F Aantal schelpdieren in Waddenzee daalt Cjrocn r£wartsjexels in het hart HEMA Brochure voor PKB-behandeling Bedrijfsleven pleit voor belangen Waddenzee TEXEL CULINAIR Plan Rob Maas voor woningbouw in Oosterend Badmeester ziek door probleem gezondheid Dreadlocks vormen tapijt op strand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12110 DINSDAG 19 SEPTEMBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag De Kamer van Koophandel, werk nemers- en werkgeversorganisa- en havenorganisaties in de Kop van Noord-Holland en het Texels Verbond van Ondernemers hebben de krachten gebundeld cm economische belangen van de Waddenzee bij de Tweede Kamer ader de aandacht te brengen. De organisaties hebben met het oog tp de naderende behandeling van :e Planologische Kernbeslissing Waddenzee een brochure (Belan- ;en in Balans) opgesteld waarin s gezamenlijk wensen, ideeën en standpunten verwoorden. 'We vra- gen bestuurders dringend de wen sen ter harte te nemen en als lei- te gebruiken bij de definitieve ^sluitvorming rond de PKB', aldus lowzitter Frits Conyn van de Kamer .ai Koophandel Noordwest-Hol- feid. De organisaties vinden dat de •aiwe PKB meer economische ont- wtelingen mogelijk moeten maken én nu in de conceptplannen het 5-val is. Conyn schrijft dat er geen 2ans is tussen natuurbescherming ji duurzame economische ontwik- ëngen. Ce verplaatsing van de TESO-haven «Den Helder speelt een belangrijke ui in de brochure. De organisaties öllen onomwonden dat de veer- faven naar het noordoosten van de jarinestad moet kunnen verhuizen. Etei Helder profiteert daarvan door- 2 een eind komt aan de verkeers- rJrte en de offshore-industrie krijgt ■eer mogelijkheden voor uitbrei de. Er wordt gerefereerd aan een :oek van TNO waaruit blijkt dat ewaarts of landinwaarts uitbreiden sn noemenswaardige verschillen «levert. 'Verstoring van het plaat ste milieu kan geen argument ijn om af te zien van zeewaartse itbreiding.' Dat wordt in de con- ceptplannen nu nog niet toegestaan, )r verplaatsing naar het cordoosten vooralsnog geen haal de kaart is. Den Helder -krijgt vol- Kisde brochure meer schone lucht centrum als het verkeer naar aantal schelpdieren in de Wdenzee neemt de komende «n verder af. Die verwachting teat in de Natuurbalans 2006 van 'et Milieu- en Natuurplanbureau Bilthoven. Dat is een jaarlijkse spportage over natuurontwikke- I e afname staat in contrast met eer- *a verwachtingen dat beëindiging - de mechanische kokkelvisserij oeperking van de garnalen- en csselvisserij tot een toename zou De opmars van de Japanse kter, het vaker voorkomen van r«fne winters en een afname van toeveelheid stikstoffen en fosfa ten de Waddenzee leiden ertoe dat aantal schelpdieren de komende ten toch verder afneemt. de daling van de hoeveel- M nitraten en fosfaten hebben tapbieren minder voedsel tot hun ^schikking. De warmere winters ^®öen een negatief effect op de planting en de Japanse oester ^ngt de traditionelere schelpdie- Z-lT/cW 3/tLÏM tt'JN SOE-P ren. Er is volgens het rapport spra ke van een 'massale verspreiding' van de exoot. De gedachte dat de Japanse oester zich 'in Nederlandse wateren niet zou voortplanten' wordt als een vergissing bestempeld. De oesters kunnen inmiddels tot dertig centimeter groot worden, waardoor ze zowel voor mens als dier niet meer te consumeren zijn. Doordat jonge oesters zich nestelen op afge storven exemplaren ontstaan er vol gens het rapport ook al riffen. Een paar maanden geleden nog toog een groep Oosterenders naar het strand bij Nieuweschild om Japanse oesters te ruimen. Kinderen konden anders niet meer normaal de zee in. De draagkracht van de Waddenzee voor grote populaties schelpdier- etende vogels is volgens het rapport kleiner geworden ten opzichte van 1990. Dat heeft geleid tot een afna me van onder meer scholeksters en eidereenden. De vermindering van fosfaten en nitraten en de mechani sche kokkelvisserij worden als oor zaken genoemd. Het aantal worme- tende vogels in het Waddengebied is sinds 1990 toegenomen. Daarvoor wordt de kokkelvisserij eveneens als oorzaak genoemd. Doordat er schelpdieren werden opgevist, bleef er automatisch meer voedsel voor wormen over. Het omwoelen van de wadbodem schepte eveneens een behaaglijk klimaat voor wormen. Met de zeehond gaat het volgens het Milieu- en Natuurplanbureau goed. De gewone zeehond is sterk teruggekomen van de epidemie die in 2002 ongeveer de helft van de zeehondenpopulatie het leven kost te. De grijze zeehond, die niet bevat telijk was voor het virus, neemt flink toe. Een deel van die zeehonden trekt uit andere gebieden naar de Waddenzee toe. Over de visstand in de Waddenzee is volgens het rap port weinig bekend, behalve dat het aantal grote schollen in het Marsdiep afneemt. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Texel buiten de stad wordt omgeleid. Er wordt gepleit voor het loslaten van de grens van maximaal 4600 ligplaatsen voor de recreatievaart in de Waddenzee. Ook een verbod op uitbreiding van jachthavens moet worden losgelaten. Overheden in het Waddengebied werken momenteel al aan een convenant dat uiterlijk begin oktober klaar moet zijn, zodat de grens aan de ligplaatsen door de Tweede Kamer van tafel kan wor den gehaald. De offshore vraagt om behoud van de parkeermogelijkheid voor boorplatforms in het Gat van de Stier ten zuidoosten van Texel. Dat staat in de nieuwe PKB ook op de tocht. De garnalenvisserij moet meer kan sen krijgen zich duurzaam te ont wikkelen. In de nieuwe PKB wordt geschermd met beperkingen. De mogelijkheden voor de ontwikke ling van duurzame energie zouden eveneens moeten worden verruimd. De nieuwe PKB zou onder meer de bouw van getijdecentrales in de zeegaten tussen de eilanden moeten toestaan. De organisaties vragen om een inperking van de zogeheten externe werking van het rijksbeleid. Hoe wel het in principe alleen om het ruimtelijke beleid van de Waddenzee gaat, moeten de kustgebieden en de eilanden ook aan land rekening houden met de PKB. Zo mogen er bijvoorbeeld geen windmolens langs de Waddenzee staan. Volgens LTO beginnen boeren de gevolgen van de nieuwe PKB ook al te merken. 'Uit voorzorg worden in sommige gemeenten bepaalde activiteiten als draineren en machinaal bewerken van het land al als vergunningsplich- tige handeling beschouwd. Agrari ërs worden verplicht onafhankelijk onderzoek te laten doen naar de gevolgen van die activiteiten voor de kwaliteit van het ecosysteem van de Waddenzee. Dat is een onwenselijke situatie die belemmerend werkt voor de agrarische sector.' De PKB wordt maandag 9 oktober in Den Haag behandeld. Rob Maas voor de panden in de Peperstraat die bij zijn voorstel betrokken zijn. 'Dit is een unieke kans om het cen trum van Oosterend op te knap pen, zoveel grond bij elkaar', zegt Rob Maas uit Oosterend. Volgens de slager kan de Stichting Wonen Texel met de aankoop van een paar panden in de Peperstraat ruimte scheppen voor de bouw van dertien tot veertien nieuwe woningen. Volgens de SWT wordt dat te duur. Maas stelde de SWT in 2004 voor om zijn slagerij, het naastgelegen woonhuis en het huis van de buren op te kopen. Dat deed hij nadat de plannen voor een dorpssteunpunt in de voormalige gereformeerde kerk bekend waren geworden. 'Daarmee komt een perceel van ongeveer 900 vierkante meter vrij. Ons woonhuis en de slagerij zijn in principe met te koop, ik hoef met van het pand af. Maar als ze wat knaps willen maken in Oosterend zijn we daar niet op tegen. Het gaat om het opknappen van het dorp. Dat willen we niet in de weg staan. Er zijn mogelijkheden genoeg om het huis en de slagerij te verplaatsen.' Het idee van Maas is woningbouw in dezelfde stijl te creëren als de huizen die op de plek staan waar eerder bakkerij Het Gouden Boltje was. Drie 2-onder-1-kap woningen aan de Peperstraat, vier woningen in de kerk en drie tot vier aan de achterzijde van de huidige bebou wing. De kerk blijft ongeroerd in de plannen: 'Het ligt gevoelig om de kerk te slopen en dat hoeft natuur lijk ook niet. Er kunnen nu nog twee woningen op de begane grond bij. Zoveel woningen komen nooit meer terug als de kerk plat gaat.' Deze plannen bieden de mogelijk heid tot veel meer en ook popu lairdere woningen, volgens Maas. De woningen die de SWT nu vóór de kerk wil plaatsen, zijn volgens Maas geen succes. 'Er zit geen tuin bij, je komt uit in een steeg en twee huizen kijken uit op een blinde muur. De woningen zijn er gewoon tussen gepast.' Wel moet hij toegeven dat de SWT gekozen heeft voor een mooie gevel: 'De gevel past wel in het dorp.' In Maas' plan zouden de huizen er uit zien als één geheel. De SWT toonde weinig interesse: 'De plan nen zijn voorgelegd aan de SWT en daarop is een makelaar van de woningbouw langs geweest Dat leidde niet tot een concreet bod. Er zijn mogelijkheden zat, maar ze hik ken tegen de koopprijs aan.' SWT-directeur Van Andel zegt de plannen serieus bekeken te hebben: 'We hebben het overwogen en er zijn meerdere gesprekken geweest met onze makelaar en architecten.'Om financiële redenen is het plan van de hand gewezen: 'Er was financi eel een veel te groot gat, dan spreek je over tonnen.' Toenmalig wethou der Nel Eelman gaf volgens Maas aan dat het een goed idee was. 'Ze zei dat ik zelf met plannen moest komen, maar die tijd heb ik niet.' Bezwaarprocedures Blij met de woningen in de kerk is de familie Maas niet. Bezwaarpro cedures van hun kant waren het gevolg. Het echtpaar vreesde voor klachten over hun slagerij, inkijk in de tuin door de hoge ramen en daardoor aantasting van hun pri vacy. De familie Maas wilde aan vankelijk helemaal niet tegen de plannen procederen. 'Als ze eerder waren gekomen om te overleggen hadden we niet eens bezwaar hoe ven maken Dit kost veel tijd en geld.' Het echtpaar staat alleen in de procedures. Buren die mee pro cedeerden of zich inspannen voor de plannen van Maas zijn er niet: 'Ze hebben zoiets van het komt er toch wel.' Nu het dorpsteunpunt niet in de kerk komt, maar in dorpshuis De Bijenkorf blijft, ziet Maas weer meer kans voor zijn plannen. Er zijn nog mogelijkheden voor verder overleg, maar de familie Maas wil al begin nen met het opknappen en vergro ten van hun woonhuis en slagerij. Daarvoor hebben ze een principe verzoek bij de gemeente liggen, die het in behandeling heeft. 'Maar als ik aanpas, ga ik niet meer weg. Het is dan zonde van het geld om er bij voorbeeld een kap op te zetten.' Ondanks dat Maas met het princi peverzoek zijn eigen plan gaat trek ken, is de deur voor de SWT niet gesloten. 'Ik wil de SWT best nog eens ontvangen, met ze om tafel is geen probleem. Maar dan moeten ze zelf maar contact opnemen. Ik blijf niet roepen.' Weblog scholieren De Texelse Courant is een weblog (een digitaal dagboek met tekst, beeld en geluid) gestart waarop Texelse scholieren hun belevenissen kwijt kunnen. Pagina 2 Haven te diep Aannemer De Vries en Van de Wiel heeft vnjdag zand in de haven van Oudeschild gestort. De noorderhaven was op een paar plaatsen dieper geworden dan toegestaan. Pagina 3 a Schip gestrand Reddingboot Francine Kroesen heeft gistermiddag assistentie verleend aan een stalen platbodem. De Zeevang was tegen 17.00 uur door motorpech gestrand op de Vlakte van Kercken, ten noordoosten van Texel. Pagina 5 Lionsveiling Bij de schuur aan de Vlamkast in Oudeschild werden vrijdag en zater dag ruim vijfhonderd bijzonder fraaie kavels ingebracht voor de deze week te houden Lionsveiling. De laatste jaren is een duidelijke verschuiving waar te nemen naar kunst en curi osa. Blok van der Velden en Harry Tielemans zijn met mooie werken vertegenwoordigd. Opvallend is de hoeveelheid ingebrachte meubels en een fraaie collectie wandklokken. Ook komt er een aandeel van De Krim onder de hamer. De kavels zijn te bezichtigen via www.lionstexel.nl. Onder invloed Een 43-jarige automobilist uit Den Burg moest in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn rijbewijs inleveren nadat hij op de Staart bij De Waal was betrapt op rijden onder invloed. Hij blies 695 ug/l. waar 220 ug/1 nog net is toegestaan. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie op diverse locaties alcoholcontroles. In totaal moes ten vijftien bestuurders zich aan de blaastest onderwerpen. Geen van hen had teveel gedronken. Schouwburgreizen Bij culturele organisatie Windkracht 7 zijn de bestelde kaarten voor de voorstellingen in schouwburg De Kampanje binnengekomen. Dit jaar werden voor maar vier voorstel lm» gen meer dan 75 kaarten besteld. Extra boten varen na afloop van de voorstellingen van Bert Visscher, Grease, Van Muiswinkel en Van Vleuten en het Groot Niet Te Vermij den. De kaarten kunnen woensdag van 15.00 tot 16.00 en van 19.00 tot 20.00 uur worden opgehaald in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Tevens zijn er kaarten beschikbaar voor de middagvoor stellingen Knuffelbos, Pluk en Kus. Studentencorps in opspraak geraakt Het Texelse strand ligt sinds vorige week bezaaid met harige, op scha penwol lijkende plukken. Het mate riaal vormt proppen en strengen die aan dreadlocks doen denken. Velen menen dat het een soort zeewier is, maar volgens deskundigen van Ecomare gaat het hier om kolonie- vormende poliepen, kleine diertjes dus. Het organisme luistert naar de naam Lange zeedraad (Obelia dichotoma). De kolonies zien eruit als sterk vertakte hoornachtige dra den, die tot 50 meter lang kunnen worden. Aan het eind van de draden zitten tentakeltjes die met het blote oog niet of nauwelijks te zien zijn. Met deze tentakeltjes vangen de poliepen plankton. De zeedraad zit vastgehecht op stenen, schelpen en andere harde voorwerpen vanaf de laagwaterlijn tot ongeveer hon derd meter diepte. De kolonie vormt kwalletjes die 's zomers massaal loslaten. Als ze ongeveer een centi meter groot zijn, vormen de kwalle tjes eitjes waaruit nieuwe poliepen- kolonies voortkomen. De zeedraden komen in Noord- en Waddenzee algemeen voor en spoelen aan als ze zijn losgeraakt en afsterven Momenteel gebeurt dat op uitzon derlijk grote schaal, zodat het strand bij de hoogwaterlijn hier en daar met een bijna gesloten tapijt is bedekt. (Foto Harry to Graaf) De badmeesters van het Ut- rechtsch Studenten Corps (USC) zijn in verlegenheid gebracht door publicaties over een bad meester die vorige maand tijdens zijn verblijf op Texel door ernstig drankmisbruik in een coma zou zijn geraakt. De badmeester blijkt niet door alcoholgebruik maar door gezondheidsproblemen in het ziekenhuis te zijn beland. De Telegraaf publiceerde zondag op de voorpagina een verhaal over de vermeende misstanden van de Utrechtse studenten. Volgens de krant zou de student zoveel alcohol zijn gevoerd dat hij met een trauma helikopter moest worden opgehaald en drie weken lang kunstmatig in een coma zou zijn gehouden. Het USC bevestigde gisteren dat één van de badmeesters zondag 13 augustus onwel is geworden. Vol gens een verklaring van het corps voelde de badmeester, die het strand bij paal 9 bewaakte, zich ech ter al een paar dagen zwak. 'Onder begeleiding is hij met de veerboot naar Den Helder gegaan waar hij het ziekenhuis heeft bezocht. Daar werd geconstateerd dat het ernst was, waarna hij per ambulance naar het Universitair Medisch Centrum Utrecht is gevoerd.' De badmeester, die een alvleesklierontsteking had, lag drie weken op de intensive care. Volgens het corps heeft hij geen moment in een coma gelegen. De precieze oorzaak van zijn pro blemen zijn nog niet achterhaald Lees verder op pagina 5 TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1