'Big Ed' terug achter de draaitafel Cjroen ^warts-Jexels in het harL, 'Tijd dat TVO stopt met slachtofferrol Politiek veto tegen extra geld personeel HEMA Horeca wijst kritiek van de hand College trekt aan kortste eind Jongen gewond na val door dak STOP OP BEHANDELING PRINCIPE-VERZOEKEN IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12118 DINSDAG 17 OKTOBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Horeca Texel is in z'n wiek gescho- ■en door de kritiek van TVO dat iet vooral de schuld is van niet Walende horecaondernemers jet de ondernemersvereniging de /omotiebijdrage niet kan beta- en. 'Pertinent onjuist', reageert ton Stam, voorzitter van Horeca federland, afdeling Texel. Van de aangesloten leden betaalt dgeris hem het grootste deel iel degelijk de promotiebijdrage. Het wordt tijd dat TVO stopt met je slachtofferrol.' Zeventig horecabedrijven betalen jsn promotiebijdrage, zei TVO- «xzitter Ries Swanink donderdag iajn openingswoord. Stam in een Van de 106 betalen 39 eden hun VW-bijdrage via TVO. 'azijn ook nog meer dan 30 leden, lijvoorbeeld de hotellerie, die via "VLbetalen. Tevens zijn er leden die hotel en een restaurant hebben Öook op externe klanten mikt. Zij Kalen zowel via TVL als via TVO Kalen. Een dubbele VW-bijdrage Is' I thterliggend probleem is dat een Bital horecaleden geen lid wil W itxden van TVO, maar wel een mmotiebijdrage wil betalen. Dat door een statutenwijziging van in 2005 onmogelijk gemaakt. Deze boodschap is in het najaar 2005 overgebracht aan TVO, dat heeft daar niets mee Stam wijst op de ruim €20.000,- aan debiteuren. 'Kennelijk een gevolg van administratief falen, maar opgevoerd als tegenvaller. "TVO heeft sinds jaar en dag, helaas, een probleem met het voldoen van de promotiebijdrage aan de WV, dat men niet oplost. Het is onzin dat probleem toe te schrijven aan een bepaalde ondernemersgroep. Een en ander ontslaat de horeca niet van de morele verantwoording zich in te zetten om ook niet-beta- lende leden aan de promotie van Texel te laten bijdragen, maar het maakt wel duidelijk dat het gat in de begroting bij TVO zelf moet worden gezocht.' Volgens Stam ontbeert het de ondernemersvereniging aan toekomstvisie. 'TVO moet haar leden en toekomstige leden duide lijk maken wat haar beleid is en dat het die doelstellingen door inspraak - ook in de WV - wil bereiken.' Swanink:'Jammer dat de horeca dit via de media speelt. Waarom komt Rein Stam niet naar de vergadering of pleegt hij niet eerst een telefoon tje naar mij? De cijfers waarmee hij naar de krant is gestapt, zijn bij ons niet bekend. Wij weten niet beter dan dat 39 horecaleden via TVO betalen. Dat geeft hij ook toe. Voor de. horecabedrijven is het lidmaat schap van TVO juist een prettige bijkomstigheid. Die betalen namelijk minder dan voorheen. En ik weet dat er bij TVO ook bedrijven zijn die lid zijn van TVL. Daar gaat we wat mee doen.' pet college mag gerust extra per il in huis halen, maar de tota ls salariskosten van de gemeente ien niet boven de grens van miljoen uitkomen. Met die Ischap van een meerderheid ®i de politieke partijen moesten lirgemeester en wethouders het widerdagavond doen tijdens de «dscommissie Middelen. fet college trok aan het kortste eind 'twee verzoeken om extra geld «r extra personeel uit te trekken, met ene geval ging het om het aitrekken van een beheerder (web- taster) voor een nieuwe gemeente re website, in het andere om het Welijk inhuren van vervangers voor '«ee zieke parkeerwachters. Voor 8 webmaster vroeg het college de "ad jaarlijks €26.000,- te beste voor de vervanging werd een ssirnalige bijdrage van €20.000,- ■ewaagd. 1st in de arm nemen van de web- "sster kon alleen op de volledige Sun van Frans Visman (D66) reke- sn Texels Belang zei bij monde tn Willem Vlas pas over het onder- »erp te willen praten als de kernta- ■sndiscussie over het gemeentelijk jakenpakket achter de rug is. De «svereniging vond een webmaster Kk niet echt nodig. PvdA en Groen links vroegen zich af in hoeverre bijhouden van de nieuwe web- 16 een nieuwe gemeentelijke taak 5 Vorig jaar, toen de loonsomgrens 8.5 miljoen werd vastgesteld, baalde de raad dat die grens niet Stiekema: 'Ik ga ei >r de gezelligheid komt. Hij hoefde er niet over na te den- Ed Stiekema (61) voor het laatst DJ voor. De singles van weleer 'Of ik Swiebertje ga draaien? Wat ken 'Ik doe het', was zijn reactie achter de draaitafels in The Ques- zijn vervangen door CD's en MP3- denk je, natuurlijk!' toen Paul Krugers hem vroeg nog tion. Komende zaterdag is Big Ed muziek, maar Ed is nog steeds Ed één keer te draaien in Question back in business. Al weken bereidt en hij is steevast van plan de avond Plaza. Zeventien jaar geleden stond hij zijn (eenmalige?) comeback als op geheel eigen wijze in te vullen. Lees verder op pagina 3 geldt als de gemeente extra men sen in huis moet halen voor nieuwe taken die door het rijk zijn opgelegd. Volgens burgemeester Joke Gel dorp is het bijhouden van de nieuwe website een nieuwe taak, omdat het rijk heeft bepaald dat vanaf vol gend jaar minimaal 65 procent van de gemeentelijke diensten digitaal wordt aangeboden. Dat vergt een nieuwe omgang met de website. De gemeente had al iemand uit eigen gelederen als webmaster laten wer ken, maar dat was geen succes. 'Dit moet door een specialist worden gedaan', aldus Geldorp. Eric Hercules (PvdA) ging niet mee in het betoog van de burgemeester. Lees verder op pagina 3 Gebruikers vliegveld willen aandelen kopen Een platform van de grootste commerciële gebruikers van Vliegveld Texel, dat zich vandaag in de Texelse Courant presenteert onder de naam Vliegveldgebrui- kerstexel.nl, is in de markt om de aandelen van NV Luchthaventer rein Texel te verwerven. 'Als initiatiefnemers aan het plat form zijn we ervan overtuigd in hoge mate te hebben bijgedragen aan de activiteiten die het veld de afgelopen tien jaar populair heb ben gemaakt bij de Texelaars, bin nen- en buitenlandse bezoekers en TVO hekelt ook betalingsmoraal van supermarkten Ries Swanink van TVO richt zijn pijlen niet alleen op de horeca. 'Ook veel overkantse bedrijven die hier een grote vestiging heb ben betalen geen promotiebijdra ge. Als je de bedrijfsleider er op aanspreekt, dan verwijst hij naar het hoofdkantoor. Maar daar heb ben ze geen boodschap aan de Texelse promotie.' Jan Burgman, bedrijfsleider van Albert Heyn, in een reactie: 'Beta len wij geen promotiebijdrage? Dat moet ik even navragen. Inderdaad. Het is nu eenmaal zo dat AH in het land 700 vestigingen heeft en ner gens meebetaalt aan de plaatselijke WV. Ik snap best dat Texel het voor een groot deel van het toerisme moet hebben, maar dat is elders ook. Bovendien wil ik benadrukken dat we beslist geen supermarkt voor alleen de toeristen zijn, maar juist de Texelse klanten hoog hebben zit ten. Ik heb te maken met landelijk beleid. Maar vrijdag komt mijn baas en dan zet ik het op de agenda. Maar als ik hoor dat wij, naast de basiscontributie van €200,-, per fulltime arbeidsplaats €35,- moeten betalen, dus in totaal zo'n €1100,- tot €1200,-, dan kan ik je nu al ver tellen dat mijn baas het niet doet. Het is hetzelfde verhaal als bij de Ondernemersvereniging Den Burg, waar we overigens wél lid van zijn. Kennelijk gaat men ervan uit dat als je veel medewerkers hebt, er ook veel wordt verdiend. Maar wie zegt dat dat zo is? Het zou beter zijn als TVO er een andere rekenmethode op nahield.' Swanink: 'Wij vinden het juist een heel democratisch contn butiesysteem Overigens blijkt de betalingsmoraal per supermarkt te verschillen. Aldi en Lidl betalen niet, maar de Super De Boer, dat als zelfstandig bedrijf wordt gerund, draagt wel bij aan de WV. Politie onderzoekt fietsendiefstallen De Texelse politie doet onderzoek naar het grote aantal fietsdiefstal len op ons eiland, zodat gericht kan worden opgetreden. De afge lopen jaren is het aantal dief stallen fors gestegen en ligt het volgens politievoorlichter Menno Hartenberg zelfs hoger dan het landelijk gemiddelde. Volgens Hartenberg richt het politie onderzoek zich vooral op een kleine groep veelplegers. Het vermoeden bestaat dat die grotendeels verant woordelijk zijn voor de diefstal en heling van veel fietsen. Hij bena drukt dat er geen sprake is van een georganiseerde groep dieven en helers of een bende. 'Het gaat hier om individuen. Je kunt de diefstallen in twee groepen onderscheiden. Je hebt de stappers die na het uitgaan vervoer naar huis zoeken en de fiets vervolgens weggooien als ze hun bestemming hebben bereikt. Een deel van die fietsen wordt terugge vonden in bijvoorbeeld sloten. Een deel blijft spoorloos. Bij de andere groep gaat het om mensen die hun brood verdienen met het stelen en verhandelen van fietsen om daar mee een drugsverslaving te kunnen bekostigen. Wij richten ons vooral op die groep.' Recent werd een 12- jarige knaap opgepakt die op weg was naar Den Helder met een fiets die door een vriendje was gestolen. De knaap wilde proberen het rijwiel aan de andere kant van het Mars diep te verkopen. 'Dat was een zeer suffe actie van dat joch. Maar dat zijn geen jongeren die dit regelmatig doen. Het is beslist met zo dat op Texel grot& groepen scholieren zich hiermee bezighouden Wij zoeken het meer in de veelplegers.' gebruikers.' De deelnemers geven aan de grootste bijdrage te leve ren aan de omzet en als zodanig onder meer bepalend te zijn voor de omzet. Het platform acht zich zelf minimaal in staat om de prijs, zoals die nu door de verkopende aandeelhouders wordt gevraagd, bijeen te brengen. Ze haken in op de discussie die momenteel gaande is waarbij de aandelen van het rijk, de provincie en de gemeente in een nieuwe structuur zullen worden ondergebracht. J£ pfDCBDUte iS ftfcr ZES WEKEü v/ACHW, te&MiDDö-PE WfeHTTjj) fat>T ccK vtoR AnsmHtei* EN DMRNA EEfSr J>Éf SiMPEtf rtETflEK CPUE6a'S 6MT HETSNEUlX Gemeente zoekt oplossing voor principe-verzoek De gemeente overweegt tijdelijk een extra kracht in te huren om de grote stapel principe-verzoe ken weg te werken. Dat staat in een voorstel dat burgemeester en wethouders aan de raad willen voorleggen. De gemeente neemt sinds gisteren geen nieuwe principe-verzoeken meer in behandeling, omdat het niet meer lukte ze binnen een ter mijn van tien weken te beantwoor den. De verzoeken werden tot nu toe door één ambtenaar afgehan deld. Een woordvoerder kon des gevraagd niet zeggen dat dat de oorzaak van de groei van de stapel zou zijn geweest. De gemeente zag het aantal verzoeken de laatste tijd ook toenemen. Het inhuren van een extra kracht is één van de voorstellen die het col lege aan de raad doet. Een andere optie is het inzetten van een extra eigen medewerker. 'Maar dat bete kent dat ander werk dan tijdelijk niet gedaan kan worden.' De woordvoer der wijst erop dat het afhandelen van principe-verzoeken werk is dat specialistische kennis vereist. 'Dat kun je niet iedereen laten doen Dergelijke verzoeken gaan vooraf aan het indienen van bouwaanvraag. Met een pnncipe-verzoek kan de indiener een principe-uitspraak van het college krijgen, zodat het duide lijk wordt in hoeverre het indienen van bouwaanvraag zin heeft. Onderzoek naar financiering VVV WV Texel laat onderzoeken wel ke mogelijkheden er zijn voor een duurzame financierings- en com municatiestructuur. Onderzoeks bureau NL RNT heeft opdracht gekregen hiervoor een eerste quick scan te maken. De quick scan moet een concreet voorstel opleveren voor de structu rele financiering van de promotieta- ken van de WV. Daarnaast moeten er concrete voorstellen komen om de communicatie tussen de orga nisatie van de WV, het bestuur en de verschillende achterban nen te verbeteren. Volgende week wordt gestart met interviews met vertegenwoordigers van de Texelse ondernemers- en andere organisa ties, zoals TVL, TVO, Horeca Neder land afdeling Texel en de politieke partijen. Na de mediation tussen directie en bestuur van de VW in mei maakten toenmalig VW-voor- zitter Hans van Heerwaarden en VW-directeur Veronica Bos al mel ding van de plannen voor een der gelijk onderzoek door een extern bureau. De structurele financiering van de VW is één van de punten waarover de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers en de overige leden van het bestuur van de VW het niet eens konden worden. Een 15-jarige jongen uit Den Burg is zondagmiddag zwaar gewond geraakt bij een val door een schuurdak. Hij viel vijf meter naar beneden en kwam op de beton nen vloer terecht. De verwon dingen van de jeugdige Texelaar waren dermate ernstig, dat hij met een traumahelikopter naar het VU Ziekenhuis in Amsterdam werd vervoerd. Het ongeluk gebeurde zondag bij een boerderij aan de Hoornderweg, even buiten Den Burg. De zoon des huizes was met het slachtoffer aan het voetballen, toen de bal op het schuurdak terechtkwam. De jongens het slachtoffer m Klassieke realisten Kunst of niet, de tentoonstelling Zes klassieke realisten, die sinds zaterdag in Tusse de Banke te zien is, is zelfs voor landelijke begnp- pen van 'bovengemiddeld niveau'. Dat erkende kunstkenner Auke van der Werff. die als veilingmeester en expert/generalist bij veilinghuis Sot- heby heeft gewerkt Pagina 2 Horeca vs. VVV Leden van Horeca Texel die ook lid zijn van het Texels Verbond van Ondernemers voelen zijn niet tevre den over de wijze waarop TVO hen vertegenwoordigt binnen de VW. Heet hangijzer is de huidige pro blematiek rond de VW, waarbij de horeca op dezelfde lijn zit als TVL. Pagina 5 WK jachthonden Appie Pinkse uit Oosterend en zijn hond Nadir hebben een bijzondere prestatie geleverd op het wereld kampioenschap voor staande jacht honden in Italië. Pinkse en Nadir leg den beslag op een bronzen plak. Pagina 6 m Autisme Autisme, ledereen heeft er wel eens van gehoord, maar wat houdt het precies in? Marjanka Hoogeweg, zelf autistisch, organiseerde onlangs de eerste Texelse informatieavond over autisme. En dat werd een groot succes. De behoefte aan informatie en herkenning bleek groot. Reden voor de Texelse Courant deze rela tief onbekende stoornis te belich ten. Pagina 7 besloten op het dak te klimmen om de bal eraf te halen. Na die actie liepen zij over de dakplaten, waar bij de jongen door een lichtplaat zakte en op het beton terechtkwam. De onmiddellijk gewaarschuwde ambulance was snel ter plaatse. Het slachtoffer, dat buiten bewustzijn was geraakt, had bij de val ernstig hoofd- en rugletsel opgelopen. Hij werd door het ambulancepersoneel gestabiliseerd, waarna de beman ning van de traumaheli de jongen overvloog naar het Amsterdamse ziekenhuis. Daar werd hij dezelfde avond nog geopereerd. Zijn toe stand was gisteren nog kritiek. Vrijstelling voor bedden Cooghen Hotel Cooghen in De Koog kan mogelijk toch versneld over de slaapplaatsen van voormalig recreatiecomplex Oase beschik ken. Burgemeester en wethouders starten een vrijstellingsprocedu re om de bedden vooruitlopend op een nieuw bestemmingsplan alvast te verplaatsen. De politieke partijen hebben de weg vrijgemaakt voor een versnelde verplaatsing. Tijdens de raadscom missie Grondgebied gaven ze una niem de voorkeur aan het recreatief gebruik van de bedden in Oase onmogelijk te maken. Dat gebeurt met een zogeheten voorbereidings- besluit. Voor het college is dat een voorwaarde om een vrijstellings procedure te kunnen voeren. Wet houder Nico Kikkert liet weten dat het college een artikel 19-procedure start. Daarmee lijkt voor de familie De Vnes, eigenaar van het hotel, een einde te komen aan een kwestie die al sinds 2004 speelt. De raad bepaalde toen dat het college de slaapplaatsen met versneld met een vrijstellmgsprocedure mocht laten verplaatsen, maar dat eerst het bestemmingsplan moest worden gewijzigd Voor Cooghen betekende dat dat zo'n zestig bedden op een verdieping die oorspronkelijk voor personeelsverblijven was ingericht niet aan toensten mogen worden verhuurd. Als de vrijstellingsproce dure is voltooid, mag dat wel. De traumahelikopter werd ingezet ziekenhuis te krijgen. snel mogelijk in het VU TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1