I "M) wsi* TEXELSE J COURANT Contract gemeente en RAB getekend Snijden in bruinvis voor onderzoek PHQROS KErmtf insriTüur KOM ERfifiNl I Boek Marianne Witte in het Koreaans vertaald VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2006 j/xmeester Joke Geldorp toost samen met Jan Jacob Rab, wethouder Peter Bakker, Paul Krijgers, wethouder Nico Kikkert en houder Marian Merkelbach op de zojuist getekende samenwerking tussen RAB en de gemeente. ifoio Jeroen van Httunv Verhandelingen voeren, uitwer- van tekeningen en het blijven formeren van omwonenden. I Bat staat de komende maanden I gog op het programma van RAB iV. nordat de eerste schop voor het nauwe centrum van Oudeschild fegrond in kan. ïsdagavond werd een belangrijke fep genomen. Wethouder Peter lakker. Jan Jacob Rab en Paul Krü- psvan RAB tekenden een samen- ekingsovereenkomst tussen RAB de gemeente. De overeenkomst Bd door alle partijen behalve de '•O gesteund, e iberalen konden zich wel vin ei in de plannen, maar stern- lei tegen omdat RAB geen bank- xantie hoeft te overleggen voor Irag van €850.000,- dat de ffneente inbrengt in het ongeveer lintig miljoen euro kostende pro- d. De gemeente zorgt er op die anier voor dal via de provincie een wpese subsidie van eveneens lóö.OOO,- in Oudeschild kan wor- r gestoken. De gemeente krijgt i? C850.000,- terug van RAB voor het onderhoud en beheer van de infrastructuur. Wethouder Bakker wilde inhoude lijk niet ingaan op de tegenstem men van de WD. 'Dat leggen ze maar aan hun eigen kiezers uit.' Piet Standaart (Texels Belang) rea geerde gepikeerd op de WD. 'Deze negatieve houding van een partij die staat voor ondernemers is totaal onbegrijpelijk.' Volgens fractievoor zitter Gebrand Poster is er bij de gemeente sprake van een 'lakeien mentaliteit' ten opzichte van RAB, omdat het een grote onderneming is. Hij zei dat het heel gebruikelijk is bankgaranties te vragen. Jan Jacob Rab lag niet wakker van de eis van de WD. 'Ik heb er niet echt een mening over. De andere partijen hebben ons het vertrou wen gegeven.' Hij wijst erop dat de samenwerkingsovereenkomst met de publiek-private constructie niet is opgesteld door RAB, maar door de Grontmij dat als extern bureau bij het project betrokken is. Voordat de bouw van nieuwe woningen, een supermarkt voor de Spar, een bedrijfsverzamelgebouw en uitbreiding van Hanos van start gaat, moeten volgens Rab eerst nog de nodige onderhandelingen worden gevoerd. De gesprekken met Hanos en Erik Kalverboer van de Spar zijn in gevorderd stadium, over het bedrijfsverzamelgebouw lopen sinds enige tijd eveneens gesprekken. Met de sloop van de voormalige kringloopwinkel van de familie Slikker zijn recent de eerste werkzaamheden in het gebied zelf begonnen. Volgens Rab is het de bedoeling dat van de winter de opslag van olie verhuist naar de CIV. Daarna wil RAB het witte huisje langs de Heemskerckstraat tegenover de Loodssingel slopen, zodat de hoek ontsloten wordt. 'We willen daarna alles in één pakket bij de gemeente presenteren, zodat het in één keer bij het beeldkwaliteitsplan kan wor den meegenomen.' Bedoeling is dat ergens in 2007 de schop de grond ingaat en dat in 2008 de eerste fase van het project wordt afgerond. De tweede fase, die nog wordt uitgewerkt, moet in 2009 klaar zijn. bruinvissen ontleed voor nader onderzoek Verzoekers en wetenschap- gespoelde bruinvissen werden Kfs uit heel Europa hebben nauwkeurig in partjes verdeeld toe week op de NlOZ-haven voor nader onderzoek. ^gebreid onderzoek verricht bruinvissen. Zestig verse en De wetenschappers willen achterha ar verse kadavers van aan- len waaraan de kleine tandwalvissen Wat zijn uw munten waard? fosfe/oze taxatie van al uw munten penningen bankbiljetten. Den Burg (Texel): zaterdag 23 september a.s. van 13.30 - 17.30 uur. Hotel Den Burg, Emmalaan 2. Schagen: zondag 24 september a.s. van 12.00 - 16.00 uur. Slothotel Igesz, Markt 22. V J kunt zich tijdens deze taxatiedag vrijblijvend laten informeren over: a. inlevering voor onze internationale muntveilingen b. eventuele verkoop a contant. Karei de Geus Muntveilingen, B.V. Veldhoven, 040-2123455 Romunt B.V. Numismatiek, Roermond, 0475-316010 Mevius Numisbooks Int., B V. Vriezenveen, 0546-561322 (^®*IW^i|naangeslotenbijdeNederlandseVerenigingvanMunthandelaren(NVMH^ TEXEL CUUttiflR Nieuw LEVEN DUURZnsw TEXEL HOD26G Hernwqi? kfxfTU EVEN^ OCENBUK E LRHN rhTüoh Gots Q -21-09-2006 Bij ons kunt u terecht! Dieter vraagt hulp bij boek hulphond Texelaar Dieter Joseph is op zoek naar mensen die zich willen inschrijven voor een boek over de bijzondere band tussen hem en hulphond Herman. Bij een ongeluk twaalf jaar gele den op Texel liep Joseph een hoge dwarslaesie op en zijn hulphond sleepte hem door een moeilijke periode heen. Zijn hond opent deu ren, haalt de krant en doet zijn boodschappen. Hond Herman ver grootte zijn wereld maar boven alles is het dier zijn grote trots. Met Her man aan zijn zijde durfde Joseph de straat weer op en kreeg hij weer een doel in zijn leven. Joseph moest voor zijn Golden Retriever zorgen en het uitlaten van het dier vergrootte zijn leefwereld. Maar nu is de hond bijna elf jaar en erg ziek. Dit boek is een eerbetoon aan Herman, de held van Joseph. Ook biedt het de lezer inzicht in de gevolgen van een handicap. Ilse Meijer, studente ergotherapie, kwam in contact met het duo en besloot een boek over ze te schrij ven. Voor uitgave van het boek zijn honderden geïnteresseerden nodig. Het boek telt ongeveer 130 pagina's en de kosten bedragen tussen de €10 en €12,50. Inschrijving voor het boek kan via ilsemeijer@hotmail. com of dierterjo@texel.com. zijn overleden. Ze hopen een verkla- nng te vinden voor de toename van het aantal aangespoelde exempla ren van deze beschermde diersoort. De bruinvispopulatie is de afgelopen jaren van het noordelijk deel van de Noordzee naar het zuiden afgezakt. Het onderzoek wordt geleid door Kees Camphuysen van het Koninklijk NIOZ en Mardik Leopold van Wage- ningen IMARES (voorheen Alterra) op Texel. Het wordt gefinancierd door het ministerie van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit. Een deel van de gestrande bruin vissen kwam terecht in netten van staandwant- en warnetvissers. Het vermoeden bestond dat ze daarin verdronken waren. Volgens Leo pold wordt bij het onderzoek echter zoveel mogelijk onderzocht en niet alleen dat aspect bekeken. De Euro pese wetenschappers en onderzoe kers hebben de afgelopen dagen allemaal specifieke delen van de kadavers in potjes verzameld om die vervolgens op de eigen thuisba- ses verspreid over heel Europa en Canada verder te onderzoeken. De gegevens worden bijgehouden in een centrale database. Leopold: 'Dit is voor iedereen een mooie gelegen heid, want zoveel bruinvissen heb ben we ook met altijd tegelijk.' Half november worden de eerste resulta ten verwacht. Herdenking Dakotaramp In de binnentuin van het Provin ciehuis Noord-Holland in Haarlem wordt maandag herdacht dat pre cies tien jaar geleden een Dakota in de Waddenzee is neergestort. Alle inzittenden kwamen daar bij om. In het vliegtuig zaten 23 medewerkers van de provincie Noord-Holland, drie medewer kers van Ballast Nedam en zes bemanningsleden van de Dutch Dakota Association (DDA). Subsidie voor onderhoud kreken De raad heeft, met uitzondering van de Fractie Weijers, ingestemd met een project van de Agrarische Natuur- en Landschapsvereniging De Lieuw voor het behoud en onderhoud van kreken. Dit project, en de restauratie van de schapen- boet aan Zuid-Haffel 21, krijgen in het kader van het Natuur- en Land schapsbeleidsplan €100.000,- 'Het project voor het behoud van kreken is belangnjk omdat er op Texel nog binnendijkse kreekresten zijn. We moeten oppassen dat ze niet worden dichtgeschoven omdat boe ren in de huidige landbouw rechte percelen willen hebben. Het zijn de enige landschapselementen die de Eierlandse polder heeft, en daarom zijn ze heel belangrijk', zegt Marcel Drenth van De Lieuw. Het onderhoud van de kreken komt voor rekening voor boeren met aan liggend land. 'Het gaat om het vaker maaien en afvoeren van riet. Het wegmaaien van riet moet zorgen voor meer ruimte voor andere oever planten. 'Deze planten worden met gezaaid, de omgeving heeft genoeg potentie om dat zelf voor elkaar te krijgen', zegt Drenth. Herstelwerk zaamheden bestaan uit het op diepte brengen van de kreken en het breder maken van de taluds als dat mogelijk is. De steile oevers in Eierland blij ven behouden. De drie kreekresten bevinden zich achter Nieuw Breda richting boerderij De Halm van Jan Stroo, ten noordoosten van Hooge- zandskil en nabij Harkenbuurt. De kreek bij Oosterend is zichtbaar van af het fietspad, voor de kreek achter Nieuw-Breda loopt een verzoek tot aanleg van een wandelpad en de kreek ten noordoosten van Hoo- gezandskil is niet toegankelijk voor publiek. De start van het project is weersafhankelijk, maar er wordt uit gegaan van halverwege 2007. Voor verdere financiering van het project loopt een aanvraag bij Landschap Noord-Holland. De officiële herdenking vindt plaats bij het gedenkteken Wij noemen hen bij naam in de binnentuin van het provinciehuis. Er worden korte toespraken gehouden door Harry Borghouts, commissaris van de Koningin, A.C. Groeneveld, voorzit ter van de DDA Classic Airlines, en R. Kottman, voorzitter van de Raad van Bestuur van Ballast Nedam. Zij leggen bloemen samen met verte genwoordigers van de Koninklijke Marine, de personeelsvereniging van de provincie en de nabestaan den. De komende jaren wordt het histo rische Provinciehuis grondig geres taureerd en vindt op de plek van de huidige kantoren nieuwbouw plaats. Het provinciebestuur heeft besloten dat het gedenkteken in de bin nentuin blijft staan. Gedurende de bouw zal het met de nodige zorg worden omgeven en zonodig wor den ingepakt en bekist. In de jaren na de bouwwerkzaamheden blijft de tuin op 25 september toegan kelijk voor nabestaanden en andere belangstellenden. Jeugdbrandweer leert reanimeren Alle leden van de Texelse jeugdbrand weer hebben zaterdag hun reamma- tiediploma gehaald. Het was voor het eerst dat de jeugdbrandweer haar leden de mogelijkheid bood dit diplo ma te halen. Ambulanceverpieegkun- dige Niels Duyzer van CMD Care uit Den Helder verzorgde de training, 's Ochtends behaalden de junioren (jeugd van 11 tot 15) hun diploma, 's middags waren de aspiranten (jeugd van 15 tot 18) aan de beurt. De cur sus bestond uit een theoriegedeelte en een praktijkgedeelte. Eerst werd inzicht gegeven in de vitale functies van het lichaam en werd deelnemers geleerd hoe een persoon in de sta biele zijligging te leggen. Ook was er aandacht voor het inschatten van de ernst van een situatie. Daarna leerden de cursisten beademing en hartmas sage toe te passen. Texelfonds Samen werken aan de Texelse samenleving llocMlg 42 1791 SC Dra Bur» Toeristentax naar 80 cent De toeristenbelasting voor 2007 is definitief vastgesteld op €0,80 per persoon per nacht. De poli tieke partijen hebben dat tijdens de raadsvergadering bepaald nadat coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks gezamenlijk een motie hadden ingediend. De raad had de toeristenbelasting in juli ook al op €0.80 vastgesteld, maar dat gebeurde toen in de rond vraag van de raadsvergadenng en daarin kunnen geen raadsbesluiten worden genomen. De PvdA was tegen de versnelde besluitvorming. De sociaaldemocraten vonden dat de heffing pas tijdens de begrotings vergadering op 14 november moet worden bekrachtigd. De coalitie heeft de vaststelling naar voren gehaald, zodat ondernemers in de toeristische sector bij het uitgeven van gidsen en brochures vroegtijdig weten met welke toeristenbelasting ze rekening moeten houden. Eric Hercules (PvdA) kaartte aan dat sommige ondernemers nu ook al tachtig cent in rekening brengen in plaats van €0,78. Dat werd beaamd door wethouder Peter Bakker. Vol gens hem komt het voor dat onder nemers ook de administratieve lasten van de toeristenbelasting doorbere kenen aan de toenst. Hercules noem de dat schandalig. 'Die ondernemers kunnen niet zeggen dat de gemeente de toerist als melkkoe gebruikt.' Het kinderboek De plons komt!, van schrijfster Marianne Witte uit Den Burg en illustratrice Petra Heezen (een achternichtje), is verschenen in een Koreaanse vertaling. Dat gebeurde nadat een Zuid-Koreaanse uitgeverij vorig jaar op een internationale boekenbeurs in Bologna in Italië interesse had getoond en tot een overeenkomst kwam met Clavis, de (Belgische) uitgever van het origineel. Witte is erg blij met de Koreaanse vertaling, maar kan de reden van de belangstelling niet verklaren. 'Mis schien heeft het te maken met de populariteit van Guus Hiddink. Hij staat er nog steeds op een voetstuk en heeft daardoor de belangstelling gewekt voor alles wat met Neder land te maken heeft.' Ook het uni versele thema heeft mogelijk een rol gespeeld. 'Het verhaal is gebaseerd op een Tibetaans sprookje over bang zijn. Dat is herkenbaar voor kinderen overal ter wereld.' De nieuwe uitgave is bijna identiek aan het origineel. De enige verschil len zijn de slappe kaft en de iets 'hardere' kleuren. Het bont geïl lustreerde verhaal gaat over dieren die elkaar in paniek brengen nadat de angstige hazen een plons in het blijft rustig en gaat op onderzoek meer hebben gehoord. De één na uit. Wat de vertaling haar financieel de ander slaat op de vlucht, elkaar oplevert, weet Witte nog niet. 'Maar waarschuwend met de kreet 'De al zou ik er mets aan verdienen, ik plons komt!' Alleen de oude leeuw vind dit al een cadeautje.' m- De originele en de n, e uitgave zijn vrijwel identiek. (Foto Pip Btmmn

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5