'September begint niet zonder Texelse keuring' garantie voor toekomst wél Successen in verleden soms Oude films op monumentendag TEXELSE 7 COURANT Blauwtong donkere wolk boven de Groeneplaats Schapen Cup naar voetballers Victoria Obdam Sp°rt Texel DINSDAG 5 SEPTEMBER 2006 van het organiserende elftal Texel'94 3 probeert met een curve de bal op de stropdas te leggen, maar slaagt daar niet (Foto Louise ven der Sluis) i van Piet Kooiman werd door slagers Hans Zijm fotoe ^gekozen tot beste vleesram. Waar schapenkeuringen elders in het land kleiner worden of hele maal verdwijnen, lijkt op Texel het tegenovergestelde aan de hand. Met 230 nummers en zo'n 700 schapen vertoont het aantal inzendingen een opgaande lijn en ook de publieke belangstelling voor de Texelse schapenfokdag was groot. Om het evenement niet te missen was de Limburgse keurmeester Mart Nijssen bijvoor- om vier uur 's morgens in de auto gestapt. Op dat moment waren ook op de Groeneplaats de voorbereidingen al aan de gang. In de aandelenwereld wordt wel gezegd dat successen in het verle den geen garantie voor de toekomst geven, maar in de schapenfokke- oudere ram (5670-0350) die Nico van Heerwaarden en Piet Kooiman maandag inzonden, stond bij de «jnng in 2004 bij de beste tien :anlammeren. Een jaar later wees dejury hetzelfde dier aan als kampi oen bij de éénjarige rammen. Op de winterkeuring werd de ram verko zen tot kampioen en publiekslieve ling en op de Hoornder Landbouw- dag wees de jury het dier wederom aan als kampioen. Als klap op de vuurpijl mochten Van Heerwaarden en Kooiman ook gisteren, nu in de categorie oudere rammen, opnieuw de kampioensbeker in ontvangst nemen. 'Een ram met veel leng te en een sprekende kop, waarbij alleen het beenwerk nog iets beter zou kunnen', luidde het commen taar van de jury. Wellicht nog meer lovend waren de kritieken over de eenjarige ram van Kees Kikkert, die tot kampioensdier werd uitgeroe pen. Alle vijf de juryleden beloon den de inzending unaniem met het maximum van twaalf punten. 'Een ■j blijkt dat anders te liggen. De complete ram, waar eigenlijk niets op valt aan te merken.' Dat vond ook Koos Tjepkema, die zowel bij de oudere als bij de eenjarige ram men het reservekampioenschap in de wacht sleepte. Kikkert had ook succes bij de eenjarige en de oude re ooien, waar vier dieren uit zijn stal tot kampioen en reservekampioen werden uitgeroepen. Maar de jury zette slechts één van zijn ramlam- meren bij de tien beste. Twee waren er van Koos Tjepkema en Nico van Heerwaarden, eentje van Dick Kikkert en Loek van Vliet en drie kwamen uit de stal van Kees Com mandeur. De fokker uit Den Hoorn had in de ring dit jaar wat minder succes, in de hokken was de jury hem bijzonder gunstig gezind. Hij zond onder meer de beste groe pen ram- en ooilammeren in en het beste drietal ooien in. Dat slagers op heel andere kenmer ken letten, bleek uit de keus van Willem Goënga en Hans Zijm, die de ram met nummer 4050-4703 van Piet Kooiman als beste vleeslam uitkozen. Van de slagers mogen de slachtlammeren niet te vet en te zwaar zijn, met een geslacht gewicht van 20 kilogram. Gemakkelijk was de keuze niet. 'Het lam waarvoor de jury de minste punten geeft, is altijd nog beter dan de gemiddelde slachtrammen die wij onder handen krijgen', vertelde Zijm. Uitslagen schapenfokdag. Rubriek 1oudere rammen. 1 A.fokker N.A van Diepen uit Spierdijk, eigenaar J. Eelman uit Oosterend; 1B.fokker/eigenaar H.J. Zoetelief. De Waal; iC.fokker W.T.G. Roorda uit Wijt- gaard, eigenaar RG. Kooiman uit Den Burg; ID.fokker C Kikkert uit Den Burg, eigenaar J. Eelman uit Oosterend, 1 F.fokker/eigenaar fa. Veeger, Den Hoorn; 1G.fokker P.J. Groot uit Beemster, eigenaar H.J. Zoetelief en K. Tjepkema uit De Waal. Rubriek 2, oudere rammen: lA.fokker R van Rijn uit Donderen, eigenaar J. Eelman uit Oosterend; 1 B.fokker/eigenaar D. Kikkert, Den Hoorn; 10-fokker J. Ros uit De Weere; eigenaar K. Tjepkema uit De Waal; iD.fokker C.A. Commandeur uit Den Hoorn, eigenaar C.A. Commandeur, JA Oosten en J Zand man; lE.fokker A. en P Klaver uit Spanbroek, eigenaar R.J. Witte uit Den Burg en K. Tjep kema uit De Waal; IF.fokker G. van Norel uit Oosterwolde, eigenaar fa. Veeger uit Den Hoorn. Rubriek 3, tweejarige rammen: 1A en kam pioen: fokker N.B.M. van Heerwaarden uit Den Burg, eigenaar N.B.M. van Heerwaar den en P.G. Kooiman uit Den Burg; 1B en reservekampioen: fokker A.C. Zee uit Lambertschaag, eigenaar K. Tjepkema. E. de Haan en P. van Rijn; IC.fokker J. Eelman uit Oosterend, eigenaar K. Tjepkema uit De Waal; 1D.fokker/eigenaar C. Kikkert, Den Burg; 1E.fokker/eigenaar fa. J Mantje en Zn., Oudeschild; IF.fokker Th. Van Deyne uit Zeeland (NB), eigenaar fa. Veeger uit Den Hoorn; 1G fokker T. Santema uit Wijtgaard, eigenaar H J.C. Barhorst uit Oosterend; 1H. fokker N.B.M. van Heerwaarden uit Den Burg. eigenaar P.G. Kooiman uit Den Burg. 11. fokker/eigenaar fa. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 4, eenjarige rammen met FW1 110 en hoger. lA.fokker C.A. Commandeur uit Den Hoorn, eigenaar CA. Commandeur en Van Staveren, iB.fokker A en P Klaver uit Spanbroek, eigenaar R J. Witte uit Den Burg; 1C fokker/eigenaar H.J Zoetelief, De Waal; ID.fokker A. en P. Klaver uit Spanborek, eigenaar H.J. Zoetelief uit De Waal; lE.fokker J.W. Bakker uit Den Burg; eigenaar H.J.C. Barhorst uit Oosterend; 1F fokker/eigenaar H J. Zoetelief, De Waal. Rubriek 5, eenjarige rammen met FW1 110 en hoger: lA.fokker/eigenaar J. Kolk uit Oude schild; 1B.fokker/eigenaar C.A. Comman deur uit Den Hoorn; IC.fokker/eigenaar J.W. Bakker uit Den Burg; ID.fokker C. Vis uit Venhulzen, eigenaar C Kikkert uit Den Burg; IE.fokker H.J. Zoetelief uit De Waal, eigenaar K. Tjepkema uit De Waal; 1 F.fokker/eigenaar H.J. Zoetelief. De Waal. Rubriek 6. eenjange rammen: 1A.fokker K. Neijeboer uit Vriezenveen, eigenaar P.G. Kooiman uit Den Burg; 1 B.fokker/eigenaar C.A. Commandeur, Den Hoorn; IC.fokker M. Berendsen uit Weerselo, eigenaar P.G. Kooi man uit Den Burg; iD.fokker/eigenaar CA Commandeur. Den Hoorn; 1E.fokker/eigenaar fa. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 7, eenjarige rammen: 1A en reserve kampioen: fokker K Tjepkema uit De Waal, eigenaar K. Tjepkema uit De Waal en C.A. Commandeur uit Den Hoorn; 1B.fokker/eige naar C. Kikkert, Den Burg; IC.fokker K. Tjep kema uit De Waal, eigenaar fa. J. Mantje en Zn., Oudeschild; 1 D.fokker/eigenaar J. Eel man, Oosterend; lE.fokker D. Kikkert uit Den Hoorn, eigenaar N.B.M. van Heerwaarden uit Den Burg; 1F fokker J Wijnker uit Akersloot, eigenaar fa. Veeger uit Den Hoorn. Rubnek 8, eenjange rammen: 1A en kampi oen: fokker/eigenaar C. Kikkert, Den Burg; 1 B.fokker/eigenaar C. Kikkert, Den Burg: iC.fokker/eigenaar C. Kikkert, Den Burg; 1 D.fokker/eigenaar D. Kikkert, Den Hoorn; 1 E.fokker/eigenaar G. Bakker, De Waal; IF.fokker N.B.M. van Heerwaarden uit Den Burg, eigenaar fa. J. Mantje en Zn. uit Oude schild; 1G.fokker/eigenaar C.A. Comman deur, Den Hoorn; 1H fokker/eigenaar K. Tjep kema, De Waal; 1 l.fokker/eigenaar fa. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 9. eenjarige rammen: 1A.fokker/eige- naar C. Kikkert, Den Burg; 1B.fokker K. Tjepkema uit De Waal, eigenaar J Eelman uit Oosterend; 1 C.fokker/eigenaar C. Kikkert, Den Burg; ID.fokker P. Kesteloo, eigenaar K Tjepkema uit De Waal; 1 E.fokker/eigenaar D. Kikkert, Den Hoorn; IF.fokker C. Kikkert uit Den Burg, eigenaar G. Bakker uit De Waal en B. Schouwink; IG.fokker C. Kikkert uit Den Burg, eigenaar fa. J. Mantje en Zn. uit Oudeschild: 1H.fokker/eigenaar E. de Haan, Barneveld Rubriek 10. tweetallen ramlammeren: 1A en reservekampioen: inzending van fa. J. Mantje uit Oudeschild. 1B.CA Commandeur, Den Hoorn; 1C.J. Kolk. Oudeschild; 1D.K. Tjep kema, De Waal. feor schapenfokkers is het vanzelf- uit Groningen fokt ook al vijfentwintig Wekend, de e september naar Texel. 'September kan niet beginnen zonder de Texelse teuring', meent de voorzitter van Texels Schapenstamboek in Noord-Holland Dick Roele. Het is dan ook een drukte van belang op de Groeneplaats. Leunend op de hekjes beoordelen teren de kwaliteit van de schapen. Af en toe stappen mannen, en een enkele vrouw, in de schapenhokken om de kansmakers te checken. ■Cees Pauw (72), voorheen keur meester, komt al ruim dertig jaar ear de fokdag en nog altijd naar wie tevredenheid. Zijn professio- i maandag van jaar uitsluitend deze schapen. Stand vast zeggen vader en zoon: 'Wij blijven bij de Texelaars.' Daarom is vanmorgen het hele gezin uit Gronin gen vertrokken om een ram te laten keuren. Of ze kans maken weten ze niet: 'We zijn heel nieuwsgierig maar het hangt van de jury af.' Voorzitter Roele roemde eerder de 'internationale keurmeesters met veel wijsheid'. In tweetallen 'voor de feedback' beoordelen ze alle Texe laars. Juryleden Henk Damkot en Dirk Reijne staan in lange witte jas sen te kijken bij de drietallen. Hun kennersogen hebben niet te klagen, broodjes lamsvlees en lamsbout schijven kon daarom met ontbreken op deze editie van de schapenfok dag. Maar de liefde voor het schaap gaat niet bij iedereen door de maag. Enthousiaste kinderen gaan breed lachend met schapen op de foto. Dat de schapenfokdag zoveel publiek aantrekt, houdt het voor de organisatie leuk. Het vergt veel tijd van mede-organisator Carlo Veeger, maar hij zegt nuchter: 'Iemand moet de kar trekken. Het is dan best leuk om te zien dat er zoveel mensen op afkomen.' Hij roemt de kwaliteit van de schapenkeunng: 'Als je zoveel goede dieren bij elkaar zet valt het Nico van Heerwaarden en Piet Kooiman met links de kampioen bij de oudere Rechts Koos Tjepkema met de reservekampioen. Geen blauwtong op de Texelse schapenfokdag, maar toch hing de ziekte die veehouders in Lim burg en België in z'n greep houdt als een denkbeeldige wolk boven de zonnige Groeneplaats. De ziekte is een domper op de han del en rammen die al aan Belgen zijn verkocht, mogen vooralsnog niet naar de zuiderburen worden geëxporteerd. 'Om moedeloos van te worden', verzucht scha penfokker Carlo Veeger. 'Er zijn veel dieren verkocht, maar de vraag is of we ze voor het dekseizoen nog weg krijgen', ver- *te kijk op de schapen deelt hij ze spreken van hoge kwaliteit. Voor gewoon op. Dat is meteen ook het telt Veeger. Probleem is dat Bei- iet een aantal heren.'De één-jarige Damkot en Reijne staat het niets- anmen zijn wat wisselvallig. Op het vermoedende, winnende trio lekker moment fokken ze twee richtingen en ruimere schapen) op, maar Wder is het weer van een beste kwaliteit.Zijn lange fokkerscarrière '<t dat deze man een stuk tra- ademt:'Nu ben ik één van de «Jdsten, maar ik ben begonnen als fe jongste.' Dat het fokken van de dieren serieus s. mag duidelijk zijn. De familie Blok in het stro. 'Ze hebben mooie, spre kende koppen en zijn omhuld met een goede vacht.' Dat ze de Texe laars liever iets blanker zagen was een klein minpunt, maar dit vervlakt bij het correcte beenwerk. De goede bespiering van het drietal dient een ander doel. 'Het zijn natuurlijk vlees schapen', zegt keurmeester Damkot. Het kraampje met lamskoteletjes, nadeel: met iets gewonere dieren sta je meteen achteraan.' Om dat te voorkomen, zorgt hij goed voor zijn eigen stamboekschapen. 'Je moet er voor zorgen dat de schapen nét even beter zijn dan de rest. Het is daarom een kwestie van bijwerken, knippen, poetsen én beleren. De rammen lopen natuurlijk niet zomaar aan een touwtje.' Imme Bakker gië, ondanks dat de Europese Unie geen exportverbod heeft opgelegd, de import tijdelijk heeft stilgelegd. 'Er heerst veel onduidelijkheid. We weten niet waar we aan toe zijn. De eerste drie weken mogen we zeker niets, omdat we nog vastzit ten aan de 21-dagenregeling die na het uitbreken van MKZ is opge legd en waardoor we nu geen vee van het bedrijf mogen vervoeren. Of het transport naar België daar na wordt vrijgegeven, moeten we maar afwachten. Als we niet mogen exporteren, hebben we een sen- eus probleem. Belgische fokkers hebben hier veel gekocht en vaak voor goede prijzen. Maar als ze hun rammen niet voor aanvang van het dekseizoen hebben, dan hebben ze er weinig aan. Als fokkers kunnen we zeggen: gekocht is gekocht, dus betalen. Maar het zijn goede klanten en daar wil je op een goede manier mee omgaan. Er is veel geld mee gemoeid en alles staat nu op losse schroeven. Extra nadeel van de uitbraak van blauwtong is dat we erg ons best doen om de 21-dagen regeling er af te krijgen. Maar in zo'n besmetting zien de wetenschappers een nieuwe reden om de vervoers- beperking in stand te houden.' Wethouder Nico Kikkert met de Bronzen Texelaar, de prijs v gewonnen door Kees Kikkert. Rubriek 11, tweetallen ramlammeren: 1A.C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1B.P.G. Kooiman. Den Burg; 1C.K. Tjepkema, De Waal; 1D.C.A. Commandeur. Den Hoorn. 1E.PG. Kooiman, Den Burg; 1F.K Tjepkema. De Waal. Rubnek 12, tweetallen ramlammeren: 1A P.G. Kooiman. Den Burg; 1B.C. Kikken. Den Burg; 1C.G. Bakker, De Waal; 1D.C Kikken. Den Burg; 1E.fa. Veeger. Den Hoorn; 1F.J. Eelman. Oosterend; iG.fa. Veeger. Den Hoorn. Rubriek 13. tweetallen ramlammeren. 1A en kampioen: inzending van C. Kikken, Den Burg; 1B.N.B M van Heerwaarden, Den Burg, IC.J. Eelman, Oosterend; 1D.G. Bakker, De Waal; 1E.G. Bakker. De Waal, 1F.L.A.M. van Vliet, Den Burg Rubnek 14, drietallen ramlammeren: 1A.J. Kolk, Oudeschild; 1B.fa. J Mantje en Zn., Oudeschild; 1C.K. Tjepkema, De Waal. ID.J.W. Bakker, Den Burg; 1E.K. Tjepkema, De Waal; 1F.J.W. Bakker, Den Burg Rubriek 15, dnetallen ramlammeren: 1A en kampioen: inzending van CA. Comman deur, Den Hoorn; 1B.K. Tjepkema, De Waal, 1C.P.G. Kooiman, Den Burg, 1D.C.A. Com mandeur, Den Hoorn; 1E JW Bakker, Den Burg; 1FK Tjepkema, De Waal; 1G.PG. Kooi man, Den Burg. Rubriek 16. drietallen ramlammeren 1AC. Kikkert. Den Burg; iB.fa. Veeger. Den Hoorn; 1C.fa. Veeger, Den Hoorn; 1D.D. Kikkert. Den Hoorn; 1E.J. Eelman, Oosterend. Rubnek 17, drietallen ramlammeren: 1A.D. Kikkert, Den Hoorn; 1B.fa. Veeger, Den Hoorn; 1C.G Bakker, De Waal; 1D.D. Kikkert, Den Hoorn; 1E.J. Eelman. Oosterend; 1F.fa. Veeger, Den Hoorn. Rubriek 18, drietallen ramlammeren: 1A en reservekampioen' inzending van L.A.M. van Vliet uit Den Burg; 1B.D Kikkert, Den Hoorn; 1C.D. Kikkert, Den Hoorn; 1D.H.J.C. Bar horst, Oosterend, 1 E.J.C. Roeper, Oosterend; IF.J.C. Roeper, Oosterend. Rubriek 19, schaap en twee ooilammeren: lA.K.Tjepkema, De Waal; 1B.N BM van Heerwaarden, Den Burg; 1C.N.B.M. van Heerwaarden, Den Burg; 1D.P.G. Kooiman, Den Burg. Rubriek 20. schaap met twee ramlammeren. 1A en kampioen: eigenaar K. Tjepkema, De Waal: 1B.D Kikkert. Den Hoorn; 1C.H.J. Zoetelief, De Waal; 1D fa Veeger, Den Hoorn; IE.J.Eelman, Oosterend; 1F.L.A.M van Vliet. Den Burg Rubriek 21, schaap met twee ramlammeren: 1A.K. Tjpekema, De Waal. 1B.H.J. Zoetelief, De Waal, 1C.C. Kikkert, Den Burg; 1D.P.G. Kooiman, Den Burg. Rubriek 22, schaap met twee ramlammeren: 1A en reservekampioen: eigenaar G. Bakker, De Waal; 1B.D. Kikkert, Den Hoorn; 1C J. Eel man, Oosterend; 1 D.P.G. Kooiman, Den Burg; 1E.N.B.M. van Heerwaarden, Den Burg. Rubriek 23. schaap met ooi- en ramlam: 1A.J. Eelman, Oosterend: 1B.J. Eelman, Ooste rend; 1C.J. Eelman, Oosterend; 1D.H.JC Barhorst. Oosterend; 1E.fa. J. Mantje en Zn.. Oudeschild Rubriek 24, schaap met ooi- en ramlam IA.N.B.M. van Heerwaarden, Den Burg; IB.G. Bakker. De Waal; 1C.P.G. Kooiman, Den Burg, 1D.J. Eelman, Oosterend; 1EJ Eelman. Oosterend; 1F.D. Kikkert, Den Hoorn; IG.RG. Kooiman. Den Burg Rubriek 25, schaap met ooi- en ramlam: 1AK. Tjepkema, De Waal; 1B.K. Tjepkema. ir de beste eenjarige n Rubnek 26. schaap met drie lammeren: 1AJ. Eelman, Oosterend Rubriek 27, eenjarige ooi met ooilam: 1A.D Kikkert, Den Hoorn, 1B.RG. Kooiman, Den Burg; 1C.K Tjepkema. De Waal; 1D.H.J. Zoetelief, De Waal; 1E.K Tjepkema. De Waal, IF.D Kikkert. Den Hoorn. Rubriek 28. eenjarige ooi met ooilam- IA.LAM. van Vliet, Den Burg, 1B.J. Eelman, Oosterend; 1C.K Tjepkema, De Waal; iD.fa J.Mantje en Zn.. Oudeschild; 1E.H.J. Zoete lief, De Waal. Rubriek 29, eenjange ooi met ramlam: 1A en kampioen: eigenaar D. Kikkert. Den Hoorn; 18 en reservekampioen, eigenaar L.A.M. van Vliet, Den Burg. Rubriek 30, eenjarige ooi met twee lam meren: 1A.C.A. Commandeur, Den Hoorn; IB.P.G. Kooiman. Den Burg; 1C.CA. Com mandeur, Den Hoorn, 1D.D. Kikkert, Den Hoorn, 1E.D. Kikkert, Den Hoorn: 1F.D Kik kert. Den Hoorn Rubriek 31. dnetallen ooilammeren: 1A.N.B M. van Heerwaarden, Den Burg; 1B.C. Kik kert. Den Burg; 1C.K. Tjepkema, De Waal; 1D.LAM. van Vliet, Den Burg; 1E.H.J. Zoe telief. De Waal; 1FJW Bakker. Den Burg; IG.J W Bakker, Den Burg: 1H.R.J. Witte Den Burg Rubnek 32, viertallen ooilammeren; 1A en kampioen: inzending van C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1B.P.G Kooiman. Den Burg, IC.fa. J. Mantje en Zn., Oudeschild; 1D.K. Tjepkema, De Waal; 1E.J. Kolk, Oudeschild. Rubriek 33, viertallen ooilammeren: 1A en reservekampioen: inzending van C. Kikkert, Den Burg; 1B.J. Eelman, Oosterend; 1C.fa Veeger, Den Hoorn; 1 D.P.G. Kooiman, Den Burg; 1E.D. Kikkert, Den Hoorn. Rubriek 34, drietallen eenjange ooien 1A en reservekampioen: inzending van R, Bakker, Den Hoorn; 18,N.B.M. van Heerwaarden. Den Burg; 1C.R. Bakker. Den Hoorn. iD.fa. J. Mantje en Zn., Oudeschild; 1E.L.A.M. van Vliet. Den Burg. Rubriek 35, viertallen eenjarige ooien 1A en kampioen: inzending van C. Kikkert, Den Burg, 1B.C.A Commandeur, Den Hoorn, 1C.K. Tjepkema. De Waal; 1D.J. Eelman, Oosterend; 1E.P.G. Kooiman, Den Burg; 1FJ. Kolk. Oudeschild. Rubriek 36, dnetallen oudere fokooien: 1ACA Commandeur, Den Hoorn; IB.LAM van Vliet, Den Burg Rubriek 37, viertallen oudere fokooien: 1A en kampioen.' inzending van CA Comman deur, Den Hoorn; 1B en reservekampioen: inzending van C. Kikkert, Den Burg, 1C.K, Tjepkema, De Waal; 1D fa. J. Mantje en Zn., Oudeschild; 1E.J. Eelman. Oosterend. Oudere ooien kampioen 4030-3405, reserve kampioen 4030-3703. Eenjange ooien: kampioen 4030-3784. reser vekampioen 4030-38665 Tien beste ramlammeren- inzendingen van CA Commandeur. Den Hoorn (tweemaal): K Tjepkema. De Waal (tweemaal); N.B.M van Heerwaarden, Den Burg (tweemaal). D. Kik kert. Den Hoorn; C. Kikkert. Den Burg; L A.M. van Vliet. Den Burg Gerard Timmerman Het elftal van Victoria Obdam organiseerde het vierde elftal van teeft zaterdag op de velden aan voetbalclub Texel'94 dit toernooi, k Haffelderweg de Schapen Cup dat wordt gezien als de opening jewonnen. Voor de derde keer van het nieuwe voetbalseizoen. Het organiserende team moest genoegen nemen met het zilver. Zo de 'traditie' tijdens dit toernooi wil, wordt de aftrap verricht door een schaap van boerderij Hoog vliet. De acht deelnemende ploegen waren verdeeld over twee poules en moesten in wedstrijden van een half uur bepalen wie in de finale zou komen. Het resultaat van de thuis ploeg was goed genoeg voor een finaleplaats. Winnaar van de andere poule werd Victoria Obdam, dat uiteindelijk ook de finale zou win nen met 2-0, De winnaar van vorig jaar nog uitgebreid aan bod. toen jaar, het tweede elftal van WGA de dag in het teken van religieus uit Amsterdam, moest genoegen erfgoed stond.' Ondanks dat Texel Tijdens Open Monumentendag, zaterdag 9 september, worden in Cinema Texel - gevestigd in het monumentale pand van de Vergulde Kikker in de Graven straat - oude films vertoond over Texel, waaronder twee films van Harry de Graaf. Het thema van de monumentendag is 'feest' en de organisatie heeft veel moeite gedaan om dit jaar een ander pro gramma te bieden dan anders. 'We wilden dit jaar de aandacht vestigen op de kleinere monumen ten', vertelt Niek Welboren van het organiserend comité. 'Niet weer de kerk en de vuurtoren. Bovendien krijgen de vrijwilligers die ieder jaar in touw zijn, nu de mogelijkheid ook zelf eens een rondje te gaan, Bovendien kwamen de kerken vong nemen met een derde plaats. Het andere Texelse team, Oosterend 3, werd vijfde. Naast de Schapen Cup werd er ook gestreden om de Stropdas Bokaal, als alternatief voor penalty's schie ten. Vijf spelers van elke ploeg mochten proberen om de stropdas die in het midden van het doel aan de lat hing, te raken. WGA 2 legde de bal driemaal op de stropdas en won. Coen Bakker van PZC werd uitgeroepen tot beste speler. Team genoot Delano Vorswijk werd tot beste keeper verkozen. niet altijd even goed aansluit bij het landelijke thema, is de organisatie er in geslaagd een bijzonder pro gramma samen te stellen. Open Monumentendag wordt om 10.00 uur door burgemeester Geldorp geopend in Het Schoutenhuys op de Vismarkt, een van de oudste ste nen gebouwen op het eiland. Daar bestaat tevens de mogelijkheid het kamerscherm uit Brakenstein te bezichtigen, dat sinds jaar en dag in het Lindeboomcomplex staat, en de kelders van De Lindeboom. Aanslui tend aan de opening verzorgt Gelein Jansen enkele rondleidingen door Den Burg. Bijzonder is dat dit jaar enkele woonhuizen ter bezichtiging zijn opengesteld. Bezoekers kunnen groepsgewijs binnen in het pand aan de Zwaanstraat 10. een van de oudste panden van Den Burg. Ook Sonnevanck aan de Waalderstraat is voor publiek geopend. Buiten Den Burg kunnen bezoekers terecht bij De Waddel aan Westergeest, waar schapenboer Piet Bakker en zijn vrouw tekst en uitleg geven en zelf gemaakte boerenjongens schenken. Ook de pas gerestaureerde boerde- nj Hunsingo - een rijksmonument - aan de Postweg is te bezoeken. In de Eiland Galerij, de voormalige gemeenteschool in Zuid-Eierland, verzorgt Jan Beijert met zijn zang groep Beaufort 5 kleine optredens, waarbij het publiek wordt uitgeno digd mee te zingen uit de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee. Bij De Cocksdorp is het gemaal te bezichtigen. Jan Hottentot vertelt over kokkel- en palingvissenj. In de bij de monumentendag beho rende brochure worden rondleidin gen beschreven door Den Hoorn en Oosterend. In Oosterend zijn boven dien de kelders van de slijterij en de voormalige schilderswerkplaats aan de Peperstraat te bezichtigen. In verband met Texel Culinair, dat op dezelfde dag plaatsvindt, laat De Koog dit jaar verstek gaan bij open monumentendag. In De Waal, waar het vijftigjarig bestaan van het dorps huis wordt gevierd, wordt wel een rondleiding door het dorp gegeven. Ook het Agrarisch en Wagenmuse um is geopend. Ter gelegenheid van monumentendag betalen volwas senen zaterdag een kinderprijsje en hebben kinderen gratis toegang. In het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild worden de hele dag demonstraties gegeven. Open Monumentendag duurt tot 16.00 uur, al sluiten sommige monu menten eerder hun deuren. De film voorstelling in de bioscoop duurt tot 17.00 uur. Het volledige programma staat afgedrukt in de brochure, die bij alle deelnemende monumenten te verknjgen is. Boerderij Hunsingo in Eieriand, onlangs voorzien v, Monumentendag van binnen worden bekeken.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7