Demonstraties Texelaars maakten diepe indruk Archiefstuk TEXELSE COURANT j]chter de schermen ÏH9GEN Flessenkunst aangespoeld op Spieckeroog Sp°" 3 Wat ik zeggen wou... VRIJDAG 6 OKTOBER 2006 UIT 119 JAAR TEXELSE COURANT De Telegraaf, die kennelijk niet hele maal goed was ingelicht en schreef dat Sil Boon, 'alias Sil de strandjut ter', het slachtoffer was. schap staat op de wagen: zond* Jï Jii Bij de pier van Scheveningen verlieten de protesterende jutters in 1989 het strand om Den Haag in te trekken. Texelaars vormen een rustig volk, dat niet zou gauw te hoop loopt. Maar komen ze in actie en steken ze het Marsdiep over, dan doen ze het goed ook. De organisatie van de groep die maandag naar Den Haag gaat om verplaatsing van de Helderse veerhaven mogelijk te houden, laat zich inspireren door de indrukwekkende demonstratie voor dijkverhoging in 1976. Maar ook andere acties trokken door een waardige en ludieke aanpak opmerkelijk veel belangstelling. In de landelijke demonstraties tegen kruisraketten in 1981 (Amsterdam) en 1983 (Den Haag) liepen honderden Texelaars mee. 'Dat zou betekenen dat naar verhouding Texel belang rijk sterker was vertegenwoordigd dan de gemiddelde Nederlandse gemeente', concludeerde de Texel se Courant. Een stoet van twintig Texelse en vier Amelander vrachtwa gens en bussen vol sympathisanten gingen in november 1990 in konvooi naar Den Haag om te protesteren de dreigende afschaffing van 'het gereduceerde veertarief voor eilan ders. Met succes, want na een lange vergadering kregen de actievoerders waarvoor ze kwamen. Meest spraakmakend was ongetwij feld de demonstratie in 1976 voor een snelle verhoging van de dij ken. De slogan 'Geen lijken, omhoog die dijken' zal iedereen van boven de veertig zich nog wel herinneren. Tekenend voor de indruk die het protest maakte, is ook dat opnamen nog steeds te zien zijn in de voor lichtingsfilm over de werking van de democratie die doorlopend in het gebouw van de Tweede Kamer draait. Het was dan ook een serieuze zaak waarvoor de Texelaars zo massaal op de been kwamen. Directe aan leiding vormde de dreigende dijk doorbraak op zaterdagavond 3 janu ari 1976. Als gevolg van een zeer zware storm steeg het water tot 3,12 meter boven NAR slechts 18 centimeter onder het peil dat op 1 februari 1953 werd bereikt met de watersnoodramp. Achter de molen van Het Noorden stond het water op 30 centimeter van de kruin van de dijk. Het gemeentebestuur besloot 132 gezinnen uit de zogenoemde gevarenzone I - Het Noorden en laaggelegen gebieden bij Oosterend, Nieuweschild, Dijkmanshuizen en de Eendracht - te adviseren hun huis te verlaten en hun heil te zoeken in de hervormde kerken van De Waal, Oosterend-en Den Burg. Ook een deel van Oudeschild werd ontruimd. De dijk van het poldertje De Rob- benjager bij de vuurtoren brak op twee plekken. Op sommige plekken stond het land anderhalf meter onder water. Veehouder Quartel was op het ergste voorbereid en had zijn dieren al in veiligheid gebracht, maar dat gold niet voor de tientallen caravans op de camping van de familie Groen, die middenin in het water stonden. In een reactie sloegen het gemeen tebestuur en Waterschap Texel de handen ineen en vroegen Rijkswa terstaat dringend 'de tracés op korte termijn vast te stellen en het werk schema te versnellen'. Dorpscom missies verspreidden huis-aan-huis enquêteformulieren waarin werd geprotesteerd tegen de houding van Besluiteloosheid Een flinke tas met boodschap pen. een avondje uit eten of een bescheiden tank benzine. Dat heb je voor €43,-, omgerekend het bedrag dat wij als Texelaars alle maal kwijt zijn aan de voorberei dingen van het nieuwe raadhuis, totaal zes ton. Kwijt zijn inderdaad, want nu de raad het door het overgrote deel van de Texelaars zo verfoeide plan - waar onze poli tici zo stijfkoppig aan vast hebben gehouden - alsnog naar de vries kist heeft verwezen, is dat geld in rook opgegaan. Voelt u al een onbehaaglijk gevoel opkomen? Wacht maar. het wordt nog erger. Zelf had ik dat gevoel al achter de perstafel in de raadszaal, een plek waarover mijn huisarts mij eigenlijk zou moeten adviseren daar niet meer plaats te nemen. Dinsdagavond zat ik er toch en het was in meerdere opzichten gedenkwaardig. In de eerste plaats omdat de burgemeester ontbrak. En dat op een avond waarop de raad moest adviseren over meerdere door haar bereden stokpaardjes. Opvallend afwezig was ook de ambtelijke top, het betrof immers maar een discussie over de toekomstige werkplekken van hun ondergeschikten. Maar ook de 'gewone' ambtenaren waren nauwelijks van de partij. Kan het hen niet schelen of zijn ze al murw? De discussie over de bezuinigings voorstellen maakte pijnlijk duidelijk waar het in de politiek aan schort: besluitvaardigheid. Om te begin nen met het raadhuis: dat blijft dus maar in de ijskast. Maar komt het daar ooit weer uit? Typisch zo'n vooruit geschoven besluit van raadsleden die het college ervan betichten geen moed te tonen en kleur te bekennen. Op hun beurt leggen de wethouders de bal bij de politici. Met als gevolg dat we met z'n allen niet weten waar we aan toe zijn. Wellicht nog chaoti scher verliep de discussie over het PHH-gebouw. Dat verhaal loopt al zo lang, dat ik kwijt ben wanneer het is begonnen. Ook zo'n plan waarbij vrijwel elk Texelaar naar z'n voorhoofd wijst. Toch moest en zou het er komen en nu er Joost mag weten hoeveel kosten zijn gemaakt, wordt alsnog bedacht dat het toch wellicht beter is om maar naar de Bernhardlaan te gaan. En dan was er de discussie over OSG De Hogeberg. Twie is Tessels gaat niet op. Onderscheid dient te verdwijnen, het moet één gebouw worden. Kredieten wer den opgerekt van pakweg vier naar bijna tien miljoen euro, ongeveer twee keer het bedrag waarvoor het kolossale StayOkay is gebouwd, daar kun je toch wat mee. Maar het is nog niet genoeg, er blijkt nog zes ton extra nodig. Opzouten, zou ik zeggen. Je bouwt het er maar voor. Maar nee, onze raadslieden willen zich er eerst nog eens over buigen. Stel je voor dat er eens een besluit zou vallen. Nu doe ik onze vertegenwoordigers te kort. Want dankzij hen verdwijnt het budget voor herinrichting van de Groeneplaats naar de algemene reserve. Merkwaardig, want had ik ze diezelfde avond niet horen zeggen dat de herinrichting moet doorgaan, dat ze Frits Langeveld de hemel in prezen om zijn visie en luisteraars opriepen ook met plan nen te komen? Ik hoor het u zeggen, vanaf de zijlijn heb je makkelijk praten. En inderdaad, wellicht schiet ik teveel uit m'n slof. Maar het lucht wel op Nu ik toch bezig ben, noteer ik als uitsmijter mijn onbegrip over het onwaarschijnlijke bedrag van €5 miljoen waarvoor het college nu ineens het raadhuis denkt te kun nen verbouwen en over het lang durige stilzwijgen rond het PHH- gebouw. Tenslotte memoreer ik de schorsing, waarbij de collegeleden zich terugtrokken en naar verluidt de burgemeester belden om te vragen wat ze over deze PHH- kwestie mochten zeggen. Over besluiteloosheid gesproken. Gerard Timmerman Souwie Duinker, de regering, 'die er blijk van geeft zich onvoldoende bewust te zijn van de bedreigingen van leven en welzijn van de Texelaars door de dijkver zwaring over een te lange periode uit te smeren'. Het oorspronkelijke plan was de dijk in 1985 aan de hele oostkant op deltahoogte te hebben gebracht, maar veel Texelaars vrees den dat ze vóór die tijd al zouden zijn verdronken. De werkzaamheden werden vertraagd door bezwaren van milieuorganisaties, die vreesden dat de natuur ernstig te lijden zou hebben onder de dijkverzwaringen. Een bevredigende reactie bleef uit, waarna de gezamenlijke dorpsverte genwoordigers besloten een groot scheepse actie te organiseren. In de Texelse Courant riepen ze de bevol king op in beweging te komen: 'Alles wat het spektakel kan vergroten is welkom. Het spreekt vanzelf dat het een fatsoenlijke aktie moet worden, zodat suggesties om het te zoeken in barricades of geweld pleging voorlopig(l) terzijde worden gelegd.' Werkgevers werd gevraagd hun personeel vrij te geven om te protesteren, terwijl ook scholieren van 15 jaar en ouder die gelegenheid moesten krijgen. Het resultaat was imposant. Meer dan 1200 Texelaars reisden op 29 januari naar Den Haag. Omdat TESO niet meer dan 750 passagiers per schip mocht vervoe ren, werd een extra afvaart verzorgd. De stoet die door de hofstad trok, was meer dan een kilometer lang en trok veel bekijks. De kop werd gevormd door tamboers, die hun trom beroerden als in een doden mars. De demonstranten maakten zwijgend hun gang. Volgens de ver slaggever van de Texelse Courant boezemde 'hun uiterst beheerste en vastberaden gedrag' ontzag in. 'Mensen van de politie vertelden ons zelden een zo ordelijke demon stratie van een dergelijke omvang te hebben meegemaakt.' Ook 'een Haagse dame' toonde zich onder de iridruk: 'Die optocht leek meer op een staatsbegrafenis dan een demonstratie; het was gewoon ont roerend!' Speciale belangstelling was er voor vijftig schapen, die van zwemvesten waren voorzien. De beesten werden ook het Binnenhof mee op geno men, waar verschillende politici een kijkje kwamen nemen. WD-kamerlid Hans Wiegel bekommerde zich met name om Hoornder Jaap Duinker, die half ontkleed was - alsof hij door het opkomende water was verrast - en trakteerde hem op een borrel om door te warmen. Tweede Kamer voorzitter Anne Vondeling had de eer ruim 7000 handtekeningen in ont vangst te nemen, die waren verpakt in een vacht van een Texels schaap. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat was 'zichtbaar onder de indruk'. Verheugend was zijn mede deling dat hij Rijkswaterstaat een dag eerder al opdracht had gegeven de plannen uiterlijk in het voorjaar klaar te hebben. 'Het moet afgelo pen zijn met het vooroverleg. Er is genoeg gepraat met de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. De belangen die van die zijde worden bepleit onderschat ik niet, maar mensenlevens zijn primair.' Dertien jaar later, in april 1989, werd Texel opnieuw landelijk nieuws toen jutters Wilko Bergmans, Maarten en Sil Boon en Gerard Zoetelief met paarden en huifkar over het strand naar Den Haag trokken om er aan dacht te vragen voor de sterke duin afslag. Radio, televisie en andere media besteedden aandacht aan het ludieke protest, dat achteraf zeer geslaagd werd genoemd. Vooraf bestond echter veel scepsis. De actie werd in de Texelse Courant van dinsdag 4 april aangekondigd onder de kop 'Ministerie weet nog van niets'. In het artikel noteerde de verslaggever dat paardenkenners hun twijfels hadden. 'De behoorlijke afstand die moeten worden afgelegd (zo'n 180 kilometer) in een tijdbe stek van tweeëneenhalve dag, zal de paardjes niet in de koude kleren gaan zitten. Vooral de overnachtin gen op het kille strand, nadat ze zich een hele dag warm hebben gelopen, zullen niet meevallen. En het zonder problemen afleggen van zo'n afstand vergt wel enige maanden training. Eenmaal in Den Haag wil men, onder begeleiding van bereden politie, door de stad naar minister Smit-Kroes trekken. Bij het ter perse gaan van deze krant waren echter zowel het ministerie als de Haagse politie nog niet op de hoogte van de komst van de jutters en was nog niets geregeld voor een passende ontvangst. "Het is zelfs te betwijfelen óf de minister er die donderdag wel is", aldus Patri cia Bosboom, voorlichtster van het ministerie.' Ondanks hun schijnbaar laconie ke houding gingen de jutters goed voorbereid op weg. Het oorspron kelijke plan om als ruiter naar Den Haag te gaan werd aangepast. In plaats daarvan gingen de vier per huifkar. Om niet voor vervelende verrassingen komen te staan, ver kenden ze de tocht per jeep. In Ber gen aan Zee, het eindpunt van de eerste etappe, werd een weitje in de nabijheid van het strand aangetrof fen, waar de dieren konden worden gestald. Bovendien werd besloten geregeld van paarden te wisselen. 'Niet voor niets heb ik twintig jaar tussen de paarden gezeten, ik weet best dat je niet zomaar wat kunt aanrommelen. Vertrekken en zien waar het schip strandt, zou dom zijn', verklaarde Gerard Zoetelief. duinen geen Texel, zonder T ons vaderland verminkt.' De minister werd verblijd met dive-^ geschenken. Maarten Boon gaf g 0S De tocht was vermoeiend. Om de fles Jutter en Sil Boon het boek SS? paarden te ontlasten gingen de vier Strandjutter van Cor Bruin. Het vt grotendeels te voet. Onderweg wer den ze geconfronteerd met drijfzand, harde tegenwind en regen. Tussen Noordwijk en Katwijk kwamen de jutters in problemen. Het zand werd almaar ruller, waardoor de paarden de kar niet meer konden trekken. De familie Den Holder. die bijstand verleende en met een trailer steeds verse paarden aanvoerde, bracht uitkomst door de dieren in te laden. 'Even later bleek dat een gelukkige beslissing, toen op het strand bij Katwijk zelfs de 4-wiel aangedreven jeeps van de volgers het niet meer konden bolwerken. Er moest een toevallig aldaar aan het werk zijnde shovel aan de pas komen om de jeep weer los te trekken.' du: één van de 25 exemplaren enthousiaste uitgever, Callenbachi™ Nijkerk, spontaan had geschonken "f om onderweg uit te delen, Gera<( Zoetelief gaf een roos en v,J daarvoor door de bewindsvroui bedankt met een zoen. Bergma gaf Smit-Kroes ook nog een a helmplanten ('voor uw achtertuintje en noemde haar 'jofele Nelie' 0 minister kon de vrijmoedige 'jutter. staal' wel waarderen. 'U weet de f niet iedereen hier zomaar binnei komt. In uw geval is dat anfe ,'u Mensen die de moeite nemen van zo ver te komen, verdienen pluim.' Ondanks haar mooie m f den deed ze geen toezeggingeno»o een nieuwe zandsuppletie, die na UtLUL veww WP-T uROGE V rik obn VERIWn Een blik vanuit de Ridderzaal op de menigte Texelaars die 1976 geruime tijd het Binnenhof beheerste De jutters maakten de oversteek over het Marsdiep op een landing boot van de mariniers. Ze hadden op dat moment al een hele tocht achter de rug, want ze waren bij het krieken van de dag bij de vuurtoren vertrok- Ondanks de moeilijkheden arriveer den de jutters volgens plan bij het ministerie van Verkeer en Water staat, waar ze werden ontvangen door minister Smit-Kroes zelf. Publi citair was de ontvangst een succes, Bij de Mok stond een trailer 'want verslaggevers van het NOS- 'verse' paarden klaar en werd het gezelschap uitgezwaaid door burge meester Schipper, die een fles Jutter voor minister Smit-Kroes meegaf en een brief waarin hij haar herinnerde aan de 'penibele toestand' van de Texelse duinen. De overtocht viel niet mee. Door een flinke deining werd het de passagiers wit om de neus en bij het van boord gaan met de paarden bij Kijkduin ging begeleider Jan Kiljan onderuit op het spekgladde talud. 'Hij werd op zijn rug door het water gesleept, maar hield aan het avontuur niets over dan een nat pak.' Het voorval stond breed uitgemeten met foto in journaal, Veronica Nieuwslijn en de West-Deutsche Rundfunk, radio en schrijvende pers verdrongen zich om een goed plaatsje. Net als der tien jaar eerder maakte de houding van demonstranten indruk. Jutter Bergman 'ernstig, maar tevens met gevoel voor humor en relativering'. 'Wij komen hier niet met gebalde vuist, vloekend en tierend. Uw bezorgdheid over de kust is ons bekend en we beseffen ook dat u geen ijzer met handen kunt breken. Maar: het is bij ons heel erg geweest. Onze burgemeester is niet voor niets bij u op bezoek geweest. Ditmaal ontvangt u vier haveloze kerels die het strand afschuimen. Onze bood- schatting vijftien miljoen zou ki 'Het zand verdwijnt veel zee dan verwacht. Kennelijk is goede methodiek nog niet c den. Ik voel er weinig voor o maatregelen te nemen, die maa's| paar jaar oplossing bieden, u miljoenen in het water gooien.' Voordat ze per auto naar Texel terd keerden, maakten de jutters noge.?j een omweg via paleis Noorden IL» 'Als we de minister te spreken 'sf! gen, zal het met de koningin vastcq lukken', werd geredeneerd. 'Ufö aard was dat niet het geval', melco de Texelse Courant, 'maar dat wa 10r6 geen teleurstelling. Aan de wai bij de poort van het koninklijk patel |W£ werd het meegebrachte gesctei afgegeven. Trijntje Boon, de rra y ders van de jutters, had voor ha: majesteit een paar sloffen getra t van schapewol.' Ajien Joop Romme j zj De schilders voor het orgelfonds in Den Hoorn kregen deze week een bijzondere reactie. Eén van de fles sen met daarin een kunstwerkje was aangespoeld op het Duitse wad deneiland Spieckeroog. Daar was het gevonden door een scholier uit groep vier van de GS Beyenburg- school uit Wupfaertal. Ook zijn klas genoten vonden de actie (om geld in te zamelen om het orgel uit Oos terend naar het atelier van Charles Janko te krijgen) zó origineel, dat ze spontaan hun geldbuidels omkeer den en het al het kleingeld in een fles stopten. Het bedrag van €35,37 werd deze week afgeleverd door hun leerkracht Gabriele Klüsener, die zoals elk jaar ook deze herfstva kantie op Texel vertoeft. Een opsteker die de schilders goed kunnen gebruiken, want ook nu de actie al geruime tijd aan de gang is, loopt het nog geen storm. 'Tot dusver zo'n €1000,-, terwijl we toch op een veelvoud hadden gerekend', vertelt Henk Noorlander. 'Gelukkig zitten we hier elke woensdag niet alleen om het geld te schilderen, maar ook omdat we het ontzettend leuk vinden. En misschien moet ik wel meer geduld hebben. Want ooit heb ik eens een flessenpost in zee gegooid, die pas tien jaar later werd gevonden op Rottum. Helemaal onder het zand geraakt.' De verhuizing van het orgel is inmid dels in volle gang. 'Een omvangrijk project', vertelt Herman Bakker. Sterre Veldhuis schiet raak op Almaars toernooi Een delegatie van de handboog schietvereniging Eilandschutters was zondag te gast bij' Achilles uit Alkmaar in het Noordelijk deel van het recreatieterrein Geestmeram- bacht. Gespeeld werd een ani- mal/3 D toernooi Sterre Veldhuis legde bij de dames aspiranten beslag op de eerste iget I - Dergelijke toernooien, waarbij met handbogen op plastic beesten wordt geschoten, zijn vooral bekend onder de traditionele schutters. Het door Achilles georganiseerde toernooi onderscheidt zich, omdat dit isope> gesteld voor iedere discipline binri de handboogsport. Van de Eilanc- schutters had zich ook een aan boogschutters voor deze wedstij iV0 ingeschreven. Bij de heren vote® senen Longbow verwierf Jan met 410 punten de vierde plaatsi viel hierbij net buiten de prijzen. V* lem Vlas was in die zelfde klasse^ j, minder goed op dreef en belaro; ,.ga met 321 punten op een 25e plaaS Bij de heren jeugd Longbow behsi- de Lars veldhuis met 253 punten es vierde plaats, terwijl Nils Veldlu met 298 punten de derde p!£ joj, voor zich opeiste. Het meest ié L t zeker was Sterre Veldhuis: met e vc puntentotaal van 265 legde zij mi klasse dames aspiranten Longt» !jfr beslag op de eerste plaats. ir het orgelfonds, neemt van Gabriele Klüsener de fles met kleingeld in ontvangst. Rekenmeesters Het gebouw van Rijkswaterstaat werd voor een prikkie verkocht met de belofte dat er uiteindelijk zes sociale woningen gecreëerd wor den. Nou, dat is dan lekker. Nu kan de gemeente eens iets verdienen om de diverse incidentele gaten te dichten en dan doet ze het niet. Het gebouw is OP de markt minimaal 6 ton euro meer waard dan in de verkoop aan de Woningstichting. De gemeente wil het de komende jaren ook nog even tijdelijk kunnen gebruiken. Gaat men daar nog huur voor betalen ook. Met verkoop na vijf jaar is dit perfecte gebouw zeker nog meer waard, ledereen kan nu uitrekenen wat het met wat optellen en nog eens optellen onze gemeen schap kost om meneer Van Andel als private projectontwikkelaar te matsen. Frits Langeveld, Den Burg. Eagles Ranch internationaal Paardenliefhebbers die een kopen bij de Eagles Ranch aan o Westerboersweg hoeven het <8 niet meer zelf op te halen. Hef en Daniëlle Witte verzorgen de re naar het nieuwe onderkomen, waï door de klanten geen extra kos? hoeven te maken. De verkoopt jge de boerderij, waar American Horses worden gefokt, heeft M s dels de landsgrenzen overschretë Van de zestien veulens die vod jaar werden geboren werd er e» naar Duitsland verkocht. Een an# 1271 veulen blijft nog een jaar op ranch, maar verhuist dan met nieuwe eigenaar mee naar Pr* Twee merries van de ranch wcx# i to; in oktober naar België gebral >e Voor 2007 worden twaalf vente" verwacht. Op een nog nader bepalen datum in mei wordt kijkdag gehouden. tte

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6