Raad alsnog voor nieuw gemeentehuis Cjrocn ^wartr jexels in het hart HEMA OSG moet het doen onder extra zes ton essb fTlets Kimkielen voor betere stabiliteit Dokter Wagemaker Vlicrokar in de as gelegd - PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12127 VRIJDAG 17 NOVEMBER 2006 Loodgieter 'Als we er met z'n allen niet meer uitkomen, dan roepen we ome Dick er bij.' Een gevleugelde uitspraak bij de firma Oele, het bedrijf waar loodgieter Dick Witte precies veertig jaar in dienst is. Pagina 2 Politieke klucht Een plan van de oppositiepartijen om volgend jaar twaalfduizend euro aan de Stichting Broodnodig op Texel te geven, is dinsdagavond uitgelopen op een politieke klucht. De raad raakte even van de kook doordat er verschillende moties met al dan niet aangepaste wijzigingen op tafel lagen. Pagina 5 n Texelse derby Voor het eerst in de geschiedenis treffen Texel'94 en SV De Koog elkaar zondag in competitiever band. Wat de uitslag ook moge worden, de wedstnjd op het veld in Den Burg belooft een evenement te worden waarover nog lang zal wor den nagesproken 'Zeg maar gerust dat het hele dorp een klein beetje in rep en roer is', vertelt Arnold 'Kets' Kaercher, routinier van De Koog. Pagina 7 Technische storing bij opmaak krant Als gevolg van een technische storing tijdens de opmaak van deze krant is het niet gelukt om de geplande Sinterklaas adver tentiepagina in deze editie op te nemen Deze zal worden opgeno men in de krant van dinsdag 21 november aanstaande. Tevens ontbreken een aantal Texelaar- tjes en kan de weergave van de advertentiepagina's hier een daar afwijkingen vertonen. Hiervoor onze welgemeende excuses. De directie Texelaar komt om bij ongeval De 23-jarige Wouter Zijm uit Den Burg is in de nacht van dinsdag op woensdag door een verkeers ongeval om het leven gekomen. Dat gebeurde even voor 1.30 uur op de Rijksweg N250, de weg langs het Noordhollands Kanaal, vlakbij de verkeerslichten bij De Kooybrug. De in Amsterdam wonende Texelaar kwam uit de richting van Scha- gen, toen hij tussen de afrit van de Rijksweg N99 (richting Den Oever) en de Guldemondweg de macht over het stuur verloor. Volgens de politie is dit mogelijk veroorzaakt door de snelheid waarmee hij reed. De auto raakte in een slip en botste vervolgens tegen een ANWB-paal. Hierbij raakte de bestuurder zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Hij zat alleen in de auto. TEX E LS E ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij. Ij ij parfumerie Vermeulen Bikes jam GC@S|®®ir Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg .jrschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave Vc «el krijgt toch een nieuw raadhuis phet voormalige Texelveld aan de ilfelderweg. Een nipte meerder- van Texels Belang, CDA en iLJnks (acht tegen zeven) is 7,8 miljoen euro beschik te stellen voor de bouw van casco raadhuis. Voor de inrich- van het gebouw en de aanpas- van de omgeving moet het nog geld zien te vinden. dne coalitiepartijen vinden nieuw- verstandiger dan renovatie het verouderde raadhuis aan de leplaats. Het college had, na stopzetten van het vorige nieu- raadhuis, voorgesteld vijf miljoen euro aan renovatie te besteden. Die investering zou in twintig jaar wor den afgeschreven, wat een jaarlast van €439.000.- zou betekenen. De coalitie kiest ervoor dat bedrag veer tig jaar lang af te schrijven, zodat een investenng van €7.790.000,- kan worden gedaan. Nieuwbouw is vol gens de coalitie een betere garantie voor goede ambtelijke werkplekken. De arbeidsomstandigheden aan de Groeneplaats voldoen niet meer aan de maatstaven. Het college kon zich vinden in de opstelling van de coalitie. Wethouder Peter Bakker zegde toe zo spoedig mogelijk dekking te zoeken voor de inrichting van het pand en aanpas sing van de omgeving. 'In de eerste helft van 2007 zal alles tot op de laatste cent duidelijk zijn.' Volgens het besluit is het installatiewerk bij de kale bouw inbegrepen, maar niet de kosten van meubilair en aankleding. Hetzelfde geldt voor het eventueel herinrichting van het parkeerterrein naast het voormalige Texelveld en een eventuele aanpassing van de Haffelderweg, waarvoor nog dekking moet worden gezocht. Kletsverhaal Frank Kingma (WD) betitelde de besluitvorming als een kletsverhaal. 'Dit is onkundig en ondeskundig bestuur. Er wordt vastgehouden aan besluitvorming uit de vorige raad.' Eric Hercules (PvdA) verbaasde zich dat het college 'zonder slag of stoot' met de coalitie meeging. Hetzelfde gold voor het gemak waarmee in zijn ogen werd gerekend. 'Het bedrag van vijf miljoen voor de renovatie is niet onderbouwd en dat is die 7,8 miljoen ook niet.' Dat er met eerst wordt bekeken hoeveel verkoop en sloop van het huidige raadhuis kan opleveren of kosten, ging er bij hem ook moeilijk in. Frans Visman (D66) vond dat de coali tie veel te snel door de bocht ging. 'Je bent er lang niet met die acht miljoen. Je moet terdege rekening houden met bijkomende kosten, anders kom je scheef te zitten. Zorg ervoor dat je straks geen tekort op de exploitatie van een nagelmeuw gebouw hebt.' Gerard Weijers (Lijst Weijers) was ook tegen. Gerbrand Poster (WD) vond dat de gemeente een paar Texelse aannemers door het raadhuis zou moeten laten lopen om inschattingen te maken. Volgens hem zou renovatie nog wel eens goedkoper dan vijf mil joen euro kunnen uitpakken.. De coalitie liet zich niet vermurwen. 'Laten we een keer een goed besluit nemen', aldus Martijn Eclman (CDA). Als oud-lid van de ondernemersraad kon hij beamen dat er veel loos is op het gebied van arbeidsomstan digheden. 'En als je gaat verbouwen zet je weer de boel op zijn kop.' De coalitie wil de kosten op voorhand beteugelen door van de bouw een zogeheten turnkey-project te maken Dat is al geruime tijd een wens van Texels Belang. Bij een tumkey-con- structie maken opdrachtgever en aannemer vóóraf duidelijke afspraken over alles wat gerealiseerd wordt, de prijs daarvan en de opleverda- tum. De opdrachtgever koopt het financiële risico af, zodat hij achteraf niet meer met overschrijdingen wordt geconfronteerd. Dat risico is voor de aannemer. zes ton die de OSG is mis- liopen doordat het krediet niet sidexeerd is, wordt niet bijge- :d. De school kan maximaal 'miljoen aan de bouw spende- en daar komt geen cent bij. directie van de OSG bekijkt igende week met de architect de projectbegeleider op welke jze voor dat geld één schoolge- xiw kan worden gerealiseerd. alitiepartijen Texels Belang, CDA GroenLinks willen het budget verder verhogen. Dat hebben bepaald in een motie die dins- avond met steun van D66 is genomen. Voor de OSG bete dat dat er definitief moet wor- geschrapt in het ontwerp dat ciitectenbureau AGS oorspron- had gemaakt, ijens rector Henk de Vries ver- ijnt in ieder geval een schil die de buitenkant van de beoogde «iwe school was getekend. Ook bouw van extra ruimten boven fwettelijk toegestane aantal staat ie. De school heeft er afgelopen jaren voor geijverd ser ruimten te krijgen, omdat de mddelde groepsgrootte op Texel oef is dan op de vastewal. Daar- cr zijn meer lokalen nodig om groepen onder te brengen. 'Als met kan zoals het moet, dan et het maar zoals het kan', aldus tor de Henk de Vries. 'Maar we si er in ieder gevalmee aan de Belangrijk is in ieder geval dat 'een goed binnenklimaat creëren, iedereen zich goed voelt en azit te suffen.' Hercules (PvdA) zei het tijdens begrotingsraad jammer te vin den dat de indexatie achterwege blijft. 'Er is een fout van zes ton gemaakt en de motie zegt eigen lijk helaas pindakaas.' Dat leidde tot een scherpe reactie van Piet Standaart (Texels Belang) die het te ver vond gaan om van een fout te praten. Volgens hem kon er ook wel eens bewust voor zijn gekozen en hadden de school en het bouwteam ook beter moeten opletten. Gerbrand Poster (WD) en Gerard Weijers (Lijst Weijers) vonden dat er toch weer aan de renovatie van beide gebouwen moet worden gedacht. Weijers kiest daarvoor als één gebouw niet binnen het bud get kan. Poster vindt per definitie dat van één gebouw moet worden afgezien. 'Dan kost het minder en de Texelse aannemers maken meer kans.' Frans Visman (D66) hamerde er bij zijn collegae op dat er geen mis verstanden over het budget moeten ontstaan. In de motie van de coalitie wordt gesproken over 9,8 miljoen, maar daar is het versneld afschrij ven van de resterende boekwaar de van het gebouw Emmalaan en sloop of aanpassing van de Burge meester de Koninghal bij ingrepen. Daardoor blijft er voor de realisatie van één school 8,7 miljoen over. 'Laat het nou toch eens één keer goedgaan', aldus Visman. Wethou der Marian Merkelbach zei dat'het college ervoor voelt bij de bouw een zogeheten turnkey-constructie toe te passen. Daarbij maken opdracht gever en aannemer vóóraf duidelijke afspraken, zodat de opdrachtgever achteraf niet met overschrijdingen wordt geconfronteerd. n garantiedokbeurt. Daarbij wordt het schip onder m veel meer dan een verwrongen staal bleef er over van de Jokar die de eigenaar donder- piiddag aan het Landsdiep op Horntje had geparkeerd. Door pekende oorzaak vatte het auto waarmee maximaal 45-kilometer Üworden gereden, vlam. Doordat 'Carrosserie geheel van kunststof gemaakt, ging de autobrand Om het schommelen tegen te gaan wordt de Dokter Wagemaker uit gerust met zogeheten kimkielen, twee kielen aan weerszijden van het schip die onder een hoek van 45 graden onder het schip ste ken. Deze moeten de stabiliteit van de veerboot verhogen. Aan deze ingreep is nogal wat discussie vooraf gegaan. Bij de proeven bij Wagenin- gen Marien zaten deze slingerkielen wel onder het model, maar op basis van advies van scheepsbouwkun dig ingenieurs zijn ze met op het schip aangebracht. Nu de Wage maker wat meer blijkt te schomme len dan gewenst, is in Wageningen nieuw onderzoek verricht. Toen de uitkomst was dat de kimkielen een behoorlijk dempend effect hebben op het schommelen en de vinnen nauwelijks extra weerstand opleve ren, is besloten ze alsnog te monte ren. Dit gebeurt tijdens de garantie dokbeurt die TESO's vlaggenschip momenteel ondergaat op de werf in Schiedam. Lees verder op pagina 2 gepaard met een enorme rookont wikkeling die tot in de verre omtrek was te zien. Zodra medewerkers van het NIOZ de brand ontdekten, kwam de bedrijfsbrandweer in actie om het vuur te blussen. Maar dat kon niet voorkomen dat het voertuig volledig verloren ging. BSU dieper in het rood dan gedacht Springcentrum BSU blijkt veel die per in de rode cijfers te zitten dan bij de overname door Paracentrum Texel enige tijd geleden werd aan genomen. 'De cijfers op de balans blijken niet te kloppen', vertelt eigenaar Jan Boyen Rienks. Hij heeft alle crediteuren een uiterste bod gedaan om dertig procent van de uitstaande rekeningen betalen. Volgens hem hebben de meesten er in toegestemd, een aantal heeft het aanbod nog in overweging. In anderhalve maand tijd bleek er niet, zoals Rienks naar eigen zeggen bij de overname was voorgehouden, voor €60.000,- aan rekeningen open te staan, maar een veelvoud van dat bedrag. Met name veel instructeurs die op freelancebasis werkten, heb ben hun geld met ontvangen. Het merendeel is volgens Rienks akkoord met dertig procent, een aantal neemt er geen genoegen mee en heeft de publiciteit gezocht. Ook de NV Luchthaventerrein Texel heeft nog geld tegoed van BSU. Het bestuur van het vliegveld zal volgens Rienks op korte termijn overleg voeren over het aanbod. Rienks, die aangeeft bij de overname geen garantiever- klanng te hebben afgegeven, voelt zich niet verantwoordelijk voor de schuldeisers. Als crediteuren geen genoegen nemen met het bod, lijkt een faillissement de enige uitweg. Zelfs zegt Rienks BSU in de benen te willen houden. "We proberen het bedrijf door de storm te trekken. Het zorgt voor toegevoegde waarde en is duidelijk herkenbaar. We wil len BSU voortzetten als bedrijf voor ervaren springers en voor het organi seren van sportevenementen, terwijl- Paracentrum Texel van oudsher een opleidingscentrum is en zich op tan demsprongen blijft richten. Tessel Air, dat acht vliegtuigen heeft, stelt voor beide bednjven vliegcapaciteit beschikbaar. Geld landelijke actie naar Texel Een landelijk oudgeld-actie die de KNRM afgelopen jaar hield, wordt aan de reddingmaatschappij op Texel besteed. Dat heeft directeur Sip Wiebenga gezegd tijdens een bijeenkomst in De Cocksdorp. De KNRM heeft bij de actie, een initiatief van Willem Grisnigt, lan delijk voor dertigduizend gulden aan pieken, dubbeltjes, stuivers en kwartjes opgehaald. Dat betekent een donatie van ruim dertiendui zend euro. Volgens Wiebenga is de landelijke actie inmiddels afge sloten, maar loopt ze op Texel nog even door. Grisnigt, secretaris van de Texelse afdeling van de KNRM, knjgt nog regelmatig oude guldens toegeschoven. Volgens hem heeft dat zeker een paar duizend gulden opgeleverd. Het geld wordt waarschijnlijk besteed aan uitbreiding van het boothuis in De Koog of mogelijk een ligplaats voor de Francine Kroesen in Oudeschild. De nieuwe redding boot lag afgelopen zomer bij wijze Geldorp krijgt geel én rood Burgemeester Joke Geldorp kan voortaan daadwerkelijk gele en rode kaarten uitdelen tijdens raadsver gaderingen. WD-fractievoorzitter Gerbrand Poster overhandigde haar dinsdagavond tijdens de begro tingsraad twee kaarten. De burgemeester had hem een paar weken geleden een 'gele kaart' gegeven, omdat hij tijdens de rondvraag geen vragen stelde maar opmerkingen maakte Poster kreeg 'geel' toen hij naar aanleiding van het vertrek van raadslid Arthur Oosterbaan opmerkte dat 'de coa litie aan het wankelen is'. De waar schuwing weerhield Poster er met van dinsdag opnieuw de grenzen van de rondvraag op te zoeken, wat wederom tot waarschuwende woor den van de burgemeester leiden. De kaarten werden echter nog niet getrokken, Poster overhandigde ze pas nadat hij zijn opmerkingen had gemaakt. van proef al in de haven, zodat de hulpverleners bij reddingacties snel ler konden uitvaren. De Texelse afdeling en de KNRM- directie schuiven binnenkort om tafel om het experiment te bespre ken en te bekijken op welke wijze de Francine Kroesen en de Zalm het beste kunnen worden gehuisvest.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1