Paddenstoelenspeurtocht kwestie van goed kijken ^garH -»frr ww m&mHmiitsmm :^r Schaken: wit begint en zwart wint TEXELSE »£*»s!/£3ié Veel meiden op voetbaltoernooi De Krim 7 COURANT Bos en Duin crosslopen gaan van start Klaverjassers Wiersma en Sipsma halen flink uit Op deze elfenbank slapen's nachts elfjes met puntoortjes. aan neemt een hapje paddenstoel Op het Pannaveld werd fanatiek met elkaar gestreden. VRIJDAG 27 OKTOBER 2006 het rondje gaat over een onverhard pad en men moet een enkele heu vel nemen. De senioren starten om 11.15 uur. De eerste Bos en Duincross van dit seizoen wordt komende zon dag gehouden. In het totaal staan er zeven op het programma. Er kan worden inge schreven vanaf 10.15 uur bij appar tementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De loop van de jeugd t/m 12 jaar gaat over een parcours van 1300 meter en start om 11.00 uur. Wie vijf (van de zeven) keer meeloopt, komt in het klassement. Voor de eerst drie meisjes en jon gens zijn er aan het eind van het loopseizoen prijzen te behalen. De oudere jeugd en senioren kun nen kiezen uit 295. 5900 en 8850 meter. Het grootste gedeelte van De jeugd betaalt €1,25 (€6,25 voor een abonnement), de AVT jeugd €1,00 (€5,00). De senioren beta len €2,00 (€10,00 bij een abonne ment) en de senior AVT-leden €1,50 (€7,50). De overige data zijn: 12 en 26 november. 17 december, 14 en 28 januari en 11 februari Jaap de Graaf In manege Akenburg aan de Aken- buurt wordt zondag de eerste van zeven nieuwe wedstrijden om de Jaap de Graafbokaal gereden. Drie entwintig menners voeren vanaf 10.30 uur dressuurproeven uit. De Toerschaatsuur Voor Texelaars die van schaatsen houden is er de mogelijkheid om dinsdagavond van 18.30 tot 19.30 uur mee te doen aan het uur voor toerschaatsers op ijsbaan De Meent in Alkmaar. Voordeel is dat het dan rustig is en er geen hinder is van al te snelle schaatsers. Het traimngs- uur sluit aan op de boot van 20.30 uur uit Den Helder. Voorwaarde is dat de vereniging waar de schaat ser lid van is, bij de KNSB moet zijn aangesloten. Schaatsclubs die interesse hebben kunnen voor infor- pnjsuitreiking is rond 16.00 uur. De matie contact opnemen met Marck entree is gratis. Smit, tel. 369308. De toenemende belangstelling meiden voor voetbal bleek lag op vakantiepark De Krim. Op het Pannaveld werd een voet baltoernooi voor de jeugd van 9 toten met 16 jaar gespeeld. Niet gehinderd door een enkele •egenbui streden de acht teams (9 H12 jaar) fanatiek met elkaar. In de inale van dit toernooi won het team De Apen nipt van FC Klootviolen. De mannen van Funkey eindigden als derde. In de middageditie traden zeven teams aan in de leeftijds categorie 13-15 jaar. Hier ontspon zich een spannende strijd waarbij het meidenteam Ajax zich met een verdienstelijke zesde plaats onder scheidde. Het sterkste team bleek Joga Texel, dat alle wedstnjden wist te winnen. De Josti's legden dankzij een zege op de Joga Bonita's (der de) beslag op de tweede plaats. Het toernooi, georganiseerd door Sport service Texel, werd begeleid door Texelse ClOS-studenten. Bij het vol gende toernooi in de kerstvakantie kunnen ook junioren en volwassenen meedoen. De verlichting die binnen kort op het veld van De Krim wordt aangebracht, zal gedurende de win ter mogelijkheden bieden om ook 's avonds te voetballen. Jelle Wiersma en Sjaak Sipsma zijn de winnaar geworden van de derde ronde van de klaverjascom- petitie. Vooral in het derde spel "aaide het tweetal geweldig uit net opnieuw een score van boven te 2900 punten. Gerda en Freek ieeger deden het ook goed. Zij behouden de leiding in het alge neen klassement. Een score van 2900 punten is in de ((gelopen tien seizoenen niet voor- jekomen. Tot vorige week. In dit nog ■sar net begonnen seizoen was hét speelronde voor de tweede prijs. Nu wisten Jelle Wiersma Sjaak Sipsma in hun derde spel 11 punten bij elkaar te spelen, lenstanders Bos en (invaller) Frans ark kregen geen kaarten en kwa- n totaal niet in het stuk voor. Hun tore bleef op 501 punten steken nook dat is in de afgelopen tien Bzoenen niet eerder voorgekomen, ballend was dat Bos en Stark alle landen i"' vraagpartijen nat gingen. Voor eiiat s ™e* klaverjassers: degene die maakt moet minimaal de helft j-,3. Is één punt behalen, anders gaan ietmf «Punten naar de tegenstander. Dit perea' "«kwam Bos en Stark in dit spel fe acht keren dat ze troef moesten fst-nf*"' ib, Kip a Na zo'n superscore kon de ronde winst Wiersma en Sipsma niet meer ontgaan. Met nog drie potten van ruim 1600 werd een score neerge- ten voorsprong op concurrenten Bart Weijdt en Willem Koomen, die deze ronde vijfde werden. Ondanks een score van 6669 punten liep de ach- zet van 7826 punten. Wiersma en terstand wat verder op. Koomen en Sipsma maakten een flinke sprong in het klassement en stegen van de zeventiende naar de vierde plaats. Op eerbiedige achterstand werden Wil Maas (die kundig werd vervangen door haar dochter) en Jan Middag tweede. Het gelegenheidsduo kaart kennelijk vaker in huiselijke kring, want zij wisten elkaar pnma te vin den. Zij kwamen tot 7050 punten. Dankzij deze score maakten ook zij een flinke sprong in het klassement. Zij stegen van de achttiende naar twaalfde plaats. Marja en Martien Bakelaar kwamen door pure pech na de eerste twee ronden in de kelder van het klasse ment terecht. Deze week zat de wind eindelijk eens mee en werd een der de plaats behaald met 6993 punten Een stijging in het klassement zat er nog niet in - zij blijven negentiende - maar zij hebben nu weer aansluiting met de grote middenmoot. Leiders Gerda en Freek Veeger bouwden hun voorsprong op de con currentie nog wat verder uit door met 6931 punten vierde te worden. Zij hebben inmiddels ruim 1000 pun- Weijdt stijgen wel van drie naar twee in het algemeen klassement. Het gemiddelde was met 6285 pun ten aan de lage kant. Theo en Gerard Witte speelden zes marsen. Anders was het bepaald niet hoge aantal van 34 nog veel lager uitgevallen. Het algemeen klassement wordt aange voerd door Gerda en Freek Veeger. Zij worden gevolgd door titelverdedi gers Willem Koomen en Bart Weijdt. Arend Dijker en Piet Moree handhaaf den zich ondanks een score beneden de 6000 in de top dne. D66 praat over programma Frans Visman biedt geïnteresseer den zondag 29 oktober van 14.00 tot 16.00 uur de mogelijkheid in dis cussie te gaan over standpunten en het programma van D66. De bijeen komst wordt gehouden in de huiska mer van Sonnevanck, Waalderstraat 58 in Den Burg. De huiskamerbijeen komst wordt gehouden met het oog op de Kamerverkiezingen. In de zevende ronde van de inter ne B&B Van der Vis en Den Boer schaakcompetitie van En Passant werd de regel 'wit begint en zwart wint' bevestigd door de uitzon dering van de avond: Ron Vlugt tegen Dirk Rijneker werd remise. Alle overige uitslagen waren in het voordeel van zwart. Koploper Jaap Dros kwam niet in actie. Zijn naaste concurrent Tho mas Richter deed met verve wat van hem werd verwacht. Winnen van Piet Bakelaar. Richter heeft vaak moeite met het solide schaak van Bakelaar, maar dit keer werd Bakelaar in een zucht van het bord geveegd. Thomas Richter offerde al snel op h2 en de witte koningstel ling werd een open huis. Binnen drie kwartier leunde Richter tevreden achterover en keek Piet Bakelaar onthutst naar het bord. Door de overwinning van Thomas Richter neemt hij de eerste plaats over van Dros. Bakelaar volgt op de derde plaats. Dick van Barneveld deed goede zaken door Willem Otten te verslaan. Otten deed in de opening enige mindere zetten en liep de rest van de partij achter de feiten aan. Gerrït Sman en Paul Eelman speel den een mooie pot vol valkuilen en wendingen. Uiteindelijk werd de stelling onhoudbaar voor Sman en mocht de bijna altijd agressief spe lende Eelman een punt incasseren. wit, van Jaap de Wijk. Kikkert kan desalniettemin tevreden zijn over zijn seizoenstart met 4 punten uit zeven partijen. Randstad Eilandcompetitie Veld A 18.30 Koetshuis-Autocentr. Cocky's 19.15 Prinsen-Cocky's Koetshuis 20.00 TESO-Maarco B. Prins Texel 20 45 CVI-NIOZ 1 Maarco Bouw 21.30 Bremakker 2-Randstad CVI 22.15 Paal 28-Kobeko Bremakker 2 Veld B 18.30 PFB-Rabobank L&R 19.15 L&R-de Wit Inst. Rabobank 20 00 De Pilaar-NIOZ 2 Albert Heijn 20.45 Mantje-Albert Heijn de Pilaar 21 30 Eco-tiem-Slag. Bev. Mantje 22.15 Interieurbouw- RAB Slagerij Veld C 18.30 Durper Drup-NBC Smash '68 19.15 De Krim-Smash '68 NBC 20.00 Foto Waal-Jozefsch. Zeilm. 20.45 Smash-Zeilmakerij Foto W. 21.30 Allerlei-Schouwstra Bosma 22.15 Bosma-Brem. 1 Schouwstra Wedstrijdleiding Paal 28 de Krim Gertha (322434) Uitslagen De top tien: 1 Thomas Richter, 2. Piet Poot en Frenk van Heeswijk Jaap Dros, 3. Piet Bakelaar. 4. Dick Nioz 1-de Prinsen van Texel 2-1. Kobeko- gingen lang gelijk op. Beide spelers van Barneveld. 5. Frans Eijgenraam. CVI 1-2, Maarco Bouw-Het Koetshuis 3- kregen kansen, maar in het eindspel 6. Dirk Rijneker, 7. Nanning Kik- 0, Paai 28 de Krim-TESO 3-0 Texelse blunderde Poot en verloor. Nanning kert, 8. Taeke van Lingen, 9. Willem Autocentrale-Bremakker 2 0-3. 'cocky's Kikkert verloor, uiteraard ook met Otten, 10. Jaap de Wijk. Op de foto is het niet aan hem af te zien, maar ook in zijn partij tegen Gerrit Sman speelde schaker Paul Eelman agressief. Met succes, hij veroverde een punt. Discussie over taken gemeente Het begrip werd afgelopen jaar tijdens de bezuinigingsrondes al diverse keren gebruikt, maar vol gend jaar wil het college een ech te kerntakendiscussie starten. De raad wordt voorgesteld €25.000,- beschikbaar te stellen om het proces door een extern bureau te laten begeleiden. De kerntakendiscussie moet de gemeente antwoord geven op de vraag welke taken en diensten zij moet uitvoeren, eventueel kan afgestoten of uitbreiden. Volgens wethouder Peter Bakker heeft de gemeente de discussie nodig om zich voor te bereiden op extra taken die het rijk de komende jaren naar gemeenten afschuift. 'De invoe ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning is nog maar het begin.' Volgens Bakker moet bekeken wor den hoe nieuwe taken binnen het huidige personeelsbestand kunnen worden opgevangen. Volgens hem Kapsalon-Café de Kuip 3-0, Rabobank- Mantje1-2, Slagerij Beverdam-PFB 3-0, NIOZ 2-Eco-tiem 2-1Bouwcenter RAB-de Pilaar 1-2, De Wit Inst.-lnerieurbouw Texel 3-0. Langeveld de Rooy-Wessels Ont werpt! 0-3. Bremakker 1-Smash '68 Piet Kooger 0-3, Zeilmakerij Texel-Schouw- stra Transport 1-2. De Koog-Bosma 3-0, Sportshop Texel-Timmers Bakkerij 2-1, Slagenj Beverdam 2-Bar Sportief 2-1Klif 23-Slagerij lepe de Boer 2-1 Tevoko dames tegen Croonenburg Het damesteam van Tevoko speelt komende zaterdag om 13.30 uur haar tweede thuiswedstrijd. Tegen stander is Croonenburg uit Castri- cum, dat in de vorige competitie 'beide ontmoetingen wist te winnen. Op Texel werd het zelfs 0-4 voor de ploeg die in haar regio talenten pro beert te verzamelen om op zo hoog mogelijk niveau te kunnen spelen. Het team is op enkele plaatsen gewijzigd en onder meer versterkt door de komst van Sylvia van Sloot- dit jaar niet tijdens de bezuinigings ronde die toen werd gehouden waardoor de begrippen kerntaken discussie en bezuinigen geregeld door elkaar liepen. Het college wil en. een gevaarlijke middenaanval- de raad binnenkort laten weten op ster. die is overgekomen van Ardea. welke wijze zij de kerntakendis- Toch zijn de resultaten tot nu toe cussie wil uitvoeren De benodigde niet aansprekend en ongetwijfeld - €25.000,- wil ze betalen uit het willen de Castricummers de wed- is het ook de vraag hoe groot het fonds voor de kanjerprojecten. Het strijd tegen Tevoko winst pakken takenpakket van de gemeente moet wordt voor het eerst dat er op Tevoko is daarop voorbereid en zeer Texel een kerntakendiscussie wordt gemotiveerd om deze thuiswedstrijd gehouden. jn winst om te zetten. zijn. 'Je hebt gemeenten die regie gemeenten zijn en 'veel uitbeste den. maar je hebt ook verzorgende gemeenten met een breed voorzie ningenpakket. De vraag is wat we hier belangrijk vinden.' Texel heeft door de eilandpositie een omvang rijk takenpakket. Volgens Bakker moet een kernta kendiscussie los van bezuinigingen worden gezien. Dat gebeurde begin Paddenstoelen zijn voor Marianne Bruins bos paddenstoelen vinden fuiken naar chloor, aardap- of 'muffe, goedkope appel- uit blik'. Verantwoord een 'Je Paddenstoel nemen en een fcboel opsteken over zwam- n- Het kon op Paddenstoelen- !ursie met Arthur Oosterbaan, ■kaam bij Ecomare. kgen van regen is het woens- Pchtend heerlijk weer. Enthou- komt het zonlicht door het ifdak van het bos aan de Jan Een groep van zestien ®en staat kjaar om mee te gaan deel van de groep. met de excursie. Het is prima weer voor paddenstoelen: 'We hebben veel regen gehad en zacht weer, dus we gaan beginnen', zegt Oos terbaan Veelal uitgerust met blocnote, foto toestel en naslagwerken gaat de groep op pad. Het eerste stukje bos laat meteen een varia aan padden stoelen zien. Oosterbaan vertelt dat er op Texel ongeveer 2000 soorten paddenstoelen bekend zijn. Twee stappen verder neemt hij een klein hapje van een paddenstoel: 'Deze is met giftig alleen ontzettend vies.' Mensen verdringen zich om met een klein spiegeltje onder een pad denstoel te kijken. Het spiegeltje is meegenomen door en vrouw die alle paddenstoelen opzoekt in het boek De grote paddenstoelengids voor onderweg van Ewald Gerhardt. Als we de Levermelkzwam zien merkt ze op: 'Hij staat er niet in!' Ooster baan vindt het opmerkelijk, maar zegt dat het wel een goed boek is. Even later merkt ze voor de tweede keer op dat een paddenstoel niet in het boek staat. 'Deze is zeldzamer, maar die andere had erin moe ten staan', zegt Oosterbaan. Dan komen we, nog maar dertig meter weg van de auto's, een Zwavelkopje tegen. Deze paddenstoel is niet echt bijzonder, zijn broertje wel: 'Het broertje van het Zwavelkopje is een echte paddo. Dan heb je het gevoel dat je gaat vliegen.' Maar die komen we niet tegen. De excursie is interessant voor pad- denstoelenleken en -kenners. Want kenners zijn ook mee. Marianne Bruins bijvoorbeeld. Al 15 jaar is ze geïnteresseerd in paddenstoe len: 'Ik ben gek op paddenstoelen en vind het gewoon leuk om te weten wat iets is. Arthur weet er echt veel van, daarom ga ik al 8 jaar met hem mee.' Het onthouden van de soorten paddenstoelen valt nog niet mee; 'Het is moeilijk. Ik heb twee multomappen vol met foto's en probeer ze zo te onthouden.' Ook Bruins noteert de gevonden soorten in een klein boekje. Oosterbaan vertelt bij elke padden stoel de kenmerken en bijvoorbeeld of ze eetbaar zijn en waar ze naar smaken. Zo ook over de Knots- voettrechterzwam: 'Deze ruikt echt ranzig. Deze zwam breekt bladeren af en komt dus later in het seizoen.' Naast ruiken mogen, op aanwijzing van Oosterbaan, de paddenstoe len ook worden geproefd. Katinka Horvath uit Amstelveen waarschuwt haar dochter om het met zelf te pro beren: 'Nooit paddenstoelen in je mond steken. Behalve als ik ze geef. want ik koop ze bij de paddenstoe- lenkraam.' De familie Horvath is met zes personen mee op de excursie. 'Het is belangrijk dat kinderen wat leren over de natuur en het is leuk om hier rond te kijken en daarvan te leren. Nu is het een heel mooi moment om op paddenstoelentocht te gaan. Het is heel interessant, maar ik weet er te weinig van om het te onthouden.' Ze baalt ervan dat haar paddenstoelenboek met is meegegaan naar Texel, maar ze gaat voor een herkansing: 'Volgend jaar ga ik weer mee.' De meest indrukwekkende vondst van de excursie is wel een grote elfenbank. Eerder op de route ont zenuwde Oosterbaan het verhaal van paddenstoelen in heksenkrin gen. Deze ontstaan dus niet door dansende heksen maar door myce lium (netwerk van schimmeldraden waarop paddenstoelen kunnen ontstaan). Op elfenbankjes komen daarentegen, volgens Oosterbaan, wel echt elfjes voor "s Nachts zit ten hier de elfjes op. die zijn heel klein. Weet je hoe je elfjes kunt her kennen?', vraagt hij aan een meisje, 'aan hun puntoortjes Zoals het is met elfjes, is het ook met paddenstoelen. Het ontgaat je zomaar, kijken is het sleutel woord. Een rondje met Oosterbaan is vooral goed opletten en obser veren waar paddenstoelen staan. Marianne Bruins heeft de oplossing om zelf ook goed te leren kijken: 'Ik loop altijd met mijn snufferd naar beneden, want mensen missen een hoop als ze de paddenstoelen niet zien.' Dit was de laatste Paddenstoelen- tocht van het jaar. Het plukken van paddenstoelen is verboden in het Texelse bos- en duingebied. Dit jaar is er een paddenstoelenwerkgroep op Texel gestart, die regelmatig bij elkaar komt Voor meer informatie over paddenstoelen, of aanmelding voor de werkgroep, kunt u terecht 'bij Marcel Groenendaal uit Oude- schild. Tekst en foto's Imme Bakker

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7