Amsterdamse 'avonturiers^ we blijvertjes Worsteltent 121/2 jaar geleid door optimisme TEXELSE J COURANT Scholierenweblog kan al rekenen op belangstelling Afvoer suikerbieten mag voortaan weer per schip Eelman mag voorzitter toeristisch platform zijn Oe op Texel geteelde suiker bieten worden weer per schip gevoerd. In verband daarmee isopde havenkade bij het Stoom bootkoffiehuis in Oudeschild een stalen bak geplaatst waarin de bietenauto's hun lading lossen. Van hieruit worden de bieten met sen mobiele kraan in het schip Op deze wijze zal de totale ïetenoogst van ongeveer 1000 irachtautoladingen van Texel «orden afgevoerd. De Suikerunie heeft daartoe beslo- sn omdat de oude afvoermethode kostbaar was. Vooral onder druk ei de dalende bietenprijzen werd t naar een meer efficiënte snier. Daarbij kwam dat Gedepu- srde Staten van Noord-Holland Kk aandrongen op vervoer per tfiip om zodoende de belasting ei de Noord-Hollandse wegen S verminderen. De Texelse bieten DINSDAG 26 SEPTEMBER 2006 een eenvoudige stalen vergaarbak w n daaruit in het schip. gaan straks rechtstreeks per schip van Oudeschild naar de suikerfa briek in Groningen. Het is herstel van een oude tradi tie. Zolang op Texel suikerbieten worden geteeld werden deze met schepen afgevoerd naar de fabriek. Het aan boord storten van de met auto's aangevoerde bieten gebeur de met een bietenbrug, een stalen constructie die tot het meubilair van het havenplein behoorde. Bedrijfs omstandigheden waren er enkele jaren geleden de oorzaak van dat werd besloten de bieten voortaan per as te vervoeren. De bieten- brug werd daardoor overbodig en werd in februari 2004 afgevoerd. De auto's reden naar Oude Zeug bij Wieringen. waar de bieten alsnog werden overgezet in schepen voor verder vervoer. Bij de campagne van vorig jaar kwam daar verande ring in. Om efficiencyredenen reden de auto's toen rechtstreeks naar de fabriek in Groningen en kwam er dus helemaal geen scheepsvervoer meer aan te pas, afgezien van het vervoer van de vrachtauto's met de veerboot. In de praktijk bleek echter dat ook dit niet de meest voordelige manier was, zodat het nu allemaal weer per schip gaat. Voor de overslag van de bieten op de haven is een milieuvergunning van b en w nodig. De Suikerunie heeft die aangevraagd, maar de afhandeling vraagt zoveel tijd dat de vergunning pas afkomt als de bietencampagne al grotendeels is verstreken. Op verzoek van de Sui kerunie heeft het college daarom besloten de overslag zonder ver gunning te gedogen, mede gezien het tijdelijke karakter van de situ atie. Hoe de bieten bij volgende campagnes van Texel worden afge voerd, staat nog niet vast. De lancering van het weblog van de Texelse Courant is nu een week geleden en de eerste aanmeldin gen om mee te schrijven zijn bin nen. In tegenstelling tot het eer dere bericht is het ook mogelijk het weblog te bezoeken via www. texelsescholieren.web-log.nl. Het weblog wordt nu bijgehouden door Maarten Kulk en de bezoekersaan tallen kennen een stijgende lijn. De mogelijkheid op de geplaatste teksten te reageren wordt tot nu toe vooral benut met reacties over de opmaak van het weblog. Laari: 'Niet beledigend maar ik vind de layout wat saai. Het is zo... groen/zwart of is de bedoeling?' Michelle beantwoordt de vraag: 'Ja Laar dat zijn de kleuren van Texel en dus ook van de Texelse courant hè.' Blogger Maarten Kulk vertelt over zijn bijbaantje in de supermarkt. De kwaliteit van zijn kassa laat volgens hem te wensen over: De stoelhendels zijn afgebroken, de kassalade wil niet meer sluiten, het pinapparaat is niet meer te lezen, de telefoon staat veel te zacht en zo kan ik nog wel even door gaan. Dus ik ging zitten, maar dat ding staat veel te laag, ik ben maar gaan staan. Dan krijg ik een pinner aan de kassa, en jawel een met slechte ogen. 'Nou, dat is ook niet meer te lezen, dat zou ik maar even doorgeven als ik u was.' Denken die mensen nu echt dat ze de eerste zijn die dat opvalt? Ik krijg dat zinne tje gemiddeld zo'n vierhonderd keer per dag te horen. Op een gegeven moment is dat heel erg irritant. Pin code onjuist, probeer het nog eens. Ze probeert het nog een keer en nog een keer, totdat er op het schermpje Pas geblokkeerd, komt te staan. En mevrouw begint erg boos te worden: 'Ja, wat moet ik nu doen, het komt door dat pinapparaat!' Mevrouw, ik zal de klantenservice even bellen. Dus ik druk het nummer, en ga (te laag) zitten, de klep van m'n kassa lade (zat niet goed dicht) klapt open, tegen mijn onderkaak. Auw! En aan de andere kant van de lijn hoor ik: 'Wat zeg je, je bent heel slecht te verstaan!' Meer belevenissen van Maarten zijn te vinden www.texelsescholieren.web- log.nl. Met ingang van maandag wordt het weblog gevuld door een nieuwe scholier. Scholieren kunnen zich aan melden via redactie@texelsecourant. nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bacterievuur Bij het rooien heeft hij van diverse mensen hulp gehad en collega-fruit telers Jaap Dros en Nelie Langeveld wilden hem zelfs een deel van hun oogst afstaan. 'Natuurlijk hoop ik dat er ook op termijn nog een boter ham voor mij zal inzitten. Ik ben hier geboren en getogen, houd van mijn werk en kan me niet voorstellen dat ik ergens anders kan aarden.' De onzekerheid over de toekomst heeft hem wel aan het denken gezet over manieren om zijn inkomen aan te vullen, zoals het organiseren van excursies onder deskundige leiding. Die zouden veel mensen kunnen trekken, vooral tijdens de bloei en de oogst. Wie de grote gaten ziet die als gevolg van het noodge dwongen rooien in de boomgaard zijn gevallen, denkt al gauw aan een camping. Omdat het hier om een agrarisch bouwblok gaat is dat niet uitgesloten, maar Keyser gruwt bij de gedachte aan verblijfsrecreatie temidden van zijn fruitbomen. 'Maar als ik op die manier kan voorkomen dat ik hier weg moet. zal ik er toch over moeten denken.' Het nieuwe Toeristisch Kennis Instituut (TKI) is vrij oud-wethou der Nel Eelman als voorzitter aan te stellen. Het instituut staat los van de gemeente, waardoor het geen bezwaar is dat Eelman de voorzittershamer ter hand neemt. Dat zei wethouder Nico Kikkert dinsdagavond tijdens de raadsver gadering, nadat de WD bezwaren tegen de aanstelling van Eelman had geuit. Volgens de liberalen mogen oud-wethouders in het eer ste jaar na hun vertrek geen betaald werk voor de gemeente verrichten. Het voorzitterschap van het TKI is betaald. Kikkert liet weten dat de gemeente geen partij is in het instituut dat wordt gevormd door de VW, Hore ca Texel, het Texels Verbond voor Ondernemers, TESO, de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers en Recron. De gemeente is wel betrokken bij het platform door 250 ambtelijke uren ter beschikking te stellen. De WD heeft daar eveneens moeite mee. Volgens Kikkert is de deelname puur technisch van aard. Het zijn ambtelijke uren die al aan het toerisme werden besteed. Door een ambtenaar bij bijeenkomsten van de TKI aanwezig te laten zijn, kunnen vragen over het gemeen telijk beleid op toeristisch gebied meteen beantwoord worden. 'Toe risme is een hoofdtaak van deze gemeente, dus daar worden amb telijke uren aan besteed. Dat kan echter efficiënter als dat binnen dat instituut gebeurd.' De wethouder benadrukte dat de gemeente verder geen zeggenschap in het TKI heeft. Dat is opgezet om de gemeente gevraagd en ongevraagd advies te geven over toenstisch beleid. Kik kert betwijfelde of alle geraamde uren nodig zijn. Burgemeester Joke Geldorp reken de de WD voor dat de 250 ambte lijke uren bij elkaar goed zijn voor ongeveer €14.000,-. Het voorzitter schap wordt betaald door de toeris tische organisaties. Volgens haar is de gemeente door die constructie 'op een koopje af'. Marijke Eelman (CDA) stelde dat het TKI geen insti tuut mag worden dat de gemeente gebruikt om tijd te winnen voor moeilijke zaken. Het Toeristisch Kennis Instituut komt er op verzoek van de vorige raad. Die bepaalde in 2003 bij de vaststelling van het nieuwe beleids plan voor toerisme en recreatie dat er een dergelijk platform in het leven moest worden geroepen. Verbod dreigt voor twee meierblissen Dijkema niet in de prijzen '.«wel hij gedurende het seizoen re eerste plaatsen behaalde, net Kees Dijkema niet gelukt Ij de bovenste drie te eindigen het klassement Pre 50 van 4 Historische Motorsport Ver ding. De Texelse motorrijder ■oest afgelopen week bij de laat- ferace in Anjum de derde plaats fstaan aan de 75-jarige Joop van i«ht die, net als Dijkema, op si Velocette rijdt. fema heeft er inmiddels vier sei- Kn bij de HMV opzitten en reed Se races uit. In Anjum lukte het echter niet om regelmatige rondes te rijden. Op de 1600 meter lange baan lag de nadruk op snelheid en doordat de motor van Dijkema meer is afgesteld op regelmaat dan op snelheid, kwam hij in de tweede manche tussen de langzame rijders terecht. Uiteindelijk eindigde hij op een zevende plaats. De race werd gedurende de twee de manche drie kwartier stilgelegd omdat er een begrafenis over het stratencircuit trok. Nu het seizoen ten einde is, gaat de Velocette uit elkaar om te kijken wat er te verbeteren valt. Dijkema denkt aan een sneller motorblok en heeft daarvoor in Anjum contact gelegd met Engelse racers. Extra subsidie gymzaal Skiltje De dorpscommissie van Oude schild kan voor de gymzaal van 't Skiltje een verhoging van de jaar lijkse waarderingssubsidie van bijna €5000,- .tegemoet zien. Hiermee is de subsidie weer teruggebracht op het oude niveau van €13.610,-. De raad stemde dinsdag in met het verhogen van de subsidie. Geld dat eventueel overblijft kan beschik baar gehouden worden voor groot onderhoud en vervanging van de inventaris. Gemeente wil drie jaar recht op kantoorpand De gemeente moet de komende drie jaar gebruik kunnen maken van hét kantoor van Rijkswater staat voor alternatieve huisvesting. Die bepaling hebben de politieke partijen opgenomen in een raads besluit om het pand aan de Kees- omlaan aan de Stichting Wonen Texel te verkopen. De gemeente wil een beroep op het kantoorpand kunnen doen tijdens de verbouwing van de OSG of als personeel van de gemeente tijdelijk elders onderdak nodig heeft. Wet houder Nico Kikkert had al mon deling met SWT-directeur Jan van Andel afgesproken dat de gemeente het pand kan terughuren, maar de politieke partijen wilden ook zwart op wit afspraken hebben. Kikkert zegde toe nog eens met Van Andel over de wens van de raad te praten. 'Maar voor mij is een mondelinge afspraak toereikend.' De WD stemde als enige tegen. De liberalen kre gen geen steun voor hun eis dat de SWT het kantoor alleen voor sociale woningbouw mag aanwenden. Eric Hercules (PvdA) zei de invulling graag aan de woningstichting zelf over te laten. Hij wees erop dat de SWT al het beleid hanteert om zeventig pro cent van haar woningen in de sociale klasse en dertig procent in de vrije klasse te laten vallen. 'En dat is rede lijk uniek te noemen.' De gemeente koopt van RWS ook een loods met een lap grond aan het Wezenland. De loods wordt in gebruik genomen door de Bolder, omliggende grond die de werkvoorziening met nodig heeft, kan volgens Kikkert als nieuw bedrijven terrein voor kleinschalige bedrijvig heid worden uitgegeven. De burgemeester gaat een hartig woordje wisselen met de dorps commissies van Oudeschild en De Koog. Gespreksonderwerp is de meierblis van beide dor pen waarop dit jaar ontoelaat bare rommel is gegooid. Als dat opnieuw gebeurt, wordt de blis verboden. Op de meierblis van Oudeschild werd een vat met 60 liter olie en een carbolineumachtige vloeistof gevon den. Ook lagen er stukken asbest op en rond de blis lag veel zwerf vuil. In de resten van de meierblis van De Koog (die de volgende dag wegens rookoverlast door de brand weer werd geblust) zat zelfs een caravan. Er was ook vers groenafval gestort, mogelijk van bedrijfsmatige herkomst Volgens de landelijke milieuwetge ving zijn meierblissen verboden. Ze worden echter gedoogd onder de nadrukkelijke voorwaarde dat er alleen goed brandbare rommel op wordt gegooid die geen schade voor het milieu veroorzaakt. Toen het er enkele jaren geleden naar uitzag dat de meierblis zou worden verboden, pleitte het gemeentebestuur voor het behoud van deze traditie en nodigde de officier van justitie uit om op 30 april een kijkje te komen nemen. Het bezoek had het gewenste effect. De meierblis zou ongemoeid wor den gelaten onder de nadrukkelijke voorwaarde dat er alleen 'schone' brandstof voor werd gebruikt. Deze regeling, die ook geldt voor de paas vuren in het oosten van het land, zou zelfs wettelijk worden vastgelegd. Op Texel werden dit jaar 8 algemene meierblissen opgebouwd en niet minder dan 109 particuliere. Afgezien van de overtredingen in De Koog en Oudeschild zat het met de ande re meierblissen over het algemeen goed De gemeentelijke controleurs bezochten de meeste blissen meer dan eens en signaleerden nog min der strijdigheden dan in vorige jaren. In één geval werd het ontsteken van een particuliere blis verboden omdat hij te dicht bij een gebouw stond. Het gemeentebestuur zou de dorpscom missies graag bij de uitvoenng van de meierblissen betrekken, maar die voelen daar weinig voor. Gehoopt wordt dat de bevolking zelf alert blijft en dat de mensen elkaar aan spreken als verkeerde rommel op de blis wordt gegooid. De gemeente zal de voorlichting hierover nog inten siveren. Er gaat begin volgend jaar een brief naar de dorpscommissies en bij de algemene blissen zal een bord worden gezet waarop staat welke matenalen niet gestort mogen worden. Tevens wordt vermeld dat bednjfsmatig storten van afval ver boden is en dat de meierblistraditie alleen kan voortbestaan bij naleving van de regels. VERVOLG VAN PAGINA 1 Texelse horeca is een divers «ereldje met een bonte ver- scheidenheid aan koks, kelners a ondernemers. In dat beeld ast Alfons Griffioen. Toen deze j Kedgeschouderde Texelaar zijn l't astaan als portier van de roem- '•dite disco Dansen bij Jansen in 6362 Verdam samen met vriendin towy Steinmann 12% jaar gele- verruilde voor dat van uitba- 3 van voormalig pannenkoek- te De Worsteltent, voorspelde ^nigeen dat deze Mokumse ïronturiers het hier niet lang zou •thouden. De sceptici hadden bij het verkeerde eind. De ^ernemers bleken blijvertjes runnen met succes een Itali- getint restaurant en hotel grote bekendheid geniet en ,ast werk biedt aan twaalf Texe- "15 bars, in het seizoen zelfs zes- Sen. *®r ondernemersschap bestaat vaste formule, wat wordt Brestigd bij een zomers bezoek a De Worsteltent. Medewerkers Nen af en aan met schalen eten, bnkjes, ruimen af en doen ande- 3lUnl.i "erkzaamheden. Daarentegen ded F:ns' door zijn voorkomen en "tier van bewegen immer opval- aanwezig, zich ogenschijnlijk 16 met werk bezig te houden. Het moment schuift hij aan voor een met zijn gasten, het andere t«t hij herinneringen op met de zooi ïsiaggever, om zich even later om 4" ander te bekommeren. Maar 'e denkt dat hij de kantjes eraf tot. heeft het mis. 'Kom morgen organisatie, promotie en dat soort dingen, daar hebben we onze han den meer dan vol aan.' Als voormalig studente aan de kunstacademie ont- wierp ze zelf onder meer de logo's van het bedrijf. Bij het aantrekken van medewer kers hadden ze baat bij het uitge breide netwerk van Steinmann, die in Amsterdam restaurant-ervaring heeft opgedaan, en Griffioen, de ex portier. voor wie deze tak van horeca volledig nieuw was. Griffioen: 'We zijn destijds goed op weg gehol pen door Ron Arnold, een gerenom meerde kok uit Rotterdam. Hij was letterlijk uit de lucht te zijn gevallen. Maar de landing had nogal wat voe ten ui de aarde. 'Ik was met een stel vrienden, allemaal jongens uit de sportschool, op Texel om parachute te springen. Bij de zevende sprong ging het mis. Ik viel door het dak van een boerderij en brak daarbij mijn schouder.' De bewoonster kon zich kennelijk met zo bekommeren over het leed van de onfortuin lijke springer en schold hem zijn huid vol. Hij hield aan het avontuur vriendschap over met Frits Key- zer. 'Wenny en ik wilden een eigen horecazaak starten. Een restaurant Witend - om zeven uur maar langs, {,s-1 ?Zal 'e laten zien wat ik allemaal - Zelf omschrijft hij zijn bezighe- f als algemene zaken Voormalig jfatdanseres Wenny Steinmann. *Uijn geen mensen om zelf in de j j te staan. Anderen kunnen veel beter. Veel van ons werk zich achter de schermen af. ritmistratie, logistiek, onderhoud, precies de man die we nodig hadden en heeft de basis gelegd voor wat we nu zijn Nu pnjzen we ons al weer vele jaren gelukkig met Raymond Steenhuizen, die de keuken runt en ons in staat stelt onze visie gestalte te geven. Zonder al te veel culinaire pretenties trekken we de gasten die we hier willen hebben. Van jong tot oud en van 'arm' tot rijk. Heel divers, want Texel is te klein om je op één doelgroep te richten. Zonder over drijven stel ik dat we een topteam hebben. Want het vergt veel van de organisatie om in een restaurant met binnen honderd stoelen en buiten nog eens 150 alle gasten datgene voor te zetten waar we voor staan. En daarbij kunnen we ons het ook nog permitteren om af en toe zelf een avondje thuis op de bank te zitten. Parachutesprong Terug naar het begin. De vraag is wat een stel Amsterdammers bezielde om hier op Texel een res taurant te beginnen. Griffioen blijkt met een knipoog naar Italië. Want in Toscane zat ik eens met Frits in een restaurant en die sfeer, dat sprak ons erg aan. Toen we zagen dat De Worsteltent te koop stond, hebben we een bod uitgebracht. Weer terug in Amsterdam hoorden we dat ons bod was geaccepteerd. Het bedrijf was al een jaar of zes dicht en er moest veel gebeuren om op Goede Vrijdag open te kunnen. We zijn. met Frits en zijn vrouw als partners, ontzettend hard aan de slag gegaan en het lukte. Heel wat mensen had den er lucht van gekregen en de eerste dag was het gelijk stampend vol. Alleen hadden we nog nooit een restaurant gedraaid, dus het was meteen een gigantische chaos. Maar, geleid door optimisme en met veel hulp, is het allemaal op z'n pootjes terechtgekomen en heeft het bedrijf de vorm gekregen die we graag wilden. Onder het motto De Worsteltent gaat vreemd bouwden we de formule uit met thema-avon den. We hielden eens een Spaanse avond met de bekende flamengo- Wedstrijden worstelen De Worsteltent dankt naar ver luidt zijn naam aan de gebroe ders die er ooit zouden hebben gevochten om de toenmalige huishoudster te veroveren. Waar of niet, ter viering van het 12%- jarig jubileum doet De Worstel tent het zaterdag 30 september nog eens dunnetjes over. Om 18.00 uur begint in de tent in de tuin het Worstelevenement met Griek-Romeins worstelen en het open Texels kampioen schap sumoworstelen. waar voor iedereen zich kan inschrij ven. Als er genoeg modder is en voldoende dames, zullen ook de catfights niet ontbreken. Er worden gerechten opgediend, gemaakt naar recepten die de afgelopen 12% jaar zijn gebruikt. Zondag om 14.00 uur begint er een gratis optreden van big band The Skyblasters. Vooraf gaand is er een receptie voor genodigden, de WIP's (Worstel Important Persons). gen. Mensen bellen ons nu ver van te voren met de vraag wie wanneer komt. Deze zomer hebben we het weer enorm mee gehad. Zelfs in de drijfnatte maand augustus waren de zondagen mooi. Fons, jij boft toch maar weer, zeiden ze dan. Diezelfde mensen zaten wel in de tuin van de muziek te genieten.' De komst van hotel De Veertien Sterren betekende een extra impuls voor De Worsteltent. De komst van het hotel had veel voeten in de aarde. 'De gemeente weigerde medewerking, pas na drie jaar kregen we bij de rechter afgedwongen dat we moch ten bouwen. Ook veel Texelaars wilden niet dat er op die plek werd gebouwd. Maar toen het er eenmaal stond, verstomde de kritiek Het hotel kwam zelfs uitgebreid in beeld in een promotiefilm over Texel. En als ik alle publiciteit optel dan denk ik dat we wel in 25 verschillende bladen hebben gestaan. Dat is een mooi compliment.' Tekst en foto Gerard Timmerman gitanst Erik Vaarzon Morel. 'We wis ten met wat ons overkwam. De hele tent zat vol. En we hebben een Ber- lijnse avond gehad met Mieke van de Gigantjes als Marlène Dietrich. Zelf liep ik toen als Dirk Bogarde door de zaak. En we hebben zelfs een zonnebankavond gehad. De zaak volgezet met die dingen en dames in bikini eronder.' Muziekoptredens Traditie bij de De Worsteltent zijn de muziekoptredens op zomerse zon dagmiddagen. 'We begonnen met lokale muzikanten en langzamer hand is dat uitgegroeid naar over- kantse gezelschappen. Ze komen graag en ze beschouwen het echt als een uitje. Het is goed aangesla- Vooruitlopend op het 12'/?-jarig jubileum zich met een partijtje armworstelen. De Worsteltent vermaken de medewerkers Celstraf Ook had hij problemen met een vriendin en werd hij gepest door jon ge buurtbewoners. Daarnaast was de computer van de man gekraakt door onverlaten. Hij raakte daardoor weer aan de drugs en deed kort geleden twee zelfmoordpogingen. Inmiddels is hij op eigen verzoek weer opgenomen in de dubbele diagnosekliniek, die er speciaal is voor mensen met verslavingspro blemen en psychische stoornissen. De officier van justitie denkt dat dit is ingegeven door de dreiging van de omzetting van de voorwaarde lijke straf in een onvoorwaardelijke. Óp deze manier hoopt de man hier onderuit te komen, aldus Van den Heuvel. Een reclasseringsmedewerker van de Brijder vertelde de rechtbank niets meer in een behandeling te zien, ook al omdat de man zich tijdens zijn proeftijd schuldig had gemaakt aan wapenbezit. Daarvoor werd hij in juni door de politierech ter in Den Helder veroordeeld tot een werkstraf. Naast de bijzondere voorwaarden had hij zich dus ook niet gehouden aan de algemene voorwaarden van het niet plegen van strafbare feiten. De advocaat van de man vroeg de rechtbank de zaak voorlopig te verdagen en te kijken hoe het behandelplan in de dubbele diagno sekliniek aanslaat. Later moet een psychiater van de kliniek hierover worden gehoord, zo betoogde de verdediging. Ook vindt Breukink dat het terugsturen naar de gevangenis niets oplevert, omdat haar cliënt dan zijn huidige weekendwerk in de horeca verliest, evenals zijn sociale contacten. Rechtbankpresident J. Westdorp zei aan het eind van de zitting na te gaan denken over meerdere moge lijkheden en zelfs over een aanhou ding voor bepaalde of onbepaalde tijd. De rechtbank neemt daar de normale veertien dagen bedenktijd voor en doet uitspraak op 9 okto ber.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5