'Heel De Koog is een beetje in rep en roer' Trainer Texel'94 wil derby niet overschatten Derby tegen Texel'94 gesprek van de dag I Texelse restaurants in ln 2007 9e,d voor Molenlaan nieuwe Lekker 2007 Kazerne Cocksdorp naar voren gehaald TEXELSE 7 COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 2006 Voor het eerst in de geschie denis treffen Texel'94 en SV De Koog elkaar zondag in compe titieverband. Wat de uitslag ook moge worden, de wedstrijd op het veld in Den Burg belooft een evenement te worden waarover nog lang zal worden nagespro ken. 'Zeg maar gerust dat het hele dorp een klein beetje in rep roer is', vertelt Arnold 'Kets' Kaercher, routinier van De Koog. Trainer Hans van der Park beves tigt: 'Mensen vertellen me dat ze nooit eerder op een voetbalveld zijn geweest, maar dat ze zondag komen kijken.' Veel historie heeft de derby niet, simpelweg omdat de kwaliteiten van beide teams tientallen jaren lang ver uit elkaar lagen. Nog maar een jaar of vijftien geleden deed Texel'94 van zich spreken in de derde klasse, terwijl De Koog met hoger kwam dan de onderste regi onen van de achtste klasse. Een enkele keer gebeurde het dat een speler van De Koog met ambities de stap waagde en zich aansloot bij de vereniging in Den Burg. Daar mee hield hij onbedoeld de kloof in stand, want het waren niet de min sten die zichzelf rijp achtten voor een hogere klasse. De afgelopen jaren werd de kloof steeds kleiner. Aanvankelijk vooral op papier, doordat de KNVB de laagste afdelingen opdoekte, waar door De Koog naar de zesde klasse 'promoveerde'. Gevolg was wel dat de aantrekkingskracht van Texel'94 op talent uit de buitendorpen steeds minder groot werd en de club uit Den Burg aan kwaliteit inboette en naar de vijfde klasse degradeerde. Afgelopen seizoen won De Koog de nacompetitie van de zesde klasse, waardoor de club 'echt' promo veerde en in dezelfde klasse als Texel'94 belandde. Opvallend was dat belangrijke spelers in het Koger team - Pieter List, Maurice de Groot en Pim, Ben en Roelf Siebinga - eer der voor Texel'94 speelden, maar waren teruggekeerd naar de club van hun jeugd. Ook routinier Arnold 'Kets' Kaercher speelde vijf jaar bij de concurrent. Opmars Martin Koorn en Ralph Koning, de nieuwe trainers van Texel'94, toon den zich niet onder de indruk van de opmars van De Koog. 'Ons tweede elftal is beter dan alle eerste teams uit de buitendorpen. Ik vind ook dat goede voetballers die vooruit willen bij ons moet komen spelen. Maar de meesten durven het niet', vertelden ze de Texelse Courant bij hun aantreden in maart, op een moment overigens dat De Koog alleen nog maar mocht hopen op promotie. Hun uitspraak bleef niet onopgemerkt. 'Wat een arrogantie, typisch Texel'94', gonsde het bij de andere verenigingen, terwijl Jord Hilstra van De Koog de nieuwe trai ners van Texel'94 in een ingezonden brief vroeg of het gezien de magere prestaties niet een idee was het eerste elftal te vervangen door het tweede. In de lopende competitie is er afgaand op hun prestaties nauwe lijks sprake van krachtsverschil. Texel'94 staat met twaalf punten uit tien wedstrijden in de midden moot. Een paar plaatsen boven De Koog, dat negen punten heeft, maar één wedstrijd minder speelde. Bei de teams deden zelfvertrouwen op door afgelopen zondag te winnen. Trainingskamp Dat de derby niet zomaar een wed strijd is, blijkt alleen al uit de voor bereidingen die in De Koog worden getroffen. Zondagmiddag vertrekt bij café-restaurant Sjans om 13.30 uur een speciale bus voor suppor ters naar Den Burg. Sprekender is nog het trainingskamp dat voor het eerst in het bestaan wordt georga niseerd, al spreekt trainer Van der Park tegen dat zijn vereniging aan hoogmoedswaanzin begint te lijden. 'Het is als grapje geboren. Andreas Schraag riep vorig jaar al dat als we zouden promoveren we met z'n allen een nachtje bij hem in hotel Zeerust zouden gaan slapen. Daar kwam hij een paar weken geleden op terug. De spelers moeten zich zaterdagmiddag melden en daarna gaan we allerlei leuke activiteiten doen. De jongens weten zelf nog niet wat, dus dat blijft nog even geheim. Bedoeling is dat ze om twee uur in bed liggen.' Kaercher wil wel een tipje van de sluier oplichten: 'Net als het Nederlands Elftal maken we zondagochtend een strandwan deling.' Glimlachend: 'Dat hebben ze in Den Burg niet, een strand.' Trots De 36-jarige routinier is trpts op zijn duppie, dat de huidige status vol gens hem heeft te danken aan de saamhorigheid. 'We hebben geen vedettes. Natuurlijk, de broertjes Siebinga kunnen erg goed voetbal len en steken er best een stukje bovenuit. Als ze met z'n drieën spe len, ontstaat er een soort chemie. Maar het zijn heel rustige jongens, die zich niet beter voelen dan de anderen. We zijn allemaal vrien den en werken keihard voor elkaar. Daardoor zijn we zover gekomen.' Dat er zo af en toe nog wel eens iets mis gaat, vindt Kaercher niet zo gek. 'Als er een paar in paniek raken, dan gaat het hele zootje gek doen en is het moeilijk ze op één lijn te krijgen. Dat heeft vooral met hun leeftijd te maken. Als ze wat ouder worden, gaat het wel over.' Rivaliteit Het succes is volgens Kaercher ook in belangrijke mate te danken aan de trainer. 'Hans is een sfeermaker, die de hele groep bij elkaar houdt. Ik was al een paar jaar gestopt toen hij me vroeg of ik zin had bij De Koog te komen voetballen. In die tijd had ik het even helemaal gehad met voetballen, maar Hans heeft daar verandering in gebracht. Ik heb nog nooit een trainer meegemaakt die feestjes organiseert, voortdurend voor de club in de weer is en ook privé met zijn spelers meedenkt. Ik vraag me alleen wel eens af of hij niet teveel hooi op zijn vork neemt.' 'We zijn allemaal vrienden en werken keihard voor elkaar', prijst Arnold Kaercher (vooraan, tweede van links) zijn teamgenoten van het eerste elftal van De Koog. De foto werd afgelopen voorjaar genomen na de zwaar bevochten winst in de promotiewedstrijd tegen Wiron. ,Foto Tmhm Counnrj Kaercher kijkt vol verwachting uit naar zondag. 'Het wordt de wed strijd van de eeuw. Toen ik zelf bij Texel speelde, voetbalde ik er met Simon Brand, Paul van Exel, Bart Heerschap. Ik keek tegen die jon gens op. En eigenlijk vind ik dat ze nog steeds in de vierde klasse horen te spelen. En daar mogen wij dan tegen spelen. Wij van De Koog. met een kantine zo groot als een toilet.' Ondanks alle ophef over de derby, is volgens Kaercher slechts spra ke van gezonde rivaliteit. Dat hij zelf ooit teleurgesteld afscheid van Texel'94 nam, nadat hij vond dat de trainer hem zonder respect had behandeld, doet daar niets aan af. 'We haten ze heus niet. We willen alleen van ze winnen. En we gaan ook van ze winnen, daar ben ik van overtuigd. Want we zijn niet bang van Texel'94 en hebben een goed team. Dat weten ze bij Texel'94 ook. Maar zelfs als we verliezen, is het na afloop feest, gewoon omdat we toch zover gekomen zijn. We gaan met de koppies omhoog van het veld en drinken daarna samen met de jongens van Texel'94 een biertje.' Joop Rommets Wedstrijd van de eeuw of niet, Martin Koorn, trainer en speler bij Texel'94, is er zondag niet bij. Gisteren is hij voor een vakantie van twee weken naar Mexico ver trokken. 'Ik heb mijn vakantie al voor het seizoen op basis van een wedstrijdschema geboekt. Later is het schema veranderd, waar door ik nu de wedstrijd tegen De Koog mis.' Ook de bekerwedstrijd, volgende week, gaat aan zijn neus voorbij. De veronderstelling dat zijn afwezigheid hem een hoop zenuwen bespaart, wijst Koorn van de hand. 'Daar heb ik echt geen last .van. Ik vind het jam mer dat ik deze wedstrijd mis, maar het is niet anders.' Afgezien van Koom is de selec tie van Texel'94 volgens hem ver der compleet. 'We hebben al vijf of zes wedstrijden niet in de sterkste opstelling kunnen spelen. Een keer waren zelfs vijf basisspelers er niet. tooral de ouderen, zoals Marcel Ris ki Barry Koning, mis je dan. Daar door hebben we behoorlijk wat pun ten verloren. Gelukkig zijn de ver schillen in onze klasse met zo groot. Er is geen topper die er bovenuit steekt. Misschien dat we daarom nog aansluiting kunnen vinden met de bovenste ploegen. Vóór de com petitie heb ik gezegd dat we bovenin willen meedraaien.' Trainerstaai Over de laatste twee wedstrijden, die beide werden gewonnen, is trai ner Koom redelijk tevreden. 'Het is nog niet honderd procent, maar het begint te draaien, op een manier die we vooraf voor ogen hadden. Om het in trainerstaai te zeggen: we kunnen nu dnjk naar voren geven. Verder gaat het om kleine dingetjes, het moet gewoon kloppen. Voetbal lend zijn we één van de betere in deze klasse, maar we hebben te vaak niet thuis gegeven. Dat heb je, als je zoals wij met veel jonge spe lers voetbalt. De ene keer is het heel goed, de andere keer heel slecht. Dat verschil moet kleiner worden.' Het belang van de derby tegen De Koog moet daarbij volgens Koorn niet worden overschat, 'ledereen is er vol van, zelf heb ik dat in mindere mate. Natuurlijk is het best een bij zondere wedstrijd. We willen graag winnen, maar als dat niet gebeurt, is dat erg jammer. Ik ga er niet de hele competitie aan ophangen. Als we verliezen, gaan we gewoon verder en proberen de volgende wedstrijd wél te winnen.' Dat Koom en coach Ralph Koning afgelopen voorjaar in de Texelse Courant meldden dat zelfs het tweede elftal van Texel'94 beter is dan alle eerste elftallen van de Texelse zusterverenigingen, heeft hem nog geen gevoelens van spijt bezorgd. 'Elkaar een beetje jen nen hoort erbij. Dat maakt voetbal leuk.' Aan een prognose voor zon dag waagt hij zich niet. 'Wij kun nen alleen maar verliezen. Als we winnen, vindt iedereen dat logisch. Doen we dat niet, dan praat iedereen er nog weken over na. Volgens mij heeft De Koog een aardig team, met de broers Siebinga als spelers die iets méér brengen Maar op papier moeten wij gewoon winnen. Alleen: dat is op papier, hè...' Hoge scores bij klaverjassen Frans Stark en Lieuwe van der Veen zijn als eerste spelers van Klaverjasclub Den Burg dit sei zoen de grens van de 8.000 pun ten overgegaan. Zij deden dit als vervangers van Gerda en Freek Veeger. In het eerste spel zag het er niet naar uit dat ze een derge lijke hoge score zouden behalen, maar in het tweede tot en met het vierde spel werden scores van rond de 2.200 punten neergezet. In totaal behaalden zij 8.161 pun ten. Dankzij dit resultaat nemen Gerda en Freek Veeger de kop in het algemeen klassement weer over. Jitze de Vries en Ernst Ellen wisten zich te herstellen van twee min der goede weken. Met vier gewon nen partijen werden 7.270 punten behaald, goed voor een tweede plaats. Een sterke stijging in het klassement zat er nog niet in, maar Ellen en De Vries hebben weer aan sluiting met de middenmoot. Arend Dijker en Piet Moree spelen dit sei zoen aanzienlijk beter dan vorig jaar. Dankzij een derde plaats (7.021 pun ten) knokten zij zich naar de tweede plaats. Carlo Bos en Cees Vinke behaalden exact 7.000 punten, iets wat maar weinig voorkomt. Dat was niet hun enige ronde getal deze Voetbalprogramma In de Texelse recreatiecompetitie bij de voetballers wordt zondag een ingelaste wedstrijd gespeeld. Op het programma staat Texelse Boys- SV Texel, aanvang 10.30 uur. week. Hun totale score bedraagt 39.600 punten en het gemiddelde na 6 ronden is precies 6 600 Deze mooie scores leverden geen winst op in het klassement, maar Bos en Vinke houden op de vijfde plaats aansluiting met de toppers. Chris Schraag en Rosa Harbers scoren dit 8000 puntengrens overschreden seizoen niet opvallend hoog. maar wel zeer regelmatig. Deze week pakten zij met 6.937 punten de vijf de plaats. Gemiddeld werden 6.376 punten behaald, een normale score. Er werden 39 marsen gespeeld. In het algemeen klassement ver drongen Gerda en Freek Veeger de kampioenen van vorig jaar, Koomen en Weijdt, van de eerste plaats. Zij pakten met hun hoge score meteen een flinke voorsprong op Arend Dij ker en Piet Moree, die met een klei ne tweeduizend punten de tweede plaats bezetten. John Vlaming en Eric Jan Geus staan derde. Opval lend in het klassement zijn de kleine verschillen in de middenmoot. Het verschil tussen nummer 9 en num mer 17 is maar net 1.000 punten. Inloopavonden Badmintonclub Om ook niet-leden de kans te geven kennis te maken met de sport, houdt Badmintonclub Texel maandag 20 en 27 november een inloopavond. Een professionele trainer brengt belangstellenden de beginselen bij Ook gevorderden zijn welkom. Badmintonclub Texel heeft een speciale veteranenafdeling De inloopavonden worden gehouden in sporthal Ons Genoegen en duren van 19.00 tot 20.30 uur Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 21 november: Veld A: 18.30 Prinsen-Koetshuis Randstad 19.15 Randstad-Autocentr. Prinsen 20 00 NIOZ 1-TESO Autocentrale 20.45 Kuip-Maarco Bremakker 2 21.30 Bremakker 2-CVI Maarco 22.15 Cocky-Kobeko CVI Veld B: 18.30 Mantje-Pilaar PFB 19.15 PFB-Ecotiem Mantje 20.00 Beverdam-LenR Ecotiem 20.45 Rabo-NIOZ 2 Beverdam 21.30 Wessels-De Wit Rabobank 22.15 AH-RABDeWit Veld C: 18.30 Durper D.-Jozefsch. Smash 19.15 Smash-De Waal NBC 20.00 NBC -Krim De Waal 20.45 Smash-Schouwstra Krim 21.30 Bremakker 1 -Allerlei Bosma 22.15 Zeilmakerij-Bosma Allerlei Wedstrijdleiding Smash '68 en Daan (tel. 320370) Uitslagen: Kobeko-NIOZ 1 0-3: Het Koetshuis- Café de Kuip 0-3. Maarco Bouw-Randstad 3-0. TESO-Texelse Autocentrale 0-3; Bremakker 2-de Prinsen van Texel 3-0; Paal 28 de Knm- Cocky's Kapsalon 1 -2. PFB -Mantje 0-3: Lan- geveld de Rooij-NIOZ 2 2-1: Bouwcenter RAB-Slagenj Beverdam 0-3. Interieurbouw Texel-Albert Heijn 2-1, De Wit Installatietech- niek-Rabobank 0-3; Sportshop Texel-Slagerij lepe de Boer 1-2, Bar Sportief-Klif 23 1-2, Timmers Bakkerij-Slagenj Beverdam 2 2-1 Allerlei De Koog-Smash '68 Piet Kooger 3-0, Bremakker 1 -Zeilmakenj Texel 3-0; Schouw- stra Transport-Bosma 3-0. Kerstpakket Personeel van de gemeente krijgt dit jaar alsnog een kerstpakket. Een meerderheid van de raad is bereid éénmalig twaalfduizend te besteden De raad had de kerstpakketten weg- bezuinigd. maar het college vond dat het personeel er wel recht op had. 'Zie het als een blijk van waardenng', aldus burgemeester Joke Geldorp De WD stemde als enige tegen. Fractievoor zitter Gerbrand Poster vond dat het geld beter meteen naar de voedsel- bank kon worden overgemaakt. Brasserie Rebecca in De Waal, Het Vierspan in Den Burg en Bij Jef en Het Kompas in Den Hoorn lijn opgenomen in de Top 500 van ile Lekker 2007. Rebecca en 't Pakhuus in Oudeschild staan ook ile nieuwe SpecialBite. Rebecca, waar Michel Arends de scepter zwaait, staat voor het eerst lussen de beste restaurants van Nederland. Beide bladen zijn lovend over de gerechten en de ambiance. De recensent van de Lekker waant zich In Frankrijk, de recensent van SpecialBite meldt dat 'het niet lang 9eheim is gebleven dat er in De Waal goed wordt gekookt.' De Lekker roemt bij alle vier het gebruik en bereiding van Texelse Producten. Plaatsnemen in Het Verspan voelt als thuiskomen en Bi) Jef heeft een 'joyeuse en gast- 9erichte bediening' Het Kompas tou de gerechten volgens de Lekker teter kunnen presenteren, maar dat "ordt goedgemaakt door de ruime Porties, de ambiance en de keuze uit 1650 verschillende single malt whisky's. Het Kompas biedt volgens de Lekker waar voor het geld, bij Bij Jef hoeft niet over de prijs te wor den gemopperd, Het Vierspan heeft een goede prijskwaliteitsverhouding en bij Rebecca heeft de recensent vrede met het prijsniveau. De SpecialBite is onder de indruk van de verse vis en Texelse oesters in 't Pakhuus en adviseert gasten een kijkje te nemen in de bovenliggende Texel Suites. De vier restaurants in de Lekker staan ergens tussen de 101de en 500ste plaats. In tegen stelling tot wat dinsdag abusievelijk in deze krant stond, hebben Texelse restaurants nog nooit in de Top 100 van de restaurantgids gestaan. De Lekker maakt alleen een rangschik king in de eerste honderd van de beste restaurants. De SpecialBite is een gids die eveneens jaarlijks in november verschijnt en waarin een Top 501 van de meest bijzondere restaurants in Nederland is opge nomen. De nieuwe brandweerkazerne in De Cocksdorp wordt mogelijk toch al volgend jaar gerealiseerd. Het college had de bouw door geschoven naar 2008, maar daar was een meerderheid van de raad het dinsdagavond niet mee eens. Het college moet van de raad onder zoeken op welke manier de beno digde investering van €450.000,- al in 2007 kan worden gedaan. Een voorstel van de raad om geld vrij te maken door de vervanging van de kolkenzuiger en een vrachtwagen een jaartje op te schuiven, stuitte op weerstand van wethouder Peter Bakker. De raad nam dat advies over en liet de blik niet meer op de gemeentelijke wagens vallen. De brandweer in De Cocksdorp ziet de post aan de Kikkerstraat het liefst zo snel mogelijk vervangen. De schuur is verouderd en te klein. De brandweer moet eerst de spiegels van de wagen inklappen voor ze in of uit kan rijden. Wethouder Nico Kikkert zegde de brandweerlieden een week geleden ook al toe te bezien hoe er versneld een alterna tief kan komen. De dorpscommissie en de brandweer hebben voor een nieuwe kazerne een paar potentiële plekken op het oog Welke plaats de beste papieren heeft, is nog niet bekendgemaakt. De raad besloot ook het budget van €150.000,- voor de vervanging van de zieke iepen aan de Molenlaan een jaar naar voren te halen. Een meerderheid leek het aanvankelijk wel best te vinden als de investe ring pas in 2008 zou plaatsvinden, maar nadat burgemeester Joke Gel dorp had geconcludeerd dat er een meerderheid voor 2007 was, werd dat instemmend aangenomen. Een adviescommissie van ambtenaren en dorpscommissieleden van Eier- land heeft voorgesteld alle iepen Texel krijgt eigen opvoedsteunpunt Ouders die problemen hebben bij de opvoeding van hun kinde ren kunnen binnenkort op Texel terecht voor het krijgen van des kundig advies. B en w hebben besloten een opvoedsteunpunt op te richten, waar men om de twee weken gedurende een dag deel van vier uur terecht kan. Met deze voorziening voldoet de gemeente aan de plicht om te zor gen voor informatie, advies en licht- pedagogische hulp zoals bedoeld in de Wet op de Jeugdzorg Het spreekuur van het opvoedsteunpunt wordt verzorgd door het Bureau Jeugdzorg Noord-Holland. De kos ten voor de gemeente bedragen jaarlijks €11.000,-. Die uitgave wordt gedekt uit het budget van €6.906, - dat het rijk toekent als Uitkenng Preventief Jeugdbeleid (€50,- per geboren kind per jaar) en de reserve van maximaal €11.000,- per jaar die het college zelf heeft gevormd als- Maatwerk Jeugdgezondheidszorg. Vong jaar heeft het Bureau Jeugd zorg ook al een offerte gedaan voor een opvoedsteunpunt, maar het toenmalige college twijfelde aan de noodzaak en de financierings mogelijkheden. Het huidige college heeft die twijfel met (meer). Lan delijk onderzoek heeft uitgewezen dat ouders en verzorgers behoef te hebben aan professionele hulp in de directe omgeving Van deze groep zou 87 procent er gebruik van maken, terwijl dat 59 procent zou zijn bij een steunpunt buiten de eigen gemeente. Op het steunpunt kan een beroep worden gedaan bij niet al te grote opvoedingsproblemen waarmee tal van ouders te maken hebben. De advisenng heeft vooral een preven tief karakter en zijn dus bedoeld om grote problemen te voorkomen. In ernstige situaties zal men worden doorverwezen naar andere profes sionele hulp. In welk gebouw de spreekuren zullen worden gehou den, is nog niet bekend. Organisaties naar raadscommissie TVO, TVL, LTO, DETV, Horeca Nederland en tal van andere Texelse brancheorganisaties en belangengroeperingen worden door b en w opgeroepen om maandagavond naar het raadhuis te komen om te worden geïnfor meerd over het project 'Ruimte voor ontwikkeling'. De presenta tie is agendapunt 6 van de ver gadering van de raadscommissie Grondgebied en heeft als doel de organisaties op te wekken om mee te praten over de toekom stige ontwikkeling van Texel. Aan de orde is de eerste van de drie fasen van het project: analyse van de huidige situatie. De twee volgende fasen zijn visievormen en planvaststelling. Uiteindelijk doel is aanpassing van de structuurvi sie Texel 2020, herziening van het bestemmingsplan Buitengebied en een beleidsvisie wat betreft toe passing van maatregelen in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Bij de presentatie van maandag zal duidelijk "worden welke rol de organisaties daarbij kunnen spelen. De (openbare) ver- gadenng begint om 20.00 uur. Geen steun extra geld landschap Een meerderheid van de politieke partijen voelt er vooralsnog wei nig voor opnieuw een ton voor het Natuur- en Landschapsbe leidsplan uit te trekken. Frans Visman (D66) ving bot tijdens de begrotingsraad toen hij voor het derde opeenvolgende jaar in een motie vroeg geld voor het land schap beschikbaar te stellen. Piet Standaart (Texels Belang) zei liever een structurele dekking te zien in plaats van elk jaar opnieuw een eenmalig bedrag. Hij miste concrete bestemmingen. 'We moeten het niet zomaar beschikbaar stellen.' Marijke Eelman (CDA) opperde dat het misschien verstandiger was met monumenten rekening te houden. 'De nieuwe nota monumentenbeleid is bijna klaar en ook een rapport van de rekenkamer over monumenten beleid komt eraan.' Zij was net als Standaart en Gerard Weijers (Lijst Weijers) niet gelukkig met Vismans plan het geld te ontrekken aan de €439.000,- die de gemeente vol gend jaar voor het nieuwe sobere raadhuis uittrekt. Volgens Visman is dat geld in 2007 toch nog niet nodig. Het college speelt met de gedachte het geld voor de aankle ding van het nieuwe raadhuis te gebruiken. Wethouder Peter Bakker vond het niet verstandig het nu al anders te gebruiken. Visman besloot de motie uiteindelijk aan te houden en het onderwerp later ter sprake te brengen. Hij vond dat het landschapsbeleidsplan meer aandacht verdient. Standaart merkte op dat dat plan inmiddels structureel geld krijgt via agrarische natuurvereniging De Lieuw. PvdA en GroenLmks schaarden zich achter de plannen van Visman. De WD liet zich er niet over uit. waaijer

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7