'Water nog nooit zo snel zien opkomen' Inschrijving Wampex begint bij het eind is TEXELSE j COURANT Eerste zege voor dames Texel'94 Dertien schapen verdronken in de Slufter ]l9«angi! Mets wint Toegankelijkheidsprijs Texel fonds toch ook? s 456 Zeldzaam zeepaardje bij paal 15 Betonrot in gymzaal Beatrixlaan fAet melen van de hoogte van het kerk aan het dorpsplein in De Koog. Daar moesten opdrachten worden voltooid, waarmee de letters M, A en B waren te winnen. Bi] de Kaap moes ten de deelnemers omhoog klimmen om een bel te luiden, bij TESO moest een puzzel (logokwiz) worden opge lost en in De Koog moest de hoogte van de kerk worden gemeten. De kunst was om precies op dat punt te gaan staan, waar het haantje onder een hoek van 45 graden nog zicht baar was. In dat geval was de afstand tot de kerk tevens de hoogte. Aan nemers en posten Bruijn en Weijers hadden het kerkje kort daarvoor met drie verschillende apparaten gemeten en kwamen uit op hoogtes van 18.85, 18.95 en 19.05 meter. Een marge van 30 centimeter werd daarom toege staan. Hoewel er maar dne letters moesten worden gevonden, bleken er diverse varianten mogelijk te zijn. 'Wij vroe gen ons in het begin af of we nou bij RAB of de MAB moesten zijn', vertelde Jeroen Plag die samen met Gea van Gijssel, Karin Guldemond en Annemiek van Beek een ploeg vormt. Met het rijden van een 'slim rondje' wist de groep de drie opdrachten in korte tijd af te werken, zodat ze zeker wisten dat het de MAB was. De groep van Roos Goslinga, Louise van der Sluis, Manëtte Smit en Erica Goënga dacht op basis van de M dat ze bij de Mok moesten zijn. 'We hadden een gok genomen, maar daar was niets', vertelde Goënga die voor het eerst meedeed. Ze vond het een leuke ervaring. 'Ik wist niet meteen dat ze Akenburg bedoelden met het begin van het einde, maar je zag daarna dat we een hoop wisten doordat ieder zijn inbreng had. We vulden elkaar goed aan.' Eén groep was op basis van de internetmededeling meteen naar 't Horntje gereden. Bij het wachtlokaal kregen ze de puzzel mee, maar daarna moesten ze alsnog terug naar Akenbuurt voor de andere opdachten. Jacobien de Wit, Janka Zegers, Olga Graaf en Marleen Kooger reageerden opgetogen toen ze merkten dat ze zich als 24ste groep inschreven. Op De Wit na deden ze allemaal voor het eerst mee. 'Dit ging nog wel goed', vertelden Kooger en Zegers, 'tegen de Wampex zelf zien we meer op.' De groep van Ewout Riteco, Nico Barhorst, Udo Visser en Peter Haker meldde zich om 17.17 uur als vijfendertigste en laatste groep bij Kwapsma. Zij hadden als enige de noodbrief moeten openmaken. Haker werd vervangen door Remco Oostra, maar volgens zijn teamgenoten had hij ze vanuit Engeland wel telefonisch bijgestaan. Vlijtige Wampexers die naar aanleiding van de advertenties op Koopplein al een rode draad en andere opdrach ten hadden uitgevoerd, waren na afloop een illusie armer. Het had niets opgeleverd. En meneer Jansen die vrijdag in de krant een wat verwar rende advertentie had gezet waar van werd aangenomen dat Kwapsma erachter moest zitten, moet verrast zijn geweest over het aantal reacties op zijn annonce. Maar deze had niets uit te staan met de Wampex. André van der Vliet van Kwapsma was tevreden met de 35 inschrij vingen. 'Het is net alsof het een soort afspraak is dat het op dat getal uitkomt.' Vrijdag 3 en zaterdag 4 november gaan de 140 deelnemers op pad voor de 26ste editie van het evenement. van De Koog gebruikten deelnemers bijzondere instrumenten. begint bij het einde'. Met die ayptische boodschap op inter- •st werden deelnemers aan de raorinschrijving van de Wampex londagmiddag op pad gestuurd, fendertig groepen deden mee en insten alle een plek voor de week- rdamphibische expeditie begin •ovember te bemachtigen. Esn beetje geluk kan soms geen waad. De groep van Margot Bakker, Anja Amsing, Angeliek Tjepkema en Afra Stoop had het zondagmiddag. Terwijl Stoop, Tjepkema en Bakker voor drie opdrachten op pad waren, zat Amsing voor haar zoon bij de autocross. Ze voelde zich al een beetje schuldig dat ze niet kon hel pen, totdat ze tot haar verrassing Kwapsma in de MAB-kantine zag neerstrijken. Amsing wist voldoende en kon zich met één telefoontje van haar schuldgevoel bevrijden. Haar teamgenoten, die inmiddels twee van drie opdrachten hadden opgelost, wisten daarna zeker wat ze al ver moedden en zetten meteen koers naar Eierland. 'De derde opdracht was toen niet meer nodig', aldus Stoop. De drie opdrachten, die het organiserende Kwapsma vanaf drie uur bij manege Akenburg verspreid de, voerden de deelnemers langs de Kaap bij Oosterend, het wachtlokaal van TESO op 't Horntje en de NH- DINSDAG 10 OKTOBER 2006 de Wampexers de Kaap beklimmen bel te luiden. DA1-dameselftal van Texel'94 «ft zondag in de derde wedstrijd an het seizoen de eerste pun- binnengehaald. In Hensbroek nerd Apollo'68 met 1-2 verslagen. 3e Texelaars deden daardoor de aatste plaats op de ranglijst over an een concurrent. ^Texelaars had het in de beginfase moeilijk. Ze speelden niet gecon- Wreerd genoeg en dat resulteerde enkele serieuze kansen voor Apol- ö8. Met veel kunst- en vliegwerk agde de Texelse verdediging er nter in de fouten te herstellen tegendoelpunten te voorkomen, 'aarmate de eerste helft vorderde. Texel'94 wat beter te spelen eg het ook kansen, maar het rarak nog aan een goede afron- ding. Ondertussen bleven de dames van Apollo'68 druk uitoefenen op de Texelse afweer, maar ook zij kwa men niet tot scoren. De tweede helft begon een stuk beter voor Texel'94. Er werd goed overgespeeld en met name Asha Mechielsen wist de bal geregeld te onderscheppen en bij een ploeggenoot te bezorgen. Ze kreeg daarbij adequate hulp van middenvelders Marianne Langeveld, Katinka Eelman en Jette Ooster hof. Na een paar mislukte pogingen slaagde Mechielsen er ten slotte in Tessa Betsema in stelling te bren gen. De spits omzeilde de duikende keeper en rondde beheerst af. De Texelse vrouwen kregen de smaak steeds meer te pakken. Dat gold niet alleen voor de aanvallers. Verde digers Liske Slaats en Anne Zegers zorgden enkele malen voor oprui ming door de bal hard naar voren te schieten. Halverwege de twee de helft werd het 0-2. Mechielsen stond opnieuw aan de basis met een mooie voorzet. Mascha Nooij viel, maar raakte de bal nog en scoorde met een gelukje. Nadat Apollo'68 uit een mooie tegenaanval 1-2 had gescoord, werd het nog even span nend. Het verraste Texel'94 moest in het laatste kwartier alle zeilen bijzet ten om de punten niet meer weg te geven. Beide teams gingen er tot het eindsignaal klonk hard tegenaan, maar doelpunten bleven uit, waar door de eerste winst voor Texel'94 DA1 een feit was. Zondag speelt Texel'94 op eigen veld tegen Hollan- dia T. DA1Een sterke tegenstander, zodat de thuisploeg wel een steuntje van supporters kan gebruiken. De wedstrijd begint om 14.00 uur. heb het water nog nooit zó zien opkomen. Toen ik er n stond het water tot aan in knieën en voordat ik het ist, liep ik er tot mijn middel in', «telt Frans Koorn uit De Cocks- top. Twee uur lang probeerde hij ifcrdagmorgen in de Slufter zijn "tapen te redden, maar hij kon ■«tvoorkomen dat dertien dieren «dronken. tagtij en harde wind stuwden '■1 water hoog op. Die combinatie W zich wel vaker voor, maar met minder desastreuze gevol- Zaterdag steeg het water tot 'a twee meter boven NAP. 'Toen zaterdagmorgen over de duinen sk, zag ik dat het foute boel was. •Slufter stond onder water. Ik ben meteen heen gegaan. Het water *>9 naar binnen. Ze zeggen wel a'een schaap niet kan zwemmen, 'sar dat kunnen ze wel degelijk, zag ze spartelen, met de kopjes •"en water. Twee uur lang ben ik weer geweest om ze naar de kant te krijgen. Bij acht schapen heb ik dat gered, maar bij de rest was er geen beginnen aan. Op een gegeven moment liep ik zeifs tot aan mijn schouders in het water. Er stonden flinke golven en het werd te gevaarlijk. Ik was machteloos. Ik heb wel eerder verdronken schapen gezien, maar heb ze nog nooit voor mijn ogen zien verdrinken. Het is echt heel beroerd.' In 1999 verdron ken er vijftig schapen in de Slufter. De vraag is of het nu niet had kunnen worden voorkomen. Koorn: 'Springtij is normaal gesproken geen probleem. De Slufter loopt dan wel onder, maar de schapen zoeken hun toevlucht op een hoger stukje en redden het daar wel. Omdat de voorspellingen niet al te best waren, hebben we de schapen vrijdag naar de boerderij gehaald. Ze moesten toch worden gedekt. Maar zater dagmorgen waren ze toch de Slufter weer ingelopen. Die drang hebben ze nu eenmaal en ik heb ze niet aan een touwtje. Je moet niet vergeten dat we ze weiden in een heel groot gebied. Negenhonderd hectare, dat zich uitstrekt van de vuurtoren tot de dijk van de Muy. Drie strekkende kilometers duin. Elke dag rij ik op de fiets door het gebied, ik heb er in totaal wel drieduizend kilometer opzitten. Maar dit kun je niet voor zijn.' De reddingpogingen werden vanaf de kant gezien door vogel kijkers, die de politie alarmeerden. Reddingboot De Zalm werd gealar meerd, maar eenmaal ter plaatse kon die geen hulp meer verlenen. Vrijwel gelijktijdig raakte een cata maran van Kustzeilvereniging De Cockdorp op drift, die was afge meerd op het strand bij paal 33. Reddingboot Beursplein 5 slaagde er in de boot in het Foksdiep. een mijl of drie uit de kust. te bergen. Woensdag waren de redders ook al uitgerukt om een losgeslagen vissersbootje te bergen. Zaterdag morgen dreigde nabij de vuurtoren ook een strandhuisje op drift te raken, maar dankzij gemeenschap pelijke inspanning kon dat worden te behouden. n springtij en harde wind liep de Slufter zaterdag in korte tijd vol water. De genomineerden met oorkonde, in het midden winnaar Eric Vennekec Rechts op de voorgrond Van Bameveld. ,f0!o imme Ba->w, De Toegankelijkheidsprijs 2006 van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel is gewon nen door drogisterij/parfumerie Mets. De andere genomineerden waren Nauta Boek en Moerbeek Damesmode. Voorzitter van de stichting Dick van Barneveld over de drogisterij/parfu merie: 'Jullie zijn altijd bereid extra inspanning te leveren en je kunt je hier binnen goed bewegen.' Van Bameveld is ook lovend over de twee andere zaken, al hebben ze beide een klein minpuntje. Een moei zame helling bij Nauta Boek en een afstapje bij Moerbeek damesmode. Verder over de winkels niets dan lof. In de kledingzaak kun je vol gens Van Barneveld zelfs 'bijna een rolstoeldansje maken.' De eigenaar van Mets, Eric Venneker, is blij met de prijs: 'Ik voel me vereerd, maar het is geen extra moeite, ledereen wordt geholpen en de winkel laat brede paden toe.' Een plaats voor de oorkonde heeft Venneker al: 'Die hang ik op bij de toonbank, deze mag gezien worden.' Bridge In dorpshuis De Hof wordt vrij dag en zaterdag het Texels kampi oenschap bridge gehouden, voor de veertiende keer georganiseerd door bridgeclub Groot Slem uit Den Burg. Zeventig paren strijden om de eer en de vele prijzen. Het spelen begint beide dagen om 19.30 uur U komt herhinactle Op het strand bij paal 15 werd zondag een tien centimeter groot kortsnuitzeepaardje gevonden. Zeepaardjes zijn zeldzaam in het Nederlandse deel van Noordzee, waar twee soorten voorkomen: het klein of langsnuitzeepaardje Hippocampus ramulosus) en het kortsnuitzeepaardje Hippocam pus hippocampus). Het bij paal 15 gevonden kortsnuitzeepaardje werd opgenomen in de collectie van Ecomare. Zeepaardjes behoren tot de meest 'geëmancipeerde' vissoorten ter wereld. Het vrouwtje staat de eieren in een vroeg stadium af aan het mannetje, dat ze in .een speciale broedbuidel onder de buik voedt. Het 'zwangere' mannetje bevalt twee tot vier weken later van 100 tot 200 jongen, waarvan er maar enkele (of vaak zelfs niet één) vol wassen worden. Zeepaardjes zitten graag tussen wier en zeegras, waar ze zich met hun lange staart aan vast grijpen en vrijwel onzichtbaar worden voor hun omgeving. In Nederland komen zeepaardjes het meest voor in de Oosterschelde. Ze worden echter soms ook gezien in de Westerschelde. het Greve- lingenmeer en de Waddenzee. De afgelopen jaren vingen viskotters soms een zeepaardje en ook dui kers zien er af en toe één. Tot tien Jaar geleden werden er in Nederland vrijwel geen kortsnuit- zeepaardjes gezien. Onderzoekers denken nu dat deze soort vanuit het zuiden oprukt en inmiddels het langsnuitzeepaardje in aantal over treft. Tussen juni en augustus van het jaar 2004 werd bijvoorbeeld een 'recordaantal' kortsnuitzeepaardjes, meer dan tien stuks, in de Oos terschelde door duikers gesigna leerd of gevangen door vissers. Vol gens NlOZ-medewerker Hans Witte spoelen zeepaardjes bijna nooit aan op het strand: 'Zelfs zeenaalden, een familielid van het zeepaardje dat veel voorkomt, vind je niet \teak op het strand'. Het bij paal 15 gevonden zeepaardje is bijna tien centimeter lang roio Ecomara/Saiko <m Wolf) Het geplande groot onderhoud aan de Beatrixzaal in Den Burg neemt langer in beslag dan gepland doordat betonrot in de sanitaire ruimtes is geconsta teerd. Dat kwam aan het licht tijdens de renovatie van de dou ches. Omdat betonrot de ste vigheid van de vloer ondermijnt, is besloten de ondergrond te vernieuwen. Dat geeft een flinke extra kostenpost. Kort na de bouwvak werd in opdracht van de gemeente gestart met het groot onderhoud van de sportzaal, die dateert uit het begin van de jaren zeventig. Daarvoor was geld gereserveerd in het kader van het rationeel gebouwenbeheer. De boeidelen en de kozijnen zouden worden vervangen en de sanitaire ruimtes waren toe aan een opknap beurt. Tijdens die werkzaamheden werd volgens een woordvoerder van de gemeente echter betonrot in de vloer geconstateerd. Daar door is de bewapening van het beton aangetast, wat de stevigheid kan ondermijnen. Besloten werd de vloeren volledig te vernieuwen. Daardoor duurt de renovatie langer dan was voorzien. De meeste ver enigingen die gebruik maken van de sportzaal zijn tijdelijk elders onder gebracht, evenals de scholen die voor de gymnastieklessen de zaal gebruiken. Volgende week, de laat ste week voor de herfstvakantie, is de zaal dicht en kan ook Gymnas tiekvereniging Texel er niet terecht.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5