Flinke toeloop van meisjes bij Texelse voetbalclubs Voetbal scoort goed bij meiden TEXELSE COURANT TX19 vangt gevaarlijke Makohaai VRIJDAG 20 OKTOBER 2006 we hebben een overschot aan spit sen. ledereen wil dat. Waarschijn lijk raakt zij volgend jaar voor studie naar de overkant, maar voetballen blijft zij beslist. 'Desnoods aan de overkant. Ik vind het zo leuk en ik wil graag beter worden. Dus ik blijf nog wel wat jaartjes voetballen.' Kaartwinst voor Van der Slikke Corry en Debbie van der Slikke hebben de tweede ronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg op hun naam geschreven. De zege kwam mede tot stand door een extreem hoge twee de partij. Gerda en Freek Veeger behouden de leiding in het alge meen klassement. Corry en Debbie van der Slikke waren deze ronde geweldig op dreef Na een prima opening van ruim 1800 produceerden zij een spel van met minder dan 2905 pun ten. in ieder geval de hoogste score van de afgelopen tien seizoenen. De hoogste score in deze periode tot nu toe stond op naam van Theo en Jaap Witte, die in het seizoen 2000-2001 2800 punten bij elkaar wisten te spelen. Toeval of niet, Theo Witte zat met broer Gerard nu aan de andere kant van de tafel. De dames leken na nog een score van ruim 1800 punten op weg naar een totaal van boven de 8000, maar in de laatste ronde liet het geluk hen in de steek. Met 7825 punten maken zij een flinke sprong in het algemeen klassement. Tiny Kok en Fenny van Exel spelen dit jaar voor het eerst in de club competitie. Zij weten elkaar, gezien de score van 7219 punten, prima te vinden. De score kwam met grote regelmaat tot stand. De debute rende dames stegen van de negen tiende naar de twaalfde plaats in het klassement. Ernst Ellen en Jitze de Vries tekenden voor de derde plaats. Zij speelden 7209 punten bij elkaar, wat vooral te danken was aan een laatste spel (ruim boven de 2000). Ellen en De Vries boekten zes plaatsen winst en staan nu zevende. Erik Jan Geus moest het deze week zonder maat John Vlaming doen, maar vond in Co Koomen een uit stekende vervanger. Ook zij legden de basis voor hun score van 7149 punten in het laatste spel. Dankzij dit resultaat staan zij na een matige start alweer in de toptien. Carlo Bos moet het zonder vaste maat Cees Vinke stellen, maar dit had geen nadelige gevolgen voor de score. De eerste drie spellen waren uitste kend, maar ook zij kwamen in de laatste ronde de man met de hamer tegen. Mede dankzij acht marsen behaalden zij een score van 7083 punten, goed voor de vijfde plaats. Ook in het algemeen klassement staan zij nu vijfde. Het gemiddelde was met 6334 punten goed. Er wer den 43 marsen gespeeld. In het algemeen klassement behou den Gerda en Freek Veeger de lei ding. Arend Dijker en Piet Moree bezetten de tweede plaats en de kampioenen van vorig seizoen, Koomen en Weijdt, zijn opgeklom men naar de derde plaats. G-team krijgt flink pak slaag De G-voetballers van Texel'94 heb ben zaterdag een grote nederlaag geleden tegen VSC. In Utrecht, op steenworp afstand van sta dion Galgenwaard, werd het maar liefst 9-2 voor de gastheren. Texel'94 speelde voor het eerst tegen VSC. dat vorig jaar ontstond uit een fusie tussen drie clubs, waaronder Velox, waar Willem van Hanegem ooit zijn carrière begon. De tegenstander kwam eerst uit in een lagere klasse, maar won daarin alle wedstrijden met grote cijfers, zodat promotie volgde. Vorige week bewees de ploeg door een overwin ning op Roda'23 ook op het huidige niveau goed mee te kunnen. Tegen Texel'94 gingen de gastheren furi eus van start. Voordat de bezoekers het wisten, stonden ze al met 3-0 achter. En Passant lijdt forse nederlaag Schaakclub En Passant heeft in de tweede wedstrijd in de eerste klasse van de externe competi tie een forse nederlaag geleden, 't Saende uit Zaandam was een gemiddelde rating van ruim 2000 ELO-punten een maatje te groot en liet de Texelaars met 6V2-IV2 kansloos. De Texelse schakers weerden zich zo goed ze konden. Piet Bakelaar speelde op bord 1 uitstekend tegen Van Schaardenburg, die een rating van maar liefst 2235 had, ruim 500 meer dan zijn tegenstander. Bake laar wist diverse keren het onheil te keren, maar bezweek uiteindelijk onder de constante druk. ■Op bord 2 stond Dirk Rijneker vanaf de opening iets minder Zijn pion- nenstelling was zijn achilleshiel en dat werd hem fataal. Jaap Dros raakte op bord 3 in een Schotse partij in lichte moeilijkheden. Juist toen hij die had opgelost en op een gelijke stelling kon bogen, gaf hij pardoes een pion weg. Abe Zijm (bord 4) werd van meet af aan onder druk gezet en wist zich niet los te wurmen. Thomas Richter (5) profiteerde van een blundertje van tegenstander Hennipman, die een rating van 2008 had. Hij won een pion en verzilverde die in het eind spel. Met deze keurige overwin- Pas nadat Jimmy Ponmah uit een goede voorzet van Robin Boog aard had gescoord, deden ook de Texelaars van zich spreken. Na een knappe aanval maaide Ponniah over de bal heen. Even later kwam Paul Bakker in scoringspositie, maar ook hij was met succesvol. Tussendoor scoorde VSC nog 4-1 Na de korte rust, waarin op het veld iets werd gedronken, was de thuis ploeg opnieuw heer en meester. Binnen de kortste keren stond het 8-1. Paul Bakker scoorde na een fraaie pass van Simon Kramer met een knal in de kruising 8-2, maar toen keeper Martijn Verbeeke even daarna drie vrijstaande spelers voor zich zag opduiken, was hij voor de negende maal kansloos. In verband met de herfstvakantie speelt Texel'94 de volgende wed strijd mogelijk pas op zaterdag 4 november. Tegenstander is dan Roda'23, waarvan op eigen veld met 4-3 werd verloren. Sverre Eschweiler zwemt estafettes Sverre Eschweiler deed zondag met zijn team van zwemvereniging Hoorn Aurik in Purmerend mee aan de Noordhollandse Kring Estafette kampioenschappen. Hij stond reser ve voor de 4x100 meter schoolslag, maar omdat een lid van zijn team ziek was geworden, kon hij toch meedoen. Verder zwom hij als start zwemmer de 4x100 meter vrije slag. de 4x100 meter rugslag en de 4x100 meter wisselslag. Bij de wisselslag liet hij de klok stoppen op 1.10.60 minuten, bij de vrije slag op 1.00.75. Zijn team werd vijfde bij de school slag, zesde bij de rugslag, achtste bij de wisselslag en zevende bij de vrije slag. Even was het de vraag of Eschweiler mee kon doen aan de vrije slag omdat het kampioenschap door omstandigheden later van start ging. Maar hij was op tijd klaar om de boot te halen. Weel slagvaardig Tijdens de competitieavond van Bil jartvereniging De Doorstoot in De Cocksdorp wist kampioenskandi daat Kees Weel zich met twee voor treffelijke partijen aan de kop van het klassement te nestelen. Alleen Fred Klok moest hij de ovenwinning laten. Met vijftien caramboles kwam hij er één tekort om het clubre cord van de hoogste serie van Wil Homan af te nemen. Ook Raymond Steenhuizen komt langzaam terug. Hij wist twee van zijn drie partijen te winnen. Joost Smit won allebei zijn partijen en nam de eerste plaats over van Mar- tien Boon. Uitslagen: K. Weel-R Steenhuizen 4-0, M. Boon-J. Smit 0-4, W. Homan-W. Westdorp 2-0, P. Zijm- M Boon 4-0, R Steenhuizen-F. Klok 4-0, K. Weel-H Laan 4-0, F. Klok-J. Smit 2-4, P Zi)m- W. Westdorp 0-4. W. Homan-R Steenhuizen 0-4. F Klok-K Weel 4-0 Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 24 oktober. Veld A: 18.30 NIOZ 1-Prinsen C\lL 19.15 Kobeko-CVI NIOZI J' 20.00 Maarco-Koetshuis Kobeko "P 20.45 Paal 28-TESO Koetshuis «P 21.30 Autoc.-Bremakk. 2 Paal23 22.15 Cocky-De Kuip Autocentrale Veld B: 18.30 Rabo-Mantje Bevenlaj 19.15 Beverdam-PFB RabobarffP m 20.00 NIOZ 2-Ecotiem 20.45 RAB-Pilaar EcotiempM» 21.30 De Wit-lnterieurbouw 22.15 LenR-Wessels DeW Veld C: 18.30 Bremakk.1 -Piet K. Zeüm 19.15 Zeilmak.-Schouwstra Brem1 20.00 Allerlei-Bosma Schouwslra "JPJ 20.45 Sportshop-Timmer Allerlei 21.30 Beverdam 2-Sportief Timmer w 22.15 Klif 23-lepe de Boer Sport» Wedstrijdleiding CVI en Evefc^fy (310096) Uitslagen: Café de Kuip-NIOZ 1 0-3; TESO-Het Kce» huis 2-1; De Prinsen van Texel - Kobeko ö-ï CVI-Paal 28 De Krim 0-3, Bremakker! Maarco Bouw 3-0; Cocky's Kapsalon-W stad 3-0; De Wit Installatietechniek-DaRS 2-1; NIOZ 2-PFB 3-0; Bouwcenter RA3 tiem 1-2; Interieurbouw Texel-l de R0011 0-3; Albert Heijn-Wessels Out 1-2; Slagerij Beverdam-Mantje 3-0; Tir Bakkerij-Klif 23 1-2; Bar Sportief-SlagenjI de Boei 2-1, Slagerij Beverdam 2-Sf"" Texel 1-2; De Krim-Durper Drup 3- Eelman Partners-Foto de Waal 2-1; S" '68-Jozefschool 2-1 Ander programma^ pupillenvoetbal Het programma in de Texelse pi lencompetitie heeft als gevolg v® de herfstvakantie enkele wijzigino^ ondergaan en ziet er nu al uit: Zaterdag 21 oktober: Vitesse-AZ Roda-SVC F1 De Koog F1-Oosterend F1 Heerenveen-De Koog F2 Blackburn-Chelsea Oosterend E1-Arsenal Fulham-SVC E1 Manchester-De Koog E1 De eerste associatie bij de combinatie meiden en spitzen was jarenlang ballet. De tegenwoordige spitsen vind je niet in de balletstudio, maar op het voetbalveld. Stoere meiden die met de kicksen aan recht op het doel af gaan. Net als landelijk is meidenvoetbal op ons eiland enorm populair. Alle Texelse voetbalclubs hebben inmiddels een flinke aanwas en het ziet er voorlopig niet naar uit dat daar een kentering in komt. Volgens informatie van de KNVB voetballen in Nederland inmiddels zo'n 89.000 vrouwen en meiden. Met name de laatste vijf jaar is hun aantal explosief gestegen. Kenners verwachten dat het niet lang meer duurt voordat de voetbalsport het hockey van de eerste plaats heeft verdrongen als meest populaire teamsport bij meisjes en vrouwen. Caroline Veeger: 'Je bent actief bezig e het is gezellig. Het aantal meiden dat op Texel lid is van een voetbalclub loopt inmiddels naar de 170. Texel'94 heeft zo'n 100 meisjes, ZDH telt er 20, in De Koog spelen er 20 en Oosterend heeft ongeveer 25 voetballende vrouwen en meiden. 'En er meldingen zich nog steeds nieuwelingen aan', ver telt Ewout Witte, die als trainer in Oosterend actief is. In Den Hoorn startte Henk Dekker op veler verzoek vorig jaar met het trainen van een meidenteam. 'In de leeftijd van 12 tot 19 jaar hebben we nu 20 meiden voetballen. Die zijn razend enthousiast. Het seizoen is net begonnen, maar we hebben er weer twee bij. Helaas lukt het nog niet om een team in de competitie uit te brengen, doordat veel meiden op zaterdag een bijbaantje hebben.' In De Koog zijn er nu voldoende meiden om een volwaardig team op de been te brengen. Vorig jaar kwam de ploeg, onder leiding van trainer/coach Ingrid Witte, wel uit in de competitie maar kampte het team met een spelerstekort. 'Vorig jaar heb ik zelf mee moeten voet ballen, maar dit seizoen verwacht ik geen problemen. De meiden werken op zaterdag en op zondag wordt er gevoetbald.' Ook in De Koog groeit de populariteit van het spelletje nog steeds onder de vrouwelijke tieners. 'We spelen nu met 20 meiden en er komen er nog steeds bij. Dat komt doordat diverse spelers vriendinnen meenemen.' Bij Texel'94 komen ongeveer vijf meidenteams en een damespioeg uit in de competitie. Heel Texel valt onder West 1. het district waarin de meeste meisjes spelen (in totaal ruim 10.000) en dat de grootste stij ging kent. De dames van Texel'94 worden al jarenlang getraind en gecoacht door Ruud Nooij, coör dinator en trainer voor de (B-)mei- denteams is René Guldemond. De meeste meiden zijn actief in de leeftijdgroep van 12 tot 18 jaar. Bij de jongere leeftijdsgroepen spelen de meisjes meestal in gemengde teams. Het enthousiasme onder de meiden is groot. Het plezier straalt ervan af. Dat merkt ook Bart Heer schap. Hij traint samen met Dirk Barends de A1 -meiden, in de leef tijd van 16 tot 18 jaar. Zijn echt genote Thera coacht het team. De ploeg speelde drie jaar terug nog in de D-competitie ((10-13 jaar) en stootte bliksemsnel door naar de De meiden van MB2 speelden zaterdag thuis tegen oudere meiden Bergen. Het fysieke verschil is duidelijk zichtbaar. (foto Mam Haywi) A1. 'Ik heb altijd gezegd dat ik meidenvoetbal helemaal niks vond, maar daar ben ik op teruggekomen. Ze zijn zo enthousiast. Het moet gezellig zijn, maar ze gaan wel voor de winst', aldus Heerschap, die 20 jaar lang keepte in de selectie van Texel'94. Hij is helemaal 'om' voor het meidenvoetbal. 'We werken hier volgens de twee P's: plezier en prestatie. Bij jongens is het meer prestatiegericht. Die meiden willen tijdens de trainingen ook plezier hebben. Het lijkt af en toe wel een theekransje, maar in de wedstrijd staan ze er.' Uit enthousiasme traint de ploeg regelmatig een keer extra in de week. De flinke toeloop van meiden bij de club zorgt volgens Heerschap wel voor logistieke problemen. 'De druk op de trainingsvelden is fors toegenomen. Het is dramatisch. We hebben nu drie velden en dat is veel te weinig. Misschien moeten we wel subsidie aanvragen voor licht op het A- en B-veld. Dan kunnen die ook worden benut voor de trainingen', oppert hij. Enthousiast Wat is er zo leuk aan voetbal? 'Alles', is het antwoord van Sacha Drijver. Samen met haar tweelingzus speelt de 13-jarige Texelse in MB2 bij Texel '94. Ze voetballen nu twee jaar. 'Met de meiden is het gezel lig en het spelletje is leuk. Ik speel meestal in de spits. Dat vind ik het leukst. Of op het middenveld.' De voorhoede is ook de favoriete stek van zus Mandy. 'Vorig jaar scoorde ik nog wel regelmatig, maar nu we in de B spelen niet meer.' Voetbal op televisie kijken de meiden af en toe. Als hun vader, die het meiden team coacht, ook kijkt. Een favo riete speler hebben ze met. Dat is anders bij Caroline Veeger (17). Robin van Persie is haar grote idool. 'Nee, niet alleen omdat hij er goed uit ziet hoor. Vooral omdat het een goede voetballer is. Afge lopen zomer ben ik met hem op de foto gegaan bij de opening van het AZ-stadion, toen AZ tegen Arsenal speelde. Ik heb ook nog met hem gepraat. Geweldig was dat.' Caro line voetbalt bijna drie jaar. 'Twee vriendinnen van mij gingen vaak bij SV De Koog kijken, omdat de vader van een van hen daar trainer is. Toen ontstond het idee voor een eigen team.' De vriendinnen kregen ook andere meiden die ze ken den enthousiast en zo ontstond een meidenteam in de badplaats. 'Ik vind voetbal zo leuk omdat het een teamsport is. Je bent actief bezig en het is gezellig. Of we gaan voor de winst? We proberen het in elk geval wel. Afgelopen weekend hebben we onze eerste overwin ning van dit seizoen geboekt. Met 4-0 wonnen we van Geel-Zwart uit 't Zand. Dat was helemaal te gek.' Meestal wordt de in Den Hoorn woonachtige Caroline, die in 5 HAVO zit. ingezet op het midden veld, maar door blessures staat zij nu meer in de 'verdediging. 'Het liefst zou ik in de spits staan, maar Zorgen Toch dreigen ook donkere wolken voor het meidenvoetbal, vooral voor de jongste leeftijdsgroepen. Ondanks de populariteit van het meidenvoetbal lijkt de KNVB deze categorie nog steeds niet helemaal serieus te nemen. Volgens de voet balbond is het vrouwenvoetbal een belangrijke en groeiende doelgroep binnen de KNVB. 'Maar zo gaan ze er niet mee om', stellen Guldemond en Heerschap. 'Organisatorisch is het niet goed geregeld. Het mei denvoetbal wordt niet volwaardig behandeld en dat is jammer.' Het probleem schuilt vooral in de inde ling van de categorieën. Die is naar leeftijd. De 10 tot 13-jarigen spelen in de D-competitie, de 13 en 14- jarigen in de C en de meiden van 13-16 jaar in de B. 'Dit seizoen heeft de KNVB maar één C-poule gemaakt, in de buurt van Haarlem en Hilversum. Dat is veel te ver. Daardoor moeten onze C-teams Sascha en Mandy Drijver voetballen bij Texel'94. ze niet tegen grotere meiden wil den voetballen', zegt Guldemond. Wel zegde de KNVB toe zoveel mogelijk gelijkwaardige teams bij elkaar te plaatsen, zodat de kansen eerlijker zouden worden verdeeld. Mandy Drijver (13), aanvoerster van de MB2, is het daarmee niet eens. 'Als we op het veld staan en die meiden bekijken dan denk je wel tegenaan lopen. 'We hebben hiera zoveel teams gehad die hetzelfde hebben meegemaakt. We hopen ,jtw' dat de KNVB er nu echt wat aan gaat doen.' De clubs hebben hun ongenoegen al kenbaar gemaakt br de voetbalbond, maar vooralsnoc zonder resultaat.' De meiden laten zich echter niet ir het veld slaan. Janine Venema (13), Team MA I met links trainer Bart Heerschap. 'Er zitten een paar toppers bij. We zoeken trouwens nog een sponsor v< noodgedwongen in de B-klasse uit komen.' De andere alternatieven, alleen trainen of in de D-competitie van de jongens uitkomen, werden niet als reële optie gezien. De (fysieke) verschillen zijn groot. Meisjes van 12 moeten het opne men tegen tieners van 16. 'Een paar hebben al afgezegd, omdat van wat ben jij groot. Ze spelen aanvoerster van MB3: 'De tege" grover en schieten harder. Hierdoor standers zijn soms wel heel grar. is de competitie zwaarder. En het maar je leert er veel van. Nu verte- verschil met vorig jaar is groot. Toen zen we steeds, maar volgend ia? speelden we in de D-competitie en zijn we beter, doordat we nu verloren we nooit. Nu moet je er goeie spelen.' echt wat voor doen.' Volgens Heerschap is het een alge- Louise van der Sluist meen probleem, waar meer clubs Imme Bakks ning was Richter de enige die En Passant een winstpunt bezorgde. Willem Otten (6) bereikte na een hachelijke partij met wederzijdse kansen een royale remise. Jaap de Wijk (7) zette de partij scherp op, maar kwam al snel minder te staan. Rinus Vittali (8), ten slotte, verloor een taai positioneel gevecht in het eindspel. Ondanks de nederlaag mag het achttal van En Passant hopen op betere tijden. Van de twee (op papier) sterkste tegenstanders is verloren, maar er wachten nog vijf wedstrijden waarin meer kansen lig gen. Doel blijft ook volgend jaar in de eerste klasse te mogen uitko men. Dames Tevoko naar Keistad Het damesteam van Tevoko speelt de tweede competitiewedstrijd in Amersfoort. Tegenstander is het gepromoveerde team van AW Kei- stad 1. Vorig seizoen degradeerde dit team, maar dankzij het kampi oenschap van het tweede verwierf de Amersfoorter ploeg zich alsnog een plaats. Met overwinningen op Croonenburg en Zaanstad is Kei- stad sterk gestart. In de eerste wed strijd won Tevoko overtuigend, maar door personele problemen start het team zaterdag in Sporthal Midland met een stevig gewijzigde, zij het gemotiveerde, selectie. Opmerkelijke vangst door de TX19 Elisabeth Christina van de familie Krijnen. Onder de Britse kust kreeg de bemanning een makohaai (Isurus Oxyrinchus ook wel kortvinma- kreel genoemd,van 150 kilogram in de netten. Het roofdier haalt met gemak dertig kilometer per uur en jaagt op roofvissen, zoals tonijnen, zwaardvissen en andere haaien. Door hun kracht en agressiviteit zijn ze ook gevaarlijk voor mensen en menig sportvisser die er eentje aan de haak had, is er door verwond. Aan boord van de TX19 was de haai volgens mevrouw Krijnen 'pittig fel', maar het dier richtte geen schade aan. De haai, die een lengte van bijna drie meter en 150 kilogram woog, is gekocht door vishandel Waasdorp uit IJmuiden en inmid dels tot filet versneden. (Foto Nico Waasdorp)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8