'Als een schilderij goed lijkt, zal het wel geen kunst zijn' Negentiende Texel Blues gezellig en druk Klassieke realisten van 'bovengemiddeld niveau' TEXELSE 2 COURANT (j eslacigd oPIENie Agenda teso DINSDAG 17 OKTOBER 2006 Geïnspireerd door The Blues Brothers maakte de Blues Rock Soul Review er Jan Rijbroek w zaterdagnacht een leuke show van in Question Plaza. (Foto joop Rommeisi >r het laatst te zien op Texel. (Foto Gerant Timmerman) Het verhaal van Texel Blues Is al jaren wijd en zijd bekend. De muziek is gevarieerd en laat ook kwalitatief maar weinig te wensen over, artiesten en bezoekers wedijveren in enthou siasme en soms hebben de zaalei- genaren zelfs moeite alle publiek te huisvesten. Of korter gezegd: het is altijd gezellig en druk. Ondanks het ontbreken van grote namen vormde de negentiende editie geen uitzon dering op het bekende beeld. Zelfs op vrijdagavond, waarop het door gaans iets rustiger is, verdrongen de liefhebbers zich om de beste plaatsen en was het na middernacht dringen in Question Plaza, waar Jan Rijbroek en zijn band de hoofdact vormden. De gitanst, die al vaker op Texel schitterde, is (voorlopig) aan zijn laatste toernee bezig. Hoewel hij niet op iedereen een onverge telijke indruk zal hebben gemaakt, deed hij opnieuw waar hij goed in is: stampende bluesrock spelen en soleren op zijn gitaar. Twee uitste kende optredens verzorgde Danny Bryant, de favoriet van festivalorga nisator Jan Koomen. Hij deed dat in De Twaalf Balcken, waar het soms zo druk was dat er geen doorko men aan was. Sympathiek was het optreden van de goedlachse Ier se zangeres Mary Stokes, die de bezoekers van In den Grooten Slock twee avonden lang vermaakte met een stemgeluid dat wel iets deed denken aan de legendarische Janis Joplin. Vlak na middernacht ging op zaterdag ook veel aandacht uit naar de Blues Rock Soul Review, een tienkoppige band, die z'n uiter ste best deed de bezoekers van Question Plaza aan het swingen te krijgen, daarbij geïnspireerd door de film The Blues Brothers. Met blues had het niet zoveel te maken, met show des te meer. Het festival werd op zondagavond besloten met goed bezochte optredens van Jeroen Sweers in De Pilaar en Dede Priest in Bruintje Beer. Vrouwenbond FNV De Vrouwenbond FNV houdt dinsdag (vanavond) een praatavond. Leden wordt gevraagd een stukje uit krant of tijdschrift mee te nemen om over te praten. De avond wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. Open Huis zusterkring In de Zeemanskerk in Oudeschild wordt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse verkoping van de Zusterkring gehouden. Er is gele genheid te kerk te bezichtigen en er wordt rommelmarkt gehouden, met gebakken vis, handwerken en schil derijen van C. van der Kerkhof. Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu komt woensdag bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. W. van Houten spreekt over 'ondergoed van toen tot nu'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Zeemanskerkje De hervormde vrouwengroep van Oudeschild houdt zaterdag 21 okto ber open dag in het Zeemanskerkje. Van 10.00 tot 16.00 uur is er rom melmarkt met grookte vis, hand werken en schilderijen van C. van der Kerkhof. Aquarellen in Tusse de Banke In Tusse de Banke aan de Groene- plaats in Den Burg zijn van 24 tot en met 31 oktober aquarellen te zien van een Amsterdams schilderscollectief. Onder de titel Zon, licht en zeewind legden de zes schilders ieder op hun eigen manier karaktenstieke plaatsen van het eiland vast. Er is met wis selvallig weer geschilderd, wat is te zien in de wisselende kleuren in de vastgelegde landschappen. Omdat enkele leden van het collectief zich vooral toeleggen op het schilderen van portretten, zijn gedurende de expositie enkele momenten vrijge maakt voor portretsessies. Bezoe kers kunnen in twintig minuten door ervaren portrettisten een portret laten schetsen van zichzelf, kind, kleinkind of lievelingsdier. De kosten van een portret zijn €25,-. De exposerende schilders zijn Carla Baarspul, Edgar Jansen, Anneke de Groot. Mieke Hameeteman, Minka van Stouten- burg en Jet Willebrands. De expositie is dagelijks geopend van 11.00 tot 16.30 uur. De portretsessies worden gehouden op vrijdag 27 oktober van 19.30 tot 21.00 uur en op zaterdag 28 en zondag 29 oktober van 12.00 tot 15.00 uur. natuurgetrouwe afbeeldingen - por tretten, landschappen en stillevens - van de werkelijkheid, die de bezoe ker alleen daarom al imponeren. Wie had verwacht dat Van der Werff de makers kritiekloos zou aanprijzen, kwam bedrogen uit. Hij vertelde hun werk van 'bovengemiddeld niveau' te vinden, maar in sommige van hun werken 'bezieling' te missen en noemde het 'zonde' dat kunste naars 'zoveel energie stoppen in een kopie, hoe mooi ook'. Het geksche rende verzoek van De Winter om 'een beetje vervreemding' bij een Pim Lexmond is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor de stu die Maritiem Officier (MAROFF). Hij gaat varen bij JR Shipping in Har- lingen, bij welk bedrijf hij ook zijn stages heeft gelopen. Kunst of niet, de tentoonstelling Zes klassieke realisten, die sinds zaterdag in Tusse de Banke te zien is, is zelfs voor landelijke begrippen van 'bovengemiddeld niveau'. Dat erkende kunstken ner Auke van der Werff, die als veilingmeester en expert/genera list bij veilinghuis Sotheby heeft gewerkt. Van der Werff opende de expositie zaterdag samen met schrijver en dichter Theun de Winter. Ze deden dat door middel van een alleraar digste samenspraak, waarin Van der volgende expositie, werd door hem Werff inging op het begrip kunst, hartelijk ondersteund. Volgens hem kan daar pas sprake Raymond Huisman, die samen met van zijn wanneer een werk 'een Gerda Lont voor de Texelse inbreng beetje absurd' is of op z'n minst 'iets in Tusse de Banke zorgde, toonde vervreemdends' heeft. 'Een schil derij moet iets zeggen, het mag niet alleen een mooi plaatje zijn', betoogde hij. Daarnaast moet een kunstenaar in zijn opinie vernieu wend zijn. 'Hij mag niet in hetzelfde concept blijven en eindeloos het kunstje herhalen.' Nog leuker werd het gesprek toen het werk ter sprake kwam van Raymond Huisman, Gerda Lont, Susan Seun- ke, Lia Braakman, Johan Raijmakers en Cas Waterman, die hem hadden uitgenodigd hun tentoonstelling te openen. Dit zestal heeft zich aan de Rietveld Academie onder leiding van docent Henk Huig verdiept in de schildertechniek van de zeventiende eeuw en maakt schilderijen die in de beste gevallen doen denken aan die van de grote meesters van toen. In de meeste gevallen gaat om zeer zich niet al te ontdaan door de kritiek van Van der Werff. 'Ik vind vervreemding een te krappe term. De Mona Lisa intrigeert mensen al eeuwen. Komt dat door vervreem ding of is het misschien spanning?' En verwijzend naar twee van zijn eigen portretten die hij momenteel exposeert: 'Op de één staat een vrouw met een koninklijke houding. Eigenlijk is ze te jong voor de wijs heid die ze uitstraalt. Op de ander bij, maar van mij hoeft dat niet.' Volgens Huisman zijn niet alleen klassieke schilders als hijzelf slacht offer van al te rigide opvattingen over kunst, ook toeschouwers zijn er onbewust door beïnvloed. 'Veel mensen hebben het idee: als een schilderij goed lijkt, zal het wel geen kunst zijn. Abstracte kunst verkoopt tegenwoordig als een trein. Dat komt volgens mij doordat het geen kwaad kan. Vroeger lokte zulke kunst uit tot gaat het om de blik, die in eerste discussie, nu wordt een doek met instantie rust lijkt uit te stralen, maar een blauwe vlek erop gekocht omdat in tweede instantie ook iets kils heeft. Dat geeft allebei een soort spanning aan het schilderij en dat vind ik genoeg. Anderen vinden dat niet en schilderen er misschien een paar ezelsoren of een donkere lucht het zo mooi bij de bank past.' De tentoonstelling is tot en met woensdag 25 oktober dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur te bezichtigen. Emancipatie Afgelopen week werd melding gedaan van de vondst van een hier zeldzaam voorkomend zeepaardje. Het zeepaardmannetje behoort tot de meest geëmancipeerde vis soorten ter wereld. Hij zwemt met de eieren van het vrouwtje in zijn broedbuidel twee tot vier weken zwanger rond, zo vernamen wij. Hulde en lof voor deze man. Nu wil ik niets afdoen aan de prestaties van het zeepaardman netje, ik vind het een echte lieverd, maar wat denken jullie van het ver schijnsel mens-man? Als er toch één mannensoort geëmancipeerd geworden is, dan is het de mens man wel. En dat in zo'n verbluf fend tempo dat het Opz//'-hoofd redacteur Ciska Dresselhuys door de hoge ontwikkelingssnelheid waarschijnlijk is ontgaan. Zij heeft haar negatieve manbeeld tenmin ste nog niet erg bijgesteld. Triest en onrechtvaardig, want de arme mannen van nu sloven zich uit dat het werkelijk niet mooi meer is. Ga op een willekeurige dag, nu het wat het weer betreft nog kan, eens op een terrasje zitten en geef je ogen slechts een klem beetje de kost. In rijen komen ze voorbij, hoogzwan gere mannen. De één in nog verder stadium dan de andere. Van som migen, omdat ik ze bij name ken, weet ik dat ze al jaren zwanger zijn. Langer dan de olifant, die er toch twee jaar over doet. Maar dan bevalt zij ook. De mens-man heeft echter bij de voorlichting in zijn overspannen superioriteitsdenken met goed opgelet. Wel flauwe grap pen gemaakt over het functioneren van het vrouwenlichaam en verder nooit nagedacht. Nu zitten zij met de gebakken peren en zwange- ren zich een ongeluk. Mannen van (onder andere) Texel, uit meegevoel een klein stukje ongevraagde voor lichting: de mannenzwangerschap mag uit esthetisch oogpunt, maar ook om gezondheidsredenen niet eeuwig duren. Daarom: een mens vrouw draagt negen maanden, waarna het kind geboren wordt en de buik verdwijnt. Jullie manlijke kleinzerigheid kan geen obstakel zijn om eindelijk ook van die buik af te komen, want een lijnbevalling is pijnloos. Maar toe gegeven, duurt wel veel langer dan de geboorte van een kind. En het puffen en hijgen valt bij jullie ook op een ander tijdstip, namelijk nu, wanneer de schoenveters gestrikt moeten worden. Maar instappers kopen is slechts uitstel van exe cutie. Kom op mannen van Neder land, weg met die onvruchtbare buiken. Ze bevallen ons, vrouwen, helemaal niet. Pien Verberg Bij het poseren voor een groepsfoto voor het enorme schilderij 'A true love nevers runs smooth' ging maakster Lia Braakman trots staan. Tot plezier van de haar mede-exposanten, onder wie Texelaars Gerda Lont (rechts) en Raymond Huisman (midden). Joost Dobbe maakt minitoer Singer-songwriter Joost Dobbe uit Den Helder maakt komende weekend een mini-toernee over het eiland. Music Store Texel beleeft zaterdagmiddag de pre mière, waarna de toer een uurtje later wordt voortgezet voor hotel De Lindeboom. Zaterdagavond vermaken Dobbe en en zijn bege leider Kooijman de gasten van café Sjans in De Koog, terwijl zondagmiddag nog eens alles uit de kast wordt gehaald tijdens een concert in De Worsteltent. De 24-jarige Joost Dobbe is suc cesvol Niet alleen door zijn goed in het gehoor liggende liedjes en zijn meer dan prettige stem, maar voor al door zijn geweldige uitstraling tijdens optredens. Dobbes talent werd twee jaar geleden ontdekt tij dens de NHD Popprijs, waar hij door publiek en jury werd uitgeroepen tot 'beste singer-songwriter'. Dit werd opgemerkt door Platenmaatschap pij AG Music, die begin dit jaar een singletje van Dobbe uitbracht als voorproefje van de nu verschenen CD Treat You. De komst van deze CD viert Dobbe met een groot aan tal optredens, waarbij dit weekend Texel wordt aangedaan. Dobbe is duidelijk geïnspireerd door de muziek uit de jaren '60 en '70, zoals van Van Morrison en de Beatles. Zijn liedjes zijn van deze tijd en liggen goed in het 'gehoor. Het publiek raakt ze niet makkelijk kwijt. Op de CD mengt Dobbe pop, rock, reggae, blues en country tot een nieuw, verfrissend geheel. De dertien liedjes worden volgens recensenten gekenmerkt door rijke melodieën en tot de verbeelding sprekende teksten. Met vier optredens in een weekend krijgt het Texelse publiek Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten verzorgen dagelijks een groot aantal excursies door de Texelse natuur. Een overzicht staat in de gratis Najaar Vakantie krant, die op het hele eiland ver krijgbaar is. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Ecomare, tel. 317741. Dinsdag 17 oktober: De Vrouwenbond FNV houdt een praatavond. Leden wordt gevraagd een stukje uit krant of tijdschrift mee te nemen om over te praten. De avond wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. De raadsfractie en het bestuur van Texels Belang brengen een bezoek aan Oudeschild. Mensen met vragen en opmerkingen zijn vanaf 20.00 uur welkom in dorpshuis 't Skiltje. Aan de orde komen onderwerpen die in het dorp leven, zoals de haven en de maquette van de Rede van Texel. In theater Klif 12 in Den Hoorn brengt cabaretier Sjaak Bral het programma 'Wij, Nederlanders'. Aanvang 20.30 uur, toegang €14,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 319633. Cinema Texel in Den Burg vertoont Jackass Number Two (aanvang 19.00 uur). Afblijven (19.15 uur) en Zwart boek (21.30 uur). In de serie De Volks krant-filmavonden draait Oscar-win naar Capote (aanvang 21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Garfield 2 (aan vang 13.30 uur). Step Up (16.00 uur) en The Devil wears Prada (23.00 uur). Woensdag 18 oktober: In 't Gebouwtje naast de Waddenkerk in De Cocksdorp houdt de hervormde vrouwengroep van 11.00 tot 17.00 uur een bazaar. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 14.00 uur bingo gespeeld. Deelname kost €1,- per ronde. Op de atletiekbaan aan de Haffelder- weg in Den Burg klinkt om 15.00 uur het startschot voor de scholierenveld loop. De Muziek- en Dansschool in Den Burg verzorgt in de serie Portretten galerij een lezing over de samenhang tussen Rembrandt en de Italiaanse kunstenaar Caravaggio. Aanvang 20.00 uur. De entree bedraagt €6,- voor volwassenen en €3,- voor jon geren. Scholieren kunnen ook betalen met CKV-bonnen. Els de Jager uit Den Hoorn verzorgt voor de afdeling De Cocksdorp van de Vrouwen van Nu een lezing over de expeditie naar de Mount Everest waaraan ze vorig jaar meedeed. Loca tie is het Eierlandsche Huis, aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur een instuif van volksdansvereniging Interdans. leder een is welkom. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. W. van Houten spreekt over 'ondergoed van toen tot nu'. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken tekenfilm Baas in Eigen Bos (aanvang 14.00 uur), Piet Piraat en het Vliegende Schip (14.15 uur), Zwartboek (16.00 en 21.30 u. Afblijven (16 15 en 19.15 uur) 6- Jackass Number Two (19.00 uur) |p de serie De Volkskrant-filmavonfa draalt Oscar-winnaar Capote vang 21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vaky. tiepark De Krim vertoont Garfield (aanvang 13.30 uur), Step Up (16® uur) en The Devil wears Prada (20.® en 22.30 u Donderdag 19 oktober: Een reumaconsulente en een diëtist» van de thuiszorg verzorgen een le&c voor de Reumavereniging. Dezewo-i gehouden in het gebouw van schg- vereniging Odysseus in Den Burg? begint om 14.30 uur. In buurthuis Bethel in Zuid-Eiertand begint om 20.00 uur een drive. Cinema Texel in Den Burg verloot The Devil wears Prada (aanvang 19® en 21.45 uur), Afblijven (19.15 uur)? Zwartboek (21 30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakante park De Krim vertoont Step Up (aan vang 13.30 uur) en Jackass Numba Two (16.00 en 23.00 uur). Vrijdag 20 oktober: Bij Keukencentrum Texel aan de My- coweg wordt van 10.30 tot 12 00u/ een kookdemonstratie met een ke kenmachine gegeven. Van 14.00-j 17.00 uur demonstreert kok Berntei Boks van De Boschrand diverse sri- technieken. Cinema Texel in Den Burg vertoont The Devil wears Prada (aanvang 19® en 21.45 uur), Afblijven (19.15 ui*)? Zwartboek (21 30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakante park De Krim vertoont de Nederlat: gesproken versie van Garfield 2 (aar- vang 13.30 uur), Step Up (16.00 uut en Jackass Number Two (22.30 uur) ia Hoogwater te Oudeschild Di. 17 04.40 en 18.10 u. Wo. 18 06.20 en 19.14 u. Do. 19 07.14 en 20.16 u. Vr. 20 07.55 en 20.44 u. Za. 21 08.45 en 21.15 u. Zo. 22 09.14 en 22.00 u. Ma. 23 09.55 en 22.25 u. Di. 24 10.31 en 22.50 u. TESO zet in en rond het weekera geregeld twee boten in en verzegt dan ieder half uur een afvaart, zond vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 20. zaterdag en maandag van 9.30 iel 16.00 uur en zondag van 14.30 tol 20.00 uur. Toch moeten automobfé- ten soms rekening houden met watfr- tijden van een half uur. Deze kunrs- vrijdag op Texel ontstaan tussen 10,1 en 16.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 19.00 uur, zaterdag op Tea tussen 9.00 en 12.00 uur en maandaj op Texel tussen 9.00 en 11 00 w j en in Den Helder tussen 11.00 w 15.00 uur. Maandag is de afvaart 10.00 uur vanuit Den Helder uitsto tend bestemd voor het vervoer v? gevaarlijke stoffen. Meer informs: over de veerdienst is te verkrijgen ia tel. 369600 of website www.teso.nl TEXELSE0COURANÏ Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt zondag 22 oktober op om 08.18 en gaat onder om 18.32 uur; zaterdag 22 oktober nieuwe maan; dinsdag 24 oktober springtij. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl op al ome advwlontréeontracten en aanbadnjw ixr- Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (mitomaw# Per jaar 68,30 66,15 (ouiomaBdt Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. volop gelegenheid deze uitspraken op waarheid te toetsen. Zowel op de CD als tijdens zijn optreden wordt Dobbe bijgestaan door boezemvriend en gitarist Frank Kooijman. Bockbierfestival in cafés De Koog In de Dorpsstraat in De Koog wordt zaterdag en zondag voor de eer ste maal het Bockbier Festival Texel gehouden. In tien deelnemende cafés kunnen bezoekers genieten van maar liefst twintig verschillende bockbie ren van het vat. Daarnaast serve ren enkele restaurants gerechten die met bockbier zijn bereid. Een speci aal festivalglas (18 cl.) kost €2,50 en wordt overal voor €1,90 gevuld. Het festival duurt beide dagen van 14.00 tot 22.00 uur, de toegang is gratis. Vrijdagavond speelt het duo Frans en Lies in Tumbleweeds, zaterdag Humpy Dumpy isn Op zondagmid dag speelt de Sea Side Jazzband uit Den Helder op straat. De aan het festival deelnemende cafés zijn Bilder, Het Biervat, Het Proeflokaal van Texel, Sjans, Het Praathuys, The Talk of the Town, Tumbleweeds, Sam Sam, De Kuip en De Jutter. Bazaar kerk De Cocksdorp In 't Gebouwtje naast de Wadde kerk in De Cocksdorp houdt de 'r# vormde vrouwengroep woensda? van 11.00 tot 17.00 uur een bazaï- Er worden handwerk, boeken 8 spelletjes verkocht. De komt ten goede aan de kerk. Expositie van Wouter Weerman In de Galerij Galerie van kunstenaï Wouter Weerman is van dondef- dag tot en met zondag de expt# tie 'Opzet in het spel' te zien expositie draagt de ondertitel 'H3 slordig mooi kan zijn' en is dage 15 geopend van 20.00 tot 22.00 en op afspraak (tel. 31 2556). Galerij Galerie is gevestigd op Staf" kenburgh 32 in Den Burg.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2