Demonstranten tevreden: 'Ljjdieke geweldig geslaagd' 'Mooie grond om te ploegen' Dansen als Maori op terras paal 9 Zieke boom valt op dak woonhuis TEXELSE 7 COURANT DINSDAG 10 OKTOBER 2006 ten mooie openingsveur, een joede afstorting waar geen stop- iel uitsteekt en afsluiten met een goede eindveur. Dat waren enkele zaken waarmee elf Texe- aars gisteren rekening moesten Sj de jaarlijkse ploegwedstrijden i de Oude Motoren en Trekker rereniging en de Vereniging van Oud-leerlingen. d van Dirk Roeper van Aken- tuurt namen de deelnemers het sgen elkaar op. Zes deden er mee de categorie wentelploegen, drie de categorie rondgaande ploe- jsn en vader en zoon Dirk-Jan en Oram Boon streden om de eerste teats bi] de moderne machines. Ce aantallen waren in het verleden maar zijn al wel een paar jaar üe deelnemers op de oude trek- «3 kregen elk een stuk land 60 bij '3 meter toegewezen. Ze moesten ïginnen met een openingsveur. 2ar drie rondjes omheen ploegen si vervolgens moest het perceel tot an het land van de buurman wor- fenomgeploegd. De wentelploegen noesten ook nog een geer aanleg en, Daarbij moest een schuinlo- f*id stuk land eveneens vakkundig wden afgeploegd. Bouwmeester mocht zich de debutant binnen het gezelschap noemen. Op een oude trekker van Gerard Huisman (een Ferguson uit 1958 met 35 PK) ploegde hij zijn 18 are. Als werknemer in de agra rische bedrijfsverzorging was het ploegen hem niet vreemd, al zit hij voor zijn werk meestal op moderne machines. 'Dit is mooie grond om te ploegen', liet hij tussen de rondjes door weten. Het ploegen met oude trekkers verheerlijken ten opzichte van het werken met een moderne trekker, wilde Bouwmeester met. 'Met deze trekkers kun je gemakke lijk rechttoe rechtaan rijden. Op een moderne trekker heb je weer zoveel mogelijkheden dat je er niet zomaar mee kunt werken.' Voor vaste deelnemer Marcel Bak ker, die op een Lance Bulldog van 16 PK uit 1955 reed, was het ploe gen gesneden koek. Over het zetten van de openingsveur deed hij niet moeilijk. Touwtjes om te meten had hij niet nodig. 'Gewoon zitten en rijden.' Bij Kees Burgman ging het minder soepel. Hij had een korte nacht achter de rug en voor zijn gevoel ging het waardeloos. 'Maar ik doe elk jaar mee en dat wilde ik nu ook. Maar dat het slecht gaat, ligt niet aan de ploeg en ook niet aan mijn trekker, het ligt gewoon aan mij.' De driekoppige jury bleek daar anders over te denken en beloonde Burgman, die op een John Deere met 38 pk uit 1963 reed, met een tweede plaats bij de rondgaande ploegen. Gerard Huisman werd eer ste in die categorie. Teun Huisman won in de categorie wentelploegen. Bij de moderne machines was Dirk- Jan Boon de beste. Hij won even eens het ringsteken met een trek ker. In 1.33 minuten wist hij drie ringen op een stang achter een trekker te steken. Boon had als enige van de twintig deelnemers direct in de gaten dat de hendel waarmee de stang moest worden bestuurd enigszins moest worden gecorrigeerd. 'Als je met de hendel omhoog gaat, gaat de stang naar achteren en doe je hem omlaag dan komt de stang naar je toe', aldus organisator Marco Vlaming. 'Hij heeft eerst staan kijken en gezien hoe het moest.' De ploegwedstrij den. die door tientallen mensen werden bezocht, werden voor de 21ste keer gehouden. Uitslagen Wentelploegen: 1 Teun Huisman, 2. Wil lem Zegers, 3. Marcel Bakker, 4. Jan Bouwmeester, 5. Johan Wuis, 6. Jan-Wil- lem Vlaming. Rondgaande ploegen: 1. Gerard Huisman, 2. Kees Burgman, 3. Jan Zoetelief Moderne trekkers: 1. Dirk-Jan Boon, 2. Bram Boon Schuijlhuttrofee Arnold Wesselman en Menno Schuijl hebben zondag op de golfbaan de tiende editie van de Schuijlhut-tro- fee gewonnen. Ingedeeld in twee tallen streden 64 deelnemers om de eer. Per hole sloegen beide spelers af, waarna met de beste bal om en om verder werd gespeeld. Deze spelvorm staat bekend als de Texel- scramble. Tweede werden Maeike van der Schaaf en Thea Houtenbos, derde Janneke Kampstra en Ans Keijzer. Na veertien holes werd gepauzeerd in de Schuijlhut, waar gebakken vis werd gegeten. Na de laatste vier holes volgde de prijsuitreiking. Longest drives waren er voor Jos van der Werf. Reimer de Graaff. Ed Eelman, Marijke de Beer en Cocky Kohnhorst. Neary's werden gesla gen door Piet Zijm. Jos van der Werf, Josje Eelman en Ans Keijzer. Hans van Maldegem en Maeike van der Schaaf sloegen een 'nearest'. De aanmoedigingsprijs ging naar Gerda Bloem en Greteke Keijzer. Het terras van Paal 9 was zaterdag- gaf er bij volle maan een work- levenskrachtige dans die vaak vóór avond even het decor van een tra- shop aan een groep Texelaars. De een wedstrijd, een feest of andere ditionele Maori Hakadans. Danser Hakadans is voor de bewoners van belangrijke gebeurtenissen wordt Michael Tonihi uit Nieuw-Zeeland de eilandengroep een traditionele gedanst. (Foto Jeroen van Hattum) 'Verschrikkelijk. We dachten dat het dak was ingestort.' Aldus de reactie van Hannemieke van der Kuijl nadat in de nacht van donder dag en vrijdag een van de 'armen' van een honderd jaar oude boom met donderend geraas op het dak was gestort, waarbij een deel van het dak werd doorboord. De bewoners kwamen met de schrik vrij, maar het was maar goed dat niet alle bedden werden beslapen, anders het verkeerd kunnen aflopen. 'We zijn enorm geschrokken. Het was een enorme chaos. Gelukkig kwam de tak op een sterk deel van het dak.' Brandweerlieden waren vier uur in de weer om de takken op te ruimen. Gezien het risico op ver dere schade werd dit karwei direct ter hand genomen en de boom nog dezelfde dag opgeruimd. Het betrof een flinke iep, die volgens de bewoonster ongeveer een eeuw oud moet zijn. De boom was door iepziekte verzwakt en drie jaar gele den door de gemeente al aange merkt om te worden geveld. Deson danks was hij nog met opgeruimd. Sinds de gemeente heeft besloten dat particulieren hun zieke bomen zelf moeten kappen komen derge lijke situaties meer voor op Texel, 'Als gemeente kappen we alleen nog zieke bomen die op terrein van de gemeente staan en gevaar opleveren. We hebben daarvoor een budget, al staat dat wel wat onder druk. De komende weken gaan we op verschillende plaatsen aan de slag. Op sommige plekken hebben we alleen de toppen eruit gehaald, zodat het gevaar is geweken. Daar waar we kunnen planten, we weer bomen terug.' Scholierenveldloop Op de atletiekbaan aan de Haffel- derweg in Den Burg wordt woens dag 18 oktober voor de vierde keer een scholierenveldloop gehouden. Deelnemers kunnen zich opgeven in de categorieën tot en met 8 jaar, 9 jaar. 10 jaar, 11 jaar, eerste klas, tweede klas en bovenbouw middel baar onderwijs. Evenals vong jaar wordt een par cours van duizend meter gelopen. De eerste start is om 15.00 uur. Inschrijfformulieren zij via de scho len verspreid. Deelname is gratis. Er zijn prijzen beschikbaar en alle deelnemers ontvangen een herin- nenng. Sport voor mensen met aandoening In samenwerking met de Texelse sportdocenten begint Sportservice Texel met Move, een sportprogram ma voor mensen met een chroni sche aandoening. Het programma ncht zich in eerste instantie op men sen met astma, diabetes mellitus, COPD of reuma, maar ook anderen zijn welkom. Het project bestaat uit twee blokken van twaalf weken. Het eerste blok start maandag 30 oktober. Deelnemers kunnen kiezen uit tai tsji, zwemmen, badminton, nordic walking en een mix van spor ten. Het tweede blok bevat fietsen, tennis, sportief wandelen, een mix van sporten en zo mogelijk cardio- fitness Deelname kost €30.- per blok. Deelnemers worden intensief begeleid. Aanmelden kan bij Sport service Texel, tel. 322815, e-mail sportservicetexel ©texel .com ^Bouwmeester debuteerde tijdens de jaarlijkse ploegwedstrijden van de Oude Motoren en Trekker Vereniging en de Oud- geschapen van Jan Willem Bakker vonden hun plekje op het plein vi Hbngstelling. r de ingang van de Tweede Kamer en trokken daar de nodige Als een ware vliegtuigcaptain pakt gemeentevoorlichter Frans Hop man onderweg naar Den Haag de microfoon om de buspassagiers te toveren tot actievoerders. Ineen handomdraai doet Hopman mor hoe geplastificeerde pos ters van touwtjes moeten worden «orzien, zodat ze als sierraad om de nek kunnen worden gehangen. Met de slogan 'Den Haag laat ons niet zwemmen' op de posters komt de stemming er al snel in. Zo'n tachtig Texelaars en inwoners ten Den Helder togen gisteren met »ee bussen naar Den Haag om op komen voor een verplaatsing van deveerhaven. Voorafgaand aan een isrgadering van de Tweede Kamer »erd er ludiek geprotesteerd op het tem voor de ingang van het Bin nenhof. De flessen Wagemakertje, ld voor het protest,.kwamen iide bus al snel tevoorschijn, maar teven op een enkele fles na dicht tot Den Haag. Appelkoeken voor zien van een marsepeinen afbeel ding van de Dokter Wagemaker en koffie van de Kamer van Koophan del vonden gretig aftrek. Eenmaal in Den Haag zetten de Gemeentevoorlichter Frans Hopman geeft actie-adviezen aan de Texelaars, de inwoners van Den Helder en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. Arnold Langeveld, Robin Konijn, Ries Swanink, Harry de Graaf en Hank Witte voeren gekleed in een zwemvest actie bi) de Tweede Kamer. Texelaars en Nieuwediepers op weg naar het Binnenhof. Op de achtergrond Dries Veltkamp met een zelfgemaakt spandoek. demonstranten, voorzien van pos ters en badges, koers naar het gebouw van de Tweede Kamer. Het inmiddels bonte gezelschap kon rekenen op de belangstelling en nieuwsgierige blikken van onder meer een passerende schoolklas. Het ontbreken van de Texeltruck vanwege een opgeblazen motor was een gemiste kans voor wat extra aandacht. 'Het is doodzonde, we missen nu een stukje Texelpromo- tie. We zijn nog heel druk geweest met een vervangende trekker maar het is niet gelukt', zei wethouder Nico Kikkert. Wel stonden op het plein de schapen en hun veewa gen te wachten. Jan-Willem Bakker deed, onder licht protest van de schapen, een aantal van zijn dieren een zwemvest om. Blaten deden ze vrijwel niet, alsof de boodschap van een stille demonstratie ook bij hen was aangekomen. Om de actie extra kracht bij te zetten, waren er twee spandoeken gemaakt. 'Zo trekt het meer aan dacht, schapen alleen zijn niet zo hoog', zei Anneke Visser die met anderen de doeken in de lucht hield. De teksten Een onbereikbare boot maakt Texel dood en Geen PKB Kader, dat leidt tot een verstopte levensader spraken aan. 'De spreu ken weerspiegelen mijn gedachten. Het is een goede actie, dat lijkt me duidelijk', zei Robbert de Jong. Toen Tweede-Kamerleden hoogte komen nemen van de actie volgde een waar mediacircus. Het was drin gen voor goede beelden. Voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor Ruimtelijke Ordening Siem Buijs (CDA) kreeg een petitie van burge meester Joke Geldorp. 'We willen een duidelijk signaal laten klinken. De toekomstige verplaatsing van de veerhaven is van belang voor de toegankelijkheid van Texel', zei Geldorp omgeven door camera's en microfoons. Buijs was te spre ken over het protest. 'Zelden heb ik zo'n ludieke actie meegemaakt. De zwemvesten zijn heel demon stratief. De boodschap was luid en duidelijk.' Ook zijn collega Joop Atsma (CDA) was zeer te spreken over de Texelaars op het plein: 'Het is geweldig geslaagd. De ervaring leert dat ludieke acties altijd een goed effect hebben.' Nadat hij een cadeau had uitgepakt, een minia tuur van de Dokter Wagemaker, reageerde hij nog blijer. 'Dit komt op de schoorsteenmantel thuis. Dit meld ik niet bij de Kamer.' Even later nam ook minister Pieter Winsemius (VROM) een petitie aan. Hij reageerde wat terughoudender. 'We doen ons best, we gaan kijken wat we ervan kunnen maken.' Een aangeboden glaasje Wagemaker tje weigerde hij vriendelijk aan te nemen. De boodschap dat dat mak kelijker vergadert, was niet aan hem besteed. De minister ging wel in op het aanbod van de burgmeester om samen een rondje op de tandem over het eiland te maken Nadat de minister vertrokken was, werd de demonstratie afgebroken. De zwemvesten werden ingeno men met de woorden geef nou die zwemvesten maar hier, het is afgelopen met die gekkigheid, de schapen gingen de kar in en het stro werd keurig opgeveegd door wet houder Kikkert. De sporen werden uitgewist, maar de demonstratie liet veel indruk achter. De Kamerleden Janneke Snijder-Hazelhoff (WD), Joanneke Kruijsen (PvdA), Siem Buijs (CDA) en Joop Atsma (CDA) bekijken een gekregen miniatuur van de Dokter Wagemaker. lfo, M -5 van Htmim)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7