Begroting 2007: resultaten boeken en blijven investeren Noord-Hollandpad nog dit jaar klaar Schatten onder je voeten Tweede biologische oogstweek zit erop Provinciale Staten TEXELSE g COURANT Noord-fT}o//ond September 2006 www.noord-holland.nl Win een stoomtreinritje langs de staalfabrieken! Noord-Hollandse handelsmissie naar China succesvol verlopen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 2006 Noord-Holland NU PROVIN CIE 6 Gedeputeerde Hooijmaijers (Financiën) geeft tekst en uitleg terwijl hij de ontwerpbegroting uit de 'provinciale schatkist' haalt. 'Resultaten boeken en blijven investeren', dat zijn in een notendop de plannen voor Noord-Holland in 2007. Voor wie er meer van wil weten, is er de complete ontwerpbegroting die het college van Gedeputeerde Staten heeft vastgesteld en die nu op www.noord-holland.nl beschikbaar is. En reageren kan ook! Het jaar 2007 is het laatste begrotingsjaar van deze coalitie. In maart 2007 zijn er nieuwe verkiezingen voor Provinciale Staten en kan de balans worden opgemaakt. Vandaar dat het college energiek de eindsprint heeft ingezet. Ton Hooijmaijers, gedepu teerde Financiën, benadrukt dat vrijwel alle gedane beloften inmiddels zijn waargemaakt, maar dat stil stand geen optie is. In lijn met het programma zullen ook komend jaar weer toekomstgerichte investeringen worden gedaan. En dat betekent extra geld voor meerdere sectoren. Tot de begunstigden behoren de jeugdzorg, het Noord-Hollandse platteland, de infra structuur, de omgeving van Schiphol, de Stelling van Amsterdam, milieu en veiligheid, woningbouw en het toerisme. Met de begroting 2007 is in totaal een bedrag van ongeveer 500 miljoen euro gemoeid. Waar al dat geld vandaan komt? Voor het grootste deel is dat bedrag uit het provinciefonds (114 miljoen), rente (28 miljoen), dividendopbrengsten (36 miljoen), inkomsten uit opcenten motorrijtuigenbelasting (153 miljoen) en onttrekkingen aan reserveringen (170 miljoen) afkomstig. "Om te zorgen voor een blijvend gezonde financiële positie, willen we zo slim mogelijk met de middelen omgaan" luidt het stand punt van Hooijmaijers. En dat is geen- grootspraak. Noord-Holland deed dit jaar van alle provincies de hoogste investeringen maar rekende tegelijkertijd ook zijn burger^ het laagste opcententarief. Op 13 novem ber zal de ontwerpbegroting door Provinciale Staten behandeld worden. Meer weten of reageren? Op www.noord-holland.nl treft u een speciale begrotingswebsite aan waar u kunt reageren op het beleid van de provincie. *<w>' Een gemarkeerde wandelroute van bijna 200 kilometer, slingerend van Den Oever naar Huizen, die is er binnen kort! Nu al zijn in de Kop van Noord-Holland de eerste rcutebordjes en opstapjes geplaatst. Eind 2006 zal het complete Noord-Hollandpad aan de voeten van de wandelaar liggen. In opdracht van de provincie heeft Recreatie Noord- Holland, samen met Landschap Noord-Holland en bureau Lopende Zaken, de realisatie van het Noord- Hollandpad op zich genomen. Voor kleine infrastructu rele knelpunten werden oplossingen gezocht en met grondeigenaren vond overleg plaats. Ook werd een duidelijke bewegwijzering ontworpen waarbij route stickers op borden, in de kleuren van de provincie- vlag, als markering dienen. Op knooppunten komen informatieborden te staan. Van de eerste etappe, Den Oever - Kolhorn, is een gedetailleerde beschrijving en bijbehorend kaart materiaal voorhanden. De overige etappes zijn nog in voorbereiding. Het gaat dan om Kolhom- Obdam, Obdam-Driehuizen, Driehuizen-Krommenie, Krommenie-Halfweg, Halfweg-Nedersluis, Nedersluis- Abcoude en Abcoude-Huizen. Op een speciale website staat allerlei toeristische informatie, inclusief overnachtingsmogelijkheden, restaurants en cafés. Het Noord-Hollandpad loopt voor een belangrijk deel door de vrije natuur, langs slinge rende dijkjes en rechte kanalen, over hekken met opstapjes, door boerenland en over ruige paden. Op delen van de route zijn honden dan ook helaas niet toegestaan. Wie me'èrwil weten over deze wandelroute, kan terecht op www.noord-holland.com/noordhollandpad. De ideale gemeente telt 30 tot 75 duizend inwoners - dat was de vorige keer het antwoord dat na loting vijf gelukkige winnaars opleverde. Aan de Noordzeekust, in IJmuiden, ligt staalbedrijf Corus, enkele jaren gele den nog Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken genaamd. Dit van oorsprong Neder landse bedrijf, dat voor de Noord-Hollandse werkgele genheid altijd veel heeft betekend, werd in de vorige eeuw opgericht. In welk jaar was dat eigenlijk precies? Was dat in: a.1918 b.1921 c. 1924 Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij tien keer twee kaartjes voor een informatieve rondrit van anderhalf uur over dit indrukwekkende bedrijfsterrein in een stoomtrein. Stuur uw ant woord voor vrijdag 13 oktober naar: Redactie Noord- Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem of per e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. Als we tweeduizend jaar terugstappen in de tijd, dan verandert ook de grond onder onze voeten. Opeens is de kust van Noord-Holland dan een zompig gebied met een rivier en kronkelige zoetwatergeulen. Op sommige plekken kolkt de zee soms onstuimig naar binnen. In deze nattigheid leven talloze wilde dieren en kunnen mensen nog maar moeilijk aarden- Voor wie, mogelijk met het hele gezin, deze duik in de geschiedenis écht wil beleven, is er binnenkort de - gratis toegankelijke - interactieve tentoonstelling Schatten onder je voeten in bezoekerscentrum De Hoep in Castricum. Hoofdsponsors zijn de provincie en PWN. Schatten onder je voeten, te zien van oktober 2006 tot september 2007, volgt de mensen van het Oer-ljgebied in de eerste eeuwen na het begin van de jaartelling. Er is gekozen voor één centraal personage, en dat is Hilde. Hilde was een welvarende vrouw die ergens tussen 350 en 400 in de buurt van het huidige Castricum leefde. Haar skelet is nog pas onlangs, in 2005, opgegraven. Door haar gezicht levensecht te reconstrueren, hebben de tentoonstellingmakers haar als het ware tot leven gewekt. Kijkend met de ogen van Hilde en rondlopend tussen de spullen uit haar tijd ervaren de bezoekers hoe het is om nu eens even geen eenentwintigste- maar een vierde-eeuwse Noord-Hollander te zijn. Naast de ten toonstelling zijn er ook uitgebreide educatieve program ma's, workshops, lezingen, speurtochten en een wandel-tocht georganiseerd. Meer informatie is te vinden op www.schattenonderjevoeten.nl. Maak kennis met Hilde.. Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: Arne Padt, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.nl. Een delegatie van het Noord-Hollandse provincie bestuur en bedrijfsleven heeft van 2 tot en met 9 september een succesvolle missie aan de Chinese zusterprovincie Shandong gebracht. Zowel op bestuurlijk niveau als op het gebied van het bedrijfs leven zijn de banden verstevigd. Een van de successen is een contract ter waarde van 100 miljoen dollar tussen AFPRO Filtertechniek uit Alkmaar en een Chinees bedrijf. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland en de gouverneur van Shandong hebben een overeenkomst getekend om de samenwerking, die nu meer dan tien jaar bestaat. voort te zetten. De Kamers van Koophandel van de regio Amsterdam en Shandong hebben overeen komsten getekend die de toegankelijkheid vergroten van bedrijven die serieus in eikaars regio zijn geïnteresseerd. Op onderwijsgebied zijn er vier con tracten getekend over samenwerking en uitwisseling van studenten en docenten. Ook zijn er contacten gelegd over de mogelijkheden voor levering van onderdelen voor landbouwmachines en afzetgebied van milieu- en watertechnologie. Een compleet verslag van de handelsmissie staat op www.noord-holland.nl onder 'Actuele dossiers'. Op pleinen, in restaurants, in de supermarkt en op boerderijen... Overal in de provincie konden Noord- Hollanders tijdens de Biologische Oogstweek van 9 t/m 17 september weer kennismaken met biologi sche producten uit eigen streek. En dat viel goed in de smaak, zo bleek uit de vele enthousiaste reacties. De Biologische Oogstweek werd georganiseerd door noordhollandsegrond - de campagne van de provincie Noord-Holland ter promotie van biologische landbouw. Hoogtepunt van de Oogstweek was de Biologische Culinaire Karavaan die van stad naar stad trok. In de mobiele kookstudio bereidden regionale topkoks heerlijke gerechten. Ook in de supermarkt kregen Noord-Hollanders de kans om te proeven van biologi sche lekkernijen. In alle filialen van Deen en Vomar werden biologische proeverijen gehouden. Wie graag in alle rust wilde genieten van een exclusieve biologi sche maaltijd, kon terecht in een van de 52 Noord- Hollandse restaurants waar een speciaal Oogstweek- menu werd geserveerd. Onder de 52 deelnemers bevond zich een aantal gerenommeerde namen, bijvoorbeeld Le Garage in Amsterdam, Mario Uva in Neck en Het Arsenaal in Naarden-Vesting. Bijzonder dineren kon ook op de 'bio-boot' in Amsterdam. De Biologische Oogstweek werd op 17 septembei feestelijk afgesloten meteen Biologische Appetplukdag i op Fruitteeltbedrijf Zevenhuis in Zwaagdijk-West. De Biologische Karavaan gemist? Nieuwsgierig geworden naar restaurants die biologische ingrediënten gebruiken? Of zin om eens een biologische boerderij te bezoeken? Op de site www.noordhollandsegrond.nl vindt u alle adressen en aanvullende informatie. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord- Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Peter Visser (PvdA) en Fleur Agema (Fractie Agema) het over de onlangs gepresen teerde ontwerpprogrammabegroting voor 2007 (zie het grote artikel op deze pagina). Aangezien er in maart 2007 weer ver kiezingen zijn voor Provinciale Staten, was dit de laatste keer dat dit college een begroting mocht presenteren. De eerste balans kan dus al voorzichtig worden opgemaakt. "Ik zie een aantal positieve ontwikkelingen" begint Peter Visser zijn betoog, "zo ben ik bijvoorbeeld te spre ken over het beperken van de overlast van Schiphol en over de veranderde financieringsstructuur van projecten, Statenleden Peter Visser en Fleur Agema waar wij vanuit de PvdA-fractie al langer voor gepleit hebben. Daardoor kan de provincie veel sneller overgaan tot de uitvoering." Fleur Agema ziet als voornaamste positieve punt de keuze om structureel geld vrij te maken voor aangegane verplichtingen, zoals het onderhoud van bruggen en sluizen. Agema: "Dat zijn bruggen van vele tientallen jaren oud, waar tot voor kort alleen maar incidenteel onderhoud aan werd gepleegd. Dat was dus de hoogste tijd!" Maar beide Statenleden hebben - om verschillende redenen - meer negatief dan positief commentaar op het college. Visser: "Wat ik zwak vind is dat er naar mijn idee veel aandacht is voor de plattelandsproblematiek in Noord-Holland, terwijl de grote proble men zich vooral in de steden afspelen. Denk maar aan zaken als schooluitval, jeugdzorg en woning bouw. Wat dat laatste betreft, de vraag naar woningen onder jongeren, starters, ouderen en zorgbehoe- venden is enorm. Dat vraagt ook om een veel actiever grondbeleid. Zo is er veel meer waar ik graag zou zien dat de provincie een actievere rol neemt. En dat kan ook, want we barsten van het geld." Agema ziet als grootste kritiekpunt dat dit college zich bezighoudt met taken die in haar ogen onder de verantwoor delijkheid van andere overheden vallen. Agema: "Deze provincie is erg trots op zichzelf en vindt dat ze de meest investerende provincie is. Maar het gaat dan wél om opbrengsten uit de verkoop van energie bedrijven. Vooral die extra investeringsimpuls is eigenlijk helemaal niet nodig. En dat geldt ook voor het aanpakken van de riooloverstort langs de Noord-Hollandse kust, iets dat gewoon een gemeentelijke taak is. Of de reis van bestuurders naar China om het Noord-Hollandse bedrijfsleven te promoten, die eerder deze maand plaatsvond. Goed bedoeld, maar dat hoort niet bij de taken van de provincie." Fleur Agema staat overigens tweede op de kandidatenlijst voor de Groep Wilders/PW, waardoor het moge lijk is dat ze vanaf november in de Tweede Kamer zit. Fleur Agema (Fractie Agema), tel. (075) 621 9718, website: www.fleuragema.nl, e-mail: info@fleuragema.nl Peter Visser (PvdA), tel. (020) 679 81 86, website: www.kiespetervisser.nl, e-mail: psvisser@cs.com

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8