'Commandant van Mok Kanjerfonds heeft angste tijd gehad Kamer geeft voorkeur aan meer ligplaatsen COURANT Leiding Joost Dourleinkazerne overgedragen Spinbaanmarkt opent vrijdag de deuren TEXELSE DINSDAG 31 OKTOBER 2006 it college heeft voorgesteld „d volgend jaar het fonds voor kanjerprojecten op te heffen, jor komend jaar wil ze geld uit >t fonds, waarin gespaard werd 50r de kanjerprojecten, gebrui- om diverse kosten te beta- I college wil onder meer de zes die de gestaakte voorberei den voor het nieuwe raadhuis ■:Mn gekost uit het kanjerfonds len. Het college wil er volgend eveneens de kosten van het iiwe project Ruimte voor Ontwik- ing mee betalen. Daér zijn kosten €155.800,- en €125.000,- mee roeid. De kosten voor de begelei- -o van een nieuwe kerntakendis- se (€25.000,-), het verhuizen van ■ambtelijke afdeling Infra en Bouw de Groeneplaats naar gemeen- (en aan de Reijer Keijserstraat de kosten die voortkomen uit realisatie van een archiefbe- ilaats willen burgemeester en louders ook uit het kanjerfonds len. De verhuizing van Infra en kost bijna zestigduizend euro. afdeling moet verkassen, omdat noodbouw die nu achter het Stapvoets van de Dokter Wagemaker zijn is kroon op werk' gemeentehuis in het park staat in 2007 moet verdwijnen. Het college houdt het kanjerfonds achter de hand voor het geval de opheffing van het Gewest Kop van Noord-Holland extra geld gaat kosten. Wethouder Peter Bakker verwacht dat eind 2007 de meeste kanjerprojecten in de stei gers staan of gerealiseerd zijn, waar door het fonds evenmin meer nodig is. Bakker verwacht dat er tegen die tijd aan het nieuwe PHH-gebouw wordt gebouwd, dat de werkzaam heden voor de OSG zijn aanbesteed en dat er ook duidelijkheid over het raadhuis is. De tijd van uitstellen is wat hem betreft voorbij. 'Dit college wil uitvoeren en aanpakken. Je moet drie keer om je heen kijken of je iedereen meehebt, de plannen tien tellen laten bezinken en dan aan de slag gaan.' De gemeente heeft afgelopen jaar al leningen voor de kanjerprojecten afgesloten. De lenin gen voor het PHH-gebouw en het raadhuis blijken de gemeente een financieel voordeel van €63.000,- te hebben opgeleverd. Op de lening voor de OSG werd €24.000,- ingele verd. De gemeente sloot de leningen af omdat de rente afgelopen jaar laag stond. Jook Nauta: 'Dit is een overwinning' •e commandant van de Joost Dourteinkazeme en het Amfibisch Ondersteuningsbataljon VERVOLG VAN PAGINA 1 Corbis Plus «willen ook een vinger in de pap nen houden.' Samenwerking zou ntweede reorganisatie in korte tijd skenen. Begin dit jaar werden Thuiszorg en het Zorgcentrum den onderdeel van Corbis Plus el) al samengevoegd om voor- red te zijn op de veranderingen ós zorg. Bedoeling is dat uit eventuele samenwerking met sschoonmaakbedrijf een nieuwe pisatie voor de huishoudelijke 1 ontstaat. kunnen vanaf volgend jaar ■tij een tweede aanbieder terecht. De WMO verplicht gemeenten dat ze met minimaal twee partijen contrac ten afsluiten, zodat mensen kunnen kiezen. Van Lingen ziet de komst van een andere organisatie met vertrou wen tegemoet. 'Mensen stappen niet snel over. Ze zijn vaak vertrouwd met de vaste hulp. We houden regel matig enquêtes en onze cliënten zijn daarin over het algemeen tevreden tot zeer tevreden.' In november heeft de definitieve gunning van het werk plaats, in december worden de con tracten getekend. De 29 gemeenten in Noord-Holland Noord hebben de huishoudelijke verzorging gezamen lijk Europees aanbesteed. Daarbij had iedere gemeenten de mogelijk heid zelf aanbieders te selecteren. Hij heeft de vaarbewijzen voor bijna elke type landingsvaartuig en was bij elk onderdeel van het Amfibisch Ondersteuningsbataljon van het Korps Mariniers geplaatst. Sinds augustus heeft luitenant kolonel Jack van Baarsel als com mandant het roer overgenomen van het bataljon en de Joost Dour leinkazerne. Achter de stuurknuppels van een landingsvaartuig stappen, is er de komende jaren waarschijnlijk niet meer bij De samenvoeging van het Amfibisch bataljon met het Gevechts- steunbataljon van het Korps Mari niers, een verhuizing van dit nieu we bataljon naar Den Helder en het omvormen van de Mok tot een amfi bisch opleidingscentrum voor het Korps Mariniers, zijn enkele taken die de 43-jarige Van Baarsel de komende jaren op zijn bord heeft liggen. Hij heeft het commando overgeno men van luitenant-kolonel Bas van Rijswijk die naar de Verenigde Staten is vertrokken. Voor Van Baarsel is het derde keer dat hij op Texel is geplaatst. Van 1989 tot 1993 zat hij onder ande re als leidinggevende op de landings vaartuigen en van 1999 tot 2002 was hij officier operaties. In 1983, aan het begin van zijn loopbaan, ver toefde hij ook als adelborst een paar weken op de kazerne. Tussendoor was Van Baarsel uitgezonden naar een VN-vredesmissie in Cambodja en op Curagao, in Amerika, Doorn en Den Helder gelegerd. De afgelopen twee jaar was hij geplaatst op het Command and Staff College en de School of Advanced Warfighting van het Amerikaanse Korps Mariniers. 'Bij die laatste opleiding wordt je getraind om te werken in staven voor expe ditionaire eenheden die uit 185.000 Waddenfonds keert geld uit Waddenfonds keert volgend de eerste miljoenen uit voor luwe projecten in het Wadden- Ned. Dat is zeker geworden #rdat de Raad van State drie Waren tegen de boringen aan Waddenzee ongegrond heeft fklaard. ^Vogelbescherming, de Stichting deuropa en een particulier had- nniet een voorlopige voorziening l;9aswinnmg willen schorsen tot- de Raad van State zich in een - ^procedure definitief over de junningen heeft uitgesproken. SBB plaatst rolstoeltoilet ütsbosbeheer heeft op het dïecueveld en op speelweide 'Vierkante Stuk in de Dennen l '^gebouwen laten plaatsen !°ok toegankelijk zijn met een roei. manmers kunnen bestaan. Dan val je rechtstreeks onder de bevelvoerende generaal.' Van Baarsel was de eerste Nederlander die doordrong tot een kleine groep mensen die jaarlijks voor de Schooi of Advanced Warfighting in aanmerking komen. De terugkeer naar de Mok met 158 manschappen ziet hij allerminst als een stap terug. 'Het amfibisch werk van het Korps Manniers loopt als een rode draad door mijn loopbaan. Dat ik hier nu commandant kan zijn, is voor mij de kroon op het werk.' Met de veranderingen die op stapel staan, verwacht Van Baarsel de komende jaren het nodige te doen te hebben. 'De reorganisaties moeten binnen financiële en per sonele randvoorwaarden plaatsvin den. Er wordt bezuinigd op defensie en er mag geen extra personeel bij komen.' Samenvoeging De samenvoeging van het Amfi bisch Ondersteumogsbataljon met het Gevechtssteunbataljon van het Korps Mariniers in Doorn wordt naar verwachting één van de grootste klussen. Bedoeling is dat het nieuwe bataljon in 2009 operationeel is. Het nieuwe bataljon komt uit 350 man te bestaan en wordt gestationeerd in Den Helder, waardoor een deel van de vloot en de bemanning van de Mok verdwijnt. De Mok moet even eens per 1 januari 2009 tot school zijn omgebouwd. Er worden op de kazerne nu ook al opleidingen ver zorgd, maar dat wordt uitgebreid. De vorming van het nieuwe bataljon gaat gepaard met de komst van twaalf nieuwe landingsvaartuigen en nieuwe schepen waarmee kleine eenheden op hoge snelheid over grote afstanden kunnen worden Volgens het rechtscollege heeft het geen zin de gaswinning tot die tijd stil te leggen. De Raad van Sta te beroept zich op het zogeheten hand-aan-de-kraan-principe. Dat houdt in dat de boringen worden stilgelegd zodra zich grote verande ringen in de Waddenzee beginnen voor te doen. Door de uitspraak kan de NAM in 2007 met de boringen beginnen. Naar verwachting wordt in de loop van volgend jaar uitspraak gedaan in de bodemprocedure. Het Wad denfonds keert volgend jaar 34 mil joen euro uit. Als de vergunningen onherroepelijk zijn, keert het rijk de komende 20 jaar jaarlijks 34 miljoen uit voor natuurlijke en economische projecten. VERVOLG VAN PAGINA 1 Molenlaan De adviescommissie heeft een voor keur voor koningslinden, een boom soort die onlangs ook is geplant aan de Bemhardlaan in Den Burg, aan de achterkant van de algemene begraaf plaats. Koningslinden groeien snel ler dan bijvoorbeeld eiken, hebben een mooie en volle kruin en kunnen gemakkelijk een paar honderd jaar oud worden. Toch moeten niet te hoge verwachtingen worden gekoes- te model is gebruik gemaakt van adviezen van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel. De toiletge bouwen zijn beschikbaar vanaf april (of de paasvakantie) tot en met de herfstvakantie. Het toiletgebouw op het Vierkante Stuk komt pas beschikbaar als het op de riolering is aangesloten. Het gebouw op het barbecueterrein blijft aangesloten op een septictank. De toiletgebouwen op het Lange Stuk en speelweide De Oude Kwe kerij worden verwijderd. De ver vanging van de toiletgebouwen is mogelijk dankzij subsidies van het nationaal park en de provincie Noord-Holland. Het nationaal park financiert ook het onderhoud College begint dorpenronde Burgemeester en wethouders beleg gen ook dit jaar openbare vergade ringen met alle dorpscommissies. De eerste wordt donderdag gehou den in Oudeschild en begint om 20.00 in dorpshuis 't Skiltje. Op de agenda staan onder meer de jaarlijk se 'actiepunten', meierblis, hemel- waterafvoer, het bedrijventerrein en de woonvisie voor Oudeschild. Net als in de andere dorpen is er voorafgaand aan de vergadering (vanaf 19.30 uur) een besloten bij eenkomst waarin het nieuwe con venant tussen de gemeente en de dorpscommissie wordt ondertekend. Daarin zijn de afspraken vastgelegd. De dorpscommissies fungeren hier door als de officiële spreekbuis van de bewoners richting gemeente. Andersom zijn ze het aanspreek punt voor de gemeente bij tal van zaken. Het convenant heeft tekstu eel weinig aanpassingen ondergaan, maar zal na eei termijn van vier jaar opnieuw worden bekrachtigd. De data voor de andere vergaderingen zijn: donderdag 6 november (Eier- land). woensdag 8 november (De verplaatst. Die worden gebouwd bij Visser in Den Helder. De mariniers vertrekken binnenkort voor de jaarlijkse winterdeployment naar Noorwegen. Van Baarsel is benieuwd of de misdragingen van Nederlandse mariniers een maand geleden in het Noorse Porsagan- moen nog gevolgen hebben voor zijn manschappen. Mariniers gingen toen in een discotheek op de vuist met de plaatselijke bevolking en er werd gestolen uit een winkel. 'Er wordt nog onderzoek gedaan door de Mare chaussee en een commissie en het wachten is op de uitslag.' Bij de mis dragingen waren volgens Van Baar sel geen manschappen van de Mok betrokken. De Joost Dourleinkazerne gaat jaarlijks naar het Noorse Hars- tad. 'Daar hebben we in de loop der jaren goede contacten met de lokale overheden opgebouwd en daann ik heb tot nu toe gelukkig nog geen veranderingen gemerkt.' Op Texel heeft Van Baarsel inmiddels plaatsgenomen in het overlegorgaan van het nationaal park en de Beheer- en Overleggroep Texel (BOGT) waann diverse beheerders van natuurgebie den op het eiland en de Razende Bol zitten. De Joost Dourleinkazerne is onderdeel van het nationaal park. De nieuwe commandant blijft tot en met 2009 op Texel. Hij is van plan dagelijks op en neer te reizen van af zijn woonplaats Franeker. 'Maar een nacht overblijven kan ook geen kwaad. Dan kan ik 's avonds de grote stapels papier die voorbij komen rus tig wegwerken.' De jachthavens van de Wadden eilanden kunnen zich voorberei den op uitbreiding van het aan tal ligplaatsen voor recreanten. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het maximum van 4600 ligplaatsen uit de PKB Wad denzee moet worden gehaald. De Kamer vindt eveneens dat de jachthavens met met uitbreiding hoeven te wachten, totdat diverse overheden en bestuursorganen in het Waddengebied duidelijke afspra ken over het voorkomen van scha de aan het wad hebben gemaakt. Tijdens de behandeling van de PKB begin deze maand waren de menin gen over ligplaatsen voor recrean ten nog verdeeld. Een aantal par tijen en het kabinet vonden dat de regio eerst een goed convenant op tafel moest leggen, voordat het getal van 4600 uit de PKB zou wor den geschrapt. Een concept dat de regio had opgestuurd, was in de ogen van de partijen en het kabi net nog onvoldoende. Het CDA en WD vonden dat de grens wel met een moest worden losgelaten. De jachthavens willen graag uitbreiden, omdat de veiligheid in het geding als schepen noodgedwongen rijen dik naast elkaar liggen. Afgelopen dinsdag kregen de rege ringspartijen steun van D66, de LPF, de Groep Wilders, de Groep Eerd- mansA/an Schijndel en de Groep Van Oudenallen waardoor er een meerderheid van 86 zetels ont stond. Voorzitter Jook Nauta van de Stichting Jachthavens Waddenei landen reageerde verheugd op het besluit. 'Dit is toch een overwinning al moet het kabinet er nog wel mee instemmen.' Dat gebeurt mogelijk komende dinsdag als de Kamer de gewijzigde PKB definitief ter goed keuring krijgt voorgelegd. Een meerderheid van de Kamer bepaalde dinsdag eveneens dat de jachthavens op de Waddeneilanden beperkt zeewaarts mogen uitbrei den Dat was tot nu toe verbo den, maar de Kamer vindt dat het moet kunnen als de veiligheid in het geding is en er geen alternatie ven voor uitbreiding zijn. Volgens Nauta betekenen beide besluiten dat de PKB niet per definitie meer een sta-in-de-weg voor de jacht havens is. 'Uitbreidingen moeten nog aan zware toetsen worden onderworpen, maar het is niet meer bij voorbaat onmogelijk.' De Stich ting Jachthavens Waddeneilanden voerde de afgelopen maanden een intensieve lobby voor de positie van de recreantenhavens. Volgens Nauta hebben de beslui ten voor Texel niet meteen invloed, omdat de Stichting Waddenhaven Texel met 250 ligplaatsen geen tekort aan ligplaatsen heeft. Vol gens hem maken ze wel de weg vrij om in de toekomst een deel van de werkhaven in Oudeschild geschikt te maken voor recreatieligplaatsen 'Maar dat is een ambitie die pas aan de orde komt als de gemeente de haven van Rijkswaterstaat over neemt.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Geuko Haikens 'Als die knapen geen geld hadden aten ze met mij mee Steeds zaten we met vier of vijf man te eten. Ze zijn heel dankbaar, maar op een gegeven moment zei ik ik stop ermee. Het tikte aan en ik kwam klem te zitten met de financiën.' Naast hun dankbaarheid kreeg Haikens van zijn jongens ook een koninklijke onderscheiding. 'Ik vond het geweldig, juist omdat het van de jongens zelf kwam. Ze heb ben zich ingezet om dit voor elkaar te krijgen. Anderen kunnen praten over dat spul maar het is tof spul.' Volgens zijn jongens moet Haikens 90 jaar worden. 'Voorlopig kan ik dus niet doodgaan. Eén van de jongens heeft zelfs tegen dominee Den Braanker gezegd a/s hij doodgaat moet je hem gewoon weer terughalen.' Het is nu al zo dat een gnep of verkoudheid leidt tot lichte paniek. 'Dan is de wereld te klein. Ze hebben wel eens kruiken gemaakt en ik werd toegestopt door kerels van 34, met lang haar.' Hoewel hij veel voldoening haalt uit het contact met de verslaafden geeft Haikens toe dat de zorg voor zijn jongens soms zwaar is. In de bnef aan de gemeente schrijft Dominee den Braanker dat de opvang Haikens steeds zwaarder valt. 'Het groeit hem allemaal boven het hoofd', zegt Den Braanker. Haikens vermoedt dat het zoeken naar een ander die zijn vnjwil- ligerswerk kan vervullen niet eenvou dig zijn. 'Je moet enn groeien, maar de eerste en belangrijkste vereiste is dat er vertrouwen moet zijn. De jongens moeten niet bevoogd worden. Er moet niet gezegd worden wat wel en wat niet mag.' Toch doet Haikens dat soms zelf wel. 'Op grond van vertrouwen kan ik veel tegen ze zeggen. Een van de jongens is laatst bij zijn baas weggegaan. Dan zeg ik ben je belazerd, zorg dat je een baan krijgt!' Het grootste probleem van zijn jon gens is volgens Haikens dat ze wat gemist hebben. 'Warmte of laat ik het gekke woord liefde gebruiken.' Daarom komen ze steeds bij hem terug, voor een beetje gezelligheid en vertrouwen. 'Ik ben gewoon Geuko, doodgewoon Geuko Haikens', en dat is voor zijn jongens meer dan genoeg. Tekst en foto Imme Bakker terd. 'Op het moment van planten zijn de linden ongeveer vijf meter hoog. Eer zo'n laan tot volle wasdom komt, ben je al gauw vijftig jaar verder', ver wacht Bolier. Dat is waarschijnlijk wel sneller dan met de 'oude' Molenlaan het geval was. 'Toen de iepen werden geplant, was Eierland nog maar twin tig, dertig jaar ontgonnen en was de polder nog woest en ledig. De nieuwe bomen staan een stuk beschutter.' De raad moet zich nog uitspreken over de aanpak van de Molenlaan. Dat gebeurt mogelijk tijdens het begro tingsdebat op dinsdag 14 november. Eilandschutters Fries kampioen Het was dat Ronald Honcoop van de Saense Handboogskutters uit Zaandam zich net voor Kees Bak ker van de Eilandschutters plaats te, anders was het Fries kampioen schap longbowschieten een zuiver Texelse aangelegenheid geworden. Het open Fries kampioenschap handboogschieten werd zondag in sporthal De Hege Fonnen in Lem mer gehouden, georganiseerd door handboogschietvereniging Lemster- land. Het was een indoorwedstrijd over 18 meter, waarbij vijftig pijlen werden geschoten .op een blazoen van 60 centimeter doorsnee. Drie schutters van de Eilandschutters hadden zich ingeschreven voor de klasse longbow heren. Willem Vlas werd met 345 punten eerste, Jan Prins eindigde op een tweede plaats (306). Kees Bakker werd vierde. Waal), donderdag 16 november (De Koog), donderdag 7 december (Den Hoorn) en donderdag 14 december (Oosterend). Paul Snijder bezig met het koopwaar in een der vertrekken van de Spinbaanmarkt. Texel heeft met ingang van vrij dag een nieuwe mogelijkheid gebruikte spullen te kopen of er vanaf te komen. Het is de Spin baanmarkt die is ondergebracht in het gebouw van Frans Hopman op de hoek Spinbaan-Georgiëweg in Den Burg. Vooral (beginnende) horecaondernemers zullen hier iets kunnen kopen of verkopen, maar andere particulieren zijn ook welkom. Het is een initiatief van Frans Hop man senior en de zaak wordt gerund door Paul Snijder. Laatstgenoemde is werkzaam bij de Texelse Bier brouwerij, maar de veilingactiviteit beoefent hij geheel los daarvan als nevenberoep. Aan zijn band met J$edrijvig/?<?i<:/ de brouwenj en Hopman (waarvoor hij blijft doorgaan met de leverantie van de locale drank Best Texels Spul en Texels Speciaalgebak) dankt hij echter wel zijn contacten met de eilander horeca. Daardoor heeft hij al in vrij korte tijd een forse collectie bij elkaar heeft gebracht; serviesgoed, bestek, ovens, barbecues, frituurap- paratuur, kantoor-, café- en terras- meubilair, bankstellen - kortom, alles wat dienst kan doen in de keuken of de andere afdelingen van een hotel-, café- of restaurantbedrijf. Recentelijk wist hij zelfs de hand te leggen op de complete inventans van een hore cabedrijf. Veel ondernemers maken van de nu ingetreden stillere periode van het jaar gebruik hun inboedel te vervangen of aan te vullen en kun nen daarbij van de Spinbaanmarkt gebruik maken. Ze kunnen de spul len hier inbrengen en een prijs afspre ken. Ook voor aanschaf kan men hier ook voor allerlei spullen terecht, met uitzondering van (bedrijfs)kleding. Het profijt voor de markt bestaat uit de provisie. Belangrijke spelregel is dat men alleen geïnteresseerd is in spullen die intact, schoon en rede lijk gaaf zijn. Ingaand 3 november is de vlakbij de Sligro-horecagroot- handel gelegen Spinbaanmarkt elke vrijdag en zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur Zo nodig zullen deze tijden worden uitgebreid. n bijzonder tafereel was don- dagmiddag te zien in de Teso- wn. Wim van der Linde liep A een paard aan de arm de «taf. jonge paard stond met een ander ■gdier in een paardentrailer. Door xperkte ruimte raakte één van maarden in paniek en kwam klem latten in de trailer. paard sprong over de voorste ik en lag daar helemaal verfrom- met zijn hoofd naar bene den.' Van der Linde heeft daarop het andere paard uit de trailer gehaald en de balk verwijderd. Het onrustige dier kreeg hierdoor meer ruimte en werd weer kalm. Het dier dat uit de trailer was gehaald kwam daarna lopend de boot af. Dit paard is door Gerard du Porto met de trailer van de haven gehaald. Van der Linde is erg gelukkig met de afloop: 'Het paard had helemaal niets, het is echt ongelooflijk. Het is een godswonder dat het zo is afgelopen.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5