Eind beperking aantal ligplaatsen in aantocht Bejaarde bekent ontucht met zwakbegaafde jongen Zevende reünie ULO-eindexamenklas TEXELSE J COURANT Harry's groeibriljant weekje op vakantie met Zonnebloem Waddengebied werkt aan nieuwe convenant Geld Raboton voor instrumenten DEK RtiVOOR Een hele hechte club, die naar eigen zeggen niet raakt 'uitgeouwehoerd'. Dat is de eindexamenklas van de ULO van 1956. De oud-leerlingen kwamen zaterdag bijeen voor de zevende reünie sinds de 28 leerlin gen de school na het behalen van Prijzen voor Luckys Gold Piece Luckys Gold Piece, de buckskin/ overo-painthengst van de Eagles Ranch, behaalde zondag een derde plaats in de amateur all-aged halter klasse en een tweede plaats in de open all-aged halterklasse. Trainers waren respectievelijk Danielle Kac- zor en Hilda van Leeuwen. De paar den waren tijdens deze wedstrijd heel onrustig, en het was moeilijk ze netjes naast elkaar te krijgen. De volgende show is het Neder lands kampioenschap voor Ameri can painthorses op 21 september in Mariënheem. hun diploma verlieten. En het werd weer een feest. De organisatoren Ger de Jong, Kees Vlaming en Mar tin de Wolf hadden als locatie cam ping De Robbenjager gekozen. Daar werden naar hartelust herinneringen opgehaald en was er natuurlijk tijd ingeruimd voor 'het fotomoment', waarop de klas werd vereeuwigd. Voor het eerst sinds de reünies VERVOLG VAN PAGINA 1 Schutter De schutter heeft een uit twaalf bladzijden bestaand strafblad, dat vol staat met geweldsdelicten, al dan niet gepleegd onder invloed van alcohol. Ook verwees de rechtbank naar het psychiatrisch rapport, dat uiterst kort was, omdat de man de gedragsdeskundige na vijf minuten had weggestuurd. Voor de psychia ter was het al snel duidelijk, ook na het bestuderen van oude rapporten, dat de man één of meerdere per- worden gehouden, waren alle 24 nog levende klasgenoten aanwezig. Vier leerlingen, Henk ter Steege, Wilke Wassenaar, Piet Quartel en Piet Smit, zijn niet meer in leven. De klas bracht een bezoek aan Maar ten Boon en genoot van een diner buffet. De volgende reünie is alweer gepland. Die staat voor september 2008 op de planning. Texelfonds soonlijkheidsstoornissen heeft. Volgens de rechtbank is het bijzon der zorgwekkend dat hij geen inzicht heeft en wil geven in zijn persoon lijkheidsstoornissen. De rechtbank heeft geen verplicht reclasserings- contact opgelegd als bijzondere voorwaarde voor de zes maanden voorwaardelijke celstraf, omdat de man niet gemotiveerd is. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2006 Schadevergoeding en voorwaardelijke celstraf geëist Overheden in het Waddengebied zetten momenteel alles op alles om voor begin oktober een conve nant over veiligheid in jachthavens klaar te hebben. Ze hopen op die manier de grens van maximaal 4600 ligplaatsen langs de Wadden zee van tafel te krijgen. De grens aan het aantal ligplaatsen was één van de gespreksonderwer pen van het rondetafelgesprek dat Tweede-Kamerleden maandag in Harlingen met vertegenwoordigers uit het Waddengebied hadden. Het maximum van 4600 staat in de nieu we PKB Waddenzee, maar vanuit zowel lokale als provinciale overhe den en besturen van jachthavens is daar veel verzet tegen. Door afspraken vast te leggen over veiligheid, kwaliteit en milieu in en om de jachthavens, hopen de overheden tegemoet te kunnen komen aan een belofte van minister Dekker van Volk huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Zij is bereid de grens van 4600 los te laten, als de Waddenei landen, Waddenzeegemeenten, de Waddenprovincies en enkele minis teries onderling goede afspraken maken om dc recreatievaart geen schade aan de Waddenzee te laten berokkenen. 'We willen dat conve nant uiterlijk 2 oktober klaar heb ben, zodat we het op tijd aan de Tweede Kamer kunnen aanbieden', aldus burgemeester Joke Geldorp die namens de Waddeneilanden bij het rondetafelgesprek was. Kamerle den vergaderen maandag 9 oktober over de inhoud van de Planologische Kernbeslissing. Diverse parlementa riërs hebben inmiddels een voorkeur k" lijtentwintig Texelse ouderen brachten met vrijwilligers van De Zonnebloem een weekje door in Wehe-Den Hoorn hij deed, gezien het grote leeftijdsver schil. 'Ik nam me voor het niet meer te doen, maar ik deed het toch. De seksuele drang was toch aanwezig. Een normaal mens weet dat het niet hoort. Hij is veel te jong.' Volgens de verdachte heeft het slachtoffer nooit gezegd dat hij het niet wilde. Uit de verklaring van de jongen, die zelf niet in de rechtszaal aanwezig was, blijkt dat hij wel degelijk had aangegeven het niet meer te willen. 'Dat was moeilijk, want opa luisterde niet. Of hij deed alsof hij het niet begreep of het ging het ene oor in en het andere weer uit. Opa ging steeds meer de homokant op en dat wilde ik niet.' Na zes jaar hield het slachtoffer het met meer vol en klapte hij uit de school. Volgens zijn mentor was dat een moeilijke beslissing voor hem. 'Hij vond het erg om de afspraak die hij met de verdachte had te schenden. Bovendien wist hij wat het zou betekenen voor zijn familie als dit naar buiten kwam. Volgens het psychologisch rapport valt de schade voor de jongen mogelijk mee, doordat er direct adequaat op zijn verklaring is gereageerd. De officier van justitie hield geen spaan heel van de verklaring van de gedachte en hechtte weinig waarde aan het rapport van de psycholoog. Zij vond de ten laste gelegde feiten onomstotelijk bewezen. 'U wist don ders goed waar u mee bezig was. U heeft die jongen zodanig bespeeld dat hij precies deed wat u wilde. Het is een stiekeme, nare en misselijke manier om zo'n gehandicapte jon gen te laten doen waar u zin in had.' Niettemin stond de officier voor een dilemma. 'Dat u straf moet krijgen, staat voor mij als een paal boven water. Maar in de gevangenis heeft u geen leven en met een demente rende vrouw thuis is een taakstraf ook geen optie.' En dus besloot de officier een forse schadevergoeding te eisen. '€7.500,- is een hoop geld, maar ik kan niet anders.' De advocaat van de verdachte betreurde dat zijn cliënt blokkeerde in de rechtszaal. 'Hij heeft zich heel defensief opgesteld en dat is jammer, want zo is het naar de ouders toe niet duidelijk dat mijn cliënt spijt heeft.' Hij vond schadevergoeding óp zijn plaats, maar hield vast aan het eer der geëiste bedrag van €3.000.-. In een laatste reactie liet de verdachte weten het geclaimde bedrag erg hoog te vinden. De uitspraak volgt over twee weken, op woensdag 20 september. Nóg groter... 1,60jegen een 87-jarige inwoner van j 30 Oen Burg is woensdag voor de r~jl meervoudige strafkamer van de rechtbank in Alkmaar een voor in I i/aardelijke celstraf geëist van één par, met een proeftijd van drie jaar, =neen schadevergoeding voor het slachtoffer van €7.500,-. De ver dachte bekende zich in de periode O) april 1999 tot september vorig par schuldig te hebben gemaakt jan seksueel misbruik van een verstandelijk gehandicapte jongen. I Hoewel de man, die de jongen als j jjn kleinzoon beschouwde, spijt betuigde, klonk zijn berouw in de rechtszaal niet overtuigend. Spijt had hij ervan. Slapeloze nach- snen achteraf het besef dat het niet 'door de beugel kon wat hij met de engen had gedaan. In zijn verklaring tide politie had de man laten weten bathij blij was dat het is uitgekomen sndat de aangifte tegen hem terecht ias. Woensdag verklaarde hij echter fet jammer te vinden' dat de politie jsingeschakeld. 'Ik weet wel dat er strafbare feiten zijn gepleegd, maar iït is jammer dat we zo met ruzie lielkaar moeten gaan', zo liet hij de Korzitter van de rechtbank weten. {Ie meeste seksuele handelingen tekende hij, doch die zouden niet zo 'aak hebben plaatsgevonden als het slachtoffer had verklaard. Het gezin van het slachtoffer onder leid nauwe banden met de dader ai zijn vrouw. De jongen, die een jcht verstandelijke handicap heeft -aar (inmiddels) wel onder bege- fetfng zelfstandig woont, kwam er sgelmatig op bezoek. Hij maaide er Ét gras waarna er werd gedoucht ret 'opa'. Volgens het slachtoffer het toen hij 16 jaar was niet neer bij douchen alleen, maar moest lij ook seksuele handelingen ver- Üchten bij de verdachte, die op zijn teurt ook het slachtoffer betastte. gebeurde niet alleen onder de touche, maar ook in de slaapkamer een tent in de tuin. De 87-jarige nan vertelde de jongen over de sek- Lele problemen die hij in zijn huwe- k ondervond en drukte hem op het ért er met niemand over te praten. jaar lang hield het slachtoffer 2 vol. Toen trad hij naar buiten en pielde zijn relaas aan zijn mentor, Kamp aangifte volgde. Volgens het ■sport van de zorgcoördinator is de reen zeer gezagsgetrouw en heeft lij een blind vertrouwen in zijn vader inin 'opa'. Daardoor was hij gemak lik te manipuleren. Ook volgens fel rapport van een psycholoog heb ben die loyaliteitsgevoelens tot het ffibruik geleid. Jaarlijks maakt deze krant melding van de telkens grotere pompoenen die Harry Bakker in zijn 'tropische' tuin aan de Diek in Den Hoorn weet te kweken. Ook deze keer is sprake van een record. Bak ker oogstte dinsdag een pompoen met een doorsnede van een meter en een gewicht van 165 kilo. Vol gens hem had de vrucht nog gro ter kunnen worden, maar de groei kwam voortijdig tot stilstand als gevolg van een rottingsproces dat samenhangt met het natte weer in augustus. De voorspoedige groei is te danken aan de beschutte tuin op het zuiden, vruchtbare paarden- compost en dagelijkse verzorging waarbij slechts één vrucht in stand werd gelaten en alle andere werden verwijderd. IFo<o Harry Oa Graal) fe verdachte moest op veel vragen «i de rechter het antwoord schuldig ttjven. 'Daar heb ik geen antwoord p', was op diverse beschuldigingen pit reactie. Toen de rechter vroeg hij daarmee precies bedoelde, E de man aan het niet meer te Wen of het zich niet meer precies te tonneren. Wel was hij er zeker van at het misbruik pas was begonnen de jongen 18 was en dat het 'Wider vaak is gebeurd dan uit (zijn s§en) verklaringen naar voren kwam. Ook wist hij niet meer of hij de jongen opgedragen er met niemand wer te praten. 'Dat zou ik gezegd tonen hebben, maar dat heb ik oet', verklaarde hij nogal cryptisch Ei de rechter. Op de vraag of hij dat het slachtoffer gehandicapt «s, antwoordde hij: 'Ja, maar ik heb vol gemerkt dat hij zwaar gehandi- Et was.' Wel geeft hij toe geweten Snebben dat het niet goed was wat een plaatselijke regenbui sen, klompen en mosterd werd met bingo, muziek en zang. Ook zo'n vijfentwintig Texelse gedemonstreerd. Per bus werd een verzorgden de meegereisde vrijwilli- een bijzonder plezierige tocht door Drenthe gemaakt, die gers van De Zonnebloem een bonte in Wehe-Den Hoorn, werd afgesloten met een bezoek avond. Tijdens de terugreis wer- werd een bezoek gebracht aan aan het Noorder Dierenpark in den nog enkele Groningse dorpjes waar het maken van kaar- Emmen. De avonden werden gevuld bezocht. uitgesproken voor het loslaten van de maximumcapaciteit. Besluiten zijn echter nog niet genomen. Jachthavens langs de Waddenzee hebben door de grens nauwelijks mogelijkheden uit te breiden, terwijl daar wel behoefte aan is. Momenteel zijn er volgens Geldorp 4377 ligplaat sen in het Waddengebied, waarvan 2000 in het zoute water en de rest in zoet water achter sluizen. Met name bij Vlieland, Ameland en Schiermon nikoog moeten door een tekort aan ligplaatsen geregeld schepen bui tengaats blijven liggen waardoor de veiligheid in het geding komt. Gel dorp: 'Bij Vlieland liggen soms vijftig tot zestig schepen buiten de haven. Je moet er met aan denken wat de gevolgen zijn als daar plotseling een zomerstorm opsteekt.' Jook Nauta, voorzitter van de Stichting Jachtha vens Waddeneilanden (het overkoe pelend orgaan van de passantenha vens op de eilanden) is blij met de komst van het convenant. 'Het moet de excessen op. het wad tegengaan, maar het is maar een kleine categorie bij wie zich die voordoen. Het over grote deel van de pleziervaart veroor zaakt geen schade. Het begint ook duidelijk te worden dat handhaving van de 4600 ligplaatsen juist tegen gesteld werkt, omdat je mensen dan verplicht 's nachts met hun boot op het wad te blijven liggen.' Volgens Nauta betekent het loslaten van de grens niet automatisch dat de jachthavens volop aan het uitbreiden slaan. 'Dan moet je eerst aan de Vogel- en Habitatnchtlijnen voldoen om de natuurwaarden te respecteren en dat is al heel wat.' Voor de Wad denhaven in Oudeschild is uitbreiding volgens hem op het moment niet nodig. 'Maar het is prettig als je weet dat de mogelijkheden er wel zijn.' In een notitie van het Eilander College werd vorig jaar al eens de mogelijk heid geopperd in de toekomst een deel van de werkhaven in Oudeschild voor passanten in te richten als de vissenj blijft afnemen. Fanfare DEK in Den Hoorn heeft €2.500,- van de Raboton gekre gen voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Voorzitter Jan van der Vis van de Rabotoncommis- sie overhandigde dinsdagavond tijdens een repetitieavond een cheque aan dirigent Ed de Boer en voorzitter Herman Bakker. DEK heeft nieuwe instrumenten nodig, omdat er de afgelopen tijd zo'n vijftien nieuwe leden bij zijn gekomen. De aanwas is het gevolg van de open dagen waar Michiel Drijver uit Den Hoorn vorig jaar mee startte. Mensen die geen instrument bespelen, kunnen daar tijdens die dagen mee oefenen. Door de aan was is het ledental van DEK gegroeid naar ongeveer vijftig Hoornders. Volgens Bakker is het de bedoe ling dit jaar tienduizend euro te investeren in nieuwe instrumenten. Met het bakken van poffertjes op de Hoornder Donderdagen werd afgelopen zomer al zeshonderd euro opgehaald, het beheer van de consumptietent op de Landbouw- dag bracht de vereniging ongeveer duizend euro op. De Rabotoncom- missie had het geld dinsdagavond aanvankelijk willen overhandigen in aanwezigheid van het opleidingsor kest met de nieuwe leden, maar dat bleek nog geen repetitie te hebben. De Rabotoncommissie schonk dinsdagmiddag twintig fietsen aan De Meerpaal in Den Helder, een school voor zeer moeilijk lerende kinderen waar ook Texelse kinderen op zitten. De fietsen werden gele verd door fietsenhandelaar Erwin van der Linde uit De Cocksdorp. Geld uit de Raboton, die in 2001 door Rabobank Texel in het leven werd geroepen, wordt sinds dit jaar ook aan de overkant geschonken. Van de €75 000,- die de bank sinds dit jaar jaarlijks in het winstuitke ringsfonds stort, is volgens Van der Vis ongeveer de helft uitgekeerd. Begin november komen de leden van de Rabotoncommissie bijeen om zich over aanvragen voor 2006 te buigen. Jan van der Vis overhandigt Herman Bakker symbolisch het geld van de Raboton onder toeziend oog van Ed de Boer en Rabotonbestuurslid Dirk Haker. <Foto Jwn van Hmm)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5