'Niet alles zit in het recept, het zit ook in je vingers' RF/UKK officiëleberichten Laatste uit slagersdynastie stopt www.kabeltex.nl Mannenkoor bezoekt Praag Op zoek naar een nieuwe uitdaging? VRIJDAG 20 OKTOBER 2006 TEXELSE De worst van slager Niek Ran is vermaard. 'Elke keer ben ik Voor veel Texelaars is het een begrip: worst van slager Ran. Al 109 jaar, want zo lang is het gele den dat Andreas Ran de slagerij in de Warmoesstraat overnam en begon met het maken van de befaamde rook, met- en andere worst. Met dezelfde toewijding bereidt kleinzoon Niek worst in zijn slagerij in de Kogerstraat. Nog een paar weken, want de laatste uit deze slagersdynastie gaat op 28 oktober met pensi oen. Het woord Vleeschhouwerij op de gevel dekt de lading volledig. Een winkel met een hoog grootmoe dergehalte. De zaak ademt de nos talgie van de vijftiger jaren. Want sinds de verbouwing in 1953 is de inrichting eigenlijk niet veran derd. Een toonbank waarin de verse vleeswaren zijn uitgestald. Aan de haken aan de muur de beroemde worsten en in het rek pakjes soep en kruiden, zoals dat er tientallen jaren geleden ook al stond. Geen kant-en-klaar maaltijden en andere modieuze gerechten. De winkel ziet er smetteloos uit, evenals de werk ruimte erachter. 'Ik ben traditioneel ingesteld. Ik heb vroeger wel eens gedacht om er dingen bij te gaan doen. Maar ik werk alleen en zou wel gek zijn. Al het geld dat je in die apparaten investeert, verdien je niet terug. Dat zie ik aan mijn machines. Daar .heb ik een hoop geld voor betaald, maar ik krijg het er echt niet voor terug.' Andreas Ran, die op 31 augustus 1897 in de Texeische Cou rant bekend maakte dat hij de slagerij aan de Warmoesstraat overnam van P.P. Keijser, had veel zoons. 'Ome Jan, ome Cor, ome Joh, ome Wim en mijn vader Nicolaas waren allemaal slager. Ze hadden een firma, met zaken in de Warmoesstraat en later ook in De Cocksdorp. In 1953 heeft mijn vader, Nicolaas, de slagerij in de Kogerstraat overgenomen van de gebroeders De Boer. Het was in feite een filiaal van de Warmoes- straat. Want daar werd geslacht, worst gemaakt en noem maar op. Deze winkel was vroeger een stuk kleiner. Je kunt aan de tegelvloer nog zien waar de zaak ophield. Zó klein was het.' Van alle kleinkinde ren van Andreas Ran was Niek de enige die in het slagersvak is blijven beoefenen. 'Ze wisten hoeveel werk het was en hoefden niet. Je moet er tegen kunnen. Vroeger was het nog veel meer werk, vooral lichamelijk. We sjouwden wat af. Slachten, al die botjes eruit halen en dan het afval. Geen werkweken van 38 uur. Ik tel de uren niet. Maar ik vond het lange en zware werk niet zo erg. Gemiddeld genomen gaat het best. Het is mooi, maar het kost veel tijd. Vooral het maken van worst. Maar als het klaar is, dan ben ik er elke keer weer trots op. Die worst is al beroemd vanaf de tijd dat opa begon. Mensen komen er speciaal voor. Maar niet meer zo vaak als vroeger. Mensen eten tegenwoordig anders. Meer pasta's en kant-en-klare maaltijden.' 'Ik heb het in 1974 van mijn vader overgenomen. Mijn zuster heeft nog en tijdje geholpen en daarna Siep de Boer en Gerrit Terwindt. Die is gebleven tot 1995. We hebben heel goede jaren gehad, maar toen Gerrit vertrok, ging het al niet meer zo best. De supermarkten hè. Daar hebben we een tik van gekregen. Vooral de jongeren zie ik hier minder. De ouderen blijven wel, maar heel veel van mijn klanten zijn er inmiddels niet meer. Daar komen geen jonkies voor terug. Het is de tendens. Je ziet hoe het met de groenteboer hiernaast is gegaan. Die heeft het roer omgegooid en ik hoop dat hem dat meer oplevert. Als zelfstandige slager kon er voor mij geen knecht meer af. Sinds 1995 doe ik het hier alleen en dan heb je je handen wel vol. Siep de Boer heeft de slagerij in De Cocksdorp overgenomen. Ook de zaak in de Warmoesstraat is al lang in andere handen. Echt veel tijd voor een interview is er niet, maar Ran is daar eigenlijk niet rouwig om. Hij is er niet de man voor om in de belangstelling te staan en stemt in met het interview onder voorwaarde dat we het kort houden. Onderwijl komen er verschillende klanten binnen en terwijl de slager haar bestelling verwerkt, vertelt een mevrouw waarom ze hier haar vlees haalt. 'Ik ben al heel lang bij de Ran- nen. Het vlees is goed. In de super markt weet je niet waar het vandaan komt. Dit is vertrouwd. Bovendien: de kleine zelfstandige kan wel een beetje steun gebruiken.' Grote vraag is hoe het nu verder moet met de worst. 'Hans (Bever- dam, red.) neemt alles over, inclu sief de recepten. Maar of ze pre cies hetzelfde zullen smaken, kan ik niet garanderen. Niet alles zit in het recept, het zit ook in je vingers.' Bij Ran gaat na 28 oktober het roer om. 'We gaan lekker genieten. Mijn broer heeft een boerderij en daar groeien nog wel eens wat schieters in de bieten. Net zo'n klusje voor mij. En straks heb ik tijd om mijn dochters helpen. De ene woont in Amsterdam. Die heeft net een nieuw huis en daar moet nogal wat in gebeuren.' Gerard Timmerman COURANT W'at ik zeggen Op initiatief van dominee Kees- frank Klaassen van de gemeente Waal, Koog en Hoorn maakte het Texels Christelijk Mannenkoor een reisje naar Tsjechië. Er werd een bezoek gebracht aan Praag, Karlo- Vïvary en andere steden in het westen. Het gezelschap reisde met twee bus sen naar Tsjechië, waar onderdak werd gevonden in hotels in Cho- mutov en Most. Van hieruit werden dagelijks uitstapjes gemaakt. Onder meer werden glasblazerijen in Novy Bor bezocht en de plaatsen Litome- rice, Kaplan en de mondaine kuur- stad Karlo-Vivary. Daar gaf het koor door een suppoost. koorleden een ritje met een paar- denkoets. Zondag stond een bezoek aan Praag op het programma, nadat het koor medewerking had verleend aan een Anglicaanse dienst in de Middeleeuwse St. Clement's Church. De bezichtiging van Praag werd van professioneel commentaar voorzien door dominee Klaassen, die er eni ge tijd als gids heeft gewerkt. De Moldau werd overgestoken over de beroemde Karelsbrug met z'n muzi kanten en andere kunstenaars. Aan de overkant van de rivier werden de regeringsgebouwen bezichtigd en de stadstuin bezocht. Een optreden in de colonnade aldaar werd verhinderd spontaan een optreden in de colon nades (een open muziekhal). Ook werd de mooie Russisch-Orthodoxe Kerk bezichtigd en maakten enkele Gids Keesfrank Klaassen werd tij dens de terugreis aan boord van de Dokter Wagemaker vergast op een speciaal voor hem ingestudeerd lied. Het Texels mannenkoor verleende medewerking aan e St. Clement's Church in Praag. n Anglicaanse kerkdienst in de Do ondergeteekende bericht zijn geachten begunstigers, dat hij lak heeft overgedaan aan A. RAN, bedankt heri S-oor de gunst en het gedurende ruim 2 jaar genoten en beveelt zijn opvolger beleefd bij allen aan. 501 P. P. KEIJSER. bedeelt de dndergetee- kende zich beleefd in ieders gunst aan, belovende door eene nette en solide bediening te zullen trachten zich ieders •ertrdUweh waardig te maken. Aftnb'évölend,' DEdw. A. RA N. Wnrmotttfrünl 357. Vletschhoutuer. Uit de Texeische Courant van 31 augustus 1897, waarin Andreas Ran, de grootvader van Niek, aankondigde dat hij de slagerij had overgenomen. Kamer eens met Waddenfonds De komst van het nieuwe Wad denfonds is zo goed als zeker geworden. De Tweede Kamer heeft dinsdag unaniem ingestemd met het nieuwe fonds. Alleen een verbod op de gaswin ning onder de Waddenzee kan nog een streep door de rekening halen. De Raad van State heeft zich vrijdag over drie verzoeken om schorsing van de vergunningen aan de NAM gebogen. Als het rechtscollege de beroepen afwijst, kan de aardolie maatschappij begin volgend jaar aan de slag en stort het kabinet de eerste 34 miljoen euro in het fonds. De Raad van State toonde zich vrijdag niet onder de indruk van Bluesweekend Verheugd ging ik vrijdag met mjn maten richting Texel voor het Blues weekend. Al twee jaar kregen we tijdens het eten een stevige opwar mer. Ik weet wel dat de organisa toren daar niet zo blij mee waren Vele anderen wel, want de tent was vol en bleef vol. Netjes gingen z? de sluiten als de blues begon or zo, om het maar op s/en Tessels te segge, niet voor de poten te lopen. Eigenlijk mag ik wel spreken van eer. hoofdact wat ons tijdens het eten in de Ploff-lnn ter oren gebracht were Rasechte blues door een persoo- Ralph de Jongh. Dat de Ploff-lrr, er niet meer is, was ik al achte gekomen, maar dat zo'n topartiest nu ook al ontbreekt schetst mijn verbazing. Eerlijk is eerlijk, wij vonden editie van het Bluesweekend ecf: blues toch wel wat magertjes verte genwoordigd, beste organisatoren Laat blues gewoon een echt blues- gebeuren zijn en mix er met tevee andere stijlen door, maar organiseer daar een apart weekend voor. De hoofdact zaterdagavond S/ues rock 'n soul review mag dan eer prima band zijn maar hoort op eer. Bluesfestival niet thuis. Puur blues ja daar komen we voor. Gelukkig maakte Danny Bryant's band veel goed op een voor ons een beet): teleurstellende blues avond. Albert Gemand Bellingwolde de bezwaren van de Vogelbeschei- ming, een waddenschilder en de Stichting Nateuropa. De toekoms van het fonds wordt helemaal da delijk als de Raad van State in de loop van 2007 uitspraak doet in een bodemprocedure tegen de gaswin ning. Het kabinet heeft altijd gezegd de 800 miljoen pas volledig in te fonds te stoppen als de vergunnin gen onherroepelijk zijn. De Tweede Kamer heeft vongt week in commissieverband over het Waddenfonds gesproken. CDA en WD morrelden aan de drempe van tweehonderdduizend. Volgers beide partijen zouden projecte die minder kosten eveneens voer subsidiëring in aanmerking moetff komen. TV - RADIO - DIGITAAL - INTERNET - BELLEN Alles op één vertrouwd adres j -digitaal met service aan de deur Schilderend 102, Den Burg, tel. 362730 Gezocht: scholieren voor het opplanten van bollen, in de schuur. Piet en Ingnd Uitgeest Maaikeduinweg 10 De Koog tel. 06-53516201 -jNiTJEj htJCN Maak nu de Real Estate Simulator Test en ontdek of het vak van makelaar iets voor u is. De Real Estate Simulator Test is een leuke, objectieve en onafhankelijke test waarin u de rol speelt van makelaar, met virtuele klanten die geïnteresseerd zijn in het verkopen of kopen van vastgoed; u meet uzelf met de topverkopers in de branche. Deze web-based test, met zorgvuldig samengestelde vragen die u een goed beeld geven van uw talenten en uw nog verder te ontwikkelen vaardigheden, duurt circa 60 minuten en kan tussentijds worden onderbroken om de test later te voltooien. De resultaten van de test zijn vertrouwelijk en worden binnen 48 uur beschikbaar gesteld aan het RE/MAX kantoor bij u in de buurt Zij nemen vervolgens contact met u op om de mogelijkheden van een makelaarscarrière binnen RE/MAX met u te bespreken. Ook voor huidige makelaars is de test interessant en relevant de test geett namelijk inzicht in uw sterke punten en in zaken die voor verbetering vatbaar zijn Dit zijn tevens DE zaken, die in het RE/MAX permanente educatie programma optimaal aan bod komen Het RE/MAX SuCCeed mentoring programma helpt u vervolgens in uw verdere carrièreontwikkeling met behulp van een individueel coachmgstraject waarin u de gelegenheid krijgt om diverse werkpro cessen te oefenen. Ook wordt bekeken welke trainingen van belang kunnen zijn om u een verdere "lift off" te geven U wilt de test doen: Ga naar www.remax.nl, onder de kop "carrière kansen", vul bij kantoor of broker de naam "Den Helder" in. Na voltooiing van de test ontvangt u binnen 48 uur een uitnodiging voor een persoonlijk gesprek! Voor meer informatie kunt u contact opnemen met RE/MAX Resultaat Makelaars, Middenweg 176 (stationsgebouw), Den Helder, tel. 0223-674090 en vraag naar de heer Wlm Drijver. Geïnteresseerden op Texel kunnen ook contact opnemen met de lokale RE/MAX makelaar Jolande Kloosterhuis, Kantoorstraat 2A, Den Burg, tel: 0222-888540. Doe nu de RE/MAX Real Estate Simulator Test en ontdek of er ook voor u een makelaarscarrière is weggelegd! Wereldwijd de meest succesvolle makelaarsorganisatie. Al meer dan 120.U00 zelfstandige makelaars in ruim 6000 kantoren verdeeld over 66 landen. Vanaf 1998 ook gevestigd in Nederland met inmiddels meer dan 450 makelaars in 90 kantoren bekendmakingen gemeente texel vergunningen Aangevraagde bouwvergunningen Groeneplaats 1 in Den Burg: gedeeltelijk veranderen van ramen in archiefruimte (ontvangen 12 oktober 2006): Duykerdam 23 in Den Burg: gedeeltelijk ver groten v.e. woonhuis (ontvangen 12 oktober 2006); Roggeslootweg 6 in De Cocksdorp: geheel oprich ten v.e. dienstwoning (ontvangen 13 oktober 2006); Bernhardlaan 56 in Den Burg: gedeeltelijk vergroten v.e. woonhuis (ontvangen 13 oktober 2006); De Ruy- terstraat 4 in Oudeschild: geheel vernieuwen van garage/berging (ontvangen 13 oktober 2006); Badweg 33 in De Koog: geheel plaatsen v.e. informatiezuil (ontvangen 16 oktober 2006); Rommelpot 19 in Den I Hoorn: geheel plaatsen v.e. informatiezuil (ontvangen I 16 oktober 2006); Roggeslootweg 6 in De Cocksdorp: geheel plaatsen v.e. informatiezuil (ontvangen 16 okto ber 2006); Zanddijk 272 in De Cocksdorp: geheel ver nieuwen v.e. zomerhuis (ontvangen 17 oktober 2006); Muyweg 58 in De Cocksdorp: geheel oprichten van j 3 recreatieve opstallen (ontvangen 16 oktober 2006); I Tempeliersweg 40 in Den Burg: geheel vernieuwen v.e. i kantinegebouw (ontvangen 16 oktober 2006); Rog- geslootweg huisje 69 in De Cocksdorp: gedeeltelijk vergroten v.e.zomerhuis (ontvangen 17 oktober 2006): Kogerstraat 15 in Den Burg gedeeltelijk veranderen v.e. gevel (ontvangen 17 oktober 2006). Tegen deze kennisgevingen kunt u geen bezwaren maken. Bezwaren kunt u pas indienen als de bouwvergunningen en gebruiksvergunnin- i gen zijn verleend Verleende bouwvergunningen en gebruiksvergun- j ningen worden gepubliceerd. plaatsen v.e. dakkapel (verzonden 18 oktober 2006); Wilhelminalaan 62 in Den Burg: gewijzigd uitvoeren v.e. bouwplan waarvoor reeds een bouwvergunning is verleend (verzonden 18 oktober 2006); Roggeslootweg 673 in De Cocksdorp: gedeeltelijk veranderen/ver groten v.e. bovenverdieping (verzonden 18 oktober 2006); Abbewaal 27 in Den Burg: geheel oprichten v.e. kantoorgebouw (verzonden 18 oktober 2006) Nabij De Grie in Den Hoorn: plaatsen v.e. sluis (verzonden 18 oktober 2006); Warmoesstraat 6 in Den Burg: gewijzigd uitvoeren v.e. bouwplan waarvoor reeds een bouwver gunning is verleend (verzonden 18 oktober 2006). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop deze besluiten zijn bekendge maakt een bezwaarschrift bil Burgemeester en Wethouders indienen. Het bezwaarschrift wordt ondertekend en dient ten minste te bevatten de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, een omschrij ving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en zo mogelijk een afschhft van het bestreden besluit waartegen het is gericht. Wij wijzen u erop dat u de president van de Rechtbank te Alkmaar, Sector Bestuursrecht, Postbus 251, 1800 BG Alkmaar, kunt verzoeken een voorlopige voorziening te treilen Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de publieksbalie van het gemeentehuis Vrijstellingprocedure (1) Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om met toepassing van artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening medewerking te verlenen aan een bouwplan voor het: uitbreiden v.e. bijgebouw t.b.v. kantoor aan huis a/d Hoefslag 75 in Den Burg. de heer A. Lap, Klif 37 te Den Hoorn, voor het ge bruik van een knalapparaat om vogels te verjagen van zijn agrarische percelen nabij de Naai te Den Hoorn, kadastraal bekend Gemeente Texel, sectie P nr. 766 en 692. Gezien de agrarische belangen wordt de gevraagde ontheffing met onmiddellijke ingang verleend tot uiter lijk 27 oktober 2006, onder voorschriften ter beperking van overlast. Vaste regel is dat met ontheffing een knalapparaat ter voorkoming van vraatschade mag worden ingezet met een maximale frequentie van zes knallen per uur overdag en vier 's avonds na 19.00 uur, in de periode van 07.00 uur tot zonsondergang. Het knalapparaat mag maximaal vijf dagen op dezelfde plaats staan en moet daarna minimaal 200 meter verplaatst worden. Het moet op maximaal 50 meter afstand van de open bare weg staan en op minimaal 200 meter afstand tot woonbebouwing van derden of andere geluids- gevoelige bestemmingen. De mondingsrichting van het knalapparaat zal altijd van woonbebouwing van derden afgekeerd moeten zijn. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop bovenstaande besluiten z»n bekendgemaakt een bezwaarschrift bij Burgemeester en Wethouder* Het bezwaarschnft wordt ondertekend en dient ten minslB n het ac n de indiener, de daglef Verleende sloopverqunninq He' bouwplan is in strijd met het ter plaatse geldende bestemmings- plan Het conceptbesluit ligt vanaf 23 oktober 2006 gedurende Brouwerstraat 3 in Den Burg: verwijderen van dakbe- va„ gJZmhu* dekking asbestgolfplaten en vervangen door asbest- Gedurende de termijn van ter inzagelegging kan eenieder schnftelilk vrije golfplaat (verzonden 18 oktober 2006). Zi/n zienswijze kenbaar maken Verleende bouwvergunningen Hoornderweg 20 in Den Burg: gedeeltelijk veranderen v.e. woonhuis in een agrarische boerderij (verzonden 16 oktober 2006): Mienterglop 1 in De Koog: tijdelijk plaatsen v.e. koelcel met werkruimte (verzonden 16 oktober 2006); Pontweg 40 in Den Hoorn: geheel plaatsen v.e. kantoor aan huis, een berging en een schuur/garage (verzonden 17 oktober 2006); Pelikaan- weg 67 in De Koog: geheel vernieuwen v.e. zomerwo ning (verzonden 18 oktober 2006); Postweg 154 in De Cocksdorp: geheel plaatsen v.e. loods (verzonden 18 oktober 2006); Hoofdweg 88 in De Cocksdorp: Gemeente Texel Gröëneplaats 1 Postbus 200 1790AE Den Burg T (0222) 36 21 21 OPEN maandag/donderdag vrijdagavond Voor alle producten zie ook F (0222) 36 22 87 E emait@texel.nl 8.30 -12.30 uur 17.00 -19.00 uur www.texel.ni Vrijstellingprocedure (2) Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om met toepassing van artikel 19, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening medewerking te verlenen aan een bouwplan voor het: ged. veranderen v.e. woonhuis met recreatief opstal aan De Zes 9 in Den Burg. Het bouwplan is in strijd met het ter plaatse geldende beslemmings- plan. Het conceptbesluit ligt vanaf 23 oktober 2006 gedurende zes weken ter inzage bij de publieksbalie van het gemeentehuis Gedu rende de termijn van ter inzagelegging kan eenieder schriftelijk zijn zienswijze kenbaar maken Agenda welstandscommissie De welstandscommissie vergadert op de eerste en derde donderdag van de maand in het stadhuis van Den Helder aan de Drs. F. Bijlweg 20. De commissie komt op 2 november 2006 weer naar Texel. Ontheffing gebruik knalapparaat Burgemeester en Wethouders hebben op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) een ont heffing verleend aan' een omschn/vmg van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaar de gronden van het bezwaar en zo mogelijk een afschhft van n' bestreden besluit waartegen het is gericht. Wij wijzen u erop dat u de voorzleningenrechter van de Rechtbank te Alkmaar, Sector Bestumt- recht. Postbus 251, 1800 BG Alkmaar, kunt verzoeken een voorlopige voorziening te treffen. Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de publieksbalie van het gemeentehuis. Aangevraagde evenementenvergunning Voor het houden van een evenement is vergunning aangevraagd door: Stichting Sportschutters Texel, voor het houden van hun jaarlijkse najaarsrommelmarkt met demonstraties handboog- en luchtdrukschieten in Schietsports centrum Odysseus, Emmalaan 65 te Den Burg op 5 november a.s. Bovenstaande aanvragen liggen ter inzage bij de publieksbalie hel gemeentehuls. Belanghebbenden kunnen binnen twee weken ra publicatie een schnftehjke zienswijze indienen bi/ de burgemeester. Postbus 200, 1790 AE in Den Burg openingstijden Rectificatie openingstijden publieksbalie Onlangs hebben wij de gewijzigde openings tijden van de gemeentelijke publieksbalie be kendgemaakt. Dat is niet correct gebeurd. Ook in de gemeentegids "Wie Wat Waar" dienen de openingstijden te worden aangepast. De juiste openingstijden zijn: kaai (het *n in -en i' de mde fes sén 'T'C' "Ver Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag van 08:30 tot 12:30 uur van 08:30 tot 12:30 uur van 08:30 tot 12:30 uur van 08:30 tot 12:30 uur van 17:00 tot 19:00 uur Voorts is besloten per 1 januari 2007 de dienst verlening uit te breiden met telefonische en per soonlijke spreekuren. Njl ■cam fcott- F'var ''egel feand Z/N

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6