TVL keert terug in bestuur VVV 20% i w Cjroen Ttmrtsjexeh in het hart. Ook Texelse bedrijven kansrijk bij bouw PHH TVO kan deel bijdrage aan VVV nie' betalen Meierblissfeertje bij brandende klamp stro Stop op behandeling principe-verzoeken Ma mislukken aanbesteding: Betalingsmoraal 'diep triest' dobbers 'onafhankelijk' lid Aanvragen stapelen zich op Kosten ingreep Pontweg bij PHH onzeker i Aanbieding: Korting: i Tegen inlevering van deze bon OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12117 VRIJDAG 13 OKTOBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Gemeente, politie en Stichting tonen Texel (SWT), de drie part ners in het PHH-gebouw, heb ben een nieuwe samenwerkings overeenkomst afgesloten. Daarbij is afgesproken dat de SWT het gebouw gaat realiseren. Dat moet jebeuren binnen de budgetten die gemeente en politie beschikbaar lebben gesteld. Lukt dit niet, dan gaat de bouw niet door. De nieuwe amemingsovereenkomst maakt mogelijk dat ook Texelse irijven aan bod komen. SWT- directeur Jan van Andel acht de groot dat het project zal dagen. inieuwe aanpak, die dinsdagavond werd gemaakt, komt nadat teerste aanbesteding op een mis taking is uitgelopen. Daarbij was gebouw in onderdelen gesplitst, ondergeschikt perceel viel de aanbesteding licht in het voordeel van t partners uit. Maar bij het grootste ait het bouwtechnische onderdeel, re' de concurrentie tegen en waren bedragen die over tafel gingen Bmate hoog dat het budget te ver ed overschreden. Doordat het ver schil met het geraamde bedrag hoger was dan vijf procent, konden de part ners deze openbare aanbesteding volgens burgemeester Geldorp zon der nadelige juridische gevolgen voor de drie partners afbreken. Op de ach tergrond speelde ook het conflict met de Texelse ondernemers, die door de gehanteerde richtlijnen buitenspel SWT als trekker nieuwbouwproject werden gezet. De dreiging met een kort geding, in combinatie met het stilzwijgen van het college en de andere partners over de voortgang van het traject, leidde tot een grote mate van ongenoegen. Dinsdag kreeg de raad na lang aan dringen alsnog duidelijkheid. Daar voor was onder meer Van Andel aan geschoven. Hij vertelde, als directeur van de partner die over projectont wikkeling de meeste expertise in huis heeft, zelf het aanbod te hebben gedaan om de uitvoering van de plannen op zich te nemen. Lees verder op pagina 6 besloten de brandweerlieden het zich gemakkelijk te maken. Toen duidelijk werd dat het iep triest', zo kwalificeert Ries nanink, voorzitter van het Texels ferbond van Ondernemers, de ütiding van zo'n zeventig hore- ïbedrijven die geen promotie- sjdrage betalen. Daardoor komt "ÏO dit jaar zo'n €30.000,- tekort de bijdrage van €107.000,- aide WV. Ook voor volgend jaar t>de vooruitzichten niet best. fterdere ondernemers weigeren wJanks herhaalde oproepen lid te •orden van TVO en daarmee hun ■idrage aan de promotie te leveren, k pijn zit hem met name in de «ca, waar van de 110 horecale- Bi er slechts 39 hun steentje aan WV bijdragen. Van de strand- 2'ijoens zijn dat er zelfs maar telen. Uit de cijfers blijkt dat er roer de leden van TVO een groot "notoire wanbetalers zit, die al "eerdere jaren niet betalen. Gister- "ond, tijdens de ledenvergadering oo TVO, liet een aantal leden er te onduidelijkheid over bestaan: deurwaarder inschakelen! Maar 'ongeveer de helft van de debi- teo is dat zinloos, omdat die fail- zijn. in andere gevallen zou eni- aandrang wellicht wel vruchten «erpen. Cor de Boer van de kas- ommissie deed de suggestie om "debiteurenprotocol in te stellen, Mat het bestuur slagvaardiger kan En dat er een meer rea- che inschatting over de hoogte de promotiebijdrage kan wor den gemaakt. Kees Dros pleitte voor een actueel beleidsplan, waaruit de leden kunnen aflezen welke meer waarde het lidmaatschap van TVO geeft. 'Zodat het lidmaatschap niet alleen op loyaliteit is gebaseerd.' Het bestuur kreeg onder meer lof toegezwaaid voor het succesvolle optreden bij de aanbesteding van het PHH-gebouw. De inspanning waartoe TVO zich heeft verplicht om een bijdrage aan de WV te leveren betekent overi gens niet dat de ondernemerver eniging verplicht is het hele bedrag te betalen. Swanink: 'Er staat geen sanctie op.' Er werd gerefereerd aan de economische situatie op het eiland. Afgaand op de reacties uit de zaal is die, met name door de achteruitgang in de landbouw en de visserij, niet al te rooskleurig. Dit heeft nadelige gevolgen voor het bestedingspatroon van de Texe laars. Bestuurder Kees-Jaap van der Kooi deed een dringende oproep. 'Des te meer reden om de sector die wél rendeert te laten floreren. Dus haal je buurman over om ook te dokken voor de WV.' Swanink constateerde dat met name de kri tiek van TVL op de WV de leden- en sponsorwerving van TVO geen goed heeft gedaan. Hij deed een dringend beroep op de logiesverstrekkers om weer plaats te nemen in het bestuur van de WV. 'Omdat niet deelnemen een ernstige verstoring betekent.' Het was alsof de bewoners van Zuid-Eierland bijna een half jaar na dato hadden besloten nogmaals een meierblis te bouwen. Op een mooie avond met aangename tempera turen stonden woensdag tientallen belangstellenden gezellig pratend te kijken naar een enorme stapel stro pakken. die op een akker langs de Muyweg lag te branden. Alleen een kratje bier en een zak aardappelen om te poffen ontbraken nog. Zelfs de brandweerlieden stonden erbij en keken ernaar. 'We hebben nog even overlegd, maar het stro was toch niet meer te redden. Als je gaat blussen, heb je een kraan nodig om zo'n berg uit elkaar te trekken. Dan waren we zeker tot de volgende och tend bezig geweest', vertelt officier van dienst Richard Rijk. 'Ik heb nog even naar de weersvoorspellingen geïnformeerd en toen besloten het maar uit te latén branden. De wind stond goed, niemand had er verder last van. 's Nachts heeft de politie een paar keer gecontroleerd en ik ben zelf ook nog een keer wezen kij ken. Het brandde rustig door. Zelfs de volgende middag om een uur of drie smeulde het nog na.' De schade was aanzienlijk. Vol gens eigenaar Bram de'Ridder ging het om ongeveer 45 ton tarwestro, bedoeld om wortelen mee af te dekken. 'Ik ben al aan het bellen geweest. Als ik het wil vervangen, en dat moet ik, ben ik ongeveer €95 per ton kwijt. Het zal van de over kant moeten komen, want op Texel is niet meer zoveel stro. Gelukkig ben ik sinds een paar jaar verzekerd tegen brandschade.' De oorzaak staat nog niet vast, maar volgens Rijk moet het wel brandstichting of eventueel een weggegooide sigaret zijn geweest. 'Broei kan bijna niet. Zulke pakken worden onder zulke hoge druk geperst, dat er te weinig zuurstof in zit om te kunnen bran den.' Rondje niet in geding door PKB De Ronde om Texel komt niet in gevaar door de nieuwe PKB Waddenzee. Dat zegt het kabinet in antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede Kamer. Het parlement wilde weten of bege- leidingsboten onder het nieuwe regime nog harder dan de maxi mum snelheid van twintig kilome ter mogen varen. Catamarans halen soms het dub bele van die snelheid, waardoor zich op papier een situatie afteken de dat volgboten niet meer bij de catamarans zouden kunnen blijven. Het kabinet stelt dat er specifieke uitzonderingen op de maximale vaarsnelheid mogelijk zijn. Onthef fing daarvoor moet bij Rijkswater staat worden aangevraagd Burge meester en wethouders hadden het zeilevenement begin dit jaar bij het rijk aan de orde gesteld. Ze hadden het kabinet gevraagd te verzeke ren dat het voortbestaan door de nieuwe PKB niet in het geding zou komen. Het college had het rijk erop gewezen dat 't Rondje van 'evident belang' is voor de Texel se gemeenschap omdat er veel Texelse vrijwilligers en bedrijven bij betrokken zijn. In de praktijk leveren de begelei dingschepen geen problemen op. Rijkswaterstaat gedoogt het onder de voorwaarde dat ze op de Wad denzee niet harder dan de catama rans varen. 'Het mag niet buiten proportioneel zijn', aldus Charles Douma, hoofd veiligheid van de Ronde om Texel. Natuurgebied De Schorren wordt al sinds de jaren negentig ontzien door de catama rans en de begeleidingsschepen via de VC-boei ten oosten van De Cocksdorp te laten varen. Op weg naar Oudeschild blijven de bege- leidingsboten in de buurt van de met stokken uitgezette route. 'De meeste schepen komen van elders, dus die houden zich wel aan de stokken.' Boten die toch te dicht in de buurt van de Schorren komen, worden aangesproken. Sinds twee jaar wordt het natuurgebiedje de Hengst bij De Cocksdorp eveneens ontzien. De schepen moeten er uit de buurt blijven. Op de Noordzee, ten zuiden van Oudeschild en in het Marsdiep gelden geen beperkingen. De Ron de om Texel is al onderhevig aan de Natuurbeschermingswet waar in de Europese Vogel- en Habi- tatrichtlijnen zijn opgenomen. Het evenement wordt jaarlijks aan de natuurwaarden getoetst, voordat er toestemming wordt verleend. een poging de impasse te Xrbreken en weer 'on speaking rms' te komen, heeft de Texelse ^niging van Logiesverstrek- (TVL) besloten terug te keren tet bestuur van de Stichting ''Texel Promotie. TVL laat zich tegenwoordigen door Bart J. uit Amsterdam. I' 5 heeft het bestuur van TVL <andag in een speciale vergade- 9 besloten. Nadat de leden per •!°P de hoogte waren gebracht, TVL het nieuws gisteravond Mldkundig door middel van een Slicht. 'Het bestuur hoopt herstel van de betrekkin- te bereiken en zo de basis te 8®" voor een slagvaardige WV', ;l het bestuur van TVL. heeft 'na uitvoerige consulta- voor de onafhankelijke Robbers gekozen om 'de beleidsontwikkelin gen niet te belasten met inconveri- enten uit het verleden'. In het pers bericht meldt TVL zich 'absoluut' niet te herkennen in de verwijten die in haar richting zijn gemaakt, maar het belangrijk te vinden deze stap te zetten en 'een handreiking' te doen. Robbers heeft veel ervaring in het openbaar bestuur, onder meer als gemeenteraadslid voor D66 in Amsterdam en vice-voorzitter van de landelijke organisatie van de Democraten. Ook zijn ervaring als bestuurder voor non-profitorganisaties noemt TVL als reden om voor hem te kiezen. Daarnaast wordt hij beschouwd als 'Texel-kenner pur sang'. Ruim vijftig jaar geleden was hij voor het eerst op het eiland, dat hij tegenwoordig meerdere keren per jaar bezoekt. Prijsvraag Gaten in de kade van de haven. De inwoners van Oudeschild zijn het intussen wel gewend. Met nieuwe najaarsstormen in het vooruitzicht en de weten schap dat vervanging van de oude damwanden op zich laat wachten, heeft de dorpskrant van Oudeschild een prijsvraag aan de kade gekoppeld De redactie van de Gemeen schap Oudeschild (GO) heeft de haven symbolisch in tien blok ken opgedeeld en Oudeschilders kunnen raden in welk blok het eerst de volgende gaten zijn te verwachten. De hoofdprijs is een rookworst van slager Peter Haker De GO spreekt in de dorpskrant meteen de hoop uit dat de scha de meevalt en dat zich ook geen persoonlijke ongelukken voor doen. Het hoge water van afge lopen weekend heeft nog met tot nieuwe gaten geleid. Rijkswaterstaat had in augustus met de vervanging willen begin nen, maar dat moest worden uitgesteld omdat de gemeente en RWS met elkaar van mening verschilden over de zogeheten groutankers waarmee de dam wanden worden verankerd. In het dorp leeft de verwachting dat er dit jaar van de werkzaamheden niets meer terecht komt. De gemeente stopt tijdelijk met het behandelen van nieuwe prin cipe-verzoeken. Volgens een woordvoerder moet nog zo'n gro te stapel worden weggewerkt dat het niveau van dienstverlening niet meer acceptabel is. Het afhandelen van principe-verzoe ken is niet aan wettelijke termijnen gebonden, maar de gemeente han teert zelf een wachttijd van gemid deld zes tot tien weken. De meeste verzoeken blijven inmiddels langer dan tien weken liggen, waardoor bij de gemeente een aanzienlijk aantal klachten over trage behandeling is binnengekomen. 'Er zijn een paar principe-verzoeken die er al vanaf het begin van het jaar liggen. Dat is te gek voor woorden.' Principe-verzoeken gaan in de regel vooraf aan een bouwaanvraag. Met behulp van zo'n verzoek kunnen Texelaars het college vragen in hoe verre hun plannen in overeenstem ming zijn met het bestemmingsplan. Ze worden vooral gebruikt als er vrijstellingen of aanpassingen van het bestemmingsplan nodig zijn. Doordat de behandeling momenteel te lang duurt, ontstaat er volgens de gemeente bij plannenmakers de nodige frustratie, omdat ze lang op een principe-uitspraak van het college moeten wachten voor ze verder kunnen. De stop gaat maandag in. Principe verzoeken die vóór die datum zijn ingediend, worden nog in behande ling genomen. Texelaars van wie een verzoek al in behandeling is, krijgen een brief waarin staat wanneer en op welke wijze hun verzoek verder wordt afgewerkt. De gemeente ver wacht dat de stop tot begin volgend jaar duurt. De penode is onder meer afhankelijk van een evaluatie van een onderzoek naar de afdeling Vergunningen en Handhaving. Ook moet de grote stapel zijn wegge werkt. Volgens de woordvoerder is de innamestop geen bezuinigings-, maar een noodmaatregel. Texelaars die de komende maanden toch meer duidelijkheid willen heb ben voordat ze een bouwaanvraag indienen, kunnen bij de gemeente gratis een afspraak van een half uur met een ambtenaar maken. Een ander alternatief is het indienen van een zogeheten eerste fase van een bouwaanvraag. Daaraan zijn wel kosten verbonden. De woordvoerder wijst erop dat de gemeente bij een bouwaanvraag wel aan wettelijke termijnen is gebonden. Als een vergunning met op tijd is afgehandeld, wordt die automatisch verleend (uitzonderin gen daargelaten). Bij een bouw aanvraag moet een percentage van de bouwsom worden betaald, voor principe-verzoeken berekent de gemeente een uurtarief. Volgens de woordvoerder is het mogelijk dat dat systeem bij de naderende eva luatie van het onderzoek naar Ver gunningen en Handhaving nog eens tegen het licht wordt gehouden. Verkade-plaatjes Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild krijgt volgend jaar de beschikking over een serie onginele aquarellen die model stonden voor de plaatjes in het beroemde, door Jac. P.Thijsse geschreven Verkadeal- bum Texel. Pagina 2 Televisie-antennes Harkantennes op het dak en spriet- antennes op de televisie worden verleden tijd. In de nacht van 10 op 11 december stoppen de uitzendin gen van analoge ethertelevisie. Voor Texelaars in het buitengebied zonder schotel of kabel, is overschakeling op een alternatief de enige moge lijkheid. Anders gaat het beeld op zwart. Pagina 5 m NIOZ en Ecomare Het Koninklijk NIOZ en Ecomare gaan nauwer samenwerken op het gebied van tentoonstellingen en educatie. Het NIOZ levert resultaten van wetenschappelijke onderzoe ken af in De Koog, waarna Ecomare ze verwerkt in exposities. Pagina 6 Golfprofessional Het is golfer Jan van Wijk gelukt een kaart te bemachtigen voor de Nederlandse Tour 2007. Op het kwalificatietoernooi op golfbaan Het Rijk van Nijmegen eindigde de Texelse golfprofessional op een gedeelde tweede plaats. Pagina 7 Het is nog onbekend hoe hoog de financiële bijdrage is die de gemeente moet leveren aan de aansluiting van het PHH-gebouw op de Pontweg. De aanpassing is nodig om te zorgen dat de bezoe kers naar de hulpverleningspost het gebouw langs de drukke ver keersader goed kunnen bereiken en dat de hulpverleners snel en zonder hinder kunnen uitrukken. Het betreft een forse verkeers- ingreep, die niet in het huidige kre diet is meegenomen. De Pontweg is een verantwoordelijkheid van.de provincie, maar zoals het zich nu laat aanzien zijn GS met van plan de kosten van de aanpassing alleen op te hoesten. Geldorp vertelde er met verantwoordelijk gedeputeerde Mooij over te hebben gesproken en dat de gemeente een grotere invloed dan tot dusver op de verkeersaan- passing krijgt. Ze repte over een dure en een minder dure variant, waarbij de kosten voor de gemeen te navenant zullen zijn. Ze heeft goede hoop dat een flinke subsidie (onder meer Gebundelde Doeluitke ring) kan worden opgestreken. 'De gedeputeerde is momenteel druk aan het rekenen.' Met name de WD vreest dat de kosten de gemeente een nieuwe tegenvaller zullen ople veren. De partij drong erop aan hier over vóór de begrotingsvergadering van 14 november duidelijkheid te hebben. Geldorp beloofde Mooij telefonisch tot spoed te manen, maar ze niet te verwachten dat GS het gewenste uitsluitsel al vóór de begrotingsvergadering kunnen geven. TEXELSE ?'cOU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: [WEEKEND [ZATERDAG 14 0CKT[ [KINDER JASSEN! verenigde schilders VERZEKER ING EN Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1