««gras Eigen plein voor Toon Verdwijnt het archief van Texel? Boeing 747 Jeugdbrandweer blust Gemeente digitaal met nieuwe website óók uw betrouwbare internetpartner! TEXELSE COLiRANT Historische kisten op fly-in k waaijer advies DINSDAG 5 SEPTEMBER 2006 Toon van Haastrecht mocht zelf het bord onthullen op het naar hem vernoemde plein. Inzet: het woordje van wordt nog aan de naam toegevoegd. (Foto's Lowse van der Sluis) Toon Haastrecht Plein Aangepaste vakanties en kuurreizen voor iedereen! [Reumafonds Sterk In beweging Nieuw: de kuurreizen naar Duitsland, Oostenrijk en Slowakije. Bestel de vakantiegids Reizen 2006 vla onze afdeling Reizen T 020 589 64 85. of bekijk het vakantieaanbod op: www.reumafDndf.nl Wij frissen uw geheugen wel even op! Het archief dreigt te verdwijnen naar de overkant. Dat zou jammer zijn. Maar de Texelse Courant blijft gewoon. Al bijna 120 jaar uw betrouwbare geheugen. Natuurlijk ook digitaal. Bezoek onze internet-site: www.beeldbanktexel.nl en klik op „kranten" Wat gebeurde er in 1887? Uw krant laat het zien. Iets weten over uw voorouders? Type de familienaam en laat u„v§rrassen! Binnenkort zijn wij compleet, dan zijn alle pagi na's vanaf ons eerste nummer te raadplegen. Ooic. de advertenties. Ontdek zo bijvoorbeeld uw eigen geboorte-aankondigihjJssHi Neem gerust de proef op de som en lees in de eerste zes jaargangen van de Texelse Courant. Tijdelijk helemaal gratis. De Texelse Courant het archief dat nooit verdwijnt. FEESTELIJKE Demo's door leveranciers in CIV [f. Netten boeten door jonge vissers Vi staf el Vis bak/kook demo Film "CIV visserij door de jaren heen Foto-expositie Visroken Demo reddingsmiddelen en vlotten m.m.v. KNRM reddingboot Beursplein 5 Optreden visserskoor Spectaculaire badkuiprace door opvarenden van de Texelse vloot TE KOOP IN DEN BURG Warmoesstraat 49 Dichtbij het (winkel)centrum van Den Burg en toch heerlijk rustig wonen in een karakteristieke 2-onder-1-kap- woning (bouwjaar ca. 1900) met be schutte tuin. Vervolgens hielpen zij met blussen en het redden van de slachtoffers. De hele boerenfamilie was nog in het pand aanwezig. Er werden vijf slachtoffers gered. De blusploeg uit Hillegom werd inge zet voor een verkeersongeval achter de boerderij. Een automobilist was zo geschrokken van het vliegtuig ongeval dat hij een andere auto had geraakt. De jeugdbrandweer uit Lisserbroek hielp het Texelse team met de brandbestrijding in de boer derij. Door hun hulp kon snel het sein 'brand meester' worden gegeven en kon er worden afgeblust. Terwijl de slangen nog werden ingepakt, kwam de oproep met spoed naar het vlieg tuig te gaan om daar te helpen. Om half vijf was de oefening afge lopen en begon een demonstratie van de brandweer van Schiphol. De blusploeg bluste een motorbrand met twee crashtenders en voerde een redding uit met een hoogwer ker. De dag werd afgesloten met een gezamenlijke barbecue in Bad hoevedorp. 'Sociale bouw bij Rijkswaterstaat' Het kantoor van Rijkswaterstaat in Den Burg moet worden gebruikt voor sociale woningbouw. Die eis heeft Gerbrand Poster (WD) gesteld aan de verkoop van het pand aan de Stichting Wonen Texel. Volgens Poster gaan de liberalen niet akkoord met de verkoop als de SWT het pand voor particuliere woning bouw gebruikt. De stichting kan het pand aan de Keesomlaan voor €318.000,- kopen van de gemeente en dat is volgens Poster niet veel. Hij vond dat de eis tot sociale woning bouw als clausule in het koopcon tract moet worden opgenomen, zodat er iets aan de wachtlijst van woningzoekenden wordt gedaan. Wethouder Peter Bakker voelde wel wat voor sociale woningbouw. Hij stelde dat het niet de bedoeling van de gemeente is geweest geld te verdienen aan de verkoop aan de woningstichting, waardoor het goed koop wordt verkocht. De gemeente, die zelf geen interesse had, koopt het kantoor van de staat waarna het direct wordt doorverkocht aan de SWT. Die neemt alle kosten van de transactie voor zijn rekening. De SWT zegt nog nader te bekijken wat zij met het kantoorpand kan doen. Ze heeft geen plannen het te slopen. De andere partijen stelden geen eisen. Frans Visman (D66) zei dat de SWT als autonome organisatie zelf moet kunnen bepalen hoe zij het gebouw inricht. Hij vond het niet erg dat er geen winst op de verkoop wordt gemaakt. 'Als ze er luxe appar tementen in willen hebben, vangen we wel geld via de bouwleges.' Kampeerweek groot succes Op camping De Bremakker in z Dennen werd tot en met zaterdags tweede Texel Kampeerweek gelid- den. Ook vorig jaar konden Te»:- laars tijdens de laatste week vaiu vakantie tegen gereduceerd late van de camping gebruik maken, të weer werkte mee en de deelnem« vermaakten zich met voetbal, tóe tennis en volleybal, terwijl de kis* tjes konden knutselen in recreate ruimte Ut Duckie. Woensdag wee een barbecue gehouden. In verband met de vakantiesp» ding vindt de Texels Kampeerwfci volgend jaar aan het begin van zomervakantie plaats. 'Sr www.beeldbanktexel.nl 'Krijg nou wat', was de eerste reactie die Toon van Haastrecht (81) ontglipte toen hij het nieuwe naambord van het pleintje bij kin derboerderij Kotex onthulde. Dat was tot zijn grote verrassing naar hem vernoemd. Van Haastrecht is sinds 1983 beheerder van de kinderboerderij en zeer regelma tig te vinden op de picknickbank nabij de vogelverblijven. Met een smoesje was hij voor de onthulling naar het Kotex-terrein gelokt. Alle gebouwen en paadjes rond het clubgebouw en de kinderboerde- nj van Kotex in de Mars zijn door de jaren heen al vernoemd. Dikwijls gebeurde dat postuum en juist dat wilde het bestuur van de kleindier- sportvereniging nu eens voor zijn. En juist het pleintje waar Van Haastrecht graag bivakkeert had nog geen naam. En dus werd hij met een smoesje naar het Kotex-gebouw gelokt, waar hij met een hapje en drankje door het bestuur en enkele goede beken den werd opgewacht. Daar kreeg hij te horen dat hij als beheerder en oud-voorzitter het nieuwe naambord mocht onthullen. Groot bleek de verrassing toen zijn naam vanonder de Texelse vlag verscheen. Ontroerd door het eerbetoon bewonderde de beheerder, wiens gezondheidstoe stand momenteel slecht is, zijn bord. Voorzitter Piet Reiding haastte zich te melden dat het schoonheidsfout- De gemeente neemt volgend jaar een nieuwe website in gebruik waarop zij meer dan de helft van haar diensten digitaal aanbiedt. De website wordt ontwikkeld door een Rotterdams bedrijf dat tegelijkertijd ook voor de ande re Waddeneilanden een nieuwe website maakt. De huidige website van de gemeen te, die sinds 1999 op internet staat, voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. De gemeente is volgend jaar verplicht 65 procent van haar dienstverlening via internet aan te bieden en dat trekt de verouderde site niet meer. De leden van de raadscommis sie Middelen kregen donderdag avond alvast een voorproefje van de nieuwe versie. Daarin zijn onder meer schapen, de vuurtoren en een afbeelding van een golf verwerkt om de site een Texels karakter te geven. Volgens woordvoerder Frans Hop man zijn de nieuwe sites voor de eilanden dusdanig opgebouwd dat de andere gemeenten ze eveneens een eigen karakter kunnen geven, maar dat ze toch ook meteen zijn te herkennen als site van één van de Waddeneilanden. Een werkgroep begint volgende week met het beschrijven van de gemeentelijke producten die digitaal worden aangeboden. De dienstver lening wordt wisselend van aard. Hopman: 'Over sommige producten wordt alleen informatie verschaft. Sommige zaken kunnen volledig via internet worden afgehandeld en voor andere zaken kun je formu lieren downloaden, maar die moet later nog wel bij een balie inleveren.' De nieuwe site wordt voorzien van onder meer een digitaal bedrijven- loket, een digitaal zorgloket en een catalogus met rijksproducten. De sites worden gebouwd door het bedrijf SIM uit Rotterdam, marktlei der op het gebied van gemeentelij ke websites. De onderneming heeft inmiddels aan iets meer dan hon- je in de tekst nog wordt hersteld. Het Toon Haastrechtplein wordt het Toon van Haastrechtplein, 'ledereen noemt hem hier Toon Haastrecht en zo staat het ook in het telefoon boekje. Daar zijn we dus de mist mee ingegaan', aldus Reiding. Vorig jaar ontving Van Haastrecht al een koninklijke onderscheiding. Hoewel zijn gezondheid verre van optimaal is, is de oud-voorzitter nog regelma tig bij de dieren te vinden. Het voe ren is inmiddels overgenomen door andere leden van Kotex. De vereniging, die de afgelopen jaren veel tijd en geld spendeerde in het opknappen van de dierverblij- ven en het terrein rond de schuren, is momenteel met de gemeente in de slag om de schapenboet op het terrein opgeknapt te krijgen. 'Beide hallen zijn van ons, maar de schuur en de boet zijn van de gemeente. Vooral de boet verkeert al jaren in slechte staat. De gaten zitten in het dak en het kan zo echt niet langer. We slaan het voer daar op en alles wordt nat. Bovendien moeten we die ruimte van de winter gebruiken om de eenden op te hokken en dat wordt ook moeilijk met een dak vol gaten.' Kotex is al jaren bezig om de schapenboet gerenoveerd te krijgen, maar eindelijk gloort er licht aan de horizon. 'Er is ons verteld dat de renovatie nu is opgenomen in het investeringsplan van 2007. Dus daar houden we ons maar aan vast.' Er is ongeveer €80.000,- nodig om het dak en een van de steunpalen te vervangen. Gelijk met het nieuwe naambord voor het plein is ook het bord van het toegangspad weer in ere hersteld. Zo'n acht jaar lag het bord met de naam Sportfokkersallee in de schuur doordat er nieuwe lantaarnpalen werden geplaatst, maar nu hangt het er weer. derd gemeenten sites geleverd. SIM zorgt voor het onderhoud. 'Er wordt bijvoorbeeld voor elke gemeente bijgehouden wat er landelijk veran dert, zodat de productbeschrijvin gen kunnen worden aangepast.' De nieuwe site beschikt ook over een postregistratiesysteem zodat de gemeente beter kan bijhouden wat er met inkomende post gebeurd. Tijdens de laatste commissieverga deringen kaartten commissieleden opnieuw voorbeelden aan van brie ven die pas maanden na verzending werden beantwoord. De commis sieleden gingen akkoord met de voortgang van het project. De aan schafkosten van de site bedragen bijna €20.000,-. De kosten voor het onderhoud aan de digitale loketten bedragen daarna jaarlijks in totaal zo'n €16.000,-. begane grond: Toilet, deur naar achter kamer en trap naar verdieping. Voor kamer met uitzicht op straat, sfeervolle hoge plafonds, trapkasten. Achterkamer met schouw, uitzicht op de tuin, toe gang tot keuken en badkamer. Aparte keuken met deur naar badkamer en tuin. Badkamer met ligbad, wastafel, aanslui ting wasmachine en wasdroger Tuin met veel privacy, hele dag zon. verdieping: overloop met grote inge bouwde kast en CV. 2 ruime slaap kamers. beide met wastafel Het is mogelijk om volledig beneden te wonen, want op de begane grond is aanwezig: voorkamer en achterkamer (deze kunt u ombouwen naar slaap kamer). keuken en badkamer Boven heeft u 2 slaapkamers voor de logés of voor uw kinderen. Een ploeg van de Texelse jeugd brandweer heeft zaterdag meege daan aan een grote oefening op Schiphol. Het was een samenwer- kingsoefening ter afsluiting van het seizoen, georganiseerd door het korps Badhoevedorp. Door vakantie, ziekte en andere oorza ken kon slechts een van de twee Texelse teams aan de oefening meedoen. Samen met de jeugd- korpsen van Badhoevedorp, Zwa nenburg, Amstelveen, Hillegom, Lisserbroek en Nieuw-Vennep werd de calamiteit bestreden. De brandweer van Schiphol beschikt over een realistische en geavanceer de oefenplaats met onder andere een levensgroot oefenvliegtuig, de FireFly. De FireFly bestaat uit een stalen vliegtuigromp en de vleugels van een Boeing 747 met een MD11- staart. Het oefenvliegtuig heeft een upperdeck, passagiersdeck en vrachtruimte en bevat alle voorzie ningen die ook in een echt vlieg tuig aanwezig zijn. Zo kunnen kleine vliegtuigbranden als brand in keuken of toilet worden geoefend, maar ook grote branden, zoals een uitslaande brand in het passagiersgedeelte. De grootste brand die in de FireFly van Schiphol nagebootst kan worden is een crash, waarbij beide vleugels zijn gebroken en de kerosinetanks vlam hebben gevat. De vlammen zijn dan meer dan tien meter hoog en de totale brand beslaat dan een oppervlakte van 860 vierkante meter De oefenplaats werkt op gas. Om 14.00 uur precies rukten wagens van Badhoevedorp en Zwanenburg uit voor een ongeval op Schiphol. Er zou een klein vliegtuigje zijn neerge stort. Ter plaatse aangekomen zag de bevelvoerder dat het geen klein vliegtuigje betrof, maar een Boeing 747. Daarop werd een derde blus ploeg (uit Amstelveen) gealarmeerd. De Texelse blusploeg werd gealar meerd om een boerderij in de omge ving te blussen, die door vallende brokstukken in brand was geraakt. Ter plaatse aangekomen liet bevelvoer der Jesse Struick zijn aanvalsploeg, bestaand uit Amber Bloemendaal en Camilla Haag, een binnenverkenning uitvoeren. Zelf deed hij de buiten verkenning. Ondertussen probeerde pompbediende Ricardo Bonne met een motorspuitaanhanger water uit de naastgelegen sloot te krijgen. De waterploeg, Thomas Haag en Youri Stendert, zorgde ervoor dat het bluswater bij de boerderij kwam. Ondanks de slechte weersom standigheden is de derde Texel Taildragger en Oldtimer Fly-in suc cesvol verlopen. Zo'n zeventig his torische vliegtuigen en draggers (toestellen met een staartwiel) hadden zich vooraf ingeschreven en de verwachting was dat enkele tientallen andere vliegtuigen hun opwachting zouden maken. De harde wind en regen gooiden ech ter roet in het eten. Desondanks kon het publiek vooral zaterdag genieten van verscheidene bijzon dere toestellen. Zaterdag arriveerden de meeste vliegtuigen. De geplande overnach ting lieten veel vliegers aan zich voorbijgaan, omdat de weersvoor spellingen voor zaterdagnacht en zondag slecht waren. Honderden toeschouwers verzamelden zich op het terras van het vliegveldrestaurant om de bijzondere vliegtuigen te bekij ken. Zij konden van dichtbij o.m. een- De Havilland Dragonfly, Tiger Moths en een Egyptische BU166 bewon deren. Ook de DC3 van de Dutch Dakota Association deed Texel aan. Als extraatje bracht de Morgan Club Nederland een bezoek aan het vlieg veld. wat een mooi plaatje ople verde in combinatie met de impo sante Dakota. Tijdens de barbecue op zaterdagavond werden prijzen uitgereikt voor het oudste vliegtuig, het origineelste en het toestel dat de grootste afstand had afgelegd om op Texel aanwezig te zijn. Inhoud 230 m3, perceelsgrootte 84 m2. Oplevering per direct mogelijk Vraagprijs 149.500 kosten koper hypotheken makelaardij verzekeringen Meer info: www.waaijeradvies.nl of telefoon 0222 315207 VVD wil garantie bank voor RAB De gemeente moet RAB een bankgarantie vragen voor de €850.000,- die de gemeente bij draagt in de realisatie van een nieuw centrum voor Oudeschild Dat stelde Gerbrand Poster (WD bij bespreking van de plannen. Poster vindt dat er meer zekerhe den moeten worden ingebouwd, zodat de gemeente er vanuit kar gaan dat het geld terugkomt Ik liberaal zei voorzichtig te zijn m? publiek-private constructies. willen geen enkel risico lopen. A= er geen bankgarantie komt, ge,? wij onze steun niet.' De gemeente stelt zich op als cc- financierder omdat dat een vol waarde is om €850.000,- aan Euro pese subsidie te krijgen voor fë project waarbij nieuwe woninger winkels, bedrijven en parkeert? reinen worden gerealiseerd. De rsj van de in totaal benodigde neger tien miljoen euro wordt door Ri: op tafel gelegd. Wethouder Peter Bakker vond la vragen van een bankgarantie na nodig. De gemeente en RAB heb ben afgesproken dat de gemeent het geld terugkrijgt. RAB, die grond in het toekomstig bouwge bied bezit, betaalt de gemeen €850.000,- voor het in ondertxxc en beheer nemen van de infrastnx tuur. Als dat gebeurd is, neemt® gemeente de ondergrond van d? infrastructuur voor één euro var RAB over. Bakker zei dat die t» structie juridisch is getoetst. De wethouder sprak zijn waarc? ring uit voor de plannen die RA- en de Grontmij hebben ontwi- keld voor het gebied op de hoe van de Heemskerckstraat en Barentszstraat. Frans Visman zei het vragen om een bankgaranti- niet elegant te vinden ten opzicht! van RAB. Van de andere f hoefde het ook niet. Plannen om tegen de dijk lare de Laagwaalderweg een trap realiseren zijn van de baan. Dat'5 Bakker weten nadat Gerard Weijef- (Fractie Weijers) zijn vraagtekens t- de veiligheid had gezet.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6