A/ampex 2006 op alle fronten net even anders Volgend jaar slapen we n Opduin of Greenside' 'De X-factor schiet je hier om de oren' TEXELSE 7 COURANT' Winnaars beginnen met klapband en foute route bucksioh* DINSDAG 7 NOVEMBER 2006 Soerfiorst wordt op de touwbrug aangemoedigd door John Daalder en Erwin Broersma. Schuiven in plaats van lopen was het Ends vroeg op luidruchtige wij- rordt gewekt, blijft achterwege. APSMA maakt een rondje langs leuren om iedereen persoonlijk ad te bonzen. Met de bel zou- 'ook de reguliere gasten wakker den gemaakt en dat is niet de ioeling. luxe overnachting in Texelse etste groepsverblijf past in het ma van de Wampex- dat alles even anders is'. Er moet meer len gelopen dan voorgaande flen er zijn ook minder waterop- üiten dan anders. Zelfs het weer Sl zich naar de organisatie. Als 140 deelnemers om 19.00 uur in online van Texel'94 de eerste lacht knjgen, hoost het van de Even lijkt het echt Wampex- p te worden, maar de weergo- tebben eveneens luxe in petto, ie ene bui blijft het de gehele >pex droog, waait het niet te en zorgt de bijna volle maan 'goed zicht in het donker, huis van burgemeester Joke :crp in Den Hoorn is de eerste waar de deelnemers naartoe si De locatie wordt uitgebeeld ie hand van allerlei attributen fet hoofdveld van Texel'94 zoals asbak, een golfballetje, een tittershamer, een foto van P jter T (die de ambtsketen maakte) kuubskist; Een paar groe- jn na het zien van de kist sen naar de Alexanderhoeve, lat de kist daarvandaan komt. nissen echter een lap stof in de een verwijzing naar Geldorp's "nan bollenboer Arie Lap. Horsmeertjes avgemeester heet iedereen per- p|ijk welkom in haar garage, haar verrassing constateert ze dieren spreken Marcel Wernand en Bouwe Kuipers (de Bowema's) zich als Wilhelm Weintraub en Johan Jochemstall uit over de kennis van zeedieren. Ronno Honingh merkt tot zijn verrassing dat hij alle dieren goed heeft geraden. 'Terwijl ik toch niet zo thuis ben in zeebeesten. Een niet bestaand zeedier wordt door zijn groep als 'kwakkeman- der' omschreven. 'De kwak is van een eend en de mander van een salamander', verduidelijkt Esther Duinker. Een eindje verderop heten Hetty Westerink en Rosa Harbers iedereen welkom in café De Hors, een tent die door de scouting is opgebouwd. Bij de schemer van een olielampje wordt geklaverjast tegen acht gere nommeerde Texelse klaverjassers. Het niveau is volgens Gia Vlas en Gia Witte niet altijd even hoog, maar iedereen doet zijn best. Onderweg moeten ook diverse vragen worden opgelost en voor de rode draad moeten foto's met Kwibus, de hond van André van der Vliet worden her kend. Het team van Eva de Graaf, Sebastiaan de Graaf, Wouter Bak ker en Jonna Zijm loopt rond met een digitale camera om elke foto digitaal vast te leggen. 'Dan kunnen we op rustige momenten eens goed kijken waar het is', vertelt Zijm. Het eerste rustige moment doet zich voor op Wezenspyk waar de eerste rustpost is. Westerslag Het duingebied bij Westerslag en een deel van de Dennen vormen de locatie van het tweede blok. In een duinpan test Jan Vonk de ken nis van bedrijfshulpverlening, bij het voormalig bloembollenbedrijf van Hoogenbosch moeten vragen wor- Hogerheijde en Peter Visch varen met kano's door de Molenkil. Met de peddels 1 b voetbal wordt ondertussen kano-golf gespeeld. val van een paar jaar geleden toen Peter Jan Geus in woede uitbarstte omdat een opdracht mislukte. Bij de herkansings-opdracht slagen Geus en zijn teamgenoten Piet Kooiman, Koos Tjepkema en Kees Schuil met vlag en wimpel. Later in de nacht heeft Geus de pech als enige te water te gaan bij een touwbrug die de scouting over het water langs het natuurpad bij Het Alloo heeft gespannen. Zijn team is als aller laatste aan de beurt, waardoor de touwen niet meer strak gespannen zijn. Het levert hem een paar natte broekspijpen op. Een plaatje waarop gesjouw met bedden is afgebeeld, leidt de deel nemers naar Stayokay waar een boerenkoolmaaltijd van Opduin wacht. Opgemerkt wordt dat de vrachtwagen waarin bagage en slaapmateriaal zijn verzameld deze keer niet ver heeft hoeven rijden; alleen de Haffelderweg moest even worden overgestoken. Het team van Victor Zuydweg, Jos Zuydweg, Cees Joustra en Roel Bakker scoort in het tweede blok nul punten omdat één van de tandems het volledig begeven heeft. Lopen In het derde blok, dat 's morgens om 8.00 uur verder gaat, moet opnieuw veel gelopen worden. De Muy is deze keer het toneel van diverse opdrachten. Daarvoor moet onder meer naar Hopmans boet, de Hubertusnol, boerderij Akiab en de Binnen- en Buitenmuy gelo pen worden. Onder toezicht van schrijver Eric Hercules wordt bij de Binnenmuy een kinderverhaal opgevoerd, bij de Buitenmuy wordt met surfmasten en voetballen gebil jart, bij Akiab is een blindproevenj van chips en vanaf de Hubertusnol moet met tomaten op een schiet schijf worden geschoten. Dat wordt gedaan met de binnenband van een fiets die alle teams moesten mee nemen. De groepen moesten bij de start eveneens vijf rauwe eieren meenemen, maar die hoeven ook in het derde blok nog niet aangespro ken te worden. Het schieten blijkt lastig te zijn. De meeste tomaten komen niet ver der dan een houten hek bovenop het duin. Het TESO-team, dat uit Marco Witte, Diehard Koopman, Wilfried Vendel en Rieuwert Pol bestaat, maakt er een hele sport van om toch raak te schieten Eerst wordt de binnenband doormidden gesneden om meer spanning te Tijd Het team van Jan van Beek. Wally van Beek, Cees van Beek en Nan- ning Kikkert, dat na het eerste blok nog bovenaan stond, laat in het derde blok kostbare punten liggen door een tijdfout. De groep hoeft pas uiterlijk om 11.30 uur bij de rustpost op Hoogvliet te zijn, maar is er door het verkeerd lezen van de aanwijzingen drie kwartier te vroeg. 'We dachten dat we om kwart voor elf terug moesten zijn', vertelt Wally van Beek. 'We hebben ons uit de naad gefietst om dat te halen, maar toen we hier kwamen was er nog helemaal niemand.' Het team loopt door de misser twee opdrachten mis. De deelnemers vonden de aan wijzing voor Hoogvliet in plastic tas sen die KWAPSMA aan de fietsen had gehangen terwijl iedereen in De Muy was. Bij het uitrekenen van de tussenstand blijkt dat het team van Zuydweg de achterstand van het tweede blok aan het goedmaken is. 'We gaan nu voor de eennalaatste plaats', zegt Zuydweg. 'Dan is de Albert Bouthoorn gebruikt wc-papier om zich n één roept dat 'het het IJsselmeer met is' en een ander vraagt zich af 'waar de volgboten blijven'. Haker zelf beperkt zijn verblijf in de sloot tot een minimum. 'Dit is kouder dan het IJsselmeer', zegt hij lachend n vaartocht af te drogen. Zijn handdoek zat te diep in zijn ti vol romantiek die zowel hartig als zoet was Jonna Zijm, Wouter Bak ker en Sebastiaan en Eva de Graaf presenteren noodgedwongen een zure pannenkoek. Zij hadden de rauwe eieren in de azijn gedompeld zodat de schil eraf ging en de eieren niet meer konden breken. Een van de teams doet een poging de pan nenkoek te flamberen, wat tot een grote steekvlam leidt. Stayokay Niet manege Akenburg maar het hostel is het eindpunt. In een rumoe- jarige Dirk Eelman is het de laatste keer dat hij meedoet. Teamgenoten WimPiet Eelman, Dennis Eelman en Robert-Jan Graaf overhandigen hem bloemen en Van der Vliet haalt hem naar voren om hem in het zon netje te zetten. Volgens Van der Vliet komt met vertrek van Eelman, die zeventien keer meedeed, een einde aan een tijdperk. 'Maar ik zie zoveel jonge Wampexers om me heen dat we nog zeker honderd jaar vooruit kunnen.' Tekst en foto's Jeroen van Hattum Deelnemers banen zich een weg door het riet bij de Horsmeertjes. Spannend was het wel, omdat het team van Goënga op de voet volg de. Volgens Rouwenhorst kreeg het team tijdens het laatste blok het besef dat een overwinning mogelijk was. 'We hadden voldoende voor sprong op Goénga, dus als we alle opdrachten deden, moest het goed komen.' De groep moest het verplaatsen van het archief laten schieten, maar wist nipt op tijd bij Stayokay te arriveren waardoor alsnog een paar laatste punten werden gepakt. 'We hebben ons echt helemaal lek gefietst, maar drie minuten voor tijd waren we binnen.' In het hostel werd de span ning nog even gerekt doordat de organisatie bij het berekenen van de einduitslag een rekenfout maakte, maar nadat die was hersteld was de overwinning zeker. Het was de eerste keer dat het team Rouwen horst. dat voor de vijfde keer in dezelfde samenstelling meedeed, won. In 2004 pakte de groep al een gedeelde tweede plaats en vorig jaar eindigde ze als derde. Een verkeerde route en een zwa re klapband. Het had niet veel gescheeld of het winnende team van Selma de Koning, Marcel Winder, Selma Rouwenhorst en Cees Daalder had de kansen op een overwinning al vroegtijdig moeten laten schieten. De groep werd in het eerste blok al meteen bij de start op het verkeerde been gezet door de kuubskisten van de Alexanderhoeve, waardoor ze pas later ontdekten dat ze eigen lijk bij de burgemeester moesten zijn. Onderweg naar Den Hoorn klapte zowel een binnen- en als een buitenband. 'We hebben aangebeld bij Vermeulen Bikes en die heeft ons een andere tandem meegege ven', vertelt Daalder, 'Dat heeft ons gered, want anders hadden we mis schien niet eens verder gekund.' Ondanks de tegenslag eindigde het team na het eerste blok op een gedeelde tweede plaats. Bij het tweede blok werd de eerste plaats bemachtigd en niet meer afgestaan. te ElfL sur, ïmitf i( KWAPSMA kan verrast wor- 'fs i Organisatoren Marian van Werff, Swier Oosterhuis en s-Jaap Harting van het orga- srend collectief knipperen met ogen als één van de jonge mpexers in het diepst van de jit serieus en beleefd vraagt izijn kamernummer is. Hilari- alom bij de organisatie. :oen we nog nooit meege- akt', roept Van der Werff tus- het lachen door. :sook even wennen voor zowel APSMA als de doorgewinterde jnemer. Er wordt voor de veran- jng niet geslapen op een lucht- jje in een krappe tent of een teschuur, maar op echte bedden kamers met douche en toilet. (er hebben de deelnemers aan jaarlijkse weekend-amfibische editie het nog nooit gehad. Zelfs Ml waarmee normaal iedereen 's ook dat vier medewerkers van de gemeente, Antoin Kersten, Daan van Sijp, Walter Oskam en Jabik Kooi- stra, als het team Jokes Jongens door het leven gaan. Vanaf het huis van de burgemeester wordt ieder een naar de Horsmeertjes geleid, waar diverse opdrachten zijn. De deelnemers moeten daarvoor beide meertjes ronden. Onderweg stuiten ze op een tent waar geklaverjast wordt en een post waar zeedie ren geraden moeten worden. Ook moeten ze met rubberboten van de Mok het oostelijke Horsmeertje oversteken. Het water valt op zich nog wel mee, maar vooral het waden door mod der is steenkoud, vertelt Berna de Boer als ze zich afdroogt. Ploeg genoot Albert Bouthoorn heeft geen zin zijn handdoek onderuit de tas te halen en droogt zich af met een rol wc-papier. 'Die lag meteen voor het grijpen.' Bij de post met de zee den beantwoord en in de bloemen- kwekerij van de familie Halsema moeten bijzondere planten worden herkend. Zwaarste opdracht is het slepen van een 'drenkeling' over het strand bij paal 15. De drenkeling bestaat uit een juten zak met gemiddeld 80 tot 90 kilo nat zand. De zak wordt op een reddingboei met behulp van een lijntoestel ruim honderd meter over het strand gesleept. Diverse ploegen hebben er even tijd nodig om bij te komen. Ook de toekom stige winnaars Cees Daalder, Mar cel Winder, Selma de Koning en Sandra Rouwenhorst zijn bekaf na het slepen. Winder zakt hijgend op zijn knieën, Daalder gaat volledig gestrekt op het strand. De makkelijkste opdracht is het vul len van een 2,5 meter hoge pvc-pijp met water. De opdracht is geksche rend de P.J. Geus-herkansings- opdracht genoemd, naar een voor- creéren, daarna wordt in de mid den een inkeping gemaakt om de tomaat meer houvast te geven en bij poging nummer drie wordt ook een stuk van de tomaat afgesne den. Bij de laatste poging neemt Vendel er maar gewoon een hap uit. Het levert echter geen voltref fers op. Onmogelijk is de opdracht toch niet. Volgens begeleider Dirk Eelman wordt er zeven keer raak geschoten. Bij de tomaten komt ook solidanteit tussen de groepen naar voren. Regelmatig worden er binnenbanden uitgewisseld als een groep die vergeten is. Bij het toneelstuk valt groep 30 door de mand. Net op een moment dat het stil is. gaat in het bijzijn van drie andere teams bij één van de groeps leden in de tas een mobiele telefoon af. KWAPSMA is onverbiddelijk en sluit het team van verdere deelname uit. Volgens André van der Vliet vat de groep het sportief op en wordt er niet over gediscussieerd. 'We had den duidelijk gesteld dat er geen mobiele telefoons meegenomen mochten worden. We hebben als organisatie zicht op waar iedereen zich ongeveer moet bevinden, dus als iemand echt moeten worden bereikt kunnen we die snel opspo ren. Een paar jaar geleden heb ben we dat een keer meegemaakt en die persoon hadden we binnen drie minuten getraceerd.' Drie jaar geleden was het gebruik van een mobiele telefoon één keer toege staan, maar veel deelnemers en ook de organisatie vonden dat dat teveel afbreuk deed aan dQ^Wampex. eer gered.' Het slapen in Stayo kay blijkt goed bevallen te zijn. 'Ik miste alleen de roomservice en een handdoekenpakket', grapt Dennis Eelman. 'Maar als dit de inzet is van een stijgende lijn slapen we volgend jaar in Opduin of Greenside.' In het vierde en laatste blok, dat zich bij De Waal afspeelt, speelt het bij het aankleden. 'Maar het is wel meteen een goede voorbereiding op een nieuwe zwemtocht.' Bij Pieter en Inke Dros kunnen ein delijk de meegesleepte eieren wor den aangesproken. Op het nieuwe AGA-gasfornuis van Dros moeten pannenkoeken mét een X-factor worden gebakken. Het team van water alsnog een nadrukkelijke rol. In de Molenkil doen de deelnemers aan kano-golf door in een smalle kano een voetbal naar een doel te meppen. In een sloot langs het Boerenfietspad moet een archief in een container naar de overkant worden gesleept. Zwemmer Peter Haker krijgt direct de nodige opmer kingen als hij de sloot instapt. De Olaf Witte, Danny Westerlaken, Mark Peter Graaf en Robert Saai gaat met mes en schaar aan de slag om Rosa Harbers en Hetty Westerink een perfecte pannenkoek te presenteren. 'De X-factor schiet je om de oren', roept Westerink. Tien punten is het eindresultaat. Het geheim zit hem in de bereiding, ver telt Witte. 'Dit was een pannenkoek rige eetruimte maakt Van der Vliet de winnaars bekend, waarna mana ger Anne van der Velde de prijzen uitreikt. De dames, die dit jaar met 36 procent ruimer dan voorgaande jaren vertegenwoordigd waren, sco ren goed. Zowel bij de winnaars als de derde plaats zijn dames en de vijfde plaats wordt in de wacht gesleept door een vrouwenteam dat uit Ingrid Uitgeest, Marijke Stark, Erna Kuip en Colinda van der Vis bestaat De reacties zijn over het algemeen positief. De opdrachten worden door diverse deelnemers als leuk en gevarieerd bestempeld. Het lopen had van sommigen wat minder gemogen. 'Maar het voordeel was dat je nu niet meteen een half uur kwijt was als je even verkeerd fietste', aldus Ronno Honingh. 'Door het lopen waren er ook meer kansen voor de minder snellere fietsers.' Team Zuydweg pakt ondanks de tegen slag met de tandem een gedeelde laatste plaats. 'Voor ons is daarmee de eer gered', vertelt Victor Zuyd weg. 'En volgend jaar komen we met andere fietsen.' Voor de 68-

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7