Kansloze missie voor criticasters TESO in 1978 Fm. IK vaqot; rrj TEXELSE j COURANT Nieuwbouw Volmolen krijgt langzaam vorm Zangeressen Anyway kunnen niet zonder zingen Archiefstuk |U)l£ WOOOT Om WfWKE« 1V«N OVOND- ij HEF 15 VJEL EEN LEGE [RflPO ZftPL ZONDEK^ |COR DRO^ M6ÜC"' a*toqm &OZA o<\- 2ajoI VRIJDAG 29 SEPTEMBER 2006 woningbouw in Den Burg West volgende maand en ook in de cimolen ligt de bouw op schema. Ie vorderingen van de bouw in de Smolen worden maandelijks door laan Koopman gefotografeerd, foto's zijn te bezichtigen bij ilie Ruimte en Wonen in het aneentehuis. tt na de start van Den Burg est blijft de gemeente actief met oingbouw. Voor de verdeling van jstaande kavels volgen binnenkort sprekken met gegadigden en de lannen voor de Volmolen 2 wor- m gemaakt. Deze plannen worden 2007 gepresenteerd en ook de rdeling voor nieuwbouw in de bui- ndorpen komt dan aan de orde. De projecten zijn gevolg van de toestemming van de provincie om binnen tien jaar 1110 woningen bij te bouwen op het eiland. De gemeente geeft aan de woningbouw te willen spreiden over de betreffende peri ode. Uit een evaluatie van de Volmolen en Den Burg West is naar voren geko men dat het bestand met belang stellenden beter kan. 'Het gegadig- denbestand moet efficiënter en we moeten de wensen beter kennen', zegt wethouder Nico Kikkert. Het bestand kende geen verdere specificatie dan dat er belangstelling was voor een koopwoning. Idee is nu om mede te kijken naar wat financieel haalbaar is voor de ingeschrevenen. 'Dit wordt nu meer gespecificeerd en er gaat een jaarlijkse update van het bestand plaatsvinden', zegt Kikkert. Zo kan men meer inspelen op de woningwensen. Het was nu een verrassing dat appartementen in de Volmolen goed liepen en de 2-onder-1 kapwoningen niet. Met de nieuwe doelstelling is dit. volgens Kikkert, in de toekomst te voorkomen. Ook opschoning van het bestand zal eerder gebeuren. Bij het niet verschijnen op een gesprek, zonder afbericht, volgt een brief. Wordt daarop niet binnen vier weken gereageerd, dan verdwijnt diegene uit het gegadigdenbestand. Nooit meer hetzelfde Workshop Maori-dans In dorpshuis De Wielewaal in De Waal geeft de Nieuw-Zeeuwlander Michael Tonihi zondag 8 oktober een workshop haka-dans, de dans van de oorspronkelijk bewoners van Nieuw Zeeland, de Maon's. Zij dan sen de haka ter voorbereiding op een wedstnjd of oorlog, viering of feest en ter bevrijding of genezing. De workshop biedt een kans ken nis te maken met deze krachtige en eenvoudige manier om in contact te komen met innerlijke rijkdom en kracht. Informatie over exacte tijd en kos ten is binnenkort te lezen op www. danslaboratorium.nl. Inschrijven kan tot woensdag 4 oktober via info@danslaboratorium en bij Ericka Voortman, tel. 06-13614046. Mencursus Bij voldoende belangstelling ver zorgt Piet Beers ook komende win ter een mencursus. Deze is bedoeld voor zowel beginners als gevor derden. Ook bestaat de mogelijk heid het koetsiersbewijs te halen. De lessen beginnen in november. Klaverjassen weer van start De competitie van Klaverjasclub Den Burg begint maandag 2 okto ber met de jaarvergadering. Een week later, op maandag 9 oktober, vindt de eerste speelavond plaats in het gebouw van Kotex aan het Opgave kan uiterlijk tot en met de herfstvergadering van Tussen Wad en Duin op 6 oktober. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via tel. 314563. Paelwerck. Beide avonden begin nen om 20.00 uur De club kan altijd nieuwe leden gebruiken. Zij kun nen vrijblijvend binnenlopen of zich melden bij voorzitter Rosa Harbers, tel. 313789. Hoewel met een vaste partner wordt gespeeld, kunnen ook enkelingen zich aanmelden. Klaverjasclub Den Burg organiseert ook het Texel kampioenschap. Van oktober tot februari wordt maan delijks een speelavond gehouden. De eerste ronde wordt gespeeld op vrijdag 27 oktober, vanaf 20.00 uur, in het gebouw van Kotex aan het Paelwerck. De drie dames leerden elkaar zo'n tien jaar geleden kennen via Musi calvereniging Geen C te Hoog' waar zij rollen hadden in musicals als Oliver en het meer gewaagde Madam, irisabella Bakker, Anneke Brons en Ruthie Vazana hebben alledrie een passie voor muziek en zijn gek van zingen. Ruthie Vazana: 'Ik zing al vanaf de tijd dat ik mezelf ken. Ik was altijd aan het zingen, heb veel zangies gehad. In Israël, waar ik geboren ben, zong ik overal en met veel mensen samen. Samen met mijn - Nederlandse - vriend, die gitaar speelde en die ik in Tel Aviv had leren kennen, trad ik veel op met een gospelprogramma.' Met deze vriend, later haar echtgenoot, vertrok zij naar Nederland, waar zij in Amsterdam tandheelkunde ging studeren. Veertien jaar geleden nam zij op Texel de tandartspraktijk van Gert-Jan van der Meent over. Via de tandartsstoel kwam zij in aanraking met Judy Nieuwland, een van de organisatoren en bestuurslid van de musicalvereniging. 'Zo kwam ik bij de musical. Ik deed auditie en kreeg de hoofdrol in Madam, een stuk dat in een bordeel speelt en handelt over de perikelen tussen de madam en haar feministische buurvrouwen. Ik vond dat nogal een gewaagde rol voor een tandarts en twijfelde of ik dat eigenlijk wel kon maken. Maar uiteindelijk heb ik het toch gedaan. Het was een fantastische ervaring. We werden muzikaal begeleid door Mariken Stoverinck en van haar heb ik veel geleerd.' Bij de musicalvereni ging ontmoette zij Irisabella Bakker en Anneke Brons. Brons: 'Voor mij is muziek altijd iets vanzelfsprekends geweest. Ik ben in Friesland gebo ren en als je daar opgroeit, doe je eerst blokfluitles en daarna ga je bij de fanfare. Dat deed ik dus ook, ik speelde daar bugel, In de vakanties werkte ik op Texel. Die vrijheid hier op het eiland trok me zo dat ik hier naar toe ben verhuisd. Ik stond altijd achter de bar mee te zingen met de muziek. Toen de groep Blue Breeze een zangeres zocht, werd ik door Frits Bonne gevraagd mee te doen. Ik heb dat een jaar of vijf gedaan. We repeteerden in een hokje achter het ouderlijk huis van Jeroen Nauta, die piano in de band speelde. Het was een fantastische tijd, we traden op met Texel Pop, in cafés, en soms bui ten Texel. Na het uit elkaar vallen van de groep ging ik bij de musicalver eniging zingen Muziek maken met elkaar is heerlijk, het doet wat met je, werkt enorm op je emotie. Soms sta ik met kippenvel te zingen, dan kan je zo'n gevoel hebben: dit is het!' Ook bij Irisabella Bakker zit zingen in het bloed. Geboren in Rotterdam, zong ook zij altijd en overal. Op de Vrije School in Den Haag en in aller lei koren. In 1984 verhuisde zij naar Texel, waar zij op Sint Donatus ging werken. Toen Geen C te Hoog werd opgericht, was zij een van de eerste leden. 'Muziek gaat voor mij zo ver, dat ik gewoon móet zingen; als je niet meer zou kunnen zingen, hoe kun je dan overleven? De musical vereniging was echt goed, we heb ben veel mooie dingen gedaan, van hoge kwaliteit. Maar op een gegeven moment was er niemand meer die de kar wilde trekken en toen heb ben we helaas de vereniging moeten opheffen ledereen wilde wel heel graag zingen, maar al dat georgani- gen.' Het eerste jaar werd het drietal muzikaal begeleid door zangpeda goge Hanny Roos, die ook enkele arrangementen voor hen schreef. Hun eerste a capella optreden, onder de naam 'The Bitches' was tijdens een evenement in het Maartenhuis. Later volgde een gastoptreden bij een concert van A Capabel. Ans van Zeijlen gaf hen vervolgens een aantal tips om hun presentatie te verbe teren, er kwamen vrolijk gekleurde krukjes op het podium, er werden leuke kleren gekocht. De naam The Bitches werd overboord gegooid omdat die niet bij hun muzikale uit leiding, de arrangementen worden steeds ingewikkelder en blijven op deze manier uitdagend.' Inmiddels is Broadway een vast onderdeel van de agenda. Vazana: 'We hebben zo'n vijf optredens per jaar, dat is ook ons maximum. We hebben twee keer meegedaan aan het vocaal festival in Amsterdam, en gaan in november naar Vocaal Totaal in Goor Verder komt zingen we met kerst in hotel Opduin en zondag in Anyway treedt zondag op tijdens het Waalder Koffieconcert, aanvang 16.00 seer erom heen was te veel. En het was voor een kleine vereniging als de onze ook financieel moeilijk om te overleven.' De drie zangeressen besloten samen verder te gaan, aanvankelijk met Jeroen Nauta als begeleider op de piano. 'We begonnen met Killing me softly. Jeroen zei: ik rommel wel wat. Wij rommelden er wat omheen, en zo ontstond ons eerste num mer. We improviseerden dne-stem- mig, schreven niets uit, maar als het arrangement eenmaal zat, dan bleef het vast in ons hoofd zitten', vertelt Bakker. Na een periode met Jeroen Nauta kwam het trio via gita rist Adam Ricketts, met wie ook korte tijd werd samengewerkt, terecht bij zanger-entertainer Kees Klaassen, die hen vroeg als achtergrondkoortje zijn muziekbanden in te zingen. Veel studiowerk dus. De dames vonden het een leuke ervanng, maar wilden liever op een andere manier muziek maken. Brons: 'Toen besloten we zonder instrumentale begeleiding driestemmig a capella te gaan zin straling paste, en de groep ging ver der als Anyway. Hun ster begon te rijzen toen ze gevraagd werden op te treden in Klif 12, en vervolgens op het huiskamerfestival Broadway in Den Hoorn. Tot hun eigen verbazing werd de groep daar aangesproken door Lizzie Kean, een bekende arran geur van a capellagroepen. 'Zij vond ons heel goed', aldus Bakker, 'maar vond dat er veel meer uit te halen viel. Ze wilde ons wel begeleiden. Dat vonden we echt geweldig. Ze heeft een nieuwe show en nieuwe liedjes voor ons gemaakt, waarmee we voor het eerst in de zomer van 2004 op het podium stonden. Er worden wei nig arrangementen geschreven voor dne vrouwenstemmen, daarom was het zo fantastisch dat Lizzie speciaal voor ons verschillende stukken kon arrangeren Eenmaal per kwartaal komt ze op Texel met ons repeteren in Klif. en dan bouwt ze met ons een programma op. Ze is een goede sti mulans en voelt goed aan wat bij ons past. We merken dat we ons enorm hebben ontwikkeld onder haar bege- het Waalder Koffieconcert. We heb ben een zeer gevarieerd repertoire en kunnen alle soorten en stijlen muziek zingen, van klassiek tot rock. We repeteren wekelijks. Dat is nodig, want je moet goed op elkaar ingezongen zijn en elkaar bij dit soort muziek aanvoelen. Nu ik naar Castncum ben verhuisd, zal de repetitiefrequentie iets naar beneden gaan, maar we zullen toch iedere twee weken bij elkaar blijven komen. Zingen is een creatieve manier om je te uiten, een geweldig communi catiemiddel. Muziek maken is van levensbelang voor iedereen, het werkt enorm ontspannend. Naast het muzikale is de vnendschap met de meiden uniek. Die vriendschap heeft zich ontwikkeld tot een diepe verbon denheid. Dit wordt volmondig door haar collega's beaamd Alle drie zijn ze het erover eens dat deze manier van muziek maken fantastisch is om te doen. Het is, aldus Bakker, 'alsof je in een warm bad stapt'. Lida Wels van der Kooi (rechts, achter het spreekgestoelte) was aanvoerder van de groep criticasters die 'nieuw bloed' in het TESO- (Foto orchiel Texelse Courant) felukte coup', stond er boven het idact'oneel commentaar Groen- Start) van de Texelse Courant li dinsdag 12 december 1978 op m vergeefse poging van twaalf mdeelhouders 'nieuw bloed' in TESO-bestuur te krijgen. Een wergrote meerderheid wilde niet sis toestaan dat de 'alternatieve' ndidaten, die tegen de komst de al bestelde dubbeldekker en, aan de kieslijst werden toe- poegd. ouderwetse TESO-avond vol Bining, zelfgenoegzaamheid en zelligheid (in die volgorde)', typeer de redactie van de Texelse Cou- de aandeelhoudersvergadering achtentwintig jaar geleden, die gehouden in het Havenrestau- Op voorhand leek het een heet te worden, want een groep itwaalf aandeelhouders had voor- oud-raadslid Kees Koorn of van der Kooi Fzn. als vijfde lissaris te benoemen. Ze had- forse kritiek op de leiding van iveerdienst, die volgens hen tegen wens van de Texelse bevolking 'besloten een dubbeldeksschip te schaffen. Om het tij alsnog te ai keren, hadden ze besloten een >}ng te wagen zelf in het TESO- Swrte komen. Een kansloze mis- zo bleek. Met de statuten in hand maakte het TESO-bestuur idelijk dat er tijdens de vergade- Lo geen tegenkandidaten konden irten aangemeld en dat alleen kon ïben gestemd op Tine- Vlas-van ?Vbes en Jan Koolhof, die door de sen naar voren waren schoven. De criticasters hadden sen nog een kans wanneer twee- "fe van de aanwezige en verte- fwoordigde aandeelhouders zou Hemmen met een uitbreiding van ikjeslijst. Bij stemming bleek echter chts 94 van de 362 aandeelhou- 'daar iets voor te voelen, zodat de hng was mislukt. Uiteindelijk werd 3-van der Vlies met 285 stemmen kozen. Koolhof kreeg er 57, 19 srnmen waren blanco of ongeldig. $ns de verslaggever was duide- 'dat het TESO-bestuur 'er geen smenl zin in had gehad iemand obuiten de vertrouwde kring' kan tte stellen. Dat bleek ook uit het ösvan Gerard van der Kooi, die in 'Sfgadenng vertelde eind augus- UIT 119 JAAR TEXELSE COURANT tus een brief naar het TESO te heb ben gestuurd met het verzoek hem en Koorn kandidaat te stellen. Zes weken later antwoordde het TESO- bestuur dat het had besloten het aan tal commissarissen terug te brengen naar vier. Maar nog eens zes weken later werd dat besluit teruggedraaid en werden Vlas en Koolhof voorge dragen. President-commissaris Kik kert legde in de vergadering uit dat een en ander 'noodgedwongen' was gebeurd. Door het tussentijds terug treden van C.J. van der Kooi was het bestuur aanvankelijk teruggebracht tot vier commissarissen, later werd het toch weer uitgebreid naar vijf. Bij TESO heerste volgens de verslag gever in die tijd een 'sfeer van onze kerheid', veroorzaakt door moeilijk heden rond de dubbeldekker. Mede daardoor werd de aandeelhouders vergadering bijna een half jaar later gehouden dan voorgeschreven. Daar kwam bij dat directeur Theo Hoo- gerheide lang tijd ziek thuis was. "De toekomst van TESO is geruime tijd hoogst onzeker geweest. Als de financiering van het nieuwe schip niet zou zijn gelukt, zou TESO zijn ver- voersvergoeding aan het ministerie hebben teruggegeven. Met andere •woorden: men zou het bijltje erbij hebben neergelegd omdat het niet verantwoord was met het bestaande, snel verouderde materiaal te blijven doorvaren.' Ondanks alle zorgen had het TESO-bestuur uiteindelijk de komst van de dubbeldekker doorge zet, zonder de aandeelhouders om toestemming te vragen. President commissaris Kikkert excuseerde zich en zei zich te realiseren dat TESO een 'drieste en doordrammerige' indruk had gemaakt. maar men was nu eenmaal overtuigd van de nood zaak dat alleen het gekozen schip de problemen afdoende kon oplos sen.' De aandeelhouders toonden alle begrip en gaven de tegenstan ders geen poot om op te staan. Ook een poging van Van der Kooi om vóór de stemming kritische vragen te stellen, was tot mislukken gedoemd. Onder druk van enkele aandeelhou ders verwees de president-commis saris hem naar de rondvraag. In het redactioneel commentaar noemde de Texelse Courant het 'verbazingwek kend' dat de criticasters hun actie zo slecht hadden voorbereid. Ze had den zich onvoldoende verdiept in de statuten, waarmee ze vervolgens 'om de oren geslagen' waren. Bovendien hadden ze verzuimd publiciteit aan hun actie te geven en daarmee 'een heel ander effect' opgeroepen. 'Het plan om met kandidaten te komen uit de anti-dubbeldekkergelederen werd enkele dagen voor de vergadering bij geruchte bekend. En je weet hoe het gaat met een gerucht op Texel: het dreigende gevaar werd stevig opgeblazen, zodat heel wat aandeel houders dachten dat TESO werkelijk op het punt stond om door grijpgrage handen te worden overgenomen en aan het rijk te worden uitgeleverd. Dit gevoel en de verwachting dat er sensatie te beleven zou zijn had tot gevolg dat veel aandeelhouders besloten om naar de vergadering te gaan, hoewel zij dat aanvanke lijk helemaal met van plan waren.' Om de 'coup' te verijdelen werden zoveel mogelijk volmachten verza meld. 'Bovendien zou het een goede les voor die jongens zijn als ze zeer duidelijk zouden verliezen, dus met een enorm verschil.' Voorzichtige kri tiek had de krant op de aandeelhou ders. 'Het geeft wel te denken dat de overgrote meerderheid de actie voerders zelfs geen kans wilde geven om aan de verkiezing deel te nemen, hoewel duidelijk was dat hun kandi daat toch niet zou worden gekozen. Deze houding moet dan ook in de eerste plaats worden gezien als een demonstratieve solidariteit met het zittende bestuur.' Concluderend stel de de krant dat 'vriend en vijand' een waardevolle les had gekregen. 'De verhalen van de laatste tijd dat het TESO-bestuur eigenmachtig handelt en al lang niet meer de steun heeft van de aandeelhouders kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. De aandeelhouders (en dat zijn echt niet alleen winkeliers en horeca-onder- nemers) steunen het TESO-bestuur door dik en dun. Wie hen tot ande re gedachten wil brengen moet het anders aanpakken.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5