osb' Aad Blom neemt afscheid van 'allermooiste vak van de wereld' Sommige mensen lopen met een boog om me heen' Bisschop kwam met kwieke paarden en fanfare TEXELSE g COURANT Archiefstuk Meiden schrijven Sinterkerst ymm; Geboortekaartje De Koog onderscheidt zich in meer dere opzichten. Zoals de vele recl ameuitingen in het straatbeeld. Een wel heel opvallende boodschap was vrijdag te zien voor restaurant Talk of the Town, waar interieurbou wer Jan Daniëls, de geboorte van Kenzo, de zoon van Robert en Tilly Nouwen feestelijk onder de aan dacht bracht. Op de foto zet hij het enorme geboortekaartje samen met kok Alex Kluit op zijn plaats. Links Robert Nouwen. (Fofo Geraia Tmmentt geef om dit kind giro 7 800 800 's-Hertogenbosch Hét speciale fonds vo or kinderen m —H et een handicap in ontwikkelingslanden basisschool. Daarop schreef Sanne haar verhaal De Kerstboom en de kerstbal alleen en Lizanne en Daph ne schreven samen De eenzame kerstboom. De twee verhalen zijn uitgekozen uit 1100 inzendingen en met zes andere verhalen gepubli ceerd. Afgelopen woensdag was de prijsuitreiking in de Sint Antoniuska- thedraal in Breda en daarbij werden ook de verfilmingen vertoond va" de vier beste verhalen. De meiden kregen voor het verhaal twee pren tenboeken, de voorleesbundel, een spelletjesboek van sinterklaas en een cd met kersliedjes. Het boek Sinterkerst is alleen te bestellen via www.schooltv.nl. VRIJDAG 17 NOVEMBER 2006 'Rechercheur is het allermooiste vak van de wereld. Als je boekhouder bent, heb je totaal geen avontuur. Dan weet je dat je om acht uur de deur uitgaat en om vijf uur thuisbent. En dat elke dag weer en over tien jaar is dat nog steeds zo. Bij de recherche weet je nooit hoe je dag loopt en wanneer je weer thuis bent.' Menige diefstal, inbraak of zedendelict belandde op zijn bureau. Maar wie denkt dat er bij zulk beladen werk niet gelachen wordt, heeft het mis. 'Onderling hebben we veel zwarte humor. Buitenstaanders zullen dat waarschijnlijk niet begrijpen of misschien zelfs veroordelen. Voor ons hoort dat bij het werk.' Rechercheur Aad Blom (57) neemt volgende maand afscheid van de politie. 'Als je in aanraking komt met zelfdo ding of verbranding dan is dat heel schokkend. Als politieman moet je dat kunnen uiten. Dat gebeurt onderling met zwarte humor. Dat is nodig om afstand te kunnen nemen. Anders blijft het in je kop zitten', licht Blom toe. Ontspannen zittend aan de keukentafel staat hij de ver slaggever te woord. Hoewel hij uit kijkt naar zijn vervroegde uittreding, is een zekere weemoedigheid voel baar, want de geboren Zuidhollan der is zeer betrokken bij zijn werk. Regelmatig belde hij tijdens vakan ties met collega's om te horen of er nog bijzonderheden waren. Ook met verscheidene slachtoffers én daders van dossiers die hij behan delde, heeft hij nog contact. En niet zelden werd hij thuis gebeld. Week end of niet, dienst of niet. 'Zeker in de tijd van de rijkspolitie werd je regelmatig thuis gebeld. Dat maakte me niks uit. Dat hoorde nu eenmaal bij je werk. Rechercheur ben je- 24 uur per dag en het is belangrijk, want je hoort veel meer. Om die reden vind ik het jammer dat het bureau in Den Burg niet meer acht uur per dag is geopend en dat Texelaars er niet meer rechtstreeks naar toe kunnen bellen. Dat kan mensen weerhouden om bijvoor beeld tips door te geven.' Ook over de geplande verhuizing van de politie naar het nieuw te bou wen PHH-gebouw aan de Pontweg is Blom sceptisch. 'Als ik de prijzen hoor waarvoor er een nieuw poli tiebureau moet komen, dan denk ik dat er voor minder dan de helft een heel knap, nieuw politiebureau kan komen op de huidige locatie aan de Keesomlaan. Die plek is veel beter. De toegankelijkheid is groter. Bovendien kun je met de rest van het geld heel andere dingen doen.' De verstandhouding met de loka le bevolking is volgens Blom erg belangrijk. 'Je hoort hier ontzettend veel vanuit de bevolking. Daardoor pik je als rechercheur snel de rich ting op waarin je moet zoeken.' Door de eilandsituatie is de werk wijze op Texel enigszins afwijkend. 'De normen en waarden liggen hier anders. Wij pakken zaken op die ze daar door tijdgebrek niet meer doen. Hoe groter de gemeente, hoe groter de zaken. Wij pakken hier ook de kleine delicten aan. En vaak met succes. Ik denk dat het oplossings percentage hier gemiddeld gezien hoger ligt dan aan de vaste wal.' Het stoort Blom dat daar weinig van naar buiten komt, doordat de persvoorlichting tegenwoordig geen prioriteit heeft en alleen grote zaken nog worden gemeld. 'Vroeger kwa men de journalisten dagelijks op het bureau en werden ze geïnformeerd. Er was persoonlijk contact en een goede wisselwerking. Je kon ook preventief aandacht besteden aan bepaalde onderwerpen. Nu lees je nauwelijks nog iets over opgeloste zake'n in de krant.' Autopsie In 1971 kwam Blom als knaap van begin twintig op Texel terecht. Na de succesvolle afronding van de politieschool werd hij aangesteld als wachtmeester in De Koog. Na vijf jaar uniformdienst kwam hij bij de groepsrecherche terecht, als opvol ger van Henri Michel. Hij volgde de rechercheschool en specialiseer de zich in drugs- en zedenzaken. De toenmalig groepscommandant waarschuwde hem. 'Aad, jij moet van Texel af, want als je hier langer zit dan vijf jaar kom je nooit meer weg, zei hij me. Maar ik had het hier erg naar mijn zin. Leuke colle ga's en mijn kinderen groeiden hier heerlijk op. Dus ik ben gebleven en daar heb ik nooit spijt van gehad.' Met Lou Nijhuis vormde Blom de Texelse recherche. Zo'n tien tot vijf tien jaar lang waren zij de Texel se Starsky and Hutch. Zijn eerste recherchezaak staat hem nog goed voor de geest. 'Dat was de autopsie op een jong kind dat vermoedelijk door verdrinking om het leven was gekomen. Dat heeft heel veel indruk gemaakt.' Toch woont Blom graag secties bij. 'Die zijn heel interessant. Je moet de overledene niet meer zien als een persoon, maar als een lichaam waar het leven uit is. Die tip gaf een oude rechercheur me eens. En dat werkt. De knop moet om. want verdrinkingsgevallen en zelf dodingen zijn heel vervelend.' Moord Door de jaren heen werkte Blom niet alleen op Texel, maar werd hij regelmatig uitgeleend aan recher che-bijstandteams in de regio voor het oplossen van moordzaken. 'In de paar moordzaken die ik op Texel heb meegemaakt, lag de dader er bij wijze van spreken naast. Dat waren zaken die zich in de relatio nele sfeer afspeelden, maar aan de vaste wal was dat anders. Voor mij was het spannend en intrigerend om daar bij betrokken te zijn. Ik heb daar ontzettend veel van geleerd en veel leuke collega's ontmoet. Drugsvangsten deden we ook. Eind jaren tachtig heb ik twee jaar in een team gezeten dat zich bezighield met de invoer van drugs langs de kust. Wij rechercheerden op orga nisaties die grote partijen softdrugs aan land zetten. Daar heb ik veel spannende dingen meegemaakt.' De afwisseling van het 'eenzame' recherchewerk op Texel met het werken in teams van tien tot vijf tien rechercheurs voelde voor Blom, geboren en getogen in Alphen aan den Rijn, als een verademing. Frustratie Niet alle zaken worden tot een goed einde gebracht. Een dossier dat Blom nog wel eens door het hoofd speelt, is de diefstal van een aantal (bedrijfs)kluizen in de jaren negentig. Bij diverse bedrijven werd de kluis met inhoud gestolen. 'De daders kwamen niet van Texel. We hadden wel verdachten, maar hebben de zaak nooit rond kunnen krijgen.' Een andere frustratie van Blom vormt de groep daders die niet is veroordeeld wegens gebrek aan bewijs. 'Er zijn mensen van wie je zeker weet dat ze het hebben gedaan, maar waar bij je het bewijs niet rond hebt gekregen zodat de zaak is gesepo neerd of dat er geen toestemming kwam om iemand op te pakken. Dat is heel vervelen,d. Niet alleen voor je eigen eergevoel, maar vooral voor het slachtoffer. Als rechercheur moet je je erbij neerleggen dat het systeem in Nederland nu eenmaal zo werkt. En misschien is dat wel goed, want anders kan er makkelijk een soort heksenjacht ontstaan.' Wel heeft de Texelaar moeite met de lage straffen. 'Wij krijgen nogal eens verwijten dat mensen justitie niet meer begrijpen. Ze vinden de straffen in ons land erg laag. Dat vind ik ook. Van mij mogen die véél zwaarder worden.' Ook de wijze waarop wordt omgegaan met ple gers van zedendelicten kan niet op de goedkeuring van Blom rekenen. 'Daders van zedendelicten zijn geen criminelen, maar ziek en gestoord. Dat is anders dan iemand die een moord heeft gepleegd. Zedenda- Aad Blom: 'Boeven vangen is binnen de politie het leukste dat er is. ders zouden vaker behandeld moe ten worden. Slachtoffers willen de dader van de straat, maar ze willen ook dat hij wordt behandeld. En als dat niet werkt, dan moet iemand vast blijven.' Slachtoffers Met sommige slachtoffers heeft Blom nog steeds contact. 'Mis schien keuren ze dat vanuit de orga nisatie niet goed, maar ik ben op de bruiloft geweest van een meisje dat slachtoffer is geweest van een zedendelict. Ze heeft me uitgeno digd en ik ben gegaan. Je krijgt toch een band met zo iemand. Vooral na afloop van het onderzoek. Er is een bepaalde dankbaarheid. Dat is het mooie van recherchewerk.' Tijdens het onderzoek is de verstandhou ding strikt zakelijk en worden emo ties buiten de deur gehouden. Een zaak die hem erg is bij gebleven, is een zedenzaak waarbij een Texels meisje jarenlang werd misbruikt door haar stiefvader. 'Dat meisje is zó moedig geweest en de con tacten na de rechtszaak zijn heel intensief geweest.' Niet alleen met slachtoffers maar ook met bepaalde daders heeft de rechercheur nog contact. 'Er zijn bepaalde verdachten die ik wel eens tegenkom. Vaak zijn ze goed terechtgekomen en is het leuk om ze nog eens te spreken. En de ver dachte vandaag, kan de getuige van morgen zijn. Ik ga er altijd vanuit dat aan de andere kant van de tafel een ander mens zit. Daar zit een verhaal achter. En soms schrik je van wat je hoort. Dan is het niet verwonderlijk dat iemand afglijdt. Dat geeft geen begrip voor wat hij heeft gedaan, maar wel het besef van tjonge, die heeft ook een klote leven gehad.' Boog Het feit dat Texel een kleine, rede lijk besloten gemeenschap is, heeft Blom als rechercheur niet als een nadeel ervaren. Ik heb nooit gemerkt dat mensen anders tegen mij aan kijken omdat ik politieman ben. Maar er zijn wel mensen die met een boog om me heen lopen, en andersom stel ik me tegenover bepaalde personen ook anders op. Dat heeft zo zijn redenen.' Sinds geruime tijd vormen Texel en Den Helder één korps en werken rechercheurs in beide gemeenten. Even leek het erop dat Texel na het afscheid van Blom verstoken zou blijven van een eigen rechercheur. 'Gelukkig komt er toch weer iemand terug. Dat is mede te danken aan Jan Kamperman. Dat is een prima baas, die zorgt voor een uitste kende sfeer in de greep en die de belangen van Texel in het grotere geheel heel goed behartigt.' Blom wordt opgevolgd door Johannes Siebenga, met wie hij de laatste jaren geregeld samenwerkte. Zijn collega's zal hij missen, evenals het organiseren van uitjes en activitei ten. 'Ik ben nogal een regelneef en in mijn tijd bij de politie heb ik van alles mogen organiseren. Zaalvoet baltoernooien, teambuildingsuit stapjes, noem maar op. Misschien kan ik dat soort dingen wel blijven doen.' Tekst en foto Louise van der Sluis De bisschop in de landauer met de deken van Den Helder, de secretaris van de bisschop en pastoor Persoon. 'Zijne Hoogwaardige Exellentie de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, komt op 26 Juni de katholieke kinderen van de drie parochies op Texel het H. Sacrament van het Vormsel toe dienen', luidde de aankondiging in de Texelse Courant van 23 juni 1951. De bisschop kwam naar het eiland om 275 kinderen het Heilig Vormsel toe te dienen. 'Traditiegetrouw wordt Mgr. op luis tervolle wijze ingehaald. In een open landauer met volgkoetsen en voor afgegaan door een machtige ruiter stoet van de mooiste en kwiekste paarden van het hele eiland met in uniform gestoken ruiters zal Mgr. naar Den Burg worden gereden en daar een waardige ontvangst worden bereid', schrijft de redactie verder. Het stuk wordt afgesloten met: 'Aansporing van heel katho liek Texel om getuige te zijn van dit hoge bezoek zal wel niet nodig zijn. ledereen die een vlag heeft steke deze uit.' De bisschop kwam een dag voor het Vormsel aan met de Marsdiep, inge zet als extra boot. In de haven van Oudeschild werd hij opgewacht. Het verslag van de dag zelf beschrijft: 'Op de haven waren ter begroeting aanwezig: De Zeereerw. Heren Pas toor Persoon van Den Burg. Pastoor Rooyen van De Cocksdorp, Pastoor Nijsten van Oudeschild en de Eerw Heer Kapelaan Kooij. Voorts de commissie van ontvangst: de kerk besturen van Den Burg (de heren P. B. Riteco, M. Veeger, C. Kuip, C. Merkx) van de bijkerk Den Hoorn de heren W. J. Bakker, S. Hin en Jb. Kiljan; Oosterend: de heren G. Witte, H. Boogaard en H. Schraag.' Van de haven naar Den Burg werd de bisschop in de landauer verge zeld door de deken van Den Helder, de secretaris van de bisschop en pastoor Persoon. De stoet paarden die de landauer voorging, stond onder leiding van de heren Zijm en Witte. Hoeveel ruiters er mee reden vermeldt het artikel met, wel wordt ingegaan op de attributen en kle ding van de ruiters. 'Zij voerden de Pauselijke en Bisschoppelijke kleu ren (resp. geelwit en witpaars) en verschillende vaandel met wapens van Texel, van het Heilig Hart, van de Bisschop en van Den Burg. De ruiters droegen witte broeken, witte petten en paarse sjerpen.' De stoet kon tijdens de route over de Nieuwe Weg naar Den Burg rekenen op grote belangstelling. En op het Schilderend stond het Texels Fanfarecorps de stoet op te wach ten, onder leiding van A. J. Vonk. 'Onder pittige muziek ging de stoet verder. Via Weverstraat, Hogerstraat en Gravenstraat naar de pastorie in de Molenstraat, waar Mgr. vanaf het kerkplein door een grote schare van scholieren werd toegezongen.' Bisschop Huibers bedankte hen daarop voor de intocht. Leden van Jeugdverenigingen vormden daarna een erehaag waarna meteen een kerkdienst werd gehouden. 'De kerk was op fraaie wijze versierd: een grote zilveren kroon met lange, brede spandoeken in de pauselijke kleuren en vele planten en bloemen gaven reliëf aan het hoge bezoek.' 'De volgende dag, Dinsdag 26 Juni, droeg Mgr. een stille H. Mis op, waarna de kinderen van de R.K. school te Den Burg het Sacrament van 't Heilig Vormsel ontvingen.' Daarna volgde om half twaalf toe diening van het Heilig Vormsel in De Cocksdorp, en om 13.00 uur in Oudeschild. Vervolgens werd de bisschop teruggebracht naar de pastorie in de Molenstraat. 'Om kwart voor vijf stond heel de stoet van ruiters weer in de Molenstraat opgesteld om de Bisschop naar de haven terug te brengen. Met de laatste boot verliet Z. H. Exc. het eiland Kader Komende zondag komt Mgr. dr. J. M. Punt, de bisschop van Haarlem, naar Texel om het Heilig Vormsel toe te dienen. Zeventien kinderen uit de laatste klas van de basisschool en de eerst klas van het middelbaar onderwijs worden gevormd. Hierbij worden de kinderen gezalfd met een combinatie van olijfolie en geurige balsem terwijl de bisschop zegt: 'Ik teken je met het teken van het Kruis en sterke je met de Olie van het heil in de Naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest.' De kinderen geven bij het Vormsel aan zelf toe te willen treden tot de kerkgemeen schap en te proberen te leven zoals Jezus deed. De kerkdienst begint om 10.30 uur in de Rooms-katho- lieke kerk in de Molenstraat. Sinterklaas- en kerstverhalen van Schooltv vielen Sanne de Kruif, drie Texelse meiden zijn opgeno- Lizanne Kroon en Daphne de Rid- men in de voorleesbundel Sinter- der in de prijzen, kerst. Bij een wedstrijd voor het leukste sinterklaas- of kerstver- De wedstrijd werd vorig jaar uit haal van het televisieprogramma geschreven voor leerlingen van de InjQ.ri ■co - or

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8