Gemengde gevoelens na openheid PHH-gebouw Analoge ethertelevisie op zwart Si Kabinet houdt vast aan grens ligplaats TEXELSE J COURANT tC Camping Om de Noord op de schop lat VRIJDAG 13 OKTOBER 2006 De openheid van zaken over het i-gebouw die het college na I aandringen dinsdagavond riep bij politici veel vragen Na afloop leek het erop dat meerderheid van de raad genoegen nam met de uitleg van je drie partners, maar gisteren iet Texelse Belang een brief rond- i met kritische opmerkingen de aanpak. Ongenoegen over het lange zwij gen van het college stak met name vonge week de kop op. Tijdens de bespreking van de bezuinigings voorstellen sprak de raad hierover rjwel unaniem haar afkeuring uit. Geidorp zei dinsdag wat betreft de PHH-kwestie met weinig ple- ier aan de afgelopen periode terug S denken, maar ze rechtvaardigde het langdurige zwijgen. 'Het college hoort relevante informatie over te op het moment dat de tijd 'oor rijp is. We houden ons aan ie informatieplicht, maar er moet y iets zijn mee te delen.' Jfet gaat dus goed', concludeerde Hercules (PvdA) uit de toelich- Wel wilde hij duidelijkheid over precieze rol van de Stichting men Texel. 'Ontwikkelaar, uit voerder of realiseerder?' Van Andel cmschreef zichzelf als een 'soort crtwikkelaar', die van de partners geld krijgt om het gebouw te rea- •j heren. Willem Vlas (TB) herinner- r aan de bijeenkomst van vorige ik, waarin de raad de bezui- nigingsvoorstellen van het college besprak. Daar zat ook het PHH- gebouw bij. Met het oog op de ver regaande afspraken die de partners met elkaar hebben gemaakt, vroeg hij zich af in hoeverre het point of no return al is gepasseerd. Marij ke Eelman (CDA): 'Is het nu echt van de lijst van heroverwegingen geschrapt?' Geldorp: 'De raad heeft ons destijds opdracht gegeven tot de bouw en we zijn nog steeds bezig met de uitvoering daarvan. We stralen met z'n allen uit: heb vertrouwen in ons. Dan is uw con clusie juist.' Vlas informeerde of het vorige week toegezegde onder zoek naar de alternatieve lokaties (Bernhardlaan en Emmalaan) nu nog doorgaat. Geldorp: 'Het col lege heeft er geen behoefte aan. Al die lokaties zijn de revue al eens gepasseerd. Het zou vervelend zijn als de heer Poster straks weer vra gen moet stellen over de besteding van ambtelijke tijd.' Over de nieuwe wijze van aanbesteding was Vlas nog niet gerustgesteld. 'Worden we straks niet door een of andere euro commissaris op de vingers getikt?' Volgens Geldorp betreft het geen Europese aanbesteding. Ze legde uit dat juristen nauw betrokken zijn bij het vaststellen van de procedure en criteria en Vlas dus niet bang hoeft te zijn. Geruchten dat er, boven het bestaande krediet van €3,2 miljoen, van de raad een aanvullend kre diet zal worden gevraagd, verwees Geldorp naar het rijk der fabelen. De raad liet er dinsdag geen twijfel over bestaan dat er geen rek zit in het budget. Ook de aanwezige An Oosterveld van de Regiopolitie Noord-Holland Noord was duidelijk. 'Mocht blijken dat het gebouw voor het geld dat wij ervoor beschikbaar hebben gesteld niet kan worden gebouwd, dan moeten wij denken aan afhaken.' Alleen Van Andel deed geen duidelijke uitspraak over of en hoeveel rek er in het budget van de SWT zit. Kaders De stelling van de burgemeester dat de huidige, gewijzigde aanpak, bin nen de door de raad gestelde kaders en de besluitvorming hierover past, blijkt twee dagen na de informatie avond niet te worden gedeeld door Texels Belang. Volgens fractievoor zitter Piet Standaart is het raadsbe sluit er namelijk op gebaseerd dat de gemeente opdrachtgever is van het project. 'In de nu geschetste situatie, waarbij het initiatief ligt bij een poot van de Stichting Wonen Texel, is meer sprake van een vorm van publiek private samenwerking.' Volgens TB dient de raad de kaders te stellen voor de aansprakelijkheid en de verantwoordelijkheid van de gemeente, de risico's en de afdek king en de financiële consequenties voor de gemeente. Standaart ver zoekt het college de raad hierover snel te laten besluiten, zodat er geen stagnatie optreedt. RNl (X>N GOB Q 13- -Zijob Love is in the air! 'Parkeerplaats moet blijven' Ie'parkeerplaats' voor boorplat- *ms in het Gat van de Stier Texel en Den Helder moet ehouden blijven. Dat zei CDA- merlid Joop Atsma maandag èns de bespreking van de nieu- PKB Waddenzee. De offshore- idustrie kan de parkeerruimte eigens hem goed gebruiken. parkeerplaats is bestemd voor aotplatforms die voor reparatie ar Den Helder worden gesleept, sar buitengaats moeten wachten er plek is. Het voortbestaan van parkeerplaats is, tot teleurstel ling van het gezamenlijk bedrijfsle ven in de Noordkop, in de nieuwe PKB geen zekerheid. Het kabinet wil onderzoeken of de platforms op de Noordzee ten zuiden van Den Helder of ten noorden van de Razende Bol kunnen worden gepar keerd. Minister Veerman (Natuur) liet Atsma weten dat eerst de alter natieve locaties worden bestudeerd, voordat er nader over de parkeer plaats wordt gesproken. Volgens de nieuwe PKB blijft de voorziening in het Gat van de Stier mogelijk toch behouden als verplaatsing niet mogelijk is. Er mogen twee boor- platforms tegelijk tussen Texel en Den Helder. Dat mag niet langer dan een half jaar. In noodgevallen mogen er drie liggen. Meer opbrengst kledinginzameling Bij de dinsdagmiddag gehouden actie 'Geef ons de zak' is 13.640 kg kleding en schoenen opgehaald. Dat is meer dan bij de inzameling van vorig jaar. De organiserende Rotaryclub Texel is verheugd over dit resultaat, te meer daar de kle ding deze keer kan worden ver kocht voor 22 cent per kilo, wat 10 procent meer is dan bij de vorige actie. Harkantennes op het dak en spriet- antennes op de televisie worden verleden tijd. In de nacht van 10 op 11 december stoppen de uitzen dingen van analoge ethertelevisie. Voor Texelaars in het buitengebied zonder schotel of kabel, is over schakeling op een alternatief de enige mogelijkheid. Anders gaat het beeld op zwart. Waddenacademie op zolderkamer' behelst de Waddenacademie vooral het verbeteren van de samenwerking tussen bestaande instituten als het Koninklijk NIOZ en Imares (voorheen nieuwe Waddenacademie hoeft Alterra) op Texel, de Rijksuniversiteit ei groot gebouw te worden waar in Groningen en het Van Hall Instituut n complete universiteit in wordt in Leeuwarden. 'We moeten het klein hiisvest. 'Een zolderkamer lijkt me houden. noeg', aldus minister Cees Veer- De Waddenacademie moet erop m tijdens de bespreking van de gericht zijn onderzoek te faciliteren (BWaddenzee. Volgens de minister en ondersteunen. ste gasten van camping Om Noord in De Koog die gisteren en kijkje namen op hun zomer- e stekje, herkenden er weinig Het kampeerterrein lijkt ver Klerd in een maanlandschap, «ral op het bijna drie hectare °te terrein zijn graaf- en andere Bkzaamheden aan de gang. 'chaos is tijdelijk, de camping rtfergaat een ingrijpende meta- dat camping de Shelter, even- is eigendom van de RST, aan overzijde van de Boodtlaan drie i geleden volledig is vernieuwd, 'nu Om de Noord aan de beurt, het terrein pronken achttien »ne gebouwtjes, waardoor de =mping vanaf volgend seizoen sschikt over 36 plekken met privé Ntair (comfort plus). RST-direc- teur Harry Mathijsen: 'Een wens die we steeds vaker horen. Bovendien was het bestaande sanitairgebouw te klein voor 147 kampeerplaat sen.Alle plekken krijgen een eigen stroomaansluiting van 16 Ampère, kabeltelevisie, water en een eigen aansluiting op het riool. Er worden nieuwe heggen aangeplant en er wordt een nieuwe grasmat inge zaaid. Probleem deed zich voor toen bij het opmeten van het terrein bleek dat het terrein twaalf meter korter en vijf meter smaller was dan werd aan genomen. Mathijsen: 'De gemeente heeft ons bij de aankoop dus meer grond verkocht dan er eigenlijk ligt.' De beschikbare ruimte werd nog iets kleiner doordat omwonenden afdwongen dat er tussen de huizen en de camping een boomsingel van Huishoudens die aangesloten zijn op de kabel, maar analoge ethertelevisie kijken, komen niet in de problemen. Gezinnen die gebruik maken van analoge ethertelevisie zonder kabel aansluiting, kunnen kiezen uit drie vervangende alternatieven. Digitale ethertelevisie, satelliet en televisie via internet. Digitale ethertelevisie zal op Texel pas in het eerste kwartaal van 2007 mogelijk zijn. Dit kan met een nieuwe antenne en is mogelijk met Digitenne en via KPN. Digitenne brengt hiervoor aansluitkosten in rekening, nodig zijn een smartcard, decoder en een antenne. De abon nementskosten varieren van €9,- tot €27,-, waarmee ongeveer twintig De opbrengst gaat naar de bekende zenders te ontvangen zijn. goede doelen, zoals het Tesselhuus. Bij digitale ethertelevisie van KPN Het grootste deel van de ingeza- zijn ook een antenne en een decoder melde schoenen wordt verscheept nodig. Een abonnement kost €14,- naar het sociaal project Tori Oso in per maand en biedt de mogelijkheid vijfentwintig zenders te bekijken. De decoders zijn apparaten zo groot als een boek die het signaal geschikt maken voor televisie. Deze zijn op het moment alleen leverbaar via KPN. Elektronicazaken op het eiland hebben nu nog geen decoders, maar hopen deze zo spoedig mogelijk Bij het ophalen, overslaan en sor teren van de opgehaalde zakken met kleding en schoenen waren naast leden en partners van de rotaryclub ook andere vrijwilligers in touw, onder wie Ruud Meedendorp en Anton Staal. Voor het afvoeren stelden de bedrijven Slegtenhorst, Hanos en Bakker hun vrachtauto's beschikbaar. Suriname. ontvangen worden, maar alleen na een bijbehorend abonnement. Satelliet is een ander alternatief, waarvoor een schotel nodig is. 'Het zorgt voor een fantastische beeldkwaliteit', volgens Raoul Helle man. mede-eigenaar van Voordeel- land. Het goedkoopste pakket dat beschikbaar is kost €350,-, maar daarna lopen de bedragen al snel op tot €500,-. De enige aanbie der van satelliettelevisie is Canal- Digitaal. Deze aanbieder verspreidt Nederland 12 en 3 zonder abonne mentskosten. Regionale omroepen die via de satelliet verspreid worden kunnen ook zonder abonnement verkregen worden. Na het afslui ten van een abonnement kunnen meer kanalen ontvangen worden. Voor €3,33 per maand zijn naast de publieke omroepen ook RTL, SBS, Veronica en NET5 te ontvangen. Voor €7,95 per maand komen er 130 kanalen via de schotel binnen. sie. 'Hiervoor is geen decoder nodig maar een nieuwe antenne en een klein apparaat', zegt een woordvoer der van KPN. Dit signaal zal op heel Texel te ontvangen zijn. Het bedrijf zal binnen enkele weken met nadere informatie komen. Externe werking blijf geschilpunt Kamer en kabinet verschilden maandag met elkaar van mening over de vraag hoever de gevolgen van de PKB Waddenzee mogen strekken (de zogeheten externe werking). Joop Atsma (CDA) en Janneke Snijder-Hazelhoff (WD) vonden dat er in principe binnen dijks niets van de PKB te merken moet zijn. Johan Stoop Ton Arnout zeven meter breed moet worden geplaatst. Maar door het terrein slim in te delen, krijgt elke kampeerder te ontvangen. De kosten van"een toch de beschikking over een plek decoder zijn ongeveer €80,-. Vaak van tien bij tien meter, in totaal hon- worden de decoders bij het afslui- derd vierkante meter. 'In de meeste ten van een abonnement geleverd, gevallen méér dan ze tot dusver Met deze decoder en een smartcard hadden', vertelt Mathijsen. Voor de kunnen ook commerciële omroepen nieuwe indeling zijn de oude heg- gen verdwenen en worden ook de straten verlegd. Om op 1 april 2007 open te kunnen, is de camping twee maanden eerder dan gebruikelijk gesloten. Bedoeling was eerst het achterste (comfort plus) deel klaar te hebben, zodat het gras tijdig kon worden ingezaaid en de eerste kampeerders daar vanaf 1 april terecht kunnen. Dat plan lijkt door omstandigheden niet helmaal te lukken, zodat het nu nog onzeker is of de grasmat komend voorjaar al in de gewenste conditie zal zijn. Het kabinet is vooralsnog niet bereid de grens van maximaal 4600 ligplaatsen voor plezierjach ten in jachthavens langs de Wad denzee los te laten. De regio moet eerst een convenant op tafel leg gen waarin goed is afgesproken om welke manieren schade aan het wad wordt voortkomen als het maximum vervalt. Dat zei minister Pieter Wmsemius (Ruimtelijke Ordening) tijdens de bespreking van de PKB Wadden zee. De Waddeneilanden, Wadden zeegemeenten en de drie Wadden provincies hebben vorige week een concept opgestuurd van afspraken die zij willen maken, maar dat con cept-convenant is in de ogen van het kabinet nog niet voldoende. 'Ik zie liever eerst een stevig convenant dat tanden heeft', aldus Winsemius. 'Alle partijen moeten durven blind varen. En wie zich niet aan spelre gels houdt, hoeft niet meer aan tafel te komen.' De Kamer reageerde verdeeld op het concept. PvdA-Kamerlid Joan- neke Kruijsen noemde de tekst veelbelovend, haar collega Tineke Huizinga (Christenunie) was minder enthousiast. Zij vond het jammer dat de regio er niet eerder de tijd Volgens de ministers Veerman (Natuur) en Winsemius (Ruimtelijke Het plaatsen van een schotel aan Ordening) is dat echter onmogelijk, een rijks- of gemeentelijk monument 'De Natuurbeschermingswet bepaalt en in beschermde dorpsgezichten de grens van de externe werking, moet een lichte vergunning aan- niet de PKB', aldus Veerman. 'Het gevraagd worden. Dit kan bij de is op voorhand niet af te grenzen.' publieksbalie van het gemeentehuis. Als hij voorbeeld noemde hij de Bij andere panden is een vergun- aanleg van de Tweede Maasvlakte ning niet nodig, mits de schotel een bij Rotterdam. Daarvoor moest vol- diameter heeft die kleiner is dan 2 gens de Europese Vogel- en Habi- m2, de schotel achter de voorge- tatrichtlijnen eerst worden getoetst vel geplaatst wordt en lager dan 3 of de aanleg van het industneterrein meter. geen schadelijke effecten op de Televisie kijken via internet is in Waddenzee zou hebben, voordat er theorie ook een mogelijkheid. 'In de toestemming werd gegeven, randstad werkt het misschien, maar Belangenorganisaties van het op Texel gaat het nog even duren, bedrijfsleven in de Noordkop vre- Wij komen altijd wat later. Wat je nu zen dat de externe werking van de kunt zien, is van slechte kwaliteit', nieuwe PKB in de toekomst een zegt Rinie de Kruif van TCA auto- probleem wordt voor de landbouw matisering. langs de Waddenzee. Volgens de Er wordt gewerkt aan een ander Land- en Tuinbouworganisatie moe alternatief voor analoge ethertelevi- ten agranërs in sommige gemeente langs de Waddenzee uit voorzorg al laten toetsen of het machinaal bewerken en draineren van het land geen gevolgen voor het ecosysteem van de Waddenzee heeft. Burge meester Joke Geldorp vroeg de Kamer eerder ook al rekening te houden met de gevolgen die de externe werking op de eilanden kan hebben. Kabinet tegen getijdecentrale Het kabinet is pertinent tegen de realisatie van getijde-energiecen trales in de Waddenzee. Minister Joop Wijn (Economische Zaken) zei maandag dat dat wat hem betreft de komende twintig jaar niet aan de orde is. 'En als iemand het toch wil, dan moet het maar buiten het PKB-gebied gebeuren.' De plannen voor een getijde-energie centrale in het Marsdiep zijn alweer enige jaren van de baan, maar er zijn nog steeds ondernemingen die der gelijke installaties in de zeegaten tus sen de eilanden willen bouwen. De nieuwe PKB verbiedt dat. Er worden geen bouwwerken in de Waddenzee toegestaan, tenzij ze er tijdelijk staan en voor wetenschappelijk onderzoek worden gebruikt. Belangenorganisaties van het bedrijfsleven in de Noordkop vinden het jammer dat de PKB weinig ruim te biedt in de Waddenzee duurzaam energie te winnen en ook meerdere Kamerleden pleitten maandag voor vergroten van de mogelijkheden. Wijn wilde echter met van standpunt veranderen. De natuur staat voorop in de Waddenzee. Windmolens kwamen tijdens het debat nauwelijks ter sprake. De PKB verbiedt de bouw van turbines in de Waddenzee. Langs de kust op de eilanden en het vasteland worcfen ze wel toegestaan, mits aanvliegende, overtijende en foeragerende vogels op de Waddenzee er geen last van hebben. Dat moet volgens de PKB van tevoren met een zogeheten pas sende beoordeling worden getoetst aan de Natuurbeschermingswet. Aaneengesloten ketens van windmo lens worden evenmin toegestaan. Parkeren bij Gemini Ziekenhuis vond dat de grens van 4600 in de PKB moet blijven staan, totdat er een goed convenant is. Ze werd gesteund door Kees van der Staaij van de SGP en Wijnand Duyven- dak van GroenLinks. Janneke Snij der-Hazelhoff (WD) en Joop Atsma (CDA) vonden dat het kabinet de grens meteen moest loslaten, in afwachting van een definitief con venant. Texels Belang brengen dinsdag een bezoek aan Oudeschild. Mensen met vragen en opmerkingen zijn vanaf 20.00 uur welkom in dorps huis 't Skiltje. Aan de orde komen De ministers Winsemius en Cees onderwerpen die in het dorp leven. Veerman (Natuur) hielden voet bij zoals de haven en de maquette van stuk. 'De grens van 4600 in de PKB de Rede van Texel. Een afspraak laten staan, is de beste garantie maken kan via Piet Standaart. tel. dat er een goed convenant komt', 314761. aldus Veerman. Als het er is, wil het kabinet de Planologische Kernbe slissing herzien. Huizinga vroeg of het mogelijk was het getal pas weg te halen als het convenant in de praktijk ook goed werkt, maar dat ging Winsemius te ver. 'Als er een convenant is, moeten we die 4600 meteen loslaten, maar met wat er nu ligt, willen we dat nog niet.' De behoefte aan extra ligplaatsen speelt vooral op de andere Wad deneilanden. Op Texel is er niet direct behoefte aan, maar er wordt vanaf het eiland wel veel initiatief Het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der neemt met ingang van volgende week een nieuwe parkeerinstallatie in gebruik. Hiermee wordt de uit 1997 daterende installatie vervan gen. Met de ingebruikname wordt ook het systeem van betaald parkeren weer ingevoerd. Het tarief bedraagt €1,- per uur, tot een maximum van €5,- per dag. De eerste vijftien minu- De raadsfractie en het bestuur van ten is het parkeren gratis. Voor de Texels Belang in Oudeschild zomer al werd het aantal beschikba re parkeerplaatsen met dertig uitge breid Ook is het medewerkers van het ziekenhuis met langer toege staan hun auto te parkeren tussen de ingangsslagboom en de locatie van het helidek. Hierdoor kunnen patiënten en bezoekers dichter bij de ingang van de polikliniek par keren. n aannemersbedrijf Tatenhove verrichten werkzaamheden op de Koger camping. (Folo Gerard Timmi Voorafgaand aan de evaluatie van Texel Culinair reikte voorzitter Dirk Koning een cheque van €1.000,- uit aan Gerard Zoetelief. Het geld is bedoeld voor het in ere herstellen van de 'boulevard', een pad over de duinen, tussen de Badweg en Pad Opduin. Zoetelief was in zijn nopjes met het bedrag en toonde de aanwezigen een artist impression van de nieuwe boulevard, getekend ondernomen de begrenzing los te door Henk Jan Maas. Deze aquarel laten. Voor de toekomst is gezin- gaf een beeld op de boulevard flane- voor had genomen. De regio moest speeld met de gedachte eventueel rende mensen. De projectgroep wil Ha 1 :-4 een deel van de werkhaven voor kopieën van de aquarel verspreiden. pleziervaart in te richten als de vis- zodat iedereen een indruk van het serij verder zou afnemen. plan kan krijgen. Geld voor plan boulevard De Koog de afgelopen tijd een eindsprint trekken om het concept op tijd naar Den Haag te sturen. Huizinga De €1.000.- die aan Zoetelief werd overhandigd, is een deel van de opbrengst van de verkoop van munt jes (Kogertjes). De opbrengst van Texel Culinair wordt ieder jaar aan een goed doel besteed. Ook dit jaar bleek het evenement een succes, al waren er volgens de aanwezigen wel enkele punten voor verbetering vatbaar. Zo zal er volgend jaar meer aandacht zijn voor de noordkant van de Dorpsstraat en werken de deelne mers aan plannen om de wachttijden te verminderen en te voorkomen dat gerechten uitverkocht raken. Texel Culinair 2007 wordt gehouden op 7, 8 en 9 september

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5