Unesco minder streng dan landelijke overheid Onderzoekers vingen honderden woelmuizen NIOZ werkt mee aan exposities Ecomare TEXELSE COURANT Spaanse dwaalgast in Oudeschild Strender Jeugdgebouw onder slopershamei Besturen tekenen overeenkomst De zwarte spreeuw die dinsdag op de haven vogelaars naar het eiland. VRIJDAG 13 OKTOBER 2006 Onderzoekers Arthur Hoffmann en Peter van der Linden bezig met het wegen v. n zojuist gevangen noordse woelmuis. Op Texel zijn de afgelopen twee weekeinden honderden noordse woelmuizen in de val gelopen. Die vallen waren gezet door vrij willigers van onder andere de Noordhollandse Zoogdierstudie groep (NOZOS), in het kader van een onderzoek naar de aanwezig heid van de veelbesproken woel- muizensport op de verschillende delen van Texel. Dat gebeurde in opdracht van het Ministerie van LNV dat de resultaten gebruikt bij het inventariseren en actualiseren van natuurwaarden in heel Neder land, zodat met waardevolle flora en fauna rekening kan worden gehouden bij het plannen van woonwijken, bedrijventerreinen infrastructuur en andere ingrepen in het landschap. Aan de twee noordse woelmuis- kampen op Texel werd deelgeno men door 35 vrijwilligers, onder wie enkele Texelaars. Ze opereerden vanuit de groepsverblijven waarin ze waren ondergebracht. Bij het onderzoek moest de aanwezigheid van de muis worden vastgesteld in een aantal van de 150 blokken van één vierkante kilometer die Texel groot is. In die blokken werden op een onderlinge afstand van 10 meter in lange rijen ('raaien') val len geplaatst. Gebleken is dat bij dit systeem de muizen grote kans lopen gevangen te worden. De zogeheten inloopval die bij het vangen van woelmuizen wordt gebruikt, bestaat uit een tweedelige aluminium doos. Daarin wordt wat hooi en gesneden wortel gedaan. Als de val 'op scherp' staat, kan de muis door een deurtje naar binnen. Als hij zich aan het aangeboden voedsel tegoed wil doen, raakt hij een stangetje waardoor het deurtje dichtklapt. Tijdens de woelmuiskampen had den de vrijwilligers het druk met het bereiden van lokaas, het plaat sen van de honderden vallen in de diverse delen van het eiland, het 'op scherp' zetten en het vervolgens om de twaalf uur kijken of er wat in zat. Deceptie De resultaten van het eerste week end waren niet erg bemoedigend. Coördinator Dick Bekker uit Gronin gen spreekt zelfs van een deceptie, want uit de honderden vallen die waren geplaatst in onder meer de leemputten bij Dijkmanshuizen, de zoekers werd echter getemperd door een kleine catastrofe. Dezelfde springvloed die fataal werd voor 13 in de Slufter grazende schapen van Koorn, betekende ook de dood van ongeveer even veel muizen (voor namelijk bosmuizen) omdat de val len waar ze ingelopen waren onder water kwamen te staan. Het periodiek controleren van de val len is spannend werk dat niet altijd verloopt zonder vallen en opstaan, zoals uw verslaggever zelf ervoer toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag meeliep met enkele con- Zo pak je een woelmuis in zijn vel als je zijn lengte, staart/engte en geslacht wilt vaststellen. Het dier op de foto is elf centimeter lang bij een gewicht van ongeveer dertig gram. Ze kunnen echter twee keer zo zwaar worden bij een lengte van maximaal zestien centimeter, dus veel groter dan een huismuis. (Foto's Harry de Gmati. Zandkes, de Bol en de Snippen kwamen niet meer dan 30 mui zen tevoorschijn. 'Maar het tweede weekend was fantastisch. De raaien stonden toen in De Nederlanden, de Muy en De Slufter en leverden samen niet minder dan 240 muizen op. We hadden er de handen vol aan.' De vreugde van de onder- troleurs in het zompige grasland van de Nederlanden nabij de Muy. De hier langs de sloot en de bosrand geplaatste raaien bleken rijke buit te bevatten. Veel vallen vertoonden na twaalf uur een gesloten deurtje, wat betekent dat er in elk geval wat in zat. Het kon een noordse woelmuis zijn, maar ook een ander soort woelmuis, zoals de aardmuis. Er werden ook enkele dwergmuizen gevangen. Voor niet-ingewijden: woelmuizen zijn niet de muizen die model ston den voor Mickey Mouse en kanka- turen. Dat zijn de zogenaamde ware muizen waaronder de bekende huismuis, de dwergmuis en de brui ne rat, dieren met een heel andere levenswijze. Het bergen van een gevangen muis is een handigheidje dat geleerd moet worden. De val wordt geleegd in en grote plastic zak. De contro leur moet vervolgens de hand in de zak steken en de muis in een hoekje drukken en in zijn nekvel pakken. Elke garzeling of verkeerde bewe ging kan voortijdig ontsnappen van het beest tot gevolg hebben. De muis wordt gewogen, het geslacht wordt bepaald en de totale lengte en de staartlengte worden geme ten. Als alles is opgeschreven en een foto is gemaakt, wordt de muis weer losgelaten, maar eerst wordt met een schaartje een plukje vacht vlak boven de staart weggeknipt, als teken dat hij al is geregistreerd voor het geval hij later opnieuw in menselijke handen valt. Algemeen De noordse woelmuis Microtus oeconomus) geldt als een bedreig de diersoort. Toch komt hij op Texel veel voor, al verschilt de dichtheid sterk per terreinsoort. Het dier kwam niet lang geleden 'in opspraak' toen zijn aanwezigheid de uitbreiding van het bedrijventerrein in Oudeschild dreigde te blokkeren. Die gang van zaken beschouwen natuurbescher mers overigens niet als gewenst. Als door onderzoek zoals hier beschre ven tevoren bekend is hoe het zit met de natuurwaarden in terreinen die men wil bebouwen, kan men daar al direct rekening mee houden en hoeft van vertraging geen sprake te zijn. Tot 1985 kwam op Texel maar één soort woelmuis voor. de noordse. Dat veranderde toen hier een aardmuis werd aangetroffen. Dat is een andere soort woelmuis die op het vasteland de concur rent is van de noordse. Het is best mogelijk dat de rijkdom aan noordse woelmuizen op Texel zal teruglopen door de opkomst van de aardmuis. Overigens werden bij het onderzoek van de afgelopen weekenden geen aardmuizen gevangen. De onderzoekers verbazen er zich over dat op Texél maar twee woel- muissoorten voorkomen, gezien de vele transporten van grond en materiaal vanaf het vastejand. Het zou geheel volgens verwachting zijn als hier spoedig de eerste veldmuis (ook een woelmuissoort) opduikt. Iets dergelijks kan gebeuren met de waterspitsmuis, tot nu toe de enige spitsmuissoort op Texel. Zon der controle van de invoer vanaf het vasteland is de kans groot dat bijvoorbeeld ook de huisspitsmuis Texel weet te bereiken. Dat gebeur de dit jaar op Ameland waar voor het eerst huisspitsmuizen werden aangetroffen, meegekomen met een partij heesters. VERVOLG VAN PAGINA 1 PHH-gebouw - Vogelaars uit heel Nederland stre ken deze week in Oudeschild neer om een glimp op te vangen van een zwarte spreeuw (Sturnus unicolor). Deze dwaalgast, die normaal alleen in Spanje, Portugal en enkele eilan den in de Middellandse Zee voor komt, werd dinsdag gesignaleerd op het dak van café De Kombuis. Een zeldzaamheid, want de vogel werd nooit eerder in Nederland gezien. Een overkantse birdwatcher zag de spreeuw als eerste en maakte dat op het internet bekend, waarna het eiland bijna werd overspoeld door andere liefhebbers. 'Ik denk dat er wel een paar honderd vogelaars voor naar het eiland zijn gekomen', vertelt Eric Menkveld, die ook zelf een kijkje nam en de vogel foto grafisch vastlegde. Wat de zwarte spreeuw hier kwam doen, kan ook Menkveld niet zeggen. 'Hij zwerft wel wat rond, maar het is geen trek vogel. Deze zal dus wel verdwaald zijn.' Werklieden hebben deze week een begin gemaakt met de sloop van het Jeugdgebouw in Oosterend, op de hoek Peperstraat-Oranjestraat in Oosterend. Een pand met geschie denis, zo ondervonden slopers René de Jongh en Frans Hendriks uit Den Helder. 'We werden onder het werk regelmatig aangesproken door Oosterenders die vertelden dat ze hier op school hebben geze ten. Het voormalige verenigingsge bouw werd overbodig na de bouw van kerkelijk centrum De Parel. Het werd samen met de voormalige gereformeerde kerk overgenomen door de Stichting Wonen Texel, die op deze plek drie woningen laat bouwen. Bedoeling is dat de markante voor gevel van het pand blijft staan, deze zal in stijl worden aangepast ai het ontwerp dat is gemaakt dos Architectenburo Texel. Het bet» drie woningen voor kleine huistxA dens, bijvoorbeeld voor start» Het tijdstip van oplevering is aftat kelijk van de aanbesteding, diew moet plaatsvinden. Zodra debosf van start gaat, zullen de huizen irr een advertentie in de krant wordifj aangeboden. Uitgangspunt is dat er bij de selec tiecriteria voor de onderaannemers objectieve criteria worden gehanteerd en dat de te volgen procedure trans parant en voor de politiek goed te controleren is. Omdat de selectiecri- tena nog worden uitgewerkt, ging hij hier inhoudelijk niet op in. maar ze wijken wel af van de vorige aanbe steding. 'We bereiken er een groter aantal potentiële partners mee dan bij de eerste aanbesteding.' Deze toezegging aan de ondernemers was enige tijd geleden de reden dat TVO het kort geding introk. Bij dat besluit speelde ook de tijd een rol. Er is namelijk haast geboden Bedoeling is dat de selectie en onderhandelin gen met de partners dit jaar worden afgerond, zodat de opdracht nog dit jaar kan worden gegeven. Van Andel: 'Want als we opnieuw vertraging oplopen zal het definitief niet haalbaar zijn.' Ondanks de tijdsdruk schat hij de kans van slagen hoog in. Bedoe ling is dat de bouwwerkzaamheden half maart van start gaan. waarna de uitnodigingen voor de feestelijke ope ning wat hem betreft in het voorjaar van 2007 kunnen worden rondge stuurd. Als realiseerder van het pro ject loopt de SWT het grootste finan ciële risico. Wel is afgesproken dat de aanneemsom binnen het bedrag moet blijven waarvoor de partners budget beschikbaar hebben gesteld. De gemeente €3,2 miljoen, de poli tie €2,2 miljoen en politie €1,2 mil joen. Daarnaast betaalt de gemeente €250.000,- voor de ambulancepost, die als huur wordt verrekend. Als zich tijdens de bouw tegenvallers voordoen, dan draait de Wonings tichting voor de kosten op. Van Andel gaf later aan dat het financiële risico met helemaal bij de WST ligt. 'Er zijn ontbindende voorwaarden die ertoe kunnen leiden dat de opdracht niet kan worden uitgevoerd.' De eisen die de Unesco aan een Werelderfgoed stelt, zijn minder streng dan de eisen van Neder landse en Europese wetgeving. De status kan daardoor geen ontwik kelingen tegenhouden. Ontwik kelingen die strijdig zijn met de eisen van de Unesco kunnen wel tot verwijdering van de Werelderf- goedlijst leiden. Dat zegt secretaris Els Jacobs van de Nationale Unesco Commissie in Den Haag. 'Het is een idee-fixe dat flats zouden worden gebouwd. De dom werd daarvoor in 2004 op de zogeheten Rode Lijst van Bedreigde Werelderfgoederen geplaatst. Keu len koos uiteindelijk voor het behoud van de status en paste de plannen voor de flatgebouwen aan. De stad had echter ook de keuze voor de flatgebouwen kunnen maken. Als het kabinet de Waddenzee nomi neert, is dat nog geen zekerheid dat de Unesco het predikaat toewijst. Op basis van het nominatiedossier, dat momenteel voor de Waddenzee je niets meer kunt ontwikkelen als wordt opgesteld, moet de Unesco je een Werelderfgoed bent', aldus Jacobs. Het is eerder andersom. Als een ontwikkeling niet past bij de eisen die de Unesco aan een Werelderfgoed stelt, loopt het betref fende gebied risico van de Wereld- erfgoedlijst te worden verwijderd. De ontwikkeling zelf kan echter niet worden tegengehouden als zij vol doet aan de bestaande wetgeving. De Werelderfgoedstatus heeft geen wettelijk kader. Jacobs reageert desgevraagd op de vrees op het eiland dat een even tuele erkenning van de Waddenzee als Werelderfgoed tot een beperking van toekomstige ontwikkelingen leidt. Het onderwerp is weer actueel omdat minister Veerman de gemeen teraad heeft verzocht zijn bezwaren te herzien. Volgens de secretaris zijn onder meer in Wenen en Lon don gebouwen van de erfgoedlijst geschrapt doordat de 'excellente waarden' in de ogen van de Unesco teveel waren aangetast. In Duitsland dreigde de Keulse Dom recent haar status te verliezen, doordat er vlakbij het monumentale kerkgebouw hoge eerst kunnen vaststellen of de Wad denzee 'een gebied met een uitzon derlijke natuurlijke schoonheid is'. Daarnaast heeft de VN-organisatie een paar jaar geleden de rem op de toewijzingen gezet. Landen die al op de Werelderfgoedlijst zijn vertegen woordigd, mogen sinds 2000 nog maar één nominatie per jaar inzen den. Nederland beschikt momen teel over zes Werelderfgoederen en er zijn twaalf gebieden en objecten (waaronder de Waddenzee) in beeld voor nominatie. Het kabinet wil de Waddenzee uiterlijk 1 februari 2008 aanmelden, zodat de Commissie voor het Werelderfgoed (onderdeel Unesco) in 2009 een besluit kan nemen. Voor die tijd wordt het nomi natiedossier nog op lokaal, provinci aal en landelijk niveau in de politiek besproken. In Duitsland wordt eveneens aan een nominatiedossier gewerkt, in Dene marken staan de werkzaamheden op een laag pitje doordat er over een ander natuurgebied een maatschap pelijk debat bezig is. Volgens Jacobs komt het sterker over als de drie Waddenzeelanden tegelijk een aan vraag indienen, zoals oorspronkelijk het plan was. Dat Ameland, even eens tegen de nominatie, al haar toekomstplannen voor de Wadden zee in het nominatiedossier wil laten opnemen, is volgens Jacobs op zich een goed plan. 'Al is het moeilijk te zeggen wat je over bijvoorbeeld twintig jaar wil doen.' Ameland hoopt haar plannen zo bij voorbaat veilig te stellen. Het Friese eiland gaat er vanuit dat de Commissie voor het Werelderfgoed die indirect goed keurt als ze haar fiat aan het nomi natiedossier geeft. Texel heeft eerder aangegeven eerst op het nominatie dossier te willen wachten, voordat ze het over het tekenen van het convenant met minister Veerman wil hebben. e woningen op de hoek Peperstraat/Oranjestraat. Het Koninklijk NIOZ en Ecomare gaan nauwer samenwerken op het gebied van tentoonstellin gen en educatie. Het NIOZ levert resultaten van wetenschappelij ke onderzoeken af in De Koog, waarna Ecomare ze verwerkt in exposities. De besturen van het Texels Museum en het NIOZ hebben een overeen komst getekend waarin de nauwere samenwerking is bezegeld Een van de eerste projecten wordt een onderzoek naar koudwaterkoralen langs de randen van de Noordzee. Cameraman Rob Hammer van Eco mare is meegeweest met onder- zoeksschip de Pelagia om een film te maken van het onderzoek. De resultaten en de film worden bin nenkort getoond. Beide organisaties hebben naar eigen zeggen voordeel bij de samen werking. Ecomare wordt voorzien van actuele informatie en het NIOZ komt tegemoet aan eisen die de Europese Unie aan subsidies stelt. 'Een publicatie is vaak niet meer vol doende', aldus NlOZ-woordvoerder Jan Boon. 'Er wordt bij Europese subsidies ook vaak als voorwaarde gesteld dat de onderzoeksresultaten onder de aandacht van een groot publiek komen.' Volgens directeur Just van den Broek kan Ecomare de resultaten goed overbrengen naar een groot publiek. 'We blijven alle bei doen wat we al deden en dat is onze grote kracht.' Ecomare trekt jaarlijks gemiddeld driehonderdhon derdduizend bezoekers. Het wetenschappelijk instituut en het centrum voor wadden en Noord geleden werd samen met Alterrsi Imares) de website www.zeeiro-f nl in het leven geroepen. FWÏ kan daarop kennis maken met j leven in zee. Sinds enige tijd nen bezoekers van Ecomare 4 'meedoen' met een onderzoek® NlOZ-bioloog Teunis Piersmanf wadvogels. Van den Broek: 'K-: ren kunnen hier door een verrek? kijken en ervaren hoe een voge1 het wad komt bijtanken.' Bedoeling is dat het NIOZ ij; toekomst een rol gaat spelen bi nieuwe buitenterrein van EcoiN Het centrum wil daar onder" laten zien welke verandenngeid in het klimaat voordoen. Erv- eveneens gedacht aan het publiekelijk zichtbaar maken vï zee werkten al samen. Een paar jaar voedselketens in zee.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6