Poging tot herstel van fout in de jaren zestig 'Als ik weg was, paste And ré op mijn vriendin' eeuw Gebroeders halve 'coöperatief' Plan haalbaar zolang je maar commercieel denkt en handelt' Stembureau weg door muziekles I EXELSE g COURANT Brügemann primeur met seminar L!r>« Het stembureau d'Ouwe ULO aan de Wilhelminalaan wordt opgehe ven doordat er onvoldoende ruimte beschikbaar is om in te richten als stemlokaal. Daarbij komt dat het gebouw te rumoerig is door de muzieklessen die gegeven worden. 'De omgeving werkt verstorend door dat het gebouw tegenstrijdige functies heeft. Toeterende kinde ren zijn niet echt wenselijk bij een stembureau', zegt wethouder Peter Bakker. Stemmers die eerder naar d'Ouwe ULO kwamen, kunnen voortaan terecht in de Openbare Bibliotheek of het gemeentehuis. Een stem bureau op de veerboot blijkt met te realiseren, zoals eerder het idee was van de PvdA. 'Het is praktisch gezien onmogelijk, de boot over schrijdt de gemeentelijke grenzen', zegt wethouder Bakker. Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood DINSDAG 3 OKTOBER 2006 en de bezoekers een plek te geven waar men elkaar in goede sfeer kan ontmoeten. Zowel de jongeren, als zeker ook voor de 'ouderen' die nu vaak geen plezier meer vinden in het uitgaansleven. Voor elk wat wils. Veel Texelaars zijn bang dat de Texel se gemeenschap door het opknap pen van het Hart met een zware financiële last wordt opgezadeld. Dat hoeft beslist niet te gebeu ren. Alleen het geld dat voor de herinrichting is gereserveerd, moet natuurlijk met ergens anders voor worden bestemd. Nieuwe bestra tingen, verlichting en het omleggen van rioleringen zijn wel zaken die voor kosten van de gemeenschap komen. Wij in het bedrijfsleven reke nen zo: wat kost het nieuwe en wat levert het oude op. Het college Ik verwacht dat dit geen al te grote problemen zal geven. Naast het vermogen wat van mijn kant kan komen, weet ik dat bij een maece- nas-plan (weldoenersproject) meer dere zeer vermogende Texelaars zullen meedoen. En wellicht de Stichting Wonen Texel. Bovendien: bij mijn systeem zijn er eeuwigdu rende jaarlijkse opbrengsten. Is het plan haalbaar? Jazeker, heel goed. Zolang je maar commercieel denkt en handelt. Maar als bij de inspraakprocedures blijkt dat de bevolking alleen maar een bibliotheek of andere zaken wil die geen geld opleveren, dan gaat mijn verhaal niet op. Toen ik 25 jaar geleden de huidige supermarkt van Albert Heijn bouwde, was er ook geen rendement, maar inmiddels André en Jan Keesom: ...twee handen op één buik... familiehotel Bosch en Zee, want daar werkte ik ook. Volop drukte, we schilden er zelfs de aardap pelen.' Totdat Jan na een poos in de Texelse Courant een advertentie las waarin Aankoop Centrale Texel een medewerker vroeg. Er volgde een sollicitatiegesprek met Cor van IJsseldijk, waarna Jan werd aange nomen. Toen de coöperatie na een aantal jaren een manusje van alles nodig had op kantoor van de expe ditie, hoefde directeur Piet Stoepker niet lang na te denken. 'Als er wat moest worden geregeld, dan deed ik dat. Het is mijn tweede natuur. Op kantoor zorgde ik dat het voer op tijd bij de boeren werd gebracht, deed de planning van de graan- verwerking, andere voorkomende werkzaamheden en zorgde dat het allemaal goed in de boeken kwam.' Zijn verhuizing betekende dat er in de winkel een nieuwe man nodig was. André: 'Dus had ik hetzelfde sollicitatiegesprek met Van IJssel dijk en werd onder dezelfde condi- Sanne Brügemann heeft als eer ste de mogelijkheid gekregen het seminar Spirituele Psychologie in het Nederlands te geven. Brüge mann is afgelopen zomer negen dagen naar Toronto (Canada) geweest om dit seminar van Ame rikaan Steve Rother te volgen. Nadat Brügemann op uitnodiging in Toronto les heeft gegeven, besloot het echtpaar Rother dat zij Spiritu ele Psychologie in het Nederlands mocht geven. Speciaal, want het is de eerste keer dat het seminar in een andere taal dan het Engels wordt gegeven. Bij haar aanstaande seminars zal Brügemann gebruik maken van lesmateriaal van het echtpaar Rother. Het seminar biedt, volgens Brü gemann, een andere visie op hoe mensen het leven kunnen begrijpen. 'Je leert jezelf zien en je valkui len en patronen herkennen.' Ook gaat het seminar in op de patronen tussen mensen. Een introductie avond is op dinsdag 17 oktober om 20.00. Opgave is niet nodig. Aansluitend op de introductie is er een cursus op 10 dinsdagavonden. Voor meer informatie of aanmelding Sanne Brügemann, tel. 313102 of info@cirkelvanliefde.com Sanne Brügemann met Steve Rother. (Foto Sam Brogamam) ts!impression van de Groeneplaats n. tie ziet het plan eruit? fetbestaande gemeentehuis beslist afbreken, maar strippen. Het ■bouw in twee delen splitsen. Een wnenade op straatniveau dwars xirhet gebouw op de plaats waar de trappen van het gemeente- szijn. Deze wandelweg sluit aan de Parkstraat. Het linker stuk niit de Bmnenburg gezien, krijgt er de gevel van het gemeente svan voor 1960. De oude Raads- der kan gebruikt worden voor i nieuwe en kleinere J'elleboog. de vrijkomende grond van deze sa kunnen bijvoorbeeld vijftien lartementen voor jongeren wor- r gemaakt. De Groeneplaats, gezien vanaf de kant van de raadskelder, met verderop de gevels voor het huidige raadhuis. I fcolgens kan op begane grond dit linker gebouw een bras- I Bie lounge en grand café wor- m' sigevestigd. De bovenverdieping, 1 m nu de raadszaal is, kan dienst Kn als een cultureel centrum met kleine podiumvoorziening. Voor rechter gebouw, het huidige ierE£ T^ntehuis. komt op zes meter van de huidige voorgevel et J nieuwe gevelwand met nostal- Op het nieuwe plein een verzinkbaar muzlekpodium voor evenementen. Waarom dit plan en wat is het doel? Het plan is een poging om een fout die in de jaren zestig is gemaakt te herstellen. Het moet van de Groene plaats, waar het leven nu uit is, het bruisend hart van Den Burg en Texel te maken. Het doel is de bevolking heeft hier nog helemaal niet naar gekeken. Buiten de eventuele mate riële winst is er een grote immateri ële opbrengst. Texel krijgt eindelijk weer een gezellig hart. Dit zal de bevolking nog beter met elkaar ver binden. Zie je mogelijkheden om voor de benodigde investeringen renteloos kapitaal aan te trekken? heb ik 22 procent rendement op de aanvangsinvestering. Het is maar net hoe je toekomstgericht wenst te calculeren Wie hebben er baat bij? Op de eerste plaats de inwoners van Texel doordat men eindelijk de mogelijkheid krijgt een nieuw Texels hart te ontwerpen. Ook toeristisch is er voordeel en geeft het een impuls aan de economie in het centrum. Nieuwbouwplannen van Winnubst en project Azië worden niet op de lange baan geschoven. En de soci ale doelen die de jaarlijks dónaties uit het oplopend rendement tege moet kunnen zien, varen er wel bij. Je hebt het voorgelegd aan het vorige college. Hoe heeft dat erop gereageerd? Na een twee uur durende gede tailleerde uitleg en presentatie met gebruik van lichtbeelden waren zij laaiend enthousiast. Eg mijn plan ondersteunt alle andere plannen gezien de in dit plan voorgestelde nieuwe infrastructuur en ontwerpvi- Sie. Laat de andere plannenmakers Zo moet het hart er volgens Langeveld uit gaan zien. Gezellige terrasjes, met op de alsjeblieft ook heel snel naar voren achtergrond een fraai gevelbeeld. ero7> isi Aris. werken we hier alweer Weel jaar?' Was getekend Janus, fewel Jan Keesom, bedrijfslei- Ioqiïs ïb'i Agrifirm. De man die de 5|1, Wlea binnen het bedrijf bijhoudt Met liefst alles zelf regelt, werd nerrompeld door zijn broer ndré (Aris) van de Weikoop, die M berekend dat ze op 1 oktober n>en op de dag af vijftig jaar bij nfl ^Coöperatie werken. Jan 31 en Wré 19 jaar. 1110 ponder is niet alleen dat de broeders Keesom samen een live eeuw bij hetzelfde bedrijf wer- i, ook buiten het werk zijn ze j samen. Ze hebben praktisch fclfde vrienden, zijn praktisch ('Gelukkig woont buurvrouw *stra er tussen') en hebben een todhuisje op hetzelfde strand, =*'ze regelmatig naar toe r ,an. 'I de echtgenotes is het al niet |Q ganders. André (52): 'Hennie en v tetha zijn met elkaar op vakantie jknï Turkije.' En ook hun kinderen ;n. Dt P"'en regelmatig met elkaar op. i.^Pals wij zijn ook zij twee handen ;een buik.' (57) heeft er wel een verkla- 5 voor: 'Vroeger had ik mijn vriendenclub. Maar toen ik miin vijftiende ging varen, gin- 11 die vrienden met elkaar verder beleefden van alles. Onderweg «fde ik mijn dingen, maar als 'ki na lange tijd terugkwam dan dat met die oude vriendenclub meer. Met André, die weliswaar jaar jonger is, heb ik altijd overweg gekund. Zo werden wenden ook mijn vrienden. En ■fcweg was, dan paste André op "vriendinnetje. Zo ging dat toch, '"Zo ging het, Janus.' twee-eenheid, waar geen speld is te krijgen. Ook niet door militaire dienstplicht. Jan: 'Ik "t zo lang varen tot ik vrijge- had van dienst. Daardoor ■e André niet in dienst.' Jan het op zijn 27ste tijd vond jaartje aan de wal door de n9en, had André al een baan- voor hem geregeld. André: 'In ties aangenomen. De winkel was in die jaren nog een stuk kleiner en - of het nu krammen of een klem was - we wisten precies waar alles lag. En als wij het eens niet wisten, dan vertelde zo'n boer wel waar het lag. Die waren toen in hoofdzaak onze klanten en liepen de deur bij wijze van spreken plat. Tegenwoordig is dat heel anders. Er zijn veel minder boeren en die zijn overgebleven hebben het zó druk, dat ze hun vrouw vragen om als ze toch om boodschappen gaan even bij de Weikoop langs te gaan.' Tegenwoordig zijn het vooral de par ticulieren die bij André en zijn col lega's om spullen komen. 'De winkel is enorm gegroeid, net als het aantal medewerkers. We hebben de taken verdeeld, iedere heeft z'n eigen ver antwoordelijkheid. Ik hou het voer bij, de schoenen, kleding, palen, verf, doe-het zelf en noem maar op. Er komen veel mensen over de vloer en ook dat maakt het werk leuk.' Broer Jan zetelt na de verhuizing van Agrifirm al weer enige iaren aan het Meijertebos. 'Als bednjfsleider doe ik hier alle voorkomende werk zaamheden. Ik zit op kantoor, help klanten en als het nodig is veeg ik ook de vloer aan. We hebben hier een prachtig bedrijf, veel ruimte en uitstekende voorzieningen. De zaak is echt goed op orde. Als je het vergelijkt met vroeger, dan is er hier veel minder reuring om de deur en werken er veel minder mensen. Maar dat is ook de tijd. Bij zo'n kleine, zelf standige Texelse coöperatie zoals vroeger, voelde je je meer betrokken. Winkel en expeditie waren meer met elkaar verweven. Als bij de één druk was, dan hielp de ander. En als het nodig was dan zat ik tot acht, negen uur 's avonds op kantoor om de bestellingen voor de volgende dag te regelen. Nu zou ik dat niet meer doen. maar in zo'n grote organisatie hoeft dat ook niet. Het is heel simpel: als we niet zouden zijn gefuseerd, dan waren we nu al lang failliet geweest.' Tekst en foto Gerard Timmerman de door hem gelanceerde 'ikkelingsvisie Een Groen- l/iarte plaats in het hart van ixel neemt Frits Langeveld een "r (oorschot op de grote discus- over de herinrichting van het jorpshart. De uitwerking door "r iontmij geeft een beeld van koe het dorpscentrum er vroe- f jer heeft uitgezien en hoe het 1 i uit kan zien. Ter toelichting 3- ègde de redactie hem een aantal inreiragen voor. In verband met de teschikbare ruimte is het verhaal ingekort, de volledige antwoor- lBl" (en zijn te lezen op onze website, ook de geïllustreerde ont- jftkelingsvisie is te zien. Daarop artist impressions van eGroeneplaats ook fraaie oude tó's en ansichten van het hart Den Burg. gische uitstraling. Deze gevelwand via split level integreren met het gestripte gemeentehuis. Hierin kun nen zeven bedrijven ondergebracht worden. Het huidige historische archief kan blijven bestaan. Op de bovenverdiepingen aan de achter kant, dus parkzijde, seniorenflats. Je wilt de horeca, die nu verspreid is in Den Burg, naar de Groeneplaats halen. Waarom? Let wel, niemand is verplicht, maar je moet de mogelijkheid creëren om zich daar tegen aantrekkelijke voor waarden te vestigen of een forse tegemoetkoming in een bedrijfs- verplaatsing te bieden. Horeca en terrassen op een beschut plein en ook nog eens de hele dag in de zon. Tegenwoordig zijn er goede verwarmingsystemen voor terras sen, zodat je nagenoeg het hele jaar buiten kunt zitten. Dat geeft een levendig centrum. Het zal dan zeker meer en meer een ontmoetings plek worden voor alle Texelaars. Een betere impuls om Den Burg te bezoeken is niet denkbaar. Waarom kom je nu met het plan naar buiten? Omdat er nu afstel dreigt van nieuw bouw van het gemeentehuis. Het is niet 5 voor 12, maar 1 minuut voor 12. Ik vind dat de bevolking in een eerder stadium meer informatie had moeten krijgen over alle voors en tegens. Een voorbeeld: de voorge stelde nieuwbouw is een prachtig plan, maar het kan ook wel een beetje minder duur en er is een goedkoper alternatief (Langeveld doelt op het afstudeerontwerp van architect Ingmar Veeger). Ik heb er sterke twijfels over of alle moge lijkheden en modellen grondig zijn onderzocht. Ik weet het niet, ben niet geïnformeerd en de bevolking al helemaal niet. Voor deze verstrek kende veranderingen of gevolgen moet er een doeltreffende brede discussie komen die maximaal in enkele maanden afgerond kan wor den. Bovenaanzicht van het plangebied. komen, dan kunnen we misschien wel wat van elkaar leren, koppen bij elkaar en een denktank vormen. Wat vind je van de huidige financiële benadering van de gemeente? Ik zou de urgentie van de kanjer projecten anders hebben bepaald. Waarom aan de Pontweg een duur PHH-gebouw? Een kostbare beslis sing, terwijl het centrum of het hart van Texel voor twintig jaar bevroren wordt. Daarna moet je opnieuw een afweging maken en zal een nieuw gemeentehuis zeker meer dan €30 miljoen kosten. Dus zadelen we de volgende generatie op met het probleem dat we nu kunnen oplos sen. We hebben in 1963 een fout gemaakt, moeten we dat nu nog eens dunnetjes overdoen? Onderdeel van het plan is een par keerkelder. Waarom? Een gezellig centrum trekt publiek aan. Kansen voor overdekte win terharde evenementen zijn hierdoor ruimschoots aanwezig door het bovenste parkeerdek vrachtwagen- vriendelijk, dus hoog genoeg, te maken en met extra in en uitgangen. Ruimte voor markten, manifestaties, kerstevenementen, enz. Het Waag gebouw is een mooie in- en uitgang voor de voetgangers. Een parkeer kelder van ruim tweehonderd auto's betaalt zichzelf op termijn meer dan terug en brengt op den duur meer op dan wat hij gekost heeft. Boven dien heeft het meerwaarde voor het nieuwe Lindeboomproject. Jij hebt enige tijd geleden een plan gepresenteerd voor de Karseboom. Zet je dat ook door als de gemeen teraad besluit om het huidige raad huis (zonder cosmetische facelift) te handhaven? Absoluut niet, want aan een dood paard (lees saaie en oninteressante Groeneplaats) ga ik niet trekken, en is het twijfelachtig of dit pareltje ooit rendabel kan worden gemaakt. Op heel Texel gebeurt veel, maar in het hart van Texel is het doodstil. Er bestaat een Atlas van stilteplaatsen in Nederland, daar kunnen ze de Groeneplaats wel bij doen. Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9