wmzm Amphijeep voor makkelijker meten van kust en strand Zeehond bijna terug op niveau vóór virus m TEXELSE j COURANT 'Mobieltje werkt nu ook op het strand' F amilieberichten @mar (sRobin AANBIEDING o<2mac52S0£inpcDiBGa^ Verhuisd DINSDAG 31 OKTOBER 2006 «gewone verschijning op het fand bij paal 9, waar Chris Derk uit Amersfoort donderdag de hem geconstrueerde Amp- «p aan een test onderwierp, doeling is dat het voertuig, dat ikan varen, wordt ingezet voor stwerk op het strand en langs ikust. Noordzeekust is vooral aan de «ant van Texel een dynamisch reel Hoogte en breedte van het rti. de diepte van geulen en looroever zijn voortdurend aan aidenngen onderhevig. Om te fei of en welke maatregelen moe- worden genomen om de kustlijn Jand te houden, volgt Rijkswater- de ontwikkelingen nauwgezet, gelmatig worden metingen uit- ioerd. Niet alleen een arbeidsin- sieve klus, maar vaak ook onge- Hkelijk. Vooral in het grensgebied sen strand en zee. Want je kunt met een bootje niet goed komen dat het er te ondiep is of er teveel water om er te kun- 1 lopen. Noodgedwongen moet den gewacht op extreem laag •oog water. 'Altijd een knelpunt', A Derksen, die een hydrogra- fisch ingenieursbureau bestiert. Hij bedacht een oplossing in de vorm van een voertuig waarmee hij juist in de vloedlijn goed uit de voeten kan. Basis daarvan is een terrein wagen, die volledig is gestript en waarvoor van polyester in Engeland een nieuw koetswerk is gemaakt. Om over strand en de zeebodem te kunnen rijden, is het voertuig van rupsbanden voorzien en voor de voortstuwing op zee heeft het een jetaandrijving aan boord. Een en ander is zo geconstrueerd dat in de bak meetapparatuur kan worden aangebracht. Er moesten donderdag weliswaar nog enkele technische aanpassingen worden verricht, maar in het algemeen was Derksen goed te spreken over de werking. De zee was te ruw om door de branding te varen, in de zwinnetjes voldeed het naar tevredenheid. (Foto's Gerard Timmerman) De zeehondenpopulatie in de Waddenzee is bijna terug op het oude niveau vóór de uitbraak van de zeehondenziekte in 2002. Dat blijkt uit tellingen van Wagenin- gen Imares (voorheen Alterra). De grijze zeehond is eveneens met een opmars bezig. Volgens onderzoekers Peter Reijn- ders en Sophie Brasseur zijn er dit jaar 4065 gewone zeehonden in de Waddenzee geteld. Dat is een stijging van 18 procent ten opzichte van 2005. Imares verwacht dat het aantal zeehonden volgend jaar op nagenoeg hetzelfde niveau als in 2002 uitkomt. In dat jaar stierf bijna 50 procent van de gewone zeehon den in het Nederlandse deel van de Waddenzee door een virusinfec tie Reijnders voorspelde toen dat het vijf jaar zou duren voordat de zeehond op zijn oude niveau zou terugkeren. Het aantal getelde jongen viel dit jaar tegen. Brasseur en Reijnders telden er 850 in de geboortemaan den juni en juli. Dat zijn er minder dan een jaar geleden. Imares noemt dat 'intrigerend', omdat de popula tie in totaal wel is gegroeid. Volgens het onderzoeksinstituut is het 'waar schijnlijk' dat de groei van het aantal is onderschat. Dat de zeehonden minder jongen hebben geworpen, wordt minder voor de hand lig gend geacht. Imares sluit niet uit dat de geboortepiek zich tussen de twee tellingen door heeft voorge daan. 'Er zijn diverse aanwijzingen dat het geboorteseizoen een week later is begonnen.' Tellingen in de komende jaren moeten meer duide lijkheid verschaffen. 'Maar ondanks de mogelijke onderschatting is een geboortepercentage van 21 procent op de gehele populatie goed te noe men.' Het aantal grijze zeehonden steeg dit jaar met 19 procent naar 1786 stuks. In het westelijk deel van de Waddenzee werden afgelopen december en januari, het geboor teseizoen voor de grijze zeehond, minimaal 250 jongen geboren. De grijze zeehond lijkt zich ook te gaan nestelen in het midden en oostelijk deel van de Waddenzee. Er werden door de hele zee geregeld groe pen en individuele grijze zeehon den waargenomen De groei wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door verhuizingen. Gnjze zeehon den verruilen de wateren bij Orkney, Schotland en de Engelse oostkust voor de Waddenzee. Uit onderzoek dat Imares in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit verrichtte, blijkt dat de geïmmigreerde grijze zeehonden vanuit de Waddenzee grote trek tochten ondernemen. Daarbij worden soms ook weer de plaatsen van herkomst aangedaan Nader onderzoek moet uitwijzen of er sprake is van wederzijdse uitwis selingen. Goed nieuws voor mobiele bellers die overal op het eiland bereik willen hebben. Belbedrijf Voda- fone heeft vorige week de laat ste aanpassingen verricht aan de zender in de nieuwe mast aan de Tempeliersweg, waardoor het strand tussen paal 10 en 17 en het achterliggende natuurgebied binnen de dekking valt. KPN volgt binnenkort. Gerbrand Poster, die zich danig heeft gestoord aan de witte vlek en de providers flink achter hun broek heeft gezeten, was er als de kippen bij om de bereikbaarheid te testen. 'Ik ben over het strand van paal 17 naar paal 15 gelopen en kon overal bellen. Dat was in het verleden wel anders.' Strandpaviljoenhouder Jur Schuiringa van Westerslag: 'Tot vier jaar geleden stond hier een nood- zender, maar nadat die is wegge haald viel ook het bereik weg. Lastig voor badgasten die gewend zijn hun mobieltje te gebruiken. Er was hier eens een verzekeringsmaatschap pij die aan kinderen polsbandjes uitdeelde, waarop het 06-nummer van hun ouders werd geschreven. Maar zonder bereik had dat geen enkele zin. Heel vervelend was het met de brand in de duinen hierach ter, toen voorbijgangers met hun mobieltjes de brandweer niet kon den waarschuwen Ik ben blij dat er nu wel bereik is.' Vooralsnog alleen voor klanten van Vodafone, want voor zover bekend hebben andere providers nog geen actieve zender in de nieuwe mast. KPN is er wel volop mee bezig, vertelt Steve Huf- ton van KPN Mobile. 'We proberen het zo spoedig mogelijk voor elkaar te hebben, want we streven naar een volledige dekking. Nu er een geschikte mast staat, kunnen ook wij daar gebruik van maken. We verwachten dat de zender vóór het eind van het jaar in bedrijf is.' Eschweiler zwemt Bloembollentoernooi De 13-jarige zwemmer Sverre Eschweiler uit Den Burg deed zater dag mee aan het Bloembollentoer nooi in Hoorn. Hij legde de 50 meter vrije slag af in 28.50 seconden en de 50 meter rugslag in 32.39, in beide gevallen een verbetering van zijn persoonlijk record. De 100 meter vrije slag legde hij af in 1.00.89 minuten. Gymlessen GVT opnieuw uitgesteld Gymvereniging Texel heeft de gym lessen opnieuw moeten uitstellen. Reden is een nieuwe vertraging in de oplevering van de Beatrixzaal, die wordt verbouwd. De vereni ging hoopt er volgende week weer terecht te kunnen. Voor inlichtin gen kan contact worden opgeno men met Abdou Bahrini, tel. 06- 12725601. ■Eindelijk bereik', vertelt GSM-lobbyïst Gerbrand Poster strandpaviljoenhouder Jur Schuiringa. bik niet meer hier woon, in het land van jou en mij, slenk dan dat ik ergens ben, zonder land en jaargebj. meefdaar door de ruimte, lichter dan een veer 'h]k nu zonder zorgen, liefdevol op jullie neer. een soms moeilijk leven is rustig overleden m'n tfen maatje, onze vader en opa Johannes Hilverda Hans eerder gehuwd met Marretje Schaatsenberg t 1975 Venhuizen, U december 1929 t Oudeschild, 29 oktober 2006 Ria Witte Kirsten Ellen en Rob de Moei Sietse en Marijke Hilverda-Otten Selina, Dion Jack en Ida Hilverda-Sietsema Johan, Mariska Hans Hilverda Edwin Hilverda üeWittstraat 41, 1792 BN Oudeschild ■sis is thuis. is woensdag 1 november van 19.00 tot 20.30 "gelegenheid tot condoleren in de Doopsgezinde tefk, Kogerstraat 18 te Den Burg. Ie nemen afscheid van Hans op donderdag 2 november om 13.15 uur in crematorium Schager- togge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Vertrek veerboot 12.00 uur. Naafloop kunt u familie en vrienden ontmoeten in k koffiekamer. Hee Jet - Hee Hans Dag Hans De dood heeft gewonnen, maar ook verlost Dag Hans moeder Witte Ineke, Peter, Kitty, Olga en Noud, nichten en Neven Dag Hans Je was een fijne buurman. We zullen je missen. Pieter, Monique, Mike en Youri Verdrietig zijn wij om het overlijden van onze buurman Hans Hilverda Wim en Jolanda Aperlo Ynte en Duwie Adema Elis en Bianca Polderman Richard en Amanda Zoutzeling Peter Lok en Jannie Noorlander Willem en Mady Welbie Gauke de Jong Marcel en Trudy Kooger Arnold en Caroline Eelman Anja en Hennie Tent-Beeking Annemarie Nijkoops Gert Jan de Vreugt Thea Eyking en de kinderen Verdrietig om haar heengaan, maar met een bevrijdend gevoel dat haar lijden nu voorbij is, geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder, schoonmoeder en oma Petronella Gerbregdina Kager - Dekker Nel 25 maart 1926 t 26 oktober 2006 Onze dank gaat uit naar alle medewerkers van Zorgcentrum de Meerwende voor de uiterst lief devolle verzorging. Badhoevedorp: Jan Kager Den Burg - Texel: Jos en Nellie Nicolle en Pieter Brenda en Rhoman Sassenheim: André en Anita Nermin en Jens Correspondentieadres: Kamerlingh Onneslaan 125 1171 AD Badhoevedorp De Uitvaartdienst is gehouden op dinsdag 31 oktober in de kapel van Zorgcentrum de Meer wende, waarna de crematieplechtigheid aan sluitend heeft plaatsgevonden in crematorium Westgaarde te Amsterdam. Helaas moeten wij veel te vroeg afscheid nemen van mijn oud-collega en onze neef Sjoerd Bosma Wij wensen Marie, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. Fred en Marianne v/d Werf Plotseling is overleden onze voorzitter Sjoerd Bosma Wij wensen de familie veel sterkte. Leden Sjoelclub De Snelle Schijf Met leedwezen hebben we kennis genomen van het plotselinge overlijden van ons oud- vrijwilligers vertegenwoordigend bestuurslid. Sjoerd Jan Bosma We zijn dankbaar voor zijn inzet en ijver voor het museum. We wensen de familie sterkte toe om dit verlies te kunnen dragen. Bestuur en Vrijwilligers Agrarisch en Wagenmuseum De Waal Wij willen U hartelijk bedanken voor de warme be langstelling, de prachtige bloemen en de vele kaar ten na het overlijden van onze lieve moeder Marie, oma Oost, oma Tessie MARIE VERIJZER-HALSEMA Jane en Louis Henny en Stef klein- en achterkleinkinderen Texel, oktober 2006 60 Jaar 8etr°Urv<y Ar ie Kamp 86 Sara Pranger U bent van harte welkom op or12 Op donderdag 2 november Van 16:00 tot ISOOuu Restaurant Dennenoord. Grensweg t Sil is geboren op 28 oktober 2006. Fons de Winter Francoise van den Brink Arne Speksnijdersweg 21 1121 PL Landsmeer Bijna te klein om vast te houden, maar te groot voor woorden Lieke Catharim Heel gelukkig zijn wij met de geboorte van onze prachtige dochter Lieke is geboren op 23 oktober 2006 om 14.39 uur Niek en Iris van der Heide Kapelaan Ruiterstraat 4 1131 BAVolendam Telefoon: 0299 - 350 974 Wil je langskomen, graag even bellen. Afra's broertje is er! Geboren op 27 oktober 2006 om 12.20 uur Zoon van Marnie Mevius en Stefan Quest Dorpsstraat 63 1796 BA De Koog 0222 - 888622/ 06-53934654 De meesten hadden een jongen gedacht, maar wisten dat er een meisje werd verwacht! Dolgelukkig zijn wij met de geboorte van MAURY JILL Maury is geboren op 28 oktober 2006 om 23.39 uur, gewicht 3620 gram John Borsboom Wendy van Maldegem Archipel 4418 8224 HV Lelystad ■Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. www.voordeelland.nl Bruingoed en witgoed. Ervaren drummer (29) zoekt pop/rick-band. Tel. 06-10741560 (Bart). Opel rijders opgelet zater dag 4 november De Opel Testdag Energiebon bij Voor- deelland Oudeschild, tel.322398. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog. (0222) 317333 Voor permanent, make up, wenkbrauwen, eyeliner, lipcontour, 315 206 www. bodycaretexel.nl Scouting Texel organi seert zaterdag 11 novem ber een speculaas-ver koopactie. Piet Witte en Nico van Heeringen verzorgen van 2 t/m 7 nov. een exposi tie van abstracte kunst in "Tusse de Banke". Antiek, boeken, curiosa bij De Bonte Hond, Haven 12, Oudeschild. Open 11- 17 uur, ma. gesloten. WengeiizakmessiimIC GCEEffa3376G>Qj3 en verder; -Technischondergoed. 'Tirmin.i - Waterdichte zakken. WlTTmTSTTl a I - Zonnebrillen. A - Fietsbroeken. - Snelgrogende handdoeken - Regenkleding. - Fleece truien. M f - Mutsen en sjaals Cl MJ - Cam el baks Lifestyle r Rommelmarkt Witte Burgt. zat. 4 nov. van 9.30-12.30 uur. Opel rijders opgelet zater dag 4 november De Opel Testdag. Oktober woonmaand Voor leuke aanbiedingen kijkop www.tegelboet.nl www.voordeelland.nl voor reparatie. Zeilmakerij Texel Ther- mokleding of lekkere, warme truien. Profiteer nu mee met uw energiebon Heemskerckstr. 20. www.voordeeiland nl. Led/ plasma/ stereo/ dvd. T.k. gevr. auto's. Alle ty pen luxe en bestel. Tel 322856. Let op zaterdag 11 no vember: grote speculaas- verkoopactie van Scouting Texel. Voor audio/video/witgoed - www.ElektroVakman. Spectaculaire TCA dump dag, 4 november 2006. Open 10.00 -16.00 uur Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in. Schoenmake rij sleutelservice Van Osch Open van 08.00 -12.30 uur Zaterdags ge sloten. Tel. 313901. Auto Service Centrum Maricoweg 3, tel, 315588. Energiebon laat hem niet liggen! Kijk op www.dewit- teengel.nl/energiebon! Voordeel en creatieve be sparing: ga met uw ener giebon naar De Witte Engel1 Piet Witte en Nico van Heeringen verzorgen van 2 t/m 7 nov. een exposi tie van abstracte kunst in "Tusse de Banke" Wasmachines, drogers, koken, vriezen. Alles uit voorraad leverbaar. Voor- deelland Oudeschild. 322398. Texelse kaas van We- zenspyk. Energiebon bij Voor- deelland Oudeschild. tel.322398. Voor uw tuinonder houd: Ingrid Uitgeest, tel. 327220/06-30687184 Oktober woonmaand Voor leuke aanbiedingen kijk op www.tegelboet.nl Betaalbare kinderkleding van maat 56 t/m 176 bij B-Kids, Hogerstraat 6. Uw feestje wordt een succes bij Restaurant Bos en Duin, tel. 315541. De Koopman Koerier voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394 Appels en peren. 4 kg voor €3 - Fruitkwekenj De Veen. Kadijksweg 10. tel. 06-22030389. per 1 november van Waalderstr. 92 naar ons tijdelijk adres: Hogereind 30 1793 AH De Waal Barend en Lia Staal tel. 06 47010889/ 06 36171726

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3