Belangenorganisaties deze winter aan de slag 'Uitstel raadhuis is onacceptabel' Cjrocn 'wartrjexels in het hart. InterSafe gemeentetexel Brede discussie over investering toerisme Nationaal jeugdteam Indonesië traint op Texel Foppe de Haan NpHcsrlanrl u/aar 70 ir, 1-,. xin_ oefenmeester Begroting op valreep toch nog sluitend 'Waar willen we met Texel naar toe?' rouw gewond op Nieuwlanderweg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12121 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,05 (Advertentie) TEXELS INCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Brandbeveiliging Advisering Training begroting 2007 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. £T$gemeentetexel Publieksbalie gemeentehuis Maandag t/m donderdag: 08:30 tot 12:30 uur. Vrijdag: 17:00 tot 19:00 uur. Tot ziens! beft TEXELSE COURANT Het gemeentebestuur doet opnieuw een beroep op de inwo- voor de dorpen en in een voor heel ners om na te denken over de toekomst van Texel, deze keer Texel geldend beeidkwaiiteitspian. in als onderdeel van het projectplan Ruimte voor Ontwikkeling hoeverre een dergelijk kwaliteitsplan dat als belangrijkste product uiterlijk 2009 een nieuw bestem- dat bed06ld 15 om de onderschei- mingsplan voor het buitengebied moet opleveren. Als eerste zullen de Texelse belangenorganisaties worden uitgenodigd om hun ideeën op tafel te leggen. Wat wethouder Nico Kikkert betreft kunnen zij direct aan de slag. 'Dit is belangrijk. Hoewel natuurlijk niet iedereen zijn zin kan krijgen willen we een plan dat breed wordt gedragen met niet meer regeltjes dan echt nodig is. Ik reken erop dat alle organisaties deze winter tijd inruimen om hun steentje bij te dragen'. Mede aan de hand van de resul taten zal de enkele jaren geleden uitgebrachte structuurvisie voor Texel worden bijgesteld en verfijnd en van een ruimtelijke visie wor den voorzien. Basis van de verdere discussie is een analyse van de ruimtelijke opbouw van Texel, de sociaal-maatschap pelijke ontwikkelingen, bestaand en toekomstig beleid, demografische en economische ontwikkelingen, trends en beperkingen waarbij de opvattingen van de belangen- en maatschappelijke organisaties wor den meegenomen. Vervolgens gaat onder leiding van een gespeciali seerd bureau een grootscheepse meningsuitwisseling en belangenaf weging van start. Aan dit zogeheten dene delen van het eiland 'mooi' te houden, gedetailleerd moet zijn, is een van de punten van discussie. De eerste (analyse)fase van het pro ject 'Ruimte voor ontwikkeling' gaat €155.800, - kosten. Voor de tweede fase (het interactieve proces) heb ben b en w voorlopig €125.000, - geraamd. De raadscommissie Grondgebied zal zich 20 novem ber uitspreken en de gemeenteraad zal de financiële consequenties van het project onder ogen zien in de begrotingsvergadering van 14 november. De kosten voor de derde interactieve proces kan door ieder fase, het maken van de definitieve die zich betrokken voelt worden meegedaan. Wat de gespreksstof betreft moet met alleen aan puur ruimtelijk beleid worden gedacht, maar ook aan zaken die andere aspecten van de samen leving raken zodat de Wet Maat- (bestemmings)plannen zijn nog wei nig inzichtelijk onder andere omdat de gevolgen van de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening nog met te overzien zijn. Omdat veel afhangt van de commu nicatie, zal de gemeente het project schappelijke Ondersteuning eraan te de komende maanden herhaaldelijk pas komt. Verder zal het aldus vér- publiciteit geven, met gebruikma- kregen beleid niet alleen doorwerken king van (nieuwe) middelen zoals die in het plan buitengebied, maar ook worden genoemd in de in aantocht i de tweede helft van volgend jaar in de nieuwe bestemmingsplannen zijnde communicatienota. Energiebon gemeenteraad moet tijdens de begrotingsraad op 14 novem ber laten weten of zij kiest voor «eibouw van het raadhuis aan de Groeneplaats of voor een sober nieuw gemeentehuis aan de Haffel- derweg. Dat stellen burgemeester en wethouders in een brief aan de raad. Volgens het college kan de het onderwerp raadhuis niet langer in 'de koelkast' laten staan, omdat er een sluitende begroting is opgesteld. Ie sluitende begroting heeft het age de ruimte gecreeërd om jaar- €439.000,- aan kapitaalslasten het raadhuis beschikbaar te stel- Isi Volgens wethouder Peter Bakker wil het college van de raad horen of zij dat geld wil gebruiken om het huidige raadhuis voor vijf miljoen euro op te knappen of om voor iets meer een sober nieuw gebouw te plaatsen. In het eerste geval wordt de raad geadvi seerd de kapitaalslast van €439.000,- een looptijd van twintig jaar te geven, bij nieuwbouw wordt een looptijd van veertig jaar geadviseerd. Het idee om voor lagere jaarlasten toch een nieuw raadhuis te bouwen, werd kortgele den door Texels Belang tijdens een raadscommissie geopperd. Volgens Bakker heeft dat plan de sympathie van het college. 'Maar een meerder heid van de raad heeft zich daar nog niet over uitgesproken.' Lees verder op pagina 6 ■iet college wil volgend jaar met •*t nieuwe Toeristisch Kennis cstrtuut, de toeristische sector si de gemeenteraad om tafel om s bespreken welke toeristische i nvesteringen de komende jaren J ATexel gedaan moeten worden. besprekingen moeten uitmon- bi in een meerjarig toeristisch Nesteringsplan. 'We kunnen bij- wbeeld bespreken of de Gouden ihoek nog steeds nodig is of S er bijvoorbeeld meer fietspaden 'ten komen', aldus wethouder ter Bakker. De Gouden Driehoek net project waarbij het Maritiem flutters Museum, de Schans en rakenstein als toeristische attrac- Baan elkaar worden gekoppeld, tl college wil aan de hand van «investeringsplan met het TKI, 'raad en de toeristische sector ijken in hoeverre het mogelijk de toeristenbelasting eventueel Kr één euro te verhogen en of het nodig is belasting op dagtoerisme te heffen. Bakker is er geen voor stander van volgend jaar zomaar een vorm van dagtoerismebelasting in te voeren, zoals de raad eerder aan het college heeft opgedragen. 'Daar kiest het college met voor. We willen eerst kijken wat we wil len en er daarna de financiering erbij zoeken. Op die manier kan er meer draagvlak voor een verhoging van de toeristenbelasting ontstaan.' Voor 2007 gaat die omhoog van €0,78 naar €0,80 per persoon per nacht. De besprekingen moeten volgens het college leiden tot een breed gedragen plan waarover de raad uiteindelijk besluiten neemt. Voor gesteld wordt in het eerste kwar taal van 2007 te starten met een workshop of een symposium om de discussie tussen college, TKI, belanghebbenden uit de toeristi sche sector en de raad goed te laten verlopen. 7 iramoen onaenerting van Foppe de Haan op het complex van TexeF94. foto Gerard nnmerman) Niemand minder dan voetbaltrai ner Foppe de Haan maakte deze week zijn opwachting op het veld van Texel'94. In zijn kielzog was het Indonesische jeugdelftal mee gereisd, dat de trainer van Jong Oranje onder zijn hoede heeft. De oefenmeester bereidt de ploeg voor op de Asian Games die van 1 tot 15 december in Doha (Quatar) worden gehouden. De Indonesiërs zijn al vanaf juni in Nederland, waar ze in het Friese Drachten hun trainingskamp heb ben. Voetbal is razend populair in Indonesië en de 22 spelers, allen jonger dan 23 jaar. die De Haan en assistent Harry Sinkgraven onder hun hoede hebben, spelen allemaal bij een profclub. 'Maar je kunt het niveau met vergelijken met dat in ons land', vertelt Sinkgraven. De Indonesiërs kijken hoog op tegen Nederland als voetbalnatie, wat de reden is dat het jeugdteam hier is neergestreken. Rond de ploeg is een team van specialisten verzameld. Dat houdt zich onder meer bezig met het geven van keeperstrainin- gen. De voetballers trainen conditie en spieren in een sportschool, er is een diëtiste en er wordt zelfs samengewerkt met de Rijksuniver siteit Groningen, waar de conditio nele vorderingen worden gemeten, De Haan leert ze onder meer de technische kneepjes van het vak, hoe ze goed moeten afronden en de beginselen van het positiespel. Sinkgraven (De Haan vertoeft op het moment dat de verslaggever aan schuift voor een gesprek elders op het eiland) is goed te spreken over de vorderingen van de ploeg. Maar in hoeverre ze een kans maken om de Asian Games te winnen, durft hij met te zeggen. 'We weten te weinig van de tegenstanders.' Wel licht kan hij zijn oor te luister leggen bij Pim Verbeek, trainer van Zuid- Korea. een andere deelnemer aan de Spelen De reden dat de Indonesiërs op Texel neerstreken is De Haan zelf. 'Hij vierde hier al vakantie en vond het wel leuk als hij hier ook trainin gen kon geven. Dat hebben we dus geregeld.' Het team verbleef van zondagavond tot en met vandaag in Hotel De Lindeboom. Maandag hadden de Indonesiërs een rustdag, omdat die dag het Suikerfeest het eind van de Ramadan inluidde. Kamer akkoord met havenmotie «t ruime meerderheid in de •fede Kamer heeft dinsdag inge- «nd met de motie waarin een ^plaatsing van de veerhaven in si Helder wordt toegestaan. De ntie werd een week geleden nog «in stemming gebracht omdat «kabinet en de regeringspartij DA en WD verdeeld waren. WD brachten afgelopen 'sdag een aangepaste motie in aiming. Daarin wordt voor Den «ter nog steeds een duidelijke Sndering op het verbod voor zee- "~"ui--eidingen gemaakt, maar voor Harlingen zijn de mogelijkheden afgezwakt. Dat was in de vorige motie nog niet het geval. Daarin werd tussen Den Helder en Har lingen geen onderscheid gemaakt, terwijl het kabinet pertinent tegen een zeewaartse uitbreiding in Har lingen was. De aangepaste motie werd gesteund door CDA, WD, PvdA, LPF. SGP, de Groep Eerdmans/Van Schijndel. de Groep Wilders en de Groep Van Oudenallen. Samen zijn die goed voor 123 van de 150 Kamerzetels. Doordat er alsnog is gestemd over moties die begin deze maand op de PKB waren ingediend, kan de Kamer het ruimtelijk beleid voor de Wad denzee komende dinsdag definitief vaststellen. Geen €683.000,- meer opzij zetten voor het nieuwe gemeentehuis, een stel bezuinigende maatrege len doorvoeren, diverse investe ringen een jaartje opschuiven en €260.000,- uit de grondexploitatie aanspreken. Met die maatrege len wil het college het gat van één miljoen euro op de begroting dichten. Het college heeft de raad deze week een nieuwe meerjarenraming gestuurd die tot een sluitende begro ting moet leiden. Volgens wethou der Peter Bakker gaat Texel volgend jaar financieel een beleidsarm jaar tegemoet omdat er geen geld voor nieuw beleid wordt gereserveerd, maar kan wel voorkomen worden dat de gemeente onder preventief toezicht van de provincie komt. De gemeente moet daarvoor een slui tende begroting inleveren. Het niet meer opzij zetten van €683.000,- voor het nieuwe raadhuis is de grootste bezuinigingsmaatre gel die wordt voorgesteld. Dat geld zou anders in het fonds voor de kanjerprojecten zijn gestopt, maar het college ziet er na recente uit spraken van de raad uhaniem vanaf het raadhuis conform de tekeningen van architectenbureau Alberts en Van Huut te laten bouwen De extra bezuinigende maatregelen moeten bij elkaar €227.000,- opleveren. Voorgesteld wordt onder meer de leges voor rijbewijzen en reisdocu menten kostendekkend te maken, te bezuinigen op groot onderhoud aan wegen en water, de noodcamping te sluiten, de huur voor volkstuinen te verhogen en de kosten van het vergaderen op het gemeentehuis te drukken Die voorstellen zijn al eens aan de orde geweest tijdens de bezuinigingsrondes die eerder dit jaar plaatsvonden, maar toen was er geen politieke meerderheid voor te vinden. Burgemeester en wethou ders gaan er vanuit dat die er nu wel zijn. Met de investeringen die wor den doorgeschoven van 2007 naar 2008 zijn onder meer de nieuwe brandweerpost in De Cocksdorp en de vervanging van de iepen aan de Molenlaan gemoeid. Het col lege wil ook de herinrichtingen en reconstructies van Klif, de Brink de Waaiderstraat, de Laagwaalderweg, de Postweg en de aanleg van een fietspad langs de Californiëweg een jaartje opschuiven. Lees verder op pagina 6 Texelaars kunnen de komende weken bij 46 ondernemers op het eiland terecht om de gratis energie bon van het ministerie van VROM te besteden. Het ministerie heeft deze week 10.600 bonnen van 35 euro per stuk verstuurd aan alle Texelaars van 18 jaar en ouder. Pagina 5 m Paddenstoelen In het bos paddenstoelen vinden die ruiken naar chloor, aardappelen of 'muffe, goedkope appelmoes uit blik'. Verantwoord een hapje pad denstoel nemen en een heleboel opsteken over zwammen. Pagina 7 m Inloopavond VVV Hoe kunnen we de communicatie tussen de WV en de verschillende partners verbeteren en hoe kunnen we zorgen dat er structureel een goe de financiële basis onder de eiland promotor wordt gelegd? Pagina 9 Tatenhove maakt fietspad Oost Aannemingsbedrijf Tatenhove b.v. gaat het fietspad tussen Oos terend en Oost aanleggen. Het bedrijf was met €235.000, - de laagste inschrijver bij de op 16 oktober gehouden openbare aan besteding. Tatenhove werd op de hielen gezeten door Koninklijke Wegenbouw Stevin uit Heerhu- gowaard die voor €3.000, - meer inschreef. Tatenhove streeft ernaar om eind januan of begin februari met het werk te starten. Met het storten van het beton wordt echter pas m maart begonnen in verband met het vorstrisico. Naast de genoemde aanneemsom zijn de verdere kosten van het pad' €57.000, - voor gron daankopen, €20.000, - voor aanpas singen ten behoeve van aanwonen- den, €18.000, - voor het verleggen van kabels en leidingen, €15.000, - voor archeologische begeleiding en €2000. - het de een jaar later aan te brengen belijning. De totale kos ten bedragen dus €347.000.-. De bedoeling is dat 90 procent daarvan wordt betaald door de provincie uit de door het rijk beschikbaar gestelde pot voor het vergroten van de verkeersvéiligheid. Mogelijk komt er toch nog een alter natief voor het fietspad langs de Koningsweg waarvan moest worden afgezien omdat met twee grond eigenaars geen overeenstemming werd bereikt. Er wordt gedacht aan een ander tracé, maar dat plan moet nog helemaal worden uitgewerkt en doorgerekend zodat het nog niet aan de orde is. Bij de inschrijving volgden op gro te afstand Ooms Construction uit Schoorldam met €251.400, - en Kennemer wegen- en waterbouw Mij uit Schagen met €314 000. -. t n| ^ncepersoneel en omstanders verleenden woensdag eerste hulp aan een 80-jarige vrouw, nadat z,j gevallen was. 80-|arige vrouw uit Aerden- te woensdagochtend gewond ®«t bij een verkeersongeval op fuising van de Nieuwlanderweg ;de Pijpersdijk en De Staart. De H die met haar man aan het was, werd geschept door -jarige man uit De Cocksdorp die in een busje over de Nieuwlan derweg reed. De man en de vrouw waren bezig vanaf De Staart de weg over te steken. Dat deden zij niet via de fietsoversteekplaats vlak vóór de kruising, maar op de kruising zelf. Voor de bestuurder van het busje was het onduidelijk wat de vrouw, die achter haar man reed. aan het doen was. Hij raakte haar achter wiel, waardoor ze ten val kwam. De vrouw werd met vermoedelijk letsel aan haar nek, hoofd en arm door de ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. VRIJDAG 27 OKTOBER 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1