<s> Cjrotn TtmrLr Jexels in het hart HEMA Fe weinig plek voor 510 extra woningen Huishoudelijke zorg blijft bij Corbis Plus Aanpassing streekplan nodig 'Opa-rachutist' (90) maakt geslaagde sprong Geuko Haikens, vluchtheuvel voor verslaafden, zoekt opvolger lommissie wil resoluut optreden Iepen Molenlaan ineens vervangen door linden' PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12122 UlNbUAli 31 UK I UtStH ZUUb herschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Lo^se nummers 1,05 fWHïïC D/E HUtytS JÉ IhMN. EEN UnTVAn ÏIEIMJÊS ZOM OOK w HEr sijmw 1 M/tfE HOPEN op A. Pui"n4F51/6 Het heeft weinig zin via vrijstel lingsprocedures meer geld in het laatje van de gemeente te krij gen. Dat stelt het college in een brief aan de raad. Daaruit blijkt dat diverse bezuinigingen en kosten besparende maatregelen volgend jaar nog niet kunnen worden uit gevoerd. De raad bepaalde eerder dit jaar onder meer dat drie soorten procedu res op de Wet Ruimtelijke Ordening gezamenlijk €38.000,- extra moeten opleveren. Volgens het college is dat niet haalbaar, omdat daarvoor te wei nig vrijstellingsprocedures worden aangevraagd. De kosten opschroe ven wil het college evenmin, omdat dat een 'enorme kostenstijging' zou betekenen. Er wordt wel gedacht aan het eventueel verhogen van de kosten voor artikel 19 procedures. Daarmee kan volgens het college €5000,- worden opgehaald, maar met de €10 000,- die de raad voor ogen heeft. Diverse bezuinigingen op het personeel van de gemeente kunnen volgens het college evenmin meteen in 2007 worden doorgevoerd. Voor de gratificaties bij jubilea heeft het college al toestemming verleend, bij het stop zetten van een bijdrage aan de per soneelsvereniging moet een afbouw regeling van drie jaar in acht worden genomen en voor het stopzetten van een fitnessprogramma is het contract te laat opgezegd. Een bezuiniging van €10.000,- op het stroomverbruik voor openbare verlichting doorvoeren, is volgens het college met realistisch. Hetzelfde geldt voor een bezuiniging van €25.000,- de brandweer en een maatregel om huwelijken volgend jaar €10.000,- meer te laten opbrengen. Bedoeling is dat een deel van de besparingen sop een later tijdstip alsnog wordt gerealiseerd. TEXELSE^COURANT C/na ^mjrC-Jrxrh ia bal bort- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super de Boer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) gemeentetexel naar schatting zo'n €150.000,-. Het college van b en w wil die investe ring over meerdere jaren uitsmeren en vanaf 2008 jaarlijks €19.000,- reserveren. 'Maar dat betekent dus niet dat we de vervanging van de bomen uitsmeren. Dat zou uit oog punt van veiligheid niet verstandig zijn', aldus Bolier. Welke bomen er voor de iepen in de plaats komen, staat nog niet vast. Lees verder op pagina 5 Publieksbalie gemeentehuis Maandag t/m donderdag: 08:30 tot 12:30 uur. Vrijdag: 17:00 tot 19:00 uur. Tot ziens! ilet vinden van voldoende ruimte i de dorpen om de komende ren 510 extra woningen te bou- ien, lijkt een probleem te wor- en. Wethouder Nico Kikkert wil menkort met gedeputeerde Ton boijmaijers om tafel om meer ante te krijgen. 8 provincie gaf de gemeente vorig ar na veel gelobby toestemming 10 extra woningen te bouwen, tehuizen komen bovenop de 600 «jwe huizen die tot en met 2014 •de Volmolen, Den Burg West en Zouteland in Den Hoorn mogen crden gebouwd. De 510 huizen, ie zijn voortgekomen uit de zoge pen regionale woonvisie, moeten ssen de bestaande bebouwingen 'de dorpen (inbreiding) worden pealiseerd Agens wethouder Kikkert zou er (kaan de randen van de dorpen jiouwd moeten kunnen worden, ear dat wordt niet toegestaan door i ontwikkelingsbeeld Noord-Hol- rd Noord (streekplan) dat de pro- xe in 2004 vaststelde. In het sekplan zijn rondom de dorpen en getrokken. Binnen die lijnen jg gebouwd worden, erbuiten niet. Jgens Kikkert blijken die lijnen toch lil erg strak om de dorpen te lig gen. In overleg met Hooijmaijers wil hij proberen ze wat te verschuiven, zodat er meer ruimte voor nieuwe huizen wordt gecreeërd. Diverse dorpen hebben inmiddels eigen woonvisies opgesteld waarin plan nen voor nieuwe huizen zijn ontwik keld. 'Het zal nog een onderwerp van gesprek worden tijdens de ronde van het college langs de dorpen.' De eerste start donderdagavond in Oudeschild. Kikkert wil met Hooijmaijers ook de mogelijkheden voor de aanleg van een nieuw bedrijventerrein aan de Koningsweg in Oosterend bespre ken. De gemeente streeft naar de aanleg van een terrein met vijftien kavels, maar de provincie is nog met overtuigd van de noodzaak. Het beoogde terrein ligt buiten de lijn om het dorp. De provincie is bereid per geval een vrijstellingsprocedure te voeren, maar dat leidt volgens de gemeente tot een 'aanmerkelijke verliesgevende exploitatie'. Het college wil alsnog aantonen dat de komst van het bedrijventerrein noodzaak is. Kikkert: 'Dan kan voor het terrein in één keer een aan passing in het streekplan worden gemaakt. Anders moeten we wach ten tot er een nieuw structuurplan komt, maar dat kan acht jaar duren.' Het moment van de precisielanding. (Foto Harry de Graaf) Het bewijs dat parachutesprin gen niet alleen een sport voor jonge vlegels is, lijkt te zijn gele verd. Zondagmiddag maakte de hoogbejaarde Peter de Neve uit Haarlem bij Paracentrum Texel een geslaagde tandemsprong. Die was hem aangeboden door zijn familie ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag op 17 okto ber. De zeer vitale Haarlemmer toonde geen spoor van angst en was na afloop verrukt. 'Prachtig! Ik doe het zó weer.' De Neve maakte de sprong met de aanzienlijk jongere instructeur Hans van Marrewijk (28), die zelf ook veel plezier beleefde aan het enthousi asme van zijn niet alledaagse pas sagier. Aanvankelijk kon de sprong niet doorgaan door de harde wind, maar toen deze een paar uur later was afgenomen, werd het sein als nog gegeven. De Neve kreeg een rode overall over zijn zondagse pak en werd voorzien van het tuigje waarmee hij aan zijn jonge mede parachutist zou worden gekoppeld. Breed grijnzend, telkens de dui men omhoog, stapte hij samen met andere parachutisten in het vlieg tuig. Onder hen een cameraman die het hele avontuur vastlegde op video. Kinderen, kleinkinderen en andere aanhang wuifden hem uit en liepen vervolgens met een legertje mensen van radio, RTV Noord-Hol land, SBS 6 en schrijvende pers naar de landingsplaats, waar zij even later getuige waren van een perfecte landing. De Neve liep direct 'als een kievit' naar het stationsge bouw en vertelde aan iedereen die het horen wilde hoe geweldig het was geweest. Van de kou had hij geen last gehad, het uitzicht was prachtig en van de landing had hij niets gevoeld. Hij was alleen een beetje doof, waarschijnlijk ver oorzaakt door de drukverschillen waaraan hij tijdens de vlucht was blootgesteld. Dat hij de parasprong wilde maken, kwam door de opge togen verhalen van enkele jonge familieleden die dat in het verleden al eens op Texel hadden beleefd en hem het filmpje hadden getoond dat van hun sprong was gemaakt. Kleinzoon Michel kwam toen op het idee hem ter gelegenheid van de 90ste verjaardag de sprong aan te bieden. Zo werd De Neve van een gewone opa een oparachutist. Bezuinigingen niet haalbaar Kunnen VieWeN ALS. gemeentehuis. t>E MtBhEiiTkK Wii ÏAN WWuöjK EEN KAftTooK niet beschamen.' Het vertrouwen dat hij van de jongens krijgt, komt vol gens hem omdat hij geen instantie is. 'Instanties doen goed werk, daar heb ik geen verkeerd woord over. Maar het is allemaal zakelijk, weten schappelijk, financieel of therapeu tisch. Er komen teveel mensen aan te pas. Ik heb het gevoel dat deze mensen als mens vergeten worden. Er moet geluld worden en er moeten -rapporten worden gemaakt. Het gaat er juist om, er voor deze jongens te zijn. Durf solidair te zijn.' En Haikens is solidair met de jon gens, die altijd weer zijn deur weten te vinden. Lees verder op pagina 5 Corbis Plus Texel blijft naar alle verwachting volgend jaar de huis houdelijke verzorging op het eiland leveren. Het werk, dat opnieuw was aanbesteed, is voorlopig aan Corbis Plus gegund. Volgens dirc- tcur Geertje van Lingen kunnen 68 medewerkers die huishoude lijke zorg bieden hun werk behou den. De 340 Texelaars die er recht op hebben, krijgen volgend jaar dezelfde mensen aan huis. De voorlopige gunning heeft tot opluchting geleid. Medewerkers van Corbis Plus verkeerden de afgelopen maanden in onzekerheid over hun baan, ook al had de gemeente laten doorschemeren graag met Corbis Plus in zee te gaan. 'We moes ten nog wel aan alle voorwaarden voldoen en de medewerkers zagen dat elders in het land mensen in de thuiszorg hun baan verloren', aldus Van Lingen. De huishoudelijke ver zorging (onderdeel van de thuiszorg) moest opnieuw worden aanbesteed, omdat vanaf volgend jaar met laner het rijk, maar de gemeente ervoor verantwoordelijk is. Corbis Plus heeft financieel veren moeten laten om in aanmerking te komen. Voor de zogeheten kale huishoudelijke verzorging rekent de van €14,- per uur. Voor huishou delijke verzorging mét hulp bij het organiseren van de huishouding wordt €22,- gerekend. 'We rekenen dit jaar nog €24,10 per uur, dus we moeten efficiënter gaan werken om het werk voor minder geld te kunnen doen.' De gemeente had er eerder bij Corbis Plus al op aangedrongen goedkoper te werken. Bij de kale huishoudelijke zorg wordt er alleen schoongemaakt. Bij de andere vorm houden medewerkers van Corbis Plus ook in de gaten of alles nog goed gaat met iemand of dat extra hulp nodig is. Op basis van de indi catiestelling wordt bepaald op welke soort zorg iemand recht heeft. Corbis Plus onderzoekt of het moge lijk is volgend jaar met een com- merciëel schoonmaakbedrijf samen te werken om kosten te besparen. Volgens Van Lingen betekent dat echter niet dat er straks wagens van schoonmaakbedrijven komen voorrij den. 'Texelaars blijven thuis gewoon onze vaste medewerkers ontvan gen. Daar verandert mets aan.' De organisatie zoekt samenwerking met bedrijven aan de overkant. Texelse schoonmaakbedrijven zijn niet in beeld, omdat er een bedrijf wordt gezocht dat ook in Dén Helder kan werken. Log Nieuw-Zeeland Het weblog www.texelsescholieren. web-log.nl wordt de komende veer tien dagen bijgehouden door Anna Sprenkeling (14) uit Nieuw-Zeeland. Pagina 2 Oosterbaan stapt uit gemeenteraad oogpunt van veiligheid en itisch voordeel mag niet te worden gewacht met het ver van de zieke iepen langs sMolenlaan. Het zou het beste inwanneer alle bomen langs de egangsweg naar De Cocksdorp gelijk worden gekapt en vervan- door koningslinden. Dat vindt en adviescommissie, bestaand itwee leden van de dorpscom- van De Cocksdorp en twee nbtenaren. monumentale bomenhaag langs Molenlaan wordt in rap tempo "getast door de iepziekte. Een •entarisatie van de gemeente leert tvan de 244 bomen die in 1872 len geplant er nog maar 182 rareind staan. Van het restant zijn zichtbaar ziek. Aangenomen flidt dat ongeveer de helft van andere iepen ook al besmet is, 3dat naar schatting maar zo'n 50 tmen nog gezond zijn. adviescommissie die zich over groeiende probleem heeft gebo- stelt voor alle bomen, ook de ®nde, zo snel mogelijk te ver- 'gen. 'Het liefst in één jaar, maxi mal in twee jaar. De zieke iepen ■ran erg verspreid, zodat het voor zicht niet goed zou zijn alleen «bomen te vervangen. Bovendien het praktisch handiger en financi- e voordeliger de hele laan ineens te halen', vertelt Piet Bolier, m bij Gemeentewerken en de adviescommissie, commissie heeft niet alleen probleem geanalyseerd, maar een financiële onderbouwing "raakt. Het vellen van de iepen, Wen van de stobben en aankopen planten van nieuwe bomen kost Het briefje op de deur met de tekst Het club-, eet- en rookhuis is zaterdag en zondag gesloten zegt veel. Eerder was zijn deur altijd open voor zijn drugsver slaafden, nu moet Geuko Haikens (77) toegeven dat hij soms moe is. 'Zondag is mijn vrije dag. Ik merk dat ik een dagje ouder wordt, maar ik doe het nog altijd met veel plezier.' De Raad van Kerken heeft in een brief aan de gemeenteraad aandacht gevraagd voor de situatie van Hai kens. Al jaren zet hij zich in voor drugsverslaafden. Dit jaar gaf hij aan dat de hulp hem soms teveel wordt. 'We willen dat de gemeente stappen onderneemt, bijvoorbeeld met een goed bereikbare opvangplek in het centrum. Tubantia is te ver weg', zegt dominee Peter den Braanker, auteur van de brief. Haikens biedt hulp aan een vaste groep van acht verslaafden van 20 tot 42 jaar. Geen professionele hulp, maar een bord eten, een luisterend oor of een slaap plaats. Deze opvang is zo gegroeid. 'Twintig jaar geleden kwam een jon gen bij me en die nam weer vrienden mee. En er kwam een jongen zonder onderdak, zo ging het verder.' Hai kens vult een gat in de behoefte van de verslaafden: 'Alle sociale voorzie ningen stoppen om 17.00 uur, zelfs de dokter. Nu het parkweer voorbij is komen ze bij mij. Ik hoef er alleen voor ze te zijn. Ik geef ze een warm plekje en gezelligheid.' Het staat hem verre van tegen dat zijn huis een haven is voor verslaafden. 'Het zijn allemaal toffe jongens, ze zijn niet slecht. Eén van de jongens heeft zelfs de sleutels van mijn huis. Ik was laatst drie weken weg en dat ging prima. Toen er een rouwkaart op de mat lag, belde hij me. Hij was heel attent en hield de dingen voor me in de gaten.' Haikens heeft een grenzeloos ver trouwen in zijn jongens. 'Als je ze niet vertrouwt moet je er niet aan beginnen. Ik vertrouw ze voor 200 procent.' Toch is het een keer fout gegaan: 'Die knaap heb ik nooit meer gezien. Als hij nu zou komen sta ik met voor zijn leven in. De ande re jongens slopen hem. Ze zeggen allemaal Geuko's vertrouwen mag je Arthur Oosterbaan stopt als lid van de gemeenteraad. Naar aanleiding van 'een aantal' incidenten en dis cussies in de fractie en steunfrac- tie heeft hij geconcludeerd dat zijn partjigenoten van GroenLinks met altijd vertrouwen hebben in zijn optreden. 'Ik zou niet loyaal zijn naar de fractieleider, ik zou onvoorspel baar zijn in mijn politieke uitspraken, en ik zou een bedreiging zijn voor het voortbestaan van de coalitie', zegt Oosterbaan in een persbericht dat hij vanochtend verspreid heeft. Hij stelt zijn zetel beschikbaar aan GroenLinks.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1