n Eerste nieuwe damwanden in haven beperkingen vliegen Wadden blijven uit Gemeente houdt geld over op vinden werk Geschil rond aanvraag subsidie Wereldwinkel Energiebon tempert loge energierekening TEXELSE J COURANT BON GOEDKOPE ^ai Begroting in één oogopslag MAG IKVANT0U DE' ENERGIE "BoM LORÊTORtEF T3 TT Texels kwartet L Bedrijvig/ig/J MRG IK VflN 3üU DE ÖiEROe) SNQT verdorie die HOD IK ZELF WllfeN HOOPEN VRIJDAG 27 OKTOBER 2006 eerste nieuwe damwanden in de overlast ontstond. De nieuwe stalen platen en de nieuwe damwanden even van Oudeschild zijn geplaatst, platen zijn vóór de oude geplaatst, wordt met zand opgevuld. Rijkswa- 'atgebeurde in de zuiderhaven. Aan- Die worden volgens een woordvoer- terstaat laat in totaal 820 meter dam merscombinatie De Klerk/Ooms der van Rijkswaterstaat weggehaald wand vervangen. Het werk wordt tel de de platen de bodem in, waar- als de nieuwe verankerd zijn. De kens over delen van honderd meter oor voor de omgeving nauwelijks ruimte tussen de plek van de oude uitgevoerd. Fotob«IKoning) lok dit jaar informeert het gemeen- 1 bestuur de burgerij over de meentebegroting door de uitgave i het boekje 'Begroting in één gopslag'. Het geeft in kort bestek op voor leken begrijpelijke wijze n beeld van de plannen voor s: volgende jaar en de daarmee imenhangende inkomsten en uit wen. De politieke partijen die in de uneenteraad zijn vertegenwoor- jd geven daarnaast ieder hun e. Verder wordt uitgelegd hoe servicebalie werkt en hoe de /gers met klachten en meldingen moeten omgaan. Om de mensen te stimuleren het boekje aandach tig te lezen is er ook een puzzel in opgenomen. De vorige keren was dat een groot succes. Er kwamen honderden inzendingen binnen. Deze keer bestaat de hoofdprijs uit een dagje varen met de loods- botter Texelstroom met. maximaal 20 introducés. 'Begroting 2007 in één oogopslag' wordt vandaag met de Texelse Courant over heel Texel verspreid, maar kan ook bij de publieksbalie van het raadhuis worden afgehaald. !t vliegen met ultralights en recreatieve vliegtuigen het Waddengebied wordt taan banden gelegd. Voorstel- van GroenLinks om het vlie- i te beperken, hebben dinsdag loldoende steun in de Tweede ner gekregen. lenLinks had tijdens de behan- ing van de PKB Waddenzee ön deze maand gepleit voor een bod op het lager vliegen dan 450 Dat is de minimale hoogte dn de PKB wordt toegestaan, rerzijn drie corridors boven het Idengebied waar vliegtuigen bij cht weer naar 300 meter mogen Een van die corridors loopt i Texel naar Den Oever. oenLinks vond dat die bepaling est worden aangescherpt en dat igtuigen alleen in noodgevallen onder de 450 meter mochten nsn. Kamerlid Wijnand Duyven- i wilde ook dat er een verbod i komen op vliegen met ultra- Is boven het Waddengebied en bmevluchten vanaf het vliegveld Texel. Hij vond dat dat in strijd s met de rust en natuur van de ddenzee. iverbod op lager vliegen dan 450 ter kreeg de steun van de PvdA, GroenLinks en D66, waarmee voorstel 11 zetels van een meer heid verwijderd bleef. Het voor voor het verbieden van ultra- Is kreeg steun van de PvdA, SP, enLinks en Christenunie (samen Het verbod op reclame ren werd alleen door Groen te. de SP en D66 gesteund, waardoor dat voorstel eveneens werd verworpen. Het kabinet had een verbod daarop ontraden, omdat er maar één bedrijf toestemming Bijeenkomst mantelzorg Het Steunpunt Mantelzorg houdt dinsdag 21 november een Mantel zorg Salon voor naastbetrokkenen (familieleden, mantelzorgers...) van mensen met psychische pro blemen. De bijeenkomst vindt plaats van 13.30 tot 15.30 uur in het Wijksteunpunt Centrum (ruimte Dagverzorging) aan het Bernardplein 76 in Den Helder. Familieleden en andere betrokke nen van mensen met psychische problemen staan regelmatig onder grote druk. Vaak is het gedrag van iemand met psychische problemen moeilijk te begrijpen. Naasten voe len zich machteloos en zoeken dui delijkheid. Het gedrag roept veel vragen op. Welke hulp moet er aan geboden worden? Welke regelin gen zijn er voor mantelzorgers? Wie biedt (indien nodig) ondersteuning? Om antwoord te geven op deze en andere vragen is er een familie- om-oom Goes Q 2>-io- 2006. Dromen achterna met De Tuunderie voor reclamevluchten vanaf het vertrouwenspersoon van de GGZ. eiland heeft. Over de ultralights zou volgens minister Pieter Winsemius (VROM) later nog wel eens gespro ken kunnen worden. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Zij worden verzocht zich voor af aan te melden. Het bijwonen van de Mantelzorg Salon is gratis. De gemeente heeft in 2005 bijna vier ton overgehouden op een budget voor arbeidsreïntegratie. Op een budget dat het rijk voor bijstandsuitkeringen had ver strekt, werd €26.500,- ingeleverd. Dat blijkt uit de zogeheten Kern- kaart 2005 van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Het ministerie geeft sinds 2004 jaar lijks per gemeente een overzicht over de wijze waarop de nieuwe Wet Werk en Bijstand wordt uitgevoerd. Sinds de invoering van die wet zijn gemeenten financieel volledig ver antwoordelijk voor bijstandsuitkerin gen. Die kunnen niet meer voor 75 procent bij het rijk worden gedecla reerd. Het rijk gaf de gemeente in 2005 €1.407.000,- voor het verstrekken van bijstand en €489.819,- om Texe laars via arbeidstrajecten weer aan een baan te helpen. Voor dat laatste gaf de gemeente in 2005 €235.589,- uit, waardoor er bijna 2,5 ton over bleef. Uit het budget van 2004 was nog anderhalve ton over, waardoor een overschot van in totaal vier ton ontstond. Volgens een woordvoer der van de gemeente is dat gela beld geld, waardoor het niet andere zaken mag worden uitgegeven. De gemeente mag maximaal 75 procent van een budget meenemen naar een volgend jaar. de rest moet aan het rijk worden terugbetaald. Op het gebied van bijstandsuitke ringen gaf de gemeente voor het tweede achtereenvolgende jaar meer uit dan het rijk had gegeven. Dit jaar was dat €26.500,- vorig jaar €122.000,-. Pas als er sprake is van grote verschillen (meer dan 10 procent van het budget) kan de gemeente compensatie bij het rijk aanvragen. De gemeente kende vorig jaar gemiddeld 125 Texelaars die een bijstandsuitkering ontvjngen. In de loop van het jaar gingen 45 Met het oprichten van De Tuunde rie verwezenlijkt Jolanda Persoon (32) een droom. Haar groenad- viesbureau is 9 oktober van start is gegaan. Persoon zal zich bezig houden met tuinontwerp, -onder houd, -aanleg, interieurbeplanting en het geven van verschillende workshops. Acht jaar heeft Persoon voor de klas gestaan, maar het kon moeilijk wen nen: 'Met mooi weer sta je binnen les te geven en dat frustreert. Ik ben een buitenmens, een doe-mens.' Nu komt met De Tuunderie een droom uit: 'Het is al heel lang de droom om voor mezelf te beginnen en ik vond het er nu een mooie tijd voor.' Volgens haar is het logisch dat ze terugkomt bij de tuinen: 'Mijn spreuk is de liefde voor tuinieren is als een zaadje dat, eenmaal ontkiemt, niet meer afsterft.' Aan ervaring of opleiding geen gebrek. Persoon is afgestudeerd aan de Agrarische lerarenopleiding niet richting Tuin- en Landschapsin richting en heeft altijd stagegelopen en gewerkt bij hoveniers op het vaste land. Nu is ze begonnen aan haar eerste tuin bij een huis aan de Noordwester. Een project met een thema. 'Thematuinen zijn heel leuk om te doen, bijvoorbeeld een spirituele/oosterse tuin of een hele strakke bedrijfstuin. Het terugzien van het thema is een uitdaging, daarmee probeer ik me te onder scheiden.' Water is een belangrijk terugkerend element in de tuinen die zij gaat maken. Maar ook het milieubewuste en ecologische aspect vindt Per soon belangrijk. Bestrijdingsmidde len zal ze nooit gebruiken en sym metrie zal niet snel te zien zijn in een tuin van haar ontwerp. 'Het moet er allemaal natuurlijk uitzien.' Met de start van De Tuunde rie neemt Persoon niet volledig afscheid van het lesgeven. Ze gaat workshops geven waarmee certifi caten te behalen zijn. Onder andere de workshops tuinontwerp, -onder houd, bloemschikken en planten teelt. 'Eigenlijk alles wat met groen en tuinen te maken heeft. Ik richt me op alle leeftijden, maar hoop juist dat er jongeren op af "komen. Op het eiland worden geen agrarische vakken aangeboden en ik vind het leuk als ze zich toch hierop kunnen oriënteren. En ik hoop ook dat er mannen op af komen. Het is jammer dat er een bepaalde terughoudend heid is.' De eerste workshop van De Tuunderie is op 7 november om 20.00. de Noordwester. Jolanda Persoon aan het werk in de tuin mensen uit de bijstand en kwamen er 45 mensen nieuw in. Volgens de kernkaart liepen er op 31 december 2005 in totaal 65 arbeidsreïntegratie- trajecten. Van de 125 uitkeringsge rechtigden waren er 115 ouder dan 23 jaar. De helft was alleenstaand, er waren veertig eenoudergezinnen en twintig echtparen. De gemeente gaf bijna twee ton aan bijzondere bijstand uit, bijna het dubbele van het bedrag (€115.105,-) dat in 2004 daaraan werd besteed. Ook werd er €23.874, teruggevor derd. De bijzondere bijstand is niet alleen voor mensen die in de bijstand zitten, maar ook voor mensen met lage inkomens die om geld verlegen zitten voor grote noodzakelijke aan kopen. Kerstpakket Personeel van de gemeente krijgt mogelijk toch een kerst pakket. Het college wil daarvoor €12.000,- uittrekken. De kerst pakketten waren eerder dit jaar wegbezuinigd door de raad tij dens de bezuinigingsronde, maar dat gaat het college toch iets te ver. 'We vinden het belangrijk onze waardering voor de mede werkers uit te spreken', aldus wethouder Peter Bakker. Hij wijst erop dat de uitgave past binnen het dekkingsplan dat het college heeft opgesteld. De raad moet er nog een besluit over nemen. [elaars kunnen de komende (en bij 46 ondernemers op eiland terecht om de gratis 'giebon van het ministerie van )Mte besteden. Het ministerie deze week 10.600 bonnen 35 euro per stuk verstuurd Tex aars van 18 jaar en rgen tonnen kunnen vanaf maandag 5:1 met dinsdag 5 december ton besteed aan energiebespa- to producten. Op het raadhuis woensdag de aftrap van de plaats. Wethouder Peter Bak- ®ieuambtenaar Roel Struick en Amende van communicatie- °ntwerpbureau EN/OF overhan- 550 de deelnemende onderne- 15.dozen met promotiemateriaal, pden voorzien van onder meer "posters en catalogi waarmee ten klanten attent kunnen maken 3e actie. In de catalogus staan deelnemers vermeld en welke 'ucten met korting kunnen wor- dangeschaft. Het boekje wordt met de energiebonnen huis-aan- huis verspreid. Texel is een proefgebied voor het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Als de energiebon aanslaat, wordt hij volgend jaar mogelijk in het hele land verspreid. 'We hebben dus kans hem nog een keer te krij gen', aldus Struick Met de bon kan 35 euro worden teruggevraagd op een product. De korting wordt niet meteen in de winkel gegeven, de energiebon moet samen met de aankoopbon worden opgestuurd. VROM maakt daarna binnen twee weken de 35 euro over. Onjuiste of onvolledige aankoopbewijzen worden teruggestuurd, waarna de indiener nog één kans krijgt de bon op juiste wijze in te dienen. De energiebonnen kunnen onderling aan elkaar worden overgedragen. Per persoon mogen er maximaal vijf (in totaal goed voor €175,-) naar Til burg worden opgestuurd. Als iemand met één aankoopbon onder de 35 euro blijft, kan hij meerdere van een Roel Struick geeft wethouder Peter Bakker tekst en uitleg over de energiebon die vanaf komende maandag bij 46 ondernemers kan worden gebruikt om een korting van 35 euro op energiebesparende producten te krijgen. ,Fot-- n-.v - stempel voorziene aankoopbonnen te kijken hoe de actie verloopt. Er ducten bevorderen, zodat mensen combineren en opsturen. De ener- wordt onder meer bijgehouden hoe de oplopende energierekeningen giebon kan niet voor geld worden groot het percentage Texelaars is iets minder hard in de portemon- ingewisseld. Staatssecretaris Pieter dat hem gebruikt. nee voelen. Die kosten zijn sinds van Geel (VROM) komt volgende Het ministerie wil met de actie het 2001 met gemiddeld 50 procent week woensdag naar het eiland om gebruik van energiebesparende pro- gestegen. De Bezwarencommissie mag zich buigen over de vraag of de Wereldwinkel als welzijnsinstel- ling kan worden gezien. Zo ja, dan komt de Wereldwinkel moge lijk in aanmerking voor een wel- zijnsubsidie, anders niet. Het bestuur van de Wereldwinkel had in augustus een investering subsidie van €33.000,- gevraagd voor de inrichting van het nieuwe onderkomen aan de Weverstraat in Den Burg. Burgemeester en wethouders wezen het verzoek af, omdat de instelling volgens hen niet voldoet aan de spelregels van de welzijnsverordening. Voorzitter Rikus Kieft betwistte dat woensdag tijdens een zitting van de Bezwarencommissie. De veer tig Texelse vrijwilligers zijn volgens hem door hun inzet maatschappe lijk actief op het eiland en hebben de gelegenheid zichzelf te ontplooi en. Dat zijn enkele voorwaarden die in de welzijnsverordening worden genoemd. 'De vrijwilligers dragen door hun inzet een steentje bij aan een betere wereld.' Hij wees erop dat sinds kort ook de winkel van het Maartenhuis bij de Wereldwinkel is gevestigd. Volgens Hans van Zeijlen, die optrad als woordvoerder van het college, kan de instelling echter niet in aan merking komen voor een investe ringssubsidie. 'Het doel is niet om de vrijwilligers te stimuleren, maar de vrijwilligers worden ingezet om de doelstellingen van de Wereld winkel te verwezenlijken. En hulp aan de Derde Wereld valt buiten de welzijnsverordening van Texel.' Dat het Maartenhuis erbij betrokken is, maakt volgens het college geen ver schil. 'Dat is een verpleeginrichting en die valt ook buiten de welzijns verordening.' Van Zeijlen had nog bekeken of de Wereldwinkel eventueel in aanmer king kon komen voor de gemeente lijke investeringskredietregeling voor culturele verenigingen. Dat bleek echter evenmin mogelijk omdat de Wereldwinkel als commerciële in plaats van culturele instelling moet worden gezien. Dat was volgens Kieft aantoon baar onjuist. Hij wees erop dat de Wereldwinkel weliswaar quitte moet draaien om rond te komen, beaam de dat de instelling een concurrent voor de middenstand kan zijn, maar benadrukte dat winstmaken geen doelstelling is. 'De belastingdienst is ook bereid ons als een instelling tot het algemeen nut te zien als we in onze statuten opnemen dat bij opheffing het positief saldo naar een andere instelling tot het alge meen nut gaat.' Dat staat nog met in de statuten, maar de Wereldwinkel gaat ze aanpassen. De commissie komt over een paar weken met een advies aan het college. In de praktijk heeft het wel of niet verstrekken van een investerings subsidie volgens Kieft geen ingrij pende gevolgen. Het voortbestaan van de Wereldwinkel komt in ieder geval met in het geding. Jook Nau- ta, van wie de stichting het huidige onderkomen huurt, heeft het geld voorgeschoten. Een actie waarbij bezoekers voor €33,- symbolisch één van de dui zend tegels in het pand kunnen kopen om mee te betalen aan de inrichting heeft volgens Kieft inmid dels tienduizend euro opgeleverd. De omzet is fors gestegen sinds het kleine onderkomen aan de Waal- derstraat in juni verlaten werd. 'We zetten nu gemiddeld per maand om wat we eerst per jaar omzet ten.' Het aantal vrijwilligers is sinds de verhuizing gestegen van twintig naar veertig.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5