Evaluatie: verloop en resultaat project goed Selectie Volmolen mogelijk anders tot politieke klucht Provincie ontvangt luitende begroting 'olitieagent vast gezicht op OSG TEXELSE J COURANT Sobere nieuwbouw gemeentehuis Opbrengst raadhuis onzeker Voedselbank leidt GFT-afval nog maar één keer per maand opgehaald Ik adviseer u graag! Hiér flipseeêjh Kfloaï uloftoTHer WftfiMCi aior-üGRDoRit ,u#jwe c.y v uioro ik nou ziek v VRIJDAG 17 NOVEMBER 2006 3e gemeente gaat kijken of bij je toewijzing van nieuwbouw- «oningen een andere selectieme- tiodiek vereist of mogelijk is. Dit jmdat veel gegadigden op de lijst Khteraf toch geen woning wilden fi vaak niet kwamen opdagen oor een gesprek. Uit een eva- latie van De Volmolen en Den 3urg West door het college, die Js raadscommissie Grondgebied laandagavond bespreekt, blijkt jat het project goed is verlopen m dat het beoogde resultaat is jahaald. ietaalbare woningen van een jjede kwaliteit en duurzaamheid, laarbij de Texelse werkgelegen- sd wordt gestimuleerd. Aldus de coraf gestelde doelen, die in de valuatie tegen het licht worden ehouden. Gesteld wordt dat part em aan elkaar moesten wennen en spanningen binnen de samen- erkende partijen (BUPS) soms g opliepen, waarbij zelfs voor samenwerking moest worden svreesd. Maar inmiddels heerst op lijwei alle fronten tevredenheid, let de kanttekening dat door de start met name aan het «gin onvoldoende informatie etend was en de gemeente tij- fens gesprekken niet alle vragen on beantwoorden. Opvallend groot het aantal geselecteerden dat et kwam opdagen. Bij de star- rs'huurders waren dat er 60 van 170. Maar ook in andere cate- ineën viel het tegen. Voorgesteld :rdt gegadigden die geen gehoor aöen gegeven aan de uitnodiging voor een selectiegesprek een brief te sturen dat ze uit het bestand wor den verwijderd. Wie heeft geweigerd, maar wel op de lijst wil blijven, krijgt een nieuwe, latere inschrijfdatum. In augustus waren er 15 gegadigden voor een koopgarantwoning en 75 voor een vrijstaande woning. Op de lijst van gegadigden stonden 46 overkanters die geen maatschap pelijke of economische binding met het eiland hebben. In het systeem van de gemeente krijgt deze cate gorie het laagste aantal. Starters staan het hoogst. Geen gegadigden zijn er voor de twee-onder-een-kap woningen aan de Vuurvlinder. Van de 17 is er volgens de gemeente tot dusver één verkocht. Van de vier aan de Korfbaeck twee. Momen teel worden hiervoor gegadigden voor een woning in de buitendorpen benaderd. Het college bespreekt met de betrokkenen (BUPS) hoe hier verder mee om te gaan. Als er geen Texelse gegadigden meer zijn, zullen overkanters worden bena derd. Uit de evaluatie blijkt dat veel eigenaren op de lijst achteraf toch geen woning in De Volmolen wil den. Ze hebben zich voor de zeker heid toch laten inschrijven, voel den zich onzeker, de huizen waren nog niet gebouwd, hadden geen goed gevoel bij de projectontwik kelaars, de prijs van de woningen viel hen tegen of ze wilden zelf ontwerpen. De makelaars hebben volgens de gemeente aangegeven dat de vraagprijzen niet vreemd in de markt liggen, maar dat de meer kosten wel tegenvallen. BUPS gaat dit onderzoeken In de evaluatie worden verschillen de aanbevelingen gedaan. Zo moet er met een draaiboek en projectplan worden gewerkt, zodat onverwachte tegenvallers en/of spanningen wor den voorkomen. Informatie moet tijdig bekend zijn, zodat kopers zich tijdig (financieel) kunnen voorberei den. Het bestand met gegadigden moet actueel en correct zijn. De gemeente is bij de selectie en voor bereiding van De Volmolen en Den Burg West ruimschoots binnen de begrote uren en kosten gebleven. Het aantal uren dat de gemeente voor 2005 en 2006 had begroot bedroeg 3769. In werkelijkheid zijn 1863 uren gemaakt, waarbij de maanden vanaf augustus 2006 nog niet zijn meegerekend. Speelvoorzieningen In reactie op een vraag van Ger- brand Poster (WD) dat in het plan geen speelvoorzieningen zijn opge nomen, stelt het college dat in het ontwerp de bestemming 'groen' is opgenomen, die onder andere als speelvoorziening kan worden inge richt. 'Er is bewust geen expliciete bestemming opgenomen, aangezien de aard van de speelvoorziening niet wordt vastgelegd, maar flexibel kan worden ingevuld. Die verandert immers met de leeftijdsgroei van de jeugdige bewoners.' De even tuele inrichting gebeurt volgens de gemeente bij het woonrijp maken. 'Daarbij moeten voorzieningen wor den getroffen dat de veiligheid van de kinderen niet in gevaar komt, door speelvoorzieningen niet aan een waterpartij te laten grenzen.' en motie van de PvdA om de valt en er neen nnlnssinn voor het 111% I I W gemeente kan de provincie n sluitende begroting met een srschot van dertigduizend euro Kenteren. Een meerderheid de raad heeft ingestemd met vel alle bezuinigingen die het Bege had voorgesteld. betekent onder meer dat er gend jaar minder geld is voor »t onderhoud aan wegen en dat aten na werkzaamheden meteen Snitief worden herbestraat. Er xdt geen geld meer uitgetrok- nvoor de noodcamping, de huren de volkstuinen gaan omhoog en wordt bespaard op het verbran den van afval. Op het gemeentehuis wordt minder geld aan vergaderen uitgegeven. Een hele rits werkzaam heden aan het Klif, de Brink, Waal- derstraat. Laagwaalderweg, Post weg, Ruyslaan en Californiëweg is doorgeschoven naar 2008. Hetzelfde geldt voor de aanleg van lantaarnpa len langs de Kamperfoelieweg en het uitvoeren van wensen van de dorpen. In de eigen budgetten van de dorps commissies wordt niet gesnoeid. De meerderheid heeft ermee ingestemd geld vrij te maken voor het aanslui ten van het nieuwe PHH-gebouw op de Pontweg (zeven ton) en er komt geld voor de realisatie van een archiefbewaarplaats in de kelder van het raadhuis. De gemeente wil daar vóór februari een verplaatsbare klimaatbeheersingsunit neerzetten, plaatsen, zodat aan de eisen van de provincie wordt voldaan. Ook moet er extra personeel komen voor het beheer. Het fonds voor de kanjerpro jecten wordt onder meer aangewend om de zes ton te betalen die besteed werd aan de eerdere plannenma kerij voor het nieuwe raadhuis. Het gat dat werd veroorzaakt door het zogeheten BTW-Compensatiefonds wordt gedicht door de opbrengsten van enkele grondexploitaties die de komende jaren aflopen en geld ople veren. Er is een overschot van der tigduizend euro, omdat de raad voor de aanstelling van een webmaster geen extra geld wilde uittrekken. De gemeente moet de aanstelling binnen de bestaande loonsom uit- Een motie van de PvdA om de waarde en de eventuele sloopkos- ten van het oude raadhuis te bepa len, kreeg dinsdagavond onvol doende steun. Volgens wethouder Bakker is het vóóraf moeilijk iets te zeggen over eventuele opbrengs ten, omdat dat sterk afhankelijk is van discussies over herinrichting van de Groeneplaats. 'Het is ook afhankelijk van wat er straks met het gebouw of op die plek mogelijk is. De sloopkosten kunnen ook een negatieve waarde opleve ren', aldus Bakker. Een deel van de grond onder de Groeneplaats, het raadhuis en het achterliggende park heeft de status van archeologisch monument. Dat betekent dat er pas iets kan gebeuren als de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek toestemming geeft.Wethouder Marian Merkelbach zegde toe dat er nader wordt gekeken naar de ruim tebehoefte van Texel'94. De voetbal vereniging moet een deel van haar trainingen staken als het veld weg valt en er geen oplossing voor het capaciteitstekort is bedacht. Poster kaartte aan dat de meeste Texelaars het niet begrijpen dat de gemeente een paar jaar geleden tonnen heeft geïnvesteerd in de verbouw van de begane grond en nu wil verhui zen. 'De mensen lachen ons uit op straat.' Wethouder Bakker liet weten dat de kosten voor de verbouw van de benedenverdieping volgend jaar al zijn afgeschreven. 'Dat hebben we bewust versneld gedaan, omdat we in de discussie over een nieuw raadhuis zaten.' De begane grond werd een paar jaar geleden grondig verbouwd voor de komst van de cen trale publieksbalie en om het Cen trum voor Werk en Inkomen op het eiland te behouden. Bedoeling is dat het nieuwe sobere raadhuis in 2009 wordt gerealiseerd, net zoals in de afgeschoten plannen het geval was. Volgens Bakker is het een optie de jaarlast van €439.000,- die in 2007 en 2008 worden ingeboekt in het dek kingsplan alvast opzij te zetten voor de inrichting en aankleding. Jos de Wolf (WD) voert tijdens een schorsing van de begrotingsraad overleg met Piet Standaart (Texels belang) en Rikus Kieft, die als nieuw raadslid voor Groen Links werd geïnstalleerd. (Foto Jerotn ran Haltum) Ingaand decemberzal de gemeen te bij wijze van proef de minicon- tainers met groente-, fruit- en tuinafval gedurende de drie win termaanden nog maar een keer per vier weken legen. De efficien cy van de vuilophaaldienst zal daardoor aanzienlijk verbeteren. Halvering van de ophaaltrequentie in de winter is mogelijk omdat het aanbod van tuinafval (verreweg het grootste deel van het totaal) dan mini maal is. Gemeentewerken verwacht dat het met de stank die het langdu rig opsparen van GFT-afval met zich kan meebrengen zal meevallen dank zij de lage temperaturen in dit jaar getij. Erg bederfelijke GFT-afval mag zolang in de grijze container worden gedaan. Al sinds 1991 zamelt de gemeente het groenafval apart in, zodat het op Texel tot compost kan worden verwerkt en dus niet naar de huisvuilverbranding in Alkmaar hoeft te worden afgevoerd. Dank zij een ontheffing van de provincie (die voor- schnjft dat huisvuil minstens eens per week moet worden opgehaald) is steeds gewerkt volgens een alterne rend systeem, wat wil zeggen dat de ene week het gewone (grijze) huis vuil wordt opgehaald en de andere week het groenafval. Wegens het geringe aanbod in de winter maakt de ophaalwagen om de twee weken een nt langs groene containers waar weinig of niets in zit, wat verre van efficiënt is. Door de voorgenomen wijziging zal de ophaaldienst dne tot vier weken per jaar minder worden ingezet. Dat geeft een aanzienlijke vermindering van de variabele kosten en is ook nog goed voor het milieu, want er komt 2500 kg minder C02 in de atmosfeer, zo redeneren b en w. Zolang er niet wordt ingezameld drukken de personeelskosten met op de inzameling. Van echte besparing is echter pas sprake als de medewer kers op die momenten ander werk doen. zoals rioolonderhoud, onder houd tegelpaden en winterwerk in de plantsoenen. Volgens Gemeen tewerken is dat mogelijk en hoeft er minder werk te worden uitbesteed, wat in de genoemde maanden een bezuiniging op manuren en materieel betekent van €16.400,-. Een voor de hand liggende gedachte is dat de rei nigingsrechten daardoor lager zullen worden omdat de gemeente kosten dekkende tarieven hanteert. Echter, omdat een deel van de toeristenbe lasting wordt gebruikt om de reini gingsrechten te verlagen (een gevolg van een raadsbesluit dat bekend staat als 'het kwartje van Poster') ligt dat iets anders. B en w zijn van plan ,de bijdrage uit de toeristenbelasting in stappen te verlagen, dit jaar met €5.500,- en ingaand volgend jaar telkens met €16.400,- Dank zij de besparing en ondanks het afbouwen van de bijdrage zal het reinigings recht niet erg stijgen. Een plan van de oppositiepartijen om volgend jaar twaalfduizend euro aan de Stichting Broodnodig op Texel te geven, is dinsdag avond uitgelopen op een politieke klucht. De raad raakte even van de kook doordat er verschillende moties met al dan niet aangepas te wijzigingen op tafel lagen. D66, PvdA en WD hadden een motie opgesteld waann éénmalig om twaalfduizend euro werd gevraagd. Met dat geld zou de voedselbank volgens Jos de Wolf (WD) in 2007 de logistieke kosten kunnen betalen, zodat met andere donaties voedsel kan worden gekocht. GroenLinks vond het verstandiger eerst te bekij ken of er meerdere jaren achter elkaar geld kan worden gegeven en stelde een amendement op waarin nog niet over de twaalf mille werd gesproken. Tijdens de raadsvergadering kwam echter een nog nieuwere versie van de motie aan de orde, waarin de PvdA de wijzigingen van GroenLinks had verwerkt én de twaalf duizend euro voor de voedselbank weer had opgevoerd. Die verandering was voorbij gegaan aan Texels Belang, waardoor Piet Standaart tot ieders verrassing zijn steun uitspraak vóór het amendement van GroenLinks en de motie van D66, PvdA en WD afwees. Dat leidde bij burgemeester Joke Geldorp tot de conclusie dat iedereen vóór financiële steun was, behalve TB. Een bevrijdende glim lach op de afwachtende gezichten van Brigida van Lieshout en Sybren Jutte van de voedselbank kwam te vroeg, want GroenLinks kwam in opstand. Het kersvers raadslid Rikus Kieft zei helemaal met met de motie in te stemmen, omdat het door de laatste verandering van de PvdA zijn motie niet meer was. De burgemeester besloot de stem ming ongeldig te verklaren en de vergadering te schorsen, zodat de fractievoorzitters konden overleg gen. Die tijd werd bij Texels Belang aangegrepen voor het nodige over leg, omdat het beeld rees dat de kiesvereniging geen geld aan de voedselbank zou willen geven. Na de schorsing zei Standaart het jammer te vinden dat de PvdA de laatste wijziging niet had doorgege ven. Hij had verder geen moeite met het geven van de twaalf mille. 'Maar daarmee zijn we er niet. We moeten niet alleen aan symptoombestrij ding doen.' De perikelen wekten de ergernis van WD-fractievoorzitter Gerbrand Poster. Hij vond het erg dat er moeilijk werd gedaan over twaalfduizend euro, terwijl volgens hem bij het raadhuis en de OSG met tonnen wordt gesmeten. Schuldhulp Wethouder Marian Merkelbach vond dat de raad beter geld in de schuld hulpverlening kan investeren. 'Daar leren mensen hoe ze beter met hun geld kunnen omgaan. Bij het geven van geld aan de voedselbank doe je meer aan symptoonbestrijding dan dat je met echte oplossingen komt. En mensen die niet bij de voedselbank komen, maar ook zeer lage inkomens hebben, bereiken we Raad even van de kook niet met dit geld.' De stichting ver strekt inmiddels wekelijks 27 pak ketten aan 54 Texelaars. Een deel van hen krijgt professionele hulp bij het oplossen van schulden. Eric Hercules (PvdA) vroeg zich af of zij misschien een te laag eigen budget overhouden. Merkelbach merkte aan de hand van cijfers op dat armoede in Nederland de laatste tijd is afgenomen. 'Maar er is een toena me van mensen die moeite hebben met geld om te gaan.' De wethou der benadrukte dat de gemeente diverse maatregelen in huis heeft om armlastige Texelaars tegemoet te komen 'We bieden ook reïn- tegratietrajecten aan, budgethulp, korting bij sportclubs, kwijtschel ding van lokale lasten en bijzondere bijstand voor bijzondere bijstand. Er kan meer bij de gemeente dan vaak bekend is. We willen zelfs bij men sen thuis komen om dat allemaal uit te leggen.' Heeft u de schaapjes al op het droge? NBC Eelman Partners Sparrmgpartner voor ondernemers Wally van Beek. bedrijfsadviseur kagenf Erik Broekman is sinds enige tijd het vaste gezicht van de Texelse politie op de OSG. Zijn aanwezigheid moet e, dat de scholengemeenschap een veilige school blijft. (Foto jemo komt er met enige regelmaat niet alleen als er rottigheid Politieagent Erik Broekman is fds een jaar het vaste gezicht "de Texelse politie op de OSG. "nen met de scholengemeen- tep, gemeente en justitie werkt aan het instandhouden van "veilige school. ■begrip veilige school heeft sinds ®ren een formeel tintje op de Rector Henk de Vries, bur- teester Joke Geldorp en afde- Shoofd Norbert Modder van de 's!se en Helderse politie onder den een convenant waarin Eteken staan over het veilig hou- van de scholengemeenschap, dingen willen zich veilig voelen te school is daar verantwoorde- dr', aldus De Vries. ^eet komt het convenant erop dat de partijen regelmatig met om tafel zitten, zodat proble- als pesten, discriminatie, van- sme, het bezit van verdovende kielen of bedreigingen bijtijds de kop kunnen worden ingedrukt. Dat moet leerlingen en personeel een veilig gevoel geven. Het con venant verplicht de OSG duidelijke richtlijnen over die problemen te hebben en die aan de leerlingen en de ouders te laten weten, zodat zij weten waar ze aan toe zijn en tot wie ze zich kunnen richten. Vol gens De Vries is het met de veilig heid goed gesteld, maar is wel een 'kleine verharding' in de onderlinge verhoudingen te zien. Broekman komt een paar keer in de maand langs om te horen hoe het met som mige leerlingen is gesteld. Gemid deld één keer in de week loopt hij ook zomaar even binnen. 'Ik kom niet alleen als boeman, maar ook als er niets loos is.' Zijn aanwezig heid moet er onder meer toe leiden dat er bijtijds wordt ingegrepen als bij leerlingen iets mis dreigt te gaan. Bedoeling van het regelmatige over leg is dat zowel schooldirectie, leer plichtambtenaren als de politie weet hebben van dergelijke leerlingen en gezamenlijk kunnen optrekken. De leerplichtambtenaren kunnen bij voorbeeld problemen signaleren als er sprake is van langdurig verzuim. Het moet onder meer voorkomen dat leerlingen voortijdig uitvallen of van school worden verwijderd. 'Het is erg makkelijk om achteraf met het vingertje omhoog te staan', aldus burgemeester Joke Geldorp, 'daarom kun je beter op preven tie inzetten. Dat heeft meer effect.' Volgens conrector Annemarieke de Vries is het niet zo dat een leerling al meteen onderwerp van gesprek wordt als er een keertje verzuimd wordt. 'Maar als zoiets veelvuldig voorkomt, wordt het toch anders.' De aanwezigheid van Broekman moet ook leiden tot het voorkomen van vechtpartijen. 'We hebben er al een keer één in de kiem gesmoord. We waren op de hoogte en aan wezig op de plaats waar het zou plaatsvinden. We hebben de boos doeners er later op aangesproken, maar er is mets strafbaars gebeurd.' Broekman overweegt een spreekuur in te stellen op de OSG. BKTOQ oot.1 U - 1.0 oi, www.nbceelman.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5