Gemeentehuis met kleiner kostenplaatje TEXELSE g COURANT Oppassen voor het dodelijke Jacobskruiskruid Geknip§<f Rab kwart eeuw bij RAB Geknipte? TVL vóór tax dagjesmensen 'Inkomsten niet om tekort aan te zuiveren Les in energiebespari DINSDAG 3 OKTOBER 2006 schillende zichtslijnen door. Deze lijnen snijden elkaar bij de entree. Je kijkt vanaf de Zwaanstraat, door het gemeentehuis, zo het park in.' Door het gebouw te draaien ten aanzien van het huidige gemeente huis maakt dit het centrum van Den Burg weer rond, volgens Veeger. 'Het rondlopen tussen de Binnen- burg en Parkstraat is nu af. Er ont staat een echte cirkel.' De schatting van €8.000.000,- valt veel lager uit dan de ontwerpen die al ingestuurd zijn. 'Het is een redelijk eenvoudig gebouw, anderen hebben een veel duurdere detaillering. Maar alles past erin en je kunt er iedereen in kwijt.' Veeger heeft zijn ontwerp gebaseerd op de Kadernota huis vesting gemeente Texel van mei 2003 en daarvan zijn alle wensen ingepast. Wel benadrukt hij dat zijn rekensom, op basis van de prijs per m3, nog een ruwe schatting is: 'Het is een indicatieprijs. Een calculator moet het echt nog narekenen.' In het ontwerp is wel nagedacht over interne dingen als bureaus, vergaderruimtes, toiletten, service balies, een conferentiezaal, archief ruimte en zelfs een kantine is inge tekend. 'Over een aircosysteem heb ik nog niet nagedacht, de ruimte is er, maar dat is werk voor de instal lateur.' Wel gaat er met dit ontwerp veel veranderen voor ambtenaren. Ruimte is het sleutelwoord: 'Ik heb veel gebruik gemaakt van kantoor tuinen. Dit zijn grote ruimtes met verschillende bureaus op willekeu rige plekken. Mensen kunnen elkaar zo makkelijk bereiken.' Opvallend detail in de maquette is een expo sitieruimte op de begane grond. 'Deze is er om de drempel lager te maken, het wordt zo iets informe ler.' Ook het buitenbalkon valt op: 'Dat is voor de fanatieke roker, of buitenluncher.' Dit plan is niet inge stuurd als ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis: 'Het is een reali seerbaar afstudeerproject, maar het blijft fictief. Misschien ga ik het wel inzenden, maar eerst wil ik kijken hoe erop gereageerd wordt. Of dit gemeentehuis überhaupt gewenst is. Ik sluit niet uit dat ik het alsnog instuur.' Veel glas, grote kantoorruimtes en groenvoorziening binnen. De maquette waarmee Ingmar Vee ger (30) afstudeerde aan de Tech nische Universiteit van Delft is een ontwerp voor een nieuw Texels gemeentehuis. Kostenplaatje: een slordige €8.000.000,-. Veeger, werkzaam als architect bij Architektenburo Louis Uriot, teken de het gemeentehuis in principe voor aan de Groeneplaats. 'Maar door kleine aanpassingen is het eventueel ook te plaatsen aan de Emmalaan.' De hoofdgedachte van het gebouw is dat Texel omsloten wordt door water, 'Daarom heb ik gekozen voor één muur die het hele gemeentelijke bestuur omsluit.' Deze wand wordt steeds hoger: 'De entree is het laagste punt en de muur is bij de raadszaal het hoogst. Dat is in verband met de besluitvoe- ring. Bij het hoogste orgaan wor den de belangrijkste beslissingen genomen.'Het idee van deze wand stamt uit 1828, toen Den Burg nog omsloten werd door een wal (de burgwal). 'Den Burg komt voort uit burcht en dat komt nu terug in de alles omsluitende wand.' Naast de robuuste omlijsting valt het drie verdiepingen tellende gebouw op door de glazen entree. Deze loopt door tot aan het park. 'De gla zen middenzone geeft de openheid van het bestuur weer. Dat wordt versterkt door een atrium in de centrale hal. Ook de trappen zijn omgeven door glas.' Het glas zorgt naast de symboliek van een open bestuur ook voor sfeer. 'De sfeer ontstaat door de relatie van binnen en buiten. Vanaf de toeschouwer stribune in de raadszaal kijk je via grote ramen uit op het park. En ook de meeste ambtenaren hebben uitzicht op het park. Dit komt weer terug in de groenvoorziening bin nen.' Groot verschil met het huidige gemeentehuis is, dat met dit project het centrum minder onderbroken wordt. 'Met dit ontwerp lopen ver- Het zeer giftige Jacobskruiskruid is niet nieuw op het eiland. Maar de plant verspreidt zich snel en is een gevaar voor alle dieren. Eten van de plant zorgt voor onom keerbare leverschade en kan lei den tot de dood. De gele plant is niet gezaaid door de gemeente Texel. 'Het Jacobskruis kruid is spontaan gegroeid doordat het is overgewaaid uit de duinen. Er zijn wel zaadmengsels beschik baar geweest met het Jacobskruis kruid, maar dat is niet gebruikt.' De gemeente doet aan bestrijding van het de plant: 'Vorig jaar is het in veel bermen handmatig weggehaald en dat gebeurt dit jaar weer. De kunst is om dat op het juist moment te doen, vóór de plant gaat bloeien.' Ook Staatsbosbeheer verwijdert het Jacobskruiskruid. 'Waar het kruid in contact kan komen met vee steken we het uit. Op Texel hebben we daardoor nog geen last gehad met dieren die het gegeten hebben', zegt Bart Witte van Staatsbosbeheer. Ter reinen die Natuurmonumenten op Texel beheert hebben weinig last van de plant: 'De grond is zeer voedsel- arm door het verschralingsbeheer. Het zijn allemaal graslanden met een zeer dichte zodenlaag en doordat we het niet omploegen, heeft het plantje haast geen mogelijkheid tot ontkiemen. Op een enkel exemplaar na komt er geen Jacobskruiskruid bij ons voor', zegt Loran Tinga van Natuurmonumenten Noord-Holland Noord. Ook paardenfokkerij Eagles Ranch neemt maatregelen: 'Zelf hebben we land dat elke vier jaar doodgespoten wordt. Hierdoor is de weide steeds schoon. Hooi hebben we alleen in Motorescorte De vorige week overleden Cor Dros hield de touwtjes graag in handen. Hij had dan ook zelf geregeld dat de rouwstoet bij zijn laatste gang zou worden voorafgegaan door enkele oude Harleymotoren. eigen beheer dus dat is al gecheckt. Als we land van iemand anders gebruiken lopen we dat helemaal na. Zo zorgen we ervoor dat het in ieder geval met in onze weide voor komt.' Door consequent te zijn, heeft Eagles Ranch geen zieke paarden gehad door Jacobskruiskruid. Het bestuur van de Waddenruiters en de Kleppertjes heeft nog niet actief aan voorlichting over de plant gedaan: 'Er is wel aandacht aan besteed in de rijlessen, maar verder hebben we de leden niet geïnfor meerd. We hebben eigenlijk het idee dat het niet zo speelt op Texel, maar je moet wel verschrikkelijk oppassen met hooi van de overkant.' Hooi is inderdaad de grote boos doener. Dieren gaan het bittere kruid in principe altijd uit de weg, maar het grote gevaar is dat ze het niet meer herkennen als het in hooi zit. Toch neemt de schade die het kruid aan kan brengen niet af als het gedroogd is. 'Het Jacobskruiskruid groeit steeds meer in de bermen en dat wordt verkocht als hooi of kuil. Maar Werner Dros weet de plekken waar het kruid staat en het gras uit die bermen wordt vernietigd', zegt dierenarts Loek van Vliet. De plant verliest gedroogd niet aan kracht. De plant verwijderen uit hooi is niet zinvol. 'Het verspreidt zich in de kuil of het hooi', zegt Loek van Vliet. Vernietigen van het hooi is de enige mogelijkheid om dieren niet aan het gif bloot te stellen.' De felgele bloemen maken dat de plant 's zomers eenvoudig te herken nen is. In de winter, na het afsterven van de bloemen, worden de plan ten moeilijker herkenbaar. De giftig heid van de plant vermindert niet. Wel verliest de plant zijn smaak en geur waardoor dieren het niet meer herkennen. Een ander gevaar van Jacobskruiskruid is dat paarden, of ander vee, aanvankelijk geen ziekte verschijnselen krijgen bij het eten. Het gif heeft een zogenaamde cumula- Jacobskruiskruid. De binnenkant van het ontwerp is al volledig ingericht met bureaus e.d. tieve waarde, gifstoffen stapelen zich op tot het dier teveel gegeten heeft. Het kan bijvoorbeeld zo zijn dat een paard doodgaat omdat het dier al tien jaar lang af en toe Jacobskruis kruid binnen heeft gekregen. Dit pro ces kan ook aanzienlijk sneller verlo pen: in twee weken kan de maximale dosis bereikt worden. Een dier sterft onvermijdelijk als het 3 tot 7 procent van het eigen lichaamsgewicht aan Jacobskruiskruid heeft gegeten. Ondanks de grote gevaren van het Jacobskruiskruid kent dierenarts Van Vliet geen Texelse gevallen van ver giftigde dieren: 'Er zijn wel dieren die het gegeten hebben, maar er wordt vrij streng op gelet. Dat moet ook want het gif stapelt zich op in de lever en als de emmer vol is gaat het dier dood. Als dierenartsen kunnen we er niets tegen doen.' Bronnen: Bit, oktober 2006 nr.137 Cap, 4e jaargang nr. 36, juli/augus tus 2006 www.kruiskruid.nl wikipedia Aan Texel mankeert niets. Dat is de conclusie die getrokken kan worden uit de column van Gerard van Wes- terloo in het tijdschrift Binnenlands Bestuur. Aan Texel niet, maar het valt niet mee om er te komen. Van Westerloo begint zijn verhaal met de beschrijving van de reis naar Den Helder. Dat ging goed, 'al begon de trein na Alkmaar plotseling midden tussen het gras te stoppen op sta tions die Den Helder Zuid of Anna Paulowna heten.' Maar in Den Hel der aangekomen, bleek de bus naar de boot niet te gaan. 'Die ging pas over 25 minuten.' Ook de bus op Texel - naar De Koog - ging niet. 'Die ging pas na 35 minuten.' De tweede helft van de column wordt besteed aan een beschrijving van de terug- Na tweeëneenhalf uur reizen bereikten wc om hotel in dc Ktxrg Tof zondagmiddag kwam cr geen klacht meer om onze lippen. Veel najaarszon en een kilometer of vijftig gewandeld over het 'Icxclpad' dat ongetwijfeld het meest gevarieerde wandelpad van Nederland iv at ik zeggen Oome Biem Afgelopen week kreeg ik de Tesselaar van 8 september onder ogen met daarin een artikel over het 75-jarig bestaan van de Visserij Coöperatie. Misschien mag ik voor wat aanvul lende informatie zorgen. Als jongen van een jaar of tien fietste ik 's zaterdags wel eens naar de haven, wanneer alle Oosterender kotters - en die ene Oudeschilder van Fup Krijnen - weer thuis waren. Niet in het minst natuurlijk omdat er één bij was, de TX37, die mijn naam droeg. Ik bedoel maar, hoe dan ook, het oliebootje met Prijs voor natuurprojecten Geslaagde of baanbrekende pro jecten of activiteiten op het gebied van natuur, milieu of landschap in Noord-Holland, die zijn uitge voerd door vrijwilligers, kunnen nog tot maandag 16 oktober wor den genomineerd voor de Zilveren Maan Prijs. Voorwaarde is dat het project recent is uitgevoerd. De Zilveren Maan is een initiatief van de Milieufederatie Noord-Hol land, Landschap Noord-Holland en IVN Consulentschap Noord-Hol land en werd in 2002 voor het eerst uitgereikt. Vorig jaar ging de prijs naar de stichting Noordzeekanaal- gebied: 'Sterk, Schoon Slim'. Aan meldingen dienen uiterlijk maandag 16 oktober binnen te zijn bij Land schap Noord-Holland. De uitreiking van de Zilveren Maan vindt plaats op zaterdag 9 december, tijdens de Noord-Hollandse Natuurdag. Meer informatie en een aanmeldingsfor mulier is te vinden op website www. zilverenmaanprijs.nl en te verkrijgen bij Landschap Noord-Holland, tel. 0251-662244 De prijs, bestaande uit een beeldje van F. Zwaag, is genoemd naar een in Noord-Holland vrijwel uitgestorven dagvlinder. Ingeklemd tussen medewerkers Huug Snoek (rechts) en Menno Koorn (chauffeur) zit Jan-Jacob Rab in een Cadillac die onderweg halt houdt voor RAB in Oudeschild. Het ritje hield verband met het 25-jïi dienstverband van Rab bij de fr RAB, dat vrijdag werd geviedi Question Plaza. Het kwartaalblad van Vereniging De Hollandsche Molen, Molens, pakt deze maand groot uit met een artikel over de gebroeders André en Willem Keijzer. Deze namen de interesse voor molens, en later de verantwoordelijkheid over de mofei van Het Noorden, over van hj vader Jaap. De twee zijn nu 25 s actief en denken er nog r om te stoppen. 'Wij gaan nog«#J 25 jaar door', staat te lezen irli artikel. In mei stond een intenrè met de broers in de Texelse Ca rant. iraónrem weg naar Amsterdam Amstel. De boot vertrok op tijd, maar dat was het enige. De bus in Den Helder ging niet 'Die ging pas 36 minuten later. En het heeft geen zin om een taxi te bellen, want die komen ook niet tus sen nu en drie kwartier. De bus die wel kwam, had volgens de chauffeur twee mogelijkheden. Of hij vertrok precies op het moment dat de vol gende boot afmeerde, of hij wachtte op de bootreizigers, maar dan kwam hij te laat op het station, zodat je daar nog net de achterkant van de trein kon zien. We kwamen inder daad drie minuten te laat bij het sta tion. Maar we zagen geen achterkant van een trein. Die ging namelijk niet.' Per bus, trein en metro komt Van Westerloo uiteindelijk thuis, 'maar volgende keer', sprak zijn vriendin, 'gaan we met de auto.' 25 jaar de Keijzers van Her Noorden als schipper Pieter Plaatsman was dan teug van haar wekelijkse reis naar Amsterdam, waar bij Gulf werd getankt. Wellicht herinnen sommigen zich nog de toenmalige populaire vertegenwoordiger van de oliefirma: Maarten Dijksman. Overigens heette het oliebootje geen 'oom Wim', maar 'Oome Biem', naar Biem Vlaming, de voorzitter van de coöperatie. De goe de man had, als zoveel Oosterenders, een bijnaam om hem te onderschei den van zijn naamgenoten. Maar die laat ik om begrijpelijke redenen maar achterwege. Voor alle duidelijkheid: het was de overgrootvader van het huidige bestuurslid Cor Trap. Toon de Haas, Amstelveen. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) is voorstander van het invoeren van toeristenbe lasting voor dagjesmensen. 'Maar het komt nu wel erg plotseling uit de lucht vallen. Bovendien vinden we niet dat de opbrengst moet worden gebruikt om het tekort van de gemeente aan te zuiveren', vertelt voorzitter Harry Wuis. De logiesverstrekkers hebben de mogelijkheid een tax voor dag toeristen in te voeren al eerder geopperd. 'Dagjesmensen maken gebruik van de Texelse voorzienin gen en de druk op onze infrastruc tuur wordt niet alleen veroorzaakt door onze logiesgasten. Dus ma:s die andere categorie daar ook or belasten. Het zou prettig zijn als' die bijdrage zaken worden gere seerd die zichtbaar zijn.' TVL de daarbij in eerste instantie niet ai kanjerprojecten. Over de wijze besteding kan het Toeristisch p nis Instituut wat betreft Wuis advi uitbrengen. Hij heeft wel twijfelsI de haalbaarheid van de tax dagjesmensen. 'Anders dan de toe ristenbelasting voor gasten in loge staat die voor dagjesmensen nleti de wet. Ander, meer praktisch pro bleem, is dat je de eerste overtoil belast, ook voor gasten in loge Die zouden dan dubbel betalen' Archiefinspectie beoordeelt kelder De provinciale archiefinspec tie heeft afgelopen vrijdag de gemeentelijke archiefruimte onder de loep genomen. Het betrof een geplande inspectie, waarbij is gekeken of de huidige ruimte al dan niet voldoet aan de eisen voor het historisch archief. Naar aanleiding van het bezoek zal de inspectie rapport opmaken, wat aanleiding kan zijn voor verdere stappen, aldus een woordvoerder van de gemeente, die verder geen mededelingen over het bezoek doet. Eerder dreigde de provincie met inbeslagname, als het archief niet vóór 1 oktober op een goede plek is ondergebracht, waarbij de huidige gemeentekelder niet als geschikte archiefbewaarplaats wordt erkend. Vorige week besloot de gemeente raad dat het oud archief op Texel moet blijven en maakte €60.000,- vrij voor de inrichting van een archiefbewaarplaats. Het college, dat van de raad opdracht kreeg om onmiddellijk met de voorbereiding aan de slag te gaan, laat weten in afwachting te zijn van het rapport van de inspectie. V Bh Ingmar Veeger met zijn afstudeerproject, de maquette van zijn gemeentehuis. Bouwvergunning meteen aan balie De raad heeft unaniem ingestemd met de invoering van de 'Boekelse' manier van afgifte van bouwvergun ningen. Alleen kleine bouwvergun ningen en aanpassingen aan eigen woningen komen in aanmerking voor de snelle afhandeling. Invoe ring van het systeem gebeurt zo spoedig mogelijk, nog voor 1 janu- t'di De toetsing van de bouwveny**^ ningen komt te liggen bij de gecerfr ficeerde architecten van de aanvra gers. Deze manier van afgifte moa zorgen voor tijdvoordeel, lage' bouwleges voor aanvragers eniró der ambtelijke uren. Om de aandacht te vestigen op ener- energie. Leerlingen konden giebesparing is een energiebus langs lesboxen allerlei proefjes doen. alle basisscholen gegaan. Met de bus deed donderdag voor het bus, voorzien van windmolen, zonne- De Kompasschool aan. Het panelen en -boiler, konden leerlingen krijgt volgens organisator ervaringen opdoen met duurzame Duurzaam Texel een vervolg Leerlingen van De Kompasschool doen een proefje.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8