'Kinderen baas over emoties laten worden' Boel moet genormaliseerd daar gaan we voor zorgen' Horeca voelt zich niet gehoord binnen VVV RWS start vervanging damwand TEXELSE J COURANT Bij Zaandammerdijk in de sloot Robbers moet impasse doorbreken Dwergvleermuis aan boord van TX1 Groen Zwart Nieuwe barst in Texelse solidariteit Kindertherapeute van start in yogacentrum Bedrijvigheid Lizanne Kroon nieuwe blogger DINSDAG 17 OKTOBER 2006 iden van Horeca Texel die ook 2c"I j zijn van het Texels Verbond ji Ondernemers voelen zijn niet treden over de wijze waarop 0 hen vertegenwoordigt bin- n de WV. Heet hangijzer is huidige problematiek rond de YV, waarbij de horeca op dezelf- elijn zit als TVL. het bestuur van de logies- fttrekkers, pleit de horeca voor p 'creatieve en slagvaardige WV, gookzelf de broek een beetje kan prtouden'. Voorzitter Rein Stam: ;aann moet de stem van de onder- e-ners doorklinken, waarbij de rdememer ook de verantwoording die VW heeft. Het bestuur van YO heeft volgens Stam te ken- un gegeven dit standpunt niet in ït stichtingsbestuur van de VW willen verwoorden. Stam: 'Het ggeven dat TVO de horeca niet in i»fd en daad vertegenwoordigt in het stichtingsbestuur, frustreert de mogelijkheid om het resterende deel van onze leden te motiveren ook bij te dragen aan de VW? In een reactie zegt Ries Swanink. die namens TVO zetelt in het bestuur van de VW, zich over de kritiek te verbazen. 'De Stuurgroep Texel Promotie, waarvan Rein Stam voorzitter is, gaat twee keer per jaar om de tafel met de directie. Daarin wordt het beleid toegelicht en wordt getoond hoe het promo- tiegeld wordt besteed. Daarbij zijn ook afgevaardigden van de horeca aanwezig. Als er een probleem is, dan hadden we dat gewoon kunnen bespreken. Desnoods een telefoon tje. Maar dit komt me niet bekend voor.' Stam beschouwt de stuurgroep niet als het geëigende platform om dit probleem aan de orde te stellen. 'Bovendien lag ik tijdens de laatste bijeenkomst helaas ziek in bed.' Een 18-jarige man uit Den Burg is in de nacht van zaterdag op zon dag met een extra boot naar Den Helder gebracht, waar hij in het Gemini Ziekenhuis werd opgeno men met nek- en rugklachten. Hij was even na half twee met zijn auto bij de Zaandammerdijk in de sloot geraakt. Het slachoffer ging in een bocht rechtdoor, ramde een hek, reed de dijk af en kwam uiteindelijk enige tientallen meters verderop in de sloot tot stilstand. Ondanks zijn benarde situatie kon de man met zijn mobiele telefoon zelf om hulp bellen. De brandweer moest eraan te pas komen om hem uit zijn auto te bevrijden. (Foto joop Rommel Aannemerscombinatie De Klerk/ Ooms is begonnen met het ver vangen van 820 meter verouderd damwand in de haven van Oude- schild. Rijkswaterstaat laat nieuwe stalen wanden terug plaatsen met een levensduur van minstens veer tig jaar. De Klerk en Ooms zijn in de zuiderha ven gestart. Volgens een woordvoer der van RWS wordt het werk telkens over stukken van gemiddeld honderd meter uitgevoerd. Eerst worden de oude wanden eruit gehaald en ver volgens de nieuwe exemplaren erin geheid. 'We willen op die manier zo min mogelijk overlast veroorzaken.' RWS verwacht dat enige verkeers- hinder ontstaat. Een deel van de rij baan bij de zuiderhaven is afgesloten en er moeten zo nu en dan damwan- den worden aangevoerd. De werkzaamheden duren volgens planning tot april 2008. Er wordt zowel in de winter als de zomer door gewerkt. 'We hebben van het hoog heemraadschap ook toestemming De midden on de Noordzee varen- mer soorten als de tweekleuriai aar eigen zeggen is hij een Rhousiaste en onvermoeibare {beveling die veel ervaring heeft it moeilijke bestuurlijke situaties ?die er een eer in stelt impasses doorbreken. De Texelse Vereni- pg van Logiesverstrekkers (TVL) St in Bart J. Robbers (1941) dé die de verstandhouding tus- skiTVL en het bestuur van de VW «er kan normaliseren. belopen week maakte de organi se bekend dat zij heeft besloten ïjg te keren in het -VW-bestuur. rïiter niet vertegenwoordigd door corzitter Harry Wuis, maar door si extern bestuurder. Dat is Bart tfobers uit Amsterdam geworden, ieoloog en vice-voorzitter Organi se van het landelijke D66-bestuur. jaar lang was hij actief in Amsterdamse politiek, totdat hij s overstap maakte naar de lande- te organisatie van de democraten, 'east diverse onbezoldigde advies- en bestuursfuncties heeft Robbers een adviesbureau voor kunstinstel lingen en bestuursfuncties en runt hij met partner Robert Dusarduijn een winkel in art déco, interieurarchitec tuur en toegepaste kunst. Al vanaf zijn kleutertijd komt hij regelmatig op Texel. Ooit bracht hij een boekje uit met vijftien sonnetten over het eiland. Via Harry Wuis kwam het bestuur van de logiesverstrekkers in con tact met Robbers. De keuze viel op de Amsterdammer, omdat die kan bogen op een ruime bestuur lijke ervaring. 'Ik ben me nu aan het verdiepen in het dossier en hoop voor het einde van de week een aan tal afspraken te hebben gemaakt. Vorige week donderdag heeft TVL de brief over mijn aanstelling aan de VW verstuurd, dus ik ben in afwach ting van een uitnodiging. Voordat ik met het bestuur spreek, wil ik graag eerst met de diverse partici panten afzonderlijk praten en met het bestuur van TVL, zodat ik hun motiveringen en doelstellingen over bepaalde standpunten goed begrijp en kan bekijken waarom die niet zijn overgekomen bij de andere partici panten.' Als belangrijkste eerste doel ziet hij het normaliseren van de verstand houdingen. 'Daar gaan we voor zor gen. Deze stap is een duidelijke handreiking. TVL is niet van plan om tot de eeuwigheid zijn hakken in het zand te zetten. Het gaat om de doelstelling van de VW, die is veel belangrijker.' Robbers zal voor lopig gemiddeld een dag per week besteden aan zijn TVL-bestuursta- ken. 'Het is de bedoeling dat ik blijf totdat de zaak is genormaliseerd. We schatten in dat ik tot ongeveer De kritiek van TVO-voorzitter Ries Swanink op het betalingsgedrag van de Texelse horeca toont weer eens hoe gevoelig de onderlinge verhoudingen op het eiland lig- §en. Als door een wesp gesto ten reageert horecavoorman Rein Stam met een persbericht dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. En passant stelt hij ook tet financiële beleid en het gebrek aan toekomstvisie van TVO aan de kaak. Swanink vraagt zich in deze krant af waarom Stam de tetiek niet eerst persoonlijk met tem is komen delen, in plaats van meteen naar de krant te stap pen. Maar, wie (in het openbaar) teatst moet de bal verwachten. Bovendien: was het met Swanink die TVL een tijdje geleden opriep tetiek in de openbaarheid achter wege te laten? Het zoveelste hoofdstuk in de twist over de VW, waarbij niet verzwegen hoeft te worden dat ook binnen de horeca verdeeld» teid heerst over de vraag hoe de eilandpromotor moet worden 9efinancierd. Logiesverstrekkers die ook lid zijn van Horeca Texel bezetten meerdere stoelen in het bestuur en het is daarom niet ver eend dat de horeca in de VW- kwestie de zijde van TVL heeft 9ekozen. Dat de horeca zich tot dusver niet heeft gemengd in de vloeit mede voort uit de oproep van Swanink, die de onvrede vanuit de horeca nu zelf onbedoeld aan de oppervlakte heeft gebracht. Vervelende bij komstigheid is dat ondernemers die weigeren mee te betalen aan de VW, in deze rel een nieuw excuus zullen vinden om zich te onttrekken aan de noodzakelij ke solidariteit op het eiland. Een saamhorigheid waaraan ze op de hoofdkantoren van grootwin kelbedrijven, die een aanzienlijk graantje meepikken van het werk van de eilandpromotor, al hele maal geen boodschap lijken te hebben. Uitdagingen genoeg dus voor Martin Warnaar, die als interim voorzitter alle neuzen weer één kant op moet zien te krijgen, en de onafhankelijke Bart Rob bers, die door TVL naar voren is geschoven. Tevens een serie ontwikkelingen die komt op een moment dat de VW opdracht heeft gegeven voor een onderzoek om tot een duurzame financierings- en com municatiestructuur te komen. Het is te hopen dat de onderzoekers de ruimte krijgen hun werk op een onafhankelijke basis te doen, zodat alle opties tegen het licht kunnen worden gehouden en de verschillende bloedgroepen in de uitkomst kunnen berusten. april of mei aanblijf. Dan is er een bestuurswisseling bij TVL en zijn alle mediationtrajecten achter de rug en geëvalueerd. Dat is een mooi moment om te stoppen, maar eerst moeten we vaart maken.' Hij heeft helder voor ogen hoe hij te werk zal gaan. 'Reken maar! Daar heb ik al over nagedacht, maar dat zal ik niet via de media ventileren. In elk geval willen we oplossingsgericht te werk gaan. Niet via een openbaar debat, maar met gezamenlijke inspannin gen. Goede dingen zullen we zeker melden, maar we moeten ophouden om elkaar via de krant verwijten te maken. Dat levert niks op.' De adviseur benadrukt dat hij niet degene is die de VW gaat redden. 'Ik ben aangenomen om TVL te ver tegenwoordigen in het bestuur en ik ben niet degene die de andere par tijen bij elkaar moet brengen.' Storing Molengat De Molengat had vrijdagmorgen te kampen met een storing aan een van de dieselmotoren. Het schip kon daardoor later dan gepland worden ingezet als tweede boot. De vertraging was echter van kor te duur. Terwijl het parkeerterrein van TESO aan 't Horntje flink vol begon te lopen, ging er vrijdag om half tien geen tussenboot zoals was gepland. Tijdens het starten van de motoren werd bij de Molengat, die voorlo pig de Schulpengat als reserveboot vervangt, een probleem ontdekt in een van de motoren. Dit kon echter snel worden verholpen, zodat het schip rond kwart voor tien toch kon afvaren met het .hoognodige verkeer, zoals een begrafenisstoet. 'We wil den de dienstregeling niet verder verstoren door het schip helemaal vol te laden, want dan had ook de De midden op de Noordzee varen de TX1 werd de redding van een ruige dwergvleermuis. Het diertje kwam in de nacht van woensdag op donderdag via een openstaand raampje de stuurhut ingevlogen, om daar na nog een paar rond jes uitgeput neer te strijken. Vrij dagmiddag bracht visser Adrie Vonk het in een plastic bakje naar Ecomare, waar het door Pierre Bonnet van de Vleermuiswerk groep Texel werd herkend als een ruige dwergvleermuis Pipistrel- lus nathusii). Ruige dwergvleermuizen zijn lange- afstandtrekkers die in het najaar vanuit Estland, Letland. Polen en andere delen van Oost-Europa naar de westkust (van Nederland) trek ken om in het milde zeeklimaat te overwinteren. Er worden wel vaker vleermuizen op schepen en plat forminstallaties gevonden en vrij wel altijd gaat het hierbij om ruige dwergvleermuizen en rosse vleer muizen. Maar ook worden zeldza mer soorten als de tweekleurige vleermuis, de noordse vleermuis en de bosvleermuis wel boven zee aangetroffen. Om van het voortplantingsgebied haar het overwinteringgebied te komen, een afstand van ruim dui zend kilometer, vliegen ruige dwerg vleermuizen tussen de 40 en 80 kilometer per nacht. De TX1 bevond zich op 53.07 graden noorderbreed te en 3.05 graden oosterlengte (zo'n 80 kilometer voor de kust van Den Helder) toen de ruige dwergvleer muis aan boord kwam. Als het dier tje het schip niet had ontdekt, was het zeer waarschijnlijk verdronken. Omdat vleermuizen allergisch kun nen zijn voor koemelk kreeg het diertje vrijdag wat geitenmelk voor dat het in Den Burg werd vrijgela ten. Een tocht boven zee en twee dagen in een plastic bakje kunnen een vleermuis behoorlijk uitdrogen. Het dier zal waarschijnlijk binnen enkele dagen een winterslaapplaats op Texel opzoeken. (Folo Peter Hm. Vleermulsweritgroep Texel) Wagemaker moeten wachten', licht TESO-woordvoerder Alex Cofino de handelwijze toe. De Molengat vervangt al enige weken de Schul pengat. Die ligt momenteel aan de kade voor onderhoud. Onder meer de autodekken worden geschil derd. Begin november neemt het schip de dienstregeling over van de Wagemaker, die dan in verband met werkzaamheden die nog binnen de Niet meteen veroordelen, maar samen eerst een kijkje achter de schermen van de eigen emoties nemen. En vervolgens samen ont dekken wat de reden is van boos heid, verdriet of pijn waardoor een kind niet lekker in zijn vel zit, ongewenst gedrag vertoont of vage lichamelijke klachten heeft. Dat is in het kort de werkwijze van kindertherapeute Remkje Mulder- Visser (35) die sinds kort op Texel is gevestigd. Boze kinderen, verdrietige kinde ren of kinderen die om het minste of geringste ruzie maken. Mulder heeft ze regelmatig aan zich voor bij zien trekken, sinds ze een paar jaar geleden haar baan bij de over heid opzegde en als kinderthera peute aan de slag ging. Het ene kind werd gepest, de ander had net een familielid verloren, de ouders waren gescheiden of er was iets anders ingrijpends gebeurd waardoor ze professionele hulp nodig hadden De afgelopen jaren verleende Mul der die in haar vorige woonplaats Hoorn. Afgelopen zomer verhuisde Aannemerscombinatie De Klerk/Ooms is vanochtend begonnen met de vervanging v, de damwanden in de haven van Oudeschild. (Folo Ben Koning) garantie vallen het dok ingaat. Rond half december komt het vlaggen schip naar verwachting weer in de vaart. Dan zal de Schulpengat een retrofit ondergaan en is het schip tot minimaal eind maart met inzetbaar. De geplande halfuursdiensten wor den gedurende die periode waarge nomen door de Molengat. Remkje Mulder-Visser werkt sinds kort in kindertherapeute. ze met haar man en twee kinderen naar het eiland. Texel Sinds kort houdt ze op woensdagmiddagen praktijk in yogacentrum De Hoge- berg van Marielle Glorie aan de Schilderweg In kortdurende sessies van tien tot vijftien bijeenkomsten helpt ze kinderen van vier tot twaalf gekregen tijdens het stormseizoen Vorig jaar werden de betere delen te werken.' De nieuwe damwanden van de kadewand al van dergelijke worden voorzien van zogeheten zin- blokken voorzien. De werkzaamhe- kanodes die ervoor moeten zorgen den worden zowel in de noorder-, dat de aantasting van het staal door de zuider- als de visserijhaven uit- het zoute water minder snel verloopt, gevoerd. Het weblog www.texelsescholie- ren.web-log.nl wordt de komende twee weken bijgehouden door de 12-jarige Lizanne Kroon uit Den Burg. Zij zit sinds dit jaar op OSG De Hogeberg, in klas 1A HAVO/ VWO. Net als andere brugklassers heeft ze een zware boekentas, maar leert ze al dat ze niet altijd alle boeken hoeft mee te nemen. Niet alles op school is even leuk en veel huiswerk vindt ze 'best wel zwaar'. Doordat school nu meer tijd vraagt, heeft ze haar zanglessen bij de Muziek- en Dansschool moeten afzeggen, maar wel gaat ze nog iedere week onder leiding van Abdou Bahrini turnen in de Beatrixzaal. Daarnaast heeft ze tijd om boeken te lezen, de Hoe overleef ik...-boeken van Francine Oomen. Thuis heeft zij een hond, hamsters, vissen en gerbils. Marit Rijk De afgelopen twee weken werd het weblog bijgehouden door Marit Rijk, die de lezers op de hoogte hield van haar belevenissen. Ze beschreef het Ierse dansweekend op de Muziek- en Dansschool, de studiebeurs in Utrecht en de poppenbeurs in Rijs wijk. Daarnaast beschreef ze haar twijfels met betrekking tot haar ver volgopleiding en het TV-programma De Gouden Kooi. Enkele citaten: 'Pfff wat zijn leraren toch leuk zeg... gelukkig is mijn Eco nomie PO nu lekker af. Alleen nog 3 opdrachten voor CKV afmaken/ aan beginnen en afmaken en het is allemaal klaar... dan toch nog maar even gaan leren voor de proefwerk week.' 'Vandaag waren we dus met een grote HAVO/VWO-clan naar de Studiebeurs in Utrecht afgereisd. Het perfecteiets... als je al wel weet wat je wilt, of ongeveer wat je wilt, maar nog niet weet waar, hoe en waarom. Het was echt ontzettend druk (net als vorig jaar trouwens) en het was soms dus wel even wachten totdat je ergens terecht kon. Wel heb ik lekker wat informatie kun nen krijgen: wat betreffende mijn studie Japans, die kan ik alleen in Maastricht volgen (wat mij absoluut niet tegenstaat... alleen., het is wel ver...)' Als ze terugkijkt op het twee weken bloggen: 'Soms was het wel moeilijk om wat te schrijven, soms niet.^Het hing ervan af wat er gebeurd was.' Veel tijd had ze met: 'Ik had veel praktische opdrachten en anderen dingen voor school. Toch zou ik het nog een keer willen doen, maar iedere dag is wel veel om te schrij ven.' De tekst van Mant blijft na te lezen op www.texelsescholieren. web-log.nl. jaar weer baas over de eigen emo ties te worden. Gesprek 'Als ze hier komen, houd ik eerst een gesprek met de ouders en daarna praat ik een paar keer met de kinde ren alleen', vertelt ze. 'Daarna ga ik samen met het kind uitzoeken waar om het ongewenst gedrag vertoont of met lekker in zijn vel zit. Daarbij oordeel ik niet over het gedrag, maar laat ik kinderen gewoon vertellen. Dat is soms een vreemde gewaar wording, omdat ze boos of verdrie tig mogen zijn zonder dat er wat van gezegd wordt. Ze zijn dan meestal al gewend telkens te horen dat ze zich anders moeten gedragen, maar dat doe ik niet.' Met behulp van teke ningen laat Mulder kinderen vaak uitbeelden hoe groot hun verdriet, pijn of boosheid is en waar het zit. 'Ik heb een keer een jongetje gehad die met een tekening liet zien dat zijn verdriet groter dan zijn bovenlichaam was.' Doorpraten leert vaak waarom de emoties hevig zijn. 'Een jongetje vertelde dat hij verdrietig was om zijn overleden broertje. Hij bleef ech ter verdrietig, want hij dacht dat zijn ouders zijn broertje zouden vergeten als hij niet meer verdrietig was. Door daar over te praten, kreeg hij van zelf in de gaten dat zijn ouders zijn broertje ook zouden herinneren als hij minder verdrietig was. Je zag het daarna bij hem afnemen.' Zonnetje Oefeningen met een zonnetje spelen een belangrijke rol bij de behandelin gen. Aan de hand daarvan leert Mul der de kinderen dat zij denkbeeldig in het licht van hun eigen zon mogen staan. 'Daarmee leer ik ze dat ze in hun eigen kracht mogen staan en daann hun eigen emoties mogen voelen.' Bedoeling is dat kinderen op die manier ontdekken dat boos heid en verdriet ook een deel van hen zijn en geen zaken zijn waar ze geen vat op hebben. 'Je hebt soms kinderen die zeggen dat niet zij, maar dat hun arm iemand sloeg. Dat is iets waar je ouders wild mee kunt krijgen. Zulke kinderen zijn zich niet van hun autonome ik bewust. Door ze in de gaten te laten krijgen dat het niet hun arm was, maar dat zijzelf sloegen, leer je ze weer kapitein op hun eigen schip te worden. Daar door kunnen ze hun eigen emoties weer de baas worden Boosheid en verdriet mogen er ook gewoon zijn. Dat is een andere boodschap die Mulder kinderen bijbrengt. 'Als je telkens gecorrigeerd wordt of als er wordt gezegd dat je je niet moet aanstellen, leer je er ook nooit mee om te gaan Ook de ouders spelen een belangrijke rol. 'Ik heb gemerkt dat ouders hier gelukkig vaak voor open staan. Als therapeute kun je soms net de derde onafhankelijke partij zijn die als schakel tussen het kind en de ouders staat. Als ouder zit je er soms te dicht bovenop om het nog te zien.' Adviseur Mulder werkte tot een paar jaar gele den als communicatie-adviseur voor de gemeenten Hoorn en Beverwijk. 'Op een gegeven moment vroeg ik me af of dat werkelijk was wat ik wilde doen. Het antwoord was nee en ik heb daarna een opleiding aan de Academie voor Psychotherapie gevolgd om als kindertherapeute te werken.' Sinds 2004 geeft ze ook boekjes uit met zelfgeschre ven helende verhalen voor kinderen. Vorig jaar ontwikkelde ze een cur sus voor scholen om aandacht aan de sociaal-emotionele ontwikkeling van kinderen te besteden. Die werd onder meer in het basisonderwijs in Hoorn gegeven. Meer informatie: www.trueroses.com.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5