nog een plek krijgen in de nieuwe Planologische Kern beslissing Waddenzee. Het colle ge steunt een brief waarin diverse leden van de Tweede Kamer waarin onder meer de gemeente Den Hel der en de provincie een lans breken om verplaatsing alsnog mogelijk te maken. Voor veel gebruikers zit 'de loop naar het dorpshuis' er inmiddels in zit en dat is ook een reden om niet meer te verhuizen. Handhaving van het dorpssteunpunt sluit even eens goed aan bij plannen om het aantal activiteiten in het dorpshuis de komende jaren uit te breiden. De dorpscommissie wil tijdens het groot onderhoud dat de Bijenkorf te wachten staat extra ruimte voor het steunpunt bijbouwen. Bedoeling is dat in het dorpshuis dan ook een behandelkamer voor huisartsen en fysiotherapeuten, een dagopvang voor ouderen, een informatiecen trum en een internetcafé komen. Die waren eerst allemaal in de Vitale Kerk gepland. Volgens directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel moet de woningstichting verder bekijken wat er met de ruimte op de begane grond in het voormalig kerkgebouw kan gebeuren. De plannen om vier appartementen op twee nog te cre- eren bovenverdiepingen te bouwen, blijven overeind. Of er op de begane grond eveneens woningen komen, is volgens Van Andel nog niet te zeggen. 'In theorie kunnen er twee komen, maar we moeten nog een invulling zoeken.' De SWT kocht het kerkgebouw begin 2004, nadat de dorpscommissie een verzoek had ingediend ruimte te zoeken voor een dorpssteunpunt. Volgens De Klerk moet nader beke ken worden op welke wijze perma nente huisvesting van het dorps steunpunt in de Bijenkorg kan worden gefinancierd. Daar moet onder meer met de provincie, die ook bij het project is betrokken, over worden gesproken. Hoeveel dat gaat kosten moet nog worden berekend. De exploitatie van de Vitale Kerk was nog steeds niet rond, maar dat was volgens Van Andel geen reden om af te zien van de locatie aan de Peperstraat. De protesten van buurman Rob Maas tegen de nieuwe woningen waren evenmin aanleiding. De dorpscommissie wijst erop dat dorpshuizen binnen de nieuwe Wet Maarschappelijke Ondersteuning een belangrijkere maatschappelijke taak krijgen. Door er zoveel mogelijk activiteiten te concentreren hoopt ze de Bijenkorf meer het hart van Oosterend te laten worden. Kaartjes Ecomare bij ceremonie Een glaasje fris, Texelse koek en een Texels cadeautje. Dat kreeg de 3-jarige Mohammed Abbas Naser gisteren op de kamer van burge meester Joke Geldorp tijdens de eerste nationale naturalisatiedag. Het 3-jarige jongetje uit Den Burg, wiens ouders oorspronkelijk uit Soedan komen, was de enige Texe laar die voor de ceremonie in aan merking kwam. Het leverde hem en zijn familie entreekaarten voor Eco mare op. 'Daar waren ze nog nooit geweest', aldus een woordvoerder van de gemeente. De ceremonie, een jaarlijks terugkerend feest op 24 augustus, werd bijgewoond door Texelaars die het gezin begeleiden waarin op deze zienswijzen wordt ingegaan. Het plan moet daarna nog worden goedgekeurd door de pro vincie. Pas als een vergunning is afgegeven, kan bij het rijk subsidie worden aangevraagd. Provincie Bij de provincie is het nieuws over het stopzetten van de subsidie op groene stroom met verbijstering ont vangen. 'Gedeputeerde Staten zijn not amused. In een tijd waarin ieder een wordt gestimuleerd op groene stroom over te stappen, geeft de minister een heel slecht signaal af. Hij stelt wel zo makkelijk dat de doel stellingen voor groene energie wel worden gehaald, maar dat kan heel voorbarig zijn. Er moeten voor allerlei installaties nog vergunningen worden afgegeven en daarbij kan een hoop mis gaan', vertelt beleidsmedewer ker Jannie van der Pluijm. De pro vincie heeft inmiddels een brief aan de Tweede Kamer gestuurd, waann tegen het besluit wordt geprotes teerd, ondermeer omdat volgens GS afspraken over met name windener gie zijn geschonden. 'Ik denk dat de Tweede Kamer de minister hierover wel op het matje zal roepen.' De volledige brief van GS is te lezen op de website van de Texelse Courant. Voor Smit betekent het met door gaan van het project een flinke strop. Er zijn onder meer dure adviezen ingewonnen. 'We hebben er al een flink bedrag in geïnvesteerd.' Annelou van Egmond van het minis terie van EZ: 'De contracten met het rijk over groene stroom hebben een looptijd van tien jaar. Met de aanvragen die nog lopen, waarvan we nu al kunnen inschatten hoe veel er worden gehonoreerd, kun nen we vrij nauwkeung inschatten hoeveel groene stroom er totaal zal worden opgewekt. Dat is nu meer dan negen procent van de totale energieproductie. Daarmee heeft de minister voldaan aan de doelstelling die we met z'n allen, ook in Euro pees verband, hebben afgesproken. Ik begrijp dat dat best teleurstellend kan zijn voor ondernemers die nog een aanvraag moeten indienen. Die boer die u heeft gesproken adviseer ik om contact met EZ op te nemen, zodat wij hem op een lijst kun nen zetten. Dat geeft geen garantie, maar als de Tweede Kamer besluit tot een nieuwe subsidieregeling, kan dat hem wellicht helpen.' Rijbewijzen worden duurder Rijbewijzen worden vanaf 1 okto ber €11,- duurder. De prijs stijgt naar €30,70 omdat rijbewijzen vanaf die datum niet meer direct op het gemeentehuis kunnen worden klaargemaakt. Net als paspoorten en identiteits bewijzen worden rijbewijzen straks alleen nog bij het bedrijf SDU Iden tifications in Haarlem gemaakt. Er komt een nieuw model rijbewijs op de markt en voor de veiligheid wordt dat nog maar op één plek gemaakt. Texe laars moeten daardoor vanaf oktober ook voor een rijbewijs twee keer naar het raadhuis komen. Een keer om aan te vragen en nog een keer om de bescheiden op te halen. De gemeente verwacht dat het per soneel vanaf oktober langer bezig is de aanvragen in orde te brengen. Daarnaast heeft het rijk de legeskos- ten verhoogd. De gemeente moet eveneens rekening houden met inkomstenderving op het gebied van uitreksels. Vanaf oktober hoeft op medische gronden of bij uitbreiding van het rijbewijs met nieuwe catego- riën geen uitreksel meer te worden overlegd. Texelaars boven de zeventig hoeven evenmin meer een uitreksel te overleggen. De gemeente verwacht dat daardoor minder een beroep op de gemeentelijke basisadministratie wordt gedaan. De tariefsverhoging, die volgens het college kostendek kend is, wordt nog voorgelegd aan de raadscommissie Middelen. Van pas poorten en identiteitspapieren werd vorige maand eveneens bekend dat ze duurder worden. Een paspoort1 wordt acht euro duurder, een identi teitskaart vijfentwintig cent. het Wezenland waar De Bolder naartoe wil uitwijken Het pand en terrein van Rijkswaterstaat De Bolder wil voor de productie van houten vloerplaten uitwijken naar een voormalige loods van Rijkswaterstaat aan het Wezen land in Den Burg. Burgemeester en wethouders willen vier ton uittrek ken voor de schuur en het bijbeho rende terrein. De Bolder heeft op korte termijn behoefte aan extra werkruimte. Een deel van de vloerplatenproductie is over verschillende afdeling verspreid en dat is volgens de Bolder geen goede situatie. De leidinggevenden kunnen met overal tegelijk zijn. Vol gens directeur Leen Noordzij is het de bedoeling dat zes mensen in de loods een nieuwe plek krijgen. De sociale werkplaats heeft vorig jaar toekomstadviezen laten opstellen door bureau Infra Domus uit Veghel. Daar kwam onder meer een voorstel uit naar vorenom, met het oog op een personeelsuitbreiding van tien pro cent, 1.4 miljoen euro in nieuwbouw te investeren. Dat zou een extra jaar- last €71.000,- opleveren en dat was De Bolder iets te gortig. Aankoop van loods en terrein RWS en het in orde brengen van de loods levert een extra jaarlast van €21.000,-. Naast de vier ton moet er €35.000,- worden geïnvesteerd om het gebouw voor productiewerk geschikt te maken. Het is de bedoeling dat de Bolder minstens twee jaar gebruik maakt van de 2300 vierkante meter grote loods. Volgens Noordzij wordt daarna bekeken of de plek bevalt en ermee doorgegaan wordt. Als dat het geval is, wordt op het terrein van RWS een nieuwe loods gebouwd om materialen op te slaan. De Bolder huurt voor opslag nu 750 vierkante meter elders op Texel. Als de nieuwe ruimte niet bevalt, wordt doorverkoop van het terrein een optie. Aankoop Het voorstel tot aankoop wordt volgende week donderdag aan de raadscommissie Middelen voorge legd. De voorziene personeelsuit breiding komt voort uit de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening die vol gende maand in de Tweede Kamer wordt behandeld Volgens de nieuwe wet wordt het aantal arbeidsplaatsen anders berekend, waardoor moge lijk zo'n vijftien nieuwe medewerkers kunnen worden aangetrokken. De Bolder kent volgens Noordzij op het moment een wachtlijst van ongeveer twintig mensen. Er werken nu 144 Texelaars op de sociale werkplaats.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5