TEXELSE 2 COURANT Originele Verkade-plaatjes op expositie in molen van Oudeschild Haagse humor in theater Klif 12 VMBO bouwen tuinwal Leerlingen Agenda teso VRIJDAG 13 OKTOBER 2006 Tom Verkade (tweede van links) haalde voor de Texelse bezoekers de aquarellen van het ongeveer twee keer zo groot als de plakplaatjes waarvoor ze model stonden en vallen kleurenpracht. Het Maritiem en Juttersmuseum in betreft klimaat en brand- en dief- Oudeschild krijgt volgend jaar de stalbeveiliging zullen tien passe- beschikking over een serie origi- partouts met elk zes aquarellen nele aquarellen die model stonden tussen maart en oktober worden voor de plaatjes in het beroemde, geëxposeerd in molen De Traan- door Jac. P.Thijsse geschreven roeier, samen met reproducties Verkadealbum Texel. Als kan wor- van de andere plaatjes van het den voldaan aan hoge eisen wat album. album Texel uit de kluis. De originelen zijn op door hun stralende en natuurgetrouwe (Foto Harry óe Graaf) Directe aanleiding is het feit dat het volgend jaar 80 jaar geleden is dat het album over Texel door Verkades Fabrieken werd uitgegeven. Vóór die tijd waren tal van andere publicaties over het eiland verschenen maar die bereikten een klein en betrekkelijk elitair publiek. De meer dan 100.000 verkochte exemplaren van het Ver kade-album brachten daarin abrupt verandering. Die kwamen bij 'ieder een' terecht, zodat het promotionele effect enorm was. Mede door toedoen van Piet Zoon, voorheen gemeentesecreatres op Texel en tegenwoordig burgemeester van Hattem, heeft Texel een relatie opgebouwd met Verkade. Daardoor was het afgelopen zomer mogelijk in Tusse de Banke een tentoonstelling rond de Verkadealbums in te richten. In Hattem staat het museum dat is gewijd aan JanVoerman, een van de kunstenaars die de plaatjes voor de Verkadealbums maakte. Er bestaat nauw contact met het bedrijfsmu seum van Verkade in Zaandijk, dat een prachtig beeld geeft van de tech nische, sociale en culturele geschie denis van het familiebedrijf. Naast een antiek en nog werkend machine park voor de productie van koekjes, chocoladerepen, waxinelichtjes en dergelijke zijn daar alle. veelal artis tieke reclame-uitingen te zien waar van het bedrijf in de afgelopen eeuw gebruik maakte om bij het publiek in de gunst te komen. Het eigendom berust bij de Stichting Behoud Cultu reel Erfgoed Verkade. De bedoeling is het museum nog aantrekkelijker te maken voor het publiek en over te brengen naar een nieuw te bou wen vleugel van het naburige Zaans museum. De tientallen albums (waar van er totaal meer dan drie miljoen in omloop werden gebracht) vormen een opvallend onderdeel binnen de collectie. Alle originele aquarellen van de kunstenaars Voerman, Wencke bach, Van Beek, Rol, Koeman en anderen worden hier als kunstschat ten bewaard en bewaakt. Uitlenen van de werken gebeurt bij hoge uit zondering en altijd in een beperkt aantal. Bezoek Om na te gaan in hoeverre op de medewerking van Verkade kan wor den gerekend bij het inrichten van de tentoonstelling reisde dinsdag een 'zware' gemeentelijke delegatie naar Zaandijk. De groep bestond uit bur gemeester Joke Geldorp, directeur Esther Banki van het Maritiem muse um, Elly Rutten van de gemeentelijke afdeling Samenleving, Marian Smit van de Adviescommissie voor Kunst en Cultuur en enkele betrokken bur gers, onder wie Daan Welboren van Nauta Boek, Laatstgenoemde was twintig jaar geleden betrokken bij een facsimile heruitgave van het Texel-album. Toen hij ter gelegenheid daarvan in zijn winkel iets wilde ten toonstellen, was het geen probleem originele aquarellen van Verkade te krijgen. Hij kon ze zo in de auto mee nemen. De tijden zijn dus veranderd. De Texelaars werden in het museum ontvangen en rondgeleid door nie mand minder dan Tom Verkade (64). Het was al gauw duidelijk dat hij het initiatief om op Texel een tentoonstel ling in te nchten ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van het album, een warm hart toedroeg. Naast het tonen van de originele aquarellen van Wenckebach en Voerman zag hij nog andere mogelijkheden om van de expositie iets leuks en leer zaams te maken, zodat de delegatie geïnspireerd terugreed naar de boot. De plannen worden nu verder uitge werkt. Rembrandt in Portrettengalerij Zijn leven lang is Rembrandt gevoelig geweest voor het werk van andere kunstenaars. Voor al de beeldende kunst uit de Renaissance heeft grote invloed op hem uitgeoefend. De Muziek- en Dansschool verzorgt in de serie Portrettengalerij presenta ties over beroemde schilders en de samenhang met Rembrandt. De eerste is op woensdag 18 oktober. In de eerste presentatie staat de Italiaanse kunstenaar Caravaggio centraal. Aan de orde komen vra gen als: wat hebben beide schilders gemeen en waarin verschillen zij van elkaar? Wat betekenden zij voor de ontwikkeling van de schilderkunst? Gelden hun opvattingen nog in onze tijd? Wat was het culturele klimaat waarin zij werkten? Twee leden van de schildersgroep De Klassieke Realisten, waar onder de Texelse Gerda Lont, proberen op deze vragen een antwoord te geven. Zij sluiten daarbij aan op hun tentoonstelling in Tussen de Banke, die vanaf zaterdag te bezichtigen is. Aan de hand van veel beeldma- tenaal wordt in de presentatie ook ingegaan op de inhoudelijke aspec ten van een schilderij: hoe kan een schilderij worden 'gelezen'? De presentatie wordt gehouden in de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool in Den Burg en begint om 20.00 uur. De entree bedraagt €6,- voor volwassenen en €3,- voor jongeren. Scholieren kunnen ook betalen met CKV-bonnen. feestavonden werden gehouden. DJ Jan Willem van Engelen, de band The Embers en Stiehl Entertainment zorgden ervoor dat de voetjes van de vloer konden. De zaterdag werd ingevuld met diverse activiteiten. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de harde wind roet in het eten gooide, maar wie met bang was, kon zich na een lunch bij Paal 17 flink uitleven op blokarts en met powerkites, rafts en kano's van Zandbank Sport Adventures. Andere maakten een bosrit op paarden van maneges Elzenhof en Kikkert. Een tweede groep at bij Paal 28 en kon daarna kiezen uit garnalen vissen met de TX44 of een bezoekje aan Cinema Texel, waar de film Wild Romance, waaraan RTL had meegewerkt, te bekijken. Moe maar voldaan ver trokken de omroepmedewerkers zondag weer naar Hilversum. Horecabeurs in Reumavereniging Texels uitje voor personeel RTL Ons Genoegen In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt dinsdag 20 maart de veertiende Horecabeurs Texel gehouden. Bedrijven die zich er willen presenteren, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Dat kan bij Stappeland BV in Öe Koog, tel. 317970, fax 327143 of e-mail info@horecabeurs-tcxel.nl. Ook bedrijven die zich op de recre- atiemarkt richten worden uitgeno digd mee te doen. De organisatie verwacht een groot aantal bezoe kers uit de recreatiesector. Witte Engel Bij De Witte Engel in de Binnenburg in Den Burg worden in de herfstva kantie verschillende cursussen en demonstraties gegeven. Informatie over prijzen en aanvangstijden is te verkrijgen in de winkel, tel. 310387, e-mail info@dewitteengel.nl. De cur sussen gaan alleen door bij vol doende belangstelling. Kampioenschap klaverjassen Traditiegetrouw organiseert Klaver- jasclub Den Burg ook dit jaar een Texels kampioenschap. Dit bestaat uit vijf ronden, waarvan de eerste op vrijdag 27 oktober in het gebouw van Kotex wordt gespeeld en die om 20 00 uur begint. Opgave is mogelijk bij Chris Schraag (tel. 06- 18850628) en Rosa Harbers (tel. 313 789. Een reumaconsulente en een dië tiste van de thuiszorg verzorgen donderdag 19 oktober een lezing voor de Reumavereniging. Deze wordt gehouden in het gebouw van schietvereniging Odysseus in Den Burg en begint om 14.30 uur. Instuif Interdans Volksdansvereniging Interdans houdt woensdag 18 oktober een instuif. Er worden geen nieuwe dan sen ingestudeerd, maar deelnemers kunnen verzoeknummers indienen. Ook oud-leden en andere belang stellenden zijn welkom. De entree is gratis. De instuif wordt gehouden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 20.00 uur. Meer informatie kan worden ingewonnen via tel. 314583. Els de Jager bij Vrouwen van Nu Els de Jager uit Den Hoorn vertelt woensdag 18 oktober op uitnodi ging van de afdeling De Cocksdorp van Vrouwen van Nu over de expe ditie naar de Mount Everest waaraan ze vorig jaar meedeed. Afgezien van de begeleiders klommen in deze expeditie, de grootste Nederlandse ooit, alleen mensen met astma mee. Opvallend voor de wereld van het expeditieklimmen was ook het grote aantal vrouwelijke deelnemers. De lezing wordt gehouden in het Eier- landsche Huis en begint om 20.00 uur. Ook partners van leden van de Vrouwen van Nu zijn welkom. Sjaak Bral. De Haagse cabaretier Sjaak Bral treedt dinsdag 17 oktober in the ater Klif 12 op met zijn program ma Wij Nederlanders. Hij springt daarin op de barricades, trekt ten strijde tegen de vervlakking en 'verschurfting' van Nederland en probeert 'de lach en de traan te doen versmelten'. En uiteraard mag de bezoeker rekenen op veel Haagse humor. 'Zeg eens eerlijk: voelt u zich nog een echte Nederlander? Eet u nog snert, speculaas en spruitjes?', vraagt Bral het publiek in zijn nieuwe show. Hij noemt Nederland een land van dunschillers en koopjesjagers, van koffieshops en kliklijnen, waar je slot duurder is dan je fiets en waar mopperen en klagen een nationale sport is. 'Het liefst op vakantie in het buitenland, samen met Nederlan ders waar je thuis niet mee gezien wil worden.' Aan de andere kant vraagt hij zich af wat er nog Neder lands is. Hollands welvaren bestaat volgens hem niet meer. 'Nederland is niemandsland. Een gapend gat in de dijk. Er is niets meer om trots op te zijn. Zij wij écht alleen maar weggelopen Duitsers - of we stellen we meer voor?' Bral kreeg goede kritieken op zijn programma. 'Een frontale aanval op de tijdsgeest' en 'een mooie balans tussen bulderlach en boodschap', oordeelde het Alge meen Dagblad. 'Sympathieke Bral laveert tussen ernst en lol', kopte de Leeuwarder Courant, terwijl Het Parool simpelweg stelde: 'Bral is bril jant.' Het programma in het Hoorn der theater begint om 20.30 uur. De entree bedraagt 20.30 uur. Een diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633. Leerlingen van het Clusius College werkten dinsdag mee aan het bouwen van een tuunwal. ifoio jamtn van Hatum) VMBO-leerlingen uit Hoorn heb ben agrarische natuur- en land schapsvereniging De Lieuw dinsdagmiddag een handje mee geholpen bij het plaatsen van een nieuwe tuinwal. De vierdejaars van de groenop- leiding van het Clusius College werkten mee aan de eerste dertig meter van in totaal drie kilometer tuunwal dat De Lieuw dit najaar laat plaatsen. Het was voor het eerst dat de vereniging leerlingen bij de werkzaamheden betrok. Vol gens medewerker Marcel Drenth wordt erover gedacht het mogelijk vaker te doen. De Hoornders, die voor een werkweek op het eiland waren, reageerden wisselend op het werk. Sommigen vonden het vooral behaaglijk met cola en cake langs de kant te zitten, anderen raakten enthousiast over het bouwen. 'Ik heb stukken grond gestoken en ook de grond op de tuunwal aange stampt', vertelt Nick Toren. 'Ik vind dit leuk om te doen.' Hetzelfde geldt voor Pauline Bron. 'Ik heb meege holpen met scheppen', vertelt ze met een schop in haar handen. Paul Dekker merkt lachend op dat hij er later wel wat aan heeft. 'Dan kan ik er ook één in de achtertuin aanleggen.' De leerlingen werden begeleid door medewerkers van aannemersbedrijf Tatenhove dat de drie kilometer tuunwal aanlegt. De dertig meter van het Clusius College werd aangelegd op het terrein van Edwin van Egmond aan de Pontweg in Den Burg. Maar liefst 480 medewerkers van RTL Nederland waren afgelo pen weekend op Texel voor een bedrijfsuitje, georganiseerd door vakantiepark De Krim. Een groot aantal Texelse bedrijven was door het Cocksdorper logiesbedrijf ingeschakeld om alle gasten te verrassen met een mooi week end. Zo werd het personeel van de omroeporganisatie vrijdag bij aan komst op de boot getrakteerd op een koffiebuffet van Rebotex en zorgde rijwielverhuurder Van der l inde voor fietsen. Ontbijt en diner vonden plaats in het paviljoen op vakantiepark De Krim, waar op vrijdag- en zaterdagavonden ook Vrijdag 13 oktober: In de cafés van Den Burg wordt tot en met zondag het festival Texel Blues gehouden. Aanvang 22.00 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog wor den vandaag en morgen de Texelse kampioenschappen bridge gehou den. Cinema Texel in Den Burg vertoont Jackass Number Two (aanvang 19.00 en 21.45 uur), Afblijven (19.15 uur) en Zwartboek (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont The Devil wears Prada (aanvang 22.30 uur). Zaterdag 14 oktober: Op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 9.00 tot 12.00 uur een grote rom melmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het Hoornder kerkje. Om 9.00 uur begint een excursie van Natuurmonumenten door natuurge bied De Schorren. Deelname kost €7,- opgave bij Ecomare, tel. 317741. Wijngaard De Kroon van Texel aan de Rozendijk nabij Den Burg verzorgt rondleidingen. Deze beginnen om 11.00 en 14.00 uur en duren ruim een uur. Deelname kost €3,50. Reserveren is met nodig. In Tusse de Banke op de Groeneplaats wordt om 16.00 uur de expositie 'Zes klassieke realisten' geopend. Te zien zijn werken van Lia Braakman, Ray mond Huisman, Gerda Lont, Johan Raijmakers, Susan Seunke en Cas Waterman. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 20.00 uur een inloopavond van Model Racing Texel. Baptistengemeente Texel houdt vanaf 20.00 uur een praise-avond in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg. Halverwege houdt voorganger Arnold Wesseling een korte medita- In de cafés van Den Burg wordt ook vanavond het festival Texel Blues gehouden. Aanvang 22.00 uur. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken tekenfilm Baas in Eigen Bos (aanvang 14.00 uur). Piet Piraat en het Vliegende Schip (14.15 uur), Zwartboek (16.00 en 21.30 uur), Afblijven (16.15 en 19.15 uur) en Jac kass Number Two (19.00 en 21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont Garfield 2 (aanvang 13.30 uur). Step Up (16.00 uur) en The Devil wears Prada (20.00 en 22.30 uur). Zondag 15 oktober: In De Goede Verwachting aan de Gen- teweg nabij Oosterend geeft Daan van Loenhout van 10.00 tot 11.30 uur een workshop boerderijdieren tekenen voor kinderen. Deelname kost €8,50. Opgeven via tel. 06-52447817. Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door natuurgebied de Slufter. Opgeven kan bij Ecomare, tel. 317741. Tentoonstellingsmaker en schrijver Rob Perée opent om 15.00 uur een nieuwe expositie in Galerie 14-16 Posthuys Texel in De Koog Texel Blues wordt afgesloten met optredens in de cafés Bruintje Beer en De Pilaar. Aanvang 22.00 uur. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken tekenfilm Baas in Eigen Bos (aanvang 14.00 uur), Piet Hoogwater te Oudeschild Vr. 13 00.40 en 13.07 u. Za. 14 01.07 en 13.30 u. Zo. 15 02.16 en 14.20 u. Ma. 16 03.05 en 15.40 u. Di. 17 04.40 en 18.10 u. Wo. 18 06.20 en 19.14 u. Do. 19 07.14 en 20.16 u. Vr. 20 07.55 en 20.44 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 15 oktober op om 08.05 en gaat onder om 18.47 uur; zaterdag 14 oktober laatste kwartier; zondag 15 oktober doodtij. Piraat en het Vliegende Schip (14.15! uur), Zwartboek (16.00 en 21.30 uuj! Afblijven (16.15 en 19.15 uur) en Ja.' kass Number Two (19.00 en 21.45- uur), Bioscoop De Kiekendief op vakaiv! tiepark De Krim vertoont Garfield? (aanvang 13.30 uur). Step Up (16.D6 uur) en The Devil wears Prada (20.CE en 22.30 uur). Maandag 16 oktober: De Eilander Raad vergadert van 11 (j) tot 13.00 via video-conferencing, deze vorm van vergaderen zitten d» Texelse leden van de raad in de zaal in Den Burg, terwijl de leden wi de andere eilanden in hun eigen raad huis plaatsnemen. Op het terrein van Axel Lap aan Witteweg in Den Hoorn wordt 13.30 tot 16.00 uur een rommetmart] gehouden. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van he( Hoornder kerkje. Cinema Texel in Den Burg vertor Jackass Number Two (aanvang 19.cc uur). Afblijven (19.15 uur), Zwartb® (21.30 uur) en een sneak prew» (21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan-, tiepark De Krim vertoont Garfield? (aanvang 13.30 uur), Step Up (16.0) uur) en The Devil wears Prada (20K en 22.30 uur). Dinsdag 17 oktober: In Ecomare begint om 10.00 uur* familieprogramma 'Zeehond binnen stebuiten'. Om 11.00 uur begint een excursie va-. Staatsbosbeheer door natuurgebe de Muy. Opgeven kan bij Ecomaa tel. 317741. Om 11.00 uur begint een wadexcu- sie. Deelname kost €4,50, opgave Ecomare, tel. 317741. In Ecomare begint om 12.00 uur fe poppenkastvoorstelling 'Prinses Mee ka en de lepelfamilie'. In de Dorpsstraat in De Koog bee: om 13.00 uur een vlooienmarkt var de jeugd. In de Slufter begint om 14.00 ur een familieprogramma. Deelnam kost €4,50, opgeven bij Ecomare, W 317741. Bij Ecomare begint om 14.00 uurfe familieprogramma 'Natuurjutten'. De raadsfractie en het bestuur Texels Belang brengen een bezat aan Oudeschild. Mensen met vraa- en opmerkingen zijn vanaf 20.00W welkom in dorpshuis 't Skiltje. k de orde komen onderwerpen der het dorp leven, zoals de haven era maquette van de Rede van Texel In Sint Jan aan de Beatrixlaan f Den Burg komen de FNV Vrows om 20.00 uur bijeen voor een pra2- avond. In theater Klif 12 in Den Hoorn bre# cabaretier Sjaak Bral het programs 'Wij, Nederlanders'. Aanvang 203) uur, toegang €14,-. Diner voorf mogelijk, reserveren via tel. 319633 Cinema Texel in Den Burg verteert Jackass Number Two (aanvang 190! uur), Afblijven (19.15 uur) en Zwat- boek (21.30 uur). In de serie De Volte krant-filmavonden draait Oscar-w- naar Capote (aanvang 21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakarfr park De Krim vertoont Garfield 2 (sa- vang 13.30 uur), Step Up (16. en The Devil wears Prada (23.00 uir. TESO zet in en rond het weekeinï geregeld twee boten in en verzeil dan ieder half uur een afvaart, zon vanuit Den Helder als vanaf Tc* Dat gebeurt zaterdag en maarc? van 9.30 tot 16.00 uur en zonds van 14.30 tot 20.00 uur. Toch automobilisten soms rekening hw den met wachttijden van een hall i Deze kunnen zaterdag in Den He® ontstaan tussen 9.00 en 16.00 w en maandag op Texel tussen Hu en 13.00 uur en in Den Helder tussa 10.00 en 16.00 uur Maandag zijnJ afvaarten van 10.00 uur vanuit Df Helder en 13.30 uur vanaf Texel ul sluitend bestemd voor het vervoer# gevaarlijke stoffen. Meer informal) over de veerdienst is te verkrijgen tel. 369600 of website www.teso.nl Doopsgezinden op Wieringen Een groep van 51 Texelaars bezocht zondag de ringdienst van Doopsge zinde Gemeenten van Noord-Holland Noord in de Vermaning in Hippoly- thushoef. De dienst werd door ruim 160 personen bezocht. Voorgangers waren ds. Wieteke van der Molen uit Schagen en Guus Moussault uit Wieringen, het thema 'de toekomst van onze geloofsgenootschap'. Na afloop werd een rondrit over Wierin gen gemaakt. Over smalle wegen en door kleine dorpjes en buurtschap pen ging het naar de Michaelskerk en het museum Jan Lont, dat lijkt op een combinatie van het Agrarisch en Wagenmuseum en de Oudheidka mer. Om half zes werd de overtocht naar Texel terug gemaakt. Herfstbingo In De Buureton aan de Beatré in Den Burg wordt woensdag 14.00 uur bingo gespeeld. W name kost €1,- per ronde. Kookcursus voor mannen Op uitnodiging van de Stief# Welzijn Ouderen Texel verzorgt»! Huisman gedurende acht woei® Schik gen een kookcursus voor De cursus wordt van 16.00 tot 1» uur gegeven in de keuken van» De Hogeberg aan de Emm*j in Den Burg. Deelname kost» exclusief ingrediënten. Da, sus begint op 17 januari. Op? en inlichtingen bij de SWOi- 312696, e-mail swot@texel.com

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2